- No. 4737 46ste Jaargang Woensdag 17 Mei 1933 De Nieuwe Texelsche Courant Hoofdpij, TMqtihacdt'Hoeder Van rmek tot week DuitschlandDuizenden boeken op de brandstapel. Nieuws uit Genève en uit Washington. Om onze gave gulden. DuitschlandWat met de Jodenvervolging bereikt werd OostenrijkGespannen toestand. Waar het „Spaansch" toegaat. Hoe gaat het metjGandhi? Texelsohe Berichten P0F-M0UWEN. ZATERDAGAVOND. e Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan hull gelezen. XELSCHECOU is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevekl en De Rooij Den Burg Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordl driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg r 1.—losse nrs 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. AUTOBUS DEN HELDER-ALKMAAR. Van den Helder: 6,55; S8,40; 9,10:10,10; 11,10; 12,10; 13,25; 14,10; 15,10; 16,10; S17,40; 18,10; 19,10; 20,35; S+ 21,00. AUTOBUS ALKMAAR-DEN HELDER. Van Alkmaar: 7,10; S7,40; 8,40; 9,40; 10,40; 11,40; 12,40; 13,40; 14,40; 15,40; SI6,40; 17,40; 18,40; S+19,40 20,40. Alleen op Zondag van 1 Juli—1 Sept. S Snelbus. Spoordienst Den Heldiar - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 8,28 6,26 B 8,33 7,25 Q 8,58 S,19§9 9,38 7,38 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,31 12,32 14,28 13,59 15,47 13,10 14,32 15,59 17.51 13,53 f 15,28 17,17 H 18,33 15,50 m 17,10 18,59 20,49 15,50 9 17,28 20,59 22,27 16,45 B 18,51 21,30 23',05 18,52 20,28 21,59 23,41 19,43 21,28 23,30 0,51 21,29 O 22,56 §Zat. en Zond. 7,59 21,39 23,28 fZat. en Zond. niet. B Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en Feestd.; Alleen Zaterdags; Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31, HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 18 19 20 21 22 22 23 Mei 4,41 5,53 5,57 7,32 8,14 8,52 9.29 LICHT OP RI|W1ELEN en RIJTUIGEN 9.18 De Nederlandsche gulden wordt vooral door buitenlandsche manipulaties voortdu rend bedreigd en dit heeft de vorige week op de Nederlandsche beurs aanleiding ge geven tot de meest beamgs'tigende geruch ten. Thans is aan de Amsterdamsofte po litie opdracht gegeven "In verband met deze geruenten een diepgaand onderzoek ^n "te stellen. De overheid zal niet aarze- ïèn, elementen, die zich met deze hande lingen bezig houden, uit het land te ver wijzen. Dit laatste is natuurlijk wel een goede maatregel, doch het is helaas maar een halve maatregel, van de techniek van het geldwezen is nu eenmaal zoo, dat deze aanvallen met dezelfde heftigheid ook bui ten onze grens kunnen worden uitgeoefend. Daarbij komt oog, dat het hamsteren van goud door particulieren 'hand over 'hand toeneemt en liet gele metaal nutteloos in de brandkasten wordt opgeborgen. Bleef het hier nog maar bij, doch door dit te doen, wordt de positie van de Nederlandsche bank ook verzwakt. Als ook bij 'het Nederlandsche volk wantrou wen jegens de gulden gaat ontstaan, moet 'het misloopen. En dit wantrouwen is vol komen misplaatst. Op 10 Mei werden in Duitschland op verschillende plaatsen groote vuren aange legd van z.g. anti-Duitsche boeken, boe ken, die zich zouden kenmerken door 'n on-Duitsche geest. Juweelen van geeste lijke beschaving komen op de brandsta pel terecht. Pacifistisohe werken zijn op de zwarte lijst geplaatst, vele doorjood- sche auteurs geschreven boeken eveneens, velerlei standaardwerken op sociologisch terrein ondergaan hetzelfde lot. En we schrijven anno 1933. Maar men zou den ken, dat we tot de duistere middeleeuwen waren teruggekeerd, waarin het uiten van een nieuwe wetenschappelijke theorie le vensgevaarlijk was. De fascistische revolutie in Italië vol trok zich op heel andere wijze. Vooral de Jodenvervolgingen in Duitschland, die thans een droeve, lange reeks gevallen van zelfmoord tengevolge hebben, ver oorzaakten in vrijwel alle beschaafde lan den ter wereld een storm van protest. Het schijnt, dat mén hier en daar in Duitsch land op deze Jodenvervolging begint terug ■te komen. Verschillende takken van we tenschap en industrie zijn blóedarm ge worden door 'het onttrekken van het Jood- sche bloed. De heele Duitsche filmindu strie, die terecht zulk een groote faam genoot, is door de anti-Joodsehe maat regelen geheel en al ontwricht. Thans echter worden verschillende Joodsche ar- fïsten en regisseurs weer teruggeroepen, omdat zij onvervangbaar bleken. Wij willen bij de vlammende gebeurte nissen van 10 Mei niet langer stilstaan. De geschiedenis zal later hierover richten. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM De toestand in Oostenrijk, ten nauwste betrokken bij de omwenteling van het Duitsche rijk, blijft voortdurend span nend. De Oostenrijksche nationaal-socialisten, die getroffen zijn door een uniform ver bod, spreiden een groote roerigheid ten toon. Maar de regeering Dollfuss geniet de steun van Frankrijk en Italië, om zich desnoods met wapengeweld tegen een nat.-soc. verovering van het staatsapparaat te verdedigen. Er liepen enkele dagen zelfs geruchten, dat de Beiersehe natio naal-socialisten tezamen met 'hun Oosten rijksche geestverwanten een staatsgreep hadden voorbereid. Deze geruchten wer den gevolgd door een officieele Duitsche regeeringsmededeeling, waarin werd ver klaard, dat men er in Duitschland niet aan dacht in te grijpen In buitenlandsche h u ish o udel i j ke a a ngelegen hed en Intusschen schijnt net Oostenrijksche leger niet geheel en al betrouwbaar te zijn, tenminste als men als waarheid mag aannemen de verklaring van de leider der Oostenrijksche nazi's, Frauenfeld, die zéide: Dollfuss mag gerust zijn machine geweren opstellen. Zij zullen tegen de na tionaal socialisten niet losbranden". Dollfuss moet strijd voeren tegen twee fronten, tegen het nationaal-socialistisohe en het sociaal-democratische. Zal hij er in slagen zich staande te houden Wij moeten het afwachten, doch daar er weer verschillende betoogingen zijn voorbereid kunnen we spannende dagen tegemoet zien. Ook in Spanje is het de laatste dagen weer Spaansch toegegaan. De syndicalis ten 'hebben in samenwerking met monar chisten getracht een algemeene staking uit te roepen en ongeregeldheden te ver oorzaken. De regeering is de toestand echter meester en de algemeene staking is geen succes geworden. Hier en daar is het weliswaar tot botsingen gekomen, waarbij gebruik gemaakt werd van bommen en ander gevaarlijk materiaal, er zijn zelfs enkele dooden gevallen, maar dat is nu eenmaal Spanje. De republikeinsche regeerimg zit voor- loopig nog te vast in het zadel om zich door links extremistische elementen te la ten wippen. Ook al genieten deze Iaatsten dan ook de steun van monarchisten. In Genève doet de voorzitter der Ont wapeningsconferentie, Henderson, nog een laatste wanhopige poging om tot een re sultaat te komen. Hij heeft de gedelegeer den met veel ernst gewaarschuwd voor de noodlottige gevolgen, welke het voor de wereld moet hebben, als geen ont wapeningsconventie kan worden gesloten OANDHI. vóór de Economische Wereldconferentie te Londen aanvangt. Hij zag geen heil in verdere openbare besprekingen in de hoofdcommissie, in welke hij de beraad slagingen dan ook gedurende enkele da gen, n.l. tot Vrijdag 12 Mei heeft doen schorsen, teneinde nu door particuliere besprekingen, in het biezonder tusschen de Duitschers eenerzijds en de Engelschen en Franschen anderzijds, tot concrete overeenstemming inzake een voorloopige ontwapeningsconventie te geraken. Uit Washington komt het bericht, dat 'tthans zeker is, dat een moratorium voor de eerstvolgende schuldbetalingsverplichting zal "worden aangevraagd en zal worden verleend. Ook dat is in elk geval een voorwaarde voor een mogelijk slagen dei- Economische Wereldconferentie. En tenslotte mocht de wereld vernemen, dat tusschen Engeland en de Ver. Staten over eenstemming is bereikt over het te sluiten tarieven-bestand. Dat alles bijeen heeft de economische vooruitzichten wel verbeterd. Gandhi is zijn zoo- veelste hongerstaking begonnen. Hij weegt nog maar 99 pond, maar hij is ervan over tuigd, dat 'hij de inner lijke kracht zal vin den om het leven te blijven behouden. De regeering heeft hem op de dag, dat hij begon te vasten, uit Ge gevangenis ontslagen, zoneter eenige beperkende voorwaarden, maar ze heeft het verzoek van de Mahatma om ook an dere politieke gevangenen in vrijheid te stelten, beslist afgewezen. Gandhi zal nu veertien dagen lang alle voedsel weigeren en hoopt door dit vasten de onderlinge geschillen bij zijn volgelingen op te hef fen. Of hij volharden zal? En of zijn reeds zeer verzwakt lichaam daartegen be stand zal zijn? Deskundigen betwijfelen het. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Sdhoolnieuws. Men schrijft ons uit den Helder: De faculteit der Handelswetenschap pen aan de Universiteit te Amsterdam heeft aan het bestuur der Hoogere Han delsschool te den Helder bericht, dat de faculteit aan het College van Curatoren heeft voorgesteld te bevorderen, dat de H.H.S. te den Helder door B. en W. van Amsterdam zal worden aangewezen als school, waarvan het einddiploma de bezit ter toelaat tot het afleggen vain het cam- didaatsexamen in genoemde faculteit, (zie adv. in dit nummer). Giften Algemeene Wijkverpleging. K. Z. Sr., Oudeschild t'2,50. Giften voor ïiet Witte Kruis. K. Z. Sr., Oudeschild f2,50. J. J. Z., Oudeschild f3,—. Rogge-steun. Men schrijft ons: De Tarwe-organisaties maken bekend; dat zij gesticht hebben een Gewestelijke Rogge-Stichting. Door de regeering is n.l. een steunmaatregel voor rogge in uitzicht gesteld, voor zoover deze rogge groeit op GROND WELKE NA 1905 ONTGON NEN IS. Inpoldering of droogmaking gel den NIET als ontginning. Alleen die landbouwers komen in aan merking, wier bedrijf geheel of overwe gend bestaat uit, sedert 1905 ontgonnen' gronden en die kunnen aantoonen, dat zij daarvan rege'matig rogge hebben ver kocht. Formulieren om in te vullen zijn te be komen bij N. Raap, Veerburg, Anna Pau- lownapolder. Spoed maken! Vandaag nog. Nieuwe telefoonaansluiting. J. Witte, „Bloemwijk", telef. no. 54. Blez. Vrijwillige Landstorm. De vergadering van de afd. Texel der B.V.L. zoo vermelden we nog in aan sluiting op ons verslag van Zaterdag werd door plm. 50 personen bijgewoond. Burgemeester Oort sprak een kort woord ter inleiding. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de opkomst en deelde mee, dat de afd. nu 120 man telde. In het biezon der verwelkomde spreker majoor Van Houten, wiens tegenwoordigheid van be langstelling, ook in afd. Texel getuigde. Dat de wereld zwaar is getroffen Is een ieder welbekend; Maar nu de dames haar mouwen zelfs poffen, Loopt ze beslist op haar end. ZELFS DAAR! Een kiekje van de wereldbekende bad plaats Palm Beach in Florida, 'het Para dijs der Amerikaansche dollarkoningen. Het stadje wordt als gevolg van de finan- cieele crisis met bankroet bedreigd. In de ihaven ziet men de plezierjachten van milli- onnairs. Burgemeester gaf in korte, doch niette min duidelijke trekken het doel en de be- teelcenis van de B.V.L. aan en ging ver volgens over tot de prijsuitreiking (zie vorig nr.) Majoor Van Houten verkreeg hierna het woord. Hij gat zijn voldoening te kennen over de hier verkregen schietresultaten en wijdde uit, over de taak, welke de B.V.L. 'ers vrijwillig op zich hebben genomen. Bloeddorstig of oorlogszuchtig zijn wij in het geheel niet, maar wij willen ons va derland bewaren voor de chaos, waarop revoiutionmaire elementen aansturen. Ge lukkig, ging spr. verder, zijn onze dien sten nog niet noodig geweest, maar „als het moet" zal men ons op onze post vin den. Met elkaar zijin wij 70,000 man sterk,, een macht, waarmee onze tegenstanders rekening dienen te houden. Wij willen de vrede, maar een gebaseerd op het recht en de vrijheid van de burgers. Spr. be sloot met de opwekking, de afd. zoo sterk mogelijk te maken. De heer P. Oolders bracht dank aan de heer H.C.A. Kievits, door familieomstan digheden verhinderd, voor de goede lei ding van de oefeningen, waarover geen enkele klacht vernomen werd. Meegedeeld werd dat de leeftijdsgrens werd verhoogd tot 53 jaar. De heer Oolders bracht ver slag uit over de vaandeluitreiking te Ede, de corpswedstrijd te Alkmaar en de iinter- gewestelijke wedstrijd te den Haag. Spr. beval het landstormblad nog eens in alter aandacht aan en deed vervolgens mede- deelingen over liet z.g. bewakingsdetache ment, waarvan onder zekere voorwaarden personen van boven de 40 jaar deel kun nen uitmaken. Gehuwden ontvangen bui ten de gewone vergoedingen f10 per dag, ongehuwden f7,50. Het ligt in de bedoe- EEN LACH EN EEN TRAAN. HARD GAAT-IE. De kampioen touwtrekker zal het anker even ophalen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1