TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten TEXELS RUNDVEESTAPEL. i4 '-m Voor het in de week zetten der wasch Maakt het schrale water zacht als regen water en bevordert daardoor de schuimvorming Gemengd Nieuws Zaterdag 21 October 1933. Het resultaat van de telling. Blijkens de op 30 Juni 1.1. plaats gehad hebbende inventarisatie van de Texelsche rundveestapel was deze toen zoo groot: Stieren, ouder dan 1 jaar 71 Melk-en kalfkoeien (le kalfs) 811 idem (2e kalfs) 636 idem (3e kalfs) 485 idem (oudere) 788 Drachtig jong vee, ouder dan 1 jaar 415 Gust jong vee, ouder dan 1 jaar 1465 Mannelijk jong vee, jonger dan 1 jaar 50 Vrouwelijk idem 12S7 Mestkalveren 31 Stuks vee, bestemd om vet te maken 178 Totaal 6217 We kunnen hieraan nog toevoegen, dat de telling zeer nauwgezet is uitgevoerd, zoodat deze getallen zeer betrouwbaar mo gen worden geacht. Bij de veetelling, in 1930 over het gan-i sche land gehouden, was onze rundvee stapel 4581 koeien groot. Sdhaftlokalem op bouwwerken. Het Hoofd van het 6e District der Arbeidsinspectie, Ir. J. H. J. Huygens, schrijft ons: Bij gehouden controle in op bouwwer ken aanwezige schaftlokalen is in de laat ste tijd herhaaldelijk procesverbaal opge- rinaakt wegens overtreding der voor deze inrichtingen geldende voorschriften. Voor de arbeiders moet een doelmatig ingericht schaftlokaal aanwezig zijn, een 6ehoorIijk ingericht vertrek, dat voor elke persoon, voor wie het bestemd is, een vloeroppervlakte heeft van tenminste lVi M2. en een vrije luchtruimte van 31/2 M3. Het schaftlokaal moet voorzien zijn van een voldoend aantal tafels en banken. De vloer moet van hout zijn en ten minste 15 cM. boven het omliggend terrein liggen. Het moet behoorlijk verlicht en geventi leerd en in het koude jaargetijde (October t.m. April) verwarmd zijn. De schaftruim- te mag niet als werk- of bergplaats wor den gebruikt en dient efteeds zindelijk en goed te worden onderhouden. Ten slotte doe ik hierbij een beroep op de medewerking der arbeiders. Zij kun nen tot de zindelijkheid der schaftlokalen veel bijdragen, door te zorgen, dat daarin, geen brood-afval, papieren en dergelijke achterblijven en deze lokalen niet op an dere wijze worden verontreinigd. DE WOLPRIJS. Ir. T. P. Huisman, secr. Holl. Mij. van Landbouw, schrijft d.d. 1 Q.Oct. De vijfde Londensche wolveiling voor dit jaar is wederom geëindigd. De aan vankelijke prijsstijging, waarvan wij reeds melding maakten, heeft aangehou den, hoewel ze niet zóó groot is gewor den, als men naar aanleiding van de ope- ningsnoteering verwachtte. Vergeleken echter bij de slotprij/en der vorige vei ling zijn de prijzen voor Merinowol met 5 a 15 pet., voor Crossbreds met een zélfde percentage, voor Punta Arena met 10 pet. gestegen. Wij hopen, dat een gunstige nawerking op de prijzen voor de Nederlandsche wol niet zal uitblijven. Uit ons Zondagsblad. In ons Zondagsblad van heden zult ge o.m. aantreffen een zeer geslaagde foto van de Dennen, vervaardigd door de heer W. Winter. Tevens een kiek, genomen in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden, waar prof. Keiesom een rede hield ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, van de Ned. Vereen, voor Koeltechniek^ (Weet u wel dat dertien nummers van ons mooie Zondagsblad maar 50 ct. kosten? Per post 70 ct.) Wolveemarkten 12—18 October. De handel in wolvee was op vrijwel alle markten behoorlijk vlug en flink prijs houdend. Sommige markten waren be paald iets duurder. De wolveehandel on dervindt een gunstige invloed van de ac cijns, welke tot nu toe niet voor scha- penvleesch geldt. De vraag voor binnen- Iandsch gebruik was deze week dan ook algemeen grooter. Nederlandsche Varkensoantrale. Men schrijft ons: Door de Ned. Varkenscentrale wordt tijdelijk de gelegenheid opengesteld om tegen een uniforme vergoeding van f 2,50 per stuk te leveren: gezonde biggen, al dan niet gemerkt, met een levend gewicht van minstens 3 Kg. Opgave kan geschieden bij de plaatse lijke zaakvoerder J. C. Kager, die voor doorzending zorgt. Afname geschiedt zoo spoedig mogelijk. Biggen die niet gezond of te licht zijn, worden absoluut geweigerd. Vervaardigd in de Pcrsil-Fabrickcn. JACOB KOK Gz. en ENGELTJE KOK—'Kok zullen Dinsdag a.s. de dag lierdenken, waarop voor 55 jaar de huwelijksverbin tenis tot stand kwam. Een gelukkig feit, dat maar weinigen mogen beleven. Het zal de krasse oudjes aan hartelijke blijken van belangstelling en mede leven stellig niet ontbre ken. SPORTNIEUWS. Volgens ,,Het Groentje" wordt voor a.s. Zondag voorspeld: ,,De leiders, Alk- maarsChe Boys, trekken naar Texel. Dat is een moeilijke trip voor de Boys, die ze echter wel tot een goed einde zullen bren gen. Alkmaar gaat bij Vrone op bezoek, waarvan wel gewonnen zal worden. Suc ces geven we thuis een goede kans tegen Andijk, terwijl DTS in Uitgeest wel haar meerdere zal moeten erkennen". Alweer wordt ons elftal een nederlaag voorspeld. Daarom dus de taak om vooral nu te bewijzen, dat het werkelijk in staat zal blijken tegen de leiders van onze at'd. behoorlijk partij te geven. Gewoonlijk speelt het tegen de sterkste tegenstan ders zijn beste spel. Is dit Zondag ook het geval, dan kan er een fraaie, spannende wedstrijd verwacht worden, welke zeker elke voetballiefhebber zal willen bijwo- nenn. Houdt de Groen-Zwarte kleur hoog. Good luCh, boys! Texel '2 speelt om 12 uur tegen HRC4, Tegen het 5e elftal werd gelijk gespeeld. Wederom zal er dus aangepakt dienen te wprden. Vooral zuiver plaatsen. Het komt 'n ons 2e teveel voor, dat de ballen pre cies voor de voeten der tegenpartij ge plaatst worden. Dit moet nu uit zijn. Elke bal, goed toegespeeld, een snelle korte beweging bij het schieten en het komt in orde. o Texel 3Oudeschild 2 is uitgesteld. Dus maar eens toekijken. Uitslagen 15 Oct. 2e kl. NHVB: Texel 2Oudesluis 1 22; Watervo- vogels 1— HRC 4 2—3; Helder 4—Held. Boys 1 07. Programma a.s. Zondag: Oudesluis 1 HRC 5; Held. BoysSchagen 2; Hekier4 Watervogels 1; Texel 2HRC 4. Uitslagen 4e kl. K. NHVB: Held. Boys 2 HRC 8 9—1; Helder 6Watervogels 2 0—3; Texel 3—Callantsoog 3—4. Programma voor a.s. Zondag: Held. Boys 2Callantsoog 1Watervogels 2 Callantsoog 1. Van de elftalcommisie: Texel *1"Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran M.Koorn R.Ran G.Witvliet M.Vlaming C.Zuidema Winter Jn.Gieles Nic. Ran Res.: Ant. Verheijen. Texel II: A. Daalder Jac.Helsloot Jac.Geus A.Huizinga A.Dros Bz. J.Molenaar P.Bruin C.KeijserLz. jn.Bruin Joh. Bruin A. Idema. Res.: Br. Geus. Adspiran ten-nieuws Om 4 uur speelt A tegen B. Dit kan 'n prima wedstrijd worden. Texel A speelt in het wit: W. Verseput B.Mulder H.Keijser H.Pen Th.Lap Ti.Boon W.Langeve'ld J.Rab K.Kikkert I.Hillen P.Keesom Res.: Cees v. Zutphen. D.Noordijk A.Verseput W.Mulder D.Hui- zinga D.C.Dros L.Kuiper H.Neijens N.Huisman K. du Porto S. 'du Porto Groen-Zwart: W.Geus Res.: Ab. Keijser, C. Witte. B. startte de vorige week heel goed, echter zal A niet minder sterk blijken, zoo dat de gelukkige wel zal winnen. Maar denkt er om, de puntjes zijn heel wat waard, vooral de eerste. Texel 2: kleedkamer bezoekers. Zondag 29 October gaan alle drie elf tallen uit. „Eén dag dame". „Een dag dame" is de titel van het blijspel, dat op nader te bepalen datum door U.D.I. ten bate van Texels Crisis comité zal worden opgevoerd. Het wordt begin volgende week in studie genomen. Zaïngveneen. Nieuw Leven. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat er morgenmiddag van 12 tot I1/2 uur bij de heer Pen gelegen-, he id zal bestaan om kaarten te koopen en plaats te bespreken voor de uitvoering van de zangvereen. Nieuw Leven op 28 dezer. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND. „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouwen in, maar toch kocht ik den volgenden morgen Ab dijsiroop. Na gebruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschten was ik heelemaal van dien ellendigen hoest ge nezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben". Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch f 1f 1,50 en f2,75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 oent. DE KOOG. Eon pompoen van 58 pond. Naar laatst werd gemeld was in de P, H. Polder een zware pompoen geteeld. Thans deelt men ons mee, dat er een dergelijke te zien is, die in zwaarte zijn, soortgenoot nog overtreft. De hier be doelde pompoen werd geteeld door de heer M. Spigt, nabij die Koog. Hij heeft het respectabele gewicht van 58 pond. Veertigjarige edhtvereeniging. Het echtpaar Van der Vlies-Hillenius alhier, herdacht Donderdag onder veel be langstelling zijn 40-jarige echtvereeniging. Vlaggetooi aan de echtelijke woning ge tuigde naar buiten van het heugelijk feit, dat in intieme kring werd gevierd. Onze felicitatie aan het echtpaar, dat we nog tal van gelukkige jaren tóewenschen. Veel hout aangespoeld. Langs het heele strand van Z. tot N. is Woensdag veel hout aangespoeld;het waren schroten van 1 a 2 M. ter dikte van 2.5 cM. Ze waren niet gemerkt. Eén plank werd gevonden met het opschrift s.s. Maas B.L. PR 53 Sma 532 Nip, Vermoedelijk is het hout van een deklast van dat schip afkomstig. BRANDEWIJN. Door de heer J.Sehaatsenberg wend bij de strandvonder aangifte gedaan van het aanspoelen van een vat met plm. 100 'L, brandewijn. Uit de dagbladen van Donderdag: TE DALEM hield een agent 's nachts '11 vrachtauto aan, welke frauduleus aard appelen vervoerde. Zonder een woord te zeggen, stapten er twee mannen uit, die hem gnepen en aan een brugleuning vast bonden. Eerst des morgens is hij door' boeren, die te melken gingen, verlost. VOOR het belastingjaar 1932-1933 is het zuivere inkomen, in vergelijking tot 't topjaar 1930-1931, met 16,26 pet. ge daald. Het bedrag der in de vermogens belasting vallende vermogens over 1932- 1933 daalde, in vergelijking tot het hoog ste punt 1929-1930, met 25,20 pet. DEN HAAG. Minister Oud erkent, dat de omzetbelasting de positie van het grootc gezin zal verzwanen. Zoodra het evenwicht in de begrooting zal zijn her steld, zal hij maatregelen overwegen ter verlichting van druk voor de grootc ge zinnen. (verruiming van de kinderaftrek). Wellicht komt zwaardere belasting voor de ongehuwden. 18 OCT. werd de Vara aangezegd, dat het uit/enden van de Internationale voor taan verboden is. 's Avonds deelde de omroepier mee, dat thans met de Soc. marsch zou worden besloten. Na een paar maten zweeg plotseling de muziek. Zie werd op last van de controle-commissie afgebroken. De „Internationale" wordt beschouwd, niet als een uiting van persoonlijke ge voelens, doch als het ware als een col lectieve uiting van ideeën, welke be schouwd moeten worden strijdig te zijn met de veiligheid van de staat. NET DRUKWERK VLUG EN GOEDKOOP. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. TE UTRECHT is een 53-j. wielrijder door een taxi aangereden en gedood. TE ROTTERDAM heeft aan boord van een woonschip een kind van 14 maanden' een pan met kokend water over zich heen getrokken. Het kreeg zware brandwonden en is overleden. DE VRAAG naar Hitiers boek „Mein Kampf" is zoodanig toegenomen, dat men dit jaar nog het IV* milhoenste exemplaar hoopt uit te geven. IN HEVIGE MATE heerscht mond en klauwzeer. Nu de staltijd aanbreekt ziet men hier en daar, hoe de koeien, met hun koppen en poolen in zakken ge huld, naar de stal worden gebracht. Daarna wordt de weg met creoline ont smet. TE ZAANDAM vergaderden de haven arbeiders over de kwestie, of zij een stoomboot zouden lossen, die de haken kruis-vlag droeg. Na een rumoerige ver gadering werd besloten de boot onder protest te lossen. VAN DE 678 uitvindingen, sedert een jaar in Japan geregistreerd, betreffen 350 oorlogstuig en munitie. Dit is een aan duiding voor de toenemende mogelijkhe den van oorlog in volgende jaren, zeggen, de Japansche bladen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ALKMAAR. Gesmokkeld met de H.D. 134. Oip initiatief van een gesjochte chauf feur J.Jut uit A'dam, liet de directeur der N.V. Chemica, in vischconserven, Pieter D., te den Helder, zich verleiden een partij van plm. 200Q bijna 100 pet. sterke spiritus in Nederland via België binnen te smokkelen. De visscher Joh. W. was be reid met zijn botter deze spiritus te ver voeren. De spiritus werd overgeladen uit een Belgische kotter en daarna geborgen in een vaartuig, dienstdoende als gar- nalenkokerij, ten behoeve van Chemica en liggend in de Binnenhaven te den Helder. De leverancier -van de „spiritus" „ver linkte" de zaak en de geheele partij werd in beslag genomen. Thans stonden de on dernemers terecht en werd tegen Pieter D, 2 maal 4 maanden en tegen J.W. 6 maan den gerequireerd. De chauffeur Jut stond terecht als uitlokken Er werd tegen hem gevonnist 2 maal 6 maanden, gev. "Uit spraak over 14 dagen. E. Ostermann Co's Handel Mij. N V,Amsterdam. Fabrieken, ia.'üuljgh.ags bij Utrecht o O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5