15 Lijst 15 H. D. LOUWES 15 Lijst 15 15 LIJST 15 15 LIJST 15 Liberale Staatspartij 0e Vrijheidsbond A.V.R.0.-VRIENDEN Landbouwers H. D. LOUWES, H. D. LOUWES, doorsnee goede kwaliteit daarvan en ves tigden in het biezonder onze aandacht behalve op de bovengemelde bekroonde narcissen, nog op deze nieuwigheden: Robinhood, Insulinde, Helios, Mrs. Kre- lage, Majestic, Early Giant, Firetail, Jocker, Whistler en Medusa. Afzonderlijk vermelden we Prof. Keesom en Tex. Glory, specifiek Texelsche narcissen, ge trokken uit zaailingen van King Alfred. Over het geheel waren de bloemen extra mooi, dank zij het droge voorjaar. Een teleurstelling was het zeker voor het be stuur, dat eenige kweekers, die met ver scheidene soorten voor de tentoonstelling hadden ingeschreven, per slot van reke ning alleen met hun nieuwste soorten, voor de dag kwamen en daandoor andere inzenders, die ook oudere soorten expo seerden, in een ongunstige positie plaat sten. Hiervan zou het gevolg kunnen zijn, dat wel nimmer meer een tentoonstelling van een uitgebreidheid als deze zou kun nen worden georganiseerd. (Het zou wel licht aanbeveling verdiend hebben, bij ieder prijswinner aan te geven, met hoe veel soorten hij zich aan het oordeel dei- jury onderwierp. Hoe grooter dat aantal, hoe meer zijn bekroning de aandacht ver dient. Red.) Het Bestuu deelt ons nog mee, dat de iheeren H. Bruijn en J. Hin, die, zoo als men gezien zal hebben, prima bloe men brachten, door een misverstand niet naar prijzen konden meedingen. In de voormalige R.K. School kwam de expositie volkomen tot haar recht. Door 'het sloopen van tusschenmuren is daar destijds een ruime zaal verkregen, welke voor sport en spel, en schietwedstrijden! in gebruik genomen is. Voor tentoonstel ling zou een beter lokaal hier niet gevon den kunnen worden. Van de noordzijde valt overvloedig licht naar binnen, zoodat de bloemen, in vazen op met zwarte stof bekleede trapvormige stellages tegen een zwarte achtergrond geplaatst, niet beter konden uitkomen, dan ze hier deden. Des avonds was de zaal rijkelijk verlicht. Ter verfraaiing waren midden op de vloer in eikaars verlengde drie bedden hyacin then aangelegd, door graszoden omzoomd hetgeen de feestelijke aanblik nog ver hoogde. De roode waren de soorten Mar coni en Roode Gertrude van Gebr. Le ber, de witte L' Innooense van N.Scher mer, de blauwe Blauwe Gertrude van P. Keijzer Jbz., Oosterend. Dros' Ing. Bu reau zorgde voor goede muziek (electr. gramafoon met versterker) 1470 bezoekers. Hoe het publiek, dat de tentoonstelling, zeer druk heeft bezocht, het aantal be liep in totaal wel 1470 personen haar beoordeeld heeft? Het antwoord kan zon der ©enig voorbehoud gegeven worden: Algemeen ging er slechts één roep Schit terend. Bestuur en inzenders hebben eer van hun werk. Dankbare bezoekers waren ook de plm. 30 dames en heeren van Vlie land, die te de Cocksdorp een korfbal en voetbalwedstrijd zouden spelen en op hun trip ook de tentoonstelling bezoch ten. Het was een lust om te zien hoe zeer de aanblik van de narcissenweelde. de gasten van stille verwondering ver vulde. Ge begrijpt, dat Maandagavond, toen om 10 uur de tentoonstelling geslo ten was, eenige bouquetten door de Vlie- landers dankbaar als fleurig Texelsch sou- vernir werden aanvaard. Leden-Vergadering. Zaterdagavond werd in "De Zwaan" door de afd Texel van het H.B.G. een vergadering belegd. De heer W. Schuma- ker herinnerde er aan, dat dit de laatste vergadering was, die hij als voorz. mee maakte, en sprak de wensch uit, dat zijn opvolger van eenzelfde drang mocht zijn bezield als hij om Texel als bolleneiland' op de voorgrond te brengen.. Hij voorzag voor de Texelsche bollenkweekers een goede toekomst, maar er zou nog 'n harde tijd moeten worden doorworsteld. Met de wensch, dat de leden 'de moed en de kracht zouden hebben om de crisis te doorstaan, besloot spr zijn inleiding. Toen werd tot stemming overgegaan en met 15 van de 23 stemmen de heer P. Dalmeijer gekozen. Het bestuur verkoos vervolgens de heer M D. Dijt tot voorz. De heeren, Dalmeijer en Dijt namen hun benoeming aan. De heer Dijt zeide dit aarzelend te doen, daar de lieer Schumaker reeds 25 jaar de hamer met zooveel energie en succes hanteerde. Op bloembollengebied schiet hij in ervaring te kort, bij de oud- voorz. vergeleken, maar hij wil zijn uiter ste best doen en ekent op de mede werking van bestuur en leden. De toe komst ziet er niet mooi uit, maar er zijn teekenen, die op verbetering duiden. Hier door aangemoedigd, moeten we alle aan dacht wijden aan ons gewas, het klimaat en onze bodem uitbuiten en trachten ook andere bollen dan Spurren en Sions zoo best als maar kan te telen. We zullen nog een zware tijd moeten doormaken, misschien de teelt moeten inperken en wel eens voor moeilijke beslissingen komen te dtaan. Misschien dat Texel in een uitzon deringspositie wordt geplaatst. Hoe het zijwe moeten paraat blijven.* Voorz reikt de voorz..-hamer met een kort woord aan de Iheer Dijt over. Hij fe liciteert de afd. met zoo'n jonge kracht; IIII++ Daar ons voor de verzorging lillik van dit nummer door de Paasch- 1111+4- dagen slechts enkele uren restten, jj||++ moet een deel van de hiervoor jj||++ bestemde kopie tot het volgend IIII++ nummer blijven liggen. RED. en hoopt, dat onder zijn leiding de afd. tot grooter bloei mag komen. Vervolgens spreekt de secr. de voorz. toe. Hij dankt hem voor het vele in het belang van de afd verricht, voor zijn leiding en goede adviezen, de prettige samenwerking. Voorz. meende om ge zondheidsredenen te moeten bedanken. Hierin moeten wij berusten. Wij hopen, dat u uw belangstelling zult blijven too- nen en bieden u namens de afd. een 'fau teuil aan. De heer Schumaker dankt voor dit blijk van waardeering en verklaart zich gaarne tot raad en daad, waar noodig, bereid. Grijskeuring. Rondvraag: De heer M.D.Dijt beveelt alle kweekers met klem aan hun gewas op grijs te laten keuren. Opgeven bij een van de bestuursleden. In de week van 1722 April heeft de eerste rondgang plaats. Vooral zwakke planten als Sir Watkin, Croesus, Oliver Cromwell en Helios heb ben van grijs te duchten. De kosten be dragen minstens 80 ct. per uur. "De heer Schumaker deelt een en ancfer mee over proeven met bollen van grijze planten. Door met ©en priem in zoo'n bol te ste ken en vervolgens in gezonde bollen, worden ook deze besmet. De heer Dijt raadt aan, niet te vroeg te schoffelen. Anders werkt men door beschadiging het grijs worden in de 'hand. Dit komt vooral uit bij tomaten. De heer Schumaker heeft narcissen uit Engeland, die sinds 1898 grijs zijn, zonder dat ze ooit gerooid zijn. De heer D. Bakker Cz. schrijft het grijs in hoofdzaak aan beschadiging toe. De iheer Jn. van Leeuwen wijst op de diverse vormen van grijs. In het ©ene geval blijft het grijs, in het andere niet. De heer Schumaker raadt in het algemeen aan alle grijze planten op te ruimen. De aanhouder wint De lieer J.v.Leeuwen merkt op, dat bij de broze Victoria's de wind beschadi ging en daardoor grijs veroorzaken kan. Nadat'dezelfde spreker nog verzocht heeft voortaan aan deelnemers aan de grijskeu ring een behoorlijk bewijs daarvan te ge ven, eventueel een gedrukt formulier, sluit de voorz. de vergadering. Sluiting Tentoonstelling Maandagavond om 10 uur is de ten toonstelling door de heer ir. M. D. Dijt als afd. voorz. gesloten. Hij constateerde tot zijn genoegen, dat deze tientoonstelling door tweemaal zooveel bezoekers bezoclït is als de vorige, n.l. door 1470 personen. Ze is danook een groot succes geweest en- bewees, dat Texel er mag zijn. Spr. brengt dank aan het gemeentebestuur, dat het lokaal afstond, aan de Iheer C. Wonder, die veel werk verrichtte bij de opbouw van de tentoonstelling, en aan de con trole, aan de controleurs Huisman, Lips en Hin; aan de heeren Leber, Keijser en; Schermer, die belangeloos hyacinthen af stonden (zie boven), aan de heer P. Dal meijer, die het tableau „H.B.G.-Tentoon stelling" verzorgde, en daarbij een mooi staaltje van zijn schilderkunst gaf. In het biezonder richtte spr. zich tot de heer S.J.Flens, de stuwende kracht, de ziel van de iheele onderneming. Ook de heeren en instellingen, die medailles uit loofden, verdient een woord van dank te worden gebracht, alsmede aan Dros' Ing. Bureau voor zijn muzikale medewerking. Met de wensch, dat een volgende tentoon stelling over 1 a 2 jaar deze zou over treffen, of althans zou evenaren, sloot de voorz. hierop de tentoonstelling, waarmee de Texelsche kweeker zoozeer heeft be wezen vooraan te mogen staan in de rijen van de narcissenkweekers. N.V. T. E. M. Stofzuigers, tafelventilatoren, hoogfrequentapparaten, venvar- mingskussens, e.d. en defecte toe- stellen kunnen radio-storingen ver- oorzaken. Officieel veilingsberïoht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijzen der eieren waren gisteren plm. 5 ct{. lager dan vorige week. De al- gemeene verwachting is dat ze nog wel een weinig zullen terugloopen. De aan wezige eieren gingen vlot van de hand. De prijs per Kg. liep vanaf 33 tot 35 ct. De aanvoer liep deze week al bedui dend terug. ALLERLEI. Een vrij groot aantal vreemdelingen bracht de Paaschdagen op Texel door. Het aantal passagiers, Zaterdag door T. E.S.O. naar Texel vervoerd, was on gewoon groot. Plm. zestig jongelui hebben op de Paaschdagen van de Jeugdherberg gebruik gemaakt. Korfbalclub D. O. H. organiseerde 2e Paaschdag een feestavond in hotel Texel, welke naar wensch moet zijn geslaagd (verslag nog niet ontvangen.) Wie thans abonnee wordt, kan op ver zoek de reeds verschenen „pagina's" van ons „Geschiedboekje 1750" kosteloos ont vangen. Vraag er dan speciaal om. Nog eenige exemplaren zijn ter beschikking. o— Kamerverkiezing op 26 April a.s. Zendt advertenties s.v.p. niet later in dan Don-- derdag (dat is: morgen.) De R.K. Ki'esvereen. organiseert Vrij dag een propag.-avo.nd met de heeren Ch. v.d. Bilt en Groen als sprekers. (Zie adv.) —o De heer S. C. Eelman verzoekt ons mee te deelen, dat hij deze week in op dracht van het Prov. Bestuur van de Nat. Boeren-, Tuinders- en Miadenst. Partij Noord-Holland afreist en propa- ganda-redevoeringen zal houden op de markten te Purmerend, Enkhuizen, enz., veiling Beverwijk, enz. o— Texelsch Fanfare (dir. Th. C. Lugten- burg) gaf op de middag van 2e Paasch dag onder groote belangstelling een con cert in de met bloemen getooide muziek tent in het Park. Er werd kranig gemusi ceerd. We hoorden lof aan alle kanten en stellig was die verdiend. Een groep leden van het Leger des Heils te den Helder bracht op 2e Paasch dag een bezoek aan ons eiland. Je Oude- schild en den Burg werd gezongen en ge predikt. Een aantal muzikanten verleende zijn medewerking. Bedenkt, dat de Liberalen in de Twee de Kamer zich groote voorstanders van uw omroep hebben betoond. Overal heerscht verdeeldheid, zelfs in den aether, waartegen de Liberalen met groote kracht strijden. In alle opzichten is meer eenheid ge- wenscht. Zoo gij daartoe wilt me dewerken, stemt dan LIJST 15. Indien gij geen persoonlijke voor keur hebt voor een der andere can didate^ STEMT DAN NO. 1: Wat wil de Herv. Staatspartij Over dit onderwerp sprak Dinsdagavond in café den Burg de heer K. Eelderink, hoofd Herv. School te Vianen. Hij betoogde, dat de Herv. Staatspartij wilde, dat Nederland weer geregeerd wordt naar het Woord Gods. Het oude Protes- tantsch karakter der Natie moet gehand haafd worden. De instellingen die van de Staat uitgaan, Openbare lagere scholen, enz. moeten de Bijbel terughebben. De groote rechtsche partijen, A. R. en Chr. Hist., heffen de leuze aan de kerk er buiten. En onder die leuze dragen zij stuk voor stuk de herinneringen aan het Protes- tantsch verleden uit en geven land en volk over aan Rome. De Herv. Kerk wordt door dit streven zeer benadeeld A.R. en Chr. Hist, hebben haar in de loop der tijden heel veel schade berokkend. Na 1888 is nimmer een beslist Hervormde benoemd tot opleiding van Herv. Pred., wel afgeschei denen en modèrne ethischen. De Herv. Kerk is ook uiteengevallen door de Schoolwet 1920, die wel voor Rome en de afscheiding zorgde, maar het meerendeel der Herv. kinderen overliet in de handen van on- en bijgeloof. De Herv. Staatspartij wil op die openbare school, die vanouds heeft behoord bij de Herv. kerk, weer de Bijbel. Zij ondervindt bij dat streven sterke tegenstand van A.R. en Chr. Hist. De Chr. Hist, en A.R. hebben Rome aan een subsidie geholpen van miljoenen door de salarïeering der kloosterlingen. Spr. eindigde met de wensch uit te spreken, dat men èn terwille van land en volk èn terwille der Herv. Kerk en de Openbare School zou stemmen op no. 1 van lijst 30, Ds. Lingbeek. (Zie uitvoeriger volgend nr. - Red.) OUDESCHILD. Tooneelvereeniging „Inter Nos". Voor een goed bezette zaal voerde „Inter Nos" 2e Paaschdag op „Nerveus", een blij spel in 3 bedrijven. De heer P. Boom opende en riep de clementie van de aanwezigen in, daar de griep een leelijke spelbreker was geweest, waardoor de repetities nogal wat te lijden hadden gehad. De aanwezi gen zullen hiervan zeker weinig hebben bemerkt, want het stuk werd vlot gespeeld en oogstte groote bijval. De rollen waren in goede handen en Inter Nos kan met genoegen op deze avond terugzien. (Uitvoeriger in volgend nr. - Red.) Postdienst. Vandaag wordt aan het T.E,.S.O.-ge- De aangewezen man voor de verde diging van uw belangen in het Parlement is: Landbouwer te Ulrum, Voorz. Gr. Mij. van L., No. 1 van Lijst 15. Candidaat van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond. Naar zijn stem wordt geluisterd. Met zijn meening wordt rekening ge houden. Werpt uw stem niet weg door can- didaten te kiezen, die enkel groeps belangen voorstaan en juist daar door nimmer tot opbouwende ar beid in staat zijn. KIEST: DE MAN. DIE UW NOODEN KENT. bouw alhier door de P.T.T.-dienst een brievenbus bevestigd. Buslichting voor 't vertrek van de postbooten: 6,— 11,20 14,35 en 17,35. Propagandavergaderiing der S.D.A.P. Toen de voorz., de heer Jac. Bruin, Donderdagavond opende, was de zaal vaöi het Eigen Gebouw geheel vol. Spr. heette de aanwezigen welkom, in 't biezonder de heer Ch. G. Cramer, Spr. deelde ntee, dat B. en W. van Texel het draaien van propaganda-gramafoonplaten verbieden. Geen enkei middel laat men onbeproefd om ons te bestrijden. Wij protesteeren hiertegen met kracht en hopen, dat de arbeiders allen zullen stemmen op de lijst der S.D.A.P. Hierna kreeg de heer Cramer het woord. Spr. vindt het prettig, dat man de S.D. van alle kanten aanvalt. Dat is een teeken, zegt hij, dat wij op de goede weg zijn. Men verbiedt de ambtenaren bij Defensie lid te zijn van de S.D.A.P. Wij verloren daardoor 1400 leden, doch de netto-winst bedroeg het laatste kwartaal 6000 leden. Het is momenteel een moeilijke tijd. De crisis werkt door ook op politiek gebied. De fascisten beloven gouden bergen aan de werkloozen, gebruiken onze leuzen. Doch zij kunnen niet helpen, want zij willen de kapitalistische grondslagen der maatschappij niet aantasten en juist daar uit komt alle ellende voort. In vele landen worden wij verdreven of vermoord. Wan neer wij echter bij deze verkiezingen ver liezen, verliest dan de moed niet. Wie voor het socialisme strijdt, heeft nooit te vergeefs geleefd. De oorlog is ook oorzaak van de crisis. En het Verdrag van Versailles legde de kiem voor een nieuwe oorlog. De volkeren zijn tot de tanden gewapend en de wapen fabrikanten verwekken overal onrust. Er is slechts één meedoogenloos bestrijder; de socialistische partij over de geheele wereld. Vroeger hadden wij nog hoop op de Vrijz. Dem. doch dezen gaan thans samen met de meest militaristische par tijen. Werkloosheid: Alle partijen komen thans als voor vier jaar met mooie belof ten. Wat kwam er van tereoeht? Alleen door onze agitatie is erger voorkomen. Stemt daarom de S.D.A.P. Hoe sterker wij zijn, hoe meer wij bereiken, en hoe meer ook de Kath. durven en moeten doen. De „sterke mannen" staan op de loer. Dan zal men niet de hooge inkomens aan pakken, doch afbreken sociale verzekering, nijverheidsonderwijs, etc. (Denk aan de verdwijning van de Zeevaartschool). Het militarisme blijft onaangetast. Zelfs moest en zou de 3e Kruiser worden gebouwd. Bezuiniging op onderwijs, dat is beter, want van knappe arbeiders heeft deze re geering alleen maar last. Vier jaar lang deed de regeering bijna niets voor de landbouw. Thans komen talrijke wetsont werpen. In een strooibiljet van de AT- staan allerlei leugens om de boeren van ons af te houden. Waar is echter, dat er 22 a 23 wetten zijn ingediend en nu hebben wij slechts tegen 3 gestemd. O.a. de tarwewet, die door de arb. klasse wordt betaald. De arbeiders eten het meeste brood. Wij wilden steun geven uit de schatkist. Crisiszuivelwet en de Varkens- wet idem. Alweer: de armsten bet zwaarst belast. Ziedaar de politiek van de Chr. partijen. Bedrog is liet, wanneer er geschreven wordt, dat de S.D.A.P. tegen de boeren is. Doch de Chr. partijen wil len niets verhalen op de rijken. Een ander ernstig punt is de bedreiging van de de mocratie. Men wil de Duitsche methodes ook op ons gaan toepassen. De roode ambtenaren worden reeds ontslagen. Colijn solliciteert voor sterke man. Onze p-g- Ds- Banning sprak eenige fascist, studenten die voorzien waren van ploertendooden om het luie zweet bij de arbeiders er uit te ranselen als zij aan het bewind kwa men. Zelf had een van hen in geen 1 V's jair

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2