BRANDKASTEN. N.V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN VOOR NIEMAND EEN BEZWAAR. drukt was, werden ons toch nog prijzen genoemd van b.v. f35 voor ramlammeren. Ook weten we, dat een adspirant-kooper rondliep met flOO in de zak voor de beste oudere ram .De eigenaar wou daarvan echter geen afstand doen. KWALITEIT. Ondanks de slechte gras- groei in de laatste maand als gevolg van de langdurige droogte en de geringe animo om bij te voeren, mocht tooh de conditie, waarin ihet geëxposeerde ver keerde, gunstig worden genoemd, ver zekerde ons ide heer Govers. Vooral de anderlhalfjarige ooien blonken naar zijn oordeel uit. Het rammenmateriaal stond z.i. bij de laatste jaren niet achter. Heti aantal deelnemers aan de afd. ongere gistreerd was dit jaar al te gering, meende de beer Govers. Vooral als we nagaan, dat de grootste helft der inzen dingen nog van fokkers onder controle afkomstig was. Dit doet de vraag naar voren komen, of hiermede niet het bewijs geleverd is, dat de gecontroleerde fokkerij de BASIS is, waarop de Texelsohe scha penteelt rust. Mogelijk is dit ook het antwoord, dat gegeven moet worden aan hen, die wilde schapen naar Frankrijk wilden sturen. Tot zoover de heer E. Dz. Govers. De heer Jn. Sijp, inspecteur van het Texelsche Schapenstoemboek in N.-Holl. was, naar ons bij informatie bleek, over onze Schapenfokdag ook goed te spreken. De indruk van de afd. Geregistreerd was z.i. over het algemeen een goede. De afd. Ongeregistreerd achtte hij te klein, om daarover een oordeel uit te spreken. Goede oudere rammen en ^goede schapen met lammeren konden in deze groep wei worden aangewezen. Dat eenigermate de invloed van te weinig bijvoeren te be speuren was, meende hij wel te hebben opgemerkt. o— De voorz. van de Holl. Mij. van L., afd. Texel, de heer C. Keijser Hz., gaf in zijn openingswoord reeds zijn oordeel over deze fokveedag te kennen. Hij was wel tevreden. Ook de heer C. de Wit, voorz. afd. Texel L.T.B., liet zich in gunstige zin over deze tentoonstelling uit. Al het aangevoerde vee werd door vee arts E.Noordijk en opzichter J.Trap, van de Veeartsenijk. Dienst, aan een nauwlet tend onderzoek onderworpen. Zij hebben gelukkig, niets verdachts bespeurd. De Texelsche SohapenTokdag behoort nu weer tot het verleden en heeft voor de zooveelste maal gedemonstreerd, wat vak kennis uitwerkt, waar volharding toe leidt, wat samenwerking vermag. Het re sultaat was heusch niet kwaad. Het tegen deel is waar. MIDDENSTANDERS 5g Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG j ëllIHMl Handelsinformatie- en Incasso-j Bureau voor den Middenstand, i opgericht 1864, biedt u in deze j tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- i uit zulks duidelijk blijkt meteen: exemplaar van de veertiendaag- i sche zeer verzorgde courant, j wordt op schriftelijke aanvrage! p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG s Amstelstr. 14. Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C j g Voor Middenst. Federaties en Bonden! s kan een speciale overeenkomst getrof- üfen worden ten behoeve hunner leden Waarsdhuwing Vrachtschippers. Als agent van de „Bevrachtingscommis- sie U", zetel Alkmaar (Oudegracht 182) werd benoemd de heer M. Schutte, Ver- droinkenoond 11, tel. 171. Daar alle schip pers 'en verladers er blijkbaar nog niet mede beleend zijn, dat na het inwerking treden van de Wet van de 5e Mei 1933 (Stbl. 251), hetgeen op 7 Sept. a. s wordt verwacht elk vervoer van goede ren per vaartuig tussohen binnen het Rijk gelegen plaatsen slechts dan zal mogen geschieden wanneer daarvoor een va-gun tning of ontheffing is verleend, worden alle schippers, die terzake nog geen aan vrage tot de Bevrachtingscommissie heb ben gericht, in hun eigen belang aangera den dit spoedig te doen. Zij, die nadere biezonderheden omtrent de nieuwe wettelijke regeling van de even redige vraChtverdeeli-ng in de Binnenvaart, wenschen, doen verstandig bij de Bevrach tingscommissie een leidraad aan te schaf ten. Een boekje met alle gegevens van 78 blz. druks is voor tien oents bij alle Be vrachtingscommissies te verkrijgen. (Officieel bericht.) ZWEDEN. De Zweedsohe filmster Gretha Garbo in -een van haar nieuwste creaties. Koninklijke Onderscheiding. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederland sche Leeuvvi d-e heer E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda, oud-burgemeester van Texel. Tiexielsdhe schapen naar Cuba. in opdracht van een Duitsche firma, zoo vernemen we uit de beste bron, zijn door bemiddeling van het Tex. Schapen stamboek (inspecteur J. Sijp) op Texel een 6-tal eenjarige schapen en een 1-jarige ram gekocht, bestemd voor export naar Cuba. Blijkbaar bestaat er in het buitenland nog wel belangstelling voor het Texelsche schaap. Een ludhtballon uit Frankrijk. De heer C. Schoenmaker vond in Ger- ritslain-d bij de Dennen een luchtballon^ netje, dat blijkens een daaraan beves tigde kaart te Gnenay (Frankrijk) was op gelaten door een lid van La Société d' Education Populaire aldaar. Nationale PaardententoomstelUng te Utreclht. Men verzoekt ons te plaatsen: Kortgeleden hebben alle warrnbloed- paarden-stanibaekveneenigingenien de Ned. Fed. van landelijke rijvereenigingen zich aaneengesloten tot -de „Bo-nd voor de Nederl. warmbloedfokkerij", welke orga nisatie vanaf dat ooge-nblik als de oentrale organisatie der NederlandsChe warmbloed- fokkers moet worden beschouwd. De jonge organisatie heeft onmiddellijk de zware arbeid met volle kracht aan vaard en zal o.a. ter gelegenheid van .de iaarljjksohe paarden- en vee-tentoonstel ling te Utrecht op 13 September a.s. al daar een keurcollectie NederlandsChe warmbloedpaarden demonstreeren aan de hand. in het tuig en onder de man. De allerbeste merries van ons land zul len mededingen. De stamboekorganisaties zenden de door hen uitgezochte collecties iin. Op 12 Sept. des middags is er voor keu rung d-er paarden in -drie klassen (aan de hand) n.l.in een zware-, middelzware- ep lichte klasse. Vermoedelijk zulteneen kleine 70 eerste klas m-erricm deelnemen. Voor alle fokkers en paardenliefhebbers -een praohtdag. Dank van ide Graal. (Ingezonden.) Ja, de weken op Texel zijn 'heerlijk ge weest. Uit het drukke, jagende leven op eens midden in -de natuur efni nog wel op 'n boerderij zoo midden in liet land als d-e Graalboerderij ligt. De 'eerste -dagen hebben we elkaar gek aangek-eken petroleumstellen 't was -een wanhoop. Een week minstens tobden we er in-ee, 'hadden nooit kokend water,- enz. 's Nachts 't stroo 't was de eerste keer wel -hard, spinnen, hooimijten, en muizen waren tot nbgto-e voor ons iets „griezeligs". De eerste nacht deden we maar een hazenslaapje zoo midden in 't land, de deur kon niet op slot en dan als jonge- vrouwen alleenbrrrr. Steeds hoorde je iets, dan een schaap of 't paard of 't pi-epen van d-e muisjes de laatste wa ren er vast met iheele families. Maar al gauw ontdekte je: op Texel is 't ©an andere wereld dan daarbuiten je fiets kun je zóó maar laten staan, nie-i mand komt inbreken, je bentveilig. Wat dat zeggen wil, dat er -ergens een- wereld is, al is -dat weneldj-e -dan klein waar het goed is. waar je -nergens schrik voor behoeft te hebben, waar je zelfs niet door woor-a of blik b-eteedjgd wordt, dat is iets, waar i-ed-ene vrouw, 't zij jong of oud, tenslotte behoefte aan heeft en waar ze op haar best uitgroeit. De vaca-ntieweken zijn voorbij. We b-e gi-nnen weer met meer ruggegraat. We voel-en, dat w-e over veel meer energie gaan beschikken. Van Texel hebben we veel gezien. Van de Kleine Parnassia af tot -de groote vuurtoren toe; van de aangespoelde bruin- visch bij Onrust tot de reiger, die midden in d-e zee scheen t-e staan en tenslotte - BULGARIJE. Koning Boris III van Bulgarije, die na zijn bezoek aan Rome ook Boekarest en Belgrado met een bezoek zal vereeren. Men hecht aan deze visites groote poli tieke beteekeriis. bleek slikgroind te zijn met de meest won derbaarlijke wezentjes daarop. Wc hebben de Texelsche schapen on deugende springers gevonden, ze waren heusch niet zoo schaapachtig als ze eruit zagen. De dennen gaven bepaald een weelderig idee aan Texel en de vogels Och, als je een poos bij de Muij hebt ge zeten, -dan w-eet je, dat er écht sprookjes land bestaat. We hopen, dat Te.xel -door steeds meer -echte natuurvrienden bezocht zal worden, maar we bidden, dat de Texelsche jonge menschen weerstand zulten bieden aan 't mondaine en slechte, dat hier onherroepe lijk óók komt. We hebben eens gehoord van andere goede menschen, beste brave lui, -die nooit tot iets groots uitgroeiden, omdat ze nooit „neen" durf-den zeggen, 't Waren boeren, zie zegden altijd „joa" wel op vier ver schillende manieren, maar als ze „neen" bedoelden zegden ze toCh j.joa", al was 't op -een 'heel ontkennende toom. Absoluut „neen" zeggen, -dat konden ze niet, daar waren ze te goedig voor. De Texelaars zijn bekend als goede meu- sdhein. we -h-ebben 't zelf ook ondervonden, maar we hopen, dat ze juist als wij, niet bang zullen zijn om te toonen, dat -deugd en netheid niet uit de wereld zijn -en dat je veel meer -echte frissche pr-et heb als 't hart op -de rechte plaats zit. Zet uw oog-e-n wijd open. Wéét, wat er om u-heen -en- in uw -duin-en gebeurt. Houdt uw eiland goed. Weet, -dat ied-ere badplaats en overal, waar natuurschoon is, d-e vloek wordt .gebracht -door heusch niet de gees telijke élite uit de steden. Verg ook van uw vreemdelingen een ge drag als va-n een logé, -die u zelf in uw huis zou-dt willen ontvangen. Sta niet toe, dat ze hier op uw eiland leven, zooals ze thuis niet aan hun kennissen zouden willen bekennen. 't Kan zijn, dat -de Koog dan géén Monte Carlo zal worden. Misschien zal men u stijf vinden, maar u is verantwoorde lijk voor 't nageslacht. Laat de Texelsche' meisjes blijven, zooals ze zijn. 't Zijn leuke, frisscbe meisjes. De jongens kun nen er trotsch op zij-n en de jongens. laten -die hun tanden op elkaar zetten, als 't an-d-ere zooveel mooier lijkt en één oog-enblik nadenken, dat 't van hen mee afhangt, of Texel een eiland blijft, -dat -na verloop van tijden 'n bevolking heeft van menschen, waar men m-et liefde en hoog achting aan denkt, -een sterk grootsch ge slacht, -dat steeds wereldberoemde ge leerd-en blijft voortbrengen. We zijn van d-e Graal, we zijn maar jo-nge vrouwen, we kunn-en niet v-eel voor u do-en. We hebben -heerlijke weken ge had. Veilige, mooie weken en we zullen uit dank -daarvoor aan d-e goede God vra gen om u te helpen blijven rasechte Texelaars. "B. Uitslag aanbesteding. Door B. -en W. werden diverse verf wer ken aanbesteed. Laagste inschrijvers voor -diverse peroeelen waren: JC. Timmer -en Zn., Oosteren-d; C. Bremer, Oosterend; W. Bruin; Vonk -en Boon; J. Dekker, den Burg. ALLERLEI. Maandag a.s .-hervat de heer Jn. Visser wederom zijn lessen in piano, orgel, man doline, man-dola en banjo. M-ej. BakkerMaas geeft weer gele genheid tot het b-ekom-en van les in naaien, patr-oont-eekenen, enz. o— Vertegenwoordiger voor Texel zijn van: V-eiling H.B.G.: S. J. Flens. Hillegom: P. Dalmeij-er. Hobaho: Joh. Parlevliet. DE «KOOG. Een sledhte weg. De wegen naar de Koog zij-n over het algemeen in goede staat, maar de toe stand van de fietspaden is niet overal id-eaal. De weg van d-e Koog naar de- Waal, vooral het gedeelte voorbij Pijpers- N.V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN GEMAKKELIJK EN ZINDELIJK. dijk in de richting Waalenburg verkeert in minder goede staat. De zich daar be vindende kuilen en steenbrokken zijn voor auto's -en fietsen zeer hinderlijk. Van bad gasten, die een uitstapje naar Waalenburg hadden gemaakt, om van het polderland schap te genieten, hoorden we danook meermalen klachten, aldus onze corresp., over de moeilijk te berijden weg. Het is ongetwijfeld wenschelijk, dat hierin worde voorzien. Met kano's op zee. Dinsdagavond laat, toen een kano met twee jongelui zich ver van de kust ver wijderd had, zoo-dat -het vaartuigje niet meer te zien was, maakte men zich op het strand zeer ongerust, vooral daar de duisternis inviel. Eenige personen gingen met de reddi-ngvlet op onderzoek uit en troffen de kano met opvarenden i-n volle zee aan. Men raadde de kanovaarders aan terug te keeran, waaraan ze gevolg ga ven, hoewel ze het gevaarlijke van hun zeetocht niet inzagen. Op het strand te ruggekeerd, toonden zij er zich zeer ont stemd over, dat aan hun varen aandacht was geschonken. Dit bezorgde hun een scherpe terechtwijzing van een der aan wezige badgasten. "Sommige kanovaarders schijnen niet te kunnen of willen begrij pen, dat -de zee voor de ranke kano niet betrouwbaar is. Vorige week nog sloeg -een kano om, waarin een 'heer en dame waren gezeten. Ze raakten beiden in b-e- Inarde positie, zoodat de badmeester.» Gebr. Dogger ijlings moesten 'toeschieten om -hulp te bieden. DE COCKSDORP. Koninklijke onderscheiding. T-er .gelegenheid van H.M.'s verjaardag is aan onze plaatsgenoot, de heer J. T. de Jong, brig.-tit.-rijksveldwacht alhier, toegekend -de bronzen eere-medaille, ver bonden aan -de Orde van Oranje Nassau. Ei-erlan-ds -nieuwe gemaal. Hoewel -het gebouw van -het waterge maal van polder Eierland nog niet geheet is voltooid, o.a. ontbreekt nog de dakbe dekking, is een monteur van Stork's Machinefabrieken te Hengelo reeds-eenige dagen bezig met -de monteering van de machines. In d-e persleiding van het .oude gemaal is een nieuw sChroëfwiel aange bracht, dat meer capaciteit bezit dan het oud-e. De zuiggasmotor is vervangen door -een electra-motor van 110 P.K. De nieuwe installatie zal in staat zijn 165 kub. M. water per minuut te verplaatsen. De aandrijving van -de pomp door d-e motor geschiedt -door middel van een „wielkast" van biezon-d-ere constructie. Hef is er een va-n DuitsCh fabrikaat, d-e -eerste van dat soort, -door Stork i-n Nederland geplaatst. Hierdoor is het mogelijk de pomp op 2 versnellingen te laten loopen. Door in schakeling van een grootene versnelling kan men het schroefwiel sne'ller doen draaien, waardoor d-e opvoethoogte van het water wordt vergroot. Vanwege de T.E.M. ismen bezig van 't transformator huisje af een -hoogspanningskabel te leg gen. Waarschijnlijk zal i-n die loop van de volgende week „proef" gedraaid kunnen worden. De brandkast, -d-e stevig gesloten brand kast is symboliek voor onz-e tijd en aan wat achter die zware -deunen ligt, kleeft -h-et traditioneele bloed en d-e traditione-ele tranen: gou-d, -dat nog waarde heeft; ef fecten, -die een groot deel van hun waarde h-ebbein ingeboet; aan-deelen, die in het ge heel geen waarde meer -hebben en mis schien nooit meer waarde zulten krijgen. Ook -het oppotten brengt zijn risico's mede, maar de brandkasten liggen vol, stampvol en d-e sleutel wordt niet gauw in h-et slot gestoken om er iets uit te halen. Men zou zeggen, dat in de tijd, waarin iedereen, of bijna iedereen, zijn -hebben en Ihoud-en wegsluit en bewaart, de brandkastin-dustrie het druk moet heb ben, want in een periode, waarin iedereen aanslagen doet op het bezit van iedereen, kan de bergplaats van het bezit niet vei lig genoeg zijn. Maar ook hi-er bedriegt de schijn. Ons kwam toevallig de balans van een -der grootste Fransche brandkastfabrieken, de Société Fiohet, ond-er oogen: haar omzet is niet minder -dan 60 pet. teruggeloopen bij die va-n verleden jaar. De reden De markt is overvoerd door het groote aanbod van brandkasten van instellingen, die ze niet meer noodig Reb ben na hun faillissement of liquidatie. Men kan die brandkasten uit de tweede haind natuurlijk veel goedkooper krijgen dan nieuwe. Er zijn thans op dit gebied koopjes te halenmaar de één zijn brood is -de ander zijn dood. O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2