Oe Nieuwe Texeische Courant Wo. 4763 46ste Jaargang Woensdag 16 Aug. 1933 EERSTE BLAD. Van week tot week Duitschland en Oostenrijk. Duitschland: Binnsniandsche moeilijkheden. Cuba: Bloedige opstand. Balbo's Eskader thuis. In het verre Oosten. Texeische Berichten UIT TEXELS VERLEDEN. is sütds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.: N.V. Boekhandel en Drukkeri v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct. Iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 7,30; 8,-; 11,20; 12,30; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,-; 12,20; 2,- 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 9,-; 11,15; 5,20; 8,-. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,30; 12,20; Texel—Harlingen v.v. Maandags, woensdags en Zaterdags: van Texel vm. 8,15 uur; van Harlingen n.m. 1,30 uur. Den HelderAmsterdam v.v. Op werkdagen: van den Helder v.m. 7,15 uur; van Amsterdam nm. 2 uur HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Va uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Aug 6,41 7.47 8,32 9,12 9,47 10,25 1048 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 58 ZATERDAGAVOND. Europa was aanvankelijk eenigszins ont hutst over het bitse, afwijzende antwoord dat de Duitsohe regeering gegeven zou hebben aan de gezanten van Frankrijk en Engeland, die ten behoeve van Oosten rijk bij de Duitsche regeering hun ver ontrusting 'hadden kenbaar gemaakt over de Duitsche aanvallen en pamfletten uit vliegtuigen boven Oostenrijksch gebied en tegen de Duitsche radiopropaganda', wel ke eveneens tegen de regeering te Wee- nen was gericht. In Berlijn zou men de protesten hebben afgewezen en. o.m. (heb ben verklaard, dat ter zake geen vreemde inmenging wordt geduld. Maar de regee ring van Hitler blijkt over twee monden te beschikken. De voorstelling van za ken, gegeven in bovengenoemde berichten, is blijkbaar voor het binnenland bestemd geweest, want naar buiten is gebleken, dat de Duitsche regeering wel degelijk toezegging 'heeft gedaan, dat ze tegen verdere invallen van vliegtuigen boven Oostenrijk zou waken en de anti-Oosten- rijksche radio-propaganda zou doen sta ken. Dat werd éénige dagen voor de offi- cieele Fransche en Engelsohe stappen al verzekerd aan de Italiaansche gezant, die op eigen gelegenheid, maar dan natuurlijk op instructie van Rome, van zijn onge rustheid had laten blijken, aanmanende tot matiging. Ook in het conflict met de autoriteiten van (het Saar-gebied, dat nog onder Vol- kenbondsbestuur staat, welk conflict de ontvoering van drie personen uit liet Saar-gebied naar Duitschland betrof om ze daar te laten vonnissen heeft Berlijn toegegeven onder de druk van pro testen, welke te Qenève waren ingediend. De regeering te Berlijn heeft de ontvoe ring veroordeeld en de ontvoerden, welke ■inmiddels in handen van de Duitsche justitie waren gesteld, im vrijheid laten, stellen. Het schijnt dat de Duitsche regeering genoeg krijgt aan haar binnenlandsche moeilijkheden. De Nazi's blijven overal de nakoming eischen van gegeven beloften, welke vervuld zouden worden, ifls Hitler eenmaal de macht in handen ha'd. Zij men gen zich regelmatig in de leiding der be drijven om die beloften practisch te doen verwezenlijken, maarzóó gaat het eco nomisch en industrieel leven kapot. De re geering 'heeft nu ten tweeden male gelast, dat elke instantie der N.S.D.A.P. zich van ©enig ingrijpen in de bedrijven heeft te N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Kookplaat 1200 Watt met regelschakelaar f 11,75. onthouden, en dat anders maatregelen te gen zulke instanties zuilen worden geno men. Hitter ligt al lang in de boeien der jonkers en van de industrieelen verankerd Ook de Pruisische hulppolitie is met dank voor de bewezen diensten van haar functie als zoodanig ontheven. Om zekere volks instincten te bevredigen, blijft de regee ring intusschen nog steeds hard optieden tegen allen, die zich onder het oude re gime verdienstelijk maakten. Nu weer zijn de bekwame leiders van de Duitsche Radio-Omroep, die beschuldigd worden van te hooge salarissen te hebben, ge toucheerd, gearresteerd en in concentra tiekampen opgesloten, „om zich ver trouwd te maken met eenvoudige om standigheden". Op Cuba heeft deze week een bloedige revolutie gewoed tegen bet al zoo lang onpopulaire bewind van president Ma- ciiado. Vele dooden zijn gevallen in bloe dige straatgevechten. Machado heeft zich met militair geweld trachten te handha ven, maar de interventie der Ver. Staten welke blijkbaar óók zijn aftreden ver langden, zal hem wel te machtig zijn ge worden. Het Italiaansche eskader van generaal Balbo is weer van de groote toer naar Chicago in het vaderland teruggekeerd. Bij de laatste etappen hebben zicli nog ©enige incidenten voorgedaan. Op de Azoren waren de Ooeaanvliegers nog vlot geland, maar bij het vertrek van daar is ©en vliegtuig over de kop gegaan, waar door ©en der inzittenden gedood en twee anderen gewond werden. Het was echter in liet algemeen een prachtprestatie. In het verre Oosten van Azië daagt de vrede nu toch. De Japanners hebben als gevolg van hun wapenstilstandsovereen- komst met de Chineezem al hun stellin gen ten zuiden van de Chineesche Muur ontruimd. Hoenderloo-Collecte. Men schrijft ons: Evenals 'het vorige jaar zal er vanwege de Stichting „Hoenderloo", met vergun ning van B. en W. weder in alle dorpen op het eiland een openbare collecte wor den gehouden ten bate van haar opvoe dingswerk onder de jongens. Wij spreken hierbij de wensch uit, dat de vrijwillige collectanten, die vorig jaar geheel belan geloos hun medewerking gaven, meteven- veel animo en moed hun mooie taak weer zullen volbrengen en dat er mild ge offerd moge worden door alle ingezetenen opdat deze zeer belangrijke jeugdarbeid, thans voor plm. 240 jongens een toe vluchtsoord, voortgang moge vinden in deze donkere dagen. De collecte heeft deze week plaats en wordt geleid te den Burg door Ds. F. Visser; te dien Hoorn door Ds. J.W. van Petegem; te Oosterend door Ds. A.W.Kok; te de Cocksdorpen Eierl. Ds. W..A.PIug; te de Waal en Koog door Ds. N. J. v.'t Hooft; te Oudeschild door de heer C.A.Kaczor. Hartelijk aanbevolen door: Ds. N. J. v. 't Hooft; A.W.Kok; A. A. v.d. Leer; J.W. van Petegem; W.A. Plug; A. Vis en F.Visser. JHR. J. C- W. STRICK VAN LINSCHOTEN. f Over wijlen Jhr. Strick van Linschoten, oud-burgemeester van Texel, van wiens heengaan we Zaterdag melding maakten, schrijft 't Handelsblad van Vrijdagavond: De overledene is 74 jaren oud gewor- IPfflESBüafflSEg y SS Jg Het Texelsch MuseumNieuw- [g JU straat den Burg is geopend: JU Eg Maandags 10-12uur; Woensdags gg en Zaterdags 2—5 uur. gj Hotel- en pensionhouders zul- 15 len hun gasten een dienst bewij- gg ES zen, door hen hierop attent te ffi S3 maken. ra den. Hij werd te De Bilt geboren, was van 1 October 1SS0 tot 14 Mei 1889 secre taris en ontvanger van Anna Paulowna en van 24 Mei 18S9 tot 6 Januari 1S93 secre taris van Haarlemmerliede en van de thans opgeheven gemeente Spaamwou.de. Van 7 Januari 1893 tot 14 Maart 1898 was jhr. Strick van Linschoten burgemee ster van Texel, waar hij zijn volle werk kracht kon ontplooien. Hij was er burge meester, inaar li ij was er ook gemeente architect en opzichter van de reiniging Hij nam althans die functiesop zich omdat er niemand anders was, die het deed. Eu geen van die functies beschouw de hij als een sinecure. Met het gevolg, dat er tijdens zijn burgemeesterschap op hygiënisch gebied op Texel zeer veel ver beterd is. De opruiming b.v. van de open afvoergoten dankt men er aan deze bur gemeester. Zes jaar is de lieer Strick van Linscho ten op het eiland gebleven; op 15 Maart 1898 werd hij benoemd tot burgemeester van Beverwijk en Wijk aan Zee. Later kreeg Wijk aan Zee een eigen burgemee ster. Intusschen had hij eerst voor beide ge meenten, daarna voor Beverwijk, alleen eenzelfde activiteit ontplooid als op Texel Veel verouderde dingen wist hij te ver anderen; tal van dorpseigenaardigheden dreef hij uit; verbreeding en verbetering van straten, verbetering van woningbouw waren zijn wenschen. En hij wist ze door te zetten. Maar het ging altijd met strijd in de raad, altijd ina overwinning van èen sterke oppositie. Alleen zijn vasthoudend beid en zijn wil om tot de verbetering te komen, die hij noodig vond, hebben hem doen stand houden. Natuurlijk heeft hij daardoor velen te gen zicli in liet harnas gejaagd; men ver draagt, in een kleine gemeente vooral,niet gaarne onverzettelijkheid tegen het „al- gemeene gevoelen" in. Al is liet dan ook ten bate van het algemeen. Het is een verdienste van de heer Strick van Linschoten, dat hij zich door het ver zet van de raad en vaak ook uit de bur gerij niet treeft laten afhouden van war hij het goede voor zijn gemeente achtte en wat ook later het goede bleek te zijn. Wat zag bet raadhuis dat van 1867 dateert er bij zijn komst niet verwaar loosd en onbewoonbaar uit en hoe is het geleidelijk verbeterd. Toen hij eenmaal tot veel dingen de stoot had gegeven, ging het verder ook wel zonder hem; maar Beverwijk zal niet mogen vergeten, dat de Iheer Strick van Linsdho'ten het is geweest, die deze ge meente van een tuindersdorp heeft opge werkt tot 'een belangrijk centrum in Ken- nemerland. Bij zijn aftreden als burgemeester van Beverwijk op 31 Mei j.L, heeft de bur gerij hem voor zijn werk ten behoeve der gemeente hartelijk gehuldigd. Jhr. Strick van Linschoten was onder scheiden met liet officierskruis van de orde van Oranje Nassau. De begrafenis had plaats op Maandag 1.1. op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht. O N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN VUILE PANNEN. TEXEL IN DEN JARE 18?6. GUGLIELMO MARCONI. De beroemde Italiaansche uitvinder, die thans wederom door zijn proeven met zeer korte radiogolven (microgolven) de aandacht van de gansche wereld op zich vestigt. Deze maand zal hij zijn experi menten beëindigen. Het volk is niet gewoon er mee om te te gaan en dit bepaalt de redding tot de personen, die opzettelijk voor het behan- len dier booten geoefend worden. Men kan elk soort van vaartuigen onzinkbaar maken; daarom moet men, op elke kust, voor reddingbooten inrichten die soort van booten, welke op die plaats gebruike lijk is. Zoo zouden op Texel de wierschui- ten biezonder daartoe geschikt zijn; men heeft meermalen daarmede monschen, in liet ijselijkste weer gered; zij zijn scherp van voren en van achteren, plat van onde ren; men duwt ze door de branding, ver der gaan ze met een zeil, niet met riemen. Te Huisduinen moest men de gewone booten, zooals die, waarmede in 1824 zoo vele lieden zijn omgekomen, door biezen onzinkbaar maken. Zoodra de vorm der reddingbooten anders is, zullen de zeelie den er niet zoo goed mee omgaan. In hoeverre deze aanmerkingen gegrond zijn, zou ik niet duiven beslissen, maar zij komen uit de mond van lieden, van het vak en verdienen, daarom overwogen te worden door de bestuurders der lof felijke maatschappij, welke de reddingboo ten verzorgd. EINDE. Noot bij pag. 6. Bij besluit des Konings van 25 Novem ber 1827 is bevolen, dat de konijnen in Noord-Holland, ook op de eilanden^ met uitzondering van Vlieland en Terschelling, moeten worden uitgeroeid. Gewis is deze maatregel zeer nuttig, in het belang van de landbouw. Hetgeen ik hier omtrent deze dieren gezegd heb, zal dus reeds niet meer bestaan. RECHTSVRAGEN. Abonnees kunnen kosteloos advies, ook in belastingkwesties bekomen. Voor porto twee postzegels bijsluiten. BURENRECHT. S.S. Uw vraag wordt in het navol gende volledig beantwoord Burenrecht noemt men 't samenstel van voorschriften, die behelzen wat de eene eigenaar tegenover de andere, waar hun erven aan elkaar grenzen, betaamt. In dit verband gezien, is dus een eerste vereischte, dat een ieder wete, hoever zijn recht reikt. Vandaar, dat ieder zijn nabuur kan noodzaken, een afscheiding te maken, welke op gemeenschappelijke kosten wordt gedaan. En elk eigenaar mag dan dat erf afsluiten. De afscheiding pleegt op de grens van 'beider terrein te staan, zoodat de muur of het houten schot, tusschen twee erven opgericht, door de wet vermoed wondt, een gemeenschappelijke muur te zij,n;ver- nieuwings- en onderhoudskosten dragen dan de beide partijen. Echter kan uit ©enig teeken blijken, dat de afscheiding niet gemeenschappelijk is, b.v. doordat een muur naar een zijde afloopt of aan één zijde slechts wordt gesteund. Deze gezamenlijke rechten, deze mede- eigendom brengt'dus rechten en verplich tingen met zich: elke nabuur mag van de houten schutting een muur maken, ■maar niet- omgekeerd. In de gemeene gracht of sloot mag ieder nabuur vis sollen, varen en water putten. Het zou dus onbillijk zijn, als de eene nabuur het de andere onmogelijk zou maken, te varen in de gemeenschappelijke sloot, door een schuit te nemen van zoodanige afmeting, dat geen tweede daarin kan worden voortbewogen. Gemeenschappelijke regenbakken en beerputten worden door de gemeenschap pelijke belanghebbenden gereinigd. Zelfs stelde de wet als eisch, dat de inhoud van een gemeenschappelijke beerput beur telings dan over het erf van de een, dani over dat van de ander, moet worden weg-i geruimd. Onze wet heeft een eigenschap van ons volk geëerbiedigd: de wensch, om niet „onvrij" in zijn 'huis te zijn. Voor de Boerenstand. Abonne. W.e bevelen u ter lezing aan: Het Wetboek voor de Boerenstand, van Mr. P. Langeveld. Dat geeft op al uw vragen antwoord. IIIIII+ Een toerist klopt aan de por- IIIIII+ tierswonimg van een kasteel aan. IIIIII+ De portier verschijnt. IIIIII+ „is het misscnien mogelijk, de IIIIII+ antiquiteiten van dit kasteel te be- IIIIII+ zichtigen 111111+ „Helaas moet ik u teleurstellen: IIIIII+ mevrouw de barones en de beide IIIIII+ freules zijn op reis". TEXELSCHE COURANT 6,30; 9,15. LICHT OP 12.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1