Uw advertentie Afsluiting van de Zuiderzee en de gevolgen voor de visscherij. MEER DAN 2300 EX. DAT WIL WAT ZEGGEN. Texelsche Berichten Gemengd IMieuws Ullll LANDBOUW EN VEETEELT. HUH NEDERLANDS AARDAPPELUITVOER IN DE KNEL. Kortelings is er voor de zooveelste maal weder eens een campagne op touw touw gezet tegen de uitvoer van één onzer landbouwproducten. Thans moest onze aardappelexport naar Engeland het ont gelden. Cijfers werden gepubliceerd in de Eingelsdie pers, die op zijn zachtst gesproken zeer tendentieus waren. Het viel dan ook niet moeilijk deze foutieve voorstelling van Nederlandsohe zijde af doende te weerleggen, maarmtus- Sdhen is het kwaad geschied en de weer legging dringt zelden ot nooit tot het groote publiek dt>or. Een feit. is, dat otnze aardappelexport naar Engeland juist over het eerste halfjaar 1933 be langrijk ten achter blijft bij die over de eerste zes maanden van 1932, terwijl men in Engeland deed voorkomen ot de Engelsdhe markt met Nederlandsche aardappelen werd overstroomd. Naar de opgaven het Centr. Bur. v.d. Stat. be droeg onze aardappeluitvoer naar En geland ruim 169 duizend ton ad. 6,5 mil- lioen gulden over de eerste helft van 1932 tegen slechts ruim 17 duizend ton ad 267 duizend gulden over de eerste helft van 1933. In vergelijking met voorafgaande jaren is liet gedurende het loopende jaar daar te lande ïnge- gevoerde kwantum aardappelen betrekke lijk onbeteekenend te noemen. Tenge volge van de uitbreiding van de aard- appelverbouw daar ten lande, waardoor de normale gang van zaken werd ver stoord en een rijke opbrengst, is een overproductie ontstaan, met het gevolg, dat belanghebbenden thans luidkeels eischen, dat de Britsche regeering de deur voor het buitenlandsohe product geheel toe doet. Maar ook wat betreft de aardappeluitvoer naar onze overige nabuurlanden valt, met uitzondering van de uitvoer naar België, een groote teruggang te constateenen. Tengevolge hiervan is hier te lande een overproduc tie ontstaan, aan welke, volgens de Haagsohe Post, slechts een drastische in krimping van de teelt baat zal kunnen brengen. in de Texelsche Courant wordt op Texel huis aan huis gelezen BWINMIHWWWWWIIIWniinilllillIHHIIIllllllllll WHHflHIIIIMIWII ESPERANTO. Bijeenkomst „LA NORDA STELO". Begunstigd door buitengewoon goed fietsweer trokken Zondag de Tex. Espe rantisten per fiets naar Sdhagen, waar ze te plm. 10 uur aankwamen. Direct na aan komst werd een bezoek gebracht aan de zeer goed verzorgde Esperanto-tentoon- stelling, waarvoor de organisator, de plaatselijke pionier K.Roggeveen, speciale hulde verdient, 's Middags werd deelge nomen aan de 5e bijeenkomst van de pro- pagandavereeniging „La Norda Stelo". De Tex. Esperantisten hadden eerst een compliment in ontvangst te nemen voor het buitengewone resultaat, verkregen bij het werven van nieuwe cursisten. In ant woord hierop werd door de Tex. woord voerder aan alle aanwezigen gevraagd, te trachten ook zelf in die richting iets tot stand te brengen. Zelf een voorbeeld te zijn is niet een ieder gegeven, doch laten we dan toch in ieder geval trachten een goed voorbeeld na te volgen. We behoe ven ons daarvoor niet te schamen. Iets lajnders zou het worden, als we, zelf ster ker zijnde, een goed voorbeeld van een jonge afd. als Texel naast ons zouden leggen- Het eerste Esperanto-leven op Texel dateert van 1929 en nu reeds telt men 168 nieuwe cursisten en 23 oud-leden is totaal 191 personen (bijna 2>/2 pet. van de bevolking.) Dit cijfer moet spreken tot de leiders in alle plaatsen, waar men tot heden nog maar niets uitrichtte voor het a.s. studieseizoen. Zonder eenige dis cussie werd voortgegaan. Wil dit zeggen, dat men nu overal ook eens zal aanpak ken? Laten we het hopen. Een Duitsch Esperantist, A. Schmall uit Mainz, sprak hierna over zijn voetreis door Duitsch- lan<l, Frankrijk, België en Nederland. Overal "ontmoette hij hulpvaardige Espe rantisten. Esperanto leeft. Als volgende plaats van bijeenkomst werd Oudka'rspel gekozen, waaraan Texel met het oog op de organisatie van de cur sussen echter niet zal kunnen deelnemen. Mededeelingen van het Rijksin stituutvoor Biologisch Visscherij- onderzoek te Amsterdam betref fende haring en ansjovis. Bij de visscherij op ide vroegere Zuider zee nam de haring zoowel naar hoeveel heid als waarde de allereerste plaats in, terwijl in sommige jaren ook de ansjovis een zeer belangrijke opbrengst gaf. De waarde van de in de Zuiderzee gevangen haring schommelde gewoonlijk om 1 mil joen gulden per jaar, en was er sedert de oorlog vaker boven dan beneden; een dergelijke opbrengst behaalde de ansjovis alleen in enkele goede jaren. Het is bekend, dat beide vischsoorten alleen ten behoeve van de voortplanting de Zuiderfee introkken; zij schoten hier hun kuit, hun larven groeiden hier op en de jonge visChjes verlieten daarna dit ge bied, om elders in volle zee tot volwas sen geslachtsrijpe dieren te worden. De Zuiderzee werd zeer terecht de kinderka mer van de ha.ri.ng en de ansjovis ge noemd. Hierbij dient nog vermeld te wor den, dat de Zuiderzeeharing tot 'n apart ras behoort, dat zich in slechts enkele kustwateren voortplant en zich van de Noordzeeharing onderscheidt, door een aantal kenmerken, o.a. doordat zij klei ner blijft. Dat de Zuiderzee zoo bij uitstek ge schikt was om voor deze beide vischsoor ten als kinderkamer te fungeeren, vond zijn oorzaak vooral hierin, dat de Zuider zee een zeer ondiepe binnenzee was, door de engte tussChen Enkhuizen en Stavoren ©enigszins van de Noordzee afgescheiden, door welke omstandigheden liet water reeds vroeg in liet jaar een Ihooge tempe ratuur bereikte, wat zoowel voor de ont wikkeling der eieren en 'larven als voor die van het voedsel uitermate gunstig was; daarenboven was het water zeer vrucht baar. Tijstroomen waren in de Zuiderzee van zeer weinig beteekenis. Ook dit jaar hebben groote scholen ha- .ring en ansjovis getracht hun oude paai- plaatsen weer te bereiken. Zij liepen toen echter vast op de afsluitdijk; slechts rela tief geringe aantallen wisten nog door de sluizen in het IJselmeer binnen te dringen. De groote massa, die buiten bleef, was genoodzaakt óf weer terug te keeren óf in de Waddenzee kuit te schie ten. Dit laatste heeft op zeer groote schaal plaats gevonden. Op tal van plaatsen langs de voet der dijken (ook op Texel Red.), maar vooral in de nabijheid van Den Oever, werden dikke lagen haringkuit aangetroffen. Dit kuit is althans voor een deel ook tot ontwik keling gekomen, want omstreeks midden April werden talrijke hairinglarven in de Waddenzee gevangen, die pas uit liet ei gekomen waren. De ontwikkeling van het ei 'tot larve was dus voorspoedig verloo- pen. Toen evenwel midden April getracht werd oudere larven te vangen, mislukte dit vrijwel volkomen; blijkbaar hadden de jonge larven het gebied verlaten of waren ze ten gronde gegaan, s'Iechts sporadisch werd een wat oudere haringlarve gevan gen. Begin Juni echter herleefde de hoop: op verschillende plaatsen in de Wadden zee werden toen jonge harinkjes gevan gen, die reeds het larvenstadium achter de rug hadden. Ook in de havens van den Helder en Terschelling werden deze jonge harinkjes opgemerkt. Een nader onder zoek toonde echter aan, dat al deze jonge haring niet van onze Zuiderzeeharing af komstig was. maar zonder uitzondering tot een Noordzeeras behoorde. Jonge, in de Waddenzee opgegroeide haring is niet bemachtigd. Haring- en ansjovisteelt in de Waddenzee mislukt. Iin het kort samengevat waren dus de resultaten van het onderzoek 'deze: de haring heeft in de Waddenzee kuit ge schoten, de eieren hebben zich goed ont wikkeld, maar behalve zeer kleine larven zijn geen jonge haringen gevonden, zoo dat aangenomen moet worden, dat deze op een of andere manier verdwenen zijn. Uit de resultaten van het onderzoek moet men wel besluiten, dat de teelt van ha ring in de Waddenzee mislukt is. Voor de ansjovis geldt hetzelfde als wat boven van de haring gezegd is. Dit vischje legt eieren die in het water zwe ven. Deze eieren zijn in groot aantal ge vonden, evenals jonge lanen. Evenwel zijin blijkbaar ook deze in de Waddenzee iniet tot verdere ontwikkeling gekomen, want iets oudere exemplaren werden slechts sporadisch gevonden. De oorzaak van het verdwijnen der larven van haring en ansjovis reeds kort na hun geboorte uit de Waddenzee, moet vermoedelijk gezocht worden in een paar qngunstige factoren, waarin de Wadden zee zich van de vroegere Zuiderzee on derscheidt: de sterke tijstroomen en de lagere temperatuur. De joinge larven heb ben inog weinig eigen beweging en zijn daandoor vrijwel hulpeloos overgeleverd, aan de stroomingen, zoodat men wel kan aannemen, dat met elke eb belangrijke aantallen naar buiten gevoerd worden, die met de daaropvolgende vloed niet weer terugkomen. Bij de ansjovis, die in het water zwevende eieren heeft, treedt dit verlies reeds bij -de eieren op. Deze verliezen worden nog in 'de hand gewerkt, door de in verhouding tot de Zuiderzee lage temperatuur, waardoor de ontwikke ling der eieren en de groei der larven, nog wordt vertraagd, zoodat de ongun stig werkende tijstroomen nog langer hun invloed kunnen doen gelden. Het is na tuurlijk denkbaar, dat de larven eenmaal naar de Noordzee weggestroomd hier verder opgroeien; aangaande deze moge lijkheid is echter niets bekend. N. V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN BEVALT UITSTEKEND. DE AARDAPPELSTEUNWET. Wat geeft deze regeling? Het antwoord kan kort zijin. Deze rege ling schept de mogelij kheid, dat de aard appelen welke voor consumptie verkocht worden f3.(Eigenheimer) per 100 Kg. minstens opbrengen. Namelijk f2.zoo genaamde minimum telersprijs en fl. heffing. Er is een vervoerverbod van aardappe len in ons land afgekondigd. Vervoer wordt alleen toegestaan als genoemde minimumprijs door de handelaar aan de aardappelorganisatie (dus niet aan de te ler) betaald is (Hier komt vermoede lijk nog plombegeld bij en een bedrag dat afhangt van de plaats, waarvoor de aardappelen bestemd zijn). Eerst als be taling is geschied, en het bewijs daarvan, aan de districtssecretaris is overhandigd, wordt vervoerbewijs afgegeven. Daar er te veel aardappelen zijn, zal lang niet alles (men rekent op minder 'dan, de helft van de voor consumptie geschikte aardappelen) voor consumptie worden ge kocht. Om de voorraad consumptie-aard appelen te beperken en om te voorkomen dat de ©ene teler met alles blijft zitten en, de ander alles afzet, is voorgeschreven, dat alleen verv-oeroewijs zal worden afge geven voor de maat 35 bij 60 mM. vier kante maat en 8 cM. lengte (zie vorig nr.) Door deze beperking bestaat de kans, dat deze aardappelen grootendeels voor consumptie tegen de minimumprijzen of hooger zullen worden gekocht. De heffing is bestemd om onverkochte partijen con- sumptiemaat uit de markt te nemen, hetzij voor export, hetzij voor veevoer. Voor deze partijen betaalt de organisatie dan de minimumprijs, verminderd met de ex port of veevoer-prijs. Als er geld over schiet, kan verder gegaan worden en ook wellicht voor bovenmaatsche aardappelen nog iets worden gedaan. Een geweldige taak, sdhrijft het Alg. Holl. Landbouwbl., is met deze crisis maatregel op de schouders onzer organi saties gelegd. Deze steunregeling is in zijn uitvoering ongetwijfeld de moeilijkste al ler steunregelingen. Het verheugt ons daarom zeer, dat de vertrouwensmannen der tarweorganisaties hun schouders er 'Onder zullen zetten en bereid zijn de ver-\ antwoordelijkheid daarvan 'te dragen. Wij wensdhen hun sterkte toe. Veel onte vredenheid kan er ontstaan, want de rege ling grijpt geweldig in het bedrijfsleven In. Dat is noodig voor het slagen, maar de reactie zal ook hier niet uitblijven. DE KOOG. Militaire oefeningen. .Komende week zullen hier gedurende ©en vijftal dagen militaire kustverdedi- gimgsoefeningen worden gehouden, waar aan ook marinevaartuigen zullen deelne men. Op het Kaapduin wordt een uitkijk post voor de tijdelijke militaire kust wacht opgericht, voorzien van veldtele foon en seinmiddelen. Deze post werkt in groepsverband samen met de militaire kustwachtposten te Eierland en den Hoorn. Als groepscommandant treedt op de heer Alderlieste, opzichter van de Eierlandsche vuurtoren. Druk verkeer over de Koogerweg. Dat van de weg de Koog—'den Burg en omgekeerd >de laatste tijd druk gebruik gemaakt werd, kan uit het volgende blij ken. Een voetganger van de Koog naai den Burgen terug, noteerend het vervoer over de weg, kwam tot de volgende cij fers, over de tijdsduur van ongeveer 2 uur: auto's 43; fietsen 110, voertuigen met paard bespannen 8, voetgangers 2. Deze laatste twee categorieën weggebrui kers sterven blijkbaar uit; ze worden lang zamerhand door de eerste twee verdron gen. Het rijwielpad werd nagenoeg in 't geheel niet gebruikt, vermoedelijk toe te schrijven, aan de minder goede «taat, waarin dit verkeert. In aanmerking Voor geen geid(^)^)(^)ter wereld gaat U een leeu< wenkooi binnen een parachutesp rong waagt U zeker niet en ook durft U geen gifslangen te bezweren. Toch is autorijden als de remmen niet deugen nog veel gevaarlijker I nemend, dat de verkeersopname in het laatst der vorige maand plaats had, toen de drukte van het badseizoen grooten deels reeds voorbij was, mag men zeker tot de conclusie komen, dat het verkeer over de Koogerweg in de badtijd buiten gewoon intensief is geweest, mogelijk wel dubbel zoo druk als nu werd vastge steld. Flesdh-post. Adam Keizer, Gasthuisstraat, den Burg, vond bij paal 16 een flesch met een briefje im het Engelsch. Het was door het zeewater bijkans onleesbaar geworden, maar we konden nog ontcijferen, dat de flesch door een ingezetene van Canter bury (Kent, Engeland) te water gewo,r- pen was. „Prettige reis en behouden thuis komst", vermeldde het briefje nog. Zou man dus gedacht hebben, de flesch weer terug te zien? VLIELAND. Lager onderwijs. Voor de betrekking van hoofd der openb. lagere school in deze gemeente heb ben zich negen sollicitanten aangemeld. De keuze wordt echter zeer beperkt, door de verpliohting uit wachtgelders alleen te mogen benoemen. N.Harl. Crt. N.V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN VOOR NIEMAND EEN BEZWAAR. TERSCHELLING. De Doo'demamskisten. Men is hier bezig met uitdieping van de Doodemanskisten, vroeger een meertje maar thans sinds geruime tijd droog lig gende. Het seizoen 1933. Terschelling heeft niet te klagen gehad over het vreemdelingenbezoek; him aan tal was dit jaar overweldigend. Of de „Lutine" hiervan de oorzaak is, of wel het eiland zelf, zullen we maar in het mid den laten. Als het laatste liet geval is, dan zal 'dit later wel blijken, wanneer de be zoekers van thans terugkomen, of door hun recommandatie aan anderen. Ook kwam ©en zeer groot aantal jach ten (motor- zoowel als zeiljachten) een bezoek aan ons eiland brengen. N. Harl. Crt. Eerste sprekende film. Vrijdagavond zijn voor het eerst op het eiland sprekende films vertoond en wel in hotel-pension Van Nouhuijs. Hoofdnummer „Het Congres danst". Het was in één woord schitterend. N. Harl. Crt. IN DE LEK bij Culemborg is de 16-j. Maurik uit Zoelmond verdronken. De reddingspogingen van zijn broer waren te vergeeïsch. DOOR HET SPRINGEN van een band reed te Venlo een auto tegen een boom. Een persoon "is gedood. Twee anderen zijn zwaar gewond. De auto werd ver nield. BIJ EEN AANRIJDING te Muiden tus- schen de Gooisohe tram en een auto wer den vijf personen gewond. DOOR 'een instorting werden in 'een mijn te Aken vijf mannen bedolven. De reddingsbrigade is er in geslaagd, allen i|n veiligheid te brengen. DUITSCHLAND. In de toekomst zal het godsdienstonderwijs niet alleen op de lagere en middelbare scholen leervak zijn maar ook op de vakscholen. HET BRITSCHE werkloozencijfer is met 31.038 gedaald. Het bedraagt thans nog 2,411.137. BIJ EEN BlOSCOOP-voorstelling te Glasgow, meende een der aanwezige kin-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2