De Nieuwe ïexelsche Courant No. 4751 46s,e Jaargang Woensdag 5 Juli 1933 Van week tot week Broeit er wat in Duitschland Wat Oostenrijk doet. UIT TEXELS VERLEDEN. De conferenties van Londen en Genève. Texelsche Berichten Is stads 1 Juni 1930 In dit btad opgenomen. UITQ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Laxtgeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.' iedere regel meer 12 ri. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten dei Burg fl.losse nrs 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 7,30; 8,-; 11,20; 12,30; 2,35; 5,35. Van den HeLder: 7,-; 9,-; 10,-; 12,20; 2,-; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 9,-; 11,15; 5,20; 8,-. Van den HeLder: 7,-; 9,-; 10,30; 12,20; 6,30; 9,15. Texel—Harlingan v.v. Maandags, Woensdags en Zaterdags: van Texel vm. 8,15 uur; van Harlingen n.m. 1,30 uur. (Ingaande 8 Juli a.s.) HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer ]/2 uur later.) 6 7 8 9 10 11 12 Juli 8,19 9.23 10,10 10,55 11,40 12,25 1.— RljWIELEN en RIJTUIGEN 9,54 ZATERDAGAVOND. Het geweldige tempo, dat de.Duit3ch.e- regeering in de laatste tijd zet achter de voltooiing der revolutie doet menig een vermoeden, dat zij geen tijd te verlie zen Iheeft, omdat zij minder sterk staat dan zij het voorstelt, en heeft aanleiding gegeven tot het ontstaan van allerlei ge ruchten, die in Duitschland van mond tot mond,gaan en waarvan verschillende naar ons zijn overgewaaid. Tot de interessant ste geruchten, behoort wel, dat de vroe gere rijkskanselier, generaal von Schlei cher, omtrent wie een paar weken gele den ten onrechte werd gemeld, dat hij naar het buitenland was gevlucht, van plan zou zijn om aan het hoofd van de Rijksweer de regeering van Hitier omver fe werpen en de staatszaken over een an dere boeg te gooien. Wat van deze en andere geruchten waar is weten wij niet. Maar het feit, dat ze loopen bewijst reeds, dat er iets broeit. Over de Rijksweer zelf loopen weer an dere geruchten. Daarin zou groote onte vredenheid bestaan, vooral bij het offi cierskorps, over de Nazi-heerschappij. Men vindt het allesbehalve plezierig overal op Hitier-jongens te stuiten, vaak in min of imeer leidende positie, ook ten op zichte van de Rijksweer. De Rijksweer is een sfinx, evenals haar vroegere "leider generaal van Seeckt, die tegenwoordig ergens in China rondzwalkt, altijd was. Men weet iniet recht wat men aan haar heeft, met name niet of zij trouw achter Hitier staat. Vroeger stond zij trouw ach ter Hindenburg maar de oude president heeft ongeveer alle macht aan Hitier moe ten afstaan en dus weinig meer in te bren gen. Zoodat de kwestie hoe langer hoe raadselachtiger wordt en als geknipt is, om de geruchten-sluier nog dichter en dikker te maken dan hij reeds is. Wat nu, kleine Man? Deze vraag wordt telkens weer gericht tot bonds kanselier Dollfuss, "de jongste maar ook de kleinste regeeringsleider in Europa. Hij' zit Ina zijn LondensChe reis weer hoog maar niet droog in Weenen, jaagt daal de nog elke dag aanslagen plegende na- tinoaal-socialisten uit hun schuilhoeken, heeft een vaderlandsch front gevormd, blijft Duitschland de voet dwars zetten, weerspreekt alle geruchten over 'n herstel der dubbele monarchie en vereeniging met Hongarije of nog meer Donaustaten in een staatsverband en doet verder wat een Oostenrijksch bondskanselier met biceps onder dergelijke omstandigheden te doen vindt. Dit alles niettegenstaande de pers- attaché der Duitsche nationaal-socialis- sohe partij verklaard heeft, dat „zoo min als een flesch lavendelwater in zee ge worpen, in staat is de reuk van het water TEXEL IN DEN JARE 1826. Wij namen een wagen aan, en deden in gezelschap van de postschipper, een groote toer over liet eiland. Van liet Oudeschild reden we langs eenige nieuwe torten, door de Franschen aangelegd, en de Oude Schans, waarin geen bezetting meer is, en kwamen vervolgens aan de buitenplaats Brakenstein, de eenige op het eiland; een tweede, Rozenhout ge naamd, is in de tijd der Franschen ge sloopt. (Thans hebben we blijkbaar Ro zenhout II. Red.) Nabij deze plaats zagen wij vijf puften, waarvan het water zeer goed smaakte. Zij behooren aan het weeshuis en voorzien een groot gedeelte van het eiland. Men vervoert het water in vaten door een vaarsloot. Elk gezin betaalt, voor het ge not van dit water, dertig oent in het jaar. De schepen worden er ook uit voorzien en betalen voor elk okshoofd 37cent; met de kosten van vervoer enz. komt het aan boord op 70 cent. De grond is hier eenigszins heuvelach tig en men heeft een ver uitzicht over het eiland en de zee. We zagen overal veel schapen weiden; het is bekend, 'dat het Texelsch ras voor uitstekend goed gehouden wordt. Het ge tal nee int jaarlijks toe: voor drie jaren beliep het 28000, en thans is het reeds 33000, zoo men ons zeide. Men scheert ze eenmaal in het jaar, met St. Jan. De wol wordt verkocht aan Leidsche, maar meer nog aan Z.-Nederl. fabrikanten. 2 te doen veranderen, zoo min is rijkskan selier Dollfuss in staat liet nationaal-so- cialisme in Oostenrijk uit te roeien". En tot Mussolini richtte de officieele Duit sche nazi-journalist de waarsohuwing: „Als de melk eenmaal zuur is gewonden, is er niets meer aan te doen. Italië zal zioh in zake de z.g. Aansluiting spoedig geplaatst zien voor een voldongen feit". Trots deze erstige vermaningen, leven Dollfuss en Mussolini nog en ze maken het naar omstandigheden zelfs wel. In elk geval beter dan de ontwapenings conferentie, die om voorloopig van de ellende af te zijn verdaagd is tot half Oc tober en ook dan de economische wereld conferentie, waaromtrent het gerucht liep, dat zij eveneens verdaagd zou worden, natuurlijk ook al niet uit weelde. Presi dent MacDonald heeft echter op een pers conferentie verklaard, dat geen woord waar was van deze en andere geruchten. Het ging de conferentie uitstekend. Als de wereldcrisis met optimisme ware te red den, was MacDonald de aangewezen man om het varkentje te wasschen. Welbeschouwd staan de zaken in Lon den thans zoo. dat alle besprekingen en mogelijke besluiten van alleriei voorwaar den afhankelijk worden gesteld. Daardoor is het mogelijk geworden tal van belang wekkende teksten op te stellen, maar geen enkel financieel of economisch vraag stuk is tot oplossing gebracht. En daar de omstandigheden niet van die aard zijn, dat men alles maar op de lange baan kan blijven schuiven en daar bovendien de meeste regeeringen huiverig zijn van haar eigen verdedigingstactiek, breken op het oogenblik allerlei vooraanstaande per soonlijkheden zich het hoofd over de vraag, hoe ze de Londensche conferentie kunnen redden uit het doolhof waarin zij is geraakt. VON HINDENBURG Rijkspresident van Duitschland, KERMIS-KRABBELS. De balans. De schijnwerpers der publieke belang stelling, die een week achtereen op de kermis en wat daarmee verwant is, wanen gericht, zijn weer afgebroken en naar an dere oorden getransporteerd. Texel heeft zijn kermis weer gehad en wie daar hun dubbeltjes in meer of minder groot aantal lieten rollen, zullen weer beide handen aan de ploeg moeten slaan (figuurlijk meeneu we) om ze terug te verdienen. Ge zijt vermoedelijk benieuwd, hoe de kermis reizigers het met him kraam, theater of hoe dat spul mag heeten, hebben ge maakt? We hebben daarom met een aan tal hunner een praatje gemaakt en daarbij kwamen we tot de conclusie, dat de Texelsche kermis dit jaar de meesten een behoorlijk bedrag in de la heeft gebracht. De exploitant van Loggen's Wafelkraam verzekerde ons, dat hij het uitstekend ge maakt heeft; de man van de schiettent was tevreden; de ontvangsten hadden zijn verwachtingen ver overtroffen in tegen stelling met Medemblik, waar hij zelfs zijn geringe staangeld niet heeft kunnen opbrengen. Afdeelmg speelgoed: be hoorlijk verdiend; vooral de Dubbeltjes- kraam had veel aftrek. De beide paling- kramen raakten uitverkocht, vooral Zon dag hadden ze veel klandizie; de overige dagen waren slapjes, waardoor zij aan het bedrag, vorig jaar ontvangen, niet konden toekomen. Nochtans: niet ontevreden. De wed. Karei kwam hier nu al voor de 38e maal. De suikerwerkkraam had drukke ne ring. 'k Ben best tevreden, meneer, ver zekerde de man ons. Theater Orpheum deed de tweede helft van de week goede zaken. Vooral Zondag liep het druk. Re sultaat: een gemeubileerde boterham ver diend. Ook liet kleine theater, waar die Afrikaansche juffrouw met haar gloeiende staven, tabak en rijst, haar kunsten ver toonde, trok vrij veel publiek. Bij andere plaatsen vergeleken, meneer, hebben we het hier goed gehad. We zijn wel voldaan. Volgend jaar komen we met wat nieuws, met „De steile wand", een hooge wijde ton, waarbinnen twee motorrijders in dui zelingwekkende vaart rondrijden. Ja, ver volgde de man van het spul, je moet tel kens met wat nieuws komen. Dan doe je de beste zaken. Een bevestigend antwoord konden we geven op zijn vraag, of we die wilde Afri kaansche niet knap geïmiteerd („nage maakt") vonden. Incerdaad heeft hij het publiek knap bij de neus genomen, maar het wil tooh bedrogen zijn. Hoe zou 'het anders kunnen, dat elders die „Waar- zeg"-papiertjes tegen een dubbeltje zoo' grif van de hand gingen Dat de zweefmolen geen kwade kermis heeft gehad, heeft ieder kunnen aanschou wen. Tot laat in de avond was de zweef- lust meestal nog groot. Ook de draaimo len heeft aardig ontvangen. Die moet het voornamelijk van de jeugd hebben en had het de meeste dagen, vooral Woensdag en Zaterdagmiddag en Zondag, aardig druk. De luchtschommel heeft het slecht gemaakt, evenals de stoom-caroussel. De standplaats van deze laatste aan de Wil- helminalaan deugde ook niet. Het was er wel eens druk, maar meestal was de pret van korte duur. De stemming ontbrak. De groote omvang liet plaatsing op het kermisterrein niet toe, hetgeen de onder nemer trouwens ook bekend was. Hij 'meende echter dat een afstand van vijt minuten geen bezwaar zou zijn. Hierin Iheeft hij zich echter vergist. (De man gaat nu naar Colijnsplaat (Zeel.), vervol gens Vianen, dan Wleringen, enz. Zoo trekt dat maar heen en weer.) Over het algemeen heeft de kermis bij de menschen, die daarin hun testaan vinden, geen kwade indruk achtergelaten, hetgeen temeer verwondert, daar het ieder opgevallen moet zijn, dat het met de drukte bij andere jaren vergeleken maar matig gesteld was. We herhalen, dat we onze gegevens hebben uit de mand van de kermls- spullebazen zelf, zoodat we niet op losse geruchten behoeven af te gaan, hetgeen: we trouwens nimmer doen ook. o Er is druk gedanst, vooral in de nieuwe zaal van de Oranjeboom. De laatste dagen ook in hotel Texel, terwijl ook Eelman's Danstent niet werd vergeten. In hotel, de Zwaan is het niet zoo druk geweest De Jongs Bioscoop heeft het de heele week best gemaakt. Dat houdt goede be loften in voor „Pen's Texelsch Bioscoop Theater", wanneer ook daar goede films op het doek worden gebracht. Zondag avond hebben we.er een voorstelling bij gewoond en als moofdnummer „Titanen der lucht" bewonderd, een film, rijk aan spannende tafereelen en zeer geschikt om llllll^llllll Let eens op de menschen, die llllll+llllll altijd bewenen, dat succes een 111111+111111 kwestie van toeval, van geluk is. Illlil+llllil Tien tegen een, dat het tnisluk- llllll+llllll ten zijn. De beroemde Amerikaansche vlieger Lindbergh, de eerste, die zich met een vliegtuig over de Oceaan waagde, zal binnenkort starten met het doel de mo gelijkheid van een vaste luchtlijn Amerika- Europa via Groenland te onderzoeken. een denkbeeld te krijgen van de gevaren, waaraan vliegeniers bloot staan. Zeer interessant waren de vluchten op groote hoogte, waaraan we als het ware zelf deelnamen; het landen van vliegtuigen en het luchtschip Los Angelos op een vliegtuig-moederschip, enz. De Schouwburg heeft op de dagen, dat het gezelschap onder leiding van Jan Nooy daar optrad, maar weinig publiek getrokken. De beide avonden echter, voor al de laatste, dat „Faveur" optrad, was de zaal best bezet. Zondagmiddag was de belangstelling niet groot. Wat „Faveur" ons gebracht heeft, over trof alles, wat Texel op dit gebied tot; nog toe heeft aanschouwd. Het program ma was welverzorgd en rijk aan variatie en mag op het predicaat „beschaafd" en „le klas" zeker aanspraak maken. Dat de leuze „Faveur stelt nooit teleur" ook hier bewaarheid is, wordt van alle kanten ver zekerd. Het zal danook niet voor het laatst zijn geweest, dat dit Variété Ge zelschap hier opgetreden is. Men kan zijn oogen niet gelooven, wanneer men dat „handig" balanoeeren ziet met behulp van de voeten alleen met een enorme flesch, 'een pop, een gansoh ledikant zelfs: de goocheltoeren zijn niet te doorgron den, ook de meest scherpzinnige toe- söhouwer knoopt daar geen touw aan vast. En dan dat gedaditenlezen! Ge woonweg verbluffend. Het zou ons te ver voeren u staaltjes te noemen. Alleen dit dan: Op de vraag van Mr. Paulus aan zijn partner: „In welke maand is deze dame geboren volgt prompt het ant woord: Januari! „De hoeveelste?" Ant woord: De achtste. Dat klopte precies, terwijl iedere gedachte aan een tevoren gemaakte afspraak uitgesloten moet wor den geacht. (Hier staan we voor in, daar die dame van schrijver dezes een na staand familielid was. Voor het overige ontbreekt ons deze controle). Tholen en Van Lier hadden groot succes met hun Hollandsoh repertoire en werden nu bij hun eerste optreden op Texel reeds met applaus begroet, wat voor hun populari teit mag pleiten (radio!). Vooral de Academy Girls komt 'n groot deel van het succes toe. De talrijke sce nes, waarin deze gracieuze dames optran den met hun bevallige dansen en andere nhytmisohe manoeuvres oogstten veel en welverdiend applaus. De fleurige, telkens weer andere costumes droegen daar veel toe bij, maar bovenal haar „songs", pit tige lustige liedjes Horace and Bell, het muzikale en dansvaardige duo, hadden groot succes. Vooral ook mag dit gezegd worden van de Russische ingenieur Christy Tscharikoff, die optrad met zijn aethergolven-instrument, met behulp waar van hij de schoonste muziek „zoo maar uit de lucht" haalt. Met de heer A. de Wilt hebben we op 'in vriendelijke uitnoodiging eveneens, een poging daartoe aangewend maar (de rest begrijpt u wel). Een in teressant nummer was dit zeer zeker. In het Duitsch gaf de heer Tscharikoff een verklaring van het principe, waarop zijn instrument berust. In ©en kort onder houd, dat we met de vernuftige Rus mochten hebben, zeide hij ons veel te reizen. Hij woont te Parijs, waar ook zijn moeder vertoeft. Na de tournee met Faveur begeeft hij zich naar Spanje. Overal wordt groote belangstelling voor zijn vinding aan de dag gelegd, ook van de zijde van de radio-omroepen, voor TEXELSCHE CPU RANT LICHT OP LINDBERGH

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1