Het Texelsche Bloembollenbedri}!. „Zij"-crême Gemengd Nieuws Examen gedaan en niet geslaagd N.V. T. E. M. Vul nooit een waterketel ejd. wanneer deze ingeschakeld is. G Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. A. Dros C z., slaagde gisteren te Utrecht voor het Arts-examen. Leidsdhe Lam menen markt. LEIDEN, 9 Juni: Tex. lammeren vier tot zeven gulden; handel stug, in geen geval beter dan vorige week. Zeemanspostzegels. Vandaag begint de verkoop van Zee- manspostaegels en wel aan alle post-, kantoren. (De dagbladen gaven er de afbeeldingen van en nadere biezonderhe- den.) SPORTNIEUWS. De toestemming voor de Adspiranten- dag en Seriewedstrijden is afgekomen De uitnoodigimgen aan de verschillende clubs zijn verzonden. De adspirantendag wordt gehouden op 18 Juni en belooft een leuke dag te worden. Er wordt ge speeld in 3 afdeelingen. De Seriewedstrij den worden gespeeld in 2 afdeelingen en wel 9, 12 en 16 Juli, zooveel mogelijk 's avonds. We hopen op algemeene deel name. De prijzen zijn besteld. A.D. o D.D. schrijft ons: Het bestuur zal er prijs opstellen, als van de inschrijf datums voor seriewedstrij den en adsp.-dag goede nota wordt ge nomen. o— De volgende week zal de heer Buijs- man bij de leden en Junioren aan huis de contributie komen innen. Als ieder lid hier goede nota van neemt en zorgt dat het geld gereed ligt, vergemakkelijkt dit het werk. o— Zondagavond zal een wedstrjjd ge speeld, worden tusschen Texel 1 en een combinatie van Texel 2 en S.V.C.-spelers. Daar, naar wij vernamen^ Zeemeeuwen dan zelf een wedstrijd heeft, zijn uit dit elftal geen spelers geplaatst. Texel 1: Br.Daalder Jac.Helsloot Jo Ran M.Koorn Jn.Gieles G.Witvliet Verheijen N.de Graaf Winter Ab.Dros Bz. Br. Geus Res.: Idema, A.Huizinga. P.Boon N.Ran C.Keijser Lz. P.Bruin G. Bakker J.Molenaar H.Stolk W. Lamperts Jb.Geus Jb.Lamperts C. Lagerveld Res.: Jn. Bruin, C. Zuidema. Combinatie speelt in het wit., Gelieve bij verhindering zoo spoedig mogelijk afbericht. Aanvang half acht. Radiostoring. In de omgeving van de Parkstraat wordt sinds Donderdagmorgen veel radiostoring ondervonden, waarschijnlijk door een motor. In zijn belang wordt de eigenaar van die motor, of van welk storingver- wekkend apparaat ook, herinnerd aan de bepaling in de Politieverordening, waarbij het gebruiken van storingverwekkende mo toren of apparaten strafbaar wordt ge steld. ONZE PINKSTER-PUZZLE. Een vrij groot aantal oplossingen van onze Pinkster-koppen-puzzle is reeds in gezonden, maar voor zoover we bij vluch tig doorzien konden nagaan, is nog nie mand er in geslaagd, alle acht heeren en die ©ene dame van het juiste etiquette te voorzien. Dit behoeft niemand te ont- (moedigen, want de hoofdprijs valt aan hem of haar ten deel, die de meeste koppen bij name weet te noemen, hoe ge ring dat getal ook mag zijn. De overige vier prijsjes vallen aan de beste van de overige inzenders ten deel. Wie reeds inzond, beeft het recht een verbeterde op lossing te geven, indien hij daartoe in staat meent te zijn. Op volledigheid van de naam of juiste spelling komt het niet zoo zeer aan. Hoofdzaak is, dat men aan geeft, van wiens hoofd we de beeltenis gaven. Om u wat op dreef te helpen, deelen we nog mee, dat van de negen personen er vier een rol speelden (spelen) in de politiek, één vertegenwoordigt de genees kunde, twee zijn sterren aan de aviatiek- hemel, een van de negen was bekleed met de voornaamste functie in een van 'swerelds grootste steden en één verdient zijn brood (en nog wat) met boksen alleen. Ziet gij kans uw inzending te verbete ren? Wie komt straks met alle negen over de brug? Nieuwe telefoonaansluiting. N. Schermer, Wilh. laan tel. 94. Weer ©en geslaagde excursie. Woensdag had hier de aangekondigde excursie plaats van de Vereen. Het Grond bezit, gevestigd te den Haag. Er namen 85 leden aan deel. Met drie autobussen werd rondgetoerd en biezonder voldaan \verd met de laatste boot het eiland ver laten. Een best geslaagde dag, mede dank zij het overheerlijk weer. Actie tegen het saneeringsplan. Zeer verbitterde stemming op Texel. Betere regeling gewenscht. De Texelsche bollenkweekers zijn alles behalve ingenomen met het saneerings plan, dat notabene o.m. de inlevering van 50 pet. narcissen verplicht stelt op straffe van inhouding van teeltbewijzen. Er wordt met man en macht gewerkt en terecht om Texel voor die aan slag op zijn nog rendabele bollenbedrijf te vrijwaren. De afd. besturen der kwee kersorganisaties zitten niet stil en stellen alle pogingen in het werk om te voor komen, dat het plan, zooals dat thans luidt, ook op Texel zal worden toegepast, waarmee dan verloren zou gaan, wat na jarenlange rustelooze arbeid en opoffering van veel geld, werd bereikt. Nu is wederom een uitvuerig artikel aan de vakpers gezonden, waarin Texels belang .nog eens met klem wordt bepleit. Degelijke motieven zijn ruimelijk aanwe zig. We schreven daarover reeds uitvoe rig in vorige nummers van ons blad.- Om niet in herhaling te vervallen, ont- leenen we het volgende alleen aan laatst bedoeld artikel. Op Texel heeft men nooit veel gevoeld voor het ingrijpen van de Overheid in het bedrijfsleven en vooral weinig voor het ingrijpen van de Overheid in het bloembollenbedrijf. Het z.g. plan-Sassen- heim viel mede daarom vorig jaar niet in goede aarde, doch het was op Texel) bekend, dat de moeilijkheden in de echte bloembollenstreek steeds grooter werden en toen danoo'k het z.g. C.B.C.-plan werd voorgesteld, hebben de kweekers van Texel zich niet meer verzet tegen de maatregelen, die 'de voormannen van het vak noodzakelijk achtten. Onder het C. BjC.-plan bleven de afzonderlijke kwee kers vrij in hun handelingen en behoefden de Texelsche kweekers, die langzamer hand hun partijtjes Dubb. v. Sion en Gol den Spur hadden bij elkaar geteeld, deze partijen niet te doen vernietigen.. De uit de vakbladen'blijkende voorloo- uige saneeringsplannen, die de voorloo- pige commissie Slingenberg heeft ontwik keld. 'Jiebben de goedkeuring van de fexelsche kweekers echter niet en het is wel zeker te achten, dat, indien men hier geweten had, dat de saneering in die rich ting gezocht zou worden, niemand om deze steun gevraagd zou hebben, (Het artikel spreekt verder van de be voorrechting der groote kweekers, van de te groote inkrimping van de narcissencul- tuur, van het ontbreken der over-produc- tie in D. v. Sion en Golden Spur en ver volgt dan:) Men vindt het op Texel niet juist, dat bij de berekening van de narcissen-op brengsten slechts verschil gemaakt wordt tusschen grove bollenmakers en fijne bol- lenmakers, terwijl de op Texel meest ge kweekte Princeps, Dubb. v. Sion en Gol den Spur behooren tot de middelmatige bollenmakers, die niet over een kam ge schoren kunnen worden met Emperors en andere grove bollenmakers, De genoemde soorten hebben geen opbrengsten van 20 Kg. per RR., zooals volgens de vakbla den voor grove narcissen wordt aange nomen, doch hoogstens ongeveer 12 Kg. per RR of ongeveer 30 Kg. per bed van 40 M. Het zou gewenscht en billijk zijn, dat hiermede met de classificatie werd rekening gehouden. We hopen van harte, dat deze actie sucoes mag boeken, niet alleen voor de kweekers, maar voor Texel in het alge- (meen. Er staat veel op het spel. Moge aan Texels o.i. billijke verlangens wor den voldaan. De Jong's Bioscoop. Wat De Jong's Bioscoop deze kermis geeft, vertelt een adv. in dit nummer. De heer De Jong wil ditmaal met 'een pro gramma komen, dat buitengewoon kan worden genoemd. Ook elders had hij er groot sucoes mee. (Zie ook volgend nr.) OUDESCHILD. Korfbal. Woensdag speelde O.K.C. een vriend schappelijke wedstrijd tegen S.V.C. te de Cocksdorp. SVC heeft de uitworp. In het begin wil het spel niet erg vlotten. OKC herstelt zich het eerst en heeft spoedig een 20 voorsprong, waarmee de rust in treedt. Na de rust gaat het spel aanvan kelijk gelijk op, doch na ongev. een kwar tier weet SVC te scoren: 2—1. Spoedig brengt OKC dan de stand weer op 31.- Dan zet SVC er alles op om de achter stand te verkleinen, wat gelukt. Zij zag kans om nog driemaal te scoren en dus 'zelfs de leiding te nemen, doch ze moest hiervoor haar toevlucht nemen tot drie zwaar gehinderde doelpunten. Voorwaar niet erg sportief. Het laatste deel van de wedstrijd was OKC steeds in de meer derheid, doch doelpunten bleven uit. Met een 3—4 nederlaag voor OKC kwam het leinde. Deze uitslag is wel iets geflat teerd. De leiding was bij de heer Van Egmond in goede handen. D.B. Sportnieuws. Zondagavond om 7 uur speelt Zeemeeu- \ven 1 tegen De Mok. B.Beumkes D.J.Blom J.Sikkelee J.Dros N.Weijdt P. Dogger J.Bruin Jb.Kiljan N.Tuinder J.D.Blom P. Hemelrijk. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 6 Juni: 36 koeien, 10 varkens, 6 kalve ren, 1191 lammeren. 8 Juni: met 7 schepen: 3754 lammeren, 3 paarden. houdt Uw huid jeugdig en soepel, Uw teint frisch en fraai In prijzen van 2075 ct. VLIELAND. N.V. Noordzeebad Vlieland. De directie van Vlielands Badhotel zendt ons een prospectus, waarin een bezoek aan het eiland en een verblijf in 'het Badhotel aldaar wordt aangeraden. We nemen er de dienstregeling der booten op Vlieland, Terschelling en Har- bngen uit over en bevelen onze lezers., aan dit stukje uit te knippen en te be waren 7,45 van Terschelling en Vlieland naar Harlingen. 13,30 van Harlingen naar Vlieland en Terschelling. In Juli en Aug. twee diensten per dag. Hierop komen we tegen die tijd nog terug. Den HelderTexelVlieland- Terschelling v.v. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag: Van den Helder 10,15, van Texel 11,15 u. naar Vlieland en Terschelling. Op Maandag, Woensdag en Vrijdag: Van Terschelling 9,van Vlieland 10 uur naar Texel en den Helder. Nadere inlichtingen verstrekt de Direc tie van Noordzeebad Vlieland, Telet no. 11 aldaar. illlllIjlllllllllllllllllllllllliiillllüilllüllllillllllUlililllilUiiUill llllil LANDBOUW EN VEETEELT. |||||j lilllllllllillllülllllilllillilllillllllllliillillllillllllliilllllilillillil BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA. Opheffing verbod niet uitgesloten Of het invoerverbod op narcissen zal kunnen worden ingetrokken, zal grooten- deels afhangen van 'de indrukken, die de heer Lee A. Strong, chef van het „bureau of Plant quarantaine" te Washington bij een eventueel bezoek aan Nederland, waartoe hij reeds enkele jaren geleden vanwege de Nederlandsche regeering werd uitgenoodigd, zal ontvangen. Mocht hem bij de inspectie der Nederlandsche nar- cissenculturen blijken, dat inderdaad geen gevaar bestaat voor de invoer van ziek ten of schadelijke insecten met narcis- senbollen, in Amerika, dan zullen de kan sen voor opheffing van het invoerverbod zeer gunstig staan. Wat de economische zijde van dit vraag stuk betreft, moge opgemerkt worden*, dat wegens de voorgenomen inkrimping van de narcissencultuur in Nederland zeker voorkomen zal worden, dat Ame rika bij eventueele openstelling voor nar cissen, overstroomd zou worden met een abnormaal groote hoeveelheid bollen, waardoor de marktwaarde ook ten na- deele der in Amerika geteelde narcissen beneden een redelijk peil zou dalen. Ook deze gunstige omstandigheid kan een mo tief voor de Amerikaansche regeering zijn om eventueele openstelling voor narcissen te overwegen. „Bloembollencultuur". TE ROERMOND krijgt de Z. Ned. Zuivelbond een der grootste Nederland sche koel- en vrieshuizen voor het koelen boter, eieren, vleesch, enz. Koel- envries- iinhoud ca. 10.000 kub. meter. De temp. kan dalen tot 10 gr. C. Uit de dagbladen van Woensdag: TE ROTTERDAM is 'het 7-j. meisje van P. van Rooij van de Hertenkade bii het spelen te water geraakt en ver dronken. BEVERWIJK's nieuwe burgemeester zal zijn mr. H.J.J. Scholtens, thans hoofd commies aan het Dep. van Econ. Z. en Arbeid. TE LENT waren acht ijzervlechters bezig met een vlot materiaal te vervoe ren naar de bouwkuip voor 'de Waalbrug. Plots begon het vlot te zinken en één van de acht, de 28-j, ongehuwde Pijnak ker verdronk. WERKLOOZEN. Het aantal bedroeg in Gr. Brittannië op 22 Mei 2582879, wat 114 duizend minder is dan op 22 April en 158 duizend minder dan op 22 Mei van het vorig jaar. TE REUVER is het 5-j zoontje van L. Keilaars bij het oversteken door een auto gedood. DOOR HET SPRINGEN van een band reed een veewagen te Someren in de Z. W. vaart. De chauffeur werd de borst kas ingedrukt Van de vijftig varkens, die de auto vervoerde, werden de meeste ge red. TE WATERGANG is de 25-j. mo torrijder onder het rijden van zijn motor gevallen, waardoor hij overleed. Vermoe delijk overviel hem de warmte. DE SCHULDIGE, beklagenswaardige - machinist van de trem Parijs-Nantes, die ontspoorde, heeft volmondig schuld er kend, evenals de stoker. Beiden hebben een eervolle staat van dienst en gaan nu onder leed gebukt. Ze reden meer dan 90 K.M. Ze nemen de volle verantwoor delijkheid op zich. De machinist ver klaarde: Ik was niet ziek en niet ver moeid en iniet verstrooid. Ik kan van het gebeurde geen verklaring geven. Het is ellendig. TROTSKI verklaarde vrij spoedig weer naar de Sovjet-Unie te zullen terugkee- ren, daar z.i. tusschen hem en Stalin nu geen meeningsverschil meer bestaat., MR. VERVOORN zal zijn zetel van de Nat. Boeren-, T. en M. Partij blijven bezetten. De heer Braat komt niet terug in de Kamer. P1NKSTERCIJFERS. Het Centraal-sta- tion te Amsterdam verwerkte op de bei de Pinksterdagen 160 duizend reizigers. Maandag reden naar en van Zantvoort 33 extra treinen, in andere richtingen 63. UIT PROTEST tegen de jodenvervol ging zal Toscanini de Wagnerconoerten te Bayreuth niet leiden. Dr. R. Strauss komt in zijn plaats. EVENALS in Tirol is ook in Vorarl- berg met de Pinkster de terugslag merk baar geweest van de Duitsche maatregelen tegen reizigers naar Oostenrijk. Terwijl b.v. verted en jaar met Pinksteren in de 'haven van Bregenz bijna 20,000 passagiers ■^ruden geteld, waren het dit jaar slechtst ongeveer 1000. Een groot hotel had hee- lemaal geen gasten, verleden jaar met Pinksteren 300. In Vorarlberg alleen schat men de mindere ontvangsten tijdens de Pinkster op 600.000 a 800.000 shilling. IN DUITSCHLAND heeft aan de uni versiteiten iedere Joodsche studeerende eerst dan recht op een zitplaats in de ge hoorzaal of in het practicum, wanneer alle Arische studenten van een plaats zijn voorzien. MADRID. Meer dan een miljoen school kinderen, 350.000 zieken, 18.000 zwak zinnigen en 15.000 melaatschen, thans door instellingen der religieuze orden verzorgd, worden getroffen door de wet op de re ligieuze orden. Krachtens de nieuwe wet, die onlangs door president Zamora ge- teekend is, zullen al deze instellingen) gesloten worden. De Vereen, van Gezins hoofden heeft bij de regeering krachtig tegen deze wet geprotesteerd, welke zij de meest openlijke schending noemt van de rechten van gezin en kerk buiten Rus land en Mexico. DE OPENING van de 'eerste Ned. Ten- toonstellingstrein zal geschieden te Utrecht op 12 Juni a.s. Voor het publiek is de trein het eerst toegankelijk te Hil versum, de volgende dag. Alle stands zijn verhuurd. De trein is ca. een halve kilometer lang en heeft zijn eigen licht- en krachtinstallatie. TE EINDHOVEN zijn een schoenma ker en nog een persoon aangehouden, die samen brand wilden stichten in de schoen makerij. Overal lagen doeken, gedrenkt in olie en benzine en lonten. De schoen makersfamilie zat in Scheveningen, toen de politie door de benzinelucht om het huis argwaan opvatte. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt. Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten in ko kers van 75 cent. Uit de dagbladen van Donderdag: HET PACT VAN VIER, verdrag van verzoening en samenwerking, is, nadat Duitschland zijn bezwaren had ingetrok ken, volledig aanvaard door Italië, Frank rijk, Duitschland en Engeland. Mussolini is van dat Pact de geestelijke vader. Als het nu maar wat helpt! Er zijn meer verdragen gesloten, die later als „vodje papier" behandeld werden. DUITSCHLAND. Het begrootings-te- kort over 1932 is gestegen tot 1,880 mill, mark. PRINSES JULIANA heeft te Rotter dam het voor rekening van de Rotterd. Droogdok Mij. gebouwde 17.000 tons dok te water gelaten. HAASTRECHT. Het 10-j.arig zoontje van de daggelder Tilma viel in een sloot. De knaap werd met het hoofd in de mod der 'doodgevonden. Uit hetzelfde gezin is voor twee jaar eveneens een kind ver dronken. GANDHI's gezondheidstoestand is plot seling achteruitgaande. TOKIO. Bij een ontploffing zijn vijftig O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6