HEEM EEN BOEK neuw&k%«t De groote beteekenis van het boek. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. VERDEELING SCHAPENPOTJE. Dat het plan tot verdeeling van het be kende Schapenpotje, voorgedragen door de drie centrale landbouworganisaties, de ministerieele goedkeuring verworven heeft, is bekend, leder weet. thans, dat de uit- keering per schaap volgens dat plan niet gelijk zal zijn. Wie zes ot meer schapen per bunder houdt, ontvangt het meest; wie er 41/2 tot zes houdt, ontvangt wat minder; wie minder schapen per bunder Ihoudt, komt voor het geringst bedrag m aanmerking. Een oud spreekwoord zegt; „Naar ieders zin is 't nooit te maken De ©en zal 't prijzen, de ander laken". We laten hier in het midden, wie in de (meerderheid zijn, doch comstateeren, dat de gevoelens aangaande de verdeeling nogal uiteenloopen en dat hiervan het re sultaat is geweest, het vormen van een commissie. Deze commissie heeft tot taak een meer bevredigende regeling tot ver deeling van dat „potje" te ontwerpen, een niet-gemakloelijke opdracht, daar, zooals fezegd, de gevoelens nogal uiteenloopen. '.00 mogelijk zal getracht worden het to taal op Texel uit te keeren bedrag gelijk, d.w.z. in verhouding tot het totaal aantal schapen van iedere fokker, te verdeelen. Ot het lukken zal? We vyagen ons niet aan een voorspelling en willen op de be- beslissing niet vooruitloopen, om cfe comm. zelfs niet in het geringst te beïnvloeden. Alleen vermelden we nog, dat in die com missie zitting hebben: voor de L.T.B. de heeren M. Kuip em M. Veeger; voor afd. Texel H.M.: H. Klimp en M.Zuidewmd; voor afd. Eierland: R. Stoepker. Organisatie vain Bijenhouders Naar aanleiding van het voornemen eter afd. Den Helder en omgeving van de Ned. Vereen, van Bijenhouders om op Texel een excursie te houden, is op Texel ge tracht voor die veneenigimg wat meer be langstelling te wekken. Onder leiding van de Iheer W.Schumaker werd een vergade ring belegd. Van afd. Texel kon echter nu niet meer gesproken worden. Sinds jaren werd geen vergadering meer gehou den, waardoor van een organisatie geen sprake meer was, leden verloren gingen, en het bestuur vrijwel niets meer van zich liet hooren. In hoofdzaak is deze gang van zaken aan het bestuur toe te schrijven, dat geen activiteit aan de dag legde. Thans is wederom een afdeeling opge richt met als bestuursleden dehaemen N. Kortenhoeven, voorz., J. Kilja-n, secr.- penin., en N. Lap met tot op lieden 22 leden. Nieuwe leden kunnen zich bij het bestuur aanmelden, waar tevens omtrent het bekomen vain accijnsvrije suiker inlich tingen ite bekomen zijn. De iheer P. Dros Bz. bracht de heer W.Schumaker dank voor hetgeen hij in het 'belang van de afdeeling verrichtte. Examens. Bij de examens, de vorige week te Am sterdam gehouden, behaalden de heeren J. Bakker Gz., te de Cocksdorp en D. C. Kooij, P. Vlas Wz. en C. Krijnen Dz. te Oudeschild h-et diploma Schipper bij de Binnenvaart volgens programma A IV. Biggdnmerkon. Het bestuur der Gewestelijke Varkens centrale deelt mede, dat de biggenmerken van de eerste periode niet langer dan tot 1 OCTOBER 1933 geldig zijn. Voorts is bepaald, dat alle biggen, geboren vóóc 1 Januari 1934, gemerkt moeten worden met merken der eerste of tweede periode- In verband hiermede zullen de merken van de derde periode niet wonden aange bracht vóór 5 Februari 1934. Officieel veilingsberidht der Coop. P.T.V. „Texel". De Maandag ter veiling aanwezige eieren gingen tegen verhoogde prijzen vlot van de hand. Het prijsverschil be droeg in doorsnee van 10 tot 15 cent per honderd. De Kg.-prijs liep van 36 tot 39 oent. Autobusdienst Dein Hieidelr-AIkmaar v.v. De autobusdienst den Helder-Alkmaar v.v. wordt met Ingang van 14 Mei gewij zigd. Zie de adv. in vólgend' nr. 'Texel krijgt een betere verbinding: 13,25 van den Helder (op boot 12,30 van Texel) en 21,00 van den Helder (2e snelbus op boot 20,— van Texel.) SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Een Zondag met een klein programma. Alleen in de Cocksdorp een wedstrijd en wel tusschen SVC I en Texel Junioren. SVC won met 41. Tot de rust een vlotte, pittige wedstrijd waarin de Jun. goed partij gaven. S. is sinds we haar voor het laatst zagen spe len stukken vooruitgegaan. Met een zeer mooi schot van Éoon namen ze de lei ding. De T-voorhoede speelde niiet kwaad, maar miste doortastendheid. Tot de rust een wedstrijd, die het aankijken zeer wel waard was. —o GELEZEN HEBT dat bestek, waarmede we in een stil uur te samen kunnen gaan zitten, in het on middellijk contact van die vertrouwdheid, die tusschen boek en lezer ontstaat. Het boek vormt. Het voedt en verrijkt de geest. Het geeft vlucht aan de verbeef ding, stijgkracht en vaart aan de gedach ten, maar ontvoert daardoor niet aan de werkelijkheid. Dat eigenaardige gevoel, dat de overwonnen lezer kent, die, na de lectuur van een boek, dat hem mee sleepte, zijn omgeving met vreemde oogen aanziet, moet ons niet misleiden. Dit ge voel van de aan het leven ontvoerde. Het is het gevoel van de nieuweling voor gebieden van de werkelijkheid, die hij tevoren niet had vermoed en die het boek voor hem heeft geopenbaard. De wereld der werkelijkheid is voor hem hooger en grooter geworden. Het goede boek leidt niet van het leven af, evenmin als het voor het leven vermoeit Het leidt naar het leven in, ontsluiert en verdiept het. Het geeft het relief en glans. Het ordent het en ver klaart er de vraagstukken van. De oogen zien scherper, de geest sohouwt dieper, het hart wordt grooter en begrijpender, het levensgevoel vaster en bewuster, de aandoeningen schooner van aard en De cultureele beteekenis van het boek behoeft niet meer te worden bepleit. Ze kan minstens bekend zijn, al zal niet iedereen ten volle van haar zijn doordron gen. Deze laatste omstandigheid kan ech ter niet worden geweten aan ©en tekort in de verkondiging van de waarheid over het boek. Iets nieuws over de cultureele beteeke-. nis van liet boek te zeggen, valt ook daarom moeilijk. Het ligt overigens ook niet in de bedoeling, waarmee deze rege len worden geschreven. Maar otn, nu in de boekenweek de bi-e- zondere aandacht voor het boek wordt gevraagd ons te midden der dagelijksche beslommeringen nog eens goed van de cul tureel© beteekenis van het boek te door dringen, dat is iets anders. Dat kan voor ons van groot en waarachtig nut zijn. Een voortbrengsel der beschaving en daaruit gevoed, is het boek voor die be schaving evenzeer een stimulans als een nieuwe bron. Geschiedenis, beschaving ien wijsbegeerte hebben ©en eindeloos aan tal aspecten en al die aspecten liggen in het boek weerspiegeld. Zij worden gelijk tijdig in het boek opnieuw onderzocht verhelderd, verbreed en naar nieuwe diepten, verten en hoogten verlegd; ©en voortdurende wisselwerking tusschen het |een ©n het ander, waarin het boek zijn rijke vruchten draagt. Oude beschavingen, oude mythologieën, kennis van landen en volken, de ge heimen in de orde der natuur, de wonde ren van hemel en aarde, godsdiensten en geloofsgeheimen, levens van heiligen en- helden, de schoome kunsten, de gedachten de groote wijsgeerige denkers der menschheid, droom-en en vizio-enen van- dichters en al wat de groote zielkundi- gen in de gestalten hunner verbeelding ontsluierd h-ebben van -de geheim-en -der m-ensch-elijke ziel, de verschijnselen, het wez-en -ein de kenmerken van d-e eigen tijd en zijn vraagstukken, de ontwikkeling van de 'm-enschelijke ge-es't in de moderne tech niek -e-n aTles wat -er gelegen ï's op de tusschen -en nevengebied-en van deze s'froomïngen en verschijningsvormenn, het is in boeken te samen gebracht binn-en wezen. Het go-ede boek verrijkt h-et leven van gemoed en geest. H-et bouwt een hooger en voller innerlijk, waaraan ons heele leven wint, waarin verhoudingen en ge naden van het leven inniger en vertrou wend-er worden beleefd. Zie niet -neer op de ontspanning van het boek, de roman, in de gespannen heid van -een tijd als de onze. Het bo-ek vangt die spanning in een sterker samen- getrokkenheid, in een ordenende gebon denheid op, en anderzijds geeft het na het ontzenuwende tempo, waarin het da gelijksche leven dicht bij de -nuchtere op pervlakkigheden ons vermoeit, -d-e rust der zilveren verpoozing en van d-e schoone, wijde, droom. Aan uw boeken herkent m-en u, en het huis dat een met zorg en toewijding bijeengebrachte boe kerij bezit, getuigt voor zijn bewoners. (Slot volgt.) Adsp.-competitie: Met de wedstrijdSVC ATexei B werd deze coinp. besloten. Met 100 nederlaag moesten onze jon gens huistoe keeren, wat wie zeker ver wacht hadden. Het verschil tusschen beide elftallen in aanmerking genomen, is het nog geen slecht resultaat. Buitengewoon zwoegen d-er S-jongens, die steeds in de aanval waren en -een ©enigszins ontmoe digend spel d-er T-adsp. maakte hier e-e-n eenzijdig spek Dat op enkele uitzonderin gen. na, dit -elftal niet meer onder adsp. gerekend zal kunnen worden, zal ieder met ons -eens zijn. Hiermede wordt -het doel, iedere groep jongens in -een -eigen 1-eeftijdskring te laten spelen, ook niet bereikt, -en daarom zullen de vereenigingen, indien weereen-s een adsp.-comp. mocht worden georgani seerd, de bepalingen der N.H.y.B. geheel dienen toe te passen. Deze luid-en: „Ad- spiranten zijn zij, -die op 1 Aug. voor d-e aanvang der nieuwe competitie de 16- jarige leeftijd nog niet hebben bereikt". We schrijven dit nu reeds, opdat de be sturen er al rekening mede gaan houden en -een volgende comp. volmaakter zij. De -eindstand luidt -nu: Texel A S. V.C. A 10 Texel Boys A 10 Zeemeeuwen A10 Texel B 10 K. V. C. A 10 gesp. gew. gel. verl. 10 10 0 0 punten 61—4 20 59—8 15 24—18 9 11-36 7 19—42 7 7—71 2 De adsp. A-plo-eg van S.V. Texel werd dus kampioen en zal als -herinnering, draagspeldjes -ontvangen. De vereen, een medaille. In een special-e wedstrijd zal dit kampioenschap gevierd worden. Hierop komen we nog terug. We besluiten met de w-ensch, dat nog vele malen aa-n de jonge leden van Texel, di-e lid zijn va-n verschillende clubs, de gelegenheid zal worden geboden- en bren gen da-nk aan alle medewerkend-en, in h-et biezond-er aan de heer-en scheidsrechters. OOSTEREND. H-erdenkiing—Willem van Oranje. In aansluiting op ons verslagje van Woensdag kunnen w-e omtrent de Willem van Oranje-Herdenking in de Geref. kerk alhier nog het volgende meedeelen: Ds. Van der 'Leer sprak een "inleidend woord en zette voor zoov-er noodig, het doel van deze samenkomst uiteen. Doel is, zegt spr., op te wekken tot nog groo ter liefde j-egens net Orainj-eTiuis. Wij -hebben de Oranjes ontvangen als een geschenk Gods en daarvoor danken wij deze avond onze Heer. Wann-eer wij God d-e -eer g-even, zien wij onze Oranjes op hun best. Na-dat „Excelsior" eenige cou pletten van „Wij leven vrij" gespeeld h-e-eft, vangt de heer Fl.P.Bolt te spreken aan, en wel ov-er „Oranje in het verleden". Spr. wijst op de aandacht, w-elke allerweg-: aan de herdenking van de 400e geboorte dag van Willem van Oranje wordt gewijd -en geeft vervolgens ©en duidelijke en uitvoerige levensbeschrijving. Op 24 April 1533 werd de Prins te Dillenburg geboren als zoon van Willem de Rijkeen Juliana van Stolberg. Als zoon van ge'.oovige ouders werd hem in zijn prille jeugd steeds voorgehouden -d-e ver gankelijke ©n tijdelijjke dingen niet te stellen b-oven eeuwige -en omergank-elijk-: Op zijn elfde jaar ging hij reeds naar het hof van Karei V in Brussel om zich hier verder in d-e staatsmanskunst ie bekwa men. Willem werd hier gelijk met Filips II van Spanje opgevoed, doch hij overtrof deze al spoedig hetgeen hieruit blijkt, dat Filips met moeite twee tal-en sprak ©n de Prins vlot vijf talen. De Prins won spoedig het v-ertrouwen van de Keizer. Op 18-jarige leeftijd huwt de Prins m-et An-na van Buren. I11 1567 .wordt Karei V opgevolgd door Filips 11. Dan breekt voor Holland een drukkende tijid aan. Filips wil m-et geweld de R.K. godsdienst alge meen i-nvoeren. Bekend is de rol van Alva in die dag-en. Houtmijten rook-en, martel vuren branden. Dan ontbrandt in Prins Willem van Oranje de strijdlust tegen -de heerscher. Hij neemt het op voor vrijheid van godsdienst. Twee zijner broeders sneuvelen bij Heiligerlee. Door zorgen en moeite omringd -en bedreigd laat d-e Prins zich niet terugdringen. Steeds zoekt hij naar nieuwe middelen. Hij is geweest d-e Vader d-es Vaderlands -en -de stichter van de vrije Ned-erlandsche Republiek. Als hij stervend neerzinkt, getroffen door het moordend lood van Balthazar Gerards, is zijn laatste bede voor zijn volk, dat hem was toebetrouwd. Spr. beëindigt met het verzoek t-e zingen. „Zij zullen het ni-et hebben, ons oude Nederland". Hierna is het woord aan Ds. Diemer, -die spreekt over Oranje Nu. Spr. wil deze herdenking zien van theologisch standpunt. Na eenige insluimering van Pro Rege is ze nu weer ontwaakt, omdat ons allen h-et Oranjebloed doorstroomt. De vader des vaderlands wordt door spr. niet gezien als een groot krijgsman, maar als een geloofsheld die heeft gestreden voor de vrijheid -en zijn volk. De grond slag in zijn leven is geweest, dat hij op de Almachtige heeft vertrouwd. Het blijkt dat hierop kan worden voortgebouwd, daar na 4 eeuwen door de leiders van de A.R.-partij Dr. Colijn -nog de raad van 400 jaar geleden wordt opgevolgd. Wil lem van Oranje is geweest de groote Re formator. Het socialisme als Marxisme wil geen reformatie, maar revoluti-e. Wil lem van Oranje vond bestrijding door de Qeref. theoloog Datheen, die door ge weld, -evenals het katholicisme, zijn religie wilden doorvoeren. Spr. vergelijkt hier mee het optreden van Simon Petrus, toen hij het zwaard trok en Malgus het oor afhieuw. Christus wilde het Koninkrijk Gods niet vestigen door met het zwaard hiertoe te dwingen. Oranje heeft hi-erteg-en steeds gestreden en heeft Nederland ge maakt tot de bakermat van de vrijheid. En -nu, na vier eeuwen genieten wij nog een vrijheid als in geen and-er land ter wereld. Dat wij, aldus spr., mogen voort bouwen op de grondslagen, door Oranje gelegd. Hiermee besluit spr. zijn geest driftige, met vuur uitgesproken betoog. Hij verzoekt d-e aanwezigen t-e zingen het Lutherli-ed, „Een vaste burcht is o-nze Ood. Vervolgens wordt -nog gezongen „O dierbaar plekje grond", waarna Ds. v.d. Leer nog eenige slotwoord-en spre-ekt. Staande worden nog gezongen couplet •3 en 4 van het „Wilhelmus". Ds. v.d.Leer sluit vervolgens m-et dankgebed. Vol Oranje-vuur en geestdrift verlaat de menigte ond-er het spelen van ©en pittige marsch liet gebouw. N.V. T. E. M. Warmwaterreservoirs steeds heet water voor ca. 7 cent p-er dag. <S> OUDESCHILD Openludhtspel in het Doolhof. Voor -een zeer talrijk publiek naar schatting 250300 personen voerde de meisjesclub van Oud-eschild onder lei ding van mevr. Usi-Nagtzaam -en mevr. J. Backer-van Putten Zondag in h-et Doolhot op „H-et geheim van de Lentekoningin", ©en openluchtspel in 3 tafreel-en. Het stuk had -een heel aardige inhoud. De nieuwi-ng van de natuur wordt voorgesteld door de L-enteko-ningin (mevr. Backer van Putten) die alle menschen gelukkig wil maken. De kinderen in het dorp kie zen -ook zoo'm 1-entekoningin en het spreekt vanzelf, dat ieder -meisje dat graag wil zijn. Ook de kleine Tineke (Janni-e Bruin) die -echter wordt uitgelachen, omdat ze zoo klein -en nietig is. Wanneer ze voor een boodschap -echter tien centen krijgt, wil ze iets zoo moois koopen, dat haar hart vol zon wordt, waardoor ze d-e titel zal verwerven. Ze roept de hulp in van de echte lentekoningin, die -echter zegt, dat dit juist het raadsel is, dat z-e moet oplossen. Ze pei-nst en peinst, doch kan het geheim niet vi-nden en later geeft z- ha-ar 10 centen weg aan een arm meisje dat honger heeft. Dat kan er dan brood voor koopen. En daardoor ontvangt 4Si neke juist h-etgeen z-e zoo innig verlangde Want' alleen iemand, die met vreugde in 't Ihart iets geeft, heeft zon in 't hart ■en ka-n lentekoningin zijn. En Tineke werd gekozen -en op een mooi versierde wagen rondgereden. Mevr. Usi-Nagtzaam ver vulde de dankbare rol va-n fee. Het stukje vv-erd heel aardig gespeeld vooral ook door de klein-e kaboutertjes, die de -echte lentekoningin hi-elpen. Hel was alleraardigst. Jammer, dat door h-et spel in d-e op-en lucht veel van h-et geluid verloren ging, waardoor niet alles geheel tot zijn recht kwam. Mei-f-eest voor de jeugd. Op de 1-e Mei organiseerde d-e S.D-.V.C. in Doolhof voor de kinderen een gezellig samenzijn. Ruim honderd kinderen trok ken, voorzien van rood-e vlaggen in op tocht naar Doolhof, waar spelletjes wér den gedaan, volksdansen, etc. Ook -de ge bruikelijke versnaperingen werd-en niet vergeten. Na eenige uren trokken aller voldaan huiswaarts. Meifeest-S.D.A.P. De voorz., de heer jac. Bruin, kon aai een stampvolle zaal het welkom toeroe pen. Er waren ruim 250 bezoekers. Spr. heette allen hartelijk w-elkom, in he biezond-er de heer Va-n d-er Vall uit Alk maar, die de Mei-rede zou sprek-en. 'Eé Mei is de -dag, sprak de voorz., waaroj het proletariaat wapenschouw houdt ovö haar strijdkrachten, mobiel gemaakt voo; de strijd voor h-et socialisme. H-et atge loopen jaar is er voor ons een geweest val zware strijd -en heden vieren wij feest ofi de banden sterker te binden en ons no: dieper te overtuigen van de plicht te veel ten voor ons heilig ideaal, een werel van vrede en broederschap. De v-ergade ring zo-ng daarop de Internationale, waai

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2