tentlinnen Transpireerende Voeten Texelsche lammeren naar Frankrijk, 140 cM. breed prachtstrepen 32'2 ct. Electrische klokken Gemengd Nieuws V HIM* VAN ZON EN MAAN. ©Illlll MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 18 Juni 1,40 5,16 4,37 9,21 M. 19 1,55 6,30 .4,37 9,21 D. 20 2,15 7,41 4,37 9,21 W 21 2.43 8,47 4,37 9 21 D. 22 3,23 9,41 4,38 9,22 V. 23 4.15 10 22 4,38 9,22 Z. 24 5.19 10,53 4,38 9,22 Vrijdag 23 Juni: Nieuwe maan. In „Het Groetntje" van deze week staat een volledig wedstrijdprogramma van de adspiranteindag van de N.H.V.B., welke op 25 Juni gehouden wordt te Alkmaar. Het aantal deelnemende elftallen is niet minder dan 104, zoodat 1144 jongens tiaar de Alkmaarsche sportvelden zullen trekken. Ook ons adsp. elftal heeft ingeschreven, maar komt in het programma met voor. Van de secr. penn. der N.H.V.B. werd de vorige week berioht ontvangen, dat onze inschrijving te laat was ontvangen. Echter werd onze naam welvermeid bij de inge schrevenen in het Groentje van de vorige week. Donderdag kregen we bericht, dat nog getracht zal worden ons elftal te plaatsen. Voor de adsplrantenaag op a.s. Zondag vragen we de biezondere aandacht. Dit kan voor voetballiefhebbers een dag wor den om te genieten. Laat dus deze dag niet voorbij gaan en profiteert van het spel der jeugd. Een laatste waarschuwing voor de deel nemers: Ieder zorge op tijd present te zijn, opdat de wedstrijden op tijd kunnen aanvangen. Alleen hij is adsp., die op 1 Aug. 1932 nog geen 16 jaar was. Indien .de speldjes op tijd aankomen, worden deze na de beslissingswedstrijden op het terrein uitgereikt. Bij gelijk spel neemt elk der partijen drie strafschoppen, Is de beslissing dan nog niet gevallen, dan wordt geloot. O Athletiek. Elke Maandagavond half acht wordt op het sportterrein geoefend. In band met de a.s. wedstrijden om het kampioenschap van Texel is het noodig, dat door ieder, die als lid van de S. V., Texel denkt 'deel te nemen, geregeld ge traind wordt. De leiding is in goede han den. Dus: Maandagavond half acht zoo veel mogelijk present. Sdhoolvoetbal. Wegens het uitblijven van de uitge loofde prijzen zijn de eindwedstr. uitge stekl. Nu eohter de wisselprijs voor Afd. I ontvangen is, zullen de wedstrijden voor BEIDE Afd. gespeeld worden. We hopen nu maar, dat intusschen de speld jes voor Afd. II ook aangekomen zijn. De wedstrijden worden, gespeeld op Zaterdag 24 Juni (dus vandaag over 'n week) op sportterrein S.V. Texel. Programma: 2,303,30 de Koogden Hoorn; 3,30—4,30 de Cocksdorp—R.'JC. Schooi. Winnen de Cocksdorp en den Hoorn, of spelen zij gelijk, dan zijn ze kampioen. In geval ze verliezen, moeten beslissingswedstrij den gespeeld worden en maakt de O.L.S. den Burg nog 'n mooie kans. Tot slot: Komt kijken, 't is de moeite waard. Schoolkinderen vrije toegang, en ALLE anderen slechts een dubbeltje. De bekers, beschikbaar voor de serie wedstrijden op liet .SV. Texel-terrein zijn te bezichtigen in de etalage van Dros' Magazijn. Het Broed terrein bij Hoek van Holland Dezer dagen bezocht H.K.H. Prinses Juliana, in gezelschap van de hoeren Mr P. G. van Tienhoven, prof. dr. L.P.H de Bussy en J.Drijver, het bekende vogel gebied „De Beer" bij Hoek van Holland waar het gezelschap werd rondgeleid door de Texelsche vogelwaker S. de Jager, (van den Hoorn). Als herinnering aan deze tocht ontving De Jager later van de Prinses een zilveren tabaksdoos met een gekroonde J. Een artikel voor Sdhapeathouders. Door de N.V. American Petroleum' Comp. wordt een vloeistof in de handel gebracht, Mo-Lac geheeten, welke met sucoes, tegen teeken, luis en bijtziekte bij schapen kan worden aangewend. Uitvoerige biezonderheden vermeldt een advertentie in dit nummer. Schapen-inventarisatie. Het is gebleken, dat een aanzienlijl aantal schapenhouders verzuimde de toe gezonden lammerenkaart per 1 Mei in te zenden. Vanzelfsprekend zouden deze bij een eventueel volgende steunregeling moeten worden UITGESLOTEN. Om echter deze achterblijvers alsnog ter wille te zijn, blijft de gelegenheid, hiertoe nog een paar dagen opengesteld BEGRIJPT toch eindelijk uw persoon lijk financieel belang en geeft onverwijld gevolg aan deze onherroepelijk LAAT STE WENK. Hooigewas. Alle hooigewas van de peroeelen,, gis teravond ten verzoeke van de heer C. Ko ning alhier door deurwaarder Prins in veiling gebracht, zijn opgehouden (op be dragen van ruim f 100,- per H.A.). Door de voorzitter van de z.g. Fran- sche Commissie is aan eenige exporteurs een extra-toewijzing van consent gedaan, zoo meldt men ons uit de beste bron, over het tweede trimester 1933 en wel onder bepaalde voorwaarden. 1 Een van die voorwaarden is, dat zij daarvoor lammeren moeten betrekken uit streken, waar de export TOT NOG TOE' GEEN AANKOOPEN DEED. Zij hebben te zorgen, dat uitsluitend het GOED GESCHIKT materiaal voor deze export wordt gebruikt. Na aftrek van een vastgesteld belrag voor hun bemoeiingen, moeten zij de VOLLE netto-opbrengst aan de leveran ciers der lammeren uitbetalen. Aan een drietal exporteurs, W. Scholte, le Alkmaar; N.V. Uithoornsche Baconfa- brieken te Uithoorn, en H. Thiesz., te Hoorn is opdracht gegeven de lammeren VAN ONS EILAND te betrekken. Zij hebben daartoe contact gezocht met de Landbouworganisatiën hier en giste ren heeft daarover te den Helder reeds een 'conferentie plaats gehad. In die conferentie werd er nadrukkelijk op gewezen, dat ALLEEN eerste klasse exportmateriaal een bevredigende prijs kan opbrengen. Het minder geschikt ar tikel brengt slechts NADEEL. Besloten is, dat DINSDAG 20 JUNI as. des voorm. om lyilf elf op de Groe- neplaats te den Burg gelegenheid zal worden geboden aan alle fokkers om een of meer beste zuiglammenen aan te bie den. In totaal zullen er ongeveer 250 J. DUNSELMAN, Keizerstr. 24, den Helder De Moedercursus. Het aantal deelneemsters aan de Moe dercursus is gestegen tot 50. De lessen! vangen aan op 3 Juli a.s., worden gege ven door Zr. Leeghwater en duren tot 11 Aug. (Maandags en Vrijdags). Er zul len twee groepen van 25 cursisten worden; gevormd. Plaats en uur worden nader be kend gemaakt. Een huis op wielen. Gistermiddag is het voormalige haven kantoor, dat door de heer Jac. Geus werd aangekocht en tijdelijk een plaatsje kreeg op zijn erf aan de Wilhelminalaan, op een wagen, met twee paarden bespannen, door de vrachtrijder C. Kalis naar lëéni plekje onder de duinen aan de Minister Ruysweg, bij de Koog getransporteerd. Daar bezit de 'lieer 'Geus een perceel grond, waar het gebouwtje, na geheel ge restaureerd te zijn, als zomerhuisje dienst zzal' kunnen doen. Een niet licht karweitje, maar dat be hoor lijk werd volbracht. Naar de heer Geus schatte, zou het vrachtje wel twee ton zwaar zijn geweest. DE COCKSDORP. Wie raadt er mee? Sinds eenige dagen exploiteert de heer K. Kalf in de duinen bij de Vuurtoren een ververschingstent, een welkome ge legenheid, voor wie in de omgeving ver strooiïng zoeken. Limonade, rookgerei, enz. heeft Kalf in ruime mate voorhanden Ook 'heeft 'hij een kano en kampeerluiisjes beschikbaar. De tent heeft een naam, maar welke? Ge moogt er naar raden. Amt woorden inzenden vóór Zondagmiddag 3 uur. Wie de juiste naam raadt, ot de meest bijkomende, ontvangt een aardige verrassing. (Zie adv.) Handen on Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. T Een nieuwe sproeimadiine. Door de heer Th. Reuvers alhier is een sproeimachine geconstrueerd, waarmee in kortle tijd en met weinig moeite een groote uitgestrektheid land, met bollen of aardappelen beplant, met Bordeausche pap kan worden bespoten. De sproei-inrichting is gebouwd op het onderstel van een Ford, waarin Reuvers acht versnellingen aanbracht, zoodat de machine 3 K.M. per uur kan rijden, en daarbij zoo'n kracht kan ontwikkelen, dat ze op vrijwel alle grondsoorten gebruikt kan worden. Bij het voortrijden wordt een strook van wel 10 M. bewerkt, hetgeen veel tijd bespaart ook doordat men de heele hoeveelheid sproeivloeistot op de machine meeneemt, Het is de eerste motorsproeimachine van deze capaciteit, welke in ons land in ge ■bruik 'is. Z.g. Holder-sproeiers, welke nooit Verstopt raken, dienen als verstui vers. Naai' vakmenschen oordeelen, vol doet deze machine aan alle te stellen eischen, terwijl de aanschaffingsprijs be iangrijk minder is dan die van buiten Iandsch fabrikaat. stuks kunnen worden afgenomen. De lammeren zullen ZEER zorgvuldig worden gekozen; ze zullen worden .ge taxeerd op slachtgewicht en als voorloo- pige prijs denkt men zich VEERTIG ct. per K.G. slachtgewicht, ten einde vrij ze ker te zijn van een toeslagbetaling. WAT WORDT GEVRAAGD Bij de besprekingen bleek, dat uitslui tend vette zuiglainineren in aanmerking kunnen komen. Deze moeten breed zijn uitgebouwd en in de lendenen een dik vleeschgevoel hebben. Zij behoeven vol strekt niet groot te zijn. Goed model en ■dik bevleeschd dat is de eisch. Wie dergelijke dieren brengt, kan van afname wel verzekerd - zijn. Eenlingenen beste halve tweelingen zullen wel het eerst aan de eisch kunnen voldoen, ter wijl waarschijnlijk ooien eerder voldoen de slachtrijp zullen blijken dan rammen. V Het is te hopen, dat alle fokkers zuli len trachten niet alleen op' deze wijze een of meer lammeren voor een iets hoo- gere prijs kwijt te raken, maar ook zullen toonen, dat de export ten onrechte ducht op Texel geen geschikt exportmateriaal te kunnen vinden. Brengt dus, fokkers, ALLEEN geschikte slachtlammeren en GEEN weidelammeren mee. Inlichtingen kunnen worden verstrekt door de voorzitters en secretarissen van H. M. van L. en L. T. B. en door dei iheer J. C. KAGER. iLeidsdhe Lammerenmarkt. LEIDEN, 16 Juni: Tex. lammeren twee- en-een-halve tot zes gld. Stemming weer minder. Afloop slecht. Tentoonstelling. In samenwerking met de afd. Texel van Volksonderwijs organiseert de We reldbibliotheek (Amsterdam) a.s. Woens dag een tentoonstelling in café Den Burg. Des avonds houdt de lieer J. C. Winte- rink een lezing over de cultureele betee- kenis van het boek. Bestellingen, kunnen, zooals de reeds verspreide circulaire vermeldt, door be middeling van de boekhandel worden uit gevoerd. Schouwburgzaal De Oranjeboom. Hotel De Oranjeboom zal met kermis zijn zaal voor da-nslustigen openen en te voren het publiek in d-e gelegenheid stel len haar te bezichtigen. De zaal kan 400 en het balcon 100 personen bevatten. OUDESCHILD. Veevervoer. Op 12 Juni 1159 lammeren, 26 koeien, 11 kalveren, 25 varkens en een paard. Op 15 Juni met twee stoomschepen en twee motorschepen 2535 lammeren. Sportnieuws. Zeemeeuwen neemt met nog vijf Hel- derscbe clubs deel aan de zomercompe titie, uitgeschreven door de N.A.S.B. en speelt a.s. Zondag tegen Atlas II met de volgende opstelling: B.Beumkes D. J. Blom J.Sikkel-ee J.Dr-os N.Weijdt P. Dogger J.Bruin J.Kiljan N.Tuinder J.D.Blom P. Hemelrijk. Hoe laat is het Ja, dat weten we hier aan de haven nu precies sinds de 'heer H. Bruijn, van den Burg, een electrisChe klok geleverd heeft, welke deze week aan de voorzijde van 't T.E.S.O.-gebouw is bevestigd. De wijzer plaat heeft een doorsnee van 40 c.M. en is over een groot deel van het haventer rein te zien, daar ze zeer duidelijk is uit gevoerd (in moderne stijl, met streepjes op de plaats van de cijfers). Een mooie en practische aanwinst. (en hij zeker niet alleen. Red.) heeft al zijn hoop gevestigd op het door hem ge construeerde bergingswerktuig, een werk tuig echter, waarin de oud-hoogleeraar prof. J. A. van der Kloes weinig ver trouwen stelt. „Het zal niet tot het wrak kunnen doordringen zoo heeft hij ons in een onderhoud meegedeeld en in dien men deze proef toch doorzet, kun nen er zelfs menschenlevens mee ge moeid zijn". „Telegraaf" Er zou n.I. groot gevaar voor drijfzand bestaan. voor Binnen- en Buiter,montage Wijzerplaatdiameter tot 1,5 meter, met of zonder electrische verlichting (Adv.) H. BRUIJN. DE COCKSDORP. Uitslag stamboek- en premiekeurimg. In het stamboek opgenomen: Cora, P. Dros Bz., en een paard van M. Koorn. Premiekeuring: Veulens 1. Sofia, N. Vreugdenhil, f 10; 2. Nellie, P. Meinderts- Ima, f8.3. Martha, J. de Wolf, fS. Jaarlingen: 1. Cora, J.C.Witte, f20.— 2. Cora, P.Meindertsma, f10. '2-j1. Caballe, J.C.Witte, f40; 2. Ra chel, J.C.Witte, f20.—. 3-j.: 1. Cora, P.Dros Bz., f 40.' 4—7-j.: 1. Olga, P.Dros Bz., f40.— 2. Casparola, N.Vreugdenhil, f30; 3. Sara, N.Vreugdenhil, f25; 4. Paula, P.Dros Bz., 120; 5. Tresa, J.C.Witte, f 156. Catha- rina, Alb. Dros Dz., f10; 7. Rosa, P. Dros Bz., f10. TERSCHELLING. Het Lutine-goud. Zat het goud van de Lutine thans ge licht kunnen worden De heer Beckers Uit de dagbladen van Woensdag: FRANKRIJK. Een crediet wordt ge opend van twee miljoen francs ter dek king van de kosten van de Fransche dele gatie naar de Wereldconferentie te Lon den. BIJ ESBJERG is de Nederl. treiler Spaarnestroom vergaan door-dat bij een motorontploffing stukken van de motor een gat in het schip veroorzaakten. De bemanning is door een andere Nederl. treiler, die in de buurt was, gered. DEN HAAG. Ingetrokken is het wets ontwerp Weeldeverteringsbelasting. DE BELGISCHE omzetbelasting zal ook geheven worden van Nederlandsche kaas en radioartikelen, resp. vijf en ne gen procent. TE DEN HELDER is door de sterke stroom de visschersschuit H.D. 29, schip per Harkenmeijer, in de haven tegen fort Harssens geslagen De schuit sloeg lek en het dek alleen steekt nu nog maar bo ven water uit. De beide opvarenden kon den op het fort klimmen. OP DE DUITSCH-Limb. grens zijn meer dan honderd Nederlanders door de politie gearresteerd, verdacht van devie- zensmokkelarij. PRINSES JULIANA heeft de nieuwe brug over de Linge tusschen Geldermal- sum en Buren geopend. OOSTENRIJK. De regeering gaat voort met krachtige maatregelen tegen de nat. socialisten. Dollfuss zal zich beroepen op toezeggingen van steun van mogend heden die tegen inmenging van Duitsch- land in Oostenrijk zijn. Uit de dagbladen van Donderdag: DR. COLIJN 'heeft te Londen gespro ken. Toen hij naar het podium ging, kreeg hij een hartelijk applaus van alle kanten. Hh' sprak uitstekend Bngelsch en pleitte o.m. voor de erkenning van het beginsel van Ouchy als een regelmatige uitzonde ring op de meest begunstigingsclausule, Uit de dagbladen van Vrijdag: DR. COLIJN is benoemd tot voorzitter van de economische commissie, -de Ameri kaan Cox tot voorzitter van de finan- cie-ele commissie te Londen. DE VEREEN. STATEN hebben nog ge-en 13 pet. ontvangen van de gisteren vervallen oorlogsschulden. Van de 13 de- biteurstaten betaalde Finland alleen ge heel en slechts vijf een gedeelte. IIIDHflni VOOR DE JEUGD. Gelegenheid tot het inzenden van brief jes voor Oom Ko's Bijschriftwedstrijd be staat nog tot Donderdag a.s. (is dus ver lengd). Oefening brandweer te den Hoorn. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel Gelet op artikel 8 der Verordening, rege lende de inrichting van de brandweer in deze gemeente; Maken bekend, dat op Zaterdag 24 Juni 1933 een oefening met en eene beproeving van de te den Hoorn gestationneerde brandspuit zal worden gehouden. Zij roepen mitsdien de brandweerplich- tigen, wonende te den Hoorn op om op gemelden dag, des namiddags te 8 uur (zomertijd) bij het brandspui'thuisje te den Hoorn aanwezig te zijn. Onder brandweerplichtigen worden ver staan: de pompers bij de zuig- en perspomp en reserve-slangenleidersde slangenleiders en reservepompersde pijpleidersde repa rateurs de lapzakdragersde lantaarn dragers de manschappen bij de brandhaken en zeilende opperporders en pordersde manschappen bij de geredde goederenen voorts de commandeurs en plaatsvervan gende commandeurs van alle afdeelingen. De dienstplichtigen worden hierbij her innerd aan A. Artikel 9 der brandweerverordening, luidende Bij de beproeving der spuit of bij brand blijft ieder dienstplichtige op de hem aan gewezen plaats en is verplicht de hem op gedragen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan wordt ont slagen door dengene, die over hem het bevel voert. B. Artikel 10 dier verordening, luidende Hij, die van de oefening verlangt vrij gesteld te worden, moet vooraf daarvan

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6