Uitnoodiging in Os Hieuwe ÏBXBlsche Courant No. 4733 46ste Jaargang Woensdag 3 Mei 1933 gebeurt. Bulgarije houdt „opruiming" Van week tot week Europa moet geholpen worden. De klop op de deur van Amerika. Licht in de Ontwapeningszaak Wat er in Duitschland Naar een Spaansche omwenteling Wat wil Japan met China? Texelsche Berichten Lichtbeelden Belangrijk voor iedereen. Donderdag 4 Mei TOEGANG VRIJ Uw advertentie la dit blad wordt op Texel huls aan huls gelexm. Eïs^pa is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Eten Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 4 5 6 7 8 9 10 Mei 3,16 4,30 5,29 6,38 7,25 8,05 8.43 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.55 ZATERDAGAVOND. In korte trekken kunnen we de huidige wereldtoestand als volgt het duidelijkst schetsen Eurapa, dat zoo lang een overheer- schende positie iin de wereld innam, ziet zich onder de drang der omstandigheden' genoopt elders om steun, althans mede werking aan te kloppen, om orde op zijn zaken te stellen. Niets stelt zoo duidelijk de heillooze gevolgen van de oorlog in het licht, als het verval, waaraan tal van landen ten prooi zijn. Met hoeveel kracht en doorzettingsver mogen door sommige staatslieden ook ge tracht wordt de teruggang te stuiten, sla gen zij er toch niet in op aarde orde en regelmaat in voldoende mate te herstellen om een bevredigende gang van zaken te waarborgen, zoomin in politiek als in economisch en financieel opzicht. Het meest betreurenswaardige hierbij is, dat het ©ene land het andere meesleept. Duidelijker dan ooit blijkt in deze dagen hoezeer de staten op elkaar zijn aange wezen en hoe onmisbaar samenwerking is om voor de menschheid een goed be woonbare wereld te verkrijgen. Meer en meer breekt de overtuiging zich baan, dat nationaal egoïsme geen duurzaam genot voor een volk kan waar borgen. Nochtans ervaren we dagelijks, dat in veel, zoo niet in de meeste geval- len toevlucht wordt gezocht bij middelen, waardoor het tegendeel van onontbeer lijke samenwerking de overhand krijgt. Men zoekt zijn heil in een steeds ver scherpt afsluiten der grenzen, een zich opsluiten binnen het eigen terrein en op het eigen erf en verschanst zich aldus als tegen een vijandelijke aanval De noodlottige resultaten van deze tak- tiek laten zich met de dag duidelijker ge voelen en zorg en gebrek voor duizenden en miljoenen aardbewoners zijn 't gevolg. Het deerlijk verarmde Europa, dat te vens gebukt gaat onder een verdeeld heid als zelden in zijn geschiedenis is voorgekomen, wendt zich thans tot Ame rika, dat als voornaamste schuldeischer zooveel kan toe- of afdoen aan de drin gende eisch tot herstel Van zwaar ge schokte voorspoed en welvaart. Doch te Washington is men zich maar ai te goed Tkwust van 't ïang niet denk beeldige gevaar, te worden meegesleept in de draaikolk, waarin 't Europeesche staats- en economisch leven dreigt te ver zinken en welke 'Veroorzaakt wordt door de felle stroomingen en tegenstroomingen in de politiek. Op eigen behoud bedacht, en overtuigd van de wenschelijkheid eener steviger positie buiten de maal stroom, ook om dan des te beter hulp te kunnen bieden aan wie ten onder dreï* gen te gaan, heeft de Amerikaansche re geering haar toevlucht genomen tot maat regelen van financieele aard, waartegen uit eigen kringen meer en meer stemmen opgaan. En niet uit eigen kring alleen, maar veel sterker nog van de zijde van hen, die in overleg met de regeering te Washington het lot hunner natie en uiteindelijk ook dat van Europa trachten te regelen. Het loslaten van de gouden standaard door Amerika had dezelfde uitwerking als de befaamde knuppel in het hoenderhok. Het aanwenden van dit financieele ver weer, door de Regeering-Roosevelt ge voerd, draagt er niet toe bij, de vriend schappelijke gevoelens te verhoogen. Zoo werd reeds bij voorbaat de taak bemoeilijkt der onderhandelaars der Euro peesche mogendheden, waaraan MacDo- nald als eerste en thans ook Herriot als tweede in de Amerikaansche hoofdstad is aangekomen. Niettemin is het dringend geboden.dat spoedige overeenstemming wordt bereikt omtrent de in de naaste toekomst te vol gen gedragslijn, waarvan de verdere uit- stippeling zal geschieden tijdens de eco nomische wereldconferentie welke voor- loopig op 15 Juni a.s. is vastgesteld. Volgens de thans gemaakte afspraak met Mac Donald zal daarbij de kwestie der oorlogsschulden niet aanhangig worden gemaakt, doch in een afzonderlijke confe rentie. Dit wijs besluit beteekent het weg nemen van een scherpe doorn aan de conferentie-roos, waaraan anders zeer waarschijnlijk verscheidene afgevaardig den zich de handen, of eigenlijk de tong zouden hebben opengescheurd. Of des ondanks de conferentie niet de verwach tingen zal beschamen? Laten we er maar het beste van hopen. Over kies- of hoofdpijn klagen Onzin 'n Mijnhardt's Poeder vragen In Geneve zijn de ontwapeningsdebatten) een o ogen blik geschorst geweest, omdat het verloop der besprekingen te Washing ton mogelijk tot nieuwe inzichten kon leiden. Inderdaad schijnt het, dat Roose velt tegenover Herriot conoessies heeft ge daan, wat de •Fransche veiligheidseischen. betreft. Ingeval van een conflict, zouden de Ver. Staten thans bereid zijn om met de overige onderteekenaars van liet Kel- Iogg-pact overleg te plegen, zoodat de Ver. Staten niet langer liet standpunt in nemen, dat ze met de Europeesche ver houdingen niets te maken hebben. De vooruitzichten voor de Ontwapeningscon ferentie zijn derhalve iets gunstiger ge worden, hoewel man als definitief resul taat niet meer zal mogen verwachten dan een zekere minimum-ontwapening, gelijk ook de miri.-pres. van Tsjecho-Slowakije deze weak nog als zijn meening te kennen gat. in Duitschland slokken de Nat. Soc. ge leidelijk de andere nationalistische partijen op. Heele Stahlhelm-afdeelingan gaan naar het leger van Hitler over en Woensdag werd de tweede-voorzitter of vice-leider, overste Düsterberg, op last van de Leider en Rijksminister Seldte uit al zijn functies ontzet, blijkbaar omdat hij op te groote zelfstandigheid van de Stahlhelm bleet aandringen. Door nieuwe wetsbepalingen is het on derwijs aan de middelbare en ihooge scho len in het rijk sterk gecontingenteerd en tevens is voor de niet-Ariërs, de Joden, de numerus clausus vastgesteld; van het aan tal leerlingen of studenten zal niet meer dan D/a pet. uit Joden mogen bestaan. De gemeenteraadsverkiezingen in Spanje hebben tot een groote anti-socialistische overwinning geleid. Trok de regeering de consequenties uit deze verkiezing, gelijk de oppositie-partijen van haar eischan, dan trad ze aanstonds af, gelijk ook koning Alfons twee jaar geleden deed na ge meenteraadsverkiezingen, waarbij alleen de monarchistische meerderheid in de groote steden vernietigd was. Minister-president Azana echter blijkt minder democratisch dan de verdreven koning. Hij heeft tegen over de eisch der overwinnende oppositie het dreigement van zijn dictatuur gesteld. Het loopt schier overal op een dictatuur van links of rechts uit. In Bulgarije ont deed de regeering zich deze week van de communistische oppositie door de 29 man sterke fractie der (communistische) arbeiderspartij uit haar parlementaire functies te ontzetten. Ook de communis tische propaganda bij het onderwijs zal worden onderdrukt. Er hebben arrestaties van communistische leiders plaats. Japan heeft nieuwe onaanvaardbare eischen gesteld aan China. Het wil b.v. het recht krijgen om oorlogsschepen te stationneeren in alle Chineesche havens; verbod wordt geëischt van de anti-Ja- pansche boycot, démilitairiseering van neutrale zones, enz. Blijkbaar zoeken de Japanners 'n motief om Peking en andere steden te bezetten. 9 9 N.V. T. E. M. 9 Schenk nooit uit een waterketel 9 e.d., zonder EERST de stroom 9 9 UIT TE SCHAKELEN. 9 JEUGDHERBERG-CONCURRENTIE? (Ingezonden.) Geachte Redactie. Door uw blad van 22 April j.l. nam ik kennis van een bericht uit het Orgaan van de Ned. Pensionhoudersbond", waar in mijn naam werd genoemd in verband met trektochten, georganiseerd door de Bond van Ned. Onderwijzers. In dat be richt wordt er schande van gesproken, dat een gezelschap onderwijzers gebruik zal maken van de Texelsche Jeugdherberg en men gaat zelfs zoover, deze onderwijzers „parasieten" te noemen op het belang van de jeugd, die van de J.H. gebruik maakt. Reeds in de zomer van het vorig jaar hoorde ik bij geruchte, dat vul. pension houders van de Koog over de J.H. op Texel niet te spreken waren. Ze meenden, dat de J.H. hun oneerlijke concurrentie aandeed. In October d.o.v. schreef ik toen, 'n artikeltje in uw blad, waarin ik uiteen zette, dat er geen tegenstrijdigheid van belangen tusschen, de J.H. en de pensions bestond en waarin, ik in het biezonder op kwam voor 't recht van sommige ouderen, om onder bepaalde voorwaarden óók van de J.H. gebruik te maken. Het zou voor de hand gelegen hebben, dat idie Kooger pensionhouders, onder wie ik niet ten on rechte de berichtgevers van het „Orgaan" zoek, toen in een, ander artikel van hum afwijkende meeiningen hadden getuigd, 't Mocht niet zoo zijn. Eerst nu komt het „Orgaan" met een berichtje, waarin on- dergeteekende als 'n sluipmoordenaar van pensionhouders wordt gesignaleerd, 't ls wel een droeve geschiedenis. Vooral om dat het Orgaan er zoo hopeloos naast is en omdat het zoo moeilijk zal zijn de re dactie van dat Orgaan (en de berichtge vers) tot andere inzichten te brengen. Maar omdat deze aangelegenheid ten slotte van belang is niet alken voor de Texelaren, doch voor allen, die de J.H. een warm hart toedragen, wil ik toch in elk geval de onjuistheden uit liet ge noemde berichtje even weerleggen. Om te beginnen stond daarin verkeerd vermeld, dat ik met een gezelschap on derwijzers 8 dagen in de Texelsche J.H,, tbleët.'Ik blijf op Texel minder da|n 2 x 24 uur!! Geheel overeenkomstig de bedoe ling der reglementen van de N.J„'H.tC., maak ik een trektocht. Van Texel ga ik naar Vlieland en Terschelling. Vóór ik op Texel 'kom, logeer ik in de J.H. te dien Helder. Maar mag ik nu eens vragen, of de Kooger pensionhouders me Togeeren wil len voor zoo'in kort verblijf? Zouden ze het willen, als ik de volle pensionprijs betaalde Ik weet beter, de Kooger pen sionhouders zouden me met willen heb ben. Maar waarom dan toch dat gemop per, nietwaar? Dan is de reis van mijn gezelschap uit geschreven in de eerste plaats voor jonge collega's. Ouderen gaan eventueel slechts mee voor zoover deze volgens de aller laatste bepalingen van de N.J.H.C. in de J.H. worden toegelaten. De jonge col lega's zijn voor ©en goed deel werkloos of ze werken als volontair of assistent te gen een minimale vergoeding. Wat zeggen de Texelsche Courant-kzers er van, dat deze jonge menschen voor goed gesalari eerde ambtenaren in het Orgaan worden uitgemaakt? Weten de Texelaars, wat het beteekent eerst 6 of 7 jaren na de lagere; school te studeeren voor de onderwijzers- acte, al die tijd te hopen op een betrek king, om dan tot de ontdekking te komen, dat er nergens een plaatsje voor zijn ar beidskracht te vinden is? Duizenden jonge collega's loopen rond, terend op vaders zak. Kennen de lezers de moreele nood van deze jonge menschen? En moet hun een plaats in de J.H. geweigerd worden omdat ze misschien al 22 of 23 of 24 ja-,' ren 'zijn? Ik aarzel niet het geschrijf van de redactie van bovengenoemd Orgaan die het woord parasieten gebruiken durft, voor de groote voordracht met over de HEILZAME INVLOED van HOOG- FREQUENTIE en RADIUMSTRALEN op het MENSLHELIIK ORGANISME! Wij toonen u de origineele uitstraling van Radium. De voordracht wordt gehouden in hotel DE LINDEBOOM te den Burg op 's avonds 8,30 uur. Arrangeur: Instituut Dr. Bruno Matthes Amsterdam. in dit verband eenvoudig schandelijk te noemen. Neen, voor deze jeugd, nauwelijks die kinderschoenen ontwassen, is de J.H. zeer zeker ook bestemd. Ik hoop van harte, dat ik deze zomer in „Panorama" even hartelijk ontvangen zal worden als 'tvorig jaar, opdat óók de goede naam van gast vrijheid, die de Texelaren nog in 't land genieten, niet verloren zal gaan. Geachte redactie, ik zou hier kunnen eindigen. Weer heb ik niet gesdhreVen over de groote financieele belangen, die Texel bij de J.H. Panorama heelt. Over de duizenden, neen honderdduizenden, gul dens, die nu elke zomer op Texel worden gebracht en waarvan verdiend wordt door T.E.S.O., de bakkers, de slagers, de groen- tenhandelaren, de boekwinkels en fietsen- herstellers, door de caféhouders, o.a. die van de Koog. en door nog vele anderen: ls het niet onverstandig in deze tijd, nu Ihet Texel slecht gaat, zóó te schrijven als de redactie van het Orgaan meent te moeten doen? Moeten de Texelaars ook deze post van duizenden guldens derven op hun verminderd budget? Laten tde Kooger voorlichters in 't vervolg wijzer zijn. Laten ze de redactie van het Orgaan anders instrueeran, opdat in het vervolg een geest van goede verstandhouding tus-i schen hen en de menschen van de J.Hj- beweging zal bestaan. Geachte redactie, u gaarne dankend voor de plaatsruimte, Met 'hoogachting, Den Helder. J. A. VAN DER VLIS. Giften voor het Witte Kruis. N.N., Eierland f 1. Wenken 'voor Bloembol lenkweekers Namens de besturen van de afd. Texei van het H.B.G. en „Bloembollencultuur"' worden de kweekers in bet algemeen be lang op de noodzakelijkheid van het nar cissen-koppen gewezen, opdat ontstaan en uitbreiding van besmetting door vuur wordt voorkomen. Indien hieraan niet de hand gehouden wordt, zouden de besturen het gemeente bestuur om medewerking moeten verzoe ken, b.v. door het uitvaardigen van een verordening, \vaarbij dat koppen verplicht wordt 'gesteld. De besturen vertrouwen evenwel, dat de kweekers Zoo verstandig zullen zijn uit eigen 'beweging hiertoe over 'te gaan. De aandacht wordt mede op de zoo nuttige .grijskeuring gevestigd. Wie zich hiervoor' nog niet aanmeldde, stelle dit geen dag meer uit. Illlll EEN LACH EN EEN TRAAN. |||lll EEN ONTVOERING IN DE KUNSTENAARSWERELD. TEXELSCHE COU

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1