f 1,29. Flanel Dames Nachthemden TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsr.he Berichten SP°R™IEU^S: Hoe deZuid-Wester woedde. Gemengd Nieuws i. DUNSELMAN Jr. Zaterdag 14 October 1933. UIT DE NATUUR. VALLENDE STERREN. De aanblik, die de hemel Maandagavond vertoond heeft, was in twee opzichten ongewoon. Ten eerste omdat een sterren regen van die intensiteit zeker tot de zeld zaamheden behoort. Bovendien echter, om dat de kans op veel vallende sterren vol gens de ervaring alleen bestond in be paalde maanden van het jaar, in het bie- zonder omstreeks 10 Augustus en om streeks half November, doch in October werd een dergelijk verschijnsel niet ver wacht. „Vallende sterren" kunnen in kleinen getale wel elke nacht worden waargeno men, wanneer de gelegenheid maar ge schikt is, d.w.z. bij heldere hemel en geen last van kunstlicht. Op de bij uitstek gun stig gelegen hoogvlakte van Arizona wer den er bij stelselmatige waarneming in één maand 2755 gezien. Doch voor ons blijft een vallende ster een uitzondering. Als een ster „verschiet" heeft dat niets te maken met de eigenlijke sterren, het wil slechts zeggen, dat een min of meer groote steen, zooals er tallooze door het wereldruim ijlen, op zijn weg de atmos feer van de aarde passeert. Ten gevolge van zijn enorme snelheid brengt zoo'n lichaampje zelfs in de zeer ijle buitenste lagen van de dampkring een geweldige ontwikkeling van warmte en licht te weeg, waardoor zijn aanwezigheid ook ons be kend wordt. Het wordt gloeiend heet. Het lichtverschijnsel kan eindigen, doordat de meteoor is opgebrand of verstoven, ofwel doordat hij slechts even door de damp kring vloog en er weldra weer uit ver dween. Een vallende ster heeft dus niets te maken met de hemellichamen, de ster ren. Alleen maakt het licht, dat zij geeft, op korte afstand (immers* in de damp kring der aarde) ongeveer zoo'n indruk op ons oog als het onnoemelijk veel ster kere licht van de zoo buitengewoon ver van ons verwijderde werkelijke sterren. Soms komen deze meteoren op de aard oppervlakte terecht (meteoorsteenen), doch dat geschiedt slechts bij uitzonde ring. Omtrent het verschijnsel zelf kan nog worden meegedeeld, dat het -radiant, het uitstralingspunt -der vallende sterren lag in het sterrenbeeld de Draak, iets ten N. W. van de zenith. 'Eenige waarnemingen maken het waar schijnlijk, dat de sterrenregen omstreeks kwart over acht het meest intensief was, moedelijk „vielen" er 'toen -plm. 100 ster ren per minuut. Soms wel 10 in één sec. De sterrenwacht te Bergedorf noteerde met behulp van instrumenten een maxi mum van 350 per minuut. Een huitengewoon interessant natuur verschijnsel was het, dat vermoedelijk zijn oorzaak vond in een natuurramp in het heelal. INRICHTINuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de fa. C. R. Keijser en Co. te den Burg op Texel om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van granen, in het perceel gelegen te De Waal, kadastraal bekend in sectie C., no. 1303. Mede een verzoek van C. H. de Waal, te den Burg, om vergunning tot bet op richten van een opslagplaats voor petro leum aan het Suik-erwegje te den Burg, op het perceel, kadastraal bekend in sec tie E, no. 1357. Op Donderdag 26 October 1933, en op Vrijdag 27 October 1933, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, den 12 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. De Secretaris, JONKER. EEN WINDHOOS OVER TEXEL. VRIJ GROOTE SCHADE. De Z.W. storm, welke Woensdag bo ven ons land en wijde omgeving losbrak, heeft Texel niet gespaard, al zijn we er nog genadig afgekomen, vergeleken bij zooveel plaatsen elders in ons land. Om 7 uur stak de wind op om in de loop van de dag aan te wakkeren tot een storm, die rukte en plukte en neer smeet wat hij maar bemachtigen kon. Omstreeks elf uur was hij zeker op zijn hevigst. Aan een bericht van De Bilt ontleenen we, dat te S,30 uur Den Helder „storm achtige wind" registreerde, om 10 uur „volle storm" (Z. tot Z.Z.W.), om 13,10 uur idem (Z.W. tot W.). De hevigste windstoot nam de Bilt 11,35 uur waar: 25,5 M. per sec.; Schiphol constateerde 29 M. Het record (De Bilt 31 M.) werd wel niet gebroken, maar toch heeft deze storm zich geducht doen gelden. DE LUCHT IN. Omstreeks elf uur nam een windhoos zijn koers over onze gemeente. Hij kwam uit het Z.Z.W. en heeft tusschen Den Hoorn en de Waal belangrijke schade aan gericht. Het kippenhok van de heer C.Bakker, in de Westen, werd, ondanks zijn afme tingen van vier bij drie M., opgenomen en over een tuinwal met boomen heen eenige meters hoog honderd M. ver der tegen de schuur van de heer J.Zoe telief (den Burg) geworpen. Vervolgens ging het dak de lucht in om 200 M. verder bij de woning van de h-eer Teun Koorn terecht te komen. Twee kippen werden het slachtoffer. Ook het hok van de heer Frans Witte, .Groenendaal", werd vernield. Verder raasde de storm. Een klein hok van de heer P. Kooij aan de Schilderweg werd onderste boven geworpen. Van de heer H. Boon aldaar werd een hok Totaal vernield. Deze ramp leverde twee porties kippensoep op. Grooter was de schade op het land van de heer S. 'C. Eelmam, waar een hok van vier bij zes M, als een veertje omhoog werd getild om vervol gens meters verder te worden n-eerge- smakt. Er bleef van het -hok, dat volgens de heer Eelman wel f150 gekost heeft, geen spaan heel. Een tweede hok w-erd omvergeworpen. Drie kippen legden het loodje. Op het sportterrein van D.O.H. werd een kleedkamer omvergeworpen. Van een bouwland tegenover de heer Grisnigt aan de Hallerweg voerde de hoos een massa zand de lucht in, tot groot ongerief van de overburen, die van dat zandbad liever verschoond waren ge bleven. Den Burg heeft geen biezondere schade te melden. Van -eenige dakpannen en „schoorsteenhoedjes", -die van hun plaats gejaagd werden, behoeven we ge-en mel ding te maken. Geducht spookte de storm door de kruinen onzer niet tal rijke boomen, maar hoe hachelijk soms de kansen stonden ze hielden stand. Te de Waal werd een groot hok van de heer P.Boon als een kaartenhuis omver gestooten. Te De Koog werd de kiosk van de heer A. van der Vis totaal vernield. Ook de temt van de heer Joh.D.Bakker werd ont redderd. Aan eenige met riet of pannen gedekte daken werd ook hier scha toe gebracht. De zee stond zeer ruw en was de duinen dicht genaderd. Zooals ge merkt: een lange lijst van schadeposten, -die wel zeer ongelegen ko men in -deze barre tijd. Faillissement. Het faillissement van de heer A. Th. Hoste, drogist te Rotterdam, vroeger in betrekking alhier, is geëindigd. (Meege deeld -door Van der Graaf en Co.'s Bu reau's voor de Handel.) WINTERDIENST T.E.S.O. Zooals reeds gemeld, gaat de wimter- di-enst van T.E.S.O. in op de le Novem ber. Ge vindt hem in dit nummer opge nomen. Een vergelijking met de thans gel-dend-e dienstregeling doet zien, -dat het aantal diensten op werkdagen weer van 5 op 4, op Zon- en feetstdlagen van 4 op 3 wordt gebracht. Op werkdagen vervalt d-e dienst 17.35 van Texel, 18,55 van dien Helder. E>e eerste twee diensten van Texel worden 10 mnt. vervroegd, -evenals -de le dienst van -den Helder. Zondags vervalt de dienst 6 uur van Texel en 7 uur van den Helder. Overigens geen wijziging. E>e eerste auto-diensten naar Alkmaar zijn die van '6,55 en 8,40 uur. Hierop geeft de boot nu beter aansluiting. Wol veehandel 5—'11 October. Van de wolveehandel kan worden ge zegd ,-dat er d-ez-e week over het geheel wel „iets" meer handel was, n.l. te Lei den, Rotterdam, Purmerend, Sneek en Groningen, doch verschillende dezer markten bleven toch nog kalm in omzet en vrijwel stationnair in prijs, hetgeen dikwijls aan het ruimer aanbod was toe te schrijven. Te Leiden, Purmerend en Sneek echter waren de prijzen algemeen iets vaster. „Het Groentje" voorspelt: Andijk ont vangt Texel, waartegen toch wel gelijk spel is te behalen; Uitgeest speelt thuis tegen Schagen, waarvan de thuisclub wel kan winnen. Alkmaar geven we opeigen grond een goede kails'"tegen D.T.S., ter wijl de Alkm. Boys in hun wedstrijd tegen Vrone wel opnieuw zullen zegevieren. Wij echterhopen.dat Texel beide pun ten zullen incasseeren, hetgeen, wanneer er goed gespeeld en flink gewerkt wordt, zeker niet onwaarschijnlijk geacht kan worden. Texel 2 speelt thuis tegen Oudesluis 1 laatstgenoemde moest steeds met leege handen huistoe keenen. Voor de spelers van het 2e is het zaak niet met d,e ge woonte te breken. Texei'3 ontvangt Caltantsoog 1 en zal een zware dobber hebben, maar tanden op elkaar, met de wil om te winnen, zal het. misschien nog best gaan. Dus Zondag zes punten. Doordat bovenstaande wedstrijden ge speeld worden, kan Adsp. A—(SVC A niet doorgaan. Dus, jongens van A, nog even afwachten. Uitslagen 8 Oct.: 2e kl. E, alles afge last. 4e kl. K. JVC 2—'HRC 9 5-1. Calla-ntsoog 1—'Helder 6 2—3. Programma a.s. Zondag: 2e kl. E.: Schagen 2—HRC 5; Texel 2—Oudesluis Watervogels 1—HRC 4; Helder 4—Held Boys 4. 4e kl. K. Held. Boys 2-vHRC S; Hel der 6—Watervogels 2; Texel 3—Cal- lantsoog 1. D.D. o Morgen opent Zeemeeuwen de compe titie met een thuiswedstrijd tegen Suc- oes 3. Daar Succes een der sterkste ploe gen in -deze afd. is, kan het een mooie, wedstrijd worden. Elftal: B.Beumkes Jn.Sikkelee D.J.Blom Jn.Dros N.Weijdt H.Kooger J.D.Blom N.Tuinder Jn.Bruin Jn.Duinker, P.Hemelrijk Adspiranten spelen om 12 uur tegen Tex. B.: N.N. T.Eelman 'H.Kuiter W.Schagen G.J.Dogger Jn.Vlas v.d.Meer T-e.Boon W.Koorn Kl.Dogger Kaczor. P.H. P.H. schrijft ons nog: Zondag 15 Oct. wordt een aanvang gemaakt met de adsp. comp. Programma voor deze le dag:Tex. Boys BTex. Boys A; aanvang '12 uur, sch. Jb. Gieles; Téx. A—SVC A, aanvang 4 uur, sch. Dapper; Zeemeeuwen A Tex. B., aanvang 12 uur, sell. N.Tuinder. De belangrijkste ontmoeting is ongetwij feld -de wedstrijd tussdhen Tex. A en SVC A, die vorig jaar re^p. als één en twee op de ranglijst eindigden. De Boys B. zullen het wel riiet tegen hun clubge- -nooten A kunnen bolwerken. De wedstrijd Zeemeeuwen ATex. B zal wél een zege voor de thuisclub opleveren. De secr. -der thuisspelende vereen, make n-a afloop van de wedstrijd de uitslag zoo spoedig mo gelijk bij de cmp. leider bekend. Daar Texel -en Zeemeeuwen nog geen toestemming kregen om aan de adsp.- comp. deel te nemen, zullen de wedstrij den voorloopig een vriendschappelijk ka rakter dragen. Zakennieuws. De lieer H. Zijm, timmerman-aannemer alhier, heeft zich t-e den Helder gevestigd. Het Filiaal va-n de fa. Alb. H-eijn ver zoekt ons de aandacht t-e willen vesti gen op de technische verbeteringen, welke, in de zaak zijn aangebracht. Ze is verrijkt met een snijmachine en nieuwe snelweger. mi VOOR ONZE DAMMERS EEN AARDIGE LOKZET. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit speelde in deze diagramstand 33 29 met de dreiging 30—24 en legde hier mede tevens zijn tegenstander een val strik. Deze wilde n.l. met 19—24 18—23, 13:22 twee schijven winnen, doch verloor toen door 36—311, 39—33, 35:2 van wit. De „bedrieger" had echter „bedrogen" kunnen zijn, want na 19—24 kan zw. win nen door 26—31, 11:42, 18—23, 13:42 (43—38), 42:44, hetgeen beiden overzagen. RECORD. Sir Charles Kingsfoixl Smith, bekende Australische vlie ger, vloog bi 7 dagen 4 uur ruim van Londen naar Australië, Wynd- 'ham. Hiermee brak hij liet re cord van Scott met 40 uur. Afstand 13.300 K.M. MARCONI, d uitvinder der „draadlooze", maakt met zijn] echtgenoote e reisje naar de we-l reldtentoonstelling] te Chicago. IN HET DORPJE Devidas in Frank rijk heeft een oudje van 102 jaar stuk voor stuk weer nieuwe tanden gekregen, zoodat zij thans in het bezit is van een prachtig gebit. TE C1UDAD in Spanje geraakte een aantal arbeiders slaags met een groep werkloozen. Er werd van vuurwapens ge bruik gemaakt. Vele personen zijn ernstig gewond. HET CH1NEESCHE s.s. Tisjal is bij Tsifoe gezonden. 28 personen zijn ver dronken. TIJDENS een bruiloft in het Br. Ind. dorpje Amsitsar ontstond een hevige vechtpartij, waarbij 22 dooden vielen. TIJDENS een autoraoe in Italië reed een deelnemer op 't publiek in. Een ander vloog tegen eon paard en wagen op. Een coureur en vier toeschouwers werden ge dood. TE PIQUET in Minnesota zijn bij een brand een moeder en zes kinderen omge komen. Keizerstraat 24 Den Helder Uit de dagbladen van Woensdag: TE AMSTERDAM demonstreerden 'n groot aantal werkloozen tegen de veran derde werkloozensteunregeling. Zij vorm den een spreekkoor voor het stadhuis. De politie heeft hen verspreid. TE ROTTERDAM is het 10-j. zoontje van A. Valk aan de Waalhaven door 'n auto overreden en gedood. IN DE ORANJE-NASSAU-inijn werden twee arbeiders door een vallende steein ge dood. Beiden waren gehuwd. TUSSCHEN HAKKELAARSBRUO en Naar-den is een 21-j. chauffeur door een auto overreden en gedood. TE FIEILO is een bewoner van de Wil lebrordusstichting, A-e eenigszins doof was, door een auto aangereden en gedood. TE KARLSRUHE heeft ©an hevige brand in 'n kunstwolfabriek gewoed. De schade bedraagt eenige honderdduizenden marken. OP EEN BIJEENKOMST te Karlsruhe heeft aartsbisschop G-roeber verklaard, dat de Duitsche kath. wereld geheel met Hit ler verzoend is. DE STERRENREGEN heeft in Oporto (Portug.) een paniek veroorzaakt. Flonder d-en vrouwen liepen barrevoets door de straten en verwachtten ieder oogenblik een -ernstige ramp. Door het orgamseeren1 van processies gelukte het, de bevolking tot kalmte te brengen. Uit de dagbladen van Donderdag: DOOR^DE STORM zijn op het Volke rak twee Rijnsch-epen gezonden. Van het ee-ne schip sprongen de opvarenden in de sloep. Ze wisten zich te redden. De andere schepelingen werden door een an der schip gered. Te Haarlem werden eenige boomen ontworteld. Het Cir cus Rausch te Heemstede heeft voor eenige duizenden guldens schade geleden,. Flarden zeil vlogen -door de lucht. Het barakkenkamp aan de Lage Weg te Dreu- mel is voor het grootste gedeelte ver woest. Op de Oosterschelde is een vis- schersvaartuig vergaan. De bemanning werd gered. Het tjalkschip van schipper Dekker voer tegen de Barendrechtsche- brug aan. Door de schok sloeg de roerpen om, waardoor zijn vrouw en een 4-j. kind over boord werden geslagen. Dek ker sprong te water en wist zijn vrouw te redden. Het kind is verdronken. Op 'het Frederiksplein te Amsterdam werd een jongen door een vallende tak gedood. Te Rotterdam werd een boom op een auto geworpen, welke ten deele vernield werd. Een kolenkraan viel onderste boven. Te den Haag zijn van een com plex huizen de daken vernield. Te IJmuiden is de Sch. 38 door de reddings boot behouden binnengebracht, 't Schip dreet hulpeloos rond.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5