Waarom ik yoop fijne stoffen uitsluitend Persil gebruik Inderdaad, blijft Persil d r f ij n e s tof f e n voor s t o f f e n Mir Gemengd Nieuws 1- Persil heb ik altijd in huis. Het spaart de wasch en is zuinig in het gebruik. Waarom zal ik dus een ander waschmiddel koo- pen Ik ga mijn geld niet verspillen. 2- Persil geeft mij het groot ste gemak, omdat ik het koud kan oplossen en er koud mede kan was- schen. Ik bespaar tijd en geld, omdat ik geen heet water noodig heb. 3- Persil is niet alleen een voudig in het gebruik, maar ook hygiënisch, want het bezit waarde volle desinfecteerende eigenschappen. 4 Voor het wasschen van gekleurde en fijne stoffen, neem ik een volle eet lepel Persil op 2 Liter koud water. Eerst oplos sen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten. 5- ik benut dus, als zuinige huisvrouw, ten volle alle voordeelen, welke Persil mij biedt. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. N.V. T. E. M. Kille herfstdagen Een straalkachel geeft direct warmte. In prijzen vanaf f7.- JAARVERGADERING R.KLandarb. Bond, afd. idcn Burg. Na opening met de Ghr. groet door de voorzitter, de heer Jn. Schraag, en een woord van welkom aan de aanwezigen, aan de heer J. Dekker, lid vjh. Hoofdbe stuur in het biezonder, werden door de secr., de Iheer C.Bakker, notulen en jaar verslag gelezen. Secr. ontving dank daar voor. De heer A.Barhoirst, penn., deed hierna verslag van zijn gehouden beheer. Ontvangen was f 731,29, uitgegeven f698,28, zoodat er een batig saldo was van f 33.01 Tot leden controle-comm. werden be noemd de heeren Anth.v. Heerwaarden, R. Smit Qz. en G.Sdhrama (niet G.Schraag zooals we Woensdag abusievelijk ver meldden.) Er was een batig saldo van de film-} avonden Kentering", waarvan danookde leden .een sigaar werd geoffreerd. Besloten werd het bestuur met 2 leden uit te breiden. Na stemming werden hier voor gekozen: voor den Hoorn de heer 'H. Kiljan, voor Oosterend de heer j. Smit. Herkozen werden de aftredende be stuursleden C.Bakker en A.Banhorst. Hierna verkreeg de heer C.Bakker het woord. Spr. wenscht een lans te breken voor het Sanatorium „Herwonnen Le venskracht." Dit sanatorium, dat nieuw gebouwd werd te Bilthoven, is naar de eisdhen des tijds ingericht en voor vele t.b.c.-lijders reeds een oord van herstel-, ling geweest. Maar...j.. het kost veelgeld. Door speldjesdagen en ihet plakken van 5 ets. zegels wordt wel veel bijgedragen, doch steeds is er een tekort en kunnen; lang niet alle ter verpleging worden op genomen. Aanbevolen werd de in 't laatst van Oct. te houden filmavond te bezoe ken. Men zal dan een denkbeeld krijgen van de geweldige omvang van het gebouw dat met zijn '350 patiënten en tosch en, tuinen ter grootte van 60 H.A., als het beste sanatorium van Nederland, zoo niet van Europa, kan worden aangemerkt. Voorgesteld wordt een neiskas te vor men, om per autobus volgend jaar een reisje daarheen te maken. Ook de heer Dekker kon niet nalaten een woord van waardeering te spreken voor het vele goede, dat daar wordt gedaan. De heer Bakker is gaarne "bereid nadere biezoncter- heden te verstrekken. Na een korte pauze werd door de heer Dekker nog even het woord gevoerd. Spr. begon met te zeggen, dat de katho lieken en ook vooral onze arbeiders in deze tijd paraat moeten zijn. "Een nieuwe organisatie, het fascisme of nationaal-so- cïalisme, is bezig een Teer te .prediken,'die zoo aannemelijk wordt voorgesteld, dat het zou kunnen gebeuren, dat men er ge-< hoor aan ging schenken. Juist in deze tijd van economische ellende heeft het fascisme de wind in de zeilen. En wat doet het? Niets. De regeering wordt be- critiseerd, op alle beleid wordt critiek uitgeoefend en een dictatuur moet gebo ren worden, meent men, om uit de chaos van econ. ellende en werkloosheid te ge raken. En als we dan. naar Duitschland zien, zegt spr., dan weten we meteen, dat door dictatuur de toestand zeker niet ver betert. Wat de arbeider daar eens heeft opgebouwd, werd hem ontstolen. Het ka pitaal, door de arbeider bijeengebracht, werd eenvoudig geroofd en de arbeiders beweging is er kapot. Spr. vertelt van het leven der arbeiders in de kampen en meent, dat de Duitscher wel buitengewoon slaafsch moet zijn om zich dit alles te laten welgevallen. En de loonen zijn er nog minder dan hier bij de werkverschaf fingen. Spr. noemt het fascisme 'n mode artikel, dat door het uniformverbod wel eenigszins werd gefnuikt. Het flaneeren. in bruine pakjes door H.B.S.'ers is af en daardoor is voor een deel het mooie van het fascisme weggevallen. Toch moeten we blijven waken, want geen groep als de katholieken zou er zoo onder lijden, als Ihet fascisme de baas werd. Veel is er verbeterd door onze vakorganisaties. La ten we er voor zorgen, dat deze org. nu niet door versplintering ten gronde gaat. Juist in deze tijd u hecht aaneengeslo ten! Ook onze jongeren moeten zich bij ons aansluiten om later de taak der oude ren te kunnen overnemen. Zij moeten we ten wat er te koop is. Laat hen mede wer ken om de bond op peil te houden. Hij telt thans 20.000 leden, doch de volle 100 pet. moet lid zijn. Spr. wijst nog op de voordeelen als bondslid: o.a. ziekte verzekering. Iedere aangeslotene fs prac- tisch tegen ziekte verzekerd. Gedurende 10 weken kan een lid daarvan trekken, f 1a f 1.25 per werkdag naar ge'lang de klasse waarin de afd. is ingedeeld. Elke kath. landarbeider behoort thuis in de Kath. Landarb. Bond. Maakt propa ganda voor uw bond. Strijdt er voor, dat binnenkort op Texel de volle 100 pet. der kath. landarbeiders georganiseerd is in St. Deus Dedit. Hiermee eindigde spreker zijn korte doch kernachtige rede. Gevraagd werd nog hoe liet dit jaar staat met de werkloozienuitkeering. Ge antwoord werd, dat dit even als vorig jaar, 42 dagen zal bedragen. 'Meer kan niet worden toegestaan. Vorig jaar werd reeds meer dan 31/» maal de premie uitbe taald. Meegedeeld werd, dat de beper king van werkduur bij de werkverschaf fing halt Nov. eindigt. Ter sprake kwam de ihooge huur van z.g. volkstuintjes, door de gemeente verpacht. Getracht zal wor den -deze huren verlaagd te krijgen, te meer daar de grond deze prijzen niet waard is. Goedgevonden werd, dat, wan neer er in de raad belangrijke punten, de landarbeiders en werkverschaffing be treffende, worden behandeld, de voorz. deze vergaderingen gaat bezoeken. Te on geveer half elf wordt hierna de vergade ring gesloten. TOOLEN EN VAN LIER. De eerste Nutsavond is gelijk reeds werd gemeld bepaald op Dinsdag a.s. Dan treden voor de leden (en voor hen alleen) de zangers-conferenciers Tooien en Van Lier op, twee vroolijke snaken, die door hun beschaafde amusements kunst zich alom een goede naam ver worven hebben. De avonden worden ver deeld over „De Oranjeboom" en „Texel" Tooien en Van Lier treden in De Oranje boom op. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Korfbal. SVC speelde Zondag haar eerste comp.- wedstrijd thuis tegen ELTO. Aanvankelijk schijnen beide partijen aan elkaar ge waagd, doch ELTO krijgt het spel steeds beter in handen. Doelpunten worden ech ter niet gemaakt. Kort voor de rust neemt ELTO de leiding, met 10 treedt de rust in. Na de rust volgt het 2e puntje al gauw. Dan wordt van vak verwisseld, wat voor SVC geen verbetering is. Het regent ballen om de SVC-mand, doch punten laten op zich wachten. SVC heeft evenmin geluk. Nog eenmaal weet ELTO de mand te vinden. Met 30 voor ELTO komt het einde. Voetbal. SVC-comb. speelde Zondag in Eier- land tegen Eierland I. Er is van beide kanten flink gewerkt, doch geen mooi spel te zien gegeven. Flink oefenen is al weer de boodschap. SVC weet eenmaal het Eierland-doel te doorboren, meer punten worden er ook niet gemaakt. Einde 1-0 voor SVC. - Jb. L. 18 NOV. zal de nieuwe brug over de Waal bij Zaltbommel in gebruik worden genomen. BRAND brak uit in het pas gerestau reerde beursgebouw te Vlissingen. Het dak werd vernield. TE ARNHEM werd een 20-j. voetbal ler, die zoo ruw speelde, dat een der spelers een been brak, tot 6 weken gevan- genisstrat veroordeeld. NU door de afsluiting van de Zuiderzee de landerijen in de omgeving van Zwolle niet meer overstroomen, heerscht er een ware muizenplaag. Men zal de dieren gaan verdelgen. TE ROTTERDAM is een proef-proces- verbaal opgemaakt tegen iemand, die met een „gebroken geweertje" op zijn jas liep, om te doen uitmaken of het dragen van een dergelijk insigne verboden is. TE BOELENSLAAN viel het zoontje van Bekkema juist voor de wielen van 'n vrachtauto. Het werd gedood. TE MAASTRICHT zijn vier personen na -het eten van bloedworst en kaantjes ziek geworden. Een hunner is overleden. Drie zijn er ernstig ziek. BIJ WICHEN reed een auto tegen een boom. De bestuurder werd gedood. TE HEILO werd een man door een hem achterop rijdende auto aangereden en gedood. De bestuurder reed door. DE 50-j. mej. Lieben is te Maastricht te water gevallen en verdronken. HET AANTAL werkloozen is in Enge land sinds verleden jaar om deze tijd met 700.000 verminderd. BIJ Soinesto in Bulgarije kwamen twee bombardementsvliegtuigen met elkaar in botsing. Drie officieren zijn gedood. CHINEESCHE bandieten hebben bij Inkoe een trein aangehouden en de passa giers ontvoerd. Bij een gevecht werd een bandiet gedood en 27 werden gewond- SLAGREGENS teisterden Saragossa. De wijnoogst werd ernstig beschadigd. De schade bedraagt twee miljoen pesetas. 150 stuks vee zijn omgekomen. g? <"':W T.>J ||g| if IT" r^TirfnfMi E. Osfermann Co.'s Handel Mij. N.V., Amsterdam.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2