De Nieuwe Texelscbe Courant No. 4749 46st8 Jaargang Woensdag 28 Juni 1933 Van week tot week Texelsch lamsvleesch naar Frankrijk. Gemeenteraad van Texei MANNEN VAN DE WERELDCONFERENTIE. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is stads 1 Juni 1930 ta dit bUd opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevekl en De Rooij Der Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 00 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer i/2 uur later.) 29 30 1 2 3 4 5 Juli 1,17 2.01 2,56 3,47 4,50 6,01 7.10 LICHT OP R1|WIELEN en RIJTUIGEN 9 56 IUHllUUIil!:i:nmJHlUIIIiltiiWIIHHHilUUlllilUWaiHI!lilUU ZATERDAGAVOND. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Het loopt heel slecht ter Economische Wereldconferentie, zóó slecht, dat er in het midden van deze weekk erstig sprake was van een verdaging. De houding van delegatie der Ver. Staten vooral heeft er zéér teleurgesteld. Ten slotte is het vooral de regeering der Ver Staten geweest, welke deze conferentie als het ware heeft geforceerd en naar het nu blijkt eigenlijk alleen om het eigen belang te dienen. In haar voorstellen en beoor deelingen was de Amerikaansche dele gatie tot heden zeer weifelachtig. Ze wees voorstellen tot stabilisatie der va luta af, di.ende een voorstel in tot een zg. horizontale tariefsverlaging met 10 pet. maar ontkende een dag later, dat- haar voorstel een voorstel was. Tenslotte was het weer toch een voorstel. Zijn de Europeesche gedelegeerden van overtuiging, dat vóór alles een stabiele valuta moet worden geschapen, alvorens de internationale handel zich weer nor maal zal kunnen ontwikkelen Roosevelt meent, dat het algemeen prijsniveau van goederen in Europa te laag is en dat door bepaalde maatregelen dat prijsniveau moet worden opgevoerd (natuurlijk tot Amerikaansche hoogte) en dat dan van een herstel van de internationale handel sprake zal kunnen zijn. Men ziet: de Ver- Staten zijn er alleen op uit om haar eigen concurrentiemogelijkheden te ver- grooten. Stabilisatie van de dollar kan wachten, volgens Roosevelt, totdat nor male toestanden zijn weergekeerd. De Europeesche delegaties, en Frankrijk voorop, betoogen juist, dat geen maatre gelen zullen baten en geen besluiten effect kunnen hebben, als niet eerst de valuta is gestabiliseerd. Ze herinneren er aan, dat het b.v. ook onmogelijk zou zijn, om het tariefbestand te handhaven, als een bepaalde muntwaarde gedacht wordt aan de dollar snel omlaag zou worden gevoerd. Beide partijen staan strak op het inge nomen standpunt. Roosevelt heeft nadruk kelijk te kennen doen geven, dat de Ver. Staten zich van Europa zouden afzonde- Een buitengewoon succes. Aan navolgend verheugend nieuws kon Maandag op de markt reeds per bulletin kennis gegeven worden: De comm. tot bevordering van de ex port van slachtrijpe lammeren naar Frankrijk, reeds officieel kennis genomen hebbende van de resultaten van de eerste zending, brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat dit resultaat niet alleen tot tevredenheid stemt, maar zelfs een buitengewoon sucoes genoemd mag wor den. Uitbetaald zal worden: voor le kwa liteit f0,60 per Kg.; voor '2e kwaliteit t 0,52 per Kg., hetgeen een gemiddelde opbrengst geeft van resp. f9,13 en fS,S9 per stuk. HOOGSTE PRIJS f 10,80; LAAGSTE f7,80. Aangemoedigd door deze uitslag, bad de Commissie, in overleg met h.H. ex porteurs, besloten om Dinsdag 27 Juni (gisteren) opnieuw gelegenheid te geven tot overname. Geplaatst konden worden 160 stuks. in het directe belang der fokkers in liet Gezonder en het indirecte belang def Texelscbe Schapenfokkerij in liet alge meen, werd er bij de houders van goed materiaal met klem op aangedrongen', deze actie krachtig te steunen. Vanzelf spie kend konden bovengenoemde prijzen niet worden gegarandeerd voor een eventueele volgende zending, (zie ook 2e blad.) ren en sterke tariefsverhoogingeii zouden invoeren, als ter conferentie de noodige maatregelen tot prijsverliooging niet zou den worden genomen. De Ver. Staten toonen zich even onverzettelijk als voor velen althans onbegrijpelijk. In al deze verschillen zien velen geen oplossing meer en vandaar, dat met de mogelijkheid eener verdaging ernstig reke ning gehouden zal moeten worden. WAAR HITLER BAAS IS. De bimnenlandsche politiek in Duitsch- land gaat een crisis tegemoet. Met straffe middelen poogt Hitier zich, na de anti nationale machten te hebben neergeslagen, van zijn nationale medewerkers te ont doen. In geheel Pruisen zijn de Duitsch- Nationale strijdorganisaties (Kampfringe en Kampfstaffetoi) ontbonden en in liet overige deel van het rijk wefden bij de leiders dier organisaties huiszoekingen verricht. Na Brunswijk zijn nu ook in Dusseldorf en later in heel de Rijnprovin cie de Stahlhelmorganisaties ontbonden. Voorwendsel was weer de opname van „Marxistische" elementen. Ook de jeugd organisaties der genoemde vereenigingen zijn ontbonden. Dit lot zal straks trou wens wel worden gedeeld door de con- fessioneele jeugdvereenigingen, want Hit- Ier schijnt de jeugd uitsluitend voor zijn beweging op te eischen. Baldur von Shi- rach, tot nu toe Nat. Soc. jeugdleider is tot rijksjeugdleider benoemd en hij ont bond reeds velerlei jeugdvereenigingen. Zal Hitier echter sterk genoeg blijken, om zonder atnderer medewerking zijn positie te handhaven? KRASSE MAATREGELEN. In Oostenrijk heeft de negeering thans heel de Nationaal Socialistische organ's-: tie verboden. Een aanslag met handgrana ten door jeugdige Nazi's op een mar- cheerende troep hulppolitie te Krems er vielen daarbij 30 gewonden was de di recte aanleiding er toe. Ook de Heimat- schutz in Stiermarken, welke solidair was met de Nazi's is ontbonden. De Nat. Soc. pers is verboden. De regeering heeft voorts aangekondigd, dat zij het handels verkeer van DuitsChland op Oostenrijk zal herzien en verminderen, niet als re presaille, naar het heet, maar als uitvloei sel der Duitsche deviezenregelingen. MINISTER HYMANS. MINISTER H. COLIJN. Zitting van Zaterdag 24 Jum 1933. Aanvang: 2,45 uur n.m. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig: de lieer A. Epe, naar de voorz. meedeelt, wegens ambtsbezigheden en de heer W.H.Lap. Na opening door de voorz. en lezing der notulen volgt: 1. Ingekomen stukken. Mededeellngen. a. Proces-verbaal opneming kas en boeken van de gemeente-ontvanger. Alles in orde. b. Een verzoek van de heer G.Schmidt, die sinds 1 Maart liet directoraat van de Z.V.b. waarneemt en verzoekt in aanmer king te mogen komen voor de extra be looning, door de Nijverh. wet daarvoor in uitzicht gesteld. Voorz.: Indien de heer S. daar rechtop heeft, zal bij die krijgen. Ik stel voor, het verzoek ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. Dhr Kikkert: is er wel op gerekend? Voorz.: Het is een luttel bedrag. Dhr De Graat: De be doeling moet toch zijn, in totaal niet meer te geven, dan de heer S. als directeur ont vangen zou. Weth. Partevliet: Ik meen, dat zijn salaris f4000 is. Dat vind ik zat. Als BenW tot het geven van een extra belooning besluiten, zal dat per maand 112 zijn. Dhr Kikkert: BenW moeten wat soepel en met te krenterig zijn. Het voorstel van de voorz. wordt aangenomen. 2. Vaststelling kohieren hondenbelas ting. Aanvullend kohier 1932 (f38,25) en ko hier 1933 (t 1045,50) goedgekeurd. 3. Benoeming lid Algemeen Armbestuur Ter voorziening in de vacature-F.Blom, is door het bestuur deze voordracht op gemaakt: 1. C. A. Kaczor, 2. A. Blom, beiden te O-Schild. Dhr Bruin beveelt aan op dhr Blom te stemmen. Benoemd wordt dhr Kaczor met zes van' de 11 stemmen. 4. Idem Agent der Arbeidsbemiddeling- Benoemd met alg. stemmen de heer Jan Blom Fz., ambtenaar ter secretarie. 5. Verlies- en winstrekening en verslag van de T.E.M. Gesteld in handen van een commissie, de heeren P.Dros, S.Keijzer en Jac. Bruin. 6. Regeling jaarwedde klokkenist te den Burg. Het uurwerk van de gemeentetoren wordt sinds de restauratie electr. auto matisch opgewonden. Voor de klokkenist is er dus minder werk, waarom hij ge noegen heeft genomen met een jaar- weckievermindering van 155 op 125. De raad gaat er mee accogrd. 7. Overneming strookje grond te den Burg. Pen's nieuwe zaak is iets binnen de gevel van het oude Derceel gebouwd, waardoor 10 vk. M. bij de openb. weg kon worden getrokken. Mits de gemeente voor bestrating zorgt (kosten t 20, draagt dhr Pen de grond aan de gemeente over. Aangenomen. 8. Aanleg voetpad langs dein Koogor strandweg. Zie ook vorig nummer. Het pad zou langs de zuidkant van de straatweg Bad hotel—Badpaviljoen komen, met tegels ibelegd worden en 1 M. 20 cM. breed wor den. Staatsboschbeheer stelt als voor waarde hierbij, dat het werk onder zijn toezicht en tot zijn genoegen wordt uitge voerd. Het subsidie van 4 .E.S.O.j groot f 1000 wordt in dank aanvaard. Dhr, Bruin: Het zou mooier zijn, als we zelf de beschikking hadden over T.E.S.O. Dan hadden we een goede bron om voor werk verschaffing uit te putten. Maar over TESO hebben we niets te zeggen. Dat heeft men destijds niet gewild. Laat ons hopen, dat dit later zoo wordt. Dhr Kikkert: We moeten TESO bedanken. Ik meen, dat vroeger bij schenking van grooter bedragen zelfs die bedankjes wel eens achterwege bleven. Voorz.: Dat is een ai zeer oude koe, die u ophaalt, Herhaaldelijk is't vroeger al eens naar vo ren gebracht. We moesten daar niet meer op terugkomen. Weth. Parlevliet: Ik wil 'geen oude koeien uit de sloot halen en me niet verdiepen in de vraag, of w wel voldoende dankbaar zijn geweest. Een feit is, dat de harten van BenW nu overvloeien van dankbaarheid. We hebben otn die f1000 heelemaal niet gevraagd, We zijn er zeer mee in ons schik en ho pen, dat TESO op dat pad voort blijft gaan. 9. Verordening houdende bepalingen omtrent het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank. Te Oudeschild mogen drie vergunnin gen zijn. Twee zijn er op het Haventer rein en een is er gevestigd in het dorp (hotel Zeven Prov.). BenW. willen voor komen, dat dit hotel zijn vergunning ver liest, wat het geval zou zijn, als de be-" woner deze zou meenemen naar het per ceel, dat hij bij het haventerrein wil be trekken. Zij stellen daarom voor te be palen, dat in de wijk te Oudeschild,om vattende het haventerrein en de peroee- len, geheel of gedeeltelijk gelegen binnen 300 M. van dit "terrein, geen vergunningen mogen worden verleend. Het is niet de bedoeling, dat de eigenaar vim een ver gunning op de haven, wiens pand ge sloopt en in de onmiddellijke nabijheid opnieuw opgebouwd zal worden,, door deze maatregel getroffen zal worden. Dhr Henkes gaat met het voorstel ac- coord. Hotel de Zeven Provinciën mag niet zonder vergunning raken. Dhr Bruin: Dat vind ik niet erg. Weth. Par levliet: Wc moeten niet op personen Tij ken. De eenige zaal van tiet dorp kunnen we tocli niet zander vergunning laten? Dhr Bruin: Het schjint er om begonnen C.Bakker te benadeelen. Als het om be perken gaat, vind ik één vergunning te Oudeschild genoeg. Voorz.: We moe ten de vergunningen wat verdeden en niet naar personen kijken. Dhr Henkes: lk ben het inet mijn partijgenoot niet eens. Het eenige hotel kan niet zander vergunning. Het voorstel van BenW wordt aangenomen. 10. Verhuring stukje grond te den Hoorn Het gaat om een stukje grand van 300 vk M. bij de kaasfabriek te den Hoorn, waarvan sinds enkele jaren geen inkom sten worden getrokken. Dhr J. F. Zijm te den Hoorn wil het voor t5 per jaar Ihuren. Wordt goedgevonden, maar mag dan alleen als hooi- ot weiland gebruikt worden. 11. Voorstel tot het aangaan van een geld leen ing. Voorgesteld wordt van de N.V. Mij. voor Gemeentecnediet A'dam f 28250 tegen 4,75 pet. te leenen. Uiterlijk lieden moet be sloten wonden, (zie ook vorig nr.). Dhr De Graaf: Ik vind het niet aardig van B. en W. ons zoo'n besluit te laten nemea op de laatste dag. Voorz.: Wij zelf Ihebben de gegevens pas sinds 10 dg. Eer der vergaderen ging niet. Dhr De Graaf: De machteloosheid van de raad komt hier toch duidelijk uit. Voorz.: De raad heeft het heft in handen. Voor ons was het niet makkelijk beet te krijgen, en we zijm blij het zoo voor elkaar te hebben gekregen. Dhr De Graaf: We hadden een dag eerder moeten vergade ren. Nu staan we voor een voldongen ieit, zonder tijd van overleg. Dhr Kik kert: Het voorstel van BenW heeft mijn volle sympathie. Aangenomen z.h.st. 12. Finamcieele regelingen, dienst 1932. Eenige overschrijvingen, niet van in vloed op het totaalbedrag der begrooting. Goedgekeurd. RONDVRAAG. Het heele raadsprograin is afgewerkt en het is nog pas 10 mnt. voor vier. De rondvraag zou echter blijken meer tijd in beslag te nemen, voornamelijk door een discussie over werkverschaffing en wat daarmee verband houdt, aljioewel over dit laatste de meeningen verdeeld waren. KOOGERWEG. Dhr Leber hoopt, dat de Koogerweg voor het seizoen gereed is. Voorz. deelt mee, dat dit bilnnen 14 dg. het geval zal zijn. GEMEENTE REINIG ING. Dhr De Graat had verwacht op de agenda een be noeming voor gemeentereiniger te zullen vinden! Ot zal deze tunctie door werk- loozen worden vervuld? Voorz. vindt, dat deze functie zich daartoe niet leent. Ze vordert eenige routine. (De man moet zijn klanten kennen.) Dhr Kikkert: Ook reinigen is een vak. CRITIEK. Dhr De Graaf heeft in een ingez. stuk van dhr J.Bruin gelezen van onverantwoordelijke werkverschaffingspo- litiek van het gemeentebestuur. Diewoor- HIJ SCHAAMDE ZICH. De struikroover: Waarom maak je zoo een spektakel, als je toch, zooals je me zegt, geen cent op zak hebt De ander: Dat hoeft een ander toch niet te weten. TEXELSCHE COU HHALL 3.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1