No. 4734 46s" Jaargang Zaterdag 6 Mei 1933 Autobusdienst NOORD-HOLLAND Voor de Zondag. OUD EN WIJS. EERSTE BLAD. JUBILEUM KONINGIN WIL1 IELMINA BEWAARSCHOOL. Gewijzigde DienstregelingALKMAAR-DEN HELDER v.v. Ingaande ZONDAG 14 MEI 1933 van den Helder 6.55, S 8.40, 9.10, 10.10, 11.10, 42 10, 13.25, 14.10, 15.10, 16 10, S1740, 18 10,19.10, 20.35, S 21,00 van Alkmaar 7.10, S 7.40, 8.40, 9 40, 10.40, 11.40, 12.40, 13.40, 14.40, 1540, S 16.40, 17.40, 18.40, S+ 19,40, 20.40 4- Alleen op Zondag van 1 Juli—1 September S Snelbus. BURGEMEESTER JHR. STRICK VAN LINSCHOTEN. „Leer ons alzo.o onze dagen tellen, opdat wij een wijs hart bekomen". Dit is een levenswijsheid. Iemand moet gezeg'd hebben, dat onze tijd rijk is aan kennis en arm aan wijsheid. „Onze tijd" is altijd een lastdier geweest met een breede rug. In elk geval heeft elke tijd meer behoefte aan wijsheid dan aan kennis, en zal onze tijd menigeen er toe nopen dit toe te geven en de waarde te beseffen van bovenstaande bede. Doorgaans wordt levenswijsheid be schouwd als een vrucht die een langer leven vanzelf afwerpt. „Kon ik mijn leven nog maar eens overdoen". Jawel, dat zou een prachtige gelegenheid zijn om ge maakte fouten te vermijden en honderd tegen één door andere te vervangen. Be ter is het levenswijsheid te begrijpen als wijsheid om te leven, die wel niet zon der maar toch niet door levenservaring verkregen wordt. Levenservaring is middel, geen oorzaak. Levenswijsheid is wijsheid om het leven zoo te leven, dat men er wijs door wordt. Zij is slechts uitkomst van levenservaring, als zij haar veronderstellingen geweest is. Zoo ergens, dan geldt hier: „Wie beeft, die zal gegeven worden, en hij zal over vloediger hebben, doch wie niet heeft, van die zal genomen worden ook wat hij heeft". Wijsheid heeft drie vijanden: de eigen wijsheid, die niet luisteren kan, de hoog moed en de ijdelheid, die de mensch met zichzelf bezig houdt en hem dan ook met zichzelf laat zitten. Wijsheid heeft daarom ook meer te maken met hart dan met hoofd, meer met karakter dan met her senen. Het leven is kort, maar de gedachte aan de kortheid des levens kan leiden tot het tellen der dagen. Juist de gedachte aan het kleine getal der dagen kan leiden tot een hoogere waardeering van elke dag. Maar niet vanzelf. Voor velen is het leven voorbij vóór men er erg in heeft., Alleen op voorwaarde van een \v?js hart. Het telt n.l. dagen, die inhoud hebben. Men is nooit te oud om wijs te worden. Het is natuurlijk het beste om er jong mee te beginnen, maar overigens is er één1 middel om het nooit te worden: de eerste helft van zijn leven verbeuzelen, en de tweede helft, bij de pakken neer zittende, dit beweenen. Wat aan de dagen inhoud geeft, dat blijft over als de dagen geteld zijn. Wat wè overhouden, onverderfelijk overhouden als de dagen geteld zijn, dat geeft de dagen inhoud en maakt het tellen der dagen de moeite van hef tellen waard. Een feestdag. Een echte feestdag was het Woensdag voor de Koningin Wilhelminabewaarschool te Oudeschild, welke die dag immers haar 40e verjaardag vierde, een heuglijk feit, dat natuurlijk niet onopgemerkt mocht passeeren. De schoolpoort was met groen versierd en een wapperende vlag deed zien, dat er wat biezonders aan de hand was. Dat zag je al gauw ook, wanneer je de school binnenkwam. Het lokaal was met groen en bloemen en guirlandes versierd en de schooljeugd, meer dan dertig Oudeschil- dertjes-in-de-dop, was mefTcleurige mut sen feestelijk getooid en wachtte met opvallende bedaardheid onder de in druk van de plechtigheid moet u denken de loop der gebeurtenissen af. Intus- schen was er aardig toeloop van ouders der leerlingen en donateurs. Onder de be langstellenden merkten we o.m. de heer en mevr. Oort en pastoor Berkemeijer op. Het bestuur der school was vertegen woordigd door de heer S. W. Dokkum, voorz.; mej. J.W. Dros, secr.; C. A. Kaczor, penn. en S. Kuijper. De heer A. Kees was verhinderd. Het waren met el kaar plm. zestig personen, die deze fees telijke herdenking bijwoonden. De leiding berustte bij de heer Dokkum, terwijl de jeugd aan de goede zorgen van „juf frouw Guurtje", mej. G. Boon, de direc trice, was toevertrouwd. Tegen drie uur nam de heer Dokkum het woord. Hij verwelkomde allen, in het biezonder burgemeester en mevr. Oort en- pastoor Berkemeijer, die door hun aan wezigheid van hun medeleven deden blij ken. Vervolgens gaf spr. in korte trekken een relaas van de geschiedenis der school. In beide vorige nummers van dit blad hebben we hieromtrent al een en ander gememoreerd. We bepalen er ons die stof thans aan te vullen. Het was in 1890.».. Het was op 8 April 1890, dat ten huize van de heer J.K.G. Muller een vergade ring plaats had van de Comm. voor het stichten en in stand houden eener be- Vaarschool te Oudeschild. Aanwezig wa ren de iheeren C. M. Kooij, de toenmalige burgemeester, J.K.G. Muller, W. Mets, G. Brouwer Kz., W. Hillenius en de heer Bakker. Het lid S. Kuijper .(de 'heer S. Kuijper bovengenoemd), behoort tot zijn familial was verhinderd. Voorz. was de heer C. M. Kooij. Tot penningm. en secr. werden benoemd de heeren Mets en Mul ler. Reeds was f750 op de spaarbank belegd. Hoe komen we aam geld? De verkoop van een boekje, getiteld „Voor de Winteravond", geschreven door de lieer W.Mets, leverde een batig saldo op van f 142,35. Geen middel werd on beproefd gelaten om geld bij-een te krij gen. In den jaren 18901893 hebben de heeren Mets en Muller herhaaldelijk ge tracht door het uitgeven van proza en poëzie het bouwfonds te versterken. In een der vergaderingen deelde d-e heer Muller mee, dat hij 1200 circulaires en 800 inteek-ehlijsten verzond. Daar was dus werk aan de winkel in die -dagen. Van de giften vermelden we er enkele: f25 van de Loge Ultra J-ectara te Utrecht, f 75,.- van de Groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden; f 100 van een kerkeraad te St. Petersburg. Op 17 Februari 1891 was het fonds f 2088,92 groot. Op 20 Juni 1891 werd in de De Ruijters- kamer iri De Zeven Provinciën vergaderd. Toen werd meegedeeld, dat bestek en te-e- (ceni-hg door J. Noordijk werden ontwor pen. De kosten bleken -nogal hoog te moeten worden, waarop besloten werd een eenvoudiger ontwerp te laten maken. In kas was toen f2957,97. Besloten werd op het aanbod van kapi tein Mets, om voor f925 zijn huis, boet erf en tuin t-e koopen, in te gaan. Burgemeester Kooij, die naar Hengelo vertrok, werd het beschermheerschap der Vereen, aangeboden. 22 Febr. 1892 werd de bouw der school niet het bijwerk voor f2550 aan d-e heer T. de Wijn opgedragen. De eerste-steen- legging had 29 Juni 1892 plaats door freule Dido Cecilia Agatha Strick van Linschoten, geboren 29 Nov. 1884. Van 15 Aug. 1892 af werden de bestuursver gaderingen meest geleid door Burge meester Strick van Linschoten, die tot e-ere-voorz. benoemd werd. Blijkens de notulen van 19 Febr. 1893 kwam een gift van f 50 in van de Groot- Hertogin van Saksen en een van f100 van de Koningin-Regentes. Mej. G. BOON, sinds 17 jaar directrice der K.W.B. 14 April 1893 werd uit vier sollicitan ten tot onderwijzeres benoemd niej. Can- del, van Dordrecht. Menigvuldig waren de staaltjes van offer vaardigheid. De een schonk boompjes voor de beplanting van het terrein, pastoor Wouterlood bood gordijnen aan, enz. De officieele opening. Woensdag 3 Mei 1893 had de officieele opening plaats. Met recht wees burgem. Strick van Limsdhoten daarbij op de groote verdiensten van de heeren Mets en Mul ler. De heer Mets sprak: Waar nl de bewaarschool staat, stond vroeger mijn ouderlijke woning. Bij -die woning stond een pereboom, die elk jaar vruchten gaf, maar zonder dank te vragen. Laten wij, zonder om dank t-e vragen, voortgaan vruchtbaar te zijn door goede daden. De heeren Mets en Muller vnl. waren de mannen, die aan Oudeschild de school gaven, waarop we nu, na 40 jaar, nog trotsch kunnen zijn. Het pa?t ons aan hun nagedachtenis onze dankbare hhldete brengen. In 1894 werd de naam der school in Koningin Wilhelmina-Bewaarschool ver anderd. Van het gemeentebestuur werd bericht ontvangen, dat de gemeenteraad de ge vraagde subsidie niet wilde verleenen. De eere-voorz., üurg. Strick van Linscho ten gat -cc* t-er in overweging de aanvraag om subsidie te herhalen, daar de raan- z.i. voor zijn weigering geen enkel mo tief had. In 1896 werd besloten tot vergrooting der bewaarschool, mogelijk gemaakt-door een gift van f900 van de heer P. W. Jansen (wiens portret nog aan de wand van het schoollokaal prijkt. R-ed.) Veel r-edlen tot dankbaarheid. De voorz. wil zijn historisch overzicht hierbij laten. Vele trouwe werkers zij-n de school in de loop der jaren ontvallen. Wij gedenken hen met weemoed, maar ook is er nog veel, dat reden tot blijd schap geeft. De school verheugt zich in een groote belangstelling. Finan'cieele zor- fen zijn haar wel geen jaar bespaard ge leven. Immer was voor de penningm. de grootste zuinigheid geboden, maar hij sloeg zich steeds door de moeilijkheden heen. Oud-ers en bestuur mag met het IliHW VAN ZON EN MAAN. 9111111 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z 7 Mei 4,39 2,54 4,19 7,33 M. 8 6,10 3,08 4,18 7,34 D. 9 7,45 3,24 4,16 7,35 W10 9.21 3,48 4,14 7 37 D 11 10,47 4.24 4.12 7.38 V. 12 11.52 5,18 4.10 7.40 Z. 13 631 4 08 7.42 Dinsd, -g 9 Mei Vuile maan. ZESTIG JAAR IN DE HUWELIJKSBOOT. Op 15 Mei a.s. hopen de heer Jan Trap Sr. en mej. Aaltje Bremer te Ooster end hun 60-jarige -echtvereeniging te herdenken. De bruidegom is reeds 84, de bruid 81 jaar, maar ge moet het weten. Ge ziet het aan hen niet. Dagelijks werkt Trap nog op zijn bouwland, waar hij groenten en aardbeien teelt. In zijn jonge jaren was Trap een bekend jager voor wetenschappelijke doeleinden en was hij niet minder bekend als de koetsier van de „deli" Oosterend—de Waal den Burg—Oudeschild. Wij bieden het krasse paar onze beste wenschen aan en hopen, dat zij nog lang voor elkaar en de familie gespaard mogen blijven (Foto-L, Bakker Wz.)

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1