MET SS ZOOVER. Koopt een Emma-Bloempje Van der Bilt. Persoonlijk ben ik voor af schaffing. De Te Kamer zal daar echter wel miet aan meewerken. De heer C. Buijsman: Enkele R.K. stemden in de Eerste Kamer tegen de Pachtwet. Hoe rijmt dat met de eenheid? Antw.: Dat was niet goed. Ze zijn er ook voor gestraft. Blij de volgende ver kiezing door de Prov. Staten zijn zij niet herkozen. De heer J. Schraag vraagt of geen crisiswinstbelasting kan worden ingevoerd. De heer Van der Bilt betwijfelt, of er iinenschen zijn, die uit de crisis winst slaan. Hierna sluit de heer Timmer met dank aan de sprekers ©n eenige mededeelingen van huishoudelijke aard. De aandacht wordt gevestigd op de brochure „De Deensche les" en op allen wordt een be roep gedaan om te bevorderen, dat geen stem verloren gaat. Gebleken is bij vorige verkiezingen, dat minder Roomsche stem men uitgebracht worden dan mogelijk is. Dit moet nu anders zijn. Allen nu op no. 1 van lijst 25 gestemd. Ledenvergadering „De Eendracht". Maandag werd door de Coop. Zuivel fabriek „De Eendracht" in de Zwaan een ledenvergadering belegd. Ze wend geleid door de heer C.Stoepker, voorz. en bijge woond door 31 leden. Na een kort ope ningswoord en lezing der notulen werd aan de orde gesteld de behandeling van ingekomen stukken. Op ©en verzoek aan de fa. Albert Heijn om in haar filiaal op Texel boter van TEXELSCHE fabrieken te willen ver- koopen, teneinde de plaatselijke zuivel industrie zooveel mogelijk te steunen, werd geen gunstig antwoord ontvangen. De fa. blijft liever bij haar eigen leveran cier, die nimmer reden tot klachten gaf. Het bestuur stelt voor zich ten tweeden male tot de fa. Albert Heijn te wenden, Het zal er dan op wijzen, dat het filiaal niet langer op de Texelsche boerenstand! zal mogen rekenen, wanneer aan het bil lijke verzoek, Texelsche boter te willen verkoopen, niet wordt voldaan. Het voor stel vindt veel bijval in de vergadering. Het bestuur zal dus zijn maatregelen kun nen nemen ten met „de Ondernemig" spre ken. Aan een overzicht, dat directeur Boer van de gang van zaken aan de fabriek gaf, ontkenen we het volgende: Contro leur Idema heeft reeds heel wat bezoe ken afgelegd ten mag daarbij veel mede werking ondervinden Dit kan de kwaliteit van de melk niet anders dan ten goede komen. In gevallen, dat onvoldoende me dewerking wordt verleend en 3e of zelfs 4e kwaliteit melk wordt geleverd, wordt boete opgelegd. Bij vacatures zal zoo veel mogelijk daarin door benoeming van ingezetenen worden voorzien. De melk- aanvoer was plm. 10 pet. hooger dan de raming. Het vervoer is ojagedragen aan Kager, .eerst 30, nu voor' 27 ct., Moens van 32 op 30, Koopman van 27 op 24, Verseput 24 op 23. Brouwer 28 ct. (hoe veelheid melk op deze route nam niet toe). Melkrijders kunnen uit eigen pomp bij de fabriek benzine tegen kostprijs be komen (hoogstens 14 ct.) Te Alkmaar werd ingaande 1 April voor 13 mnd. met drie optiejaren een kaaspakhuis gehuurd waar 12000 Edammers kunnen worden opgeslagen, dicht bij de markt. De fabriek is nu zeer modern ingericht, zoo dat als melk van goede kwaliteit geleverd wordt, a.s. zomer een le klas product kan worden gefabriceerd, mede doordat de koelinstallatie gereed kwam. Met voldoening nemen de leden van deze stand van zaken kennis. Nadat de 'finamc. Comm. een gunstig rapport heeft uitgebracht volgt bestuurs verkiezing. De heeren M. Zuidewind en C. Roeper worden herkozen. Vervolgens doet de directeur mededee lingen omtrent de balans. Er is verwerkt in het 3e boekjaar 4,232,950 Kg. melk met 3,15 pet. vet. De aanvoer is ruim 69 pet. grooter, het vet gehalte 0,04 pet. hooger dan vorig boek jaar. Het onkostencijfer is 1,38 ruim met inbegrip van alle afschrijvingen, melkver- voer en rentebetaling. Het onkostencijfer is dus 20 ct. per 100 Kg. lager gewor den, dank zij het samensmelten met De Hoop. Mogen deze voorbeelden, aldus het bestuur, spoedig leiden tot ernstig onderzoek of niet alle melk van Texel hoe dan ook, centraal zal worden ver werkt om daardoor nog eens 20 ct. voor- deeliger te exploiteeren. Het bestuur stelt voor't saldo, groot f 12,641,03 zoo te be stemmen Afschrijving op Eendracht f 5765,50 op De Hoop 3253,70 Bij reservefonds 1000.— Tegoed boeken op rekening Ledenkapitaal 92S,65 (4 ct. per 100 Kg. leden melk) Nabetaling aan leveranciers 1693,IS (4 ct. per 100 Kg. melk geheele aanvoer) Totaal f 12641,03 Per 1 April staat de Eendracht op f 100,000, „de Hoop" op f 10,000. De lee ning Grondkapitaalbank op f 58802,91, Re serve f2000, Ledenkapitaal f 1082,36, Boe renleenbank f31000. Voorgesteld wordt voor onkosten fl,40 Voor de Tweede Kamer stemming, Die vandaag gehouden wordt, Zijn er 53 lijsten, Dus voorloopig geen tekort. Wat een keuze! Aan partijen Is warempel geen gebrek. Ieder vindt iets van zijn gading Ook al wil hij nóg zoo gek. Alles vind je bij elkander Kleurbekennend en neutraal Vrijheidlievend, „Anti-Crisis", Er is wat voor allemaal. In dit warenhuis van lijsten Neuzen wij vandaag dus rond En een elk zoekt dan zijn kleurtje, Stemmig, kleurig, kakelbont. En dan van die drie-en-vijftig Valt er menig lijstje af ALSde kiezer goed, rijp koren Weet te scheiden van het kaf. Illlll^llllll De beste huisvrouw, die be- |||||R.|||||| staat, is zekerwaar op markt ÜIIII4IIIII! en straat geen mensch van weet, iilllWlllil geen mensch van praat. per 100 Kg. af te houden. De vergadering verklaart zich met de voorstellen accoord. De directeur wijst nog op het streven van het bestuur zooveel mogelijk af te schrijven, opdat de fabriek een zooi ge zond mogelijke positie inneemt en op eventueele tegenslag berekend is. Bij de rondvraag werden vragen gesteld over het melkvervoer. Het bleek niet mo gelijk de melkrijders later te laten ver trekken. Bovendien wacht ons de zomer tijd weer.— Over de noodzakelijk runder- horzelbestrijding: Met de vloeibare Horze- line moeten goede reslutaten worden be reikt. Wie zalf wenscht, kan zich aan de fabriek vervoegen. De heer J.Roeper Cz. informeerde nog naar het resultaat van de Crisis-Zuivelwet. Na eenige discussie volgde sluiting. VERBOND VAN NATIONAAL HERSTEL. Het was een vrij rumoerige vergadering welke namens de Bond van Nationaal Her stel op Maandagavond 1.1. in café Den Burg werd belegd. Als spreker zou op treden de heer B. J. Gelder, op Texel geen onbekende, candidaat no. 5 op lijst 29 van bovengemeld verbond. Geruime tijd voor acht uur was reeds een tamelijk talrijk publiek, waaronder veel jeugdige personen, aanwezig, veel leden van de S.D.A.P. Op verzoek van de spreker ver klaarden twee der aanwezigen zich bereid de 10 ct. entree te innen, het vergde ech ter nogal wat tijd eer ieder dit offer had gebracht. Inmiddels waren rijks- en ge meentepolitie ter vergadering gekomen. Hun komst werd met applaus begroet. Alvorens met zijn rede aan te vangen, verzocht spr. zijn toehoorders, die zich niet heel rustig hielden, zich fatsoenlijk te ge dragen. Zijin toespraak laten we hier in beknopte vorm volgen: Vele partijen hebben het op Texel voor zien. Ik volg met belangstelling de versla gen in de Tex. Crt. Nergens worden zoo veel politieke vergadering belegd als hier. Nationaal Herstel doet niet aan politiek, (gelach.) De huidige crisis is een gevolg van de wereldoorlog. Daarop zijn ingezet econo mische oorlog en het streven naar autar chie (zelf trachten in eigen behoeften te voorzien). De productie i. d. landbouw is overgeleverd aan de concurrentie op de vrije markt, in tegenstelling met beschutte bedrijven. Het platteland wordt uitgebuit door de stad. (geroep: het kapitalisme). De boer moet geholpen. De hooge tarief muren, door andere landen opgetrokken, nekken hem. Om alle noodige graan m eigen land te kunnen verbouwen, moest 1,200,000 H.A. daarmee kunnen worden beteeld. Dan zal ©r weiland gescheurd moeten worden. Van de 190 miljoen steun aan de boer komt thans een groot deel niet terecht of in handen van boeren, die geen steun noodig hebben. Een beter regeling is die, waarbij de regeering steun geeft aan iedere arbeider, die de boer voor de verbouw van tarwe noodig heeft. De werkloosheid zou dan voor de helft op geheven zijn en het zou minder kosten. Boter, vleesch, fruit, visch, bollen, klom pen, ienz. worden veel ingevoerd. Daaraan moet een eind komen. Dan zal de werk loosheid afnemen en de prijs van de eigen producten omhoog gaan. Een derde van ons inkomen gaat weg aan directe belastingen. Er moet dus op 's lands uitgaven geducht besnoeid wor den en zeker op die voor de Rijksverzeke ringsbank, welker ambtenaren te talrijk en te hoog bezoldigd zijn. Ten onrechte ver wijt men Nat.-Herstel tegen de soc. wet geving te zijn. Wel zijn we tegen geld verspilling en iedere aanslag op het volks inkomen (spr. wijdt uit over winkelslui ting, snordersverblod, „het versche ca- detje"). Koopt Holl. producten en werkt met Holl. personeel. Maai- laat de regee ring ook eischen, dat de producten de naam van het land van herkomst dragen. Dan heeft een campagne voor ons fabri- caat pas zin. Schandalig is, dat in vele gevallen man en vrouw ieder een goed gesalarieerde rijks- ot gemeentebetrekking bekleeden. Daaraan willen wij een einde maken (ap plaus). Alleen in A'dam al zouden hier door 5000 werkloozen minder zijn. Cum- mulatie? Daar bezondigen bijna alle par tijen zich aan. Kamerleden moesten een voorbeeld van zuinigheid geven. In de stad wordt 34 maal zooveel verdiend als op het platteland, dat uitge buit wordt (geroep: Wij moeten ook zoo veel als in de stad zien te krijgen). Een boerenknecht moet met f20 ruim tevree zijn, een tramconducteur is het nauwelijks met t40, terwijl een kind. dat kaartjesver- koopen van hem kan overnemen (geroep: Het kapitalisme! Generaal Snijders). Spr.: Goedkoope aardigheid. Nationaal Herstel verzet zich tegen die onbillijkheid. Niet het recht maar de macht voert hier de boventoon. De Vak- vereenigingen spreken van democratisch regeeren, maar het is schijn. De politieke partijen zijn aan de leiders der vakver- eenigingen overgeleverd. Nationaal Her stel wil geen klassestrijd, maar samenwer ken, De tijd van uitbuiting van de arbei der is voorbij (protesten). Onze lijst ver meldt namen van personen uit diverse kringen, die eensgezind willen samenwer- xen. Nederland is een bevoorrecht land, dat voor andere niet onder behoeft te doen. Wij kunnen onszelf zijn en kunnen met eendrachtige samenwerking veel be reiken. Daarheen wil Nationaal Herstel het leiden. Ons Verbond is iets nieuws en stuit aanvankelijk wel op eenige tegenstand. Het goede breekt zich echter altijd baan en zoo zal het ook gaan met ons Verbond. Spr. eindigt hiermee en geeft vervolgens gelegenheid tot het stel len van vragen. Een der aanwezigen de monstreert intusschen z'n groote antipathie door op de bestuurstafel te gaan zittenen spr. eenige onvriendelijke woorden als „oud wijf" toe te voegen, terwijl anderen uitgereikt propaganda-materiaal demon stratief in flarden scheuren. De vergade ring wordt onrustiger. Een enkele maal moet de politie tot kalmte aanmanen. Voor de gesloten deur verdringt zich een menigte, die echter niet toegelaten kan worden, daar velen in de zaal zich toch al met ©en staanplaats moeten vergenoe gen. De heer A. Backer stelt deze vragen: 1. Waarom moest de staat bijspringen, toen Mr. Westerman, mede-candidaat, als directeur Rott. Bank tekort kwam? 2. Weet u, dat veel boeren Belgische krach ten kiezen? 3. Dient Generaal Snijders niet als lokvink, daar hij een benoeming toch niet aanneemt? 4. Waarom heeft u van het S.D.A.P.-voorstel tot opheffing cummulatie niet gerept? 5. Zit de slechte betaling ten platteland© niet in de slechte organisatie aldaar. Antw.: (spreker wordt gedurig geïnter rumpeerd) l'. Onze candidaat heeft met ■die Bank niets te maken. Zijn vader was daarbij betrokken. Onze candidaat was Ihoofd van het kabinet van de burgemees ter van den Haag. Hij werd in rang terug gezet, maar wijdde zich toen met dubbele ijver aan ons Verbond. 2. Dit juichen we niet toe. De boeren hebben echter de goedkoopste krachten genomen. Wij wil len voor Holl. steun geven. 3. Generaal S. liet zich bij wijze van sympathiebetui ging ino. 1 [llaatsen. Van misleiding is geen sprake. 4. Behalve de S.D.A.P. laten alle Kamerleden, ook Braat, 10 pet. van hun f5000 in de staatskas. (De S.D.A.P. geeft het geld aan „Zonnestraal"!) Weef echter, dat de soc. dem. Duijs f25000 heeft opgestreken, waarvoor hij niets deed en Ir. Cramer van „arm Indonesië" wel f85000 (veel protesten). 5. Er wordt veel op de kapitalisten gescholden, maar van üe leden van Vakvereen. hadden vol gens laatste opgaaf 50 een inkomen van f 100 duizend; 100 van f250 duizend; 4 van 250500 duizend ;4 van 500 duizend tot een miljoen; vier zelfs van meer dan een miljoen. Ook soc. organisaties volgen kapitalistische methoden. Zij geven ook voor geldbelegging hypotheken. De heer C. Boot: Waarom op de sala rissen van het Kon. Huis niet bezuinigd? Antw.Die moesten we hierbuiten laten. Laat me alleen zeggen, dat van alle ge kroonde hoofden de Koningin het minst verdient, en dat zij het geld, dat zij voor haarzelf niet noodig heeft, terugstort in de schatkist, evenals de inkomsten van de domeinen. Vraagsteller brengt ook Prinses Juliana en Prins Hendrik in het geding. De heer De Bliek geeft spr. in overweging hierop niet in te gaan: Het Kon. Huis staat m.i. te hoog, om hier te warden belasterd. De heer Kerkhof: De namen van Cramer en Duijs heeft spr. toch ook genoemd. Antw.: Niet in mijn rede. De vragen hebben mij er later toe genoopt. De vergadering wordt rumoerig. De heer De Bliek geeft spr. de raad er maar een einde aan te maken, omdat een vruchtbaar debat in deze ver gadering toch niet mogelijk is. De heer Gelder sluit hierop de vergadering. De S.D.A.P.-leden verlaten onder het zingen van. hun strijdlied de zaal. Op de Groene- plaats is het nog geruime tijd druk van partijgangers, die over het verhandelde napraten. Van de vele politieke vergade ringen, die we sinds 1925 hier meemaak ten, herinneren we er geen met een zoo> onordelijk verloop als deze. Zeg nu niet, 't is nu crisis, 'k Doe niet mee in deze tijd. Want uw gift is, dóór de crisis, Dubbele noodzaak'lijkheid. Eén soort wezen op deez' aarde Maakt er héél geen crisis mee; Bij hem daalden geen papieren De bacil der T.B.C. Hij is zorgeloos en vroolijk, Gaat zijn gang, is goed bij kas, En hij voelt zich, economisch, Net of 't vóór de oorlog was. En juist daarom, Texelingen, Steunt de ongelijke strijd! Zegt niet: NEE, vanwege crisis, Zegt: JA, wegens crisistijd. Dus juist daarom, Texelaren Rijk en arm, en groot en klein, Laat die kussens vol met bloemen, Héél vlug bloemenkussens zijn. Heeren! U als gentelmennen Weigert er toch zeker niet, Als daar, in het vroege voorjaar, 'n Dame u haar kussen biedt? TROUWPLANNEN. De oudste zoon van de ex-kroonprins van Duitschlaind,. Prins Wilhelm van Prui sen, heeft zich heimelijk verloofd met Dorothea von Salviati, stammende uit een adelijk geslacht, dat oorspronkelijk in Boven-ltalië woonde. De Prins is 27 jaar en is voornemens binnenkort te huwen, al zouden zijn vader en de ex.Keizer zich ook tegen dit huwelijk beneden zijn stand verzetten. Postbestelling. De directeur van het P. T. en T. kan toor deelt mee, dat met ingang van 1 Mei a.s. de le kombestelling op alle dorpen van Texel zal aanvangen in aansluiting op de le boot van den Helder, te 7 uur. De buitenbestellingen zullen voortaan onmiddellijk aansluiten op de le kombe stelling. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de buitenbestellingen te den Burg en te Oudeschild op de thans be staande wijze blijven gehandhaafd. Officieel veilingsbericht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijs der eieren zakte in de afgeloo- pen week nog weer eenigszins terug. Op deze prijzen is momenteel eenige vraag voor de kalkerij en het koelhuis. Het prijsverschil met dat van de vorige veiling liep van 5 tot 10 ct. per honderd stuks. Vermoedelijk zullen de deze week be taalde prijzen zich wel op het laagste punt bevinden. De vraag in de stad was in de afgeloopen week zeer gering. LAMMEREN-INVENTARISATIE. De schapenhouders wordt in ernstige overweging gegeven bij de opgave van hun lammeren zeer serieus te zijn. In hun eigen belang wordt met nadruk verzocht het juiste aantal te vermelden, opdat men voorkomt na gehouden controle van eventueele steun te worden uitgesloten. Tevens verdient het aanbeveling het aantal lammeren, dat tusschen de data van opgave ©n controle eventueel mocht sterven, nauwkeurig te noteeren, zoodat de werkelijke toestand van het bedrijt kan worden gerapporteerd. Esperantobond „La Norda Stelo". De derde districtsvergadering had Zon dag te Alkmaar plaats. Deze druk be zochte vergadering werd bijgewoond door Esperantisten van Texel tot Bussum. Vóór de officieel© opening werd een bezoek ge bracht aan een Esperanto-tentoonstelling van de Alkmaarsche Esperanto-groep waar het woord werd gevoerd door de heer Slinger, die met Esperanto, in gezel schap van een Amerikaansch journalist een reis beeft gemaakt door Oost-Azië. Na het gebruikelijke fotografeeren werd er begonnen met het officieele deel waarbij een speciaal welkom werd toege roepen aan onze buitenl. Esperanto-vriend Rudi König, die Maandag 24 April zijn reis door Europa zal voortzetten en aan de blinde Esperantist, de heer Koster uit Bussum, die de aandacht van de niet- blinde Esperantisten vroeg voor het in Braille-schrift uit te geven Esperanto- woordenboek. Het resultaat was een col lecte welke f 11 opbracht. Ietwat vermake- kelijk Was het volgende punt. Een 15-tal O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2