Extra-Politiebericht. Waarom altijd ,.neen" zegp. VANgEENTARME^CHINEES, [DIE SCHATRIJK WERD. als Uw kinderen vragen om /ets te mogen snoepen Wanneer U hun de origineele KING Pepermunt geeft, zullen ze dit zeker waardee/en als een heerlijke versnapering. Maar bovendien bent U er van ver zekerd, dat hun gezondheid er door bevorderd wordt. KING Pepermunt bezit de verkwik kende en opwekkende eigen schappen, die voor iedereen zoo goed zijn. KING Pepermunt KERMIS-KRABBELS. Men verzoekt ons nog plaatsing van enkele perscritieken, betrekking hebbende op de voorstellingen van Faveur. Elders ihebb.en we een paar maal zoo'n voorstelling bijgewoond op Texel komt Faveur voor tiet eerst en steeds heeft ze ons zeer kunnen voldoen. Faveur heeft een goede reputatie. Zijin programma's zijn beschaafd en staan op hoog peil. Prov. Drentsche Crt.TempoTempo heeft het land stormenderhand veroverd. De zangers Tiholen en Van Lier kregen een welverdiende ovatie. Het muzikale duo is eenig. De 8 Academy Girls had den groot bijval. Een keurig program, bezoek overwaard. Deventer Dagblad: Er was maar één roep: Veel en veel mooier dan ooit op dit gebied vertoond. Met een enkele pauze gaat ihet in één vaart door van acht tot halt twaalf. Geestdriftig publiek, dat zich gelijkertijd verbaast en vermaakt. Accrobatiek, jongleurs, muzikale inter mezzo's. Het publiek juichte ook deze nummers uitbundig toe. Tevreden, hoe wel todh verwend publiek. Volksblad: Faveur stelt nooit teleur. Hoogstaand, beschaafd programma. BIOSCOOP. We ontvangen ter plaat sing deze recensies: „Titanen der Lucht". Rott. Nieuwsblad: Zeldzaam knap. Elke vlieger is accro- baat. Elke duik een meesterstuk. Wal lace Beery geeft een boeiende creatie van een sympathieke bruut. Sensatie (botsing tusschen twee vliegtuigen, val in zee, noodlottige parachutesprong, een landing in de mist op een moederschip, waarbij het toestel te pletter slaat en in brand vliegt.) Dagbl. v. Rotterdam: Een grootsch filmwerk. Een deel van de de Amerikaansche marineluohtvloot werkt mee. Naast alle sensatie prachtig spel. Unicum: Overweldigend. Meesterlijk spel van Wallace Beery. Je wordt mee gesleept door zijn diep ontroerende rnen- schelijkheid. „Mata Hari". Groene Amsterd. (Jor- daan): Greta Garbo ontroert intens. Het Volk: Greta Garbo overtreft luer zichzelf. Eerste klas film. Cetem: Zij doet de spionne leven op indrukwekkende wijze. Telegraaf: Prachtige, spannende onvergetelijke film. Handelsblad: Greta Garbo ontplooit in deze film haar zeld zaam talent. Vooruit: Prachtig is ze in de gevangenis vóór haar terechtstelling als spionne. Ga Mati-Hari zien. WALLACE BEERY. GRETA GARBO. In de Schouwburgloge had Woensdag middag de heer Hermas met zijn poppen kast-vertooning groot succes. Het jeugdig publiek was in vrij grooten getale aan wezig en vermaakte zich buitengewoon De heer Hermas heeft er ook slag van. Hij weet de juiste toon te treffen, betrekt de jeugd zelve in het spel door vragen te stellen en raad te vragen aan zijn jeugdig auditorium en houdt tot het einde de spanning er in. Vertoond wend de ge schiedenis van Piet Klaasen, die vaak on deugend was en daarvoor natuurlijk moest boeten. Het jonge volkje leefde mee, hoor, en vond het heel jammer, toen het einde daar was. Wie weet, komt de 'heer Hermas tegen de winter nog eens terug! Hij heeft de jeugd een recht pret tige middag bezorgd. 's Avonds woonden we de opvoering bij van „Op Hoop van Zegen", Heyer- mans spel van de zee. Een oud stuk, maar een, waarvan voor velen nog steeds nieuwe bekoring uitgaat. Weliswaar zijn de toestanden, in dit tooneelspel geschil derd, sinds het geschreven werd. in menig opzicht ten gunste veranderd, het publiek zal het er niet minder om hebben gewaar deerd. De opvoering door het gezelschap van de Stadsschouwburg en Ho 11. Schouw burg te A'dam onder leiding van Jan Nooy, was voortreffelijk. Dat bewees ook die diepe stilte, waarmee het stuk werd gevolgd. Menig traantje werd weggepinkt, menige zakdoek moest er aan te pas ko men. Na elk bedrijf moest eenige malen „gehaald" worden. Het publiek was zeker voldaan. Mien Faassen als Kniertje en Ko de Haas als de reeder waren o.i. eerste krachten. De leider Jan Nooy als Kobus, het diakenhuismanneke, was een ster van de eerste grootte Uitvoerige bespreking Iaat het bestek van deze „krabbels" niet toe. Hetzelfde gezelschap bracht Donder dag „De Spaansche Vlieg" voor het voet licht. Op verzoek van het Schouwtooneel werd niet „De Rozenkrans" opgevoerd, alhoewel een nieuwe bewerking naar het oorspronkelijke werk zou worden ver toond. „De Spaansche Vlieg" was een klucht, een lachstuk voor kermis-publiek Onbedaarlijk is vaak gelachen om de malle verwikkelingen, waarvan dit stuk overloopt. Beide avonden was de zaal slechts ma tig bezet. Gisteravond werd het blijspel „Hoera! een drieling" opgevoerd, waarvoor groo- ter belangstelling bestond. Tijd ontbreekt om hiervan thans nog meer te vertellen. Alleen dit nog: Er is duchtig gelachen. Een reuze-komiek, die Jan Nooy. De „clou" van de kermis in de Schouwburg althans moet „Faveur" zijn. Vanavond en morgen krijgen we een variété-voorstelling, zoo zeldzaam attrac- tioneei als Texel nog nimmer te aanschou wen heeft gekregen. Perscritieken van diverse bladen zijin vol lof. De bioscoop is de meeste avonden zeer goed bezet. Dinsdag bij de tweede op voering van Tarzan zelfs uitverkocht. Dit wijst op de belangstelling van Texel voor films niet alleen, maar ook op 's hoeren De Jongs goede keuze. Voor mijn theater, zegt hij, is het beste nauwelijks goed ge noeg. Mijn apparaten verkeeren in de beste conditie en worden vakkundig be diend. Bovendien kom ik nu al zooveel jaren op Texel, dat ik zeker weet, waar mee ik hier succes kan hebben. Voor de drie avonden, welke wij voor de boeg hebben, moet de belangstelling weer groot zijn. De films zijn niet te overtreffen. In de steden werden ze weken achtereen vertoond. Zou hier met slechts één avond dan nog een plaatsje onbezet blijven? Het antwoord is niet moeilijk te geven. Het aantal filmliefhebbers moet hier wel groot zijn. Tientallen kaarten voor de nieuwe films zijn nu needs verkocht. Het gerucht, dat de zaal voor de drie avon den reeds uitverkocht is, verzoekt men ons te willen tegenspreken. o— Het kermisbezoek is de heele week ge ringer dan anders, ook gisteravond, in het algemeen vroeger een van de drukste kennis-uitgaansavonden. Zij hadden er tabak van. De fa. Douwe Egberts stelde honderd pakjes tabak tegen verminderde prijs ter beschikking van Texels Crisiscomité, dat ze gisteren uitdeelde onder de toen in de werkverschaffing te werk gestelden. Dat viel in goede aarde Wat volgt BROOD. Een goedmeeinende bakker al hier stelt iedere dag het brood, dat hij overhoudt, ter beschikking van Texels Cri siscomité, dat er zeer goed weg mee weet. Mooi zoo Wie doet er mee Bal Ion wedstrijd. De heer H. C. Bakker, de Westen, vond in de Westerduinen een luchtballonnetje, dat op 24 Juni te Rotterdam bij een wedstrijd, georganiseerd door de fa. Ger- zon, was opgelaten. De vinders van de ballons, welke de grootste afstand afleg den, komen voor een prijs in aanmerking- DE KOOG. Allerlei. De heer H. London, van den Burg, heeft hier thans een kiosk geopend voorde ver koop van kruidenierswaren. (Zie adv.) A 10 Juli a s. wordt Boekel's Autodienst van den Burg op de Koog v.v. belangrijk uitgebreid. MIDDENSTANDERS s Een abonnement bi] m N.V. PROVINCIAAL BELANG 1 Handelsinformatie-en Incasso-^ Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar- H uit zulks duidelijk blijkt met een M exemplaai van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, jn wordt op schriitelijke aanvrage p.o. verstrekt. Ej NV. PROVINCIAAL BELANG Amstelstr 14. Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. E§ 3 Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst getrof- fen worden ten behoeve hunner leden SIR HO-TUNG is, zooals we reeds schreven, de leider van de Chineesche delegatie op de Wereldconferentie te Lon den Hij wordt beschouwd een van de rijk ste inwoners van „Het Hemelsche Rijk", van China, te zijn. Merkwaardig is van deze Ooster- sche geldmagnaat, dat hij geboren werd als lid van een groot, imaar arm Chineesch ge zin in Hongkong. Thans, op 70-ja- rige leeftijd, be - zit hij miljoenen Op zijn vraag: „Hoe moet je het aan- leggen, om rijk te worden kreeg een Engelsch journalist, die een praatje met hem aanknoopte, ten antwoord: Er zijn vele menschen, die wel eens „een goed idee" hebben, maar dat is niet genoeg. Men moet er minstens twee hebben, om het andere te kunnen probee- ren, als het eerste mislukt. Iemand zal u vertellen, dat zeker idee heel goed is, maar het kan niet uitge voerd worden. Dat heb ik ook hooren zeggen van vele dingen, die ik toch vol bracht heb. Mijn advies is, dat men alles moet probeeren, zelfs het onmogelijke. Ik heb vergissingen gemaakt, maar op de duur heb ik nooit gefaald. Vele menschen zouden rijk zijn, wanneer zij minder PRAATTEN en meer luisterden. Mijn ooren hebben mij meer goed gedaan dan mijn tong. Iemands vertrouwen is vaak meerwaard dan zijin rijkdom. Daarom: Win zijn ver trouwen engij zult rijk worden. Een militaire opleiding is voor een zakenman van groot nut, vervolgde Sir Ho-Tung. Al mijn zakenplannen zijn op militaire leest geschoeid. Ik bereid mijn aanval en verdediging altijd goed voor. Ik word verondersteld de rijkste man van China te zijn, maar bedenkt voor alles dat gij moet leeren te geven voor gij kunt ontvangen. Pension „Huize Lida". Het nieuwe Pension Huize Lida, ont worpen door en bestemd voor de heer L. Igesz alhier, is gereed gekomen en kan morgen door belangstellenden worden be zichtigd. Aannemer was de heer H. Daal der, die hier een prachtig stuk werk heeft geleverd. De eetzaal is ruim en frisch en blijft steeds koel door het paarse glas, waarmee de ramen bezet zijn. Een mooie serre is er aan verbonden. Ook de salon ziet er piek-fijn uit. Ze is geheel met mahoniehout betimmerd. Een biezonder- heid is, dat bij de bouw van geluiddem pend ten brandvrij materiaal gebruik is gemaakt, terwijl bovendien binnenshuis nog brandslangen en -kranen zijn aange bracht. Alle 17 slaapkamers zijn van stroo- mend water voorzien. De ledikanten zijn naar eigen ontwerp van de architect ver vaardigd. De lieer Groenhof zorgde voor de bedden en stoffeering. De beeren Bre mer verzorgden het schilderwerk op ar tistieke wijze. De sanitaire inrichting be rustte bij de heer J. Agter, de ekctr. ijnstallatie bij de heer R.Daalder. De Koog is verrijkt met een pension, dat 'het aanzien van het dorp belangrijk ten goede komt. ESPERANTO. VAN ZWEDEN NAAR TEXEL. Eerst wil ik mij met enkele woorden aan u voorstellen, opdat u weet wie nu weer van zoo verre naar uw mooie eiland is gekomen. Ik ben een 23-jarige Zweed, vrijgezel (gelukkig). Twee jaar terug be gon ik met de studie van Esperanto. Daar vóór had ik Engelsch bestudeerd, omdat ik in de waan was, dat ik me op die ma- nier in de 'heele wereld verstaanbaar zou kunnen maken. Maar reeds spoedig bleek ik me te hebben vergist. Toen ik na het einde van de cursus Engelsche boeken wilde lezen, bleek dit slechts mogelijk met behulp van dikke woordenboeken. Evenzoo ging het mij bij het bezoek aan Engelsche sprekende films. Toen ik dan ook vernam, dat in onze plaats (Amal) Esperanto-cursussen zouden worden ge organiseerd, besloot ik direct mij te laten inschrijven. Ze werden geleid door een Tsjechische Esperantist, Willy Burgemeister, uit Warnsdorf, Bohemen. Als resultaat telt onze club thans 56 leden. Evenals andere 'Esperantisten begon ik ook direct te correspondeerem. In een Esperantoblad liet ik een advertentie op nemen en zoo kwam ik in contact met bui- tenlandsche Esperantisten, o.a. met mijn vriend, Joh. M. Duimker, die mij uitnoo- digde naar Texel te komen. Toen ik ook van andere Ned. Esperantisten invitaties ontving, besloot ik per fiets naar het land van de bloemen te gaan. Na de noodige voorbereidingen startte ik 6 Juni. Eerst naar Göteborg en van M. LITWINOiW Minister van Buitenlandsche Zaken van Sovjet-Rusland, gedelegeerde ter Londen- sche Conferentie. VERSCHIL VAN OPINIE. Krijg je een standbeeld? 't Is meest na je dood. Maar Hitier mag 't nu reeds aanschouwen. „Een pracht van een vent", zegt met geestdrift, de een, Maar d' ander: „Voor geen cent te vertrouwen". OUDESCHILD Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 3638 lammeren, 16 koeien, 23 kalveren, 68 varkens en twee paarden. „Wrat boven linkeroog, halverwege geschoren, De tanden in de onderkaak staan ietwat naar voren". Ieder denkt: een misdadigers-signalement per radio verspreid; Toch niet: In Utrecht is men een hondje kwijt. Krijgt gij een wenk of ver- ^llllll maning in zeer scherpe taal, handel dan hiermede, zooals ge met een perzik of een kers zoudt doen: 'eet de vrucht, werpt de 1111114-111111 steen weg. Newton. daar per schip naar Fredrikshaven, Dene marken. In Denemarken vooral ontmoette ik veel Esperantisten. Ook maakte ik daar kennis met een Hongaarsche Esperanto- onderwijzeres, rnej. Ica Galambos. Zonder eenige moeite spraken wij een gansche dag over allerlei onderwerpen. We spra- alleen Esperanto en begrepen elkaar vol komen. Door Duitschland had ik een ontmoe ting met een Nazi. Hij begeleidde mij van Sleesw ijk tot Hamburg. Alhoewel ik overal de uniformen van Nazi's zag, had ik geen moeilijkheden. Wel viel het mij op, dat men nu in Duitschland bevreesd is te laten merken, dat men Esperanto kent. Alle Esperanto-insignes zijn zorgvuldig opgeborgen. Esperanto is n.l. samenge steld door een Joodsch oogarts. De eerste nacht in Nederland bracht ik iri 't Esperanto-huis te Arnhem door. 't Was verheugend, na mijn reis door Duitschland, weer openlijk Esperanto te kunnen spreken. Hier heb ik weer overal vrienden ont moet. De menschen zijn goed voor mij en ik zou hier best nog een 'tijdje willen vertoeven. Dit zal trouwens ook wel het geval zijn, daar de Texelsche Esperanto Federatie mij uitnoodigde deze winter eenige cursussen te leiden. Dus zullen wij elkaar daar ontmoeten Grijpt deze gelegenheid aan. U kunt nooit te vroeg de studie van Esperanto aanvan gen. De Tex. Esperanto Federatie wil u de gelegenheid geven met Esperanto ken nis te maken. Maakt er gebruik van en u zult het bestuur er later dankbaar voor B1RGER KARLSSON. O zijn.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6