De Nieuwe Texelsche Courant No. 4769 46ste Jaargang Woensdag 6 Sept. 1933 "O*"*"* Van week tot week NIETS GELEERD in de jaren 1914-1918 Oostenrijk zit ook niet stil. Pond en dollar dalen. Allerlei. Prijsstijging op de wolmarkt. Texelsche Berichten Met TES0 over het Marsdiep Post, Telegraaf, Telefoon in zomerseizoen 1933. op Texel huis aan huis gek is sinds 1 Juai 1930 in dit blad opgenomen. UITQ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langereki en De Rooij Der. Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f1—losse nrs. 4ct STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,— 9,— 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 7 8 9 10 U 12 13 Sept 11,26 i 1.59 12,34 1,— 1,23 2,07 3.10 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8.13 ZATERDAGAVOND. In de wereldpers schrijft men er over, als over het nuchterste onderwerp: de a.s. preventieve oorlog van Frankrijk te gen Duitschland. Niet vandaag of mor gen natuurlijk, maal* spoediger dan men zou durven veronderstellen. Volgens vele Franschen wijst alles er op, dat in Duitschland regelrecht wordt aangestuurd op een revanche-oorlog, waaruit ©en groot en machtig Duitsoli rijk geboren zou moeten worden, hetwelk ook alle vroeger verloren gebieden zal omvat ten en alle volkeren van Gerinaansohe: stam zal heneemgen. Wij, hier in Hol land, zouden óók tot de begenadigden mogen behooren. De Fransdhe openbare meen ing zou er weinig voor gevoelen, te wachten tot Duitschland klaar is met zijn voorberei ding en daarom sturen sommige kringen in Frankrijk aan op een preventieve oor log, d.L de strijd, waarin Duitschland moet worden vernietigd, vóór het goed en wel de naweeën van de jongste vol- kerenstrijd te boven is. Minister-president Daladier was Zon dag aan de Oostgrens en hij heeft duide lijk laten uitkomen, hoe Sterk Frankrijk zich wel tegen de gevaren uit het Oosten heeft gepantserd. GRENSINCIDENTEN. SPIONNAGE. Tegenover de kom-maar-op-stemniing in Frankrijk staat, dat de Duitsdners met de dag brutaler tegen het buitenland op treden. Van de week lokte S.A-mannen langs drie verschillende grenzen inciden ten uit. Een troep trok de Belgische grens over in S.A.-uniform en be schimpten op Belgisch gebied de bevol king en eenige gendarmes; één gen darme werd door een Duitsober verwond. Drie S.A. lieden trokken in de buurt van Sohaffhausen over de Zwitsersche grens om er een Tjech, een zekere Weber, aan te houden en naar Duitsdh gebied te slee pen ondanks de protesten van de Zwit sersche grenswacht. Op Oostenrijksch grondgebied werden door S.A.-mannen eenige leden van de Oostenrijksche hulp politie aangevallen, van wie er een werd verwond. De spionnage bloeit weer als in de dagen vóór de groote oorlog. In 'Loer- rah werd een Zwitsersch spion gearres teerd, in Straatsburg een Duitsche. Op de Nat. Soc. Partijdag, deze week in Neurenberg gehouden, heeft het geda verd van de groote woorden, zooals ook des avonds daar het vuurwerk daverde, hetwelk op een nog nimmer gekende schaal werd ontstoken. Er waren zelfs groote betonnen werken voor aangelegd geworden. Terwijl voorts aan de Fransohe zijde der grens Daladier Zondag betoogde, dat Frankrijk's bewapening biezonder solide is, kwamen aan de Duitsche kant, nabij het Saargebied eenige honderdduizenden Duitschers en bewoners van het Saarge bied tezamen om Hitier te hooren ge tuigen, dat er voor de oplossing van de Saar-kwestie slechts één mogelijkheid was: terugkeer tot Duitschland. (Ingevolge de bepalingen van het Vredesverdrag zal de bevolking inl935 bij referendum moeten beslissen, wat ze wil: voortzetting van 't speciale Volkenbondsbestuur, aansluiting bij Duitschland of terugkeer naar Duitsch land)." De naderende beslissing in de Saar-kwestie verhoogt de politieke span ning tusschen Duitschland en Frankrijk zéér. In Oostenrijk is een nieuw legerstelsel van „voorloopige" aard afgekondigd Als overgangsmaatregel naar de alge- meene dienstplicht, worden nu telkens 8000 jongelieden gerecruteerd en mili tair geoefend. Bij de afkondiging heeft Vaugoin, de Minister van oorlog, de vuist gebald naar Berlijn. Ze dienen daar eindelijk eens te weten, dat Oostenrijk zich niet langer ongestraft zal laten tarten., zoo ver- verklaarde hij. Zal Dollfuss zich intus- schen wel kunnen handhaven? In Frank rijk ziet men er niet langer de mogelijk heid van. De groote mogendheden, zoo beweert o.a. de Liberté, hadden Oosten- rijk's onafhankelijkheid tegenover Duitschland kunnen redden, maar Musso lini heeft het spel bedorven, alléén om dat de reddingspoging van Frankrijk uit ging. En nu moet Mussolini maar eens zien, wat er van komt, gromt de Liberté. Met schrik hebben de Amerikanen waar genomen, dat 't pond weer aan liet dalen is en prompt daarop zakte ook de dollar. Men neemt aan, dat de daling van beide muntwaarden voorloopig weer zal door gaan. Door Moley's aftreden als onderstaats secretaris te Washington wordt naar veler meening een gunstiger vooruitzicht ge opend op een herziening der oorlogs schulden. In Ierland schijnt de partij derBIauw- hemden onder gen. O'Duffy zich te zul len vereenigen met de partij van de ge matigde Ieren onder Cosgrave en met eenige andere politieke organisaties, tot een nieuwe nationale partij. De vooruit zichten op overeenstemming met Enge land zouden er gunstiger door woirdien. o Het verluidt, dat Frankrijk voornemens is om 'het republiekje Andorra blijvend door Fransche gendarmerie bezet te doen houden. N.V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN NIET DUURDER DAN MET ANDERE BRANDSTOF. Aan de dagbladen van Vrijdag ontlee- nen we dit bericht: De alle verwachtingen te boven gaande vaste stemming op de eerste wolveiling van dit seizoen in Sidney heeft in de Lon- densch© City groote belangstelling ge trokken. De conjunctuur in de financieel© positie van Australië en Nieuw-Zeeiand is als gevolg van de stijging der wolprijzen aanzienlijk verbeterd. De in Sidney be haalde prijzen, zijn niet minder dan 30 pet. hooger dan die, welke bij de laatste vei ling van het afgeloopen seizoen in Juni golden, en 45 pet. hooger dan bij het be gin van het laatste seizoen. De prijzen schijnen nog verder te stij gen. Deze ontwikkeling is te belangrijker, omdat zij lang niet alleen door de betere stemming, maar hoofdzakelijk door de statistische positie is veroorzaakt en wel van de zijde der productie en van die der consumptie. Ofschoon het laatste seizoen een recordproductie van 3.22 mill, balen in Australië had gebracht, is de totale productie, tot reeds in Mei en Juni krach tig gestegen prijzen, bijna geheel van de 'hanet gedaan. Het prijs-imdex-cijfer van de „Weekly Wool Chart" toont in Mei een prijsstijging voor crossbreds van 33 tot 35, in Juni van 35 tot 41. In Juli iis het indexcijfer voor crossbreds onveran derd gebleven. (Texelsche wol wordt met crossbreds wel op een lijn gesteld. Red.) De voorraden in Australië en Nieuw- Zeeland. waren op 30 Juni nog slechts, ca. de helft van .die op hetzelfde tijdstip van 1932, terwijl de voorraden Ln Zuid- Afrikaansche havens slechts een zeer ge ringe hoeveelheid uitmaakten. Over Juli en Augustus 1933 ruim 10.000 passagiers meer. Aan de directeur van de N.V. T.E.S.O danken wij deze opgaaf van liet vervoer, in de beide zomermaanden van de jaren 1931;19321933. De lezer zal ontdek ken, dat de laatste twee maanden van dit seizoen zeer gunstig bij vorige zomer maanden afsteken. Ongetwijfeld mogen we dit resultaat voornamelijk boeken als een gevolg van de doelmatige reclame campagne, welke dit jaar ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer is ge voerd. Bovendien zal de leuze „Brengt uw vacantie door in eigen land" mede tot .een drukker bezoek aan Texel dan ge woonlijk geleid hebben. Over Juli 1933 blijkt het bezoek met ruim 4000, over Aug. 1933 met ruim 6000 personen toegenomen, vergeleken bij het vorige jaar. In totaal over deze zomer maanden een toename met ruim 10.000 passagiers, een getal, waarover we rijke lijk tevreden mogen zijn. Het overtreft onze stoutste verwachtingen: Van het oersoneel is in deze maanden wel veel gevergd. Een pluimpje voor de wijze, waarop het zijn taak verrichtte, is hierop zijn plaats. Ook op de drukste dagen wanneer tegelijkertijd twee booten moes ten afvaren en een extra boot voor rij wielen moest worden „gecharterd", was er orde en regel. Dit pleit voor de wijze, waarop directeur Stompff de hem toever trouwde taak ten uitvoer heeft gebracht. Hier volgen de cijfers: Maand Jaar Passagiers Rijwielen Auto's Juli 1931 15578 4189 446 1932 14672 5221 456 1933 4 8869 7623 '440 Aug. 1931 20828 6435 504 1932 21661 8275 585 1933 27794 10353 623 We teekenen nog slechts aan, dat al leen het aantal betalende passagiers hier is vermeld. Uit de cijfers van T.E.S.O. in dit num mer zien we, dat Texel in het zomersei zoen, dat we nu bijkans achter de rug hebben, drukker dan ooit door vreemde lingen is bezocht. Dat dit aan de postkan toren, poststations en hulpkantoren op het eiland veel extra werk hoeft gege ven, ligt voor de hand. We hebben er naar geïnformeerd en kunnen thans een overzicht publioeenen, dat van de groo- tere bedrijvigheid in de maanden Juli en Aug. in het P.T.T.-badrijf op Texel een juist beeld geeft. Het werd ons welwillend verstrekt door de heer Jac. van Heerwaar den, wnd. directeur van het Postkantoor alhier. De cijfers, betrekking hebbende op de TOENEMEND VERBRUIK. Ten gevolge van te geringe regenval zal de Australisohe wolproductie in dit seizoen nauwelijks meer dan 2,94 mill, balen uitmaken,d.i. ca. 10 pet. minder dan in het seizoen 1932—'33. Ook de produc tie van Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zal vermoedelijk lager zijn. En tegelijker tijd blijft de tendenz van een toenemende consumptie bestaan. De uitbreiding van 't opmemingswermogen is in de laatste tijd reeds tot uiting gekomen in een ten deele aanzienlijke toeneming der bedrijvigheid der Engelsche en continentaal-Europee- sclie wolindustrieën, speciaal in Duitsch land en Frankrijk. Hierbij kwam een sterke toeneming der verwerking in Japan, de herleving der Amerikaancche industrie en niet in de laatste plaats een zeer aani zienlijke toeneming der Russische aankoo- pen van ruwe wol. Gedurende de laatste dagen zijn er 500.000 lb. gewasschen fijne wol via een Duitsche firma aan Rusland verkocht. De vraag is thans, of de biezonder krachtige prijsstijging, die op de wolvei- lingen in Sidney tot uiting kwam, niet toch iets te verrassend is gekomen. Een verdere stijging der prijzen was ongetwij feld verwacht, maar toch niet in zulk een omvang en tempo. De vaststelling der prijzen bij opdrachten voor kamgarens in Bradford waren in de laatste tijd eer der iets lager. Tot dusver kan echter nog van een aanhouden der bedrijvigheid in de Engelsche industrie, speciaal in het West Riding district, melding worden ge maakt. Eind Juli bedroeg de werkloosheid in de kamindustrie slechts ca. 12,9 pet tegen 14 pet. eind Juni en 27,2 pet. eind Juli 1932. verkoop van zegels en rij wiel merken zijn die van het heele eiland. De overige zijn die van het hoofdkantoor te den Burg alleen. Als een „stille" maand is ter verge lijking Maart in deze staten opgenomen. Indien we aannemen, dat de op Texel verkochte postzegels alle voorzien van een poststempel liet eiland verlaten heb ben, heeft de uitgaande post niet minder dan bijna 136000 stuks omvat. Echter was ook de binnenkomende post veel om vangrijker dan gewoonlijk, zoodat in to taal nog vele duizenden poststukken meer 'dan 136000 door de haniclen van het post- person cel zijn gegaan. En dat, terwijl om bezuinigingsredenen de personeelssterkte tot een minimum is teruggebracht. Postzegels 1 Va ct. 5 ct. 6 ct. briefk. Maart 1933 8100 5300 14800 4300 Juli 1933 27700 11140 20200 4600 Aug. 1933 37700 11900 15900 6800 Maart 1932 7450 5050 15300 4200 Juli 1932 20800 8450 16600 4800 Aug. 1932 26000 9550 15400 5200 Totaal dit seizoen 30.000 meer zegels verkocht dan in Juli'Aug. 1932. Rijwielmerken: Juli 1933 1700 Juli 1932 1900 Aug. 1933 2600 Aug. 1932 2051 Dit seizoen 350 stuks meer verkocht. Uitgaande telefoongesprekken: Maart 1933 2153 Maart 1932 2158 Juli 1933 350S Juli 1932 2878 Aug. 1933 3913 Aug. 1932 3572 Dit seizoen bijna 1000 meer telefoon gesprekken. Behandelde telegrammen: Juli 1933 631 Juli 1932 714 Aug. 1933 814 Aug. 1932 799 Dit seizoen 68 minder. „GRAALVERRASS1NG". Men schrijft ons: Zaterdagmorgen bracht de kindenen van de R.K.School nog een kleine verrassing. De Graalleidsters hadden n*. besloten, tot slot van hun verblijf op ons mooie eiland, de schooljeugd te tracteenen. Dat viel in de smaak. De kinderen puilden dan ook haast de poort uit, toen de dames aankwamen en met luid gejuich wenden begroet. Even kennis maken en toen in optocht naar het land tegenover de school, welwillend voor dit doel afgestaan door de heer W. van Heerwaarde. Begonnen werd met de Zevensprong. Vroolijk klonken de bijna 200 kinderstem men over het zonverlichte land. Kleurig draaiden de drie kringen, waarvan de middelste in tegengestelde richting ging. rond. Op de weg stonden toevallige voor bijgangers en in de buurt wonende ouders lachend toe te zien. Nog grooter werd de vreugde, toen groote bukken met koek jes voor de dag kwamen. De dames wer den bestormd. En maar steeds waren er die „nog niet gehad hadden"(?). Maar aan alles komt 'n eind, zelfs aan het ge duld van een Oraalleidster. Dicht gingen de blikken, tot groote spijt vooral van de jongens. Maar ik hoorde er één tevreden zeggen: „Ik heb er zes gehad" en toen wist ik genoeg. Onderhand waren de wed strijden voor de verschillende klassen be gonnen. De kleintjes moesten kikkeren, maar in de haast vergaten ze dat nogal eens en liepen ze maar. Een zag ik erj die nam 't kikkeren 'heel ernstig op. 't Was 'n kleine broekeman, met 'n ernstig gezichtje. Hij kwam het allerlaatste aan, Zander zich in het minst te haasten. Tel kens een mooi kikkersprongetje en dan weer even rusten, zoo ernstig en bedaard, of hij een echt kikkertje was. We brul den van 't lachen. Weer anderen moesten hard maar de overkant loopen, 'n muts opzetten en weer terug of 'n carton met een bal er op wegbrengen en hard terug komen loopen. En tot slot was er natuur lijk zakloopen. 't Werd vallen, opstaan, struikelen, weer vallen en tot slot een daverende lachpartij, die 't hoogtepunt bereikte, toen twee van de meesters ook in de zak kropen en een prachtige wed strijd hielden, luid aangemoedigd door de kinderen, die van vreugde stonden te dam9en, als de Meester pardoes op z'n neus viel. 't Was prachtig. Toen nog 'n keer de Zevensprong en daar draaiden de kringen alweer en dansten en zongen de kinderen lustig mee, maar iniet allemaal. Er waren 'n paar jongens, die de wacht hielden bij de koekjes. Arme koekjes. Maar ,,'t moet toch op" vertelden de dames. En op dat woord bleef er geen kruimel gespaard, tot groot verdriet van een dikke musch, die ook eens was komen kijken. Na 'n driewerf luid „hoera" voor de Graaldames, de koekjes en de reepen, trokken de kinderen druk napratend naar huis en lag de weide weer stil in de glan zende zon, wachtende op de volgende keer. Wanneer? Tot de Oraal weer. Nee, ik hoop van eerder, veel eerder. TEXELSCHECOURA LICHT OP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1