Uwdichtstbijzijndestoomwasscherij De Nieuwe Texelsche Courant No. 4757 46ste Jaargang Woensdag 26 Juli 1933 Van week tot week is JOH. MOS Henderson houdt er moed in. RIJKSWEG, DEN HELDER. Texelsche Berichten Geluk ontsnapt gemakkelijk. ■j fli t - i Gemengd Nieuws „Zoo zijn onze manieren" Zoo doet Amerika. Gandhi bij de Onderkoning. Laat ons eens een proefwasch afhalen. U zult beter tevreden zijn. Hotels en Pensions BINNEN 2 DAGEN weer thuis. Een rechtstreeksohe besparing op Uw voorraad Linnengoed. Vóór hei zonnebad ,7Ü"CRÈME of„7U"OUE Uw advertentie tn dit blad op Texel huis aan hui» gelezen. XELSCHE COURA is siads 1 Juni 1930 fel dit blad opgenomen. UITÜ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 7,30; 8,-; 11,20; 12,30; 2 35- 5 35. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,-; 12,20; 2,-; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 9,-; 11,15; 5,20; 8,-. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,30; 12,20; 6,30; 9,15. Texel—Harlingeai v.v. Maandags, Woensdags en Zaterdags: van Texel vm. 8,15 uur; van Harlingen n.m. 1,30 uur. Den Helder—Amsterdam v.v. Op werkdagen: van den Helder v.m. 7,15 uur; van Amsterdam nm. 2 uur AUTOBUSDIENSTEN. ALKMAAR-LEEUWARDEN v.v. Van Alkmaar: Vain Leeuwarden: 3.55 V 6.55B 6.55 B 10.55B 8.55 12.55 10.55 14.55 12.55 16.55B 14.55 1S.55B 18.55 V Vrijdags alleen. Zondags niet. De reis duurt plm. 3V2 uur. .j ZATERDAGAVOND. WAAR HET NIET BOTERT. Naar het uiterlijk met onbezwken moed zet HENDERSON zijn pogingen voort om een aannemelijke oplossing te zoeken voor het muurvast geloopen probleem der ontwapening. Hij neist van hoofdstad tot hoofdstad; hij spreekt met de toonaan gevende staatslieden; niets is de zeventig jarige voorzitter van de ontwapenings conferentie te veel, om de bestaande scherpe tegenstellingen te overbruggen. Maar de ervaringen, die hij bij zijn stre ven om de betrokken staatslieden te over reden opdoet, zullen ook deze moedige strijder voor ontwapening todh wel tot de stille bekentenis moeten dwingen, dat de zaak er zeker niet hoopvoller voorstaat dan toen de conferentie te Genève zich enkele maanden geleden maar in arret moede verdaagde. Met eenige spanning werd het bezoek van Henderson aan Berlijn tegemoet ge zien en de ontvaggst van diens denkbeeld om een rechtstreeksohe gedachtewisse ling te doen plaats hebben tusschen de leiders van de twee tegenover elkaar staande landen. HITLER en DALADIER. Maar in de Duitsche hoofdstad en later te München waar Henderson een per soonlijk onderhoud met de rijkskanselier heeft gehad, heeft men blijkbaar niet on duidelijk te verstaan gegeven, dat onder de bestaande omstandigheden een wer kelijke overeenstemming tussdien de twee hoofdpartijen (Duitsohland en Frankrijk) een thans moeilijk te verwezenlijken op lossing is, die échter misschien voor de toekomst is weggelegd. Van officieuze Duitsche zijde wondt herinnerd aan de woorden dezer dagen door de JOUVE- NEL gesproken, n.l. dat de bereiking van een werkelijke overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland reeds zoo vaak doch altijd weer tevergeefs, beproefd is. Briand en Stresemann, hoezeer zij eenige resultaten bereikten, konden het evenmin gedaan krijgen als indertijd Napoleon 111 en Bismarck en nog vroeger Lodewijk XV en Frederik de üroote. Henderson heeft danook niet meer be reikt, dan een vriendelijke verzekering, dat het goede denkbeeld van een bijeen komst tusschen Hitier en Daladier waar schijnlijk nog een verdere diplomatieke voorbereiding noodig zou maken. Uit de mededeeling, dat door de besprekingen te Berlijn en te München de kans is gescha pen ,dat de gedachtenwisseling over de ontwapeningskwestie wordt voortgezet, blijkt trouwens evenzeer, hoe vruchteloos feitelijk het bezoek van Henderson is ge weest en hoe weinig positiefs het heeft Frisch gelegen aan het N.H. Kanaal. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/a uur later.) 27 28 19 30 31 1 2 Aug 12,36 V— 1,28 2,09 2,55 4,06 5.33 LICHT OP RI|W1ELEN en RIJTUIGEN 9 31 Naar Texel. Maandag brachten plm. 40 Graal-meis- jes van de afd. Alkmaar een bezoek aan Texel. De reis naar Texel en terug ging met het stoomschip „Landbouw" van de ta. Merckx. Het nieuwe belastingplaatje. Dinsdag 1 Augustus vangt de controle op de nieuwe belastingplaatjes aan. Wacht met koopen niet tot de laatste dag. Examens. ./van de Biez. Kweekschool te den Hel der ging onze plaatsgenoot Henn. Bakker over van de le maar de 2e klasse. uitgewerkt. Kon het ook anders? Was er eenige grond om aan te nemen, dat nu eensklaps een dusdanige wijziging zou zijn gek-omen m de standpunten van een diep wantrou-. wend Frankrijk en een naar bevrijding uit de opgelegde knellende banden stre vend Duitsohland, dat er uitzicht zou zijn ontstaan op een overbrugging der tegen stelling? Terecht heeft Henderson ge constateerd, dat een toenadering tusschem Parijs en Berlijn een noodzakelijke voor waarde is voor duurzame vrede in Europa Eigenlijk heelemaal niets nieuws. Maar daarmede juist heeft hij het hopelooze onderstreept vam zijn moedig, maar waar schijnlijk tot mislukking gedoemd streven. Men kan geen ijzer met handen breken, en evenmin de twee oude tegenstanders m dit stadium van politieke ontwikkeling als het ware met geweld naar elkaar toe slepen. Het diep-tragische in de huidige toe stand is, dat alle goede bedoelingen schij nen te moeten afstuiten. Men verstijft zich van weerskanten in het geloof, aan militaire machtsmiddelen als de éénige nedding uit de nood. En wij vreezen, dat deze noodlottige afwikkeling niet door de goedbedoelde bemiddelingsarbeid van de Britsche oud minister tot staan zal kunnen worden ge bracht. Hoe zéér dit ook voor het onge lukkige Europa te wenschen ware. DE DOODSTRIJD TE LONDEN. Jonas Lie, de vermaarde Noorsche schrij - ver, heeft in een zijner veel gelezen ro mans de waarheid verkondigt, dat het ge luk even gemakkelijk uit het huis ont snapt als de rook uit een schoorsteen, en wanneer wij aannemen, dat het geluk eenmaal gewoond heeft in het museum dat de wereldconferentie herbergt, dan is het wel zeer gemakkelijk en zeer snel daaruit gevloden. Want deze conferentie ONDERKONING LORD WILLINGDON. Handel in bloembollen. De Ned. Bloembollenkweekers-Ccmtrale maakt bekend, van de Minister bericht te hebben ontvangen, dat het ontoelaat baar is te achten, dat tussdien aangeslo tenen der Bloembollenkweekers-Centrale en Bloembollenexport-Centrale bloem bollen beneden de vastgestelde minimum prijzen verhandeld worden. Aan hen, die op dit punt te kort schie ten, zal bij aanvraag van teelt- of export vergunning bedoelde handel als overtre ding worden aangerekend en zoo noodig vergunning onthouden worden. eerst de huid inwrijven met „Zij"-crême of „Zij"-olie. Dat voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt levens prachtig gebruind. In prijzen van 20-75 cf. die van het uur van haar geboorte af niet heeft weten te leven, weet naar het schijnt ook niet te sterven. Zij relet haar dood strijd met allerlei kunstmiddelen en zij tracht de omstanders zelfs diets te maken, dat als straks, over een paar dagen, het einde werkelijk zal zijin gekomen, dit geen echt einde was doch slechts een soort slaap, een zomerslaap, en dat zij tegen de winter weer zal ontwaken en de mensch- heid verbazen door hetgeen zij dan tot stand zal brengen. Maar die menschheid die zich over niets meer verbazen kan, na al het verbazingwekkende dat zij de laatste jaren heeft beleefd, schudt haar hoofd en denkt daarbij zoo ongeveer: als je me nou Van Thorbecke is het woord: „Begin selen zonder organisaties^ zijn wegwijzers zonder wegen." Nu wil het ongeluk, dat de wereldconferentie te Londen niet slechts geen organisatie had, maar ook geen beginselen, en dientengevolge had zij niet alleen geen wegen, maar ook geen wegwijzers. Zij was, welbeschouwd, zoo iets als een op 'hoop van zegen in het veld gesmeten voetbal, waar uit alle deelen der wereld samengeraapte elftallen tegelijk hun lusten en luimen op koelden. Het bruine monster werd zonder eenige rege len der kunst van 'het ©ene einde ides vetds naar 'het andere getrapt, terwijl de elftal len niet alleen n-aar de bal trapten maar ook naar elkaar, en sommigen hunner, gelijk het Amerikaansche en het Duitsche zelfs ónder elkaar. Bedenk daar nog bij, dat'Washington tegelijkertijd uit de verte werkte met donder en bliksem, regen en hagel, stormen en hoozen, en ge hebt eenig begrip er van in welke toestand' veld en spelers gingen verkeeren naar mate de strijd duurde en hoe ieder ten slotte de ooren spitste op de slotsölo van de fluitist, die helaas nog niet werd ge speeld, maar nu wel spoedig volgen zal. Napoleon heeft op St. Helena gezegd: „Als ik sterf, zal de wereld een diepe sllé 9' 1 GANDHI. DE KOOG. De wassende stroom. Een steeds wassende stroom vreemde lingen richt zich naar onze badplaats. Elke dag brengen bussen en auto's talrijke vreemdelingen aan. V.V.V. Texel heeft bij Ihaar leden geïnformeerd naar de nog be schikbare plaatsruimte, zulks in verband met de vele ingekomen aanvragen, die zich vooral te con oen tree ren op de eerste; helft van Augustus. Atgeloopen Zondag was het op het strand verbazend druk. Er werd veel ge baad en dank zij het mooie weer hadden ook veel „dagjesmenschen" een tocht naar het strand gemaakt, 's Middags was geen strandtent meer te bekomen en ook de strandstoelen wanen bijkans alle verhuurd. MEVR. WED. CARUSO Te Parijs is liet huwelijk voltrokken tusschen de we duwe van de beroemde ltaliaainsche zan ger Caruso' en de heer Holder, een vroe ger Amerikaansche diplomaat. De 14-jarige dochter van Caruso was bij de plechtigheid, die in alle stillte werd voltrokken, aanwezig. Het bruidspaar vertrok daarna naar het prachtig gelegen kasteel in het departe ment Seine en Marne, dat het eigendom is van de lieer Holder. zucht slaken". Wanneer deze conferentie haar laatste adem uitblaast, zal de we reld misschien ook een gevoel van op luchting krijgen. Echter slechts voor een oogenblik, want ook zonder déze zorg is zij omringd vam zorgen, economische, financieele en politieke zonder tal en maar het schijnt zonder veel uitzicht op ver lichting in de naaste toekomst. IN DUITSCHLAND. Dezer dagen heeft de Duitsche re geering straf opgelegd aan de „Deutsche Zeitung", waarin een be richtje had gestaan, overgenomen uit een Weensch blad, volgens hetwelk de leider van het Italiaansche vliegeskader, gene raal Balbo, een gedoopte Jood zou zijnf. Dat werd zoo' nzware BELEEDIG1NG ge acht van een minister uit het bevriendei Italië, dat het blad voor drie maanden werd verboden en de verantwoordelijke hoofdredacteur naar een concentratie kamp werd verbannen. De uitgevers heb ben toen onderdanigst excuses aangebo den en toegezegd, dat 'n andere hoofdre dacteur zou worden benoemd. Toen werd de straf opgeheven behalve voor de hoofdredacteur, die nog in het concen tratiekamp zit. Met de biezondere Duit sche manieren dienen ook vreemdelingen ernstig rekening te houden. De Duitsche regeering heeft tot de vreemdelingen zelfs een speciale waarschuwing gericht en wel, dat dezen de hakenkruisvlag te eer biedigen hebben. Wie zich hieraan niet stoort, moet maar ondervinden, wat er van komt. Het super-kabinet in de Vereen. Staten de z.g. Economische Raad, traoht met geweld de economische ontwikkeling te foroeenen, zooals ze die wemscht. De hee- nen hebben nu verordend, dat de indu strieën vrijwillig de loonen moeten ver- hoogen gevolg van de val van de dol lar en de werktijd bekorten, anders worden „maatregelen'' genomen, beslaan de o.a. uit een boycot der geproduceerde goederen. De minister van Arbeid, miss Perkins, blijft optimistisch en heeft mede gedeeld, dat in de maand Juni meer dan een half millioan werkloozen in de Ver. Staten arbeid hebben gevonden. Gandhi, die tweemaal tevergeefs een onderhoud verzocht aan de Indische on der-koning, die hem niet wil ontvangen,- zoolang hij de onwettige ongehoorzaam heidscampagne niet intrekt, heeft nu con cessies gedaan. Hij deelde med^ dat op 1 Aug. de ongehoorzaamheidscampagne zal eindigen en vervangen worden door een individueele onafhankelijkheids-cam pagne. Dus toch de terugtocht?

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1