Mil*' De Nieuwe Texelsche Courant No. 4731 46s" Jaargang Woensdag 26 April 1933 Van week tot week De Dollar. Het proces in Sovjet Rusland Protesten tegen jodenvervolging Duitschland en Denemarken. De toestand in Oostenrijk. Texelsche Berichten Uw advertentie In dtt blad wondt op Texel huls aan huls geleien. is sinds 1 Juni 1930 in dtt blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. TeL 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4d. STOOMBOOTDIENSTEN. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 27 28 29 30 1 2 3 April !0,03 10,39 11,17 11,57 0,13 1,08 2.01 RljWIELEN en RIJTUIGEN 7.43 ZATERDAGAVOND. De buitenlandsche politiek verkeert op het oogenblik in vacantiestemming. De toonaangevende staatslieden hebben met de Paaschdagen uit het openbare leven zich teruggetrokken om voor de komende weken weer wat op krachten te komen. Enkele grooten dezer dagen zijn naar Washington getogen ter voorbereiding van de economische wereldconferentie. Juist de laatste dagen "komen uit Ame rika berichten binnen, dat de dollar zich waarschijnlijk niet meer aan de inflatie kan onttrekken, dat is dus een niet erg hoopvolle begroeting, die de staatslieden van bet Oude Europa in de Nieuwe We reld te wachten staat. Intusschen. schijnt echter Roosevelt de zaken flink aan te pakken, en zal zelfs een inflatie, indien deze werkelijk mocht komen, zijn plannen niet in de war sturen. N.V. T. E. M. Gebruik geen BESCHADIGDE SNOEREN, laat tijdig herstellen. ©♦©♦©♦•♦©O Gedurende de Paaschdagen is te Mos kou, waar men deze eertijds zoo druk ge vierde dagen niet meer erkent, het proces tegen de Bngelsche ingenieurs voortgezet en heeft de openbare aanklager zijn re quisitoir gehouden. Een groot gedeelte van dit urenlang durende betoog was er op berekend in druk te maken op het Russische volk en ook gericht tegen het buitenland. Dit re quisitoir had evengoed een communisti sche redevoering kunnen zijn voor een volksvergadering. Hoort slechts hoe Vishinsky zijn rede aanving: „Onze vijanden hebben ver zuimd tijdig maat te houden, zij hebben het geduld verloren in hun streven om ons zoo hard mogelijk te treffen. Zij vergaten, dat zij te doen hadden met de Unie der Sovjet republieken. De kapita listen hebben niets met ons gerechtshof op, omdat het een klassegerechtshof is. Het verschil tusschen onze en de Engel- sche rechtspraak is volgens de Engelschen dat de hunne rechtvaardig is en de onze niet. Maar Karl Marx zegt van de Engel- sche rechtspraak, dat er een gerechtigheid is voor de armen en een voor de rijken. In Indië past men dezelfde derdegraads- imethode toe als in het proces van Bail- lie Stewart. Wij alleen hebben de ware gerechtigheid in de wereld". Ook liet verder requisitoir was door- speet met citaten van Stalin en moet door tal van dramatische wendingen zijn gekenmerkt. Het proces werd, zooals alle groote processen in Rusland door de radio uitgezonden. Tenslotte werd tegen negen verdachten in dit proces, waaronder drie Engelschen, de zwaarste straf ge- eischt. Engelsdhe protesten hebben weinig mo gen baten en Rusland heeft het aange durfd de vijandschap van Engeland op zijn hals te halen, want hierop komt de uitspraak in deze zaak neer. Maar ook zonder deze uitspraak zou Engeland be sloten hebben het handelsverdrag te annu- leeren. Intusschen kan men overal ver scherpte tegenstellingen zien ontstaan, terwijl het met de zaak der internationale verbroedering maar treurig gesteld is. Duitschland had zich zeker nog wel eens tweemaal bedacht, als liet van te voren had geweten, hoe de wereld over de jodenvervolgingen zou denken. In het Engelsche parlement zijn harde noten over het huidige Duitsche regime ge kraakt, zoo zelfs, dat de Duitsche regee- ring een officieel protest heeft ingediend. Maar de Engelsche regeering zal waar schijnlijk antwoorden, dat zij niet ver antwoordelijk is voor de uitingen van haar parlementsleden, zonder nochtans haar leedwezen te betuigen over liet gespro kene. E)e Fransche pers was zeer ingenomen met het verhandelde in het Britsclie par lement en heeft deze ingenomenheid niet onder stoelen of banken gestoken. Maar de Fransche regeering heeft meer gedaan. Zij iheeft de bekende professor Einstein, die geen Duitsch burger meer wou zijn, een professoraat aangeboden. Hetzelfde heeft de Spaansche regeering gedaan. Zelfs in Polen, dat toch niet al te vriendelijk jegens zijn Joodsche onder danen is gestemd, hebben zicli stemmen tegen de Duitsche Jodenvervolgingen laten hooren. Duitschland heeft de wereld tegen zich gekeerd en is bezig een goede zaak, die der herziening der "verdragen, te ver knoeien. Het is in stilte bezig ook aan Deensch gebied te tornen, een landstreek, die in 1920 per volksreferendum aan Denemar ken is toegewezen. Met groote kracht werpt zich de Nationaal Socialistische pro paganda op dit gebied om de bevolking voor Duitschland terug te winnen. in Deensche regeeringskringen, slaat men deze beweging met bezorgdheid gade. In Oostenrijk schijnen de verschillende tegen elkaar strijdende partijen tot een oplossing te zijn gekomen. Waarschijnlijk wel onder de drang van het buitenland. Van een verbond niet Duitschland zal voorloopig wel niets komen, vooral ook omdat Mussolini zidh duidelijk hiertegen 'heeft uitgesproken. De altijd broeiende haard, die dreigde uit te slaan, is vopr-i loopig weer met asch bestrooid en uit barstingen, die gevaarlijk voor de vrede in Europa zouden kunnen zijn, zijn voor loopig niet te vreezen. Er is op 'het oogenblik vacamtie in het internationale politieke kamp. Maar hoe lang zal die rust aanhouden? De H B.G-Tentoonstelling. Nabetrachting. Het Kweekersblad van 21 April schrijft over de hier gehouden narcissententoon- ling: „Zij mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Niet alleen was er een groote verscheidenheid, maar het ingezon- dene was bovendien van zeer goede kwa liteit, terwijl de wijze van opstellen, ver geleken bij vorige keer, enorm was voor uitgegaan. De gelegenheid in de voorma lige R.K.School was daartoe voortreffe lijk. Moge de afd. zoo voortgaan". De „Hobaho": Wat wij zagen overtrof onze verwachtingen.De jury had geen ge makkelijke taak. Om leen „strop" te voorkomen. Zooals in ons blad is gepubliceerd wordt de houten Directiewoning van de Zuiderzeewerken, staande aan de Schilder- weg te den Burg, dezer dagen door de Ontvanger der Registratie en Domeinen te den Helder bij inschrijving verkocht. In de verkoopvoorwaarden is de bepa ling opgenomen, dat zij vóór 1 Juii van het terrein moet zijn verwijderd, tenzij de kooper met de eigenaren van de onder grond een overeenkomst treft, waarbij Ihem wordt vergund de woning te laten staan. Deze laatste bepaling blij let aanlei ding te geven tot misverstand. Sommige gegadigden leiden daaruit af, dat de wo ning in dat geval niet zou behoeven te worden afgebroken. Niets is echter minder waar. Ingevolge de Woningwet is het niet geoorloofd zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders wonin gen als de bovenbedoelde op te richten of tot bewoning te bezigen. De bepaling in de verkoopvoorwaarden regelt slechts de verhouding tusschen de Staat als ver- kooper en de kooper voorzooveel de ver koop betreft (de z.g. privaatrechtelijke verhouding), doch maakt geenszins in breuk op de publiekrechterlijke bepalin gen van de Woningwet. Naar wij vernemen, zullen Burgemeester en Wethouders van Texel vrij zeker O EEN vergunning verleenen om de wo ning in stand te houden, zoodat gegadig den er op moeten rekenen, dat de woning VOOR AFBRAAK wordt verkocht. R. K. PROPAGANDA. Ter aanvulling van het verslagje in ons vorig nummer .deelen we uit de R. K Propaganda-vergadering van Vrijdag nog liet volgende mee De lieer Jb. Groen Az. zegt in de eerste plaats propagandist voor de R.K. Staats partij te zijn en niet voor boeren alleen op te komen Vervolgens wijst hij er op, dat in tegenstelling met veel andere partijen cl R.K. Partij niet voor het stoffelijke belau; in hoofdzaak opkomt. Een hemel op aarde belooft zjj niet. De wereld gaat onder de gevolgen van een lievige crisis gebukt. Moeten we hier in, zoo vraagt spr., niet de geesei üods zien? Spr. brengt deze in verband met de golf van bandeloosheid, zedeloosheid, enz welke over de aarde gaat en wekt de katholieken op hiertegen met kracht te strijden. Zij moeten daarbij echter niet in diverse groepen verdeeld zijn. „Allen één" moet liet parool zijn. Er heersclit in breede lagen der bevol king ontevredelie,d. Vergeet echter niet, dat de problemen moeilijk zijn en dat het bij de R.K. nooit aan pogingen om tot verbetering te komen, heeft ontbroken Ook de steunwetten voor de landbouw hadden onze stemmen. (Het volksinkomen daaTde in enkele jaren van 42 qp 24,5 miljoen; de omzet aan de tuinbouwveilin gen in N.Holl. van 25 miljoen in 1928 (op 9 miljoen in 1932). Braat beweert, dat er voor de boeren niets gedaan wordt maar aan steun ontvangen ze wel ISO mil joen. De leuze „leve het vrije ruilverkeer" heeft aan glans ingeboet. Het buitenland sluit zijn grenzen voor onze producten of heft daarop hooge rechten. Daar kunnen wij ons niet bij neerleggen en dat hebben we ook niet gedaan. Braat en de zijnen waren vroeger meest liberalen, die van be scherming niets wilden wéten. Er moet wat gebeuren in de naaste toekomst: min der graaninvoer en hier meer graan ver bouwen. Zuivel, eieren en tuinbouwpro ducten moeten ruilartikelen zijn. Ze moe ten worden afgenomen door landen, waar uit wij artikelen betrekken, die hier niet gefabriceerd kunnen worden. De R.K. Staatsp. biedt de beste waarborg voor 'n streven in die richting, maar ook voor de behartiging van de geestelijke belan gen. W-eet, dat b.v. communisten daarmee in het geheel 'geen rekening houden. Pater H. de Greeve zei terecht, dat men nergens afschuwelijker kapitalisme en grover on derdrukking vindt dan in Rusland. Com munisten strijden tegen het privaatbezit, tegen God en gezin. Ook Soc. Dem. hou den slechts rekening met stoffelijke be langen alleen. Zij willen belasting op goederen in de doode hand, maar weet, dat uit de opbrengst dezer goederen de kosten van veel godsdienstige en weldadig heidsinstellingen bestreden worden. Geen stem mag voor de R.K. verloren gaan. Onze macht mag door verdeeldheid niet gebroken worden. Ds. Lingbeek zal niets bereiken. Ook Ds. Kersten niet. Maar hun moties te onzen nadeële kre gen flink wat stemmen. Houdt daar reke ning mee. We -hebben ons ideaal nog niet bereikt. Nog ontbreekt subsidie voor onze Nijmeegsche en Tilburgsche hoogescliool, gelijkstelling van ons voorbereidend on derwijs, enz. Van de 40 professoren te Wageningen is er niet één katholiek. Spr. besluit met een krachtig beroep op allen om de eenheid in de partij toch vooral te bevorderen. Nadat met orgelbegeleiding van de heer P. Boom door de vergadering gezon gen is „Aan U, o Konjng der Eeuwen" verkrijgt de lieer Ch. v.d. Bilt het woord. Hij vangt aan met dank te betuigen voor het vertrouwen, zooveel jaren door hem genoten en wijst vervolgens op de moeilijke taak, waarvoor in deze dagen regeerders zijn gesteld. Toch zou men dit uit het aanbod van 53 lijsten met 840 can- didaten niet afleiden. Echter zullen vermoedelijk maar zes .partijen voor zetels in aanmerking komen. S.pr. gaat na, waarom katholieken niet op socialisten -moeten stemmen. Zij houden er zeer afwijkende meeningen op na ten aanzien van sociale wetgeving, handels politiek, onderwijs, gezag, godsdienst. Over Comm. spreekt hij niet. Die spreken voor zichzelf. Die hebben het over Hon gerRuijs en MoordenaarDeckers, ter wijl Nederland het meest vredelievende land op aarde is. Spr. gaat na hoe ons land in de crisis I |pÉÉÈ «Si LEVENSMOE? De Deensch-c valschermspringer Jolm Tranum, die als zoodanig reeds veel van zich deed spreken, is thans voornemens een wel zeer sensationeele sprong te wa gen. Hij zal met een vliegtuig stijgen tot 7500 M. en dan met zijn parachute er nitduiken. Flij is van plan 't valscherm pas te doen opengaan, wanneer hij nog maar 700 M. van de aarde verwijderd is. Klopt ons opschrift niet precies? geraakt is, spreekt over landen, die de gouden standaard verlieten, over over productie en toenemende werkloosheid. De staatsbegrooting 1933 heeft een'tekort van 30 miljoen, de werkloosheidsbestrij ding kostte over 1932 132 miljoen, terwijl de rijksinkomstenbelasting over dat jaar 75 miljoen bedroeg (dit jaar naar ra ming 50 milj.). Te Rotterdam is driekwart van het aantal schepen opgelegd. De nood is boog gestegen en een krachtig be- jvind is zeer moodig. Er zijn lichtpuntjes te ontwaren. Er komen weer meer schepen in de vaart en d-e werkloosheid neemt af. Maar we zijn er nog lang niet. De S.D. A.P. weigert mee verantwoordelijkheid te dragen in de rcgeering. Dat is: de demo cratie met voeten treden. Wat komt er dan van invloed van het volk terecht. Spr. komt weer op de zoozeer noodzake lijke eenheid en trekt een vergelijking met liet door soc. dem. bestuurde Denemar ken, dat naar verhouding meer voor leger en vloot en minder voor onderwijs uit geeft dan ons land. Vijfmaal acht is minder dan 30, d.w.Z. dat 5 afzonderlijke Roomsche partijtjes minder bereiken dan een hecht blok van 30. Een sterke man moeten we niet. Daar steekt een gevaar in. Toch gaan we die kant uit als er zooveel partijtjes komen. Dan raakt de gezonde volksinvloed zoek en gaat het hier spoedig als in Duitsch land. In geen land ter wlereld 'hebben de R.K. het tot een positie gebracht als hier. Aan de R.K. de taak deze te behouden. Oeef de splijtzwam geen kans. Neem een voorbeeld aan de S/D.A.P. Met recht drin gen de H. Vader en de Bisschoppen op 't bewaren va|n die eenheid aan. Wanneer er iee-n scheuring komt, zal veel van wat gewonnen werd, verloren gaan. Beide sprekers mochten een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Nadat nog door de vergadering gezongen is „Room sche Blijdschap", van Dr. Sicking, krijgen katholieken gelegenheid tot het steden van vragen. De heer C. de Graaf: Hoe staat de R.K. Staatspartij t.o. afschaffing van de zomer tijd? Verschillend, antwoordt de heer III EEN LACH EN EEN TRAAN. EEUW VAN HET KIND. Mammie (bij een vriendin op visite met haar immer bedrijvige spruit)Let er maar niet op. Als je hem zijn gang laat gaan, is-ie altijd erg zoet. Bi-.- w TEXELSCHE COU Texel Dea Hektor v.v. LICHT OP O V - v -:

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1