Waarom Electrisch koken is goed, gemakkelijk en goedkoop. Ie Electrisch koken gaat met lagere tem peraturen, waardoor de grootste voe dingswaarde behouden blijft. 2e Electrisch bakken en braden met lagere temperaturen, waardoor vet en boter bespaard wordt. 3e Door een juiste temperatuurregeling bij electrisch koken, geen voedingsverlies door aanzetten of aanbranden. Oefeningen aan het Koogerslag. Bezoek van Generaal Duymaer van Twisk. Op Dinsdag a.s. zullen door de B.V.L., afd. Texel, aan het Koogerslag van 1 —5 uur schietoefeningen worden gehouden en wel in tegenwoordigheid van de voorz. der Na tion. Landstorm-Comm.. Gen. L. F. Duy maer van Twisk en andere autoriteiten. Om zes uur nm. heeft in „de Lindeboom" de prijsuitreiking plaats, gevolgd door (om 7 uur) een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan mede de hooged. gestr. heer Duymaer van Twisk zal aanzitten. Kennis is macjht. Leeren is leven, kennis is nraoht. I,n dit mummer vindt men een publicatie over Vervolgonderwijs. Moge (hiervan 'n ruim gebruik worden gemaakt. Het leven stelt steeds hooger eisolnen; om vooruit te ko men wordt steeds meer kennis en vaar digheid vereisoht. Wie toegerust met een krachtige wil niet alleen maar ook met een groote dosis kennis tde strijd om het bestaan aanbindt, Iheeft de grootste kans van slagen. Laat geen gelegenheid om kennis te vergaren voorbijgaan. Officieel veilingsberidht der Coop. P.T.V. „Texel". De Maandag gehouden wiling had een zeer traag verloop. De prijzen waren aan zienlijk lager dan die der vorige week. De Kg.-prijs liep vanaf 58 tot 60 ct. Voor puleieren was dit belangrijk minder. De eieren van pasbeginmende hennen zijn mo menteel moeilijk te plaatsen. De aanvoer liep in de afgeloqpem week eenjgszims terug. POLITIE-RECHTER—'ALKMAAR. Dat mocht hij niet doen. (Van onze verslaggever aldaar.) De hoogwaardigheidsbekleeder der Tiexelsche gemeenteneiniging Jb. v. H. voelde zich op 2 Mei ten zeerste belee- digd door het feit, dat de heer G.Schrama zonder z'ijn toestemming een emmer vol natte boombladenen uit de goot in zijn vuilniskar wierp Hij gaf toen zijn on genoegen te kennen, door de heer Sdhrama de emmer in het gelaat te gooien. De politierechter is echter een nog hoogere autoriteit en deze corri geerde op zijn beurt de ge meen tere in ig er door 20 gulden boete of 20 dagen op te leggen wegens mishandeling. De ver oordeelde was niet aanwezig. I|n memoriam Idr. Timmer. Te laat om er in ons vorig nummer nog melding van te kunnen maken, ontvingen we de Opr. Haarl. Courant met een ar tikel, gewijd aan onze vroegere plaatsge noot, geboren Texelaar, dr. J.Timmer, die Maandag 11 dezer te Haarlem over leed. We meenen, deze regels niet aan onze lezers te mogen onthouden: Nimmer heeft hij een overheerschende plaats in onze samenleving ingenomen, maar toch was hij door trouwe plichts betrachting en vaste beginselen een man van beteekenis. Hij was o.m. lid van Haarlems raad en van Prov. Staten. Hij sprak goed en had op zijn biezonder gebied het oor van allen. Zelden wees Timmer een ambt af, als hij er voor geroepen werd. Eigenaardig in zijn karakter was zijn vasthoudendheid, die verhand hield met trouw aan een eenmaal gedane belofte. Uit eigen bewe ging week hij nimmer van de hem toever- trouwdle plaats. Onze thans heengegane vriend, schrijft de O.H. Crt., was in de latere jaren eenigszins op de achtergrond getreden. In deze crisisdagen was hij snel verouderd Hij was steeds aantrekkelijk en is ook zieer terneergeslagen geweest door -de dood van zijn oude vriend dr.' Goedkoop Dat was voor hem een zware slag. Naar wij meenen, had dr. Timmer een buitengewoon gelukkig familieleven. Zijn vier doöhters en één zoon zijn allen bui tengewoon geslaagd. Allen hebben, ver diend, 'n goede plaats in de maatschappij. Met Timmer is heengegaan een van *onze goede burgers. Steeds bereid om te steunen, was hij tot gevorderde leeftijd altijd gereed, om zijn schouders te zetten •onder iets nuttigs. Burgemeester Oort. Burgemeester Oort heeft Maandag zijn ambtsbezigheden weer hervat. Feestcommissie(den Burg. De Feestavond, georganiseerd door de Feestcommissie den Burg, Zaterdag in De Oranjeboom gehouden, is, naar we verne men, naar wensch geslaagd. Toegang had den de houders van startkaarten Presta- tierit 100 K.M. In zijn openingswoord ver welkomde de heer A. de Wilt, voorz., in het biezonder de acht leden van „Har monie" den Helder, die speciaal hiertoe waren overgekomen; de dames Moenis en Kiljan, die menig jongere een lesje ga ven, en de oudste en jongste deelnemers, resp. Leon de Puizelaar, Horntje en Joop Jellema, de Koog. Wie de tocht naar wensch volbrachten, ontvingen een her inneringsmedaille, Leon de Puizelaar een kistje sigaren. Joop Jellema een boek, Harmonie als grootste groep een extra medaille, uitgeloofd door de Oranje boom. Als oudste dankte de heer W.But ter namens Harmonie voor de prettige ontvangst en de goede leiding. Het verdere deel van de avond werd met dansen onder de tonen van Smidts Jazzband prettig doorgebracht. VERVOER VAN AARDAPPELEN. Wie zelf aardappelen teelt, kan voor vervoer naar eigen huis of opslagplaats bij de heer P. Dros Bz. ot A. de Wiolf, Eierland, gratis een vergunning bekomen. Dit gaat NIET, wanneer de aardappelen aan .een- ander (een klant) worden afge leverd Daii moet eerst op de Boeren leenbank de heffing voldaan zijn. VOLKSONDERWIJSHAFD. TEXEL. De ledenvergadering van Volksonder wijs, afd. Texel was niet druk bezocht, een kwaal, waaraan de meeste corporaties lij dende zijn. Na een kort openingswoord van de voorz., de heer ri. J. Kraai, en lezing der notulen door mej. j.Koopman, secr., volg de het jaarverslag, waarin van een opge wekt en bloeiend vereenigimgsleven kon worden gewaagd. De cursussen hadden veel succes (verbandleer, leerbe werking, handenarbeid, lessen voor volwassenen). Veel genoegen beleefde de afd. ook aan de operette Repel steeltje, die bij heriha- ling met groot sucoes werd opgevoerd. Met medewerking van Volksonderwijs hield de Wereldbibliotheek hief een ten toonstelling en 'op uitnoodigimg van de afd. hield de heer Lobstein, uit Hilver sum, hier een lezing over Ulo-onderwijs. Ter propaganda werd de lezing van KI. de Vries, voor de radio verboden, in druk gegeven en huis aan huis verspreid. On derwijl steeg het ledental van 75 tot 104. Uit het financieel verslag van mevr. Mulder-van Gelder bleek, dat f 500,43 ontvangen en f428,44 uitgegeven was. Batig saldo dus f71,99. BESTUUR. In plaats van de aftredende bestuursleden mevr. Vis-Visser, burge meester Oort en H.J.Kraai, werden be noemd mevr. Jouwersma-Koetzier en de de hoeren M.Kikkert, (Oosterend) en D. Dapper. Mej. J.Koopman werd herbe noemd. De functies zullen door het be stuur worden verdeeld. De aftredende, bestuursleden werd dank gebracht. CURSUSSEN. Voor de a.s. winter zul len bij voldoende deelname deze cursus sen worden georganiseerd. KNIPPEN EN NAAIEN. Leidster mevr. DrosDonker. Wordt ook aanbevolen aan huismoeders. Eenvoudige methode. Alles practische kleedingstukken. Geringe kos ten. HANDWERKEN. Leidsters nader aan te wijzen. Het doel is 'het nuttige met het aangename te verbinden. Ontspannings- en ontwikkelingsavonden voor meisjes plm. 1418 jaar. TYPEN EN STENO (kortschrift). Leid ster: mej. Willy Dijt. Aanbevolen voor wie voor de handel willen worden opge leid. HANDENARBEID. Leidster: mevr. Jouwersma-Koetzier. Aanbevolen voor jongens en meisjes, die daardoor vaardig heid krijgen in het maken van allerlei nuttige en fraaie gebruiksvoorwerpen (portefeuilles, doozen, portretlijstjes, enz. enz.) FRANSCH-DUITSCH-ENGELSCH. Leerkrachten nader aan te wijzen. Kennis van vreemde talen strekt bij benoemingen vaak tot aanbeveling. Voor wie zich ont wikkelen wil, zeer aanbevolen. Voor al deze cursussen geldt: Alleen doorgang bij voldoende deelname. Bij voldoende belangstelling ook cursussen buiten den Burg." Lesgeld zoo gering mo gelijk. Leden van V.O. genieten bovendien nog reductie. Nog overweegt V.O. het vertoonen van een propaganda-film en eenige weten schappelijke films in Texels bioscoop theater. Bij de rondvraag kwam de dreigende opheffing van de school te Oost ter sprake. Met alle macht wordt getracht de school te behouden. Aan de Kroon en aan de Minister werd een adres gericht. Indien de sohool mocht worden opgehe ven, zouden volgens de heer Zonder van, h.d.s. te Oost, de kinderen naar de o.I. school te Oosterend en Eierland overgaan. Hierna volgde sluiting met ide wensch, dat Volksonderwijs zou mogen voortgaan nieuwe leden in te boeken en te ijveren voor het behoud en de bloei van de o.L sohool. OperetteUlo-school. Naar we vernemen zal "de Ulo-school voor de a.s. winter een operette instudee- ren. Feestelijke Ouderavond. Men deelt ons mee, dat bij het perso neel en de oudercommissie van de o. 1. sohool alhier, een feestelijke ouderavond in voorbereiding is. Het ligt in de bedoe ling de kinderen een paar aardige too- neelstukjes te doen opvoeren en aan de avond een tentoonstelling te verbinden Nadere biezonderheden volgen nog. Wat ler van onze Z.V.S. wordt De plannen om ihet gebouw, dat tot voor kort onze Z.V.S. was, tot Ulo in te richten, nemen vaster vorm aan. Onze autoriteiten hebben aan de voorbereiding van de a.s. verhuizing al menig uurtje opgeofferd, maar naar we vernemen zal de overgang wel niet voor 1 Janu ari a.s. zijn beslag krijgen. Maar ge beuren zal 'het en daarmee zal dan een „brandende kwestie" doeltreffend zijn opgelost. Een leeszaal en bibliotheek. Door samenwerking van het Depart. Texel van het Nut en ons Jeugdherberg- bestuur zal hier binnen afzienbare tijd het aanzijn worden gegeven aan een lees zaal, welke voor ieder toegankelijk zal zijn en waar niet alleen diverse couran ten en tijdschriften maar ook boeken ter lezing kunnen worden bekomen. Het zou in de bedoeling liggen een der lokalen van de oude Ulo, (nadat deze naar de Z.V.S. verhuisd zal zijn) hiertoe in te richten. Ben prachtplan, dat gewis veler instemming heeft. SPORTNIEUWS. Zoo is de eerste dag, dat onze elftal len voor de competitie speelden, met een poover resultaat beëindigd. Texel 1 moest het nog zonder D.Zuidewind stellen, ter wijl Br. Geus, de linksbuitenplaats niet kon bezetten. Voor biezonderheden ver wijzen we naar het verslag. Met 2,0 werd in Uitgeest verloren. Thuis braoht Texel 2 het niet verder dan ©en gelijk spel tegen HRC 5: 11. De elftalcomm. staat nog voor een moei lijke taak. Om plm. 2 uur laat sCheidsr. Van Huij- zen beginnen. H. trapt af, T. neemt over en brengt al direct een bezoek aan 'bet H-doel, waar een goede kans wordt gemist. Nu komt H. opzetten. Haar veld spel is bepaald beter en het is zeker aan) het uitstekend keepen van Bram te dan ken, dat H. het niet tot doelpunten weet te brengen. De backs moeten zich nog inwerken en staan in het begin raar te schutteren. In de halflinie wordt niet flink aangepakt maar te veel afgewacht, waarvan de tegenpartij dankbaar gebruik maakt. De aanvallen van H. zijn danook veel talrijker. Het combinatiespel in de voorhoede is nog lang niet zuiver en vlug genoeg, terwijl de tnidhalf, maar vooral de linkshalf niet opsluit achter de voor hoede. Tegen Ihet einde wordt de voor hoede doortastender, terwijl de halflinie duidelijke sporen van vermoeidheid ver toont. Vooral na de rust spelen de backs ©en veel betere partij. Na ©enige aanvallen op T-doel is de beurt aan de T-voorhoede, een voorzet van links volgt, de H-keeper krijgt de bal niet goed te pakken, de terugsprin gende bal wordt door 'n 3-tal doorloo- pende T-spelers in het doel gewerkt: 1-0. Hoewel H. de meeste aanvallen opzet, die niets opleveren, daar Bram alles keert, en zich zeer goed opstelt, zijn de T-aan- vallen niet zonder gevaar. Enkele kansen worden door slecht schieten niet benut. Ben irven van Jo Bruin wordt naast ge schoten. Rust 10. Met de wind mee zal 'het beter gaan, maar de midvoor is niet doortastend ge noeg. Aardige voorzetten volgen, maar goed verdedigen en te weinig samenwer king anderzijds voorkomen verdere doel punten. Als H. doorgebroken is en ang stig dicht het doel is genaderd, stelt Br. zich prachtig op, doet enkele stappen naar voren en geeft alzoo geen kans. Dan volgt weer een aanval, schot van rechts, keeper zal vangen, echter kopt de links back, juist voor de keeper langs, in eigen doel en gelijk is de stand. Talrijke aanvallen volgen, maar niets lukt. Dan zien we Jo Bruin de bal goed vrijmaken en op enkele meters van het doel schieten, maar de kans van de dag wordt hoog overgejaagd. Tot het einde blijft het spannen, maar in de stand komt geen verandering. Einstand 11. Vol gende keer beter, mannen. Tiexel 3 was te gast bij Watervogels 2. Met 30 nederlaag werd dit elftal huis- toe gezonden. Ons 3e was nog niet tegen W. opgewassen. Vermelding verdient nog, dat D.Geense een penalty gestopt heeft. Alle begin is moeilijk, jongens. Je best blijven doen. Dan wordt het beter. A.s. Zondag een thuiswedstrijd. o Uitslagen 4e kl. A., afd. .1: Uitgeest Texel 2—0.; Alm. Boys—Andijk 6—1, VroneSucces 18, D.T.S.Schagen 1-1. Programma 24 Sept. 4e kl. Andijk—Alkmaar, Succes—Alkm. Boys, Schagen—Vrone, TexelD.T.S. 2e kl. E. N.H.V.B. Helder IVSchagen II; Watervogels 1 Texel II; Oudesluis I Fl.R.C. IV; Held. Boys I H.R.C. V. 4e kl. K. - N.H.V.B. Texel lil Helder VI, Held. Boys II H.R.C. IX; J.V.C. II H.R.C. VIII; Callantsoog 1 Watervogels II. De elftallen voor a.s. Zondag worden Zaterdag vermeld. o Enkele nieuwe leden hebben zich aan gemeld, waaruit alweer blijkt, dat het 4 spelen van competitiewedstrijden hetgroo- té begeeren is van iedere voetbalbeoefe naar. Van volgende week af zullen we weer trachten regelmatig de competitie standen te publiceeren. Adspiranten: Vrijdagavond trainen op het sportterrein om 0,15 uur. Volgende week hopen we weer met zaaltraining te kunnen aanvangen. D.D. o Uitgeest 1Texel I: 2—0. Aten schrijft ons: De eerste competitiewedstrijd verlo ren. Jammer 'n Goed begin is het halve werk. Aan wie de schuld Was Uitgeest zoo sterk? Beslist niet. Zelfs ver moed ik sterk, dat door hen op 'n kleine nederlaag, (misschien gelijk spel) werd gerekend. En nu twee kostelijke punten binnen. Punten, die we hadden kunnen hebben en gekregen hadden ook, als we maar volledig waren geweest. In vele op zichten kwamen we te kort, maar vooral in ^enthousiasme. Immers, ernstig willen, zich geheel geven en met vuur spelen dekken technische tekortkomingen. Maar (helaas niets van dit allees. En vooral niet bij de jongere spelers, waarvan één zelts zoo onsportief was, om, na 'n door Uitgeest gemaakte goal, de bal zoovèr mogelijk over de zijlijnen te trappen, 'n Fiouding, waarover we verder niet zullen spreken. De wedstrijd zelf zette aardig in. Vlugge aanvallen met T. in de meer derheid. Plotseling een mooie aanval over rechts. Een goed doorgegeven bal. De midvoor schiet hard, maar de keeper tikt de bal nog net naast de paal. Dan komt Uitgeest. Al gauw is de zwakke plek in de achterhoede ontdekt en meestal over rechts gaat het op ons doel af. Rein en Jaap weten echter nog alle gevaar te keeren. Weer 'n T-aanval, ook over rechts. Winter krijgt de bal, probeert te passeeren. De uitstekend spelende Uit geestback belet hem te schieten. Dan voorzetten. Daar huppelt de bal langs doel. Geen T-man te zien. Onze linker vleugel rustte en dacht zeker: „ze kun nen het rechts alleen wel". Inmiddels was het werkelijk rusten. De ventilatie in de kleedkamers was zoek en dienten gevolge was het er „bloedheet". Mijn heer Pais, speciaal liit Haarlem overge komen, moest bekennen, dat hij haast smolt. Na de thee wenden haren ge kamd, want er werd een foto gemaakt. Waarvoor? Door wie? Onbekend. Mis schien vinden we Texel I vandaag of mor gen in de sigaretten. Na de rust begon het drama. Er werd van plaats verwisseld en nog eens. Er werd gekankerd eti nog eens en nog eens, zoodat de aanvoerder tenslotte tamelijk luid beval: „Mond dicht en spelen". En ik moet eerlijk zeggen, individueel werd er at en toe aardig gespeeld en was 't samenspel zóó af, dat ik dacht ze winnen. Maar nee. 'n Uitgeest-aanval, de Texel- achterhoede appelleert „buitenspel". Uit geest speelt door. „Goal". De scheids rechter wijst naar het midden: 10. Er komt nu iets meer vuur in, vooral bij L'itgeest, dat luid aangemoedigd, steeds opnieuw ten aanval trekt. T. raakt eruit. Er wordt geknoeid. Weer 'n aanval van Uitgeest en het staat 2'0. En het staat óók vast, dat de bal met de hand werd, meegenomen. Maar 'n mensch kan niet alles zien. Nog even een paar felle aan vallen van Texel. Een paar felle schoten, maar de keeper geeft niet thuis en wij gaan met onze 1ste nederlaag naar huis. Tonnis. Zondag won onze tennisclub Deuce hier met 51 van Egmond aan Zee. Zondag a.s. zal Deuce een tegenbezoek brengen. OUDESCHILD. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 543 schapen, 58 lammeren, 6 koeien, 12 varkens, 3 kalveren. C'hr. Visman Tachtig. We hadden er gaarne eerder melding van gemaakt, doch gisteren pas kwa men we er achter, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer Chr. Visman, thans woonachtig te IJmuiden, "Donderdag 14 Sept. onder groote belangstelling zijn 80e verjaardag vierde. Het Dagblad van IJmuiden wijdde aan dit feit 'een uitvoerig artikel, waaraan we daar de heer Visman voor velen op ons eiland geen onbekende is 'hier een en ander ontleenen. O B1EZ. VR1JW. LANDSTORM. O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2