De Nieuwe Texelsche Courant TMitohacclt's Hoeder No. 4787 47ste Jaargang Woensdag 8 Nov. 1933 Van *jveek tot week UIT DOLLAR-LAND. Het eilandje Guam. Het nieuwe Turkije. Het land van Pres. Masarijk Texelsohe Berichten Om het behoud van het Vervolgonderwijs. Uw advertentie in dit Clad vtfKlt op Texel huis aan huis gelezm is sinds 1 Jtmi 1930 in dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordl driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,12,20; 6,30. MOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer onder liet vee, raden Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Texel een ieder dringend aan de MELK TE KOKEN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. JONKER. W. B. OORT HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 9 10 11 12 13 14 15 Nov 0,26 1.19 2,19 3,29 4,42 5,45 6.38 LICHT OP RI|W1ELEN en RI|TUIGEN 4.53 ZATERDAGAVOND. De berichten uit Amerika luiden niet ei'g gunstig. Roosevelt zet zijn zoeken en tasten voort, en zijri bewegingen getuigen van toenemende zenuwachtigheid. En die is maar al te begrijpelijk. De verbetering in de toestand, die hij met kunst- en vlieg werk had gewekt en tocli niet de beloofde omvang had willen aannemen, is weer in het tegendeel verkeerd. De conjunctuur cijfers gaan geregeld achteruit. Biezonder ongunstig is liet met de staalindustrie gesteld. Deze heeft oogenblikken gekend, gedurende de periode van proefnemingen die werkelijk het beste deden verwachten. Er is zelfs een tijdje geweest, waarin 59 procent van haar inrichtingen en machines itn gebruik waren genomen. Nu is men weer tot 26,1 pet. afgedaald en de daling schijnt nog in volle gang. De sociale re gelingen van boven af, de voorgeschreven hooge loonen en korter werkuren blijken ingrijpender dan de nijverheid kan ver duwen. Ook in de automobielfabricage gaan de zaken weer hard achteruit. Het eenige sucoes voor Roosevelt, dat in de laatste dagen is gemeld, is zijn overwin ning op Ford. Voor het dreigement, dat geen Fordfabrikaat van regeeringswege zou worden gekocht, is de groote man blijkbaar gezwicht. Groote aanschaffingen van overheidswege stonden voor de deur. Ford heeft er nu in toegestemd, aan de overheid de gegevens over loonen en werkuren, in zijn fabrieken, die zij van hem verlangde, te verschaffen. Als niets anders meer baat, zal Roo sevelt nog maar eens proeven nemen met de dollar, waarvan het effect moeilijk te berekenen is. Men heeft te Washington onderhandeld met de Engelschen, naar liet heet over de oorlogsschuld, hiaar waarschijnlijk toch ook over de mogelijk heden van stabilisatie van het geld. Men heeft de onderhandelingen nu, ais voor- ioopig hopeloos, gestaakt. Over geen der beide vraagstukken is op het oogenblik een schikking mogelijk. Daarvoor is de naaste toekomst van de dollar en van Roosevelt's proefnemingen al te onzeker. Vele Amerikanen zijn verre van gerust, op de gang van zaken. Ook het geduld van ide republikeinen loopt ten einde. Het politiek bestand, dat de partij met Roo sevelt had gesloten, om hem gelegenheid te geven zijn plannen rustig uit te voeren, is nu verbroken door het nationaal comité, der partij. Dit heeft nu een document ge publiceerd, waarin het Roosevelt verwijt, zijn voornaamste verkiezingsbeloften te hebben geschonden. Hij heeft een gezond muntwezen beloofd, bet bijeen roepen van een internationale conferentie over het geldvraagstuk, een sluitende begrooting en een vermindering van de uitgaven. Van dit alles is inderdaad tot nog toe niets geko men, ja, meh heeft op ieder punt zelfs bewust in tegengestelde richting gestuurd. De dollar heeft men zoo goed men kon naar beneden gedrukt, ieder voorstel van andere kant heeft men van de hancTgewe zen. De werkverschaffing vooral stelt ont zaglijke eischen aan de staatsmiddelen. Enz. Wij vermoeden, dat nien niet enkel in het republikeinsche kamp met bezorgd heid zich zal afvragen, waar het heengaat. Dit is te moeilijker te gissen, daar Roo sevelt vrijmoedig erkent het op andere manier te zullen probeenen als de nu toe- i MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering de verplichting om terstond aangifte te doen indien het vee verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoont. Niet- of niet-tijdige aangifte kan ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 16 October '1933. De burgemeester voornoemd, W. 8. OORT. gepaste methoden niet baten. Heeft ooit een regeerder openhartiger erkend liet niét zeker te weten? Wat de financiën betreft, troost men de ongerusten er mede, dat weldra door liet afschaffen van de drooglegging, de schatkist een milliard dollar inkomsten zal krijgen uit drank. Terwijl Amerika op deze wijze reeds ruimschoots zorgen heeft, wordt de hori zon in het Verre Oosten niet helderder. .De Japamsöhe gezant beeft te Washington geprotesteerd tegen het in beslag nemen van terrein op Guam ïlat aan een Japan ner toebehoorde. Tegelijkertijd werd aan de schepen van die Japanner het recht ontnomen, de haven van Guam uit te va ren. Wat de Amerikaamsche autoriteiten op liet beroemde Pacific-eilaind daartoe bewogen heeft, is niet moeilijk te gissen. De Japanners die iin hun eigen land, zelfs, n rustige tijden, van een ziekelijke spion- nenvrees vervuld zijn, zijn vrijmoedig in liet begluren van anderen. Guam is -het critieke punt in de Japansdi-Amerikaan- sClie betrekkingen. Eens was het voorbe stemd "de groote oorlogshaven van Ame rika voor het Verre Oosten te worden, dus ook tegenover Japan. Amerika heeft dat plan opgegeven in ruil voor de wijze zelfbeperking, waartoe de japanners op de vlootconferentie te Washington inzake hun oorlogsvloot bereid waren. "Nu begint Japan steeds dringender gelijkheid van vloot met Amerika te eischen. Het is ge makkelijk te gissen, wat de Vereenigde Staten in dat geval met Guam zouden doen. Japan echter zou, in zijn tegenwoor dige stemming niet lijdelijk toezien, dat Amerika zich in zijn buurt een zoo sterke basis schiep. Daarom maakte de Japan- sche belangstelling voor Guam Ameri kanen zoo boos en daarom namen de Japanners op hun beurt het geval zoo hoog op. 'intusschen heeft nu Araki, de Japansche minister van oorlog, het denk beeld geopperd voor een groote conferen tie te Tokio, waarbij de andere mogend heden alle wenschen van Japan, waar van zij nu nog niet willen hooren, zouden mogen vervullen. Men zal te Washington het zijne er van denken. Een wonderbaarlijke omwenteling. Er is veel narigheid in de wereld, maar het is goed dat hier en daar de stemming wat wordt opgefleurd door jubilea. Voor al wanneer die jubilea het ten volle waard zijn te worden, gevierd. In de afgeloopen week hebben we er twee tegelijk van die aard gehad. Ten eerste heeft het nieuwe Turkije de tiende verjaardag van de re publiek van Kemal met groote feesten her dacht. Het is wonderbaarlijk wat daar in die tien jaren tot stand is gebracht. Er heeft een omwenteling plaats gevon den, waarbij geen andere ter wereld op het oogenblik te vergelijken is. Het land is losgetrokken uit de banden van de Is lam, voor zoover die het beknelden, Daarvoor zijn geen gevoelens, hoe diep ingeworteld ook, ontzien. De vrouw is, vrijwel zonder overgang, uit de harem verplaatst naar de school en zelfs naar openbare lichamen. Sluier, fez, het Ara bische letterschrift, de Arabische taal in de Moskee, alles onwrikbaar schijnende overleveringen zijn weggerukt uit de Turksche maatschappij.Welvaart is gescha pen, zonder vreemde hulp is het geld ge- bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist stabiliseerder is een bankwezen gescha pen inplaats van liet oude Levantijnsche woekersysteem. Dat is alles tot stand ge bracht door de onmiddellijke erfgenamen van de „zieke man" die van een groote verslapte, stenende monarchie een kleine re, doch uitermate gezonde en stevig ge construeerde republiek hebben gemaakt. Het wanen echte eeredagen voor Moestafa Kemal, de Ghazi. Het andere jubileum werd in Tsjeclvo- Slowakije gevierd, in de nieuwe staat van president Masaryk en Benesj, zijn eeuwige minister van buitenlandsche zaken. Ook daar is in de afgeloopen jaren veel tot stand gebracht, is een staat gestabiliseerd. Dc vooruitgang moge er niet zoo ver bijsterend zijn'als in Angora in die 15 jaren heeft Tsjecho-Slowakije, dank zij goede leiders, zich toch 'n internationale positie geschapen, waarmede het voor de dag kan komen. PRESIDENT MASARYK. van Tsjeoho-Slowakije. Op 14 Nov. zal het 15 jaar geleden zijn, dat Pres. Masaryk tot president van de Tsjecho-Slowakijsclie republiek werd benoemd. L. M. KARAKAN. Plaatsvervangend Minister van Buiten- lamd'Sdhe Zaken der Sowjet-Republiek, die vermoedelijk de Russisch-Amerikaansohe besprekingen te Washington zal inleiden. De besturen van de Afd. Texel van Volksonderwijs; het Nederl. Onderwij zersgenootschap; de Bond van Ned. On derwijzers; leden der Schoolcommissie en 'hoofden der biezoudere scholen te den Burg hebben zich met dit adres tot de Gemeenteraad gewend: Zij geven te kennen, dat zij met leedwezen hebben kennis ge nomen van de plannen van het gemeente bestuur ten aanzien van het Vervolgonder wijs; dat, hoezeer ook meelevende met het streven van uw college tot het sluitend maken der Begrooting 1934 en de moei lijkheden daarvan erkennende, zij zich toch niet kunnen ontveinzen, dat het niet meer in de gelegenheid zijn tot 't ontvangen van vervolgonderwijs voor de goedwillenden cultureele verarming beteekent. dat voor de leerlingen de zedelijke be- DE A S. VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Op Vrijdag a.s. wordt het hoogtepunt bereikt van de verkiezingsstrijd, welke 12 Nov. a.s. in Duitschland „gestreden" wordt. Van één tot twee uur 's middags zal dan in het gebeete rijk het werk stil liggen en moet iedereen naar de radio luisteren. Hitier zal spreken. Op straat wordt een minuut stilte in acht genomen. Aan het begin en aan liet eind van de radiorede loeien alle sirenes in Duitsch land. Hierboven beelden we een der vele ver kiezingsaanplakbiljetten af. teekenis van avondvulling niet gering kan geacht worden; dat de deelname aan de cursussen, hoe wel niet overstelpend, toch ook jiiet als een te verwaarloozen grootheid kan wor den beschouwd en voor eenige scholen zelfs ver boven de door het gemeentebe stuur vastgestelde norm uitgaat; dat de cursussen 1933/34 als gevolg van de oproep in de Texelsche Courant reeds begonnen zijn en ingesteld op 120 lesuren; reden, waarom zij u beleefd verzoeken het Vervolgonderwijs niet op te heffen, of als een algeheele tegemoetkoming in deze wenscli niet mogelijk mocht blijken, ten minste de loopemde cursussen te laten voortbestaan tot liet einde hiervan. SPORTNIEUWS. Korfbal. U i t s 1 agen co m pe t i t ie wc d str i jden den Hoorn: de ZwaluwDOH 12. de Waal: DTS—OKC 5-1. de Cocksdorp: SVC-Verdo Nigro 0-10. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. stand E.L.T.O, 4 3 1 0 7 22 2 Verdo Nigro 4 3 0 1 6 19 7 DOH 4 3 0 1 6 15 5 D.T.S. 5 2 1 2 5 11 21 Zwaluw 3 0 2 12 5 6 S.V.C. 5 1. 0 4 2 3 22 O.K.C. 3 0 0 3 0 1 13 DE COCKSDORP. Sportnieuws. SVC-comb. speelde Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Eierlaud. E. wint de toss, S. trapt af, de nogal scherpe zon in het gezucht. Wind is er nagenoeg met. In het begin wordt van belde zijden, goed aangepakt, doch dit is van korte duur. Na ongeveer een half uur spelen,, weet S. na een kleine schermutseling een puntje te maken. Het zoo goed opgezette spel is nu overgegaan tot een slap over en weer getrap. Voor de rust weet S. nog eenmaal te doelpunten. Rust 20 voorS. Na de rust weer hetzelfde slappe gedoe. Toch wordt van beide kanten een enkele maal geprobeerd door te breken. Dit ge lukt echter niet. S. weet nog eenmaal te scoren uit een corner. Met 30 voor 'S. blaast scheidsrechter einde. —o De wedstrijd SVC ATex. Boys A is door wegblijven der Boys niet doorgegaan Ons korfbal-twaalftal speelde thuis te gen Verdo Nigro. Het moest voor veran dering maar weer eens verliezen- S. had beelemaal geen kans tegen dit sterke 12- tal. en moest maar eventjes met 10—0 te vreden zijn. Dit zal danook wel het laat ste jaar zijn, dat SVC in de competitie meespeelt. De Cocksdorper dames willen van allesbeginnen van alles, dooh van volhouden weten ze niet. Van daag kan die niet, morgen geen zin, zoo is het onmogelijk een goed korfbal 12-tal te kweeken. We honen, dat bet nog ver anderen zal. Ook de heeren korfballers laten soms wel iets te wenschen over, doch 'het is tenslotte spel om de dames bezig te houden; wij hebben nog voetbal. Jb. L., secr. (We laten de critiek geheel voor reke ning van de schrijver. Red.) TEXELSCHE COURANT O—

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1