TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Verantwoordelijkheid. Uit Texels verleden. UW KLEEDING behoeft NIET DUUR te zijn HERMAN NIJPELS' Texelsche Berichten Koopt een Emma-Bloempje Jubileum Koningin Wilhelmina Bewaarschool. DE SCHAPENTELLING. Zaterdag 29 April 1933. In deze dagen vooral gevoelt men de zwaarte van de last der verantwoordelijk heid. Zij, die verantwoordelijkheid dragen, hebben een zware plicht. Ze moeten doortasten. Ze moeten naar eer en geweten het beste kiezen voor de gemeenschap. Ze dienen persoonlijke vooringenomenheden op zijde te zetten, ze hebben eigen belan gen achter te zetten voor het algemeen belang, ze moeten soms hard zijn om nog harder optreden later niet noodzakelijk te maken, te voorkomen. Verantwoordelijkheid dragen velen on zer. We moeten van jongs-af leeren ver antwoordelijkheid te dragen. Van de loop jongen, die een boodschap doet, waarvan veel kan afhangen, tot de hoogstgeplaat- ste in den lande heeft een leerschool der verantwoordelijkheid te doorloopen. TEXEL IN DEN JARE 1750. vierduizend mark Zilvers op te brengen. Graaf Willem I, stelde in het jaar 1204 zijn nicht, de Gravin Ada, op het eiland Texel gevangen. Die van Texel hadden met de Drechter-Friezen zich in den jare 128S aangekant tegen de Ondernemingen van Graaf Floris de Ve tegen Westfries land en onderwierpen zich in den jare 1289. Wij vinden dat Texel, als een Graaflijk Leen, weleer is bezeten geweest bij Jan van Henegouwen, Heere van Beaumont, die hun, bij handvest van den jare 1317, alle Rechten vergunde, die zijn broeder Graaf Willem, de Ille van die naam, of de Goede, aan die van Hooghvouder Am bacht en Drechterland vergund had. Na derhand hebben zijn opvolgers uit den Huize van Chatillon, Graven van 'Blóis, mede verscheiden voorrechten aan die van Texel gegeven. Na het af stenen van Guy van Blois, verviel dit Leen aan Hertog Albrecht van Beieren in of omtrent den jare 1389. Hij schijnt er zijn tweede ge malin Margareta van Kleeve mede begif tigd te hebben, dewijl men een Handvest van haar vindt van de 9e Juni des jaars 1401, die door Hertog Albrecht in het zelfde jaar bekrachtigd werd. Ook bezat zij het na zijn dood, gelijk blijkt uit een Brief, gegeven in Texel 1 September des jaars 1403. Hertog Willem de Vie, Grave van Holland schonk op de 26e Maart 1414 naar loop van de Hove en aldus in den jare 1415, aan die van Texel het 6 O N.V. T. E. M. Vraagt inlichtingen voor ELECTRISCH KOKEN. Radio-storingen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnerig, dat bij artikel 51 bis der Algemeene Politieverordening verboden is tusschen des middags 12 uur en des nachts 12 uur hoogfrequent-appa- raten en electrisch gedreven of verwarmde apparaten, toestellen en machines, onder welke benaming ook, in werking te heb ben, zoo deze storend werken op de radio-telefoonontvangst. Naar hen gebleken is, kan in de meeste gevallen door het aanbrengen van een passend anti-storingsmiddel de storing worden voorkomen, of tot een niet langer hinderlijke sterkte worden teruggebracht. Op de overtreding van het verbod is straf bedreigd van ten hoogste twiee maanden hechtenis of geldboete van ten hoogste f 300. Texel, 27 April 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. STRAATRUMOER. Burgemeester en Wethouders van Texei brengen aan bestuurders en houders van, motorrijtuigen in herinnering, dat vol gens de artt. 29 en 26 van het Motor- en Rijwielreglement ieder motorrijtuig voor zien moet zijn van een BEHOORLIJK geluiddempende uitlaatinrichting, en dat het verboden is om de afgewerkte gassen anders dan door middel van deze BE HOORLIJK geluiddempende inrichting af te voeren. Aan de dienaren van politie is opgedra gen op de handhaving dezer bepalingen streng toe te zien. Texel, 27 April 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Wij maken reeds vanaf 28 gld. tot 65 gld. een cos- tuum of overjas naar maat in zwart, blauw of fanta sie. PRIMA STOFFEN KEURIG PASSEND. Voor f 9,75 opklimmend met 5 gld. tot 45 gld. le veren wij gaarne onze be tere confectie-costuuins en regenjassen. Kinderklee- ding voor halve prijzen. Overhemden f 1,35 1,50 1,90. Hoeden, petten extra goedkoop. ALLES MET VOLLE GARANTIE U kent onze zaken. Kleed i ngmagazijnen DEN HELDER Gunstig bericht voor Pluimveehouders. Naar we vernemen hebben de onderhan delingen met Duitschland inzake onze uit voer van eieren tot resultaat gehad, dat het invoerrecht van zwaargewicht eieren (60 Kg.) zal worden teruggebracht van 70 pp 40 R.M. per 1000. Bij deze invoer zal van Duitsche zijde echter contingenteering worden toegepast. Het invoerpercentage zal zeer vermoedelijk vrij hoog zijn (60). Voor onze eierenhandel zijn dus de vooruitzichten zeer verbeterd. („De Bedrijfspluimveehouder"). Ieder kent het Emma-bloempje, Ieder kent het mooie doel; Wie zou dat niet willen steun? 't Is een kwestie van gevoel. Iedereen, die er een hart heeft (Wie heeft niet zoo'n instrumet?) Doet beslist een duit in 't zakje, Ook al is het maar één cent. d' Eén doet het uit medelijden, Nummer 'twee uit sympathie; ''kVoel hét als een soort verplichting Zegt of denkt er nummer "drie. Nummer vier stort er zijn gave Wegens solidariteit, Nummer vijf tot zóóveel duizend Geven wat uit dankbaarheid. Dankbaarheid, omdat ze loo.pen In de voorjaars-zonnesdhijn, Dankbaarheid, omdat ze sterke En gezonde mensöhen zijn. Giften voor de Ziekenauto. Het Ziekenfonds „Texel" heeft het fonds voor de Ziekenauto met f25 ver sterkt. Meen nu niet, dat we er zijn. Er ont breekt nog heel wat geld die auto, welke de volgende week op Texel wordt verwacht, zal nog niet kunnen worden be taald. En de leverancier mogen we toch niet te lang op zijn geld laten wachten. De brancard komt in de auto op olie- schokbrekers te rusten, waarmee weereen uitgaaf van beteekenis, waarop niet ge rekend was, gepaard gaat. Ook zal de brancard opnieuw bekleed moeten wor den. Wie helpt er mee deze kosten te be strijden «en vult er mede aan wat aan de koopsom nog ontbreekt? Voor de Texelsdhe Schapenfokkerij. Aan een publicatie van het Hoofdbe stuur der Holl. Mij. van Landbouw ont- leenen we het volgende: Naar aanleiding van de door de afd. Texel c.s. ingediende voorstellen tot steun aan de schapenhouderij, zal deze afdeeling bericht worden, dat het plan het hoofd bestuur voorkomt, niet in het belang van de schapenhouderij in het algemeen te zijn en zeker niet in het belang der Texelsche schapenhouderij in 't biezonder. Uit enkele door de heer Govers ver strekte mededeelingen blijkt, dat de ver deeling van het z.g. „Schapenpotje" ge vormd uit de heffingen op de export naar Frankrijk waarschijnlijk binnen enkele dagen bij ministerieele beschikking gere geld zal worden. Wol veehandel 20—26 April. De wolveehandel was in de afgeloopen week voor slachtschapen en weidelamme- ren over het geheel traag, o.a. te Delft, Leiden, Utrecht, Rotterdam, Purmerend, Sneek en Groningen. Te Leeuwarden vette schapen nog redelijk goed en wel prijs- houdend, doch ook daar nog weinig of geen animo voor weid-lammeren. De prij zen daarvoor f 24 per stuk. Op vrijwel alle markten echter was voor export goede vraag naar z.g. zuiglammeren, welke voor goede prijzen van de hand gingen. OUDESCHILD Een veertig-jarige. Geruime tijd terug hebben we in een bericht over de Koningin Wilhelmina Be waarschool met een enkel woord van het a.s. jubileum der school gewag gemaakt. Op 3 Mei a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de Prinses Wilhelmina Be waarschool alhier officieel geopend werd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit heuglijk feit wat de school voor ons dorp beteekent is genoegzaam bekend eenigermate feestelijk te herdenken. Woensdagmiddag half drie wordt een bijeenkomst gehouden, waaraan een open bare les zal worden verbonden, waarbij ouders en donateurs worden uitgenoodigd tegenwoordig te willen zijn. Een brokje geschiedenis. De pogingen tot stichting van een aigem. bewaarschool alhier, dateeren van 1875. Het duurde echter tot 1889 eer krach tige stappen om dat doel te bereiken wer den gedaan. Toen werd een commissie ge vormd, die met man en macht zou trach ten te Oudeschild zoo'n school te stich ten. Die commissie bestond uit de heeren C. M. Kooij, de toenmalige burgemees ter, J.K.G. Muller, W. Mets Tz„ G. Kz. Brouwer, W. Hillenius en S. Knijper. Ze verspreidden een circulaire met een ver zoek om financieele steun, welk verzoek ondersteund werd door de heeren Pouts- ma, distr.-schoolopz.Mr. A. Kerdijk, lid Tweede Kamer; D.C.Loman, oud-burgem. Ds. Post, pred. te Hoorn; Dr. J.Timmer, vroeger arts te Texel en A. J. Adriajq, pred. te Warmenhuizen. Snel vloeiden de baten niet binnen, maar zoetjesaan kwam men toch nader aan liet gestelde doel. In Sept. 1891 eindelijk kon te Oude schild, ten overstaan van notaris Dikkers, een perceel gronds voor de school wor den gekocht, waarop in Juni van 1892 met de bouw 'n begin werd gemaakt. Het be- noodigde geld was toen nog niet voor 100 pet. bijeen. Op 29 Juni 1892 legde het dochtertje van burgemeester Strick van Linschoten de eerste steen, bij welke plechtigheid door de burgemeester en het hoofd van de o.l. school te Oudeschild, de heer J.K.G.Muller, het woord werd ge voerd. Bouwmeesters waren de gebr. De Wijn. Het duurde tot 3 Mei 1893 a.s. Woensdag dus juist 40 jaar geleden eer Burgem. Strick van Linschoten, tot 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIHmillHlllllllllllllillllllllimil IlllllllllllllllilI'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHlllllllllllll eere-voorz. van het schoolbestuur be noemd, de school officieel kon openen. Behalve door de burgemeester werd toen nog het woord gevoerd door de lieer Muller, pastoor Woutcrlood, eere-be- stuurslid, en W. Mets Tz. Mej. Candel was de eerste onderwijze res, die aan de school werkzaam was. Welk een groote beteekenis de school voor het dorp heeft, behoeft nauwelijks te worden gememoreerd. Het is algemeen bekend, maar ook de financieele moeilijk heden, waarmee het bestuur veelal te worstelen had, bleven niet verborgen. Meer dan eens heeft het bestuur zich tot de gemeenteraad gewend met het ver zoek om financieele steun, maar steeds kreeg het nul op het request. De raad) wilde daaraan liever niet beginnen, want Oudeschild staat met haar school niet alleen. Het eerste verzoek werd 27 Juni 1893 door de raad behandeld. Het kel derde met 8 stemmen tegen 1. Een der raadsleden noemde bewaarscholen „ar tikels van weelde" en moest er niets van hebben. Gelukkig zijn de begrippen op dit punt nu helderder. Zooals gezegd baarden de financiën het bestuur nogal eenige zorg, maar het hield er de moed maar in. Het noteerde dank baar giften van H.M. Koningin-Regentes en de Groothertogin van Saksen en liet geen gelegenheid ontsnappen, wanneer de financiën konden worden versterkt. Inmiddels wees de practijk uit, dat de school in een behoefte voorzag. Toen in Maart 1894 de eerste openbare les ge geven werd, telde ze een 50-tal leerlingen. De laatste openbare les in de eerste peri ode van 40 jaar wordt a.s. Woensdag gegeven. Veel is er in die tusschentijd voor gevallen, veel is voorbijgegaan, maar ge bleven zijn de lust en ijver bij het perso-t neel der school om het onderwijspeil zoo hoog mogelijk op te voeren, en de school aan haar doel te doen beantwoorden. Maar ook zijn er nog de geldelijke moei lijkheden, die het jubileum-zonnetje wat van zijn glans trachten te ontrooven. Dit te verhinderen is de taak van allen, die de school een goed hart toedragen en finan cieel bij machte zijn wat steentjes tot steun aan te voeren. Wanneer ons ar tikeltje hiertoe zou mogen leiden, zouden we daarmee een dubbel doel hebben be reikt. Nieuwe telefoonaansluiting. C. Helsloot, jachtopziener, tel. no. 90. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Texel I heeft a.s. Zondag vrijaf. Het wachten is nu op de Raueh-Beker-wed- strijden. Ingeschreven werd reeds door Helder 2, D.T.S., Zilvermeeuwen, Zaain- landia, W.FIC. 2, Assendelft, Schagen, Zaandijk, West Frisia2, Uitgeest 1, Q.S. C. 1, Verkade, Hollandia 2, HrR.C. 2, Texel 1, E.V.C. 1, Z.F.C. 2 en 3, I.V.V. 1, K.V.V. Als we wat geluk hebben, krijgen we misschien nog een prima thuiswedstrijd. Er zitten 4e klassers, 3e maar ook reserve le en 2e klassers onder de deelnemers. o De aangekondigde wedstrijd Texel 2— SVC 1 gaat morgen niet door. De vereen. „Sneek" wil tegen vergoe ding der reiskosten, benevens een diner, op 2e Pinksterdag de gast van Texel I zijn. De vereen. N.-Niedorp noodigde T. I uit voor deelname aan haar Nederlaag- wedstrijden. Ook wil ze deze zomer gaarne met 2 elftallen Texel bezoeken. —o Adsp.-Comp.SVC A—Texel B, half 3. SVC I—Texel Junioren, half vier. Texel BW.Geus S.de Porto K.de Porto P.Vlaming P.Keesom Jb.Goevert KKikkert I.Hillen H.Boon D.Huizinga Res. N.Huisman. D.Noordijk. Vertrek half 2 van Steenenplaats. Juni oren, per fiets, 2 uur ook van Steenen plaats. Trainen: Adsp. tot 14 jaar a.sjWoens- dag 6,30 in voetbaltenue op het terrein. Voor de andere leden Vrijdagavond 6,30. Hiermede is de zaaltraining voor dit seizoen beëindigd. Voetbalcostuum ver plichtend. Wandelsport. Zondag 1.1. namen de heeren Piet Eel- man en Ó.Keijser en de dames N.Eelman Marie Keijser en Mar Langeveld, deel aan de afstandsmarsch, uitgeschreven door de Amsterd. Veld-Athletiek-Club. De aangekondigde 35 K.M. marsch bleek wel bijna 45 K.M. te zijn, hetgeen niet voor de organisatie pleit, en voor de deelne mers, die toch volhielden, een groote te leurstelling was. De uitgereikte medaille was ook al niet veel biezonders. o De Texelsche Wandelclub zal de naam dragen van „Texelsche Tippelaars", T.T. Voorz. is P.Eelman, penn. mej. M.Dekker, secr. mej. C.Roepèr. Leden moeten min stens 16 jaar zijn. Eerste oefenavond: 3 Mei a.s. Dan wordt tevens bepaald, wan neer vergaderd zal worden. Verder iedere Woensdag trainen, telkens 's avonds acht uur. Nieuwe leden kunnen zich bij het bestuur aanmelden. Sdhoolvoetbal. Vandaag worden de wedstrijden voort gezet in Oudeschild: 2,30—3,30 Oude schildR.K.S. A. A.s. Woensdag op het sportterrein te den Burg: 2,30—3,30 den Burg A—Oudeschild. De jongens worden er nog eens aan herinnerd, dat zij zooveel mogelijk in shirt moeten spelen. EET MEER SCHAPENVLEESCH. We lezen in de N. Rott. Crt. De jongste schapentelling heeft onder bijna algemeene deelneming van de scha penhouders plaats gehad. Op 54,829 be drijven bleken 418,623 schapen aanwezig te zijn. Het aantal slacht- en weidescha- pen bleek niet overwegend groot te zijn, n.l. slechts 5 pet. van de oudere en 35 pet. van de jongere dieren, maar het aan tal fokooiein was belangrijk grooter dan vorige jaren. Men kan na dit voorjaar re kenen op netto ongeveer 400,000 lamme ren. Wil men dus de schapenstapel niet uit breiden en daartoe bestaat zeker geen aan leiding, dan zal in de volgende 12 maan den een even groot aantal schapen ver kocht moeten worden voor export of binmenlandsCh gebruik. Bij een gemiddeld slachtgewicht van 20 Kg. moet dus voor 8000 ton schapenvleesch afzet worden ge vonden. Nu werden in 1930, '31 en '32 uitge voerd aan levende sdhapen en schapen- vleesdh samen resp. 5245, 5162 en 4227 ton. Men kan dus veilig aannemen, dat we de helft van de productie thans zelf moe ten consumeeren. Als het Nederlandsche volk over het algemeen van schapen vleesch hield, zou dit een kleinigheid zijn, want wat zijn 4 miljoen Kg. schapen vleesch voor 8 miljoen inwoners. Nu ech ter zelfs de afzet van deze betrekkelijk kleine hoeveelheid zorg baart, mag nog wei eens een lans gebroken worden voor het gebruik van schapenvleesch. Er kon den in ons land gemakkelijk nog heel wat meer schapen gehouden worden, indien de Nederlander het schapenvleesch maar evenzeer wilde waardeeren als Belg, Franschman, Engelschman en Duitscher. De minister van Defensie heeft het zijne gedaan en schapenvleesch in de kazerne geïntroduceerd. Het Orgaan van de H.M.v.L. teekent hierbij aan: Indien een en ander de toestand juist weergeeft, beteekent dij, dat onze scha penhouders dit jaar niet gebruikt hebben, O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5