TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Gemengd Nieuws KRU8D en ONKRUID. SLAAPLIEDJES. Texelsche Berichten Woensdag 3 Mei 1033. Het goede overwint altijd het kwade, mompelde de predikant, terwijl hij, wan delend in zijn tuin, zijn Zondagspreek memoreerde. „Inderdaad" grinnikte 't onkruid, dat welig in de tuin tierde, „inderdaad: daar om beheersch ik ook bijna de geheele tuin". „Maar van ons houdt men", zei het bloempje, dat bijna door het onkruid werd verstikt. Waarom zijn wij toch zoo verzot op slaapliedjes? Wanneer ons land, ons volk, ons allen gevaar dreigt, dan behoeft er maar één populair wiegewijsje in de circulatie te worden gebracht en we dut ten in. maken onszelf bewusteloos van de narigheid, die ons boven de hoofden hangt. Het is met de crisis niet beter gegaan. De Duitsche filmschlager „Es wird schon wieder besser" is tot ons doorgedrongen en nu vertellen wij elkan der opgelucht, dat het ergste voorbij en beterschap aanstaande is. „Es wird schon wieder besser". Maar ■niet dan nadat wij de realiteit vierkant onder oogen hebben gezien, niet dan na dat wij vrome wensch onze ge schillen op stal gezet en onze eensgezind heid van stal gehaald hebben. Niet dan nadat wij bereid zullen zijn geweest om door zure appels heen te bijten. Met slaapliedjes bereiken wjj alleen, dat de schrik bij het ontwaken nog groo- ter wordt. Uitslag verkoopïng. Gisteren werd door de ontvanger der registratiën en domeinen te den Helder de houten directiewoning, in gebruik ge weest bij de dienst der Zuiderzeewerken en staande aan de Schilderweg bij den Burg bij inschrijving publiek verkocht. Hoogste inschrijver was de heer Sijbr. C. Eelrhan. Propaganda-Commissie V.V.V. Ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer naar onze Gemeente is een Propaganda-Commissie ingesteld, waarin acht personen zitting hebben: Namens het gemeentebestuur: Burge meester Oort. Namens T.E.S.O.: W. H. Lap. Namens Mooi Texel: C. Jonker en R. Kikkert. Namens V.V.V. Texel te de Koog: F. van Twisk en C. Groenhof. Namens V.V.V. de Cocksdorp: J. Al- derlieste en J. Barends. Tot bezoldigd secr. van V.V.V. Texel, te de Koog is benoemd de heer J.v.d. Vlies, woonachtig te de Koog. De heer Van der Vlies is samen met de heer M. Bruin, secr. Mooi Texel, belast met de ad ministratie van de Propaganda-Commissie. o De Propaganda-Commissie gaf op dracht tot het vervaardigen van 5000 prospectussen op kunstdrukpapier. De heer C. Jonker, onze gemeente-secr., schreef de vrij uitvoerige tekst, welke met verscheidene met zorg gekozen foto's van Van Agtmaal, Strijbos, enz. zal wor- uen geïllustreerd. Samen een kostelijk ge heel, dat aan zijn doel stellig beatw'oorden zal, temeer, daar aan de uitvoering de meest mogelijke zorg wordt besteed. o— Ter perse is een pensionlijst voor het gansche eiland, mede in opdracht van de Propaganda-Commissie. Wandelkaar- ten van Texel en de Dennen maken deze lijst voor vreemdelingen extra aantrekke lijk. De oplaag is zoo groot, dat ze op ruime schaal kan worden verspreid. ALLERLEI. Volgende week Donderdag belegt de Coop. Boerenleenbank een alg. vergade ring. o Het bestuur van de Centr. Noodslacht- plaats verzoekt ons de aandacht te vesti gen op zijn annonce in dit nummer (adres wijziging). o De uitgever van het Nieuwe Modeblad zendt een doos overheerlijke chocolade lekkers aan wie zich voor een half jaar op dat blad abonneert. (Kosten f 1,20 voor 6 nrs. per kwartaal; per post f 1.50). Ieder zakenman moet weten: Wie niet adverteert wordt vergeten. Huis aan huis komt op Texel de Texelsche Courant. Voor enkele dubbeltjes brengen wij uw nieuws van Oost tot den Hoorn, van de Cocksdorp tot Oudeschild. De goedkoop ste weg om dat doel te bereiken leidt door de advertentiekolommen van dit blad Zie: in ongeschreven letters In een ongesproken taal Staat daar duidelijk een troostwoord, Troostwoord voor ons allemaal: Want die ééns zoo dorre velden Zijn, vóór iemand er aan dacht, NU MEI IN HET LAND IS Vol van geur en kleur en leven, Vol van nieuwe levenskracht. Wie 't vertrouwen heeft verloren En zijn leveskracht en moed, Leze in de voorjaarskleuren KOP OMHOOG. Het komt wel goed. Koopt Crisis-briefkaarten. Adres: Post kantoor. Doel: algemeen bekend. -—o- Het drinkwatergebrek wordt nijpend hier en daar. Bovendien dreigt door de droogte in dennen en duinen, vooral bij het reeds toenemend bezoek, gevaar voor moeilijk te stuiten brand, wanneer men zich niet aan het rookverbod houdt. -o— Karei Graaf alhier ving Maandag een postduif op. We zonden dit bericht door met opgaaf van de ringnuinmers - naar de Alg. Ned. Bond van Postduiven- liefhebbers, Leidscheweg 1S3, Voorschoten. We verzoeken in voorkomende gevallen berichten omtrent verdwaalde postduiven daarheen te willen zenden. o Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana wapperde Maandag van openbare gebouwen en particuliere wonin gen de driekleur. Naar al-oude traditie heeft de Texelsche jeugd aan de vooravond van Mei haar Meierblis-feest gevierd, ditmaal, met het oog op de Zondag op 29 April. o In dit nummer vindt ge de aankondi ging van twee aanbestedingen. Foto-Atelier en -Handel J. Nauta. In de Hoogerstraat, in het perceel, eer der bewoond door de heer J. de Groot, heeft de heer J. Nauta, van den Helder, een foto-atelier geopend, alsmede een zaak in alle artikelen, tot deze branche behoorende. Op een uitnoodiging daartoe liebben we gisteren de zaak en het ate lier bezichtigd en daarbij kwamen we tot de ontdekking, dat de heer Nauia de zaak flink op „pooten" heeft gezet. Een blik in de etalages geeft eenig idee van de diverse artikelen, ten dienste van de amateur-fotograaf, welke de heer Nauta als erkend handelaar voorhanden heeft, maar ook van zijn loffelijke kwaliteiten als fotograaf. We zagen diverse staaltjes van zijn ontegenzeggelijk groot talent, terecht destijds op internationale ten toonstellingen bekroond. Om zulk werk te kunnen leveren, mag aan het atelier en de verdere apparatuur niets ontbreken en inderdaad beschikt de heer Nauta dan- ook over een inrichting, welke tot in de puntjes verzorgd is. Wie zullen u met een technisch relaas niet vermoeien, doch slechts vermelden, dat het atelier zoowél bij dag als 's avonds 't nemen van goede foto's mogelijk maakt. De werkplaats, toe gerust o.m. met hoogglansmachine en droogopplakpers, en de donkere kamer zijn ingericht, zooals dat behoort, opdat goed werk kan worden gewaarborgd. OUDESCHILD. Jubileum K W.B. Vandaag is het juist 40 jaar geleden, dat de Koningin Wilhelminabewaarschool eertijds Prinses Wiïhelmina-Bewaar- school geheeten, door onze vroegere bur gemeester Strick van Linschoten geopend werd. In ons vorig nummer hebben we er reeds een kort artikel aan gewijd en kon worden getuigd van de goede plaats, welke de school in ons dorp 'inneemt. Thans 'is miej. G. Boon "directrice en als zoodanig beiast miet leiding te geven aan de 33 „peuters", die de school be zoeken. Ot de schoolbevolking wel eens groo- ter is geweest? Zeker, de kroniek spreekt van 50 bij de oprichting, maar ook zijn er jaren geweest, dat slechts 22 kinderen de school bezochten. Van alle leerkrachten, die de school had, was er geen die zoolang in functie is als mej. Boon. Reeds 17 jaar wijdt zij de school haar beste krachten, de laat ste drie jaar zelfs geheel alleen. Mej. S. Bakker, later met de heer D. Mets alhier, gehuwd, was 15 jaar als di rectrice aan de school verbonden. Daarna is het onderwijs nog toevertrouwd ge weest o.m. aan mej. S. de Wijn en mej. J. Duinker Cd. Eenige tijd heeft mej. Maartje Zegel als hulp dienst gedaan. De school heeft heel wat stormen moe ten doorstaan, maar kon zich handhaven tot op de huidige dag. Ze heeft de sym pathie en het vertrouwen van de ouders der schoolgaande kinderen en mag ook buiten hen zich in 'n wijde kring van be langstellenden verheugen. Dit geeft ver trouwen voor de toekomst. Van ganscher harte bieden wij op deze dag schoolbestuur en directrice onze ge- lukwensch aan. Hedenmiddag, zoo herhalen we, vangt om half drie een openbare les aan, waar aan een eenigermate feestelijk karakter wordt gegeven. Ouders en donateurs wor den uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. DE COCKSDORP. Opbrengst Emma-bloempjes. Dank zij de buitengewone ijver van de jonge dames Annie niomassen en Mar Daalder bracht de verkoop van de T.B.C.- bloempjes een bedrag op van f 17,10Ve* Flink zoo. TERSCHELLING. Het goud van de „Lutine". De schatkamer aangeboord. Na een zorgvuldige voorbereiding is het Vrijdag gelukt de schatkamer van de „Lutine" aan te bonen. Men neemt aan, dat de poging om de in de schatkamer van de „Lutine" aanwezige goudstaven terug te vinden, zal slagen. Reeds bij de eerste steek werd een spij- is de ligging van 't heele wrak nauwkeurig de ligging van het heele wrak nauwkeurig vastgesteld en gelukte het de ligging van de roestklomp (de vroegere munitie) te bepalen Het stooten op het metaal was door de geleidbaarheid van de metalen buis der pulsinrichting duidelijk op de „Texel" te hooren. Dit laatste is van groot belang, omdal aangenomen wordt, dat zich onder de mu nitie de schatkamer bevond, waar de gou den en zilveren staven geborgen lagen. Het bergingsvaartuig van de fa. Dros te Texel heeft Zondag 120 boringen ver richt. Het wrak ligt 13 M. onder het zand, waarop 35 M. water staat. De Lutine ligt op de bodem van de klei, wel ke kleibodem varieert van 1,5 3 M. dik Er moet nog voor een bedrag van ruim 111,7 miljoen in de „Lutine" zitten. (Ware „het schapenpotje" zoo groot, heel Texel was uit de penarie en we zou den van crisis voorloopig niet meer rep pen. RED.) Illill LANDBOUW EN VEETEELT OVER BLOEMBOLLENTEELT. (Slot.) Onze zoozeer verbeterde cultuurmethoden kunnen spoedig voeren tot overvoeding en oorzaak worden van verzwakking of sterker o.ptreden van ziekteprocessen. In dit verband mag er nog eens ernstig op gewezen worden van hoe 'n groot be lang het is meer aandacht te wijden aan het hebben van goed plantmateriaal. Als er door snelle groei veel warmte, ot door welke oorzaak ook, zich afwijkin- kingen voordoen in normale stand of groei van een partij bollen, dan is het de tijd om niet alleen, de oorzaak van die afwijkingen op te sporen en in de toe komst trachten te voorkomen, maar vooral ook om door selectie de beste bollen uit de partij apart te houden en voort te kweeken opdat het voort te kweeken goed het beste is wat er te bekomen is. Op het gebied van selectie heeft de bollenstreek wel reeds veel gedaan, door telkens nieu we en betere soorten in te voeren en te gaan kweeken, maar er is ook veel nage laten wat slaat op de verbetering of in standhouding van een soort zelf. Dan kan de streek van andere nog wel eens wat over nemen. De Friesche landbouwers hebben zich er op toegelegd om hun pootaardappelen te selecteeren. Dat is zoo gunstig verloo- pen, dat de roep er van doorgedrongen is tot ver over de grenzen. Toen de aardappelen bijna geen geld opbrachten waren de selectiepootaard- appelen nog goed te verkoopen voor ex- Dort naar het buitenland. Talrijk zijn de voorbeelden, hoe degene, die als kweekmatcriaal het beste uit het beste zocht, steeds de voorrang had boven andere. De Friesche boeren zijn begon nen met het kweeken van bloembollen, hun ervaring opgedaan met de selectie teelt van pootaardappelen bracht hen er toe van den beginne at aan hetzelfde bij de tulpen in toepassing te brengen. De tastbaie resultaten van die selccticteelt zijn nog niet waarneembaar, maar ver wonderen zou het ons niet indien tereeni- gertijd zou blijken, dat de pas aangeko men groep van kweekers met hun selectie- teelt, partijen laten zien, die wat in de stieek zelve geteeld wordt ver vooruitstre ven. Dat zou toch een ontnuchtering zijn, want wij denken het toch te welen en te kunnen in deze streek. Op Texel hebben 'de kweekers ook een eigen keuring ingericht om de bollen als het ware op stam te keuren. Al wie grijze planten in zijn narcissen aantreft, verwij dert die. Dat is het beste middel om prima partijen te houden. Op de duur heeft hij, die dit toepast, er zelf het grootste voordeel van. Dc bollen, die grijs zijn groeien het luist vormen los ser bollen, er valt meer kweek af. Bij het leverbaar rapen gaan de allerbeste mede en de losgegroeide, de minder sterke blij ven in de partij, die worden doorge- kweekt. Voor kweekmateriaal moest men toch eigenlijk liet beste nemen wat er is. De hyacinthcnkweckers hebben al jaren lang een zekere selectieteelt toegepast door steeds te zoeken naar dc beste hol en snijbollen die er te vinden waren. Een scherper doorgevoerde selectie, ook nog van die beste bedden zou op de duur zich zelf betalen, want prima waar met donker blad is in groei steeds vooraan. Behalve de financieele voordeden van het beter groeien is er nog een ander voordeel n.l. dat men in liet buitenland hoe langer hoe meer aandacht gaat schenken aan het grijs worden der partijen en de tijd niet zoo heel ver af is, dat b.v. grijze narcissen niet meer toegelaten worden voor export. De mozaïkziekte, zooals die genoemd wordt, heeft bij de kweekers geen bie- zondere onrust verwekt, de vraag is ot niet binnen korter of langer tijd dit vraagstuk accuut zal worden. Al wie dam begonnen is met een sterk doorgevoerde selectieteelt zal de vruchten er van ook in dat opzicht voor het plukken hebben. (Hobaho.) TE ZUTPHEN is J. W. Vlastuin, die voor communist L. de Visser verkiezimgs- reclame maakte, wegens majesteitsschen nis gearresteerd. AMSTERDAM. Na een twist heeft een knecht van een ijsfabriek in de Van Ostadestraat zijn patroon met een scheer mes aangevallen. De patroon werd licht gewond. De dader trachtte zelfmoord te plegen. Hij bracht zich levensgevaarlijke wonden hi de hals toe. DE MINISTER van justitie verbiedt ook burgerambtenaren bij land- en zee macht lid te zijn van de S.'DdA.P., de O.S.P., de C.P.H. en dergelijke partijen. DE OUDSTE man ter wereld, die zegt 150 jaar oud te zijn, heeft een bezoek ge bracht aan Beiroet in Syrië. Hij, een Turk, Badik Agha, zegt, dat hij 6j. voor het uit breken der Framsche revolutie geboren is. Hij heeft 122 vrouwen gehad en 112 kin deren. Zijn nakomelingen "bedragen thans meer dan 1000. Gelooft u het? LICH f'PUNTJE. Het aanial bij de Duit sche arbeidsbeurzen ingeschreven werkloo- zen is de eerste helft van April gedaald' met ca. 69000 tot 5,530,000. VEREEN. STATEN. In Alabama moest 85 pet. van het aantal scholen worden ge sloten, daar de leeraren niet konden wor den betaald. De overige 15 pet. hebben vrijwillig van tractement afgezien. lillll EEN LACH EN EEN TRAAN. VISCH MOET ZWEMMEN. Visscher (tot collega): Heb je al wat? Antwoord: Ik ben aan mijn tweede flesch.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5