De Nieuwe ïexeische Courant No. 4747 46st. Jaargang Woensdag 21 Juni 1933 Van week tot week Waar de wereld op wacht. Waar het in Londen om gaat. Het schandaal van München. Dollfuss' moeilijkheden. TWEE JUBILARISSEN BIJH.E.S.O. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. ZATERDAGAVOND. De wereld is er droevig aan toe, ver klaarde Mac Donald ter Londensche Con ferentie. Het zelfgenoegzame nationalis me in het economische leven is de doods klok van de welvaart. Internationale sa menwerking is de beste weg naar natio naal herstel. Een mislukking dezier con ferentie zou de weneld niet kunnen ver dragen. Wij moeten WILLEN slagen. Spoedig en grondig. Wij moeten de we neld bewijzen, dat wij vastbesloten zijn en dat wij leiders zijn. Deze conferentie moet de wereld nieuwe moed schenken en nieuw vertrouwen en nieuw leven. Zij 'moet een streep zetten onder de politiek, die ons zooveel ellende heeft bezorgd. E>e wereld wacht op hoop. Laten wij haar die hoop geven. In deze geest sprak Mac Donald en men kreeg de indruk, dat hij daarmee niet slechts de wereld en de afgevaardigden, ■maar ook zichzelf moed trachtte m te SDneken. want de stemming, is niet erg fleurig. In de Amerikaansche Senaat verzodht Woensdag de reoublikein Ro- ibinson de regeering de Amerikaansche afvaardiging maar liever weer terug te roepen. Het is te hopen, dat deze conferentie het woord laat aan het gezond verstand en dat het resultaat beter moge zijn, dan wij in onze meest optimistische beschou wing durven voorspellen. Tot heden is dat gezond verstand nog al te vaak zoek. At en toe kwam het even te voorschijn, nu bij monde van deze, dan van gene staatsman. Maar steeds verdween hét weer en Iets uitwer ken deed het nooit. Het is dus wel drin gend gewenscht, dat eindelijk eens de medicijn wordt gevonden, waarmee de wereld en de menschheid kunnen worden genezen van de kwalen, waaraan zij lij den. In hoofdzaak gaat het te Londen om drie dingen: we moeten terug naar het GEZOND GELD met als natuurlijk ge volg gezond crediet; we moeten terug naar hoogere LOONENDE PRIJZEN voor de stapel- en niiverheidsproducten wjj moeten de fiscale boeien, die de han del allerwege gekluisterd houden, verbre ken (Het is niet een kwestie van tol muren alleen. Ook diverse hooge belas tingen moeten worden herzien. En dan zijn er nog twee onderwerpen, die voornamelijk door Amerika buiten het programma zijn gehouden: we bedoelen de OORLOGSSCHULDEN en de ONTWAPENING. Zonder definitieve beslissingen omtrent die schulden blijft grondige financieele opreddering ondenkbaar. De schulden zijn de voornaamste oorzaak geweest van de monetaire verwarring en ontaarding; en totdat zij geheel van de baan zijn, kam men geen afdoende maatregelen nemen - tot terugkeer naar werkelijk gezonde toe standen en moet al hetgeen men mocht besluiten lapwerk blijven, om niet te zeg gen monnikenwerk. Verder, zonder ontwapening, die onmis baar is voor ware en duurzame vrede, moeten het vertrouwen en de stabiliteit uitblijven, die voorwaarden van een ge zond zakenLeven zijn; om niet te spre ken van de hoog noodige ontlasting van alle budgetten, die voor een goed deel 'hun evenwicht kwijt zijn, omdat bewape ning van de belastingbetaler veel en veel te zware offers eischt. Vooral hier zijn interne bezuinigingen grootendeels afhan kelijk van internationale toestanden. Dat die twee voornaamste nummers op het program ontbreken is, gelijk gezegd, ge heel te Wijten aan Amerika. Het wil hier niet over de oorlogsschulden praten, ten minste niet officieel; en het wil de ont wapeningen in bepaalde richtingen dwin gen, omdat het zegt, dat Europa Amerika WEL kan betalen, zoolang het zooveel geld vermorst aan bewapening. Maan ten opzichte van deze 'Taatste wil ze zelf vfij blijven. Het zegt niet ronduit: ontwapen en ik haal een streep door mijn rekening, terwijl ikzelf mede ontwapen. "Daar zou over te praten zijn, met graagte. Ameri ka beweert echter, dat zijn interne poli tieke toestanden zulk een houding onmo gelijk maken. „Na de Joden de Katholieken", schreef het katholieke blad de „Tijd" met het oog op „het schandaal van München", dat overal opzien heeft gebaard in de wereld en in Londen ter conferentie vol strekt niet onopgemerkt is gebleven, evenmin als de gebeurtenissen in Oosten rijk. Dit schandaal van München wordt gevormd door een reeks gewelddaden der Nazi's tegen de aldaar in congres verza melde 35000 katholieke Duitsche gezel len, aan welk congres ook gezellen uit andere landen deelnamen, o.a. een paar dozijn uit ons land. Het congres was eerst door de politie toegestaan, later ver boden en ten slotte weer toegestaan maar onder zeer beperkende voorwaarden. Ook de katholieke vice-president Von Papen nam er aan deel en onder zijn rede be gonnen de Nazi's al schandaal te maken. Later werden de katholieke gezelion en de hen begeleidende priesters op straat en zelfs in hun hotels door benden meest gewapende Nazi's aangevallen, "beleedigd, van insignes en kleeren beroofd en vaak zwaar mishandeld, een priester zoo zwaar, dat hij kort daarop overleed. Het was een soort anti-katholieke furie in het katholieke München. De politie durfde of wilde de aangevallenen daarbij niet te beschermen. Waarom dit alles geschiedde, is tot heden niet bekend geworden. Van nationaal-socialistisChe zijde klinkt ais van ouds een algemeen „es ist nicht wahr" ('t Is niet waar) en wordt tege lijkertijd de schuld van het gebeurde aan de katholieken gegeven. Deze taktiek her innert aan de houding van die man, die een vaas geleend had van een kennis,. welke vaas bij het teruggeven gebroken bleek te zijn. Toen 'hij deswege voor de kadi werd gedaagd, verklaarde hij le heb ik nooit een vaas van je geleend; 2e was de vaas al stuk, toen ik haar kreeg en 3e heb ik haar heel teruggegeven. „Zelfs de vroomste kan niet in vrede leven, wanneer hij zijn booze buur geen voldoening kan geven". Met deze woorden ongeveer besloot de Oostenrijksche bondskanselier Doll fuss Woensdag zijn rede op de Confe rentie te Londen.' Dollfuss is de jongste en kleinste eerste Minister in Europa, maar deze T)avid staat zijn Goliath. Hij durfst iets te zeggen en hjj durft iets te doen. In Oostenrijk "zijn dé Nazi's,, de Duitsche zoowel als dé Oostenrijksche, nu overgegaan tot het plegen van aan slagen, tengevolge waarvan reeds eenige gewonden zijn gevallen. Hun doel is pa niek te Wekken en de regeering eerst klein te krijgen en daarna weg te ja gen. De regeering laat zich echter niet klein krijgen en niet wegjagen. Desnoods zoo verklaarde Woensdag nog de Mi nister van Oorlog, Vaugoin, kondigen wij het standrecht af. Reeds zijn meer dan duizend vooraan staande Nazi's gevangen genomen, waar onder de persattaché van het Duitsche ge zantschap, die zich in Weenen gedroeg, alsof hij in Berlijn was. Het „Bruine Huis" van de Nazi's te Weenen is door de regeering in bezit genomen. öij wijze van weerwraak heeft de Duit sche regeering de Oostenrijksche persat taché in Berlijn midden in de nacht van zijn bed laten lichten en daarop gevangen en vervolgens het land uit gezet. Aldus is op het oogenblik de verhou ding tusschen de twee broedervolken, die voor Hitier aan het bewind kwam be stemd schenen om binnen niet al te lan ge tijd één volk te worden. 'Nu; staan ze als vijanden tegenover elkaar en heeft de een de steun, voorloopig alleen de ze delijke steun van het buitenland noodig om zich veilig te gevoelen. DR. ENGELBERT DOLLFUSS Bondskanselier van Oostenrijk. N. PONGERS, Machinist. Kapitein Duinker en machinist Pongers zullen beide Vrijdag a.s. de dag herden ken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden van T.E.S.O. Een kwart eeuw ga« ven zij aan deze onderneming hun beste krachten, hun trouw en hun toewijding. Oe snapt, dat het „Tesselaartje" zoo'n illuster feit niet onopgemerkt laat pas- seeren. Geen sprake van. Daarbij past een plaatje en een praatje en vooral een pluimpje, als bewijs van sympathie, als blijk van dank en erkentelijkheid voor wat zij in die reeks van jaren voor T.E.S.O. zijn geweest. Gaarne vertellen we u over beide jubi larissen eenige biezonderheden. Toen C. Duinker, die 28 Maart 1866 op Texel geboren werd, de lagere school verliet,kwam 'hij als jongen van 12 jaar op de schuit van zijn vader, die de vis- scherij beoefende. Het varen lokte hem aan en na weinige jaren voer hijzelf als schipper uit. Het was in die periode, dat hij een tweetal reddingen verrichtte (1895 en 1897), waarvoor hij met twee medailles werd vereerd, een van Konin gin Wilhelmina en een van de Belgische Koning. In 1898 kwam Duinker bij Bosman in dienst, die toen de communicatie tusschen Texel en den Helder onderhield. Afwis selend voer hij op de Ada van Hólland fen de Kampioen, maar hetzelfde jaar nog werd hij op de nieuwe stoomponten Enk- huizenStavoren geplaatst, in welke be trekking hij tot stuurman werd bevorderd. In 1907 werd Duinker naar Vlieland overgeplaatst en werd hem de functie toevertrouwd van schipper van de post- motorboot, waarmee Duinker menige zware reis heeft moeten maken. In 1908 (23 Juni) kwam hij in T.E.S.O.'s dienst en wel allereerst om bij de afbouw van 'de Dageraad tegenwoordig te 'Zijn en thans zijn we bijkans 25 jaar verdér. Ka pitein Duinker heeft zich in die tijd de achting en de sympathie mogen verwer ven van allen, die met hem in aanraking is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.> iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: fü.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 Juni 9,09 9.47 10,27 11,05 11,44 12,18 12.57 RljWIELEN en RIJTUIGEN 9,55 C. DUINKER Lz., Kapitein. kwamen. Zijn verhouding tot bestuur, di rectie en personeel laten niets te wen-' schen over. Wanneer derhalve Kapitein Duinker met September de 'dienst met pensioen zal gaan verlaten, heeft hij reden om met voldoening op zijn vaarbaan terug te zien. Dit geldt ook van machinist Pongers. Ook hij is voor zijn taak geheel berekend. N. Pongers werd 30 April 1877 te Zwolle geboren. Toen hij de lagere school had doorloopen, zou hij in het stoffeer dersvak worden opgeleid, maar de aspi raties van de jeugdige Pongers waren op een ander doel gericht. Het smidsvak had meer bekoring voor hem en zoo zien we hem weldra als smidsleerling, later als poetsjongen in de machinekamer van de vrachtboot Zwolle—Amsterdam. Vrij spoedig wist hij zich op te werken. Toen hij een betrekking kreeg als stoker op een der Rijn-sleepbooten, bracht hij het weldra tot tweede machinist. Toen brak een periode aan, waarin hij de groote zee bevaren ging, maar op een kwade dag op een vreemde kust strandde. Na vervolgens weer een plaats bij de binnenvaart te hebben gekregen, werd Pongers benoemd tot machinist in dienst van de stoomboot- onderneming Gebr. Groot, te Kampen, als hoedanig hij naar Texel kwam. Het was in de dagen van de strijd met Bos man, dat de Baron Rengers door T.E.S.O. in de vaart gebracht werd, waarop Pon gers als machinist dienst deed. Later ging hij in dienst van T.E.S.O. over, welke maatschappij hij nu al bijna een kwart eeuw met ernst en toewijding dient. Wij wenschen de heeren Duinker en Pongers nog jaren van goede gezondheid toe. Duinker geniete weldra zijn welver diende rust en Pongers vinde nog eenige jaren bevrediging in de vervulling van zijn taak, waarbij hij steeds zoo'n kennis van zaken en beleid aan de dag legt, opdat daarna ook voor hem een tijd aan- breke, waarin ook hij als ambteloos bur ger op volbrachte arbeid met trotsoh en voldoening terug mag zien Tegen ©en eventueele Omzetbelasting. Aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is Maandag navolgend telegram ge richt door de Alg. Texelsche Midden- standsvereeniging: Qndergeteekenden betuigen bij de zen adhaesie aan het adres 'Kamer van Koophandel voor Hollands Noor derkwartier te Alkmaar betreffende Ontwerp van wet tot heffing van om zetbelasting en nemen de vrijheid Uw Hooge Vergadering te wijzen op de noodtoestand in vee- en landbouwbe drijven alsook op vissoherijgebied ter plaatse., waarop iedere verhooging van de kosten van levensonderhoud van funeste invloed zal zijn." Alg. Texelsche Middenst. Vereen. I. Vlessing, voorz. S. Prins, secr. Nieuwe telefoonaansluiting. Den Burg, no. 1 J. P. Stam; 94 N.Scher mer; 98 A. Knopperts; De Koog: 18 L. Igesz; 19 R.P.Keijser. Vervallen zijin: den Burg 68, D. Eelman Cz. en te Oudeschild no. 17, J.H.SLaman. TEXELSCHECOURA 9 99 LICHT OP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1