TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De belangen van de Texelsche Bollenkweekers staan op het spel „Beschaafde menschen" Texelsohe Berichten Drie Texelsche Muziekcorpsen op concours! Gedachten zijn tolvrij. Zaterdag 27 Mei 1933. Beschaving. Een woord, een begrip, waarover boekdeelen te vullen zijn. Be schaving. Soms lijkt ze verdwazing. We leven te midden van een moderne bescha ving en het is soms alsof we in een gek kenhuis leven. De negerbands schetteren, de zalen vol en onze ooren doof. De dansers krioelen dooreen alsof dansen schuifelen is geworden. En dan komt er ineens bijvoorbeeld zoo'n groepje gezonde volksmenschen als de bergbewoners uit de Poolsche Tatra en wij „beschaafde" moderne menschen gaan er naar zien als naar een „biezon- derheid". En we verademen. We voelen als 't ware de frissche bergwind ons te- genwaaien. We zijn ietwat jaloersch. Naar het natuurlijke, naar het zuivere ongedwongene, naar het vanzelf opgeko- mene uit een bergvolk gaan we kijken als naar een „curiositeit". Het simpele, het primitieve, het eenvoudige bekoort ons als iets nieuws, iets ongekends. We staren er naar als naar een rariteit. Wij „beschaafde" menschen zijn toch rare wezens. Iets meer natuurlijkheid moesten we onder ons cultiveeren en wat er in ons eigen volk nog aan gezonde volksgeest in leven en kunst, in kleederdracht en Le vensuiting over is, dienden we zorgvuldig te bewaren. Waarschuwing. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis dat In de week, aanvangende Maandag 29 Mei 1933 door legervliegtuigen scherpe bommen van groote hoogte geworpen zul len worden op de Hors. Een andere datum is niet aan te geven, aangezien de oefeningen afhankelijk zijn. van de tfewolkingstoestand. Texel, 26 Mei 1933. De Burgemeester voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Op Hemelvaartsdag zouden spelen Tex. VeteranenTex. Boys Veteranen. Dit kon echter niet doorgaan, omdat T. B's het niet verder dan 4 man kon brengen en dus werd Donderdagmorgen deze wed strijd afgelast. SVC 1 was direct bereid om een wed strijd te spelen, eveneens tegen Vetera nen, maar dan moest V. even anders uit komen, nu was voetbal no. .1 Om plm. kwart over 7 vangt deze wed strijd aan. V. heeft nog een man tekort die inmiddels onderweg is. De eerste aan vallen zijn voor S. en het laat zich aan zien, dat de T. behoorlijk afgestraft zul len worden. Het terrein en de bal zijn, biezonder glad," zoodat er nogal eens ge lachen kan worden. Na eenige pittige aan vallen van S., waarbij Bram als redder optreedt, komt de bal ook eens een enkele keer tot de voorhoede van V., waar Klaas nog prima spel geeft en met Bram de gevaarlijkste vleugel vormt. Enkele aar dige voorzetten leveren niets op. De S, backs kunnen er zijn. Dan volgt er een keurige voorzet van links en als men denkt, dat de midvoor zal inschieten, laat deze de bal voor de rechtsb. Van Huizen, die keurig het 'eerste doelpunt maakt. Nu gaat S. er vandoor en met een mooi schot komt de gelijkmaker. Intusschen komt de elfde man de ploeg completeeren. Als een aanval door de S- achterhoede is afgeslagen, vangt Gem goed op. Hij plaatst over de backs heen en Bram loopt door en zorgt voor 21. S. speelt aardig veldspel, maar het juiste schot is zoek. Toch weet ze gelijk te ma ken met een keurig schot van Cees Z. Maar de Veteranen gaan door en nog voor de rust is de stand 32 voor V. Na de rust zijn het meest de SVC-man- nen die spelen, maar de Vn. maken doel punten. Hier komt direct een pluim aan Bram toe, die prachtig zijn doel verde digt, terwijl Ab en Zijp eveneens een keu rige partij back spelen. Ook Gem speelt weer een goede partij, evenals Jac.Keijser. Piet is het wat glad. De eerste aanvallen zijn dan weer voor S. Deze worden afge slagen. Ook V. komt zoo nu en dan, maar voorloopig mislukken bijna alle pogingen om door te breken. Dan gaat V. er aardig samenspelend vandoor en no. 4 is er door een verrassend schot van Klaas. .S trekt ten aanval, maar het spel wordt te veel in de breedte gehouden en met schieten wordt te lang gewacht. Aan de andere kant zet Klaas aardig voor. Deze ballen worden meest overgekopt. Dan is Niek doorgebroken. Hij geeft van dichtbij een hard schot, dat doel treft: 52. Als even later Bram onverwachts terugspeelt en men denkt ,dat samenspel zal volgen, schiet de midvoor in de benedenhoek. Hij zorgt voor no. 6. Ondanks het zwoegen De besturen der afd. Texel van HB.G en Bloembollencultuur in actie. Onderstaand schrijven werd een dezer dagen gericht aan de voorloopige Com missie van Advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steun en saneering van het Bloembollenbedrijf. Het bestuur van de afd. Texel van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur en van Holl. Bloembolienkweekersgenootschap brengen beleefd het volgende onder uw aandacht. Ie. Gezien de mededeelingen omtrent de voorgestelde maatregelen tot sanee ring van liet bloembollenbedrijf in het Weekblad voor Bloembollencultuur van 5 en 12 Mei 1933, achten genoemde bestu ren een voorschrift, waarbij de omvang van de uitplanting evenredig zal moeten worden met de hoeveelheid ter vernieti ging in te leveren bollen, een bevoorrech ting van de kapitaalkrachtige kweekers, die hun kraam zullen kunnen uitbreiden, ten koste van de kleine kweekers. Dit feit is juist in crisistijd funest voor de kleine kweekers te achten. 2e. Het komt de genoemde besturen voor, dat een verplichte inlevering zon der vergoeding een inbreuk is op het eigendomsrecht, waarvan de minst kapi taalkrachtige kweekers de dupe zullen worden. 3e. Het komt de genoemde besturen voor, dat een inkrimping door een onmid dellijk groen oprooien van een deel der bollen, welke onmiddellijk ingeleverd en vernietigd zouden moeten worden, spoe diger en eenvoudiger het gewenschte doel van restrictie zal bereiken, dan de voor stellen in de genoemde weekbladen van 5 en 12 Mei 1933 vermeld. Een groot bezwaar van de voorgestelde maatregel is immers, dat de planttijd van narcissen reeds is aangebroken, voor een overzicht over het overschot te maken is. 4e. Het komt de genoemde besturen voor, dat een inkrimping van de narcis- sencultuur van ongeveer 50 pet., zooals in genoemde weekbladen van 5 en 12 Mei 1933 wordt geraamd, veel te hoog moet worden geacht. In de eerste plaats zou hierdoor een groote werkloosheid worden opgewekt en zouden vele nevenbedrijven zooals vrachtbedrijven, hierdoor worden geschaad. In de tweede plaats is het geenszins onwaarschijnlijk te achten, dat binnenkort de grenzen van de Ver. Staten van Amerika weer voor narcissen worden geopend en in dat geval zou bij gebrek aan voldoende voorraad de prijs van nar cissen binnen een paar jaar dusdanig kun nen oploopen, dat weer groote hoeveelhe den import tegen hooge prijzen zullen worden gekocht met als gevolg na een paar jaar weer een te groote productie. Het komt ons derhalve voor, dat een te groote restrictie aan de narcissencon- junctuur een te groote amplitude zal ge ven. 5e. In de soorten Dubb. von Sion en Golden Spur, welke producten de over- groote meerderheid van de op Texel ge kweekte narcissen uitmaken, komt blijkens de prijzen, geen noemenswaardige over productie voor. De genoemde besturen verzoeken daarom niet dit feit rekening te willen houden en deze soorten geheel buiten het saneeringsplan te willen laten, waar het anders tot groote onbillijkheden tegenover de Texelsche kweekers zou lei den, wanneer van hen offers zouden wor den geëischt ten behoeve van kweekers van andere soorten. Het is n.l. gebleken dat de kweekers van Dubb. von Sion en Golden Spur de oppervlakte niet over matig hebben uitgebreid ten opzichte van de consumptie, de kweekers van andere soorten wel. Het gaat toch niet de eerst-i genoemde kweekers te straffen voor de fouten, die kweekers van andere soorten hebben begaan. In het vertrouwen, dat met het boven staande en met de belangen van de Texel sche kweekers zal worden rekening ge houden, (Volgen de namen van de bestuursle den, H. Leber, M.D.Dijt en S.J.Flens.) van S., weet ze niet meer te doelpunten!, terwijl V. met 6 doelpunten lang niet ontevreden mag zijn. De leiding was bij Verheijen in goede handen. Er was een uitstekende verstandhouding tusschen de spelers. S. had in doel een invaller, die,, nog wat onwennig, toch aardig werk deed. S. was in het veld sterker, bet veldspel was dikwijls heel goed, maar S. kon voor het doel niet schieten. Dit duurde te lang. V. een aardig geheel. Voor morgen is Texel met 2 elftallen uitgenoodigd om te de Cocksdorp te spe len, waarvoor deze elftallen zijn gefor meerd. Texel Comb.SVC 1: aanvang 7,15 u. Vertrek 6,45 vanaf Steenenplaats. Br. Daalder Jac.Helsloot Jb.Geus G.Witvliet M.Vlaming M.Koorn Idema Ab.Dros Bz. Verheijen J.Molenaar Br. Geus. Om 11 uur SVC 2Texel Comb. Ver trek Steenenplaats half 11. D.Geense D. Keijser Wz. Jac.Roeper A.Huizinga P.Bruin Th. Lap K. Linnhose C.Keijser Lz. J.Bruin W.v. Zeijlen Jn.Broekman o Voor de Athletiek-training op Maan dagavond vragen we even de aandacht. De eerste avond was matig bezocht. Maar de jongens die present waren, zijn allen vol lof over de prettige wijze, waarop de leider de oefeningen regelde. De wed strijden om het kampioenschap van Texel zjjn niet ver meer at, zoodat ieder a. s. deelnemer zich gereed moet maken, en trainen is een vereischte. Zorgt zooveel mogelijk Maandagsavonds half acht pre sent te zijn op het sportterrein S.V. Texel, in sporttenue en op gymnastiekschoenen. Langzamerhand komen de reclame's op de schutting. Het wordt tijd. Diverse wedstrijden zijn in het vooruitzicht en als er een flink aantal toeschouwers is, doet de reclame haar dienst. MIDDENS 1 ANDERS lll|||||||||il|||||||||||fHIIIIIIII^ g Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG !l!!lllllfll Handelsinfoimatie- en Incasso- Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. |I Een volledig prospectus, waar- g «S IS uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schrirtelijke aanvrage p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANGi Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) 1 AMSTERDAM C. s H Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst geti of- g jsfen worden ten behoeve hunner leden Vier prijzen gewonnen. Op Hemelvaartsdag hebben niet minder dan drie Texelsche Muziekcorpsen aan de vaste wal aan een concours deelgenomen, n.l. die van den Burg, van Oosterend en van Oost. Tex. Fanfare, tijdelijk directeur Dol (van den Helder) ©n V. I. O. S. (dir. B. T. Zondervan) namen deel aan het concours van de W.Friesche Bond te Heerlnigo- waard. Exoelsior, van Oosterend (dir. C, Bremer) aan dat van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen te Weesp. Den Burg en Oost staken met Zuide- wind's motorboot' het Marsdiep over, Oos terend maakte van de motor van schipper Wuijs gebruik. TEX. FANFARF kwam met Wieringen uit ;i' n de afd. uitmuntendheid en be- 154,5 punt met de eerste pijs strijken, zilveren lauwertak. Wieringen ging met 154,5 punten met de le prijs strijken. Ware directeur Lugtenburg aan het be wind gebleven en was ons corps verrijkt met de instrumenten, welke de directeur gaarne had zien aangeschaft, de le prijs zou vrij zeker voor Texel zijn weggelegd. De heer Lugtenburg kent zijn mannetjes en zou zeker beter dan de 'heer Dol, die nog tamelijk vreemd tegenover ben staat, in staat zijn geweest, hen tot een maxi male prestatie te brengen. Een eerste prijs herhalen we, lag in de lijn der verwach ting. Sinds het optreden van directeur Lugtenburg is het corps op steeds hooger peil gekomen, zoodat van een teruggang geen isprake had behoeven te zijn. We mogen directeur Dol hier geen verwijt van maken. We willen slechts wijzen op de ontegenzeggelijk groote muzikaliteit van ide vroegere directeur en de schade lijke invloed van een directeurswisseling zoo kort nog voor het concours. Aan tijd om zich met het corps vertrouwd te ma ken, heeft het de heer Dol ontbroken, zoo dat het van dit standpunt bekeken nog een behoorlijke prestatie mag heeten met leen 2e prijs thuis te komen. (Vorig jaar werden 137 punten behaald)." Verplicht nr. was Les ruines d' Athènes, ouverture, Beethoven-Labole. Vrij num mer: Tancrède, Rossini, arr. Gadenne. (Ook Wieringen had dit vrije nummer, doch zijn corps was 38 man sterk t. o. Tex. Fanfare 25). V.I.O.S. van OOST kwam uit in de 3e afd. Fanfare en legde met 123 p. beslag, top de 2e prijs, een kl. zilveren medaille Er waren 23 werkende leden. Verplicht nr. Rihaina, ouv. van Delbecq; vrij nr. Belle Bergère, van Francois. Volgens dir. Zondervan was het resul taat boven verwachting. Men rekende nau welijks op een prijs en zeker niet op een 2e (er waren drie deelnemers; Venhuizen werd no. 1). Het verplichte nummer had Gedachten zijn tolvrij. 't Valt licht te beseffen: 't Is vaak niet de moeite Daar tol van te heffen. VAN HET WITTE DOEK. Ramon Novarro is een der meeste be kende „sterren", die schitteren aan de filmhemel van Hollywood. Hij braohteen bezoek o.m. aan Parijs, waar hem een geestdriftige ontvangst werd bereid. Hij zal straks ook op Texel verschijnen, niet in eigen persoon, maar op „het witte doek". beter gekund, maar het vrije werd heel goed gespeeld. De jury was, gezien de jeugd van V.I.O.S., over zijn prestatie uit-* stekend te spreken. V.I.O.S. ging voor de eerste maal op concours. Fluïde aan directeur en leden. EXCELSIOR bemachtigde te Weesp in de conoertwedstrijd in de 3e afd. met 49 punten een 2e prijs (max. 55) en in de marschwedstrijd met 23 p. ook een 2e prijs (max. 24 p.). Te oordeelen naar de uitslag heeft dir. C.Bremer zijn vele werk niet beloond ge zien, meldt onze corresp., maar wie weet, dat de repetities de laatste maanden vaak slecht bezocht werden en dat de bazar heel veel tijd in beslag genomen heeft, is met de resultaten best tevree. Het corps was 26 man sterk. Op de thuisreis werd de trein gemist, waardoor het gezelsohap pas om half twee thuis kwam. De muzikanten hebben het zoowel te Weesp als te Heerhugowaard met het weer slecht getroffen. De stemming heeft daaronder niet erg geleden. GAAT ZWEMMEN! MAAR...v Als de zon maar éven doorkomt In de Voorjaarsmaand van Mei. Zijn de zwemmers en de zwemsters Als de kippetjes er bij. Vlug de kleeren aan de kapstok En een luchtig badpak aan, En zoo zie je heele drommen Die eens heerlijk zwemmen gaan. Zwemmen maakt gezond en krachtig, Staalt de spieren en de geest, Daarom, menschen, springt in 't water Vóórdat 'tZomer is gewéést. MAAR DENK AAN HET GEVAAR. Een ongelukje ligt op een klein plaatsje maar! De bladen der laatste dagen bevatten reeds verscheiden berichten over baders en zwem mers, die veelal door EIGEN SCHULD-ver dronken zijn. Kunt ge zwemmen, zwemt dan mee. En anders: LEERT HET DAN. EEN LACH EN EEN TRAAN. VAKKENNIS. Haar snuggere man: Ik denk, dat ervan de aardappelen niets terecht gekomen is. Of zou je denken, dat ik nog dieper moet graven.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5