belastingzaken KERKCONCERT Gemengd Nieuws De zeil-motor-tocht naar Engeland. Nieuwe boot TES0. De spreekuren van VERMEULEN'S ACCOUNTANTSKANTOOR Hopelooze toestand ^der Texelsche visschers. in de N.H Kerk te den Burg op Woensdag 9 Aug 1933, Esperanfo-Tentoonstelling BEZOEKT DE REDDINGBOOTFILM op Maandag a.s. in Pen's Texel sell Bioscoop Theater. Aanvang 8 uur. Entree 25 ct. o Enkele perscritieken. N.Rott. Crt.Een Hollandsche film bij uitnemendheid. Telegraaf: Vaak grootsoh van beeld. Handelsbl.Verrassend.... prachtig. Maasbode: Pracht film. Volk: Oer-Hol- landsch en frisch. Groene Amsterdam mer: De toeschouwer wordt ademloos ge boeid en 'bekoord. We hopen, dat velen na het zien van deze film zich als donateur van cle N.Z.R. M. zullen opgeven. Bob Kuiper en Kees Keijscr op Texel terug. Donderdag zijn de Texelsche jongelui, de 25-j. Bob Kuiper en de 31-j. Kees Keij- ser met de laatste boot van hun avon tuurlijke reis naar Engeland teruggekeerd. Een kort relaas van de tocht volgt hier. Donderdag 20 Juni werd Oudeschild verlaten en Vrijdagmorgen kwam het bootje ter hoogte van Cadzand, waar de motor defect raakte. Een visschers- sdhuit sleepte na 1V2 uur de jongelui naar Breskens, waar de nacht werd doorge bracht: Bob in een tramwagen, Kees aan boord. Toen Bob 's nachts wakker werd en eens poolshoogte ging nemen, daar het versdhil tusschen eb en vloed in de haven wel 5 M. is, ontdekte hij, dat Kees nog wel in diepe slaap lag, maar met het bootje midden in de haven dreef. Het touw was losgeraakt en het scheepje lag slingerend ten prooi aan de deining dei- golven. Nadat weer was vastgemaakt, leg den beiden zich weer ter ruste. Kees was met schrik opgesprongen, maar sliep wel dra weer als een roos. Ondanks zwaar onweer. Nadat de motor gerepareerd was werd Zaterdagmorgen Breskens verlaten. In de loop van de dag stak een stevige wind op, waarom te Zeebrugge werd bin- nengeloopen. Daar werd geslapen aan boord van een loodsboot, waar zij tevens hun licht opstaken, over eventueele moei lijkheden op hun verdere reis. Zondag morgen 5 Uur werd inaar Calais koers ge zet, met zeil en motor bij een flinke wind, 'zoodat de boot wel 20 K.M. liep. Ter hoogte van Graft Lines vertikte de motor Ihet weer. Hij draaide wel, maar de sclrroef deed niet mee. Kees' sterke armen 'tilden de motor aan boord. Gereedschap weid op de proppen gehaald. Eenige speling tussdhen twee onderdeelen werd verhol pen met eenmuntstuk, een frank en na eenig morrelen was de zaak weer „'hea dy". Imtusschen was de wind in kracht' toegenomen, zoodat zeilen hachelijk be gon te worden. Maar daar stond 25 KM. van Calais de motor weer stil en. wat moet je dan Probeenen aan strand te komen. Dat ging niet. Het leek wel drijf zand. Bob zakte er tot zijn knieën in. Eenig redmiddel was: roeien. Bijkans drie uur werd geroeid. Het was knap warm, ondanks de badpakken, waartegien de ge wone plunje verwisseld was. Zweeten geen gebrek. Maar eindelijk werd Calais todh bereikt. Langszij een sleepboot werd vastgemaakt. Met een der opvarenden werd vriendschap gesloten ,met het ge volg, dat aan boord van dat schip gegeten en gelogeerd werd. 'sAvomds werd nog ge noten van een mooi vuurwerk bij het Casino de Calais en Maandag werd om gezien naar een motorherstelplaats. Een fabriek bij Parijs zou een nieuw tandrad leveren, maar na een proeftocht met de gerepareerde motor was er van het nieuwe onderdeel wel een rad, maar geen tand meer over. Weer een nieuwe bestelling. Weer tijdverlies, zoodat liet Donderdag middag drie uur was, dat naar Engeland werd overgestoken, na van de sleepboot kapitein eenige wijze lessen te hebben ont vangen.. Zij meenden de 40 K.M. in drie uur te kunnen afleggen, maar 11a twee uur, vier uur varen, kregen zij Enge land nog niet in het zicht. Zoo waren zij afgedreven. Tegen half acht dook de 40 —50 M. hooge krijtkust van South-Fore- land voor hen op, 20 K.M. benoorden Dover. Daar was geen enkele haven. Daar kon geen mensch aan land gaan. Een beroerd geval, want het weer, dat zich op de overtocht goed gehouden had, sloeg om; de wind wakkerde aan. 'Gelukkig deed de motor zijn best, en zoo kwamen Bob en Kees, hoewel drijfnat van 't overko mende water, om half tien 's avonds in Dover aan. Juist was de „Texel" binnen pieren, of de motor raakte totaal van streek, hopeloos kapot; twee vernielde tandwielen. Dat was een boffer. Stel je voor, dat hun dat een uur eerder over komen was. De krachtige wind was intus- schen tot een storm aangewakkerd. Juist voor zwaar weer binnen. Bij een der jach ten in de haven werd gemeerd. Bob ging op verkenning, terwijl Kees het nachtlo- gies in orde maakte. Wie beschrijft Bob's verwondering, toen hij in het naast lig gend jacht een smokkelscheepje ontdekte, dat met een groote voorraad drank aan boord geheel verlaten in de haven lag? De jongelui waren te vermoeid om hun onderzoekingstocht voort te zetten. Wel dra Ihad de slaap hun overmand. Bob piepte aan boord van het jacht. Dat was veel gerieflijker. Ze maakten een storm achtige nacht door. Zoo hevig spanden de elementen samen, dat een klein scheepje die nacht in het gezicht van de haven verging (de kranten schreven er van.) Vrijdagmorgen nam een douanebootje de Texelaars met hun „Texel" op sleep touw naar de stad. Daar werd een her stelplaats opgezocht, waar de motor uit elkaar genomen werd en er slecht aan toe bleek te zijn. Ze zou een dure kuur moe ten ondergaan'dat zou wel 'f 50f 60 moeten kosten. De motor was wel 21 jaar oud. Aan repareeren dachten ze niet. De „zakcenten" minderden al aardig en toen een telefoongesprek met een be vriende mogendheid op Texel ook al niet het gewenschte resultaat opleverde (ze zouden voor 10 pond een andere tweede handsmotor willen koopen,), werd kort en goed besloten de boot in Dover achter te laten en per passagiersboot en trein terug te keeren. Bob zou nog wel zeilende terug „willen keeren, maar daar moest Kees niets van hebben. De ervaring h^d ook wel ge leerd, hoe hachelijk dit was. Woensdag werd met de boot Dover Ostende overgevaren en verder per trein naar Rotterdam gereisd. Daar werd over nacht in 't Zeemanshuis. Donderdagavond kwam het tweetal met de laatste boot op Texel aan. Het plan is binnenkort per vrachtboot naar Londen en verder per autobus naar Dover te reizen, om dan, met een goede motor, per eigen gelegenheid naar Texel terug te varen. Aldus het verhaal, dat we gistermorgen uit de mond van Bob Kuiper hebben op- geteekend. Een avontuurlijke reis was het, heusch niet zoo gemakkelijk als het wel leek. Ze is Bob, naar hij zeide, ook heusch niet meegevallen, al blijven er ook tal van pret tige herinneringen aan verbonden. Opdracht tot bouwen gegeven. Bouwsom f138500.—. Bij onze informatie vernemen we, dat na gehouden onderhandsche aanbesteding onder uitsluitend Nederlandsche scheeps- bouwwerven de bouw van T. E. S. O.'s nieuwe boot is opgedragen aan de laagste inschrijfster, de N.V. Wilton-Fijenoord te Rotterdam voor de som van f138500. Hoogste inschrijver was de werf Conrad te Haarlem met f198000. Ete werf, waar de Marsdiep gebouwd werd, Verschure en Co., sohreef in voor f163400.—. We herinneren er aan, dat de bouwsom van de Marsdiep f 129786.03 was. De nieuwe boot zal veel gerieflijker in gericht worden dan de andere. Ook de 2e klas passagiers zullen van een deel van het promenadedek kunnen profiteeren. De kajuit aan dek wordt ruimer en krijgt banken, dwarsscheeps (coupé-idee). Van belang is ,dat de boot 10 auto's van normale afmetingen zal kunnen vervoe ren. Ontwerper van het schip is het Ing. Bureau voor Scheepsbouw M. A. Cor- nelissen, Amsterdam. Wederom is een mijlpaal bereikt in de historie van T.E.S.O. Weldra zal haar derde boot op stapel staan als een be-{ wijs van wat eendracht en solidariteit on der een verstandig bewind vermogen. Opbrengst collecte. De collecte voor de Stichting voor al leenstaande Blinden te Wolfhezen heeft 163.70 opgebracht. R.K. Dubbel Manmenkwartet. In Sept. zal het onlangs hier opgericht R.K. Dubbel Manmenkwartet in het St. Janshuis, onder leiding van de heer W. van Heerwaarden Cz., organist R.K. kerk, zijn oefeningen aanvangen. SPORTNIEUWS. Morgen gaat Texel I naar Nieuwe Nie- dorp. Echter is dit niet het geval met adspiranten A. Dat elftal kan de reis niet- meemaken. In plaats hiervan gaat Texel 11 mee om N.N. II te bekampen. Vertrek boot 11 uur. Texel I elftal onge wijzigd. Texel II: Br. Daalder Jac.Helsloot Jb.Geus M.Vlaming A.Dros Bz. J.Molenaar P.Bruin A.Huizinga J.Bruim A.Pen P. Kikkert Res.: D.Keijser Wz. en Jb.Roeper. Adsp .spelen een week later; daar de speldjes nog niet in ons bezit zijn. We wenschen beide elftallen veel suc ces en een genoeglijke dag. 'D.D AUTOBUSDIENSTEN. Het gemeentebestuur geeft in dit num mer een wenk in het belang van de hand having der thans bestaande autobusdien sten. vuor het geven van adviezen in zijn MAANDAGMORGEN van 11 1 uur in hotel „de Lindeboom". Adres te Utrecht J-cob van Ruysdaelstraat 49. Tel. 10-29. Een telegram van B. en W Hopeloos! Dat is het woord. Dat bezi gen burgemeester en Wethouders ook in hun telegram, dat gisteren gericht werd aan de Mimister van Waterstaat. Hopeloos! Zoo staat het er voor met de toestand van ons visschers- en zeei wierbedrijf als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee, welke die eertijds nijvere takken van bedrijf finaal ten gronde neeff gericht. En hoe moeten we de houding betitelen van Zijne Excellentie, die niet het ge ringste heeft gedaan om verbetering te brengen in het lot van zoovelen van onze ingezetenen, ondanks een schrijven van B. en W. van 23 JANUARI 1933, ondanks hun telegram van 19 Juli. Loopt dat niet de spuigaten uit? Loopt de regeerimgs- macliine in het Haagje dan zoo langzaam? Is het de Minister dan nóg met bekend, hoe kritiek de toestand hier is Hopeloos! Dat mag toch niet van toe passing zijn op des Ministers bereidheid recht te doen geschieden. We laten hier het telegram volgen, dat B. en W. gisteren aan de Minister ,riohtten en geven onze groote teleurstelling te kennen over de „behandeling", welke Texel in dit opzicht van hoogerhand on dergaat. („Behandeling", schrijven we; waarheid is, dat geen mensch een hand naar ons uitsteekt): Minister Waterstaat, 's Gravenhage. De hopelooze toestand van de vissobers in deze gemeente, dwingt "ons uw Excel lentie nogmaals dringend afdoening te verzoeken, van de aangelegenheid, be doeld in ons schrijven 23 Jan. 1933. De toestemming, verzocht in ons telegram van 9 Juli, mist thans doel wegens ver gevorderd seizoen. Burgemeester en Wethouders van Texel. 's avonds 8 uur. precies. Medewerking van: W. F. Broer van Dijk,, violist en ihoboist v.h. Residentie orkest, viool en hobo. Mevr. H.. Visser-Dewald, Viool. Mej. E. Dijt, Violoncel. J. Visser, kerkorgel. Programma, tevens bewijs van toegang, 50 cent. Verkrijgbaar: Den Burg: Boekhandel Parkstraat; Kosterswoning; Pastorie Den Hoorn: Lunchroom; Bakker Dros. De Koog: Badhotel en Paviljoen; Oom Tom. Oosterend: Schoenmaker Vos. De Waal: Mej. Voigt en 's avonds aan de kerk. BLOEMBOLLENPRIJZEN. Telefonisch deelde men ons gisteren uit Lisse mee: De groote veiling van leverba re bloembollen der veiling H.B.G. te Lis- se ving hedenmorgen aan om 10 uur en werd n.m. twee uur voortgezet. Groote aanvoer. 8000 colli's. Kooplust goed. TEXELSCHE NARCISSEN: Voor ge sloten dubbelneuzen in de beste Texelsche kwaliteit werd heden besteed: DN. Von Sion 400 per kist 4,50; 425 pk 4,30; 500 pk 4—4,40; 600 pk 3,80; 700 pk 2,70-3,30. E.N. Golden Spur 450 pk 2,80—2,85; 525—550 pk 2,S5; 650—700 pk 1,70-1,90. Uitslag aanbesteding. Uitbreiding van de School voor C'hr. V.O. alhier werd opgedragen aan metse laar H.Bakker, timmerman W.Bruin, lood gieter P.Oele en schilder J.Vonk. DE KOOG. Minister Verschuur. Vrijdag a.s. zal Z.Exc. Minister van Econ. Zaken Verschuur met zijn echtge- noote voor eenige tijd zijn intrek alhier in bet Badhotel nemen. Illlll^ Wat zou jij doen, als je zoo Wilt* piano kon spelen als ik? Illlll^ Les nemen. Gevaarlijke helling. Donderdagmiddag stortte een wielrijd- ster, terwijl ze op de steile straatweg vare liet Badhotel naar de dorpsstraat reed, vermoedelijk tengevolge van slippen van haar rijwiel tegen de grond. Ze liep ver wondingen op aan arm en been. Verder fietsen en ook loopen was niet mogelijk, waarop de juffrouw per auto naar -den Burg is vervoerd voor verdere behande ling. Bij het naar beneden fietsen op de steile weg is voorzichtigheid geboden. Dit is sinds kort hier het tweede tietsongeval. Moest per fiets afrijden niet verboden zijn Opgepast. Woensdag ontstond hier 400 M. be noorden het slag brand in de helmbe planting. Toegeschoten kampeerders wis ten het vuur te bedwingen. Laat het een aansporing tot voorzichtigheid zijn. DE COCKSDORP. Busdienst naar de Vuurtoren. De heer Reuvers opent morgen een busdienst de CocksdorpVuurtoren. Het geldt een proef. Bij voldoende belangstel ling wordt de dienst, voorloopig tweemaal daags, uitgebreid. Het is te verwachten, dat van deze dienst dankbaar gebruik wordt gemaakt. Voorzidhtig met vuur. Door onbekende, doch wel te gissen oorzaak ontstond Vrijdagmorgen brand in de duintjes. bij het Eierlandsche Huis. ijlings toegeschoten rappe handen, voor namelijk van in de buurt aanwezige bad gasten, wisten erger te voorkomen. Wandeltocht Texel rond. De heer T. Reuvers 'heeft het plan op gevat, om bij vóidoende deelname een afstaridsmarsöh te organiseeren en wel op 120 of 27 Aug. Route: De Cocksdorp Oost Oudeschild Mok den Hoorn Westerslag Koog Vuurtoren de Cocksdorp. Wie de tocht binnen 15 uur aflegt, krijgt een fraaie medaille. Voor grootste groep, oudste en jongste deel- nemer(ster) en verst komende zijn extra prijzen beschikbaar. Inleggeld 50 ct. Aan gifte vóór 15 Aug. Wie premies willen uit loven .gelieven dat aim de heer Reuvers te melden. Er moet voor deze tocht veel belangstelling bestaan. OUDESCHILD. Vaevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 1520 lammeren, 553 sohapen, 25 koeien, 47 varkens, 33 kalveren, 3 paarden, 14 biggen. DAT IS DE MOEITE WAARD. Het kost niets en toch is het de moeite van een bezoek dubbel en dwars waard. We wekken u op de te bezoeken, welke Zondag (morgen) ge houden wordt in d-e nieuwe o.l. school al hier, 's avonds van 6—10 uur. Toegang vrij. Ge zult er verbaasd staan. IN EENIGE dessa's in Cheribon, beerscht een rattenplaag. Uitgestrekte aan plantingen en dijken beschadigd. In een week 200.000 gedood. TE DOMBURG is door de bliksem brand ontstaan in de schuur van A. Poppe. De schuur brandde af, zes stuks vee kwamen om. Uit de dagbladen van Woensdag: TE NIJMEGEN werd groote schade veroorzaakt aan drie steigers, waarmee een sleep (sleepboot met drie Rijnaken) iin aanraking kwam, toen hij voor een motorboot moest uitwijken. DE BILT. Juli was warm. Temp. boven normaal meestal. VANDAAG wordt Cath. van Rennes, bekend zamgpaedagoge, 75 jaar. DE ONAFH. Soc. Partij had de voor malige Russische Volkscommissaris Trotz- ki bereid gevonden een kort bezoek aan Nederland te brengen tot het houden van eenige voordrachten te Soesterberg. De regeering geeft echter geen toestemming voor het oponthoud van Trotzki in Neder land. IN DE NACHT van Maandag op Dins dag is van Amsterdam naar Andijk een auto vertrokken met acht personen. Tot nu toe is niets van hen vernomen. (Donderdag kon men in de bladen lezen, dat de auto bij de sluis te Purmerend; uit het water is gehaald. Allen kwamen om. Drie van de zeven waren broers.) IN DE TUIN bij café Jansen, Hedel, kwam 'een waschlijm onder stroom te staan, waardoor ©en 18-j. meisje levensge vaarlijk werd getroffen. In de tuin was ©en looplamp in gebruik, waarvan het snoer, over de lijh hangende deffect ge raakte.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6