BEHELS pUROt TMi+iUacdt's V/teder TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT „RATIO" S.V. Texel Texel I - Frisia RUIM OP! PINKSTER-ZON. Ideale Schapenvoedering z. ONZE PINKSTERPUZZLE. Maandag 2e Pinksterdag Texelsche Berichten ^Doorzitten De kwaadste dagen achter de rug Zaterdag 3 Juni 1933. MAAR WEET U HOE? Oude Rommel. Ruim op. We kunnen ions in onze bewegingen niet laten belem meren door overblijfselen van't voorbije. We moeten opruimen, willen we ons werk voor beden en morgen goed doen. Iedere ochtend vraagt het nieuwe, iedere avond eischt schifting en terzijde-legging. Intusschen: met die oude rommel is soms gedachteloos veel kostbaars weg geworpen. Merkwaardige documentaire pa pieren, kunstschatten, die niet geteld wer den zijn „op de rommel" gegooid, of schoon ze door deskundigen tegen hooge prijs op veilingen worden gezocht. Laten we daarom met oude rommel wat voor zichtig wezen. Opruimen is een noodzaak van iedere dag, maar ook dat opruimen dient met voorzichtigheid te geschieden. We doen zoo gauw onrecht aan het ver leden en nadeel aan onszelf door een opruimwoede, die door geen inzicht wordt geleid. Vooral als men aan menschen- materiaal begint, is dubbele voorzichtig heid geboden. Oude rommel. We moeten van veel kunnen scheiden. Veel wordt onnut en totaal waardeloos. Veel ligt ons in de weg en belemmert vooruitgang. Oprui men. Maar aan menig ding zit toch een brokje ideëele historie. Uit een vergeeld blad rijst ineens de sfeer van bet ouder huis weer op. Zorgen we vooral, dat we temidden van de noodwendige reddering iets, iets bewaren van het ideëele uit het geen eens schoon was. Tijl Uilenspiegel heeft altijd gelijk: na regen komt zonneschijn. En de zonnige naturen trekken ons allen temeer aan. Wij herinneren ons dankbaar de roman tische zonneverheerlijking van wijlen Ed- mond Rostand: de zon, die alle dingen Schoo ner doet schijnen dan ze zijn." Zóó doet de zon. Zóó doet een zonnig mensch. Een opgeruimd gelaat, een opgewekt woord, een vroolijke natuur zijn een wel daad voor de omgeving. Ook zij doen de dingen schooner schijnen dan ze an ders zouden zijn. Een vriendelijk ver zoek wordt een prettige opdracht, waar aan we ons met al ons talent kunnen ge ven. We kunnen, ieder onzer, het leven zooveel aangenamer, zoowel dragelijker, de moeilijkheden zooveel lichter maken voor onszelf en anderen door het niets kostende middel der blijmoedigheid. Wat zon op het gelaat, wat zon in de omgang, wat zon over de handdruk. Zon verwarmt, zon vermoort, zon schil dert de fraaie omtrekken van het leven, zon geeft levensmoed en daadkracht. De bemoediging voor de morgen, de hoop van de avond zij Meer zon in ons bestaan! Oliefab-ieken N.V., Amsterdam. VAN WIE IS DAT HOOFD? Onze lezers zullen zich herinneren, dat we het vorige jaar voor de eerste maal met een puzzle kwamen, welke hierin bestond, dat men trachten moest een aantal personages, die op het gebied van sport, politiek, kunsten of weten schappen, een rol hadden gespeeld, of nóg vervulden, „thuis" te brengen. We drukten alleen de kopstukken af en ge moest maar zien hoe ge dat klaar speelde. Aangemoedigd door het succes, heb ben we thans opnieuw zoo'n puzzle in elkaar gezet. We hebben een greep ge daan uit onze vele cliché's van dames en heeren, die nog een belangrijke rol in de huidige samenleving spelen of die daarin althans tot voor kort een vooraan staande plaats innamen. Ze hebben alle vroeger reeds een pl aatsje in de Texelsche Courant gekregen en verder treft ge de meeste meermalen nog aan op de dagelijksclie fotopagina of in de nieuwskolommen van de groote krant, waarop de meeste van onze le zers meestal geabonneerd zijn. Als hoofdprijs loven we een fraai boek in prachtband uit. Als troostprij zen een album met heusche foto's van Texel van de fotograaf Van Agtmaal en drie zeer geslaagde houtsneden van prof. Van Aarts „De reddingboot gaat uit". Totaal vijf prijzen. WIE DE MEESTE eigenaars van de koppen weet op te sporen ontvangt de hoofdprijs. Een minimum aantal hebben we niet gesteld. IEDERE ABONNEE kan deelnemen aan deze speurtocht. TERMIJN van inzending sluit op Maandag 12 Juni Laat u niet ontmoedigen, wanneer een ot andere kop koppig zijn naam ver borgen houdt. Het is immers best mogelijk ,dat ge straks met zes of zeven na- men op uw lijstje toch aan de kop van de inzenders gaat en toch met de prijs gaat strijken. Kop op! Dan hebt ge de meeste kans zelfs de koppigste op de kop te tikken. Prettig werk onder uw Pinkster-koppieEn redt ge het niet? Samenscholing is niet verboden. We wenschen u succes. le kl. K.N.V.B (Leeuwarden) Entree 25 en ld ct. Tribune 15 cl. Aanvang 2,15 uur. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Na veel moeite is het tenslotte gelukt, voor de 2e Pinksterdag een wedstrijd vast te stellen. Een le klasse K.N.V.B.-elftal, Frisia, uit Leeuwarden, werd bereid ge vonden. We hopen .dat uit deze wed strijd een langdurig vriendschapsverband zal ontstaan, hetgeen ook door de tegen partij wordt beoogd. Deze wedstrijd kan een goede propa ganda worden voor onze voetbalsport. We dringen er bij onze spelers op aan, om toch voorat door prima spef waardee ring B'ij de tegenstanders te verwerven. Tracht van het betere spel te leeren. Be langstellenden wekken we op ook deze gasten als vrienden te behandelen. Wees sportief en verlangt geen overwinning, die er niet komen kan. We hopen, dat zeer velen a.s. Maandagmiddag zullen vrij maken om getuige te zijn van beter spel, en naar we hopen van een prettige mid dag. Als biezonderheid vermelden we, dat een bekend oud-„Texel" speler, n.l. de heer Dalhuizen, al jaren voor Frisia j speelt. Hij zal hier zeker een groot aan tal oude bekenden verwachten. Intusschen verdient onze secr. een pluim voor zijn moeite, die gelukkig met goede uitslag is bekroond. Het Texel-elftalJb.Gras D.Zuidewind R.Ran N.de Graaf J.Gieles G.Witvliet Jo.Ran M.Vlaming N.Ran Verheijen Br. Geus Res.: A. Dros Bz. o Binnenkort zullen de uitnoodigingen voor een adsp. dag worden verzonden, —o Toestemming werd verkregen voor het houden van seriewedstrijden voor Texel 2 en 3. Zondag le Pinksterdag houdt de Tex. Korfbalbond op ons terrein seriewedstrij- den. Leden en donateurs van S.V. Texel hebben dan geen vrij entree. o— Door de heer Buijsman zal de contri butie bij de leden aan huis worden ge- ind. Ieder zorgt dus, dat het geld gereed ligt. Dit bespoedigt het werk. Het is voor de leden gemakkelijker. Er wordt aan een wedstrijd op Woens dag a.s. gewerkt. Leest hierover in vol gend nummer. Adspiranten A zal op 18 Juni te Alk maar aan de adsp.-dag der N.H.V.B. deel nemen Paardensport. Een adv. in dit nummer geeft nadere biezonderheden omtrent de paardensport- dag van Maandag. De animo blijkt gróót te zijn. Tientallen ruiters en amazones ne men aan de 50-K.M.-rit deel. De belang stelling voor het springconcours zal niet minder groot zijn. Er wordt danook op druk bezoek gerekend. Als een biezondere attractie vermelden we, dat de nogjeug- dige Jb. Schoorl, uit de Wieringermeer- polder, aan het springconcours zal deel nemen. Jb. Schoorl is de kampioensprin ger van Nederland. Wellicht herinnert u zich nog, hoezeer zijn prestaties bij de wedstrijden in het Stadion te Amster dam de aandacht trokken. De „Volendammers", die in het begin dezer week den Burg verrasten met hun waarlijk goede muziek (harmonica, blaas instrumenten en slagwerk) zouden de fees telijkheden des avonds opluisteren. Nog werd een medaille beschikbaar ge steld door de Texelsche Smedenbond en is een gift ontvangen van „iemand, die onbekend wenscht te blijven". Stukloopen Zonnebrand/^ bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Wolvedhandel 2631 Mei. Van de wolveehandel valt ook nu nog weinig goeds te zeggen. Leiden wasvoor vette schapen en zuiglammenen slecht en met weinig verandering in de prijzen. Voor weidlammeren handclsverloop slee- pend. Leeuwarden voor alle soorten min of meer gedrukt, met de bekende lage prijzen. Utrecht over het geheel ook flauw. Rotterdam slecht met lage prijzen. Pur- merend voor schapen stug, doch lamme ren schenen iets vlugger te plaatsen, al brachten ze geen hooge prijzen op. Gro ningen traag en iets lager; op de lamme-' renmarkt stemming bij kleiner aanvoer „iets" geanimeerder met vaster prijzen. Sneek slechtalleen zuiglammenen sche nen iets meer in trek. De afwijkende soort melkeschapen on weide-lammeren haast onverkoopbaar. Een curiositeit. Van bevriende zijde mochten we voor enkele weken een fotografie onder onze berusting houden van Texelsch Fanfare corps, zooals dat was samengesteld in den jare 1896. In de etalage van Boekhandel Parkstraat, hebben we haar ter bezichti ging neergelegd. Voor vele Texelaars llneeft die oude foto, met zijn oude be kenden, van wie een achttal niet meer in leven is, een biezondere bekoring. Gaat ook eens zien. DE COCKSDORP. Ballonnetje. Door cle heer J. Verbrugge werd nabij de „Hollandsche weg" een reclame-bal lonnetje gevonden, waaraan een kaartje was bevestigd met het opschrift: P. J. Mienes, secr. Wimkeliers-Vereeniging Heer-Hugowaand. (Dat is al no. drie uit Heer-Hugowaard. Texel is blijkbaar wel in trek. Moge zoo ook in het zomersei zoen ten aanzien van het vreemdelingen verkeer worden getuigd. Red.) DE KOOG. 21e Texelsche Zendingsdag. Maandag a.s. wordt in de duinvallei achter de Koog de 21e Texelsche Zen dingsdag gehouden. Het programma, dat in druk verscheen, vermeldt: 2 uur: opening door Ds. N. J. van 't Hooft. 2,30 u.: Eerw. Heer F. A. van Hasselt, oud-zendeling op N. Guinee. Na een pauze spreekt om 3,30 u.: Ds. J. Groeneweg, van Hil versum, oud-directeur der Doe- tinch.-Inrichtingen. Omi 4 uur zal Ds. A. W. Kok de bijeen komst sluiten. De Chr. Muziekveneen. Excelsior, van Oosterend zal haar medewerking verlee- nen. De verslagen van verschillende onder nemingen, die in de laatste tijd ver schenen zijn, zijn menigmaal wat minder ongunstig dan verleden jaar. HET DAGHET.. Blijkens de thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek in het licht gegeven maandelijksche mededeelingen is de voorjaarsopleving op de arbeidsmarkt wel is waar dit jaar tot dusver grootei geweest dan gewoonlijk, vrijwel geheel is dit een gevolg van de verlevendiging in enkele gemeenten zelfs een buiten gewone verlevendiging van het bouw bedrijf. A Hoogstwaarschijnlijk moet dit voor een groot deel worden toegeschreven aan een reactie op de moeilijkheden, welke voort vloeiden uit de credietkwestie in 1932. In de verlevendiging, welke ook spreekt uit een toeneming van het bedrag der aanbestedingen van particulieren, mag dus niet zonder meer een teeken van ver betering der conjunctuur worden gezien. A DIT NEEMT ECHTER NIET WEG, dat er teekenen zijn, die op een mogelijke verandering in de loop van de conjunc tuur wijzen. Zoo is het ijzerverbruik berekend als binnenlandsche productie, verminderd met het uitvoersaldo niet minder dan een jaar geleden. De aanbestedingen voor fabrieksbouw vertoonen sinds enkele maanden een stij ging- Doordat de val der prijzen en der ef- fecterikoersen over het algemeen tot staan gekomen is, konden de afschrijvingen op voorraden, enz. verminderd worden, het geen de balanspositie en de winst- en verliesrekening gunstig beïnvloedde. A Hier en daar werd een iets hooger dividend uitgekeerd dan verleden jaar. LICHTPUNTJE. In de Ver. Staten zijn de prijzen van landbouwproducten van 15 April 15 Mei met 17 punten geste gen. De grootste stijging sedert April 1919. De prijzen voor granen stegen met 15, voor vee met acht, voor katoen met zes en voor WOL met twee en veertig p. LICHTPUNTJE. Te Londen is de slot- veiling voor wol gehouden. Over het ge heel prijzen 1020 pet. hooger dan in Maart. Zal er heusch licht in de duisternis komen Het zou wel een zeer blijde Pinkster- boodschap zijn wordt bereikt door: Lammer- en «chapenkrachtvoeder in blok jes geperst, waardoor bij voedering in ck weide het verlies door stuiven en morsen wordt voorkomen. Deze krachtvoeders be vatten de levensnoodzakelijke mineralezouten, waardoor een goed gedijen, een hooge pro ductiviteit en beter wolgroei is gewaarborgd, terwijl dit voeder het weerstandsvermogen tegen ziekten (strongylose, wolziekte enz.) verhoogt. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Illi VAN ZON EN MAAN. •lllll ZON MAAN Datum Op: Onder: Op: Onder 4 juni 4,37 2,12 4,42 9,12 M. 5 6,08 2,26 4,42 9,12 D. 6 7,44 2,46 4,41 9,13 W 7 9.16 3,15 4,41 9.14 D. 8 10,32 3,59 4,40 9,15 V. 9 11.26 •5 05 4,40 9,16 Z. 10 12.02 6,29 4,39 9,17 Donderdag 8 Juni Volle maan. L)oos 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5