Gemengd Nieuws De Saneering van de Bloembollenteelt. DE MOORDENAAR VAN IEDERE DAG. Slachtrijpe schapen naar Beigië. wier microfoon hij meermalen opgetre den is. Wanneer we tenslotte nog de krachttoeren varn The Tibor Gomorys ver melden, die aller respect afdwongen, heb ben we geenszins een volledig verslag ge geven van het vele bewonderenswaardige, dat Faveur zoo'n avond geeft, maar toch wel de indruk, dat hier iets biezonders ge boden wordt, veel beter, veel fraaier, dan een kermis als regel oplevert. In een onderhoud, dat we met de heer Faveur ihadden, zeide hij aangenaam ge troffen te zijn door de enthousiaste ont vangst welke het aanwezige publiek zijn gezelschap bij zijn eerste optreden heeft bereid. Er zijn soorten van applaus, zoo drukte hij zich uit. Ik bemerk heel goed, dat het gebodene inslaat. En zoo was het ook. De groote moeite, welke de heer Faveur zich immer geeft, bij de samen stelling van zijn programma, werd wel beloond. Nieuwe telefoonaansluiting. F. Zegel Kz., no. 19, Oude schild. P. Daalder, no. 17, de Koog. Zeemanspostziegels. Het Uitvoerend Comité Oprichting Mo nument Nederl. Reddingwezen heeft ten gevolge van de zeer sledhte economische omstandigheden de actie ter verkrijging van de noodige geldmiddelen om tot op richting van een monument voor het Ne- derlandsch Reddingwezen te geraken, voor eenige tijd stopgezet. Hoewel reeds een niet onbelangrijk be drag beschikbaar is en het Comité destijds nog eenige toezeggingen zijn gedaan, bleek het niet mogelijk, liet benoodigde kapitaal uit de binnenkomende giften bij een te krijgen. In samenwerking met de navolgende corporaties t.w,de Ned. Zee manscentrale, het Apostolaat ter zee, het Nat. Zeemansfondsen het Hospitaal Kerk schip „de Hoop", worden nu vier post zegels uitgegeven, welke zegels 'n waarde hebben van: U/2 cent (verkoopprijiS 3 et.) 5 ct. (verkoopprijs 8 ct.)6 ct. (verkoop prijs 10 ct.); 121/2 ct. (verkoopprijs 16 ct.) Eteze zegels worden verkocht sinds Juni j.l. tot en met 9 Dec. 1933 en zijn 'geldig tot en met 31 Dec. 1934. Het Comité hoopt thans, met het deel, 'hetwelk 'het zal ontvangen van de meer dere opbrengst dezer zegels, haar doel te kunnen bereiken en het laat zich aanzien dat zulks ook wel zal kunnen geschieden. Het Comité verzoekt van die zeemans postzegels een zóo ruim mogelijk gebruik te maken. UIT HET GRIJS VERLEDEN. De directeur van het Zoöl. Station te den Helder schrijft ons d.d. 1 Juli 1933: Wellicht herinnert u zich, dat in 1929 aan 'het Zoölogisch Station te den Helder een herten schedel werd aangebracht, die wij ter determinatie hebben doorgestuurd. Vandaag eindelijk ontvingen we daar over een schrijven van liet Mineralogiscli- Geologisoh Instituut der Rijksimuversiteit te Utrecht, waaruit wij liet volgende aan halen „Het doet mij genoegen u te kunnen mededeelen, dat her een buitengewoon fraai exemplaar van het Diluviale Reuzen- hert, Megaeeros hibirnicus Owen is, welks waaide nog vermeerderd wordt doordat de oogtak drie vertakkingen vertoont, terwijlj 1 lof 2 de regel is". Hoeveel ingeleverd moet worden. Texels actie heeft succes ge boekt. Een pluim voor het Gemeentebestuur en de besturen der Texelsche bollenkweekers-or- ganisaties. De Minister van Econom. Zaken 'heeft eindelijk inzake de saneering van het bol- lenbedrijf een beslissing genomen en stelde de hoeveelheden in te leveren bol len vast als volgt. Hieruit blijkt, dat de pogingen van Texel om 'het oorspronkelijk plan te doen wijzigen, met goede uitslag zijn bekroond Voor Dubb. von Sion en Golden Spur is een uitzondering gemaakt. Waar deze overwegend worden geteeld (Texel), be hoeft maar ©en kleiner percentage inge Ieverd te worden. Niet tevergeefs derhalve' hebben burgemeester Oort en weth. Par Jevüet in den Haag ter Dep arte mente geconfereerd; niet te vergeefs 'hebben later opnieuw de heenen Parlevliet, Dijt en Flens Texel's belangen in den Haag bepleit. We verheugen ons over het re sultaat, dat immers de Texelsche bolten- kweekers weer moed geeft en een licht puntje beduidt in een overigens nog niet van crisisdruk bevrijde tak van bedrijf. Wij feliciteeren de Jieerem die de actie zoo krachtig hebben gevoerd, met hun succes en 'hopen dat de gunstige gevolgen aan de verwachtingen zullen beantwoor den. i De inlevierifflg- De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat t.a.v. de volgende bol- lensoorten moet worden ingeleverd: Narcissen: a. van grove narcissen (trompetnarcissen, Ineomparabilisvarië- teiten, Dubb. Incomparable, Sulphur, Oran je Phoenix, Dubb. van Sion, Trosnarcis- sen en Poëtaz-variëteiten), 20 Kg. per „De auto reed met groote snelheid". „De auto reed met gang op een troep kinderen in". Enz. Met zeer veel belangstelling heeft de natie gadegeslagen, hoe ter uitvoering van de nieuwe Wapenwet oude moedertjes met de verroeste ruiterpistolen van wij len een ruiterovergrootvader naar de po- litiebureau's zijn getogen en hoe angstige huisvaders alarm-, klap- en ammoniakre- volvers hebben ingeleverd, dat alles ter beveiliging van onze levens en ter voor koming van misbruik. Het komt inderdaad enkele malen per jaar voor, dat jaloer- sclie minnaars schieten op ontrouwe brui den .met revolvers, die zij op illegitieme wijze hadden verkregen. Zij, de minnaars, gaan dan voor enkele jaren de kast in en doen het nooit weer. De rechter gelast- de vernietiging van het wapen en dit gaat eveneens nooit meer af. Doch de wet verleent u ©n mij het recht met een projectiel van groote om vang laings de weg te schieten een be stuurbaar projectiel, dat vele paardekrach- ten in zijn omhulsel heeft snorren cn met een vaart van honderd en meer kilometer in alle gewenschte en ongewensohte rich tingen kan bewegen. Een revolverkogel, die mist, keert niet halverwege om dan ■opnieuw ©en bedreiging te vormen voor degene die hij gemist heeft. Een slinge rend© auto heeft meerdere kansen en kan nog net de haastig opzij' gesprongen voet ganger raken. Terwijl ge er feestelijk voor bedanken zoudt langs een of andere weg te wandelen, wanneer te voren geannon ceerd was, dat er schietoefeningen gehou den worden, acht men het geen bezwaar er ©en luchtje te scheppen, wanneer u in de minuut veertig zware projectielen passeeren, die ieder ©en halve compagnie kunnen vernietigen. Dat is het moderne verkeer, zegt men, en dus houden wij zorgvuldig onze doodenlijst en zien dat de auto geen slecht figuur slaat bij een griep-epidemie of een kleine vulkaanuit barsting, al werkt de auto meer op afbe taling en bij kleine ongeregelde beetjes. Het is niet altijd de auto en het is dik-' wijls de motorrijder en soms de fietser en een enkele keer de voetganger zelf, maar voor de statistiek maakt dit geen verschil er is 'een dooie en soms zijn er twee en dikwijls meer. in het begin zei de rechter: honderd gulden boete. Toen er misbruik van gemaakt werd be gon het hechtenisstraffen te regenen, soms tot zes maanden, wat nog altijd een geringe compensatie is voor een men- schenleven, dat altijd een menschenleven is. Wanneer men, een lastig creatuur langs de weg van vernuft, geduld en een hoeveelheid od slinksche wiize verkregen rattenkruid uit de weg ruimt, krijgt men levenslang. Het is goedkooper en maakt minder omslag hem te overrijden en dit is wel een zonderlinge verschuiving van vergeldingsvormen. Autobestuurders die op troepen kinderen inrijden kwamen er bij mij alleen in zeer uitzonderlijke ge vallen onder de zes jaar af. R.R., b. van fijne narcissen (alle narcis sen, die niet tot de grove soorten be- ihoonen) 11 Kg. per R.R. Onmiddelijk moet hiervan SO pet. direct van het land worden ingeleverd en 20 pet. moet worden gereserveerd. De in te leveren partijen moeten zijn winddroog, schoon, normaal afloQpend en ongeraapt. Afwijking van deze veneischten is in zeer biezondene gevallen niet uitgesloten. Bij sterk éénzijdige cultuur, (zijnde 2/3 der beteelde oppervlakte) van Golden Spur en Dubbele von Sion, heeft de Ne derl. Bloembollenkweekerscentrale de be voegdheid bovengemelde 20 Kg. te ver minderen 'tot 14 Kg. Hyacinthen: Van plantgoed moet on middellijk van 'het veld worden ingeleverd S HL. van elke 100 R..R nu te velde staande hyacinthen. Gereserveerd moet .worden 5.,2 HL. van elke 100 R.R. De in te leveren bollen moeten zijn. beneden 18 cM. nat gemeten. Van lever baar moet worden gereserveerd 8,S HL. van elke 100 R.R. inu te velde staande hyacinthen, maat minstens 13 cM. en hoo- ger. Voor die bedrijven welke in 1932 vrijwillig hebben ingeleverd, onder con trole van de Vereen, „de Hyacinth", be dragen bovenstaande hoeveelheden respec tievelijk 6 HL., 4,2 HL. en 6,S Hl- Tulpen: a. Van vroege tulpen moet aan plantgoed worden ingeleverd 11/2 Kg. per R.R. en gereserveerd 1 Kg. Van lever baar moet worden gereserveerd 1 Kg. per R.R., maat 10 cM. en hooger. b. Van Darwin-, Mende 1-, Late en alle andere tulpen moet van plantgoed worden inge leverd 5 Kg. en gereserveerd 3 Kg. per R.R. Van leverbaar moet worden gereser veerd 2Vs Kg. per R.R., zift 10 en op. Het in te leveren plantgoed moet zijn afloopend, normaal plantgoed, tot 10 cM- bij vroege tulpen en tot zift 10 bij Dar- wintulpen, alles droog en gepeld. Weest voorzichtig met verkoopan. De minister vestigt voorts de aandacht van belanghebbenden er op, dat ieder in dividueel aansprakelijk is voor de juist heid van zijn opgaven bij de inventari satie,' alsmede, dat het niet behoorlijk inleveren, respectievelijk reserveeren van bovcngemeicie hoeveelheden en het niet behoorlijk invullen der inventarisatie-for mulieren ontzegging van het recht: bloembollen te telen, respectievelijk te ex- porteeren ten gevolge zal hebben'. Kweekers van bloembollen worden voorts aangemaand voorzichtig te zijn met de verkoop van hun producten. Zelfs de goedkoopste soorten zullen de minimum prijzen moeten opbrengen, en is er dus geen enkele aanleiding om goede en minder goede soorten voor de minimum prijzen te verkoopen. De vastgestelde mi- nimuprijzen voor de binmenlamdsche han del zijn: Hyacinthen: 19 cM. f6; 18 cM. f5; 17 cM. f4; 16 cM. f3.25; 15 cM. f2,75; 14 cM. f2,25; 13 cM. f 1,75. Tulpen: A. enkele en dubbele: 12 cM. en op f 1,401112 cM. fl; 10—llcM. f0,75. B. Darwin- ©n alle andere late tul pen: zift 12 en op f 0,90; zift 11 f 0,65 zift 10 f 0,50. Narcissen: A. soorten, welke groote bollen voortbrengen, per ton 10 ct. per Kg., B. soorten, welke kleine bollen voort brengen, per ton 12 ct. per kg. (Ontleend aan de dagbladen van Maan dag en Dinsdag). Examens. Op 29 Juni slaagde voor 2e sturman in den Haag de lieer W. J. Lackin, vroe ger leerling Z.V.S. alhier, thans te Vlis- singen. De Commissie tot bevordering van de export van slachtrijp wolvee brengt on der de aandacht van belanghebbenden dat, na overleg met ©en bepaald exporteur, vermoedelijk a.s. week gelegenheid zal worden gegeven tot overname van SLACHTRIJPE SCHAPEN. Hieronder dienen te worden verstaandieren zonder fokwaarde, bestemd voor de afzet, dik- of goedbevleeschd, dus geschikt voor de slachtbank. Hiet is de bedoeling deze overname op dezelfde wijze te doen plaatsvinden ais is geschied bij de naar Frankrijk ge- exporteerde lammeren. Overwegende het groote succes bij de lammerenexport, is de commissie van oor deel, dat 'het overbodig zal zijn, ook voor 'het slagen van deze onderneming een beroep te doen op allermedewerking. Zij vertrouwt ten volle, dat ook deze nieuwe actie krachtig zal worden ge steund. (Zi'e ook volgend nr.) Officieel veilingsberiöht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijzen der eieren konden zich AAaan- diag in het begin der veiling op het peil der vorige week handhaven. In- het laatst liep de prijs een weinig terug. De handel was minder vlug. Uit de dagbladen van Zaterdag: HET AANTAL RIJWIELEN in Ne derland. nadert de drie millioen, één rij wiel per drie inwoners. De totale pro ductie in Nederland is van 1922 tot 1929 bijna verviervoudigd en bedroeg in 1929 405,000 stuks. AMELAND. Tusschen Westdonger a dee 1 Oostdongeradeel en Ferwerderadeel heeft een bespreking plaats gehad over de aan leg van een dijk van de vaste wat van 'Friesland inaar Ameland en de verdieip indijking van de Waddenzee. (Werkver schaffing met steun van het Rijk). HET ESKADER Ital. vliegtuigen, dat naar Chicago vliegen zal, is tus schen half zes en zes uur onder lei ding van Balbo I uit Orbetello ver- trokken en kwam tegen 1 uur te ingwöüde aan. Bij het dalen is een der vliegtuigen over de kop geslagen, waarbij een korporaal-mecanicien de dood vond. De overige vier inzittenden werden licht gewond. 24 Vliegtuigen zullen de tocht vervolgen, via IJsland en Labra dor. Balbo, de leider, is Italië's Minister van Luchtvaart. TE BROOKLYN is de weduwe van de Amerik. bendeleider Jack Diamond dood gevonden. VIJF POOLSCHE legervliegtuigen vlo gen aan de Oostzeekust langer dan een uur boven Duitsoh gebied. Duitschland land protesteert scherp. TE MIDDELBURG is wegens voort gezette overtreding van de art. 2 en 4 van het Tarwebesluit D. M. te Amemui- muiden veroordeeld tot tweemaal f 1000, boete, subs, tweemaal 50 dagen hechtenis en eenmaal f 200 boete subs. 20 dagen, hechtenis. VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST. Ten behoeve van de z.g. vrijwillige ar beidsdienst in Duitschland is het slot Ho- henbuchau bij Wiesbaden in bezit geno men. 'S WERELDS RIJKSTE MEISJE. Het rijkste meisje ter wereld, Barbara Hutton, erfgename van de Woolworth- mi 11 ioenen, is in liet huwelijk getreden met de Russische prins Alexis Mdivainie (uit Georgië.) DON JUAN. De derde zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, die aanspraak kan doen gel den op de Spaansche troon, nu zijn beide oudere broers daarvan afzien. EEN SLACHTOFFER. Hef Amerikaansche slagschip „.Wyo ming" viel als slachtoffer van een der vele vlootconferenties.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2