ngezondeii N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH 0 geen stof en geen walm. gemeester, om zulks in den vervolge te verhoeden; spreekt met veel waardeering over dr. Thijsse, waaraan Texel zooveel te danken heeft en ziet in de toename van het aantal Texel bezoekende natuur vrienden een te grooter waarborg voor het behoud van Texels schoon. Spr. besluit met de wensch, dat dit schoon voor iedere aanval bewaard mag blijven. De heer Wagemaker wijdt uit over het doel van de excursie, staat stil bij de plaats, welke T.E.S.O. in de Texelsche samenleving inneemt en eindigt met een dronk in te stellen op de bloei van de pers". Namens de journalisten van de vaste wal voerde 'Mr. J. C. de Wit, red. Tele graaf, het woord. Hij z^'ide, dat de invi tatie gaarne was aanvaard, en gat' te ken nen, dat Texel zonder twijfel bij allen een zeerbevredjgende indruk Ihad achterge laten. V.eelal zijn de begrippen omtrent een eiland, ook omtrent Texel, verre van juist. Deze excursie had er het hare toe bijgedragen om die begrippen te verhel deren en Texel te doen stijgen in achting en waardeering. Spr. eindigde met een dronk in te stellen op burg. Oort, als voorz. der Comm., die de invitaties had uitgereikt. Uw verslaggever, leziers, heeft als Texelsch krantenman een oogenblik het woord mogen voeren en eindigde met de toezegging van illustratiemateriaal voor ieder van zijn collega's, van de groote bladen, die zijn reisrelaas met foto's of teekeningen mocht willen verluchten. De heer W. H. Lap, de leider van de excursie, gaf een overzicht van de scha penteelt, de bloembollenteelt en de kip- penhouderij op het eiland. Hjj wees op de zorgen, welke de boer zich getroost, ojn een goede veestapel, een gezonde bol- lenkraam, een productief kippenbedrijf te bekomen, (jnelkcointrole, t.b.c.-bestijding, grijskeuring, selectie-teelt, allemaal be wijzen van de ihooge graad van ontwikke ling, welke het boerenbedrijf hier heeft bereikt). In het biezonder stond spr. stil bij het a.s. saneeringsplan, volgens het welk vermoedelijk 50 pet. moet worden ingeleverd van de narcissen, om voor teeltbewijzen in aanmerking te komen. Van aindere bollen minder. De moeilijk heid schuilt nu hierin, dat Texel speciaal narcissen teelt en dus gedudh't zou moe ten inkrimpen, terwijl de Tex. von Sion en Golden Spur heusch niet van over productie te lijden hebben. Vandaar, dat getracht wordt, Texel bij uitzondering toe te staan, een geringer pet. narcissen in te leveren. Burgemeester Oort ging nog de ont wikkeling na van het vreemdelingenver keer in de laatste 40 jaar en bracht hulde aan T.E.S.O., voor wat zij in het belang van Texel deed, in het biezonder aan de heer Wagemaker, die op zijn beurt die hulde overdroeg op zijn medebestuurders, zonder wie hij niets tot stand had kunnen brengen. De vertegenwoordiger van de Mij. Poly goon besloot de rij van sprekers. Met een extra boot, die omstreeks negen uur de haven verliet, reisde het gezel schap terug naar de vaste wal, zonder twijfel ruimschoots voldaan over waf Texel in zoo ruime mate te genieten had. gegeven en vast besloten daarvan mel ding te maken op een wijze, welke haar aantrekkingskracht niet mist. o Zoodra ons de persverslagen bereiken, komen we hierop nog terug. Giften Algemeene Wijkverpleging. P. v.d. W., Oudesdiild f 2. Giften voor het Witte Kruis. P. v.d. W., Oudeséhild f 2. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Texel verloor Zondag in de Rauch- bekenvedstrijd van West-Frisia en daar mee is T. in de eerste ronde reeds afge vallen. Het werd gelijk spel, en dit is in het voordeel der bezoekende vereen. Ondanks het warme weer is het een wedstrijd geworden, ver boven de alge meene verwachtingen. De verdediging was met Jaap en backs in groote vorm. Rein moest zich in het begin wat aanpas sen, maar kwam er steeds beter in. Dirk wasdeheele wedstrijd, door zijn snelheid zijn opstellen, haast niet te passeeren. Jaap was in het doel heel goed, in op stellingen handelen. Na de rust gooide hij meer dan noodig was. Enkele zeer moei lijke schoten tipte hij keurig over de lat. In de halflinie was Jan. G. op de spil- plaats een zeer goede verbetering, steeds weer was hij in het bezit van de bal en zijn afgeven was meestal keurig, terwijl z'n schot zoo nu en dan werkelijk goed was. Dan moeten we direct Gom W. noe men, die in de halflinie het best op z'n plaats bleek. Naast z'n goed aangeven, beschikt hij ook over een behoorlijk schot. Niek speelde ook een behoorlijke partij, waardoor de halflinie een goed geheel vormde. In de voorhoede noemen we in één adem het zeer snelle en enthou siaste spel van Niek en Winter. Goede schoten, aardige opzetten, mooie voor zetten. Vooral W. had het moeilijk door de geweldige bewaking, die hij „genoot". De binnenplaatsen waren wel het minst goed bezet. Bij Verli. was gebrek aan balcontrole en het opzetten van een goede combinatie wel de grootste fout. Pech had hij met ©en schot tegen de paal. Gem heeft wel gemerkt, dat balcontrole en goede voetbalkennis niet voldoende zijn. Naast deze factoren is ook snelheid noo dig. Joh. was niet kwaad, maar kwam eerst in het laatste gedeelte goed op. dreef. West-Frisia's keeper was een van het goede soort. Naast veel geluk heeft hij toch nog zijn goede kwaliteiten kunnen demonstreeren. Van de backs noemen we in het biezonder de rechtsback, die prach tig werk deed. De rechtshalf leek ons wel de beste. De voorhoede speelde behoorlijk combinatiespel, waarin te weinig gescho ten werd. De verhouding was best. De leiding in goede handen bij J. Augustijn. De wedstrijd: Direct van de aftrap een zeer snelle aanval, een voorzet van W. loopt de bal in het doel. Het gejuich geeft de groote vreugde van de toeschouwers weer. Echter te vroeg. De scheidsr. kent niet toe wegens hands. Dit is uitstel, de eene aanval volgt de andere in razend snel tempo op. Steeds zet Niek voor, maar dan wordt W. afgehouden en de rechtervleugel is te ver weg. De paal brengt redding terwijl ook ten koste van menig corner moet gered worden. 'Deze, leveren, "(hoewel ternauwernood) niets op. West-Frisia weet het spel dan wat te ver plaatsen, waarbij blijkt, dat de verded. niets toegeeft. Zeer aantrekkelijk spel, dat van W.F. dikwijls zuiverder en dat van T. in een, zeer snel tempo, bezorgt de talrijke kijkers waar voor hun geld. Onder de grootste spanning verstrijkt de tijd en als de rust aanbreekt is de stand nog steeds 0—0. Na de hervatting golft het spel op en neer. Telkens zien we snelle rennen, pit tige voorzetten en goed uitloopen der keepers. Jo zet goed voor. Schoten precies over de lat. Jaap werkt een geweldige kei corner en weer is T. in de aanval. Een goede pass van Verheijen. naar \V. Winter is doorgebroken, een prachtschot in moeilijke positie, precies aan de ver keerde kant v.d. paal. Nu zit er een doel punt in de lucht. Anton schiet prachtig in snelle vaart precies tegen de paal. En kele moeilijke situaties volgen, vlak voor het doel, maar telkens is er een been, in de weg. Nog 2 min. zijn te spelen, een schot van Niek wordt met moeite achter de lat weggegrabbeld, dus weer 'mis. Het geluk is niet aan de zijde van Texel en we eindigen zooals we begonnen, zijn: 0—0. Zelden zagen we zoo spelen. Dat ze niet wonnen, is uitsluitend aan pech te wijten. T. was het meest actieve elftal. Een 3—1 overwinning was zeker nie.t ge flatteerd geweest. Dit geeft de e'lftal-comm. moed. Jan Smoest 10 min. voor het eind uitvallen. M. beweer in de rest van de tijd ook reeds z'n goede kwaliteiten. Om half 8 speelde Texel 2 tegen „De Mok". Met 4—2 wonnen de gasten, die over ©en zeer goede ploeg beschikken,, waaronder enkele uitblinkers. "De midvoor zeer snel met -een goed scljot, linksbuiten, éveneens snel en doortastend. Ook de linkshalf was van prima kwaliteit. Bij T. kunnen keeper, backs, halflinie en links buiten op een goede wedstrijd terugzien. De overige voofhoedespelers bleven on der de verwachtingen. Na de aftrap is de eerste aanval voor T. De rechtervleugel is niet te vinden. Dan gaat de M. tot de aanval over, welke wordt afgeslagen. Na een goed samenspel schiet de midvoor onhoudbaar in: 0—1. Uit een aanval van T. werkt de M-keeper de bal in eigen doel en de stand is gelijk. Met deze stand wordt gerust. Na de rust zijn de gasten het meest aan het bod. Keer op keer wordt door backs', ^n halflinie een aanval onderbroken, ter wijl Bram op z'n post is. Dan trekt de midvoor door de verdediging heen en: doelpunt onhoudbaar: 21. Even later valt Jaap op de bal. Hij raakt hem met de hand. De handsbal wordt in een doelpunt omgezet: 13. Ook de T.-voorhoede heeft enkele goede kansen om hals ge bracht. Als weer eens een schot door de keeper wordt opgevangen, loopt Jn. Br. toe, de bal wordt tegen hem aangescho ten en belandt in het doel: 23. Dan gaat Bram, die op de linksbuitenplaats een goede partij speelt, er vandoor. Zijn schoten belanden in des keepers veilige handen. Door een misverstand in de T.- achterhoede maakt de M. nog een 4e doel punt. Met 24 eindigde deze pittige wed strijd, waarbij de beide Maartens ©n beide Brams plus Jaap en Ab. de beste spelers voor T. blijken. o— De Zaterdagmiddagcompetitie is geëin digd, doordat Texel CTexel D met eventjes 111 won. 't Eigenaardige is, dat D. 'de le goal maakte. De oorzaak- ligt wel in de zwakke halflinie van D. en het gevaarlijk ontijdig uitloopen van de keeper van D., die met een 41 het veld verliet. Hét is voor de overige spe lers van D. jammer. Adsp. C. gefelici teerd, hoor! De stand komt een volgende keer. Training: Woensdagavond half acht voor leden; Vrijdagavond 7 uur 15 adsp.; Maandagavond half acht Athletiek. Inschrijvingen Handelsregister. Week van 15 tot en met 22 Mei: Wij ziging N.V. Mij. tot Detailverkoop en Petroleum „De Automaat". Depot geves tigd Haven 27, Texel, Oudeschild. Officieel velllngsberidht der Uoop. P.T.V. „Texel". Pijzen der eieren konden zich Maandag ongeveer op het peil van de vorige week handhaven. Het gebruik der eieren loopt in verband met weersgesteldheid wel ©enigszins terug. Momenteel wordt voor de kalk en het koelhuis nog wel wat ge kocht. De productie loopt al aanmerkelijk terug. BOEKHANDEL PARKSTRAAT is mor gen gesloten, doch hedenavond tot 10 uur geopend. Adv. Voor de Alkmaarsdhe Rechtbank. Het plagen moede. De 19-jarige stuurmansleerling Joh. v. d. Plas, thans te Leiden woonachtig, werd meermalen geplaagd en voor spook uitge scholden, tot het hem begon te vervelen en hij zekere P. C. B., een 15-jarig jong- mensch, ©en slag toebracht en een nogal gevaarlijke trap tegen het onderlichaam, gaf. De jonge man stond nu terecht we gens mishandeling en betuigde zijn spijt over zijn onbekookte drift. Verzachtende omstandigheden werden aangenomen en de a.s. stuurman werd ondanks het ern stige feit, tot slechts f10 boete ;of 10 dagen veroordeeld. B(agge) kreeg een flinke uitbrander en de raad zich voortaan met zijn eigen za ken te bemoeien op de koop toe. De Pre- dent was van meening, dat eigenlijk ook B. terecht had moeten staan, daar hij zich aan beleediging had schuldig gemaakt. De officier zeide straf tegen Van der P. te moeten eischen, omdat de wet dat ver langt, maar nam de meest mogelijke ver zachtende omstandigheden in aanmerking wegens de gedragingen van getuige B. "Bëleediging. De heer Gerfit de P., petroleumbezor- ger alhier, had had zich volgens het oor deel van de dienaar van joolitie Looijen aan een vermoedelijke overtreding der Hinderwet schuldig gemaakt en der halve stelde ide wetsdienaar een onderzoek in naar dit geval. De heer Looijen werd ecllter niet vriendelijk ontvangen en door de driftige heer uitgemaakt voor niets meer of minder dan een kooipfantendief. Thans stond de 'De 'P. terecht ter zake van beleediging van een ambtenaar in functie. Hij werd veroordeeld tot f15. boete of 15 dagen. De P. had zonder vergunning petro leum opgeslagen en ging leelijk buiten zijn boekje, toen L. daarnaar onderzoek deed. De President las De P. geducht de les. Hij gaf hem de raad beter op te passen en zag in de beleeding van L. een wraak oefening, maar een zonder grond. N.V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN e.d. ZONDER deugdelijke aardverbinding. Morgenochtend wordt De Graaf's Lunchroom geopend, het alleszins ruime en royale gebouw, dat in de Weverstraat verrezen is en 't aspect van den Burg al daar zeer heeft verfraaid. Een fraai ge bouw! Alle eer aan de architect P. de Graaf Jr. Ook wat de inrichting betreft is het wat je noemt „af". Twee groote ramen aan de straat welke opgeschoven kunnen worden; een ruime zaal, plaats biedende voor 60—70 personen. Daar achter ©en groote keuken met bijkeuken en een tuin, welke in der boornen scha duw noodigt tot een zitje, op warme dagen genoeglijk en frisch. Het buffet is modern ingericht en uitgerust o.m. met een bierpomp, welke inet ijs kan worden gekoeld. Een prima biljart ontbreekt niet. De stoffeering is in de puntjes verzorgd, de verlichting eveneens: vier lampen in de plafonds ingebouwd en aan de wanden kleurige lampjes, die de zaal een pret tig aanzien geven. Dit is ook bereikt dooi de schilders, die er in geslaagd zijn kleu ren te vinden, zooals men die in een lunchroom graag ziet. De sanitaire in richting voldoet aan de hoogste eischen. Stroomend water is natuurlijk aanwezig. Boven vindt men twee groote vertrekken en drie slaapkamers, logeergelegenheid biedende voor acht personen. Niets is na gelaten wat tot meer gemak kon strekken. Uitvoerders waren: timmerman Jb. Drij ver, metselaar L.Bruin, schilders Gebr. Graaf, electr. Gebr. Dros (Oosterend), loodg. N. de Graaf, stoffeering fa. Vles- sing en Moerbeek. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH 3 cent per KWh. WINKELSLUITING. Vandaag mogen de winkels geopend zijn tot 10 uur mm., mits op Hemel vaartsdag de regeling wordt toegepast, welke voor de Zondag is vastgesteld. Worden de winkels hedenavond om 8 uur gesloten, dan mogen ze op Hemelvaarts dag geopend zijn gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des na middags. HET SANEERINGSPLAN. De oproep aan bloembollenkweekers, om toch vooral de vergadering bij te wo nen, waarin het saneeringsplan onder het oog zou worden gezien, heeft zijn uitwer king niet gemist. De bijeenkomst, welke door de heer Leber geopend en vervol gens door de heer ir. M.D.Dijt geleid werd, telde plm. 100 leden. Voor de pers was de vergadering niet toegankelijk, maar het volgende mogen we wel melden Wat het saneeringsplan beoogt is ge noegzaam bekend. Wordt het aangeno men, zooals het thans wordt voorgesteld, dan wordt Texel daarvan de dupe. Er is geen teveel van Texelsche Sions en Spurren. Ze staan als eerste klas bollen bekend, mede door de maatregelen om de kwaliteit zoo hoog mogelijk op te voeren. Wie in het vak thuis is en weet, dat die bollen thans nog voor 44,5 ct. verkocht kunnen worden en dat f 11 is besteed voor 115 bedden, zal toegeven, dat men Texel bij dat saneeren wel kan passeeren. Het zal de Texelsche kweekers niet deren. Vandaar dat zij protesteeren. Of het wat helpt dat zal de toekomst leeren. In elk geval moeten we het probeeren. Drinkt Stam's Limonade. Volgt die raad gerust op, lezers. Ge houdt er uw verstand bij en 'het verfrischt u bovendien hetgeen niet van alle dran ken gezegd mag worden. 'De heer "J- P- Stam is in een localiteit van zijn perceel in de Weverstraat aangevangen met de fabricage van limonade gazeuse, welke we ons toen we op uitnoodiging daar bij tegenwoordig waren goed lieten smaken. Door de aanschaffing van de modernste machines en het gebruik van prima grondstoffen zal de heer Stam er zeker in slagen zijn product ingang te doen vinden. Het water voldoet, zooals bij deskundig onderzoek is gebleken, ge heel aan de eisch. De heer Stam brengt diverse soorten limonade gaaeuse in de handel en verheugt zich thans reeds in een aardige afzet. Waarom zou men deze Texelsche industrie ook niet steunen, als haar product minstens zoo goed (zooniet beter) is als dat van elders, terwijl de prijs niet hooger behoeft te zijn? Wie kosteloos eens proeven wil leze de adv. in dit nummer. La Norda Stelo. De Vereeniging van Esperantisten uit de kop van Noord-Holland, La Norda Stelo genaamd, belegt Zondag a.s. een bijeenkomst "in De Graaf's Lunchroom al hier en verbindt hieraan '©en excursie over het eiland. Tot op heden deelden 49 Espe rantisten van de vaste wal mee hieraan te zullen deelnemen. Met extra autobussen komt het gezelschap na aankomst van de boot, die om 9 uur van den Helder ver trekt, naar den Burg. De vergadering zal tot plm. 12 uur duren. Daarna wordt naar de Dennen gewandeld en na een rust poos naar de Koog, vanwaar me't extra autobussen weer naar de haven gereden wordt. Met de laatste boot zullen de gas ten het eiland verlaten. Een onderneming, welke tot de verbrei ding van het Esperanto en de uitbreiding van het Vreemdelingenverkeer in belang rijke mate kan bijdragen. HET SANEERINGSPLAN. Het is vreemd, dat niet alle leden het geheel eens waren met de inhoud van de brief, die Maandagavond in de vergade ring van H.B.G. en Bloembollencultuur is voorgelezen. Waarom niet? Omdathet woord zwendelaars er in voorkwam? De waarheid wil ik hier van dit woord be kend maken. De grootere kweekers van Texel, die nog geld hebben, hebben al zooveel Kg. bollen gekocht van arme, kleine kweekertjes, die van de Prins geen kwaad wisten. Ze betaalden prijzen van 3, 4 en 5 ct. per Kg. Van hun eigen kraam bollen behoeven ze dan niets in te leveren. Is dit zwendel of niet?Groote kweekers van Texel, zuivert u. Geeft die arme kleine kweekertjes hun koopbriefje terug en haalt ze niet de laatste gulden uit hun zak. DE BRIEFSCHRIJVER, (naam bij de besturen bekend.) O De Graaf's Luindhroom.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2