De Nieuwe Texelsche Courant No. 4741 46s'8 Jaargang Woensdag 31 Mei 1933 N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Van week tot week Ons nieuwe Kabinet. Ontwapening, maar.... Uit Texels verleden. Een „fraai" voorstel van Turkije. Naar het eind van de strijd in het Oosten? De strijd tusschen Dollar en Pond. op Texel huis aan huls gelee*. UITÜ.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij' Den Burg. TeX 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordl driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 Juni 2,37 3,34 4,38 5,38 6,37 7,47 8 40 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9 38 N.V. T. E. M. KOOKT ELECTR1SCH 0 stroomverbruik 4 tot 10 cent 0 0 per maaltijd. 0 ZATERDAGAVOND. Ons land heeft een nieuwe regeering gekregen. Voor crisistijd Iheeft het kabl- netlooze tijdperk lang genoeg geduurd. De kabinetscrisis is dus geëindigd in een.... crisiskabinet; >en wij kunnen slechts ho pen, dat de nieuwe premier voldoende steun in de Tweede Kamer zal vinden om ons te sparen voor een spoedige.crisis kabinetscrisis, die trouwens in dat geval wel eens opgelost zou kunnen worden door een nieuwe Kamerontbinding. Gezien de breede basis, die dr. Colijn voor zijn' Kabinet heeft gezocht, zal het echter wel stevig genoeg op de beenen staan om 'n lang leven te leiden, ook zonder ernstig conflict met de Volksvertegenwoordiging. In'tnieuwe Ministerie zijn een vijftal grootje partijen vertegenwoordigd, te we ten: R.K., A.R., C.H., Vrijih. Bond en V.D. en wei in de volgende verhouding: drie Katholieken (Verschuur, Deckers en Van Schaik) twee anti-rev. (Colijn en De Wil de), twee vrijz. dem. (MarChant en Oud) - een Chr.nhist. (De Graeff) en een liberaal (Kalff). Voor Koloniën waren er twee candidaten: Welter en Rutgers. Dr. Co lijn heeft de knoop doorgehakt door zelt Koloniën te nemen. Het aantal Minister zetels wordt van negen op tien gebracht, doordat eenige afd. van Economische za ken onder prof. Slotemaker de Bruine zullen worden vereenigd in een nieuwe Mi nisterie voor Sociale Zaken, waaronder ook werkloosheid thuisbehoort. Het zal echter noodig zijn, dat de Tweede Kamer eerst aan de instelling van dit nieuwe De partement haar goedkeuring hecht. In het begin van de week stond het er zoo mooi voor te Genève en heel de in ternationale pers loofde de resultaten., welke waren bereikt. Het Pact van Vier was aangenomen en de betrokken groote mogendheden hadden ook het plan Mac- Donald in principe aanvaard. Prachtig ge zegd ,,in principe aanvaard", een dood doener voor diplomaten. Het Pact van Vier is nog niet aanvaard, want Frank rijk heeft nog bezwaren. En het Plan Mac Dona'ld is ook nog lïiiet aanvaard, omdat Frankrijk bezwaren heeft. Niet „in prin cipe", o neen. Frankrijk wil b.v. ook wel dadelijk alle aanvalswapens zien afge schaft, maar niet vernietigd, zooals het Plan Mac Donald dat voorschrijft. Frank rijk wil die wapens „bewaren" voor de Volkenbond, om ze te zijner beschik king te kunnen stellen, als deze organi satie ze noodig mocht hebben om .er «nee te vechten tegen een of andere over treder der internationale vredesbepalingen. Toen Paul Boncour dat alles van de week met een stalen gezicht in Genève stond te vertellen, zonk een ieder wel weer de moed in de schoenen en werd' het allen duidelijk, dat Frankrijk niet mee wil werken aan een algemeené geleidelijke ontwapening. Frankrijk had het plan Mac TEXEL IN DEN JARE 1750. WAALENBURG bestond weleer uit slijklanden en aanworpen, die door Vrou we Margaretha van Bourgonje, volgens haar brief van den 12en Mei des jaars 1436, gegeven werden aan Daniël van Nijewaal, haar secretaris, en Jan van Noirde tezamen, en aan derzelver erven, om ze binnen zestien jaren te bedijken; vrij van alles, uitgenomen de Tienden van de eerste tien jaren. Zij kregen niet alleen verlof om altijd wateringen, sluizen en heulen te mogen leggen, daar hun ga- delijkst dunken zoude, maar ook een djjk- graat te stelten over hun nieuwen dijk. Deze gift werd, ten verzoeke van Vrouwe Margaretha, door Hertog Filips van Bour gonje, als Graaf van Holland, op den 2en Augustus deszelfden jaar bevestigd. Dit geschiedde vervolgens mede door Kei zer Maximiliaan op den 4en Augustus des jaars 1488, ten verzoeke van Cor nells Crusink, toen schout van Texel, en houtvester van Holland, benevens an deren als erfgenamen en rechthebbenden van Daniël vain Nijewaal en Jan van Nloirde. De Keizer verbeterde de gift met een stukje lands, genaamd Harde- cogge, onder een erfpacht van zes gul dens. Hij bepaalde de Korentienden, na den vrijdom der eerste tien jaren op een erfpacht van vijftien guldens en gaf de Ambachtsheerlijkheid met den Am- baChtsgevolge uit voor een dergelijke erfpacht van zes guldens; zoodat de erf pacht in het geheel zeven en twintig gul- 14 Donald in principe aanvaard, maar nie mand had daarbij aan zoo'n akelig foefje gedacht, dat bovendien een jaar geleden reeds opgeld had gedaan aan de confe rentietafel en toen al radicaal was terug gewezen. Turkije deed van de week een vreemde duit in het vredeszakje. Het vroeg een commissie te benoemen, welke de ophef fing van de démilitairiseering der zeeëngten moest voorbereiden (DardaneJ- len). Deze démilitairiseering is in het Ver drag van Versailles bepaald. Ze beteekent de ontwapening van de zeeëngten en nu verlangt Turkije van de Ontwapenings conferentie, dat zij Turkije weer 't recht van BE-wapening geeft. In Oost-Azië, waar de vredesvooruit- ten Ln het begin dezer week zoo slecht stonden, is .de toestand ineens gunstig ge wijzigd. Hoe verder de Japanners naar Peking oprukten, ihoe meer de Chinee zen het vertrouwen verloren, dat de Wester- sche diplomatie en de Volkenbond hen tenslotte wel zouden weten'te redden. Nu probeeren ze eindelijk, wat ze dadelijk maar hadden moeten doen, n.l. het met de Japanners op een accoordje te gooien. De Chineezen schijnen bereid om in alles en nog wat toe te stemmen, als hun nog maar eenig aanzien wordt gelaten, o.a. het aloude Peking. En de 'Japanners schij nen genoegen te nemen mét het uitzicht - alleen op de oude Keizerstad, wanneer ze daarmee de Chineezen naar ihun hand kun nen zetten. Een echte vredesgeest valt nog niet te ontdekken. Oorlogsgeest is er genoeg. De strijd tusschen dollar en ponu is ten slotte ook niet anders dan een oorlog tusschen de volkeren, zij Ihet dan niet met bloedige middelen. Noch Engeland, noch de Vereen. Staten zijn gedwongen geweest om de goudbasis te verlaten; ze hebben pond en dollar in waarde doen da len om te trachten voordeelen te behalen, de .een op de ander. Tenslotte blijken bei de staten onder die strijd te lijden en daarom zoeken zij de vrede. Die schijnt nabij. Zoowel pond als dollar zullen ver moedelijk spoedig op goudbasis worden gestabiliseerd. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTR1SCH GEEN VUILE PANNEN. „ONZE FINANCIEELE POSITIE IS IN ALLE OPZICHTEN GEZOND. Aldus de lieer Adr. Wagemaker, pres.-comm. VOLKOMEN TEVREDEN De jaarvergadering van de N.V. T.E.- S.O., Zaterdagavond in café Den Burg gehouden, werd door 49 aandeelhouders bijgewoond. Ze werd geleid door de heer A. Wagemaker, president van de Raad v. Comm., die in zijn openingswoord allen welkom heette en zijn genoegen uitsprak over het feit, dat hij ook dit jaar feitelijk niets dan goeds te melden had. 'Wjj kun nen, sprak hij, over de financieele resul taten volkomen tevreden zijn. Als wij de balans- en winst- en verliesrekening na gaan, zullen we bemerken, dat onze N.V. nog niet in hevige mate door de crisis getroffen is. Wij 'hebben weinig last van de malaise. In dit opzicht mag onze N.V. een unicum worden genoemd. Over 1931 - hadden wij een batig saldo van f36700,-, thans van f 23000, maar we zijn ook een schitterend gebouw rijker geworden. Onze „Texelaar" sprak van „een nieuwe parel aan T.E.S.O.'s Kroon" Onze financieele positie is in alle Opzichten gezond. Hijsch op de vlag! Er 's lieden toe! Geen crisis kan ons deren De zaak is safe, Dat lang zij leev'! Dat is een elks bcgecrcn! ïï-: ADR. WAGEMAKER Pres.-comm. van T.E.S.O. Spr. wijdt een woord van hulde aan de overleden stuurman Lammert Kaan, die van T.E.S.O. steeds een trouwe dienaar was en besloot met de wesch, dat de be sprekingen van aangename aard en geheel in het belang van T.E.S.O. zouden zijn. Tevens geeft hij nog de verzekering, dat ihet bestuur ten volle bereid is alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. De notulen, door de lieer P. Dros, secr. gelezen, worden onveranderd goedgekeurd Balans en winst- en verliesrekening vvor den eveneens zonder op- ot aanmerkingen goedgekeurd. —Een uittreksel namen we reeds op. JAARVERSLAG Aan het jaarverslag, dat de heer J.A.O. Stoinpff, directeur der N.V. uitbrengt, ontleen en we: De dienst werd zoo regelmatig mogelijk vervuld. In de eerste twee maanden des jaars was beperking van de dienst nood zakelijk door de werkzaamheden aan de havenmond. In Juli en Aug. werden twee exta booten ingelegd. De Dageraad werd viermaal verhuurd. Wegens laag water moesten enkele diensten worden verzuimd. Stuurman L. Kaan overleed plotseling. Zijn nagedachtenis wordt door T.E.S.O. in hooge eer gehouden. Conducteur Jurr. Beumkes vierde zijn 25-j. jubileum in dienst van T.E.S.O. Hij werd door het Bestuur gecomplimenteerd en met een souvenir vereerd. Van April af hebben leerlingen van Texel, die een school aan de vaste wal1 bezoeken, vrij vervoer. Op auto's, die 10 maal vervoerd worden, wordt 20 pet. re ductie gegeven. De kosten van melkver- voer werden verlaagd van 14 op 10 ct. per bus. Een nieuw postcontract werd af gesloten. Nu kon geen f6000,maar slechts f4000,voor het vervoer be dongen worden. Gememoreerd worden 'het T.E.S.O.-Ju bileum en de stichting van het nieuwe gebouw te Oudeschild. Van de onkosten, bestreden uit de post extra reserve, worden genoemd: Subs, autobusdienst den Helder f210, Idem op Texel f983,31 Subs. Ver. Behoud NatuurmonumT225,— Voor de Ziekenauto f250, Aan Mooi Texel 1500, Vitrine Tex. Museum f114, Diverse contributies f 110, Viering T.E.S.O.-jubileum f4363,35 TOENEMEND VERKEER Vervoerd werden over 1932: 122786 personen (in Aug. 21409) 25691 rijwielen (in Aug. 8275) 3779 auto's en motorrijwielen, (hiervan 302 voor ziekenvervoer). Over 1931 waren deze getallen: 122307 personen (in Aug. 21082) 24675 rijwielen (in Aug. 6435). 3694 auto's en motorrijwielen (hiervan 284 voor ziekenvervoer) VERDEELING BATIG SALDO We schreven hierover needs eerder: Voorgesteld wordt: Aandeelhouders 6 pet. f 4563,30 Tantièmes dir. en pers. f 1469,90 Extra reserve f 17167,91 Totaal f23201,11 De vergadering hecht zonder op- of aanmerking liaar goedkeuring aan dit voorstel. Jaarverslag en rekening wor den onder dankzegging aan de directeur goedgekeurd. BESTUUR. De lieer W. H. Lap treedt volgens roo ster af, doch is terstond herkiesbaar. HÜ wordt herkozen met 43 van de 49 stem men (drie blanco) Deheer Lap zegt zijn herbenoeming gaarne aan te nemen en wil met genoegen zijn beste krachten wederom aan de N.V. wijden. De voorz. feliciteert de N.V. met déze uitslag. VOORSfELLEN Voorstellen van aandeelhouders ter be handeling in de alg. vergadering zijn niet ingekomen. De heer Jn Vlas vraagt, of zijn verzoek om reductie op 'de vracht prijs, mede onderteekend door de heer A. Eelman Dz., Harkebuurt, dan niet als zoodanig beschouwd wordt. Het antwoord van de voorz. luidt ontkennend. Dan had het 14 dg. tevoren ingediend moeten wor den en door veertig aandeelhouders mede onderteekend moeten zijn. Bij de rond vraag kan het echter tér sprake worden gebracht. WANNEER VERGADEREN. De voorz. merkt op, dat de vorige keer naar aanleiding van een schrijven namens neringdoenden in de Texelsche Courant niet op een Zaterdag vergaderd werd, - opdat ook zij, dank zij de Winkelslui tingswet de vergadering zouden 'kunnen bijwonen. Deze proef kan echter niet als geslaagd worden beschouwd, daar maar weinig zakonmenschen present waren. Vandaar, dat nu weer op een Zaterdag vergaderd worden, nu velen de tijd heb ben. LAGER VRACHTPRIJZEN? Mede namens de lieer A. Eelman Dz„ verzocht de heer J.Vlas, schriftelijk, aan Ihen, die van f 300 tot f 500 per jaar; vracht betalen, 15 pet. reductie toe te staan en aan wie boven f 500 komt 20 pet. Zij gronden dit verzoek op 'het feit, dat passagiers, die de Jeugdherberg be zoeken, 17 pet. reductie genieten en auto rijders, die tien maal met 'hun auto over gaan, 20 pet., hoewel zij in totaal zooveel vracht niet opbrengen. /'Uil EEN LACH EN EEN TRAAN. Mill HIJ WERKTE NIET ALLEEN. Herbergier: Zooeven zag ik je hier in de straat bedelen en nu doe jij je hier. te goed aan mijn fijnste wijn. Hoe kan dat nou? De bedelaar: U vergeet, dat ook mijn vrouw en kinderen de hand ophouden. Uw advertentie la At blad wordl TEXELSCHECOUR is sinds 1 Jtani 1930 in dit blad opgenomen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1