TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT „Koopt met een Glimlach" Texelsehe Berichten De bestemming van het „Schapenpotje" VERWACHT in Texeis Bioscooptheater MARLENE DIETRICH „Shanghai Express". Zaterdag 23 Sept. 1933. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat van 25 tot 30 Sep tember 1933 door de Marine met scherpe granaatkartetsen geschoten zal worden op de Hors. Texel, 22 September 1933. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. ZOO ZEGT PRES. ROOSEVELT. ZOO ZEGT GEN. JOHNSON. Hoe langer hoe meer blijkt, dat een vrijgevochten volk als het Amerikaan- sche zich niet als een kudde lammeren wenscht te voegen naar de bevelen van Washington en Ford's verzet in steeds ruimer kring navolging vindt. De auto- mobielmagmaat weigert de code voor zijn industrie te onderteekenen, omdat deze indruischt tegen zijn principes en hij geen inmenging van de vakvereenigingen in zijn zaken duldt. Thans hebben ook Mellon, de leider der aluminiumtrust en Rockefeller, de grootste aandeelhouder van de Standard Oil of New Jersey, bezwaren gemaakt. Veel meer indruk echter heeft het be sluit der Amerikaansche Bankiersvereeni- ging gemaakt, waarbij dezen verklaarden, zich inet de regeeringspolitiek in geenen deele te kunnen vereenigen. Een met 1 Januari a.s. door te voeren staatsgaram tie voor bankdeposito's en een veel meer liberale credietpolitiek zouden een nieuwe bankcatastrofe ten gevolge hebben. Juist in deze tijden", aldus de bankiers, „moet elke leening nauwkeurig worden afgewo gen en alleen toegestaan, als de crediet- waardigheid van de debiteur zulks toe laat". Terwijl eenerzijds de machtige „cap tains of industry" en de banken in op positie komen tegen Roosevelt's systeem komen aan de andere kant de arbeiders in verzet tegen de in de codes gestelde minimuinloonen. Vooral in het kolenmijn- gebied schijnt het zeer te spannen, ter wijl elders al stakingen zijn uitgebroken. De berichten uit het bedrijfsleven spreken van een teruggang van het verbruik, be- drijfscapaciteit en vervoer. Vooral de ver mindering van het cijfer der onuitge voerde orders der staaltrust met 130.000 ton was erger dan verwacht was. Geen wonder, dat de stemming onbe hagelijk blijft, immers uit een en ander blijkt wel duidelijk, dat men met spee ches, parades, leuzen „Koopt nul!" en het uitreiken van insignes en alles, wat de Amerikaan noemt „ballyhoo", geen wel vaart kan scheppen. GENERAAL JOHNSON HEEFT HET WOORD. SPORTNIEUWS. Donderdag is de secr. van onze S.V., de heer Ab Dros Az., uit het ziekenhuis te den Helder ontslagen en wefer thuisgeko men. Nu nog wat aansterken en dan ho pen we hem weer spoedig geheel als de oude zijn werk te zien hervatten. Wel kom thuis! Programma 24 Sept.: 4e klasse A afd. I ICN.V.B. Andijk IAlkmaar; SuccesAlkm. Boys; SchagenVrone TexelD.T.S. Uitslagen 2e kl. E N.H.V.B. 17 Sept. 'Held. Boys—HRC 4 2—1Oudesluis— Helder 4 3—1; Schagen 2—Watervogels 1—3; Texel 2—HRC 5 1—1. Uitslagen 4e kl. K N.H.V.B. Callantsoog 1'HRC 8 21; Water vogels 2Texel 3 30; Helder 6Held. 'Boys 2 5!2. Programma 24 Sept. 2e kl. E N.H.V.B. Watervogels 1Texel 2; Oudesluis 1 HRC 4; Held. Boys—HRC 5. 4e kl. K: Texel 3—'Helder 6 (12 uur); Held. Boys 2'HRC 9; JVC 2—HRC 8; Cal lantsoog 1Watervogels 2. VRAAG: Hoe groot was het in 1932 geformeerde Schapencrisisheffingsfonds en welke waren de bedragen, welke ieder der kwartalen van dat jaar hebben aan gebracht? ANTWOORD: De extra-heffingen, de betrokken exporteurs in rekening ge bracht bij de uitreiking van certificaten' voor de uitvoer van schapenvleesch naar Frankrijk, uit welke heffingen het z. g. „schapenfonds" werd gevormd, bedroe gen in 1932: 1. in het 2e kwartaal f 59,100,60 2. in het 3e. kwartaal f 143,366,52 3. in het 4e kwartaal f 177,876,75 Totaal ruim f380.000,1 VRAAG: Hoeveel Kg. schapenvleesch zijn in die kwartalen ieder voor zich uit gevoerd naar Frankrijk ANTWOORD: In de onder 1 bedoelde tijdvakken werden certificaten voor de uitvoer van schapenvleesch naar Frank rijk verleend als volgt: 1. in het 2e kwartaal 496,000 2. in het 3e kwartaal 434,000 3. in het 4e kwartaal 434,000 Totaal derhalve voor 1,364,000 VRAAG: Welk bedrag zal ongeveer worden bestemd voor uitkeering; op welk bedrag zijn de administratiekosten, telling, enz. geraamd; welk bedrag is voor Alzoo een uitgebreid programma. Aan Texel I de taak om het verloren terrein te herwinnen. Als alle spelers zich geven, zich bewust zijn, dat de competitie voor de voetballer het mooiste is, dat de resultaten daarin behaald, het hoogst worden aangeslagen, dan komt het Zon dag in orde. De elftal-comm. rekent er op, dat ditmaal geen invallers noodig zullen zijn. En dat elke speler zich tot liet uiterste zal inspannen. In T. I debuteert een jonge speler op de rechtsbinnenplaats. Laten we ho pen, dat zijn plaats overeenkomstig de verwachtingen zal worden bezet. Texel 2 gaat naar Watervogels 2. Dit elftal heeft Zondag met 3-1 van Schagen 2 gewonnen. Dit beteekent dus, dat alleen met hard werken, saamhoorigheid, met de wil om te winnen, de puntjes binnenge haald kunnen worden. Dus: alles er op. Texel 3 ontvangt Helder 6, welk elftal de vorige week met 52 van Held. Boys 2 wist te winnen. Er zal dus stevig aan gepakt dienen te worden en er is nog wat goed te maken. Dat komt toch zeker wel ,'n orde, niet? Texel 3 in kleedkamer der bezoekers, bezoekers in de kleedkamer van T. De T-kleedkamer moet weer spoedig vrij zijn om DTS gelegenheid te geven. Denkt er om: om 12 uur, geheel klaar in't veld. o „'Het Groentje" schrijft: Uitgeest be gon heel goed en bracht Texel een 20 nederlaag toe. Alkm. Boys deed van zich spreken door een knetterende zege op Andijk 61. DoCh ook Succes had fraai sucoes; in St. Pancras werd Vrone met 1—8 verpletterd. De nieuwelingen uit de NHVB zijn inderdaad fraai gestart. DTS deelde met Schagen de punten. Voor a.s. Zondag: Andijk speelt ander maal tegen een Alkm. tegenstander; dit maal komt Alkmaar op bezoek. Ofschoon het wel geen 71 zal worden, zullen de kaaskoppen toch wel met de punten gaan strijken. Succes ontvangt haar oude tegen stander Alkm. Boys. In Wieringen zal het niet zoo gemakkelijk gaan om tegen Van 't Hot te doelpunten; niettemin houden wij het op de bezoekers. Schagen ont vangt Vrone. We geven de thuisclub de beste kansen. Texel krijgt bezoek van D.T.S.ook hier geven we de thuisclub de beste papieren. De elftalcomm. iheeft de volgende elf tallen samengesteld: Texel I: Jb. Gras D.Zuidewind R.Ran M.Koom J.Gieles Nic de Graaf Verheijen C.Zuidema Winter G.Witvliet N.Ran Res.: Br. Geus. Texel 2. Vertrek 11 uur boot. Aanvang wedstrijd 2,30 uur: A. Daalder Jac.Helsloot Jac.Geus A.Huizinga A.Dros Bz. J.Molenaar P.Bruin C.Keijser Lz. J.Bruin Joh.Bruin A. Iedema Res.: M. Vlaming. Texel 3. Aanvang 12 uur: D.Geense D.Keijser Wz. D.Visser G.Dros Dz. W.Stiggelbout G.Coevert A.Stolk Th.Lap P.Neijens A. Pen P. Kikkert Res.: H. Neijens. Programma 1 October: Texel 1 vrij; Texel 2Held. Boys 1Texel 3Held. Boys 2. In de afd. van Texel 3 is ook Zeemeeu wen 1 van Oudeschild ingedeeld. WIE WON DE GEIT? Hier sommen we de nummers op van de loten der Geitenfokvereen., waarop Don- exportbelangen verbruikt; in welk tijd vak mag verwacht worden, dat de uitkee ring zal plaats hebben gehad? ANTWOORD: Bij beschikking van de toenmalige Minister, d.d. 5 Mei 1933, is als opbrengst van de onder 1 bedoelde extra-lieffingen beschikbaar gesteld een bedrag van 1380,000, „ten einde uit dat bedrag uitkeeringen aan producenten te doen". Bij diezelfde beschikking is bepaald, dat van die f380,000 een bedrag van f15,000 zal kunnen worden aangewend „voor de terzake van deze uitkeering ge maakte en te maken onkosten". Van de opbrengst, onder 1 bedoeld, werd voor tegemoetkoming in de kosten van opsporing van nieuwe afzet gebieden voor schapen en schapen vleesch beschikbaar gesteld een bedrag van f 100. Aan de uitkeeringen wordt met be kwame spoed gewerkt. Het personeel van ons bureau is tot dat doel tijdelijk nagenoeg verdubbeld. De huidige stand der desbetreffende werkzaamheden is dusdanig, dat de scha penhouders in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland in het be zit der hun toegekende uitkeeringen zijn gesteld. De schapenhouders in de overige provincies komen geleidelijk aan de beurt. (Alg. Holl. L.) derdag een prijs gevallen is. Wie lot no. 133 in zijn bezit heeft, is „geitenhouder" geworden Gelukkigen gelieven zich te wenden tot de heer H. Klimp, den Burg, of de heer L. Kok, Eierland. 133 185 40 31 471 289 376 166 501 137 96 112 517 165 101 141 75 401 276 492 30 362 518 111 352 175 170 26 176 363 271 547 452 522 421 477 591 584 17 32 EEN GOUDEN FEEST. „Die krantenlui zijn toch maar geluk kige wezens. Dat boekt dit kwartaal zoo als je schreef maar effetjes 21 nieuwe abonné'tjes en gaat vandaag maar weer te bruiloft. Dat zou ik ook wel wille". Zoo ongeveer was het gemoedelijk praatje dat we Woensdag hadden met een onzer getrouwe abonné's. We lieten even doorschemeren, dat veelal ander mans beroep voor aantrekkelijker en. beter wordt gehouden dan 'het eigen. Maar meestal toch ziet men 'het van buiten alleen. Er zit meer aan vast, dan je zoo, denkt. Die nieuwe abonné's. Ja, dat moesten we toegeven. We hebben zooeven no. 26 ingeschreven (sinds de aanvang van dit kwartaal). Maar we zouden het staat hierboven over een gouden feest hebben. Het gouden feest van het echtpaar Zijm— Maas, in de Molenstraat dus in ons „rayon". Natuurlijk zijn we van de partij geweest; hier volgt ons „ooggetuigever- slag". Zooals te begrijpen, was het een feest van belang. De vlag uit, de kamer ver sierd met guirlandes en bloemen; aan cadeau's geen gebrek: taarten,fruit, roo- kertjes en een „suut slokkie". Gelukkig was de familiekring en de schaar van vrienden en bekenden van groote afme tingen, zoodat kans op bederf uitgeslo ten moest worden geacht. Talloos waren de bewijzen van medele ven en vriendschap, de „oudjes" betoond. Burgemeester en mevr. Oort deden van hun belangstelling blijken, alsmede de eerwaarde heeren pastoor en kapelaan. Ge begrijpt, hoe het echtpaar daarmede vereerd was. Des morgens zegden dertien kleinkinde ren voor opa en omoe een mooi vers op, een toepasselijk rijm, door de jongste zoon Hendrik vervaardigd en 's avonds werden bruid en bruigom toegezongen door een viertal oudere kleindochters; het was een berijmde levensloop, opge maakt door een van de buren. Schriftelijke gelukwenschen waren er bij vele tientallen. De post bracht ze aan in pakjes, met een touwtje omwonden. Waarlijk het was een feestdag, zoo als een mensch er gewoonlijk maar wei nig beleeft. Maar te grooter danook de voldoening, de dankbaarheid. We hopen, dat het echtpaar, dat zoo gezond en opgewekt deze feestdag vierde, nog jaren lang voor elkaar en de familie gespaard mag blijven en aan 20 Sept. 1933 mag terugdenken. Wolveemarkt 1420 September. Wat de wolveehandel betreft, rneenen we, dat 'de algemeene indruk deze is: Over het geheel was er wel „iets" meer vraag. Sommige markten gaven daardoor een „iets" geanimeerder handel, doch andere markten daarentegen waren wegens eqn toename van aanbod toch nog zeer kalm of stug in omzet; terwijl in de prijzen weinig verandering kwam. ONRUST-BEZOEKERS Dr. Jac. P. Thijsse schreef in zijn be langwekkend artikel over de „verhuizing" van Onrust: „De geschiedenis meldt niet, wie de eerste waaghals (die Onrust betrad) ge weest is, maar 'hoogstwaarschijnlijk leeft hij nog". o Wij hebben gevraagd, wie er meer van wist. Vermoedelijk vermelden oude num mers van ons blad daar wat van, maar daar kom je zoo gauw niet achter;. Naar we echter vernemen, zou de heer Alb. Jonker Wz., destijds woonachtig te den Hoorn, als 12-jarige schooljongen, dat is 36 jaar geleden, zich naar Onrust hebben gewaagd. Dat was gevaarlijk werk. want spoedig kwam het water zoo hoog en werd de stroom zoo hevig, dat over steken spelen met het leven zou zijn. Omstreeks 30 jaar terug was het de nu 57-jarige iheer Reijer Boon, te den Hoorn, die 's winters op Onrust eens eenj visite aflegde. Ook toen was zoo'n on derneming geen peulschilletje. De snelle aanwas van Onrust in de richting van Texel dateert van de laatste tijd. DE KOOG. Vertrek van J. Keldertiuis. De 'heer Jan Keklerhui9, duinwachter bij de Rijkswaterstaat, gaat 1 October a.s. de dienst verlaten. Hij wordt dan wegens het hereiken van de 65-jarijge leeftijd gepensionneerd. Ruim 28 jaar |heeft de heer Kelderhuis hier zijn functie als duinwachter vervuld. Tevoren was hij havenmeester op Marken. Op Texel was de 'heer Kelderhuis belast met het toezicht op het onderhoud der duinen. Aanvankelijk strekte zich dit uit over de geheele breedte van de duinenreeks,1 doCh in later jaren werd zijn gebied ten gevolge van de uitbreiding der werk zaamheden van het Staatsboschbeheer in de binnenduimen meer beperkt tot de buitenduinan. Zoo had onze Juinwachter zijn bezig heden toch nog langs de geheele noord kust vanaf 't Horntje tot aan het Eier- landsdhe Gat. De heer Kelderhuis, die meer dan 25 jaar lid van het kerkbestuur der N.Herv. gemeente te de Koog is geweest, was eer algemeen geacht ingezetene. Nu hij zich metterwoon te Werkendam zal vestigen, waar zijn dochter wijkverpleegster is, moge hem met zijn echtgenoote nog vele jaren van welverdiende rust worden toe- gewensdht. OOSTEREND. Voordrachtavond. Door de heer K. J. v. Dorp, van elders, die hier tijdelijk verblijf houdt, werd hier Woensdagavond in het Gebouw v. Ghr. Belangen een voordrachtavond gegeven. De beer Van Dorp, die hier reeds meer malen voor het publiek optrad, weet zijn hoorders door ernst en luim te boeien. Om acht uur was ihet gebouw bijna geheel gevuld. Door de heer Van Dorp werd ter opening gelezen 2 Samuel 1 vers 19 tot het einde. (David zingt het hooglied over Saul en zijn zoon Jonathan.) Dit gedeelte der H.Schrift is bewerkt op rijm door de heer v. D., met welk gedicht hij deze avond zou sluiten. Nadat door de heer v. D. is voorgegaan in gebed, werd voor gedragen „Het onweer", welk stuk door hem zelt is gemaakt en goed werd ver tolkt. Toen volgden ter afwisseling kor tere en langere stukken, waarvan meest luimige, welke het publiek meermalen een. lachbui bezorgden. Tot slot werd genoem de gedeelte uit Samuel weergegeven. De voordrager had meermalen een daverend applaus in ontvangst te nemen, zoodat we mogen aannemen, dat deze avond naar genoegen isverloopen. Ds. v.d. Leer dankte spreker en riep hem een tot weerziens toe. Hierna ging Ds. v.d. Leer voor in dankgebed. D, O K.G. O O D.D. in

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5