vrij- Gemengd Nieuws Een Texelaar op de fiats naar Keulen. Esperanto- Tentoonstellingen WAT ONZE BOLLEN OPBRENGEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand juli 1933. Ingelegd f 8785,98 Terugbetaald 11358 81 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 2572,83 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5 Aan de Hobaho-veilimg te Lisse werden deze week voor bollen van Texel deze prijzen gemaakt: Dubb. v. Sion: 425 pk. f4.90; 530 pk. 4,70; 650 pk. 4,15; 680 pk. 3,75; 850 pk. 2,05; 1000 pk. 1,25. Golden Spur: 450 pk. f3.05; 550 pk. '2,80; 600 pk. 2,30; 675 pk. 1,90; 750 pk, 1,35; 800 pk. 1,25. (Per telefoon van de dinectie.) o De directie van de veiling H.B.G. te Lisse schrijft ons: Groote aanvoer. Kooplust goed. Naar beste Texelsche Sions veel vraag met oploopende prijzen. Texelsche Golden Spur iets terugloopend. Voor de beste kwaliteiten werden besteed voor TEXEL SCHE NARCISSEN: D.N. Von Sion: 500 pk. f4—4.90; 600 pk. 3—3.80; 700 pk. 2,70—3,90; 800 pk. 1,30-2.-; 750 pk. 3.30; 900 pk. 1,25-1,50 E.N. Golden Spur: 450 pk. f2,50—2,80; 575 pk. 2,75; 550—650 pk. 1,90—2,05; 600 pk. 2,50; 625 pk. 2,35; 700 pk. 1,90; 725—750 pk. 1,45—1,80; 750 pk. 1,45; 800 pk. 1,30—1,80; 900 pk. 1,20. SPORTNIEUWS. De aangekondigde wedstrijd tusschen Veteranen— Gymnastiekelftal kan geen doorgang vinden, daar een gedeelte gym nasten niet beschikbaar is. Dus maar even uitgesteld. Voor 12 uur Zondagmiddag is 'm wed strijd aangevraagd tussdien adsp. A en Zeemeeuwen A (of sterke comb.) ElftalD.Geense B. Mulder A.Pen N.Huisman Tih.Lap D.C.Dros K.Kikkert W.Mulder P.Kikkert G.Coevert P.Keesom Res.: H.Boom. Vóór de aanvang zullen aan Texel A de speldjes benevens vereenigingsprijs voor het behalen van hun kampioenschap wor den uitgereikt. Aanvang half 8 wordt gespeeld de wed strijd Texel CTex. Boys B. Tex. Boys B. Ihebben in afd. B de speldjes gewon nen. Deze zullen nu worden uitgereikt.. Texel C., kampioen der Zaterdagmid dag comp., ontvangt dan eveneens de prijs iHet heeft wel lang geduurd, maar het komt toch nog. Texei C L.Goënga (res. W.Geus) H. Pen L.Kuiper A.Lap LHillen Van Huizen H.Broekman Jm.Rab W.Langeveld, Joop Kikkert D.Noordijk Res.: D.Huizinga en Ab. Keijser. o Langzamerhand wordt het tijd voor de adsp. der Texelsche voetbalclubs om weer aan event, comp. te denken. Voorstellen enz. worden ingewacht Sdhildeneinde 63. EEN EIGEN RADIO. Voor 50 ct. per week 20 stations.. Het Radio-Techu. Bureau Antenna, fa. P. A. de Zeeuw, gevestigd le Vroonstraat te den Helder, deelt ons mee, voornemens te zijn op Texel een radio-toestellenoen- trale te vestigen, waarbij ieder Texelaar waar hij ook woont, zioh aansluiten kan. Wij leveren tegen betaling van twee kwartjes per week een wisselstroom-ont- vang-toestel, dat zoo maar op het lichtneti kan worden aangesloten en waarmee naar minstens 20 Europeesche stations kan worden geluisterd. Bn zoo sohijft men ons verder hóe geluisterd? Een goede ontvangst is verzekerd, mede dank zij de (ingebouwde) electro-magnetische luid spreker. Behalve de geringe aansluitkosten welke op afbetaling kunnen worden vol daan, bedragen de kosten nimmer meer dan twee kwartjes per week. Alle kosten, van breuk of reparatie komen voor reke ning van de centrale, die geregeld alle toestellen controleert eri zich beijvert de ontvangst zoo goed mogelijk te doen zijn. De bezwaren, die men wel meent te moe ten aanvoeren tegen het bezit van een eigen toestel, worden hiermee geheel op geheven. Ge betaalt wekelijks 50 ct., lui stert naar een van de twintig stations welke binnen uw bereik zijn, geniet van de mooiste muziekprogramma's van Eu ropa's omroepmenu en voor de rest zorgt de centrale. De bediening is doodeenvou dig. Geen accu, geen spoelen, geen wir war van draden. Even op het gewenschte station afstemmen, de stekker in het stop contact en ge hebt muziek, een speech, net wat ge wilt. Als een biezonderheid deelen we nog mee, dat op het toestel een tweede luids spreker kan worden aangesloten, zoodat men in twee vertrekken van hetzelfde toe stel zal kunnen profiteeren. Nadere biezonderlreden vermeldt de adv. in dit nummer. De volgende wee Ir komt zich een ver tegenwoordiger van de Centrale te den Burg vestigen. Voorloopig zende men ver zoeken om inlichtingen of (en) aanslui ting onder motto „Radio" aan het bureau van dit blad of naar den Helder. Het is, zoo besluit de heer De Zeeuw, een nog nimmer geboden kans om voor een luttel bedrag per week te genieten van ©en van minstens twintig Europeesche omroepprogramma's. Na een enkele pu- phcatie te den Helder meldden zich reeds dadelijk meer dan 50 abonnees aan. Ook op Texel zal het aantal aangeslotenen bij onze radio-toestellen-centrale van Noord tot Zuid weldra groot moeten zijn. Wie zich het eerst aanmeldt, wordt het eerst bediend. Schrijf vandaag nog 'n kaartje. Visdhottsr op Texel. De eerste? De heer Dogger vond in een palingfuik in het kanaal bij de Sluis een vischotter. Helaas al niet meer geschikt voor opzet ten voor het Museum. Het Museum ontving van de Noordzee- vissohers C. Vonk en F. Krijnen een col lectie schelpen. Bij de collectie van de heer F. Krijnen bleek een exemplaar te zijn van Psammobia ferroënsis, zeer zel den in de Noordzee voorkomend en an waardevol bezit voor het Museum. Voorts ontving het Museum van de heer J.Bakker, te den Haag, een collectie van 30 prachtig gepraepareerde vogelschedels. Onze jeugdige plaatsgenoot, Siem de Waal Cz., Binnenburg, heeft op de fiets ©en bezoek gebracht aan Keulen om deel te nemen aan het Esperanto Congres aldaar. Van zijn bevindingen doet hij hier verslag. Zoo vertrok ik dan Donderdagmiddag 27 Juli van Texel om aan het Esp. Con gres in Keulen deel te nemen. Hoe zou ik het daar maken na mijn nog korte Esp. studie? Maar omdat ik toCh „onbepaald verlof' 'had en er vol van was, om eens te kunnen spreken met menscben uit heel de wereld, greep ik de moed en mijn fiets en 's avonds kwam ik in Amsterdam, om de volgende morgen vroeg weer ver der te trekken. Als men de gansche dag fietst, kan men een flinke afstand afleg-/ gen en zoo kwam ik reeds 's avonds bij Roermond aan. Het was reeds donker en ik vond spoedig een hotel, waar ik ©enige gast was. De eerste tegenvaller had ik Zaterdagmorgen. Nauwelijks zat ik op de fiets, ot daar begon het te regenen, l oeii was ik wel gedwongen om 'n deel van de morgen bij een Limburgsche boer door te brengen. Toen het even droog was, stapte ik weer op en reed ik naar Roermond. Daar begon het weer te regenen en zocht ik een Esperantist© op, mevrouw Kater, de Roermondsche pionierster. Des mid dags ging ik verder en plm. 3 uur pas seerde ik de grens. De DuitsChe douane was nogal gemakkelijk. Thans zou ik me met Esperanto moeten redden. Na een mooie fietstocht, waarbij ik al gauw ken nis maakte met het Duitsche heuvelland, kwam ik in Miiinchen-Gladbach bij een Esperanto-vriend aan. Hier had ik het eerste gesprek en hoewel de woorden niet altoos op de punt van mijn tong la gen was het toch voor mij een heerlijke gewaarwording te constateeren, dat ik met deze Duitscher, dank zij Esperanto over koetjes en kalfjes en Texel kon spreken. Zondagmorgen had de plechtige ope ning plaats van het Congres te Keulen en/ zoodoende wekte mijn gastheer mij reeds om 5 uur, daar ik nog 65 K M. te fietsen had. Om 9 uur kwam ik te Keulen aan, waar gesloopte en stukgesprongen vestin gen herinneringen aan de oorlog wekten. Bij het Esperanto-gebouw tegenover de schitterende Dom aangekomen, was mijn eerste vraag, waarom er geen vlaggen op het gebouw stonden. Tot aller spijt was dit door Hitier verboden. „Uiterlijk geen vertoon" was het bevel. Binnen was het edhter des te mooier. Om half elf werd het congres plechtig geopend. Na het Duitschland-Iied, volgden de verschillende sprekers. Landen uit alle werelddeelen, 34 in totaal, waren er vertegenwoordigd. Aan het slot sprak een i(1,Nazi" over de „DuitsChe gruwelcainpagne". Ook kre gen we nog een dik boek van dezelfde inhoud. („Est ist nicht wahï", enz.) Duitschland heeft m.l. door de Hitler-be- weging liet toeristenverkeer heelemaal ge nekt. Ben Duitscher vertelde me, dat 'n zeker dorp tot nu toe 3 mill, mark minder van de vreemdelingen, lees: Hollanders, had ontvangen dan 't vorige jaar. Reken nu heel Duitschland eens. Zoo werkt de boycot-actie en de onrust in Duitschland. Na het Esp. lied te hebben gezongen, ging de vergadering uiteen. Met een 6-tal Esperantisten, die ik al gauw opgedoken 'had, maakten wij een tocht door de stad: zes personen, vijf nationaliteiten, 'twee Duitschers, een Spanjaard, een Hongaar, een Franschman en mijn persoontje. En overal spraken wij over. Behalve over de Duitsche „politiek". Dit was de Duit schers verboden (slot volgt). Ililll+llllll Di'- Lasker heeft onlangs ge- z/egd: „Ik heb meer geleerd van mijn nederlagen dan van mijn -#111111 overwinningen". Iedere zaken- i#|ii;ii man kan leeren van mislukkin gen. JHR. STRICK VAN LINSCHOTEN f Geheel onverwacht bereikte ons giste ren het bericht van het overlijden van onze vroegere burgemeester, de heer Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten in de Zie kenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam in de leeftijd van 74 jaar. Wie zou gedacht hebben, toen wij enke le maanden geleden over zijn arbeidzaam leven schreven ter gelegenheid van zijn af scheid als burgemeester van Beverwijk, dat aan dit leven nu reeds een einde zou komen Na 31 Mei vestigde hij zich als ambt loos burger te Amsterdam, wijl het leven en bedrijf ©ener groote stad op hem ©en ongewone aantrekkingskracht uitoefende. Hoe jammer, dat de heer Strick van Lin schoten maar nauwelijks van zijn. wel verdiende rust heeft mogen genieten. In de harten van menig Texelaar echter van 18931898 nam Jhr Strick hier het burgemeesterschap waar leeft hij in gedachten voort als een achtenswaardig magistraat, die met groote energie en on verzettelijkheid de belangen van zijn ge meente behartigde, daarbij nimmer het persoonlijke, maar altoos het algemeene op de voorgrond plaatsend, niet zelden te gen felle oppositie in. DEN HOORN. Ernstig ongeval. Terwijl eenige kinderen op 't erf van de heer A.A.Lap aan't spelen waren op opge stapelde zakken met bloembollen, had het zoontje van de heer S. de Jager het onge luk met een zak omlaag te vallen en zijn armpje ernstig te bezeeren. Dokter Vel- lenga, die Keesje onderzocht, constateer de, dat het in de elleboog was gebroken en achtte opname in het ziekenhuis nood zakelijk. Hier bleek, dat de breuk van zeer ernstige aard was en het ventje! zeker wel een tijdje in het ziekenhuis zal moeten blijven. EIERLAND. Sneldknst EngelandEieirlacid. Een ballonnetje, opgelaten bij een wed strijd te Skegness (Line.) in Engeland op Donderdag 10 Aug. is gistermorgen door Simon van Heerwaarden Wz. 'den Burg, gevonden op de weg bij hoeve Dordrecht alhier. Wanneer het op Texel gedaald is, weten we niet, maar vlug was het hier zeker. Het was nog bolrond, maar had geen stijgkracht meer. OOSTEREND. Excelsior-nieuws. Woensdagavond liet „Excelsior" zich weer ©ens in de open lucht hooren. Een uitvoering werd gegeven op het plein van de 'School met de Bijbel. Vele toonden door hun belangstelling, dat ©en uitvoe ring zeer op prijs werd gesteld. Was mu ziek en zang er nietTL Bouwgrond. Door de dames Henkes en Mulder werd van de N.H. kerk aan het einde van de Peperstraat een stukje land gekocht voor de bouw van een woonhuis. -D. te OOSTEREND Heden ZATERDAG van 6,309,30 uur in de O L. school aldaar, te DE KOOG Morgen ZONDAG van 4 9 uur in de O.L. school aldaar. Tevens gelegenheid tot aanmelding voor de in October a s aan te vangen cursus sen, welke geleid zullen worden door de Zweedsche Esperanto-onderwijzer Birger Karlsson. Cursusgeld f 6,—, waarvan f 4,— bij aan melding te voldoen. DE KOOG. Tentoonstelling voor iedereen. Het bestuur van de Texelsche Esperanto Federatie richtte zich tot Z. Exc. Minister Verschuur, die gisteren zijn intrek nam in het Badhotel alhier, met het verzoek, morgenmiddag om 4 uur de Esperanto- tentoonstelling in de o.l. school alhier te willen openen. N.V. T. E. M. KOOP DEUGDELIJKE KOOKAPPARATEN. In antwoord hierop zond Z.Exc. een vriendelijk briefje, waarin hij meedeelde: Gaarne zoude ik uw sympathieke Ver- ©eniging ter wille zijn, doch ik moet in mijn vacantie mijzelf eens goed ontzien, en wanneer ik met u begin, waar zoude dan het einde zijn? Ik wensch u inmiddels, zoo besloot de Minister zijn waardeerend schrijven, wel veel succes met uw beweging. We kunnen ons voorstellen, dat Z.Exc. gaarne eens met vacantie is en alle offi cieel gedoe een week of wat van zioh af wil schuiven. We hopen, dat de heer en mevr. Verschuur hier de rust en verkwik king vinden, waarnaar zij verlangen. Wel licht, dat zij toch ook de tentoonstelling nog wel zulten bezoeken, daar de Minister het Esperanto zoo gunstig gezind is. Paardensport. De paardensportdag wordt dit jaar te de Koog gehouden en wel op Zondag 2(J Aug. a.s. Ruiters, die willen deelnemen; worden opmerkzaam gemaakt op het vêor- loopig bericht in dit nummer. Honden-demonstratie. De afd. N.-Holl. van de Kom. Ned. Po litiehonden-Vereehiging houdt morgen 'n demonstratie met speur- en politiehonden onder leiding van een harer bestuursleden op liet terrein bij de schuur van "Staats- boschbeheer alhier. Eenige personen van de vaste wal zullen er met trim monden aan deelnemen, terwijl ook de Texelsche Vereen., welke 14 leden teltjr er aan mee werken zal. De toegangsprijs is op 25 ct. gesteld, zeker niet hoog. Wat op het ge bied van speur- en verdedigingskunst door daartoe afgerichte honden zal worden.ge- demonstreerd, is het aamschouewn zeker waard. Uit de dagbladen van Woensdag: HET STRANDLEVEN bij den Helder verplaatst zich meer zuidwaarts. Dinsdag besloot de raad van de Staat daar 500 M, strand te huren. DE RAAD VAN DEN HELDER heeft gisteren besloten tot oprichting van een internaat aan de Zeevaartschool. Als lei der van dit internaat willen B. en W. iemand 'benoemen, die tevens üls leeraar in practische vakken kan optreden. De minister daarentegen heeft daarvoor een wachtgelder aangewezen, die wel als lee- raar, maar niet als leider van het jnt^r- naat geschikt is. Mocht de minister m)et bereid zijn aan de gemeente te vergunnen een oproep bij vrije keuze te doen, dan zou daarmede de kwestie van het inter- I naat van de baan zijn. Met dit voorbehoud t is het voorstel van B. en W. door de raad aangenomen. HET DRIEJARIG dochtertje van N. Snietser te Berkel-Bnschot. is door een snel passeeremde auto op slag gedood. Ofschoon de chauffeur de aanrijding be merkt heeft, is hij snel doorgereden. DOMBURG. Toen een 21 -j. jongeman zich met zijn zuster in zee begaf, werden beiden door een draaistroom verrast. Het meisje kon gered worden, doch de jonge- man verdronk. TE BREDA is de nieuwe zweminrich ting met strand „Het Ei" officieel in ge bruik genomen. TE VROOMSHOOP is een 3-j. meisje, dat de weg overstak, doodgereden door een motorrijder, die doorreed zonder zioh om het arme kind te bekommeren. VEILIG. Blijkens jongste weekstaat Nederlandsc'he Bank is verdere verbete- ring ingetreden. Goudtoevloeiïng ruim J 11 miljoen, grootendeels uit Londen. ALG. SYNODE N.H. kerk bestöot^'oor 3 jaar de periodieke verhoogingen te ver minderen van 160 tot 12Ó gulden. ZWEEFVLIEGER R. Huizinga uitMur- merwoude (Fr.) is boven vliegveld Soes- terberg neergestort ©n gedood. OOK voor de Pruisische scholen is de z.g. „Hitler-groet" ingevoerd voor leer lingen en onderwijzend personeel. OUD-RIJKSDAGLEDEN Ebert, Heil- mann en Künstler zijn naar een concen tratiekamp overgebracht. IN DUBLIN hadden relletjes plaats. Een menschenmenigte voor ©en gebouw, waar de fascistische Blauwbemden bal hielden, jouwden dezen uit en wierpen met steenen naar het gebouw. Versohei- dene gewond. BALBO kwam Di.nsdagavond na 11 uur 45 mnt. vliegen op de Azoren aan. Geest driftige ontvangst. BALBO. Bij [het vertrek van de Azoren naar Lissabon is een vliegboot in zeege- istort; 4 inzittenden werden gewond. Door een inabijzijnd vaartuig opgepikt. Het verongelukte toestel wordt gedemonteerd. Het toestel moet omgeslagen zijn. Twee officieren werden ernstig gewond. Een van hen zoo ernstig, dat hij weldra' overleed.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6