De Nieuwe Texelsche Courant No. 4753 46s,Jaargang Woensdag 12 Juli 1933 2LSLT? VERMEULEN'S Accountants-Kantoor Uw advertentie Van week tot week De Londensche conferentie stelt teleur. De man, die succes had. UIT TEXELS VERLEDEN. Texelsche Berichten Wandelaar, pas op Gemengd Nieuws MEER DAN 2300 EX. DAT WIL WAT ZEGGEN. Is siads 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.f iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 7,30; 8,-; 11,20; 12,30; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,-; 12,20; 2,-; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 9,-; 11,15; 5,20; 8>~- Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,30; 12,20; 6,30; 9,15. Texel—Harlingem v.v. Maandags, Woensdags en Zaterdags: van Texel vm. 8,15 uur; van Harlingen n.m. 1,30 uur. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/2 uur later.) 13 14 15 16 17 18 19 Juli 1,33 2.12 2,53 3,44 4,53 6,07 7.08 R1|WIELEN en RIJTUIGEN 9,46 In Londen zijn 1000 vertegenwoordigers van 66 volken bijeen om de wereld weer op pooten te zetten, maar de ©enige, die er tot op heden iets van beteeketnis tot istand wist te brengen en voordeel wist te behalen is Litwinof, de Russische volks commissaris van buitenlandsche zaken.- Weliswaar niet op de conferentie zelf doch daaromheen en als gevolg er van.. En dit terwijl president Roosevelt juist zijn derde boodschap aan de economische wereldconferentie deed toekomen, zoodat men haar inu in sommige kringen wel als doodgeboodsChapt beschouwt. Wanneer niet alle voorteekenen bedriegen, zwalkt ze hulpeloos rond op de hooggaande golven der politieke economische zee, nu eens naar bakboord, dan weer naar stuur boord uithalend, niet uit eigen wil of wetenschap, doch onderhevig aan aller lei inblazingen van allerlei personen, groepen en belangen. Maar onderwijl ste vende Litwinof met vaste hand op een paar doeleinden af, die hij wist te be reiken ook, te weten: verzoening met Engeland en een verdrag met verschillen de volken, waardoor Rusland in de rug gedekt zou worden bij een mogelijk con flict met Japan en tegelijkertijd de Duit- sche bedreiging, of het Duitsche gevaar, tot een minimum zo\$ worden terugge bracht. Men weet, dat Rusland sedert gerui me tijd in een strijd gewikkeld was met Engeland wegens de veroordeeling van twee Engelsche ingenieurs in Moskou. TEXEL IN DEN JARE 1826. HET ECHTPAAR LINDBERGH dat nu weer door zijn luchtreizen van zich doet spreken. Dit Buitenveld is domein en wordt in twee deelen verpacht, het eene vopr 1800, het andere voor 1400 gld. De eene pach ter, die aan de kwelder woont, heeft bij de overstrooming van Februari 1S25 146 schapen verloren; hij had er 24 a 25 honderd. Wij zijn bij de andere uitgestapt, om daar de Zanddijk, waarbij hij woont, te bezichtigen. Eigenlijk is hij tegenwoordig een duin van aanmerkelijke hoogte en vastheid. Hij vormt op dit punt een hal ve maan met de spitsen naar buiten eni met een vlak strand van meer dan een kwartier breed voor zich. Deze dijk is in liet begin der 17e eeuw aangelegd door het plaatsen van palen en planken, waar tegen het zand vanzelf opgestoven is. Diit zand, regelmatig met 'helm beplant wor dende, is steeds hooger geworden en heeft als het ware een rij van duinen doen ontstaan. De konijnen zijn Ihier zeer talrijk. De pachter zegt ons, "dat hij er ruim -duivrend paar jaarfijks vangt. Hij heeft ze 'fiet laatste jaar verkocht voor 65 ct. het paar met het vel. De gewone prijs is anders 20 ct. per stuk zonder het vel en 40 ct. met het vel, somtijds nog hooger. Men slijt ze in Amsterdam. Men raapt hier ook veel eieren van zeevogels, meest van meeuwen. De pach ter berekent, dat hij er jaarlijks vijf tot zesduizend heeft en hij verkoopt ze te Amsterdam voor f 1,50 de honderd. 4. BENITO MUSSOLINI wordt 29 Juli 50 jaar. Engeland had .deswege de invoer uit Rus land goeddeels stopgezet en Rusland had daarop soortgelijke maatregelen geno men. Dit tot groot nadeel van beide lan den. Nu is het Litwinof in Londen ge lukt aan deze strijd een einde te maken. De Engelsche ingenieurs zijn vrijgelaten, tevens het land uitgezet, en Engeland hief Ihet embargo op. Het was zoo iets als „gelijk oversteken", zoodat niemand de 'eerste, hetgeen in dit geval de minste 'beteekende, heeft behoeven te zijn. Tevens is het Litwinof gelukt met een aantal sta ten, waaronder verschillende randstaten, Turkije, Polen, Roemenië ondanks Bessarabië Zuid-Slavië en TsjeCho- Slowakije, ©en soort miet-aanvalsverdrag te sluiten, hetwelk Rusland sterker maakt tegenover Japan, dat Rusland in 'het O. bedreigt, en tegen Duitsohland, dat vol gens Hugenberg DuitsChland in 'het W. belaagt. De mogendheden, die tot dit verdrag zijn toegetreden, tellen gezamen lijk ongeveer 300 miljoen inwoners en vormen als zoodanig een soort bescher mingsmuur of dijk tegen Duitschland in ihet Noord-Oosten, Oosten en Zuid-Oos ten, met de besliste bedoeling niet slechts van Rusland maar ook van anderen, zoo als Polen en Tsjecho-Slowakije: daardoor een Duitsche bedreiging minder gevaar lijk, liefst onmogelijk te maken. Deze muur wordt in het zuiden als het ware verlengd door Oostenrijk met Italië ach ter zich en in het W. door Frankrijk en België. Duitschland's internationale posi tie is zeer ongunstig, erkende de vorige week Alfred Rosenberg, een vau de op de voorgrond tredende Duitsche Nazi's. Men beschouwt hem als Hitler's rechter hand op het gebied der buitenlandsche, politiek en Von Neurath's waarschijnlijke en spoedige opvolger als minister van buitenlandsche zaken. Sedert Rosen berg sprak is die positie er niet beter op geworden eerder is het tegendeel waar. Men lette maar eens op de hevige aanval en krasse veroordeeling van het Derde Rijk van Minister Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis. Comité van Actie. 'Door het failliissemeiit vain de verze keringen Centrale Onderlinge en De'twee vereenigden is door gedupeerden een Co mité van Actie opgericht om gezamen lijk tegen de toegezonden en (of) nog te ontvangen navorderingen te protesteeren. Wij wenschen dit eenparig te doen en de kosten, hieraan verbonden, gezamenlijk langs progressieve weg te vendeelen. Hoe meer aangeslotenen, hoe minder kosten per hoofd. Sluit U niet aan bij bureau's. Door eendraohtig hieraan te werken, kun nen wij zeker iets bereiken. Alles moet idtgaan van één Comité van Actie. Wilt gij meewerken, ziendt dan omgaand op gaaf van naam, adres en verzekerd be drag aan het COMITÉ van ACTIE tegen Centrale Onderlinge en De Twee Vereenigden te SLOTEN N.H. DE KOOG. SPORTNIEUWS. Zondag werden hier seriewedstrijden gespeeld om de Udi-wisselbeker. Om elf uur vingen de wedstrijden, onder niet zjeer gunstige weersomstandigheden aan. Wedstrijd A. O.K.C., Oudeschild Verdo Nigro, den Burg: 25. In de le helft ging deze wedstrijd vrijwel gelijk op, en met gelijke stand, 22, werd danook gedraaid. In de 2e helft kwamen de Ver- do Nigroërs er beter in en wisten zij nog driemaal te doelen. Wedstrijd B.: D.T.S., de Waal de Zwaluw, den Hoorn: 12. Dit was vam van begin tot eind een pittige wedstrijd, waarin de Zwaluw door ©en doelpunt meer te maken wist te winnen. Wedstrijd C.: D.O.H., den Burg S. V.C., de Cocksdorp: 50. Door niet op komen van S.V.C. Wedstrijd D.Elto, den Helder de Zwaluw, den Hoorn: 52. Inmiddels was het weer opgeklaard. In deze zeer aan gename wedstrijd bleek wel, dat de Zwa luw niet tegen Elto is opgewassen. De uitslag, 5—2, geeft de verhouding zeer goed w.eer. Een troos't is het voor de Zwaluwen, daft ze nog kans zagen 'twee tegenpumten te maken. Wedstrijd E.D.O.H., den Burg V Nigro, den Burg: 3—5. Zooals wel meer in plaatselijke clubs, lijken de wedstrij den tussdhen deze veneenigingen af en toe een onaangenaam verloop te heb ben. Na >een vinnige partij korfbal stuur de de scheidsrechter in de tweede helft een der spelers van D.O.H. uit het veld. Hierop verlieten alle spelers van D.O.H. Ihet speelveld. Daar Verdo Nigro 'tooh een voorsprong had van 53, werd deze partij als door Verdo Nigro gewonnen beschouwd. Wedstrijd F.: de finale Elto Ver do Nigro. Dit was de mooiste wed strijd van deze korfbal-Zondag.. Een prachtige gelijkopgaande wedstrijd met veel spannende momenten. Hier bleek wat Elto, de nieuwste vereeniging van de Tex. Korfbalbond in korte tijd heeft we ten te bereiken. In de eerste helft wist Verdo Nigro een 20 voorsprong te behalen. In de 2e helft maakte Elto ge lijk (2—2). In de verlenging wist eerst Elto de korf te vinden, doch daarna maakte Verdo Nigro door een zwijntje gelijk. Bij de hierop volgende beslissing door doelwerpen wist P. Vermeulen voor, Verdo Nigro te winnen. Verdo Nigro wist alzoo voor 'de 3e keer beslag te leggen 'op de Udi-wi(ssel- heker. Deze beker werd in 1931 door donateurs van de toen bestaande Korf balclub Udi alhier beschikbaar gesteld, In de seriewedstrijden van 1931 bereik ten Udi en Verdo Nigro de finale. Ze brachten het tot gelijk spel en bij lo ting werd Udi voor de le keer winnaar. In de seriewedstrijden van 1932 bereik ten Verdo Nigro en D.O.H. de finale. Door de "finale te winnen werd 'Verdo Nigro winnaar. t 4 O.M. Zeg, man, we moeten heusch een nieuwe auto hebben. Makkelijk praten. Ik moet nog steeds afbetalen op de auto, die we inruilden voor de auto, die ik ver- kocht in gedeeltelijke afbetaling op de auto, welke ik nu heb. Een lucifer heeft wel een kop, maar kan niet DENKEN. Doch ^ij, di|e U in 't bosch vermeit, wil in zijn plaats in droge tijd aan boschbrand wel uw aan dacht schenken. TUSSCHEN HOOG SOEREN en AS- SEL op de Veluwe zijn 200 H.A. heide en 5 H.A. bosch door brand verloren ge gaan. IN ZWEDEN iheerscht 'n zeer lvooge temperatuur. Ook in het N. is het veel minder koud -dan anders. Bij Moerjek staan 200.000 morgen bosch in brand. De schade bedraagt miljoenen. V EEN ciganet in 't droge gras zet bosch en baas in zak en asdi. Uit de dagbladen van Zaterdag: HET CONGRES 'der Britsohe 'Mijn werkersfederatie te Scarborough eischt van het Britsohe Vakverbond algemeene staking ingeval Engeland o,oit aan een andere mogendheid oorlog mocht verkla ren. SOERABAJA. Ben prauw met 21 Ma- doereesche koelies raakte in brand door het vlamvatten van op Ihet water drij vende benzine. Het scheepje werd in 'n enorme vlam gehuld. De brand duurde enkele minuten, maar toen hét vuur ge klooid was,- aanschouwde men een ver schrikkelijk schouwspel: een en twintig deerlijk gewonde inlanders. Een van hen kwam om, negen werden zwaar, elf licht gewond. DUITSCHLAND neemt voorloopig geen maatregelen tegen warenhuizen om door ihet ontslag van al het personeel de werkloosheid niet te vergrooten. IN RECKLINGHAUSEN is het stof felijk overschot van de 12 slachtoffers van de mijnramp in een gemeenschappe lijk graf teraardebestekl. Wel 100.000 per sonen bewezen de slachtoffers de laat ste ©er. I I J j T EEN 25-j. JARIGE schippersvrouw uit Hoogeveen is te Katendrecht bij 'het ver-i halen van de tjalk over boord gevallen! en verdronken. in de Texelsche Courant wordt op Texel huis aan huis gelezen TEXELSCHE COURANT LICHT OP Jac. van Ruysdaelstr. 49, Utrecht. Voor inlichtingen omtrent belastingzaken successierechten en het inrichten van Uw Boekhouding houdt een onzer zitting in hotel De Linde boom op a s. Donderdagavond 7—9 uur. Andere uren volgens afspraak. Korfbal. V

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1