DE WASCH UIT HUIS TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT JOH. MOS DE AFTOCHT. Texelsche Berichten NAAR Stoomwasscherij „INSULINDE", Den Helder. Nu Badseizoen 1933 voorbij is. Woensdag 6 Sept. 1933. Beteekenteen besparing op Uw linnenkast Met ons prachtig water wasschen wij smetteloos wit. Door het gebruiken der beste waschproducten onder scheikun dige controle de minste slijtage. Hllllllllll RIJMELARIJTJE. Illlllllllll ,,Tot ziens, Vreemdeling!" De groote trek is weer voorbij, Vacanties meest vervlogen. De t'rugtocht wordt tnu weer aanvaard, Het mindert zienderoogen. De meester staat weer voor de klas, De jeugd zit weer gevangen. De klerk zoekt zijn kantoorkruk op, Stil neuriënd zijn „zangen". De schilder neemt de kwast ter hand, De schoenlapper het garen, 't Typiste'tje is op haar stoel Nog aan het spelevaren. De ambt'naar, Burgemeester, Prof, Bankier, Off'cier, Minister, Geven hun oogen weer de kost In boeken en register. De zee en 't bosch, ze hebben weer V-erfrischt het hart, de lorden, Met nieuwe kracht en nieuwe lust Wordt weer het werk begonnen. Een week ot wat nog zomerweer (Ik hoop dit niet te jokken). Dan is 't seizoen al weer ten eind, En alles weer vertrokken. HUIB DE RIJMELAAR. De toestand van de heer Bron geeft alle reden tot tevredenheid (zie le bl.) HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Geen drukbezochte vergadering: maar vijftien personen woonden Maandag in de Oranjeboom de alg. vergad. bij van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Texel. Werkfelijk jammer, want er zouden eenige punten van groot belang aan de orde ko men. Na opening en lezing der notulen werd voorlezing gedaan van enkele ingekomen stukken, o.m. het oordeel van 'het hoofd bestuur over Texels plannen inzake steun aan de schapenfokkerij. Het zag in de voorgestelde inkrimping van de teelt op het eiland maar weinig heil voor de fok kerij in het heele land en zeker, niet voor Texel. Vervolgens werd gesproken over de a.s. alg. vergadering te Alkmaar op 20 Sept. a.s. Besloten werd ter voorziening in de vacatures van voorz. en lid hoofdbestuur voor N. Holl. de camdidatuur te steunen van resp. de Iheeren Stapel en Rezelman (Schagerbrug.) GRAANRECHTEN. De voorz. wees op de graanrechten als een vooral voor de Texelsche schapenfokkerij groote teleur stelling. Wij kunnen, gezien de slechte uitkomsten, de verhoogde prijzen niet be talen. De pluimveehouders in het land staan er evenzoo tegenover. Zij hebben reeds geprotesteerd en met succes. Op uitgevoerde eieren wordt steun gegeven. De heer IJ. Lap gat in overweging aan deze graanrechten niet te tornen. De be doeling zit immers voor scheuren van weiland en beperking van de veestapel te bevorderen. HEFFING OP SCHAPENVLEESCH NIET IN TEXELS BELANG. Van regeeringswege wordt o.m. over wogen een heffing op schapenvleesch in te voeren. Dit is niet in het belang van de Texelsche schapenhouderij. Een lid van het Hoofdbestuur gaf dan ook in over weging te trachten het schapenvleesch niet te doen belasten. Het schapenvleesch zou dan meer in trek komen en dat zou zijn gunstige uitwerking nimmer missen. Wegens de heffing op rundvleesch zou prima schapenvleesch in prijs gelijk ko men met 2e kwaliteit rundvleesch. Uit een uitvoerig rapport, dat de voorz. over deze aangelegenheid van het H.B.- lid ontvangen mocht, deelde spr. het vol gende mee: Als motieven voor het voorloopig niet instellen van een heffing op schapen vleesch kunnen gelden: A. Het verlangen za'l zijn, dat bij het instellen van heffingen op vleesch, dat er tenminste een goedkoop volksvleesch zal overblijven B. Het schapenvleesch mag gerekend worden, als afkomstig van meest jonge en volgroeide dieren, een beter voedsel te zijn dan het, hoewel vetgestoomde, afgewerkte paard; C. Het schaap is zuiver een product van inlandsche bodem, hetgeen van.geen enkel ander soort kan worden gezegd. De in voer van buitenlandsch graan (zooals bij de varkens-industrie de voortbrenging is), va;n buitenlandsch graan en krachtvoer (zooals bij de rundvleeschproductie, hoe wel in mindere mate, tot de productie meewerkt) of van mager vee (zooals bij liet paardenvleesch het geval is), is voor het schaap als zuiver weidedier niet noo- dig. D. Door het niet instellen van een hef fing zal het mogelijk zijn de schapen- vleeschprijzen iets te verhoogen, opdat daardoor de anders niet uit haai' bitterste nood te helpen schapenhouderij iets zal worden gesteund. De lieer M. C. Keijser voerde als mo tiet tegen een heffing op schapenvleesch nog aan, dat ze de export zou bemoeilij ken. Aan de afgev. ter alg. vergad. werd opgedragen te stemmen tegen een event, heffing op schapenvleesch. Het Hoofd bestuur zal verzocht worden, te trachten het onbelast te laten. (Gisteravond besloot het bestuur van de L. T.B. samen met de Holl. Mij. te trachten die heffing te voorkomen.) Wie zou afgevaardigde zijn? De heer J. Cz. Roeper stelde voor de voorz., de heer C. Keijser Hz. bij acclamatie te be noemen. Deze stelde zich echter niet ver kiesbaar, daar hij dezelfde dag te Alk maar als jurylid moest fungeeren- Toen werd na herstemming tusschen de heercn A. J. Keijser R.Jz. en Jb. Lap Kz. eerst genoemde met acht van de 15 stemmen benoemd. VIJFTIENHONDERD LAMMEREN DINSDAG 12 SEPT. Namens de heer W. Scholten, expor teur te Alkmaar, bracht de heer E. Dz. Covers schriftelijk nog een verzoek over. De heer Scholten wil op Dinsdag 12 Sept. overnemen plm. 1500 geschikte slacht- lammeren van 15—20 Kg. (lichter, mits goed bevleeschd, mag ook), tegen 37Va ct. per Kg. slachtgewicht, vrij aan boord Oudeschild, direct te leveren. De lammeren worden bij de overname getaxeerd voor de basis der onderlinge verrekening, doch uitbetaald aan de com binatie per Kg. gevonden slachtgewicht door loonslagerij. Volgens de heer Govers is dit een mooie gelegenheid om de goed bevleeschde late lammeren af te zetten. Deze brengen voor de weiderij zeer weinig op en ko men zoo tot tuin recht. Voorz. sprak er zijn spijt over uit, dat dit aanbod Texel niet een maand of meer vroeger bereikte. Die 1500 lammeren im mers zullen hier nu wel niet meer te vin den zijn. Voor beste lammeren zou nu f7.50 kunnen worden gemaakt, wat toch plm. 'f2.boven marktwaarde is. Voorz. deed een beroep op allen om te trachten op 12 dezer zooveel mogelijk geschikte lammeren aan te voeren. S.V.P. VOOR ZATERDAG OPGEVEN bij de heer J. C. KAGER. PROEFVELD. Namens de Rijkslandb. consulent voor N.Holl., te Schagen, bracht de heer H. Klimp schriftelijk een verzoek over. Gegadigden worden gevraagd voor de aanleg van een proefveld op zand grond, waarvoor een mengsel van zan-d- wikken en rogge, totaal 2 Kg., beschikbaar wordt gesteld. Afd. Eierlam-d vond 2 Kg. de moeite niet waard. De heer M. D.Dijt zou wel een bunder willen bezaaien, mits hem het noodige zaad daarvoor ter be schikking wordt gesteld. De bedoeling is groenvoer te bekomen in het voorjaar om later in te kuilen, INKUILEN. Wie van plan is een proef te nemen met inkuilen volgens de Finsche methode, werd in overweging gegeven, zidh in verbinding te stellen met de heer Klimp, die gaarne inlichtingen verstrekken zal. GRONDONDERZOEK. Tenslotte ad viseerde de heer Klimp ieder, die wei land scheuren wil, eerst grondmonsters te doen onderzoeken. Dan komt men aan de weet, of de grond als bouwland ge schikt is iniet alleen, maar ook, zoo ja, welke gewassen daarvoor in aanmerking komen. STEKELS. Op een vraag van de heer J. Cz. Roeper antwoordde de voorz., dat de gemeenteraad het verzoek gericht is maatregelen te nemen tegen de overlast van stekels, groeiende op landerijen of langs wegen, waar ze niet of niet vol doende worden gehakt. WOL. Op voorstel van de heer Jb. Keijser Dz. zullen stappen worden ge daan, om te bereiken, dat voortaan losse stukken wol niet meer tegen half geld maar tegen het volle pond worden over genomen. Dit zou de eerlijke handel in de hand werken. Hierna volgde sluiting. Herijk van Maten en Gewichten. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October van dit jaar alle ma ten en gewichten, die gebruikt worden ot voorhanden zijn op plaatsen van ver koop e.d., moeten zijn voorzien van de j letter g. Voor wie tot nu toe verzuimd hebben, in de laatste twee jaren hun maten en gewichten te laten herijken, bestaat daar toe o.a. alsnog gelegenheid aan het IJk- kantoor te Amsterdam, Brouwersgracht no. 276. Dit kantoor is gedurende het geheele jaar voor het publiek geopend elke Maandag en Vrijdag van 9015Va uur. Bovendien zal genoemd kantoor dit maal worden opengesteld op Dinsdag 26, Woensdag 27, Donderdag 28 September, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 October, eveneens van 9Va15Va uur. Giften Algemeene Wijkverpleging. Fam. R., Oosterend fl.ij N.N. Oos terend fl.T.K., de C. f2.i. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG. De Doopsgezinde Gemeentedag heeft een zeer prettig verloop gehad. Zaterdag middag kwamn de gasten van buiten Texel. Zij werden in de Doopsgezinde kerk in de Koogerstraat ontvangen en daar door hun resp. gastvrouwen afgehaald, 's Avonds kwamen allen weer bijeen en werd de Gemeentedag met een kort woord door Ds. Vis geopend. Hierna zong de heer Markelbach een drietal liederen en volgens sprak Da. Leistra uit Edam, over „Godsdienst in het huisgezin". De vol gende morgen weid de godsdienstoefe- ining bijgewoond. Ds. Vis had als uit gangspunt van zijn overdenking gekozen Cor. 1, hoofstuk 1, vers 10. „Maar ik bid u, broeders, dat gij allen hetzelfde spreekt en dat onder u geene scheuringen zijn, maar dat gij samen gevoegd zijt in een zelfde zin en in een zelfde gevolcn". En Matth. 23 vers 10. „En gij zult niet Meesters genoemd worden, want één is uw Meester, namelijk Christus", 's Mid dags werd een autotocht gemaakt, plaats van vertrek was de Koogerstraat. Het was een drukte van belang en het hield heel wat, vóór ieder een plaatsje gevonden had. Doch om 2 uur was alles voor el kaar en konden de auto's, ongeveer 40, (precies weet ik het niet, want ik ben de tel kwijtgeraakt), vertrekken. Er werd ge reden langs de Wilhelminalaan, Schilder- weg via Hoogeberg, Zuidhaffel naar den Hoorn, vandaar door de Westen, Bakken- weg, door de Dennen, langs Hermans hoeve maar de Koog. Daar werden de auto's verlaten en toog men naar de duin vallei bij ,,'t Mierennest". Nadat ieder zich een plaatsje veroverd had tegen de dui nen, werd er gesproken door Ds. Dozy uit Amsterdam, over „Christendom van de daad". Na afloop van de rede van Ds. Dozy werd de thee „rondgediend" en vervolgens werden de auto's weer op gezocht. Ongeveer half vijf vertrok men van de Koog, door Waalenburg over de Waal maar Oudeschild, waar men kurig op tijd voor de laatste boot, aankwam. Over het geheel genomen, kan grust gezegd wor den, dat de Gemntdeegea zeer goed is geslaagd. Veel vriendschapsbanden zijn er weer gesloten. Ook de deelnemers (sters) van buiten Texel waren zeer vol daan, naar zij mij verzekerden. Niet al leen de geestelijke spijs 'had hen ver kwikt, maar ook de autorit en de samen komst in de vrije natuur hadden zij prachtig gevonden. Het 'hebben dus een paar mooie dagen geweest, niet enkel voor de Doopsge zinden, maar voor ons heele eiland, om dat Texel er zeker weer vele vrienden door verworven heeft. C.E. Sdhcolnieuws. Tot de -eerste klas van de lagere land bouwschool alhier, zijn 13 nieuwe leer lingen toegelaten: C. Westdorp; K. du Porto; M. Witte Cz.; S. Witte Jz.; C. Hopman; Joh. v. Heerwaarden Wz.; J.v.MaldegemP. Bas; J. Leber; M.Witte Jz.A. v. Groningen; P. Roeper; C. Hopman. Totaal wordt de school door 38 leer lingen bezocht. o Tot de eerste klas van de U.L.O. zijn 29 nieuwe leerlingen toegelaten, in totaal telt de school er nu 76. DE KOOG. Zomer 1933 ligt thans achter ons. Over het algemeen kunnen we op een goedbe zocht badseizoen terugzien. Hotels en pen sions hebben geen gebrek aan gasten ge- N.V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN GEMAKKELIJK EN ZINDELIJK. had. Op sommige tijdstippen was men bezet, konden zelfs niet alle aanvragen worden ingewilligd. Vast staat, dat dit seizoen voordeeliger is geweest dan vorig jaar. De verhuurders van gemeubileerde huizen, houders van kiosken en verdere neringdoenden kunnen tevreden zijn. Ook het gunstige weer Augustus heeft dit jaar zijn reputatie als „regenmaand" niet gehandhaafd heeft daartoe meegewerkt Als we ons afvragen, of ook de badgas ten tevreden zijn geweest, dan gelooven we daarop een bevestigend antwoord te kunnen geven. We hebben van velen niets dan lot gehoord over ons eiland in het algemeen, en onze badplaats in het bie- zomder. Vooraanstaande personen in den lande namen ook dit jaar hier hun intrek. De zoo langzamerhand traditioneel wor dende gebeurtenissen als strandfeest, red dingbootdemonstratie, openluchtbioscoop van de heer Luberti, vielen zeer in de smaak. Ook de paardensport, politiehonden- demonstratie en Espcrantotentoonstelling trokken zeer da aandacht. Ondanks de crisistijd heeft er een levendige drukte in onze badplaats ge- heerscht. Als 's avonds de wie bezoekers in mondain strandcostutim langs de ver lichte tenten wandelden ot hun inkoopen deden, maalde dit een eigenaardig, kleur effect, zooals we iemand hooiden zeg gen: „net of 't kermis is". Het moet wel zijn opgevallen, dat er dit jaar meer mondain vertoon was, dan vo rig jaar. Wat het kampeeren betreft, -dit heeft welig getierd. Buiten de vaste kampen, zooals de V.C.S.B., hebben nog andere groenen gekampeerd, zooals de N.J.N.,de Driehoeksmeisjes, enz. Sommigen kam peerden in (op) particuliere schuren of terreinen. Flet Staatsboschbeheer heeft dit jaar 400 kampeervergunningen uitgegeven, zijnde 50 pet. meer dan het vorige jaar. Het aantal kampeerders is niet met zeker heid op te geven. Dit is afhankelijk van de grootte van de tenten Sommige her bergden zelfs 10 personen of meer. Voor liefhebbers van de vrije, rustige natuur, doch niet over een al te ruime beurs beschikkend, is het kampee ren een groot genot. Het is daarom jam mer, dat zich enkele feiten hebben voor gedaan, die de kampeerders in een min der gunstig licht plaatsten. We hopen, dat iets dergelijks zich niet meer zal her halen en dat -de kampeerders de vrijheid, die zij hier genieten, zicli zullen waardig toon-en, zoodat van overheidswege geen al te beperkende bepalingen behoeven te worden uitgevaardigd. We roepen de badgasten „vaarwel" en „tot weerziens" toe. We hopen, dat het vreemd-el in gen be zoek volgend jaar nog groot-er zal zijn. Vandaag doen de bad meesters Gebr. Dogger dit seizoen voor het laatst dienst en zullen de reddings middelen worden weggevoerd, hetgeen of- fici-e-ele sluiting van het badseizoen be teekent. Een woord van -dank aan -de bad-, meesters voor -hun oplettendheid, waar door ongevallen met ernstige afloop zijn voorkomen, is hier zeker op z'n plaats. De badtijd heeft ook ons poststation drukke dagen bezorgd; tijdens de dienst uren werd het kantoortje somtijds bijna bestormd door de tijdelijke bewoners van de Koog en omstreken. De afbraak van de tijdelijke winkels zal, voor zoover niet reeds geschied, spoe dig plaats hebben en -daarmede krijgt ons dorp zijn gewone aanzien terug. EIERLAND. Veiling hofstede Labo-ra. Ten verzoeke van de heer P. -de Beurs, alhier, zal de hofstede Labora doof notaris Mulder publiek worden verkocht. OOSTEREND. Sdhcolnieuws. Mej. Tr. Vlaming Kd., te Nieuweschild, is voor tijdelijk tot onderwijzeres benoemd, met directe indiensttreding, aan de Schoo» met d-e Bijbel alhier. IIIIIIIIIjllllütlHIIII ESPERANTO. HtffllHMIIWIIB Esperanto op Texel. Waar komen de cursussen en wanneer? Het bestuur van de Tex. Esp. Federatie stelde het volgen-de lesprogramma vast: Den Burg: Maandag, Dinsdag en Don derdag. De Cocksdorp: Woensdag. De Koog: Vrijdag. Oosterend: Zaterdag. Daar door -dit programma alle beschik bare avonden bezet zijn, zullen in de niet genoemde -dorpen geen cursussen kunnen worden georganiseerd. Men zal er goed aan doen, zich, indien dit nog niet is geschied, ten spodigste als cursist in te laten schrijven, daar met het oog op de beschikbare ruimte in de lokalen, spoedig sluiting der inschrijving in eenige dei- genoemde dorpen noodzakelijk zal zijn. Lesgeld is f6.—, waarvan f4.vóór 15 Sept. a.s. te voldoen. 171 personen lie ten zich reeds voor -de nieuwe cursussen inschrijven. Waarom zoudt u wachten?

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5