9e Nieuwe ïexelsche Courant Mo. 4773 47ste Jaargang Woensdag 20 Sept. 1933 Van week tot week Bacillen-oorlog. „De beste president". Naar Ontwapening Wat broeit er in Duitschland VERDWIJNEND „ONRUST". „Oorlog onafwendbaar", Uw advertentie In dit bkri op Texel huis aan hui* g«k* is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TÜ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij vii. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; tedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,9,12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 21 22 23 24 25 26 27 Sept 10,30 11.03 11,41 12,21 1,— 1,30 2.29 LICHT OP RI|WIELEN en RIJTUIGEN 7 39 ZATERDAGAVOND. Velen in Amerika gelooven, dat de re geering in Amerika weer haar toeluoht tot inflatie zal moeten nemen, omdat zij anders haar herstelpirogram niet zal kun nen uitvoeren. Maar, vraagt men zich af, met inflatie dan wel Dat zal nog moeten blijken en komt ons twijfelachtig voor. „Ik zal de beste president van Amerika zijn of de laatste", moet onlangs Roo- sevlt verkondigd hebben. Hij bedoelde daarmee, dat Amerika ten gronde zal gaan, wanneer zijn plannen niet slagen. Dat zou een ramp zijn voor de heele we reld, tenminste voor de blanke wereld. Laten we derhalve hopen, dat Roosevelt de beste president van Amerika zal zijn. Het staat ier met de Ontwapening slecht voor. Henderson schijnt de moed nog niet geheel te hebben verloren. Hij blijft zijn best doen om de commissie weer bij el- kaar te krijgen en iets tot stand te bren gen. Tusschen Londen en Parijs wordt druk onderhandeld over mogelijkheden te dezer opzichte, aan welker besprekingen ook Roosevelt's afgezant, Norman Davis, deelneemt. Volgende week wordt in Parijs een soort voor-conferentie gehouden, waaraan waarschijnlijk Davis wel mee zal doen doch Italië niet. Op die conferentie zou eveneens de Oostenrijksch-Duitsche span ning ter sprake komen en overwogen wor den of de zaak voor de Volkenbond zal worden gebracht. Het heet, dat de over eenstemming over deze aangelegenheden tusschen de drie regeeringen steeds groo- ter wordt, zoodat er goede kans zou zijn, dat zij in Genève en elders gezamenlijk zullen optreden. De ontwikkelingsgang in Duitschland is natuurlijk van groote invloed ap |de- ze besprekingen en hetgeen verder zal volden. Hiet spreekt, dat sedert de natio- naal-socialisten Duitschland hebben ver overd, veel anders is geworden in de Wereld, ook ten opzichte van de ontwa peningskwestie, die er toch al niet fraai,' voor staat. Maar nu is het heelema'af mis, door 'het sterk vergroote gevoel van on veiligheid en gevaar, dat Duitschland's buren en ook anderen hebben gekregen, madat het Derde Rijk zijn entree had ge-> daan in de wereld. Aan vredelievende ui tingen, die Hitler af en toe ten beste; geeft, wordt niet veel waarde gehecht, omdat de geheele ontwikkeling en vólks- opvoeding in Duitschland daarmee in striid is. en omdat telkens weder andere Duitsche machthebbers den volke hun pan-germaansChe en oorlogszuchtige denk beelden verkondigen. Nu is het weer vice- Lanselier Von Papen. Vroeger heeft deze merkwaardige persoonlijkheid, naar men zich wellicht zal herinneren, reeds een maal verklaard, dat het voor een Duit- scher 'een schande is op zijn bed te ster ven. En nu weder heeft hij in een rede in. bet stadion te Berlijn gehouden ten over staan van 50.000 Duitschers, waaronder tegenwoordig 'n paar duizend leerlingen der lagere scholen, een zeer onrustba- (Slot.) Bij paal 6 verlaten wij de Geul en nu zien wij Onrust liggen, maar daar voor nog een lange witte zandrug, die in de richting van paal 8 aansluiting vindt bij de buitenduinen van de Geul. Deze rug is een schepping van de Waterstaat, een van de werken, zooals men ze ook vindt op Vlieland in de z.g. Kroonspolders. Van Dieren heeft er op gewezen, dat deze snel gevormde kunstmatige duinen minder stevig zijn dan de natuurlijke, die langzamerhand omhoog zijn gekomen on der de gestadige invloed van de planten groei en dus verstevigd zijn door het dich te netwerk van wortelstokken en wortel draden van biestarwegras, helm en zand- haver en die ook eenige humus kunnen hebben gevormd. Daarvan is bij de water- staatsduintjes geen sprake. Weliswaar zijn ze bestoken met helm, maar die planten groei zit er dan eigenlijk bovenop, niet er doorheen. Intusscnen komt ook de na tuur wel weer te hulp. Wij vonden aan de voet van dit duin 'n heel mooie vegetatie van zeeraket en ook al twee koude eieren in een verlaten scholeksternest. Nu ging 't over de vlakke Hors naar Onrust, dat scheen op te rijzen uit 'n mooi vlak stil meer maar dat was de gewone luchtspiegeling, qns Fata-Morgana, een verschijnsel, waar mee we ook op asphaltwegen al meer en meer vertrouwd raken. Inderdaad was alles vlak zand, met weinig schelpen en het gaan was niet heel gemakkelijk, de voet zakte telkens eventjes in het zand. Het leek wel drijfzand. En zoo waar, op eens ga ik tot over mijn knieën er in: en ik moet al kruipend vaster bodem zien te beneiken. Gelukkig geen drijfzand- vlakte maar enkele drijfzandkuilen, vrijwel rond, een meter of vijftien in middellijn en vrijwel ongevaarlijk, want een bamboe stok vond op anderhalve mater alweer vaste grond.En de kinderen zakten er niet eens in, maar dat zou kort na hoog water ot kort na een fiksche regenbui wel eens anders kunnen uitvallen. Zulke drijfzand- plekken vinden we nog wiel op menige plaats van onze Noordzeeeilanden. Dik wijls zijn ze te kennen aan hun glimmend oppervlak, ook wel, zooals hier, aan de kringvormige ondiepe inzinking. Eindelijk beklommen, wij Onrust. Uit de verte lijkt het een platte koek, maar bo ven op vindt men diepe kuilen en hooge richels, de natuurlijke formatie van jonge rende rede gehouden, waarin de wereld voor de zooveelste keer door een Duitsch staatsman werd gewaarschuwd en geal- ineerd. Alle Duitschers hooren bij elkaar, ver zekerde de vioe-kanselier. Een derde ge deelte van het Duitsche volk woont bui ten de Duitsche grenzen en die moeten weder binnen die grenzen komen, Dat zou een Duitschland worden van ongeveer 100.000 inwoners. Het Hitleriaansche Duitschland is vast van plan „orde te scheppen" en in Europa een nieuw "Duitsch Midden-Europa in het leven 'te roepen. ZEGT EEN DUITSCH PRO FESSOR IN DE OORLOGS KUNDE. In deze geest sprak vioe-kanselier Von Papen. Hij waarschuwde de wereld buiten Duitschland tegen Duitschland. Een an dere waarschuwing gewerd de mensöhheid dezer dagen door een Duitsch professor, genaamd Ewald Banse, hoogleeraar in de „Wehrwissenschaft", de oorlogskunde, aan de Technische Hoogeschool van Brunswijk. Aan de Duitsche universiteiten en hoogesc-holen zijn tegenwoordig leer stoelen voor oorlogskunde opgericht. De Duitsche bladen mochten daarvan geen gewag maken. Het boekje van prof. Banse is getiteld „Wehrwissenschaft", het kost slechts M. 1,20, <ius maar een paar kwartjes en bevat 'n vreeselijke waarschu wing van een Duitsoher tegen (h-et Duitsch land van Hitier. De oorlog is onafwend baar, verklaart de Duitsche professor, zonder oorlog krijgt het Derde Rijk niet de plaats die het wil en zal innemen in de wereld. En die oorlog zal geen „frisch fröhlicher Krieg" zijn, hij zal iets vree- selijkers zijn. Derhalve moet de derde- rijksche Duitscner van kindsbeen af wor den opgevoed voor en voorbereid tot die oorlog. Overal en altijd zelfs bij zijn spe len en uitspanningen. Reeds op zesjarige leeftijd moet de wordende Duitscher on derwijs krijgen in oorlogskunde en ver der zijn heele schooltijd door en ook later moet iedere Duitsche man en vrouw zich in deze wetenschap verder bekwa men. Oorlog is geen zonde, oorlog is geen misdaad. Derhalve moeten ook de kerkgenootschappen propaganda maken voor de oorlog. E>e regeering mag slechts duintjes, juist zooals we ze, maar dan op de begane grond, aantreffen bij paal 23. Zooals overal in jonge stuifduinen is er een flinke plantengroei van helm. Anders groeit hier niets. Alleen aan de voet van de heuvel een klein richeltje met bies tarwegras. De Westhelling is sterk door de wind aangegrepen. Hier houden groote helmpollen nog stand, hun wortelgestel ligt bloot als een dicht net, en de stevig heid van deze beschutting blijkt dan ook nog mooi in een klein kopje, dat haast evenveel plantenmateriaal als zand bevat. DoCh zoodra die plantendeelen vergaan ot verbrokkelen, wordt het geheel wegge blazen. Aan de Oostzijde verloopt de hel ling minder. Daar heeft zich een staart gevormd, waar nieuwe helm groeit, die over eenige jaren de westhelling zal moe ten verdedigen. Zoo rolt ons bergje vooirt Tegenwoordig komt aan de westzijde een olankier te voorschijn, dat de marine eenige jaren geleden aan de oostzijde had gebouwd. Eindelijk zal Onrust verdrinken in liet Marsdiep. Dat zal niet eens zoo heel lang meer duren. Ook komt uit het zuiden de ihoogwaterlijn meer en meer opdrin gen. Alles met alles is het zeer waar schijnlijk, dat binnen 10 jaar deze On rust uit ons leven zal verdwijnen. De toeristen zullen die aardige voorpost van het beroemde eiland ongaarne missen. Wij wandelden van Onrust terug naar paal 9 len hadden het geluk een troep te gen te komen van eenige duizenden sterns, van verschillende soorten, die op 't hooge schelpenstrand tusschen paal 8 én 9 zaten af te wachten of zij lust zouden krijgen om over te steken. De volle zo mer is de trektijd -der zwaluwen. Bij paal 9 hadden we eenige moeite om in de stuivende helmduinen liet slag maar Loodsmansduin te ontdekken, maar het lukte toch spoedig, en nu was het heer lijk om uit de plantenarmoede van de buitenduinen te komen in steeds rijker begroeide delletjes, al vonden we ook hier niet meer de pracht van 40 jaar geleden. Maar nog altijd blijft Texel een onuit puttelijke bron van studie en genot en de innigste belangstelling en zorg over waard. JAC. P. THIJSSE. „De Levende Natuur". kerkgenootschappen dulden, die daartoe bereid zijn. En daarbij: „De stenende soldaat sterft gemakkelijker wanneer hij weet, dat zijn bloed vloeit voor zijn na tionale God". Een der beste aanvalswapens is, vol gens deze Duitsche professor in de oor logskunde, het besmetten van het water in de vijandige landen met typhusbacillen en het verspreiden van pest onder de vij anden door middel van ratten. De Volken bond verbiedt deze wijze van oorlogvoe ren wel is waar, maar dat doet er niet toe, het is buitendien slechts huichelarij. Want iedere methode is voor het ge knechte en mishandelde Duitschland toe laatbaar om de machtige vijand teweer staan en hem te vernietigen. Verder moet de regeering er voor zorgen, dat oor- logsspecialiteitem zich zooveel mogelijk kunnen voortplanten, opdat Duitschland zooveel mogelijk oorlogsdenkers en oor- logszuchtigen krijgt. Jeremiaden over het Vredesverdrag van Versailles helpen geen zier, de Duitschers maken zich daardoor slechts belachelijk. Niemand mag er aan twijfelen, dat tusschen Duitschland's he den en Duitschland's toekomst slechts de oorlog staat. Het zal een zware beproe ving worden en een dergelijke beproeving kan alleen een volk weerstaan, waarvan elk burger er vast van overtuigd is, dat zijn leven de staat en de staat alléén' be hoort. Wij wenschien de oorlog niet, maar wii zjjn er van overtuigd dat hij zal ko men en dat de weg naar de Duitsche vrij heid uitsluitend kan leiden over en door een oorlog. Aldus deze Duitsche pro fessor. Oorlog Pest Tihyphus Bloed Opleiding van zesjarigen, van kinde ren, van vrouwen in oorlogskunde. Men vraagt zich af, of het de schrijver wel ernst kan wezen. Zoo ja, dan moeten we daarover ons diep leedwezen en hart grondige afschuw te kennen geven. ft ffi ALLE SOORTEN m DRUKWERK ÜJ levert vlug, net en billijk: ffi Electr. Drukkerij Texelsche Crt. MORO-G1AFFERI De wereldbekende Fransohe advocaat een der meest op de voorgrond tredende, leden van de internationale commissie, welke zich te Londen bezig houdt met het onderzoek van de Rijksdagbrand-affaire. CUBA. Het is nog steeds niet rustig op Cuba. Barricades, kanonnen en gewapende sol daten „versieren" daar dagelijks nog cle straten, bevreesd als men is voor nieuwe onlusten. KONING BORIS. Koning Boris en Koningin Johanna van Bulgarije hebben onlangs een bezoek aan Londen gebracht. Daar werd dit kiekje genomen. ft SIR JOHN SIMON. De Engelsöhe Min. van Buitenl. Zaken, voorzitter van de Engelsche delegatie ter a.s. vergadering van de Volkenbond en op de Ontwapeningsconferentie. TEXELSCH E COU RANT 6,55. U.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1