No. 4777 47ste Jaargang Woensdag 4 Oct. 1933 De Nieuwe Texelsche Courant Waarom Van week tot week De Brand in 't Gebouw van de Dultsche Rijksdag. De Verdachten. Een Duitsch-Russisch conflict. Wat is Japan van plan Electrisch koken is goed, gemakkelijk en goedkoop. Texelsr.he Berichten TEXELSCHE COU is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TQ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: Ï0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,9,— 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V2 uur later.) 5 6 7_ 8 O.T 9 10 11 Oct 10,25 10.47 11,32 11,09 11,49 1,09 1.53 LICHT OP RI]WIELEN en RIJTUIGEN 6,57 Na 7 October om 5,57. WETTELIJKE TIJD. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal eindigen op 8 October a.S., te drie uur in den morgen, dus in den nacht van Zaterdag op Zondag. In verband hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen te drie uur een uur worden achteruitgezet. Texel, 2 October 1933. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Au tomaat" te 's Gravenhage om op het per ceel, kadastraal bekend in sectije D., no. 3191, een bewaarplaats voor benzine te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 25 September 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT. De Secretaris, JONKER. ZATERDAGAVOND. Er is in de wereld héél veel onbegrij pelijks. Kijk maar eens naar Leipzig, waar het groote Rijksdagbrandproces aan de orde is, dat waarschijnlijk nog weken de belangstelling der manschheid zal trek ken. Daar staan vijf verdachten terecht: onze landgenoot Marinus van der Lubbe, de Duitsche communist Torgler -en drie Bulgaarsche communisten, Het is echter de vraag, ot de hoofddader wel onder hen moet worden gezocht. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat een of meer van bo- genoemd vijftal slechts als werktuig is (zijn) gebruikt. Het zal echter moeilijk val len "in deze duistere zaak licht te ontste ken. Het gerecht is tot dusverre behoorlijk opgetreden tegenover-de verdachten. Voor al de president, dr. Bünger, maakt een goede indruk. Hij schijnt niet slechts een knap maar ook een waardig en zeer men- schelijk magistraat te zijn, terwijl de raadsheenen en de openbare aanklagers door een wijze terughouding -niet meer dan strikt noodig ingrijpen in de loop van het geding. Dan verdient nog een woord van lof de verdediger van de com munistenleider Ernst Torgl-er. Dr. Sack zoo heet !hij, is, evenals de beide andere verdedigers, nationaal-socialist. Hij is met hart en ziel bij de zaak, aangezien hij overtuigd is van Torgler's onschuld. De communistische partij en het communisme wil hij volstrekt niet verdedigen, deze communistenleider -echter wel, om boven genoemde reden. Tot zoover is alles in orde. Niet in ord-e is daarentegen -dat Torgler die in de rechtszaal een uitste-i kende indruk heeft gemaakt èn als poli tieke figuur èn als mensch ook bij de so ciaal-democratische en de burgerlijke partijen altijd zeer in aanzien stond, van het reeds ongeveer 7 maanden durende voorarrest vijf maanden in de gevangenis dag en nacht zwaar geboeid was. Wat de verdachten betreft, maakt onze landgenoot Van der Lubbe een zielige indruk. Niemand weet, wat men aan vein heeft. Wat hij is en wat hij deukt en wat hij wil, weet ook niemand. Op des presi dents vragen dr. Biinger behandelt hem zeer, zéér menschelijk antwoordt hij of heelemaal niet, of met ja, of met neen, of met ja en neen tegelijk, of met vaag heden als „het kan w-el zijn", ,,h-et is wei- mogelijk", „dat kan ik niet zeggen", enz. En wat hij zegt wordt er bijna onver staanbaar uitgebracht. Het eenige, waar op hij tot heden een duidelijk -verstaan baar antwoord heeft gegeven,- was de vraag ot ihij communist was. „Neen", verklaarde hij. Zoover zijn levensloop be kend is, is hij wel lid geweest van de communistische partij in ons land, heeft hij daan-oor echter bedankt, en is toen overgegaan tot een klein groepje vrije of raden-communisten, dat in ons land slechts een twintigtal leden telt, di-e even- vijandig staan tegenover -het officieele communisme, het communisme van Mos kou dus, als dit communisme tegenover de sociaal-democratie. Hetgeen nogal iets zeggen wil. Alles is zielig aan deze jeug dige verlorene, die zelfs geen woord wilde spreken met mr. Stomps, aan wie door zijn familie was verzocht, hem te verdedigen. Torgler, de Duitsche communist, voor heen voorzitter van de communistische groep in de Rijksdag, is uit heel ander hout gesneden dan Van der Lubbe, die bekend heeft vóór de brand in de Rijks dag eenige pogingen tot brandstichting t-e hebben gedaan, o.a. in het stadhuis en het voormalige keizerlijke paleis te Berlijn (deze bekentenis had hij trou wens vroeger reeds ongevraagd tegenover de politie afgelegd). Een strijdbare na tuur, die Torgler, openhartig, flink en ferm, die in bet bewustzijn van zijn on schuld onbeschroomd ieder, ook zijn rechters, in d-e oogen ziet. W-eer heel an ders zijn -de drie Bulguren, even-eens com munisten. Zij zijn eoht-e revolutionairen, die voor niets staan, maar ook niets -doen om zich beter, of fraaier, of onschuldiger voor te stell-en, dan zij zijn. Zij slaan tegenover hun rechters een toon aan, vooral Dimitrof, de belangrijkste onder hen, die dezen zeker -niet milder tegenover hen zal stemmen. Doch dit laat Hen blijk baar Siberisch koud. Of schavot dan wel tuchthuis hen wacht, deert hen blijk baar niet. Overigens ontken-men zij iets met de Rijksdagbrand te maken te hebben. Tot de gerechtszitting-en te Leipzig wor den geen comm. oT social, journalisten, toegelaten. Hierin ligt de verklaring van net feit, dat twee hunn-er uit Rusland komende te Leipzig gearresteerd en door de Saksische regeering het land uitgezet werden, nadat volgens hun verklaring, zij door de politie ruw waren bejegend en zelfs waren mishandeld en dat zij poedel naakt een onderzoek aan -den lijve had-den moeten ondergaan. Deze gebeurtenis -heeft de Russische regeering aanleiding gegeven alle Russische journalisten in Duitschland te verzoeken, -dit lan-c binnen een paar dagen te verlaten en tegelijkertijd all-e Duitsche journalisten in "Rusland te ver zoeken óf, beter, te bevelen, dit land binnen eenige dagen te verlaten. Een scherp en niet-all-edaagsch conflict dus, -dat ernstige gevolgen kan hebben, vooral wanneer men let op de tooh al onaangename verhouding, di-e na Hitler's optreden tussohen Rusland en Duitschland is ontstaan. Het heet zelfs, dat de Rus sische regeering sterke Legerafdeelingen die zij met het oog op -de slechte, en, voortdurend slechter wordende verhou ding tot Japan i-n het Verre Oosten -had samengetrokken, nu weer naar het Westen vervoert Een officieele bevestiging van dit bericht is nog niet verschenen, maar ook zonder dat is het reeds onaangenaam genoeg, want h-et wijst op alles behalve vriendelijke mogelijkheden en verwachtin- gen. Over Japan gesproken, dit land treedt sterk aanmatigend op, zoowel tegenover Rusland als tegenover China. Het heeft de schijn alsof het -de vazalstaat Mamt- sjoekwo een ernstig conflict met Rusland wil laten uitlokken vanwege de Oost-Chi- neesche spoorweg. En met China van wege een inval, die twee Chi-neesche ge neraals op eigen houtje, naar zij zelf be weren, hebben gedaan in de gedemilitari seerde strook bij Peking. Volgens de laat ste berichten uit Tokio zouden die gene raals echter reeds weder verdwenen zijn uit het verboden gebied. Volgens de laat ste berichten uit Sjanghai daarentegen zou Japan van plan zijn in Noord-China een nieuwe vazalstaat op te richten met Pe king als hoofdstad. Japan tracht blijkbaar van de verzwakking en -de onmacht van het blanke ras gebruik te maken om zijn eigen positie in Azic en in de Stille Zuid zee zooveel mogelijk te versterken. Ie Electrisch koken gaat met lagere tem peraturen, waardoor de grootste voe dingswaarde behouden blijft. O 2e Electrisch bakken en braden met lagere temperaturen, waardoor vet en boter bespaard wordt. O 3e Dooreen juiste temperatuurregeling bij electrisch koken, geen voedingsverlies door aanzetten of aanbranden. Examens. De heer W. Looij-en, dienaar van, po litie alhier, slaagde 15 Sept. te Amsterdam, voor het Politie-diploma. Giften voor het Witte Kruis. Wed. W. G. den Burg f 2.50. A. J. E., den Burg t 1.u Sdhoolnieuws. Voor de cursus vervolgonderwijs aan de School voor Chr. Volksonderwijs meld den zich tot nu toe 15 leerlingen aan,. Damclub O K.K. Damclub O.K.K. vangt Vrijdag weer haar speelseizoen aan. Het bestuur spoort liefhebbers van deze sport aan als lid toe te treden. De clubavonden zijn gezellig en dragen veel bij tot ontwikkeling van- de -damvaardigheid. Wie ld© geit won. De hoofdprijs in de verloting ten bate van de Geitenfokvereeniging, een jonge geit, is ten deel gevallen aan -de heer Jajr- Kortenhoeven, voorz. der vereeniging. Dep. Tex-el van het Nut. Wie belang st-elt in h-et Nutswerk ver- zuime nu eens ni-et de ledenvergadering bij te wonenmorgenavond in hotel Texel. Wat het Nut deze winter brengen zal en hoe het staat met het plan tot stichting een-er openbare leeszaal, zullen in deze bijeenkomst worden gesproken. TEXEL EN DE „SANEERING". De cijfers zijn bekend geworde-n van de oppervlakte bloembollen, geregistreerd door -de Kweek-erscentrale in het teelt jaar 1932—1933. Er stonden over het heele land te veld-e bij ongeveer 17000 geregistreerde bedrij ven: Hyacinthen 628,821 R.R. Vroege tulpen 1,998,476 R.R. Late tulpen 2,026,436 R.R. Narcissen 1,485,860 R.R. Bijgoed 1,073,884 R.R. Totaal 7,213,477 R.R. of te wel ruim tien duizend driehonderd hectare. Noord-Holland heeft het grootste opper vlak. Geruchten -deden de ronde, aldus be richt ons de Hobaho, dat de T-exelsche kweekers vrijgesteld waren van inleveren bij de laatstelijk plaats gehad hebbende inlevering. Waarschijnlijk is dat ontstaan doordat voor Texel d-e laatste keer geen mleveri-ngsdagen zijn toegewezen. Naar ons van gezaghebbende zijde ech ter werd meegedeeld, zullen d-e Texelsche kweekers evengoed als elk ander, het ge stelde kwantum moeten inleveren. „Ons Buitenleven". We ontvingen h-et Sept.Hnumm-er van-het maandblad „Ons Buitenleven", met op de voorpagina foto's en penteekening-en van Texel, speciaal van de Cocksdorp en om geving. Men kan altoos propaganda voor Texel maken, maar in het voorjaar en de eerste zomerweken komt het ons het doelma tigst voor. Nochtans mogen we "de uitge ver van genoemd maandblad dankbaar zijn voor zijn medewerking. Moge Texel er in 1934 weer vele vruch ten van plukken. HIJ LEERT U ESPERANTO. Birger Karlsson, de Zweedsche Espe- ranto-onderwijzer, uit Amal, die Maandag as. zijn lessen op Texel aanvangt. In to taal lieten zich 206 cursisten inschrijven, van wie 112 te den Burg, 40 te de Cocks dorp, 30 te de Koog en 24 te Oosterend, Daar niet op alle dorpen cursussen kun nen vvo-rdein gegeven, moesten- 11 perso nen teleurgesteld worden. DE KOOG. Wa gaan met ide tijd mee. O-nze torenklok heeft ons een paar we ken de tijd niet kunnen aangeven, van wege schoonmaak en schilderwerk. Vaak hebben we vergeefs een blik op de toren geworpen, als wie wilden weten „hoe laat het was". Inmiddels is h-et werk ge reed gekomen en geeft onze klok reeds van verre in helder schitterende kleur de juiste tijd aan, zeer ten gerieve van be langhebbenden, die wij allen zijn, want ook op ons dorp gaan we in het dage- lijksch leven gaarne „met de tijd moe", en daartoe kunnen we o-nze trouwe dorps klok niet missen. OOSTEREND. Woningbouw. De bouw van een woonhuis voor de da mes Mulder en Henkes alhier is na onder hand sche aanbesteding opgedragen aan timmerman J. van Wessem en metselaar 1. Voigt. Het schilderwerk wordt uitge voerd -door schilder C.Bremer, loodg.,: J. Agter, electra: Gebr. Dros. D. OOST. Uit ide Vogelwereld. Hoewel d-e rotganzen het hier de vorige winter ze-er slecht gehad hebben, zijn ze deze week toch weer gearriveerd. Op de wad-den werden al koppels van 10 tot 20 waargenomen. Thans is er voor deze zee vogels weer voldoende voedsel, daar er op eenige plaatsen weer wat zeegras groeit. —i S. Visscih-erij. Nu de zomer verstreken is gaat -de vis- scherij zich ©enigszins wijzigen. Tot Sep tember werden maar weinig krukels aan gevoerd door de geringe vraag in het buitenland. Met botvisschen is zeer wei nig verdiend door kleine vangst en lage prijzen. Paling en zeegras is er niet ge weest. Thans kan men krukels afleveren zooveel er te vangen zijn. Vangst en prij zen zijn echter van die aard, -dat de uit komsten hier ook al ni-et mieevallen. Vis- sChers, die -eerst liet krukelen hebben uit geoefend, liggen thans weer gereed om de wulken-vissCherij uit te oefenen i-n de hoop op betere uitkomsten. S. ANDERE TIJDEN. Wat moet die autoband boven je deur beduiden Ach vroeger zou ik een hoefijzer genomen hebben, maar nu die toch gauw uitgestorven zijn heb ik als symbool van het geluk maar een autoband genomen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1