TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT TexeSs^he Berichten Woensdag 26 April 1S33. HET NUT VAN ADVERTEEREN. Er waren eens twee winkeliers, Ze heetten Jaap en Steven. Zij dreven zaken in het klein, Waarvan zij moesten leven. Toch droomden zij van groote bloei, En uitgebreide zaken, En beiden dachten midd'len uit Om tot dat doel te raken. Jaap dacht: "Als ik wat winnen wil, Dan moet ik ook wat wagen, Dan moet ik adverteeren gaan Zoo noodig alle dagen! Dan kijkt geen sterv'ling in de krant, Of mijn naam moet hij lezen! Dan ziet hij telkens weer opnieuw Bij Jaap, daar moet je wezen". Zoo dacht en deed de wijze man, Maar niet alzoo deed Steven: Hij was een man van oude tijd, Voorzichtig in zijn streven. Hij gaf geen cent onnoodig uit, Nooit zou hij adverteeren: „Mijn vader heeft het nooit gedaan, Waarom zou ik het probeeren? De menschen, die mijn klanten zijn, Die zullen dan wel blijven Die loopen toch niet naar de lui, Die in de kranten schrijven". En ging hij 's avonds bij zijn haard De advertenties lezen, Dan sprak hij: „Centen weggegooid! Ik zaï 'zoo gek niet wezen." En zoo werd Steven nimmer rijk, Maar Jaap, die adverteerde, Kreeg nieuwe klanten met de dag En zijne zaak floreerde! SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Texel I heeft haar. laatste thuiswedstrijd, de laatste ook der comp., besloten met gelijk spel: 33 (tegen D.T.S.), waardoor liet puntenaantal niet verder dan tot 15 gekomen is. Als men weet, dat uit de laat ste 5 wedstrijden, slechts één punt ge oogst werd, begrijpt ieder, dat dit een poover resultaat is, vergeleken bij de le Ihelft der compc^oe. In deze laatste wed strijden moest ook steeds met een 3-tal invallers gespeeld worden. We hadden onze hoop echter op 18 punten gericht, als zijnde precies de helft der te behalen punten. Volgende keer beter. Misschien is dan een kampioenschap van ons le te be wonderen. De leiding berustte bij de heer Swart, die voor de zooveelste maal bewezen heeft .de touwtjes niet in handen te kun nen houden, èn door gebrek aan optreden èn door vreemde beslissingen nog niet geschikt is om de wedstrijden in deze klasse te leiden. In den beginne is T. het meest in de aanval en wordt er in een vlug tempo ge speeld. Ook DTS komt er beter in, maar de T-backs zijn in vorm en geven geen kans. Door flink open spel kunnen de vleugels goed aangeven. Vlug doorspelen naar Verheijen en een goed loopen en schieten brengt T. de leiding. T. heeft de smaak te pakken, weer volgt een voorzet, en weer is 'het dezelfde speler, die de voorsprong vergroot. Ook D. probeert het, maar het wil daar niet erg vlotten. Er wordt daar toch ook goed en snel ge speeld. Maar Bram laat zich niet passee- ren. Nog een doorbraak en een schot, dat o.i. in de andere hoek bedoeld is, gaat on der de keeper door in het net. Na de rust heeft D. het beste van het spel. Zeer snelle aanvallen worden opgezet en goede schoten gelost, maar Bram en de backs weten voorloopig hun doel schoon te houden. In de aanval vlot het niet meer. De vleugelspelers loopen o.i. te ver door, zoodat een snel doorloopend spel niet gespeeld wordt, maar een, waarbij de ver dediging altijd het eerst aan bod is. De halflinie moet zich tot verdedigen bepa len. Na een kwartier wordt door D. de bal ver doorgegeven over de backs heen. Bram loopt uit en mist. Hij tracht zich nog te herstellen en ziet dan de bal juist naast het doel verdwijnen. Dan klinkt de fluit van sch. Swart, Hij geeft penalty. Als er een overtreding is geschied, moet hij dat op het moment doen. Hij laat ech ter eerst de tegenpartij de kans, die door het overtreden heelemaal niet kleiner werd, verknoeien en dan gééft hij de strafschop. Dus 2 kansen voor één geval. Deze strafschop wordt dankbaar geaccep teerd en het is 31. D. komt geweldig opzetten, het spél wordt forsch. Een zeer snelle aanval, een mooi schot en het is 32. De spanning neemt toe. Weer gaat de linkervleugel van D. er van door. In buitenspel positie krijgt de vleugelspeler de bal toegespeeld. Hij zet voor en de stand is gelijk. Uit protest tegen het appèl der grensrechter, zoo zegt de heer Swart, heb ik hier niet voor gefloten. Het moet niet erger worden. Nu komt T. nog enkele malen geducht opzetten en met groote moeite weet de D-achterhoede erger te voorkomen. Met 33 stand komt het einde. Over onze spelers kunnen we tamelijk kort rijn. Bram was in het doel vrij goed. Dirk en Jo hebben een goede wedstrijd gespeeld. Als geheel vonden we de half linie het zwakste deel. Verdedigend kun nen ze er best zijn, maar het voedende gedeelte laat nog wat te wenschen over. In de voorhoede hielden vooral na de rust de vleugelspelers de bal te lang vast. Met een snelle doorlooper als Verheijen had hierop gerekend moeten worden. J.Gieles was wei de beste, maar ook Gom kon wat zijn aangeven betreft en zijn schieten op een goede wedstrijd terugzien. Ver heijen heeft voor 3 goede doelpunten ge zorgd. Als spelverdeeler komt hij nog te kort, ook aan balcontrole hapert nog wel wat. Deze eigenschappen zijn aan te lee- ren. Hiermede besluiten we de comp. We hopen gelukkiger te zijn in de wedstrijden om de Rauchbeker. Dit zijn wedstrijden voor vereenigingen, spelende in de K".N.V. B. en lid zijnde van'de N.H.V.B. Als de lo ting goed uitvalt, kunnen we nog enkele aardige wedstrijden verwachten. Bij deze bekerwedstrijden geMt de bepaling, dat de bezoekers bij gelijkspel als winnaars worden beschouwd. —o Uitslagen 4e klasse A: QSCUitgeest 5—0; Schagen—EVC 2—2; Beverwijk— Vrone 12—0; Texel DTS 3—3. In een prettige, pittige wedstrijd tus- schen Rest en Grashoppers, werden de punten eerlijk gedeeld. De Gr. telde ver schillende oude bekenden en er werd hard gewerkt. Voor de rust zorgde de linksb. van Gr. voor een keurig doelpunt. Met deze stand werd gedraaid. Na de hervat ting een snelle aanval van R. Deze werd afgeslagen ten koste van een corner, we ke in een doelpunt werd omgezet. Toch neemt Gr. de leiding opnieuw door Keij- ser, aan wie het voor de 2e maal gelukte onze Jan te passeeren. En dat viel niet mee, want Jan wist goed in te grijpen en door zeer goed uitloopen moeilijke situ aties te redden. Eenige tijd zijn de G„'s in het offensief. Dan komt Br. linksbuiten spelen. Er wil maar geen doelpunt komen De backs en keeper geven keer op keer niet thuis. Een plotseling schot maakt het de keeper zoo moeilijk, dat hij de 'bal in het doel werkt en de stand is gelijk. Een goede uitslag, welke nog wat voor de toekomst in zich houdt. o Adsp.-Comp.: KVC—SVC A 1—18; Zeemeeuwen ATex. Boys A 13. Op één wedstrijd na is deze comp. ge ëindigd A.s. Zondag speelt SVC A— Texel B. Scheidsr. Dapper. Aanvang zie Tex. Crt. Zaterdag. o Zaterdagmiddag-comp.Door een ma gere 21 overwinning op Texel D kreeg Zeem. B de beste papieren. De stand is hier: Zeemeeuwen B 320144 4 Texel D 3 1115 3 3 Texel C 2 0 1 1 3 4 1 Verwonderlijk is het, dat steeds maar een drietal dezer Zeemeeuwenspelers ook vrij regelmatig in A spelen. O Zondag a.s. trekt een elftal, dat eigen lijk een Juniorenploeg zou moeten zijn, naar de Cocksdorp om SVC 2 te bekam pen. Aanvang \yordt a.s. Zaterdag bekend gemaakt. Ook was aanvankelijk een wedstrijd tegen SVC 1 besproken. Hierover wordt nog even gecorrespondeerd. Een lid was zoo vriendelijk en sportiet om stelling te nemen tegen iets waar hij heelemaal niets van wist. Iemand, die ge woon is op te bouwen. Dat geeft ten minste vertrouwen. o Elftallen voor a.s. Zondag: (naar de Cocksdorp) Dick Visser Jac.Helsloot Pen D Geen se G.Witvliet J.Broekman P.Bruin W.v.Zeijlen J.Bruin P.Kikkert Th. Lap Indien Texel II tegen SVQ I speelt op ons terrein is het elftal: Br. Daalder M.Koorn Jb. Geus .Vlaming A.Dros Bz. A.Geus G.Dros Dz. A.Idema Verheijen J.Molenaar A.Huizinga Res.: A.v.d.Slikke. Aanvang 2,15 uur. Feestavond D.O.H. De feestavond van D.O.H. ter eere van het behaalde kampioenschap, in hotel Texel gehouden, werd door plm. 170 per sonen bijgewoond. Na een openings woord, uitgesproken door de heer F. Klumper, werd een klucht opgevoerd, ge titeld „De inkwartiering van Jaap Beiers". Hierin traden op Jan Pranger, Tine Tuin der, Nellie Borgman, Piet en Jan Gieles, W. Kiewiet en E. v. Leersum. Daarna tra den Jan Pranger en J. Kiewiet op in „Prof. Mopper en zijn knecht". In de pauze werd een taart bij opbod verkocht voor f9. Na de pauze reikte de voorz. met een toepasselijk woord aan de leden me dailles uit ter herinnering aan het kam pioenschap. Namens bestuur en leden werd de heer Klumper door Tine Tuinder een bloeiende plant aangeboden voor alles, wat hij voor de club deed. Tenslotte werd nog opgevoerd „Janus de wonderdokter" met medewerking van Jan Pranger, Jan, Piet en Koos Gieles, KI. Dros en H. van Sijp. Een gezellig bal volgde. Verloting ten bate van Texels Crisis-Comité. De heer Boekhold, te de Cocksdorp, heeft een door hem vervaardigd model van een schip (kotter) met volledige tui gage ter beschikking van Texels Crisis- Comité gesteld met het doel dit te laten verloten. Getracht wordt 6ÜÜ loten tegen 25 ct. te verkoopen. Het schip zal in de groote etalage van Boekhandel Parkstraat ter bezichtiging worden gesteld. ALLERLEI. Zaterdag zal in de wis- en natuurk. afd. der Academie prof. dr. Keesom, mode na mens mej. A. P. Keesom, een mededeeling doen over „Isopyknen van vloeibaar he lium". Ter gelegenheid van de Herdenking van Willem van Oranje woei Maandag van openbare gebouwen en enkele particulie re woningen de driekleur. Op de scholen werd een 'fraaie plaat van Prins Willem o.m. uitgereikt en is op een reep clioco- laue getracteera. De heer E.G. Gaarlandt, oud-bufgemee- ster van Texel en Gorkum, is herbenoemd tot burgemeester van Gouda. Gisteravond werd door een aantal per sonen op de Groeneplaats vergeefs uitge zien naar de heer S.C. Eelman, die daar als candidaat van de lijst-Braat spreken zou, behoudens goedkeuring van B. en W. Ons bleek echter, dat de heer Eelman nog in Amsterdam vertoefde, waar hij gisteren op de Dam spreken zou. De eerste van de zes groote lammeren- markten heeft plaats op 15 Mei a.s. In de 10e loterij van de verwarmings- bazar van de N.H. gemeente alhier is een sprei gevallen op no. 170. Morgen een „gezellige avond" in ,,Eben Haezer" (zie adv.) Vrijdag a.s. vergadert de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw. UITSLAG KAMERVERKIEZING. Voor wat de uitslag van de verkiezin gen op Texel betreft zullen we deze on middellijk na ontvangst van het telefoon bericht van alle stembureau's aan ons bureau op duidelijke wijze bekend maken. Dat zal als vanouds in de Parkstraat weer een drukte van belang geven en ze ker bij deze verkiezingen, naar de uitslag waarvan door velen met zooveel spanning wordt uitgez'ien. We zorgen tevens voor vergelijkend cij fermateriaal van vorige verkiezingen, zoo wel betrekking hebbende op het heele land als op Texel in het biezonder. Het ligt in onze bedoeling versterkte radio-muziek ten gehoore te brengen, op dat de tijd, welke tusschen het binnen komen der uitslagen verstrijkt, op aange name wijze wordt gekor.t. Morgenochtend zal ons per telefoon de einduitslag van de Kamerverkiezing berei ken. Onmiddellijk hierop zullen wij bulle tins drukken en deze over Texel doen ver spreiden. E1ERLAND. Van een geringde vogel. De heer Jb. Bos, huisje Rotterdam al hier vond 2e Paaschdag bij de Witte Hoek een doode meeuw, met om een der pooten een ring, gemerkt 24592 C„ afkomstig van het Nat.-Hist. Museum te Göteborg. Wij zonden de ring naar Zweden, vaneen brief in het Esperanto vergezeld, en mochten daarop ten antwoord ontvangen, dat de vogel als jong geringd was op de broedplaats Maklappen, Falsterbo, Skane, Z. Zweden. Uitslag aanbesteding. Door polder Eierland werd aanbesteed het Vervoer van split voor het onderhoud van de wegen. Er waren zes inschrijvers, aan de laagste van wie, F. Dijksen, het werk is gegund. OUDESCHILD VissCherlj. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 11 April: 227 Kg. garnalen 4 ct.498 Kg. wulken 911 rt. 12 April: 379 Kg. wulken 10—liy2 ct. 13 April: 469 Kg. wulken 11-13 ct.; 65 kg. garnalen 10 ct. 14 April: 427 Kg. garnalen 8V2-10 ct. 15 April: 290 Kg. garnalen 10 ct.; 1 baai krukels f2,30. 17 April: 495 Kg. garnalen 8 ct. 18 April: 647 Kg. garnalen 1011 ct. 233 Kg. wulken 121/2 ct. 19 April: 372 Kg. wulken 1012 ct.; 911 Kg. garnalen 881/2 ct. 20 April: 1116 Kg. garnalen 8V2-9V2 ct- 218 Kg. wulken 15 ct. 21 April: 478 Kg. wulken 14—19V2 ct.; 1377 Kg. garnalen 8 ct. I 22 April: 307 Kg. wulken 16—181/2 ct.; 3 baal krukels f2,75f3,50 per baal; 1131 Kg. garnalen 9VsU ct. 24 April: 505 Kg. wulken 13—13'.' ct.; 4354 Kg. garnalen 8 ct OOSTEREND Propaganda-Chr. Dein. Unie. Maandagavond sprak voor de afd. der C.D.U. alhier in hotel 't Wapen van Am sterdam", de heer De Visser van A'dam. De heer C. van Groningen opende de ver gadering door te laten zingen Ps. 25:1 en ging voor in gebed. Daarna verkreeg de heer De Visser het woord. Door de laatste strofe van het Wilhelmus te citee- teeren trok spr. een parallel tusschen de strijd van Willem de Eerste en die der C.D.U.beide strijden voor de gerech tigheid Gods. Komend tot het onderwerp van zijn rede, „Waar het om gaat", ging spr. na de oorzaak der Kamerontbinding met als gevolg de vervroegde verkiezing. Als eigenlijke oorzaak noemde spr. de kwestie met de Zeven Provinciën. Rechts treft de schuld der gezagsver- slapping, omdat daar de lijn van Kuyper is verlaten. Het liet het kapitalisme zijn gang gaan. Het program der C.D.U. lijkt veel op dat van deS.D.A.P., maar als twee hetzelfde doen, is dat nog niet hetzelfde. Smeenk en v.d. Heuvel (beide A.R.) lazen in dit program alleen de kosten, niet de baten. Een dezer is b.v. opheffing van het bankgeheimvrees voor 'kapitaalvlucht mag niet weerhouden dit geheim op te heften. Ook de cummulatie moet tegenge gaan en een crisisbelasting geheven. De gedachte, recht te hebben op Staatspen sioen, nu door Rechts als goddeloos be stempeld, is door haar zelf gewekt (Tal- ma, 1913). De 60,000 oudjes, die niets .trekken, wil deC.D.L'. helpen. Nationaal moet ontwapend. Het leger is niet noodig om geloof en godsdienst te beschermen, dat zal God wel doen. De C.D.U. is klein, maar ook Groen stond alleen. Bij de Chr. regeering is de Chr. roep verstomd door het geroep om de sterke man en de Chr. daad is er niet. Daarvoor weer de banier op het Binnenhof te ontrollen, is het doel der C.D.U. Door eenige personen werden vragen gesteld. We laten de antwoorden hier volgen Aan de heerem Bisschop en Kooger: De C.D.U. wil geen absolute weerloos heid, maar een politieleger, militair leger en gezag hebben niets met elkaar te ma ken. Aan de heer Van Dorp: De mui terijkwestie is opgeschroefd; veel A. R. in Amsterdam vonden het maar een baga tel. Rechts was als een schoolmeester, die geen orde kan houden, maar dit nu aangreep om te roepen: „Voor gezags- handhaving bij mij. Opheffing bankge heim is een recht, een principe, geen nut tigheidsoverweging. Gezagshandhaving moet er zijn, maar militarisme is tegen de wet van Christus. Flebt uw vijanden lief. Wat de beschuldiging der rechtsche regee- nng net re ftIk heb gezegd, tlat ik de Chr. daad niet zag, aan u de bewijslast, dat die er wel geweest is. Aan de heer Vlaming: medezegging- sohap beteekent in loonszaken enz. niet alleen er over praten, maar ook werkelijk iets te zeggen te hebben. Aan de heer Van der Knaap, die vroeg waar de stem men blijven, als de C.D.U. geen zétei wint: De stemmen gaan niet verloren, maar zijn een getuigenis. De vergadering werd gesloten met ge bed door de spreker. Willem van Oranje-Herdenking. Maandagavond werd alhier op feeste lijke wijze de 400e geboortedag van Willem van Oranje herdacht in een druk bezochte samenkomst in de Gercf. Kerk. Ds. v.d. Leer opende de bijeenkomst door te laten zingen van Ps. 150:1, gele- wordt Ps. 150. Daarna gaat Ds. voor in gebed. Behalve door Ds. Van der Leer. werd deze avond het woord gevoerd door de heer H. P. Bolt, die sprak over „Oranje in het Verleden" en door Ds. Dicrner, die tot onderwerp gekozen had „Oranje nu". De Chr. Muziekvereeniging Excelsior ver leende haar medewerking. Het was een zeer geslaagde avond. (Uitvoerig verslag volgt. Voor dit num mer kon het niet vroeg genoeg ingezon den worden. Red.) Bazar „Excelsior". De moeite waard. Men schrijft ons: Er gaat een roep uit over heel Texel, over de zoo prachtig georganiseerde Ba zar, ten bate van de Muziekvereen. Excel sior te O.osterend. Hoe zou het ook an der kunnen als ieder zoo zijn medewer king verleent De Bazar-comm. heeft niet vergeefs op de steun van de Texelsche muziekvrienden (innen) gerekend. Een stroom van inzendingen is binnengekomen en nog steeds wordt meer toegezegd. De comm. ziet danook tot op heden haar werk met boven verwachting veel succes be kroond. Het gebouw voor Chr. Belan gen is feestelijk versierd en gezellig en smaakvol ingericht. In de verschillende stands vindt men de meest uiteenloopende artikelen keurig uitgestrld. Ze noodigen tot koopen uit. Men vindt er letterlijk „Elck wat wils". De prijzen zijn laag ge steld, zoodat men er koopjes kan doen. Voor wie zijn geluk wil beproeven in

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5