Waarom Weet U, waarom elke huisvrouw ATA steeds met dank vermeldt I Electrisch koken is goed, gemakkelijk en goedkoop. Al A schu urt e n reimgT ADVERTENTIES Allen, die vorderingen of borgtochten hebben Abonneert U op dit blad. WIE GEEN VARKENS MOGEN HOUDEN. De Gewestelijke Varkensoentrale Noord- Holland vestigt er hierbij de aandadht op, dat het met ingang van" 15 October 1933 aan niet-leden der genoemde Centrale verboden zal zijn varkens te houden. Varkenshouders, die nog geen lid zijn, wordt 'dus in hun eigen belang dringend aanbevolen, zioh ten spoedigste als lid bij de Secretaris, de 'heer M. Zuidewind, de Kamp, aan te melden. PAARDENSPORT. Die L. R. haar Wieringieuv Op Wieringen werd ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstel ling 'in paardensport- feest georganiseerd en wel op Zondag 1. 1. Van de Texelsche Rij vereen. namen er ze ven personen aandeel: mej. H. Kikkert Jd., Arts Wuis, Genrit, Koom, Klaas de Porto, Cor van Santen Jn- Kuip en Willem van der Wal. Na aankomst te den Helder, ging de tocht te paard naar de hoofdplaats van Wieringen, 'Hippolytushoef, waar het ge zelschap omstreeks half tien arriveerde. 'Het had over dit traject plm. twee uur gedaan. 's Morgens werd een z.g. individueele dmessuurproet afgelegd. Juryleden wanen W. Slob Jr. en Jb. Kaan. De proeven ga ven een goede indruk van wat Texel als jeugdige vereen, .needs heeft bereikt. Aris Wuis viel 'n eervolle vermelding ten deel. Omstreeks 12 uur kwamen de Texelaars bijeen in hotel De Haan, waar hun een heerlijke maaltijd werd aangeboden. Nadat ieder zich daaraan te goed had gedaan, werd deelgenomen aan de rond gang door het dorp en vervolgens aan' de parade op het terrein. Met het springnummer, waaraan, "im groepen door diverse clubs werd deelge nomen (Texels groep werd gevormd door mej. H.Kikkert Jd., G.Koom en A.Wuijs), won Texel een derde prijs miet 7 punten- (f7.50). „Buoep'halus", Barsimgerhom ver wierf m|et 7 punten de 2e prijs, de groep, aangevoerd door Jac. Schoort (W.-Friesl.) h|et 8 punten de le prijs. De Texelaars werden bij Wierimgers ingekwartierd en hadden het zeer naar de zin. Ze werden gul onthaald en maakten Maandagmorgen met hun gastheeren een autotocht door de Wiermgermeerpolder en zelfs naar Medemblik. Het was een zeer prettig uitstapje voor onze L.R. Een succes tevens voor de leider, de heer Joh. Kikkert, Westergeest, die zijn pogingen met goede uitslag zag bekroond. Behalve genoemde vereenigingen namen ook (natuurlijk) Wieringen en Beyart (Beemster-Purmenend) deel. Van R.A.P. (Anna Paulowna) slechts één lid. De Noorderruiters (den 'Helder) en Heilo schreven wel in maar kwamen niet op. Maandagmiddag plm. twee uur weid van Hippolytushoef en zijn gastvrije be volking afscheid genomen en na 'n voor spoedige reis (26 KM) kwam men tijdig te den Helder aan de haven aan. De boot vain 4,15 bracht het gezelschap weer naar Texel. 4e Electrisch koken is hygiënisch en gevaarloos. 5e Electrisch koken is de zindelijkste wijze van koken. o 6e Het 3-centstarief kan de concurrentie met alle andere warmtebronnen door staan 7e Electrisch koken vereischt minder toe zicht, geeft dus tijdsbesparing. DE COCKSDORP. Ne|d. Bond vah Arb. in L T Z.B 'Vrijdag 15 dezer hield de Ned. Bond van Arb. in het Landbouw-, Tuinbouw-en Zuivelbedrijf, afd. de Cocksdorp en Eier- land, haar eerste vergadering in dit sei zoen. Om ongeveer 9 uur opende de woorz., de heer W. Wassenaar, de verga dering met een hartelijk welkom. Na Lezing der notulen door de secr., de 'heer F.J.Stolk, volgde behandeling van inge komen stukken, o.a. een over het boy cotten van Duitsche goederen. De voorz. drong er met groote klem op aan hiertoe over te gaan, als het beste middel om de Hitler-beweging te bestrijden, hetgeen danook met algemeene stemmen werd aangenomen. Aan de orde kwam toen de verkiezing van een nieuwe secretaris, daar de heer F. J. Stolk, wegens studie, deze functie niet meer kon waarnemen. Na herstem ming tusschen de heeren Westdorp en Reitsma werd gekozen de heer West dorp, die zijn functie onder dankzegging voor het vertrouwen, aannam. In de pauze werden door penningm. R Schaap loten verkocht ten bate van de r y P r c at Texelsche Geitenfokvereeniging. Daarna kreeg de heer M.Bakker het woord, als lid van de comm. voor het controleeren van kas en boeken. Alles werd in uitste kende condiitie bevonden, waarvoor de penningm. een welverdiende pluim ont ving. Vervolgens bracht de voorz. verslag uit van het Congres, waarheen hij als vertegenwoordiger van alle Texelsche bonden was afgevaardigd. Hem werd voor zijn schitterend, uitgebreid en duidelijk ver slag een woord van dank gebracht na mens de leden, door de 2e voorz., de heer Z.Stolk. Daar de rondvraag niets oplever de, werd de vergadering te omstreeks kwart over elf met dankzegging geslo ten. Z.S. VLIELAND. VLIELAND ALS TOERISTENLAND EN BADPLAATS. 't Is al weer een paar weken geleden, dat de badgasten zijn vertrokken. Nog zijn er, die overwegende, dat je in September toch ook heel mooie dagen kunt hebben pas na Augustus naar het eiland komen, maar het badpaviljoen is gesloten, de zomerhuisjes zijn leeg, hotel en pensions ontvolkt: het einde is er dus. De boot vaart weer iin de gewone „win- ter"dienst, het vreemdelingenverkeer is voor dit jaar afgeloopen. Druk geweest? Van dagjesmenschen, naar onze waar neming. nilet, althans minder dan vorig jaar. De voor het verkeer opengestelde Afsluitdijk trok duizenden uit het noorden naar Alkmaar, Bergen, enz. Als daar het (nieuwtje at is, zal stellig de oude trek' naar de eilanden weer terugkomen. Wel licht had meer „reclame" voor de „Lu- tine" een drukker bezoek aan Vlieland tengevolge kunnen hebben want het wrak van het goudschip ligt veel dichter bij onze kust, dan bij die van Terschel ling, zoodat van onze duinen de werk zaamheden duidelijker waren te volgen dan van welke andere plaats ook maar achteraf beschouwd is het voor Vlieland wellicht beter, dat het buiten deze zaak is gebleven. Het bezoek van badgasten zal niet veel minder dan verleden jaar geweest zijn, ar moet erkend worden, dat tengevolge der economische depressie er over het algemieen een minder opgewekte stem ming Iheerschte. Zoo b.v. bij de openbare dansgelegenheden. Wel veel kijkers, maar betrekkelijk weinig animo tot dansen. De (dubbeltjes zaten te vast. Dat het er over het algemeen minder aan zat, blijkt ook hieruit, dat bij het bureau voor vreemde lingenverkeer onder de 230 aanvragen om pension en huisjes te huur, niet één was, voor langer dan een maand, maar verre weg het grootste deel een verblijf van hoogstens twee weken, wenschte. Ook in hotel en pensions een dergelijk verschijn sel. De enkele gelegenheden, die de prijs verlaging in 1932 thans nog verder had den doorgezet en tot f2.50 wanen gegaan, wanen eerder bezet, dan die pensions, welke hun prijzen van f3.50 hadden ge handhaafd. De vraag naar het „goed koopste" ovefheerschte. Toch werden hotel en pensions behoorlijk bezet, al bleet de groote toevloed tot einde Juliuif. De „trek" naar de Jeugdherberg nam beduidend toe, dank zij de stoomboot- dienst „Vlielandia", die de schakel tus schen „Noordkaap", „Panorama" en „Waindahüs" bewerkstelligt. Steeds meer ook komt Vlieland voor „kampeeren" in aanmerking. Het aantal tenten op Staats- gronden alleen liep tot 85 op. In het Volksonderwijs-schoolreisjesverblijt lo geerden deze zomer 20 groepen tegen 18 in 't vorig jaar. Evenwel was 't aantal personen slechts 4 meer, n.l. 578 met in totaal 1689 overnachtingen tegen 1587 in 1932. De „zomerhuisjes" in de duinen, thans 25 in getal, waren alle bewoond, sommige reeds van Pinkster af. Er was onder de aanvragen tot huren danook een bepaalde voorkeur voor deze woningen en als zoo danig valt het niét te ontkennen, dat de verhuurders in het dorp de zomerhuisjes als concurrentie aanvoelen. Toch meenen we, dat de juiste verhouding tusschen vraag en aanbod zich heel spoedig her stelt. Op het strand was het, enkele „top"- dagen uitgezonderd, over 't geheel ge nomen, niet druk. Evenwel mag niet uit 't oog wonden verloren dat strand en dui nen en bossc'hen overal even mooi zijn en ook het baden in de Noordzee over een lengte van vete kilometers even veilig, zoodat zelfs vele honderdtallen, doorhun ruime verspreiding nooit een beeld van woelige drukte vertoonen. Wij meenen ook, dat men zich zóó onze badplaats het liefst wenscht. Geen roeze moezige drukte, geen kermisachtig gedoe, geen mondain vertoon, maar een plaats, waar men los van alle conventie zijn vacantia rustig en ongedwongen kan door brengen. D. RECHTSVRAGEN. Abonnees kunnen kosteloos advies, ook in belastingkwesties bekomen. Voor porto twee postzegels bijsluiten. HUUR EN VERHUUR. Het vegen der schoorsteenen is aan de zorg van de huurder opgedragen, doch ten laste van de verhuurder komt het schoonhouden van beerputten en regen bakken. Een huur, bij schriftelijk contract aan gegaan, loopt af, als de tijd verstreken is, en wel zonder opzegging. Bij monde linge huur, moet de huur opgezegd wor den, om deze te beëindigen, waarbij dan de plaatselijke termijnen in acht moeten worden genomen. Een beteekening van de opzegging per deurwaarder, heeft het voordeel, 'dat de huurder, die dan nog in het huis blijft, zich niet op een, wieder-! inhuring kan beroepen. Het geval kan zich voordoen, dat iemand huurt van 1 Mei—1 Mei en wel per schriftelijk contract, doch daarna in 't huis blijft wonen. Dan loopt de schrifte lijke overeenkomst af, maar de huur gaat voort, als ware het een mondelinge over eenkomst, zoodat de regelen van de mon delinge overeenkomsten dan gelden. 'Het is billijk, dat de wet heeft bepaald,, dat in deze gevallen van duurverlenging de borg geen nadeel mag ondervinden. Bij het einde der huur houdt ook de borgtocht op. De huurder mag alleen dan onderver huren, wanneer de verhuurder- hem dat heeft toegestaan. Wanneer een 'huurder dus nog twee jaar huur aan een huis' heeft, en niet speciaal heeft bedongen, dat de huur kan overgaan aan 'een ander. dan zou het huis leeg blijven staan. Gewoonlijk wordt echter deze onderhuur toegestaan. Nog beter is het, indien de bepaling, wordt ingevoegd, dat bij noodzakelijke verhuizing en dergelijke omstandigheden de huur mag worden opgezegd van de zijde van de huurder, en wel op zeer korte termijn. Deze bepaling is zeer gebruikelijk bij 'huurovereenkomsten van leeraren, mi litairen en andere ambtenaren, die over geplaatst kunnen worden gedurende de huurtijd (de z.g. „ambtenaarsclausule"). Losloopan van rammen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbendend in herinnering, dat het volgens het bepaalde in de Vee- verordening voor ide gemeente Texel ver boden is rammen tusschen 1 en 25 October in de weide te laten loopen. Het verbod is niet van toepassing ten laanzien van rammen, in de weide loopen- de, vastgemaakt aan een genoegzaam Sterke lijn of ketting, welke stevig is be-i vestigd aan een spil, paal of boom, zoo danig, dat de dieren zich niet kunnen los rukken en hun het springen over terrein- afscheidingen belet wordt en mits voor zien van ten minste één span, bevestigd aan twee pooten. ANDREJO LERROUX De nieuwe Spaansche Minister-presi dent Andrejo Lerroux zien we hier om zwermd door „persmuskieten".Lastig zegt U. Maar aan wie de schuld Aan het nimmer verzadigd en steeds meer eischend dagblad-lezend publiek, dat de nieuwste spijzen met de grootste spoed natuurlijk ook goed toebereid wil zien opgediend. In buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van het vorenstaande voorwaardelijke ontheffing worden verleend. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de velde, waarop rammen zullen verblijven, naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders niet voldoende is afgeheind. Texel, 22 September 1933. Burgein. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER W. B. OOR-T. PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge v*n een gevatte koude, overwerkimg, te veel inspanning, slijtage, enz. bepaalde organen trager be ginnen te werken, doen zioh verschijnselen voor, waarvan men die oorzaak dikwijls tevergeefs zoekt. Het valt echter gemak kelijk te begrijpen, dat als gevolg van die trage werking onzuiverheden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in de gewrichten en organen, het meest te vreezen. Ge woonlijk merkt gij dan op: pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, fheumatisdie pijnen en meerdere verschijnselen van onwel zijn, die, naar gelang van de lichamelijke ge steldheid van den lijder verschillend kun nen optreden. Verwaarloozing van derge lijke verschijnselen kan tot zeer onge- wensc'hte verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen hebben gedurende de dertig jaren, waarin lijders aan dergelijke ziekteverschijnselen zeieer den kennen en waardeeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de afvoerorganen (bij trage spijsvertering gebruike men e-enige Foster's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen maakt, dat rijk en igezond bloed uw aderen doorstroomt, 'en gezondheid en kracht aan alle levens organen gebracht wordt. 183 Verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten a f 1 f 1,75 en f3,- per doos. Let vooral op den juisten naam. UGPlUNj A GEBOREN: MARRETJE dochter van AGATHA KUIP—Witte en C. KUIP. De Westen, 20 Sept 1933. ONDERTROUWD: J. ROEPER en W. J. KONING. De Waal, Texel, 21 September 1933. Huwelijksvoltrekking 7 Oct. a. s. Ontvangdag de Waal, 24 Sept. a. s. Arnhem, Verhuellstr. 45, 1 Oct. a. s. ten laste van nu wijlen mej. C. M. Lampe, in leven winkelierster, te Den Burg op Texel gewoond hebbend en den 14den September 1933 te barer tijdelijke verblijf plaats Den Helder overleden, alsmede allen die schulden hebben aan gencemde mej. Lampe, worden verzocht hiervan opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van Notaris MULDER vóór of op 15 Oct. a. s. O O I 'V - 'O "A v. ".7 v. Vr-, -

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2