1 Waarom TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT PU ROL er op l" Texelsohe Berichten Het Texelsche Schapenras. 109de Reddingbootdag Electrisch koken is goed, gemakkelijk en goedkoop. 0p heeterdaad betrapt Vrijdag 24 Nov. a.s. ÉEN DAG DAME Gemengd Nseuws Woensdag 15 November 1933. De lieer L. Zijp, Amsterdam, schrijft ons d.d. 13 Nov.: In onze tijd van verminTierd afzetgebied en dientengevolge verminuerde prijzen, dient elke mogelijkheid om hierin eenige verandering aan te brengen, serieus te worden onderzocht. Ook Texel en zijn nijvere werkzame bevolking ervaart de ge volgen der wereldcrisis, van de invoerbe- lemmeringen in allerlei landen. 'Was eer tijds de schapenfokkerij een ruime bron van inkomsten, nu is door vermindering van lammerenuitvoer naar Engeland, Spanje en andere werelddeelen, deze be langrijke bron veranderd in een 'kalm vlie tend beekje, hetwelk geheel dreigt uit te drogen. De gevolgen hiervan worden niet alleen door de telende schapenfokker on dervonden docli drukken ook alle handel en neringdoenden, ja ,het geheele plaatselijke maatschappelijke leven gaat op zijn beurt gebukt onder de lage prijzen van het Texelsche schaap en de verminderde in komsten van de boer. Evenwel mogen wij temidden van deze depressie niet bij de pakken blijven neerzitten en hebben wij veeleer en veel meer dan in andere tij den, naar nieuw afzetgebied te zoeken. In dit verband moge ik wijzen op een be richt in de Zondagochtend editie van het Alg. Handelsblad van 12 Nov., dat ik ge makshalve hier volgen laat: WOLVOORZIENING IN JAPAN De Japansche regeering, speciaal de le gerleiding schijnt het als 'een groot gemis te voelen, dat in het Japansche eilanden rijk de wolwinning practisoh niet be staat en naar het schijnt, niet wel moge lijk is. Reeds lange jaren heeft het leger bestuur groote premies betaald voor in- heemsche wol, maar tot nog toe heeft deze premie zeer weinig sucoes gehad, want het land kan zelf slechts voor 0,1 pet. in zijn behoefte aan wol voorzien De moeilijkheden schijnen deze te zijn, dat het bamboegras, dat overal in Japan voorkomt, de schapen doet sterven. Mand- sjoekwo en Korea hebben hier geen last van. In de afgeloopen zomer is nu onder auspiciën der regeefing de Japansche- Mandsjoerijsche schapenfokvereeniging opgericht, voorloopig met een kapitaal van 2 millioen yen. Het plan is de scha penfokkerij in Mandsjoekwo en Korea aan te moedigen. Men hoopt in 25 jaar het aantal schapen in Mandsjoekwo, dat thans 2 millioen bedraagt, tot 25 millioen op te kunnen voeren. o— Kort gezegd gaat het hierom: De Ja pansche legerleiding wil zelfstandig zijn en wensCht in eigen gebieden wol te win nen voor de legerleiding. Het schapenras, idat Japan tot nu toe had en importeerde, kan iniet acclimatiseeren. en sterft door 't gebruik van rietgewas, te weten het bam boegras. Van welingelichte zijde verneem ik, dat nu op groote schaal met een ander schapenras proeven zullen worden geno- imem en dat het ras, ''twelk de Texelsche schapen kenmerkt, hier een mogelijkheid van slagen onderstelt. Het plan is om het aantal schapen van 2 millioen tot 25 mil lioen op te voeren. 'Ziehier nu een nieuwe mogelijkheid tot uitvoer van scTiapen en men en dat het ras, 'twelk de Texelsche immers reeds een wereldberoemdheid door zijn biezondere eigenschappen verkreeg* Met krachtige voortvarendheid dient nu deze mogelijkheid te worden onderzocht, waartoe de Amsterdamsche Consumptie Veiling, Prinsengracht 514 te Amsterdam, reeds eenige correspondentie met het Verre Oosten voerde. Gaarne zou ik daar toe willen samenwerken met personen of vereenigingen op dit gebied, welke hier voor de noodigé interesse hébben. Mogen de pogingen, die in het werk gesteld wor den, met succes worden bekroond, tot heil en meerdere welvaart der bewoners van Texel. Bestuur Dertig Polders. Maandag had hier de stemming plaats wegens periodiek aftreden van de heeren ]oh. D. Roeper J'bz. en C. Zijm Szr als hoofdingelanden van bovengenoemd wa terschap. Beiden werden herbenoemd en wei met re^p. 141 en '134 van de 295 uit gebrachte stemmen. Verder werden stemmen uitgebracht op P. Lap 9, P.W.Swama 6, C.Kuip 2, T. Koorn 2, S. Dijksen 1. Ringers—Filmavond. Gisteren gat door bemiddeling van het Nut de directie der Ringers:Chocolade- Fabrieken 'een ïilm-avond in Texels Bi oscoop-Theater, die er in ging aTs koek. De leden en hun huisgenooten hadden vrij toegang en kregen versnaperingen op de koop toe. Van de omvang en' de inrich ting der 'fabriek ga"t èen film een 'duidelijk beeld, alsmede van de grootscheepsche be reiding en keurige verpakking der tal- looze zoo gunstig bekend staande Rin- gersproducten.'Een komische film vulde 't programma aan. Met elkaar: een gezel lige, prettige avond, waarvoor we Nuts- bestuur en Ringers-Directie dankbaar zijn 'Het Nutsbestuur verkeerde in de ver onderstelling, dat chocolade geschonken zou worden; daar maakten wij dus ook melding van. Hiervoor kwam echter een proefbusje chocolade in de plaats, het welk ook dankbaar in ontvangst werd ge nomen. Zie verslag volgend nummer. II November 1933. Wederom zendt de Directie van de N. en Z. H. Reddingmij. aan allen, die haar steunen en aan velen, die dit nog niet doen, een kalender, die in herinnering brengt, dat onze gevaarlijke kust is voor zien van goede reddingmiddelen en dat moedige, bekwame zeelieden en kustbe woners daarvan vrijwillig gebruik maken om schipbreukelingen te redden. Met de middelen der N.Z.H.R.M. werden sedert hare oprichting op 11 November 1S34 VIJF DUIZEND ZESHONDERD TWEE EN DERTIG menschen gered. Aan hen, -die dit mooie en noodzakelijke werk, dat geheel uit vrijwillige bijdragen wordt be kostigd, nog niet steunen, vragen wij: Wilt gij meehelpen de kust te voorzien van uitstekende reddingmiddelen, te zor gen voor oude redders, die hulp noodig hebben en voor hun nagelaten betrekkin gen? Nog f25000 is noodig aan jaarlijk- sclie contributie om ons uit de financieele branding te helpen. Kantoor: Mauritskade 63, Amsterdam (O.), tel. 52516. Postgiro 26363. Als Uw Handen ru"' zijn of gesprongen en uw Lippen schraal en pijnlijk maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allcriet huisverwondingen Het verzacht en geneest. OOSTEREND. „Nut en Genoegen". Zaterdagavond hield Nut en Genoegen zijn eerste vergadering van de wimtercam- pagne 1933-'34. De opkomst was zeer be vredigend. Als spreker was uitgenoodigd de lieer Slikker, te W armenhuizen. Te ongeveer 8 uur werd door de voor zitter de bijeenkomst geopend met een welkom, inzonderheid aan de nieuwe le den. Het deed spr. genoegen, dat zich on der de nieuwe leden enkele ouderen be vonden, terwijl spr. zijn leedwezen uit drukte over het bedanken van enkele leden, die liever de bioscoop bezoenten. Tevens speet het de voorz., dat hij aan die nieuwbenoemde penningmeester, de neer P. Brans Az., die door familieomstandig heden afwezig was, geen hartelijk wel kom als nieuw bestuurslid kon toeroepen. Nadat met een enkel woord werd geme moreerd, dat deze avond juist viel op de datum, waarop voor 71 jaar, n.l. 11 Nov. 1862 de vereen, was opgericht, werd de heer Slikker het woord verleend. Het zou ons te ver voeren, alle door hem gegeven voordrachten, cabaret- en zangnummers afzonderlijk te noemen. Over het geheel genomen voldeden alle nummers best. Enkele nummers waren bij velen reeds bekend. Een hartelijk applaus was voor spreker het bewijs, dat hetgeen hij bood, bij de aanwezigen in goede aarde viel. Daar te ongeveer halt elf door de spreker werd medegedeeld, dat de laatste bijdrage werd gegeven, welke bijdrage slechts enkele minuten in beslag nam, 'kon te ruim half de vergadering door de voorz. worden gesloten. In zijn slui tingswoord nam spreker namens Nut en Genoegen, afscheid van de heer M. Kik kert, die lange jaren die functie van se cretaris had waargenomen, en ook na zijn aftreden als secretaris steeds een trouw bezoeker van Nut en Genoegen was ge bleven. Hoewel de heer Kikkert zich dezer dagen te den Burg gaat vestigen, werd de wensch uitgesproken, dat deze avond niet de allerlaatste keer zou zijn, dat de vergad. van Nut en Genoegen door hem worden bezocht. Aan het bal, dat volgde, waarbij door de heeren Boom van Oude- schild het muzikale gedeelte werd ver zorgd, werd tot het einde door bijna allen deelgenomen. Sdhoolnieuws. Voor de betrekking van hoofd der o. I. school alhier, welke vacant komt door het aan de heer M.Kikkert op zijn verzoek verleend eervol ontslag, hebben zich vijf sollicitanten alleen wachtgelders (ande ren komen n.l. niet in aanmerking) aan gemeld. Ie Electrisch koken gaat met lagere tem peraturen, waardoor de grootste voe dingswaarde behouden blijft. o— 2e Electrisch bakken en braden met lagere temperaturen, waardoor vet en boter bespaard wordt. o— 3e Door een juiste temperatuurregeling bij electrisch koken, geen voedingsverlies door aanzetten of aanbranden. EU Oosterand in 't donker. De straatverlichting liet ons hier Zon dagavond in de steek, hetgeen wel eenige consternatie veroorzaakte, daar het wel een hiezondere donkere avond was. 'D. OUDESCHILD. SCHAPENDIEFSTAL. In de nacht van Maandag op Dinsdag werden ten nadeele van de veehouder A. P.Dalmeijer alhier twee schapen gestolen. De politie was zoo fortuinlijk de daders te ontmoeten, toen zij de dieren juist on der de dijk langs Leidden. Een hunner - nam de vlucht, de ander, S.W., wonende tusschen den Burg en Oudeschild, op de hoeve van D. niet onbekend, viel de poli tiemannen in handen. Hij is gistermiddag op transport gesteld naar Alkmaar. Wie met hem het misdrijf pleegde, wilde hij niet loslaten. Arm en been gebroken. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. de wed. J.Duinker-Boon kwam, toen ze bij familie hier logeerde, zoo ongelukkig te vallen van een steenen muurtje om het Ihuis, dat ze een arm en een been brak. Ze werd -naar een ziekenhuis te Amster dam vervoerd. Zee m ee u wen nieuws. Helder 5Zeemeeuwen 1: 2-5. Tuin der wint de toss. H-midvoor trapt af. Z. neemt de bal over en gaat meteen op het H-doel af, waar de backs nog juist kun nen ingrijpen. Het spel gaat nu gelijk op en neer maar bij iedere H-aanval staan er geregeld een paar spelers buitenspel wat de scheidsr. niet ontgaat. Als er 18 min. gespeeld zijn, maakt Piet op de vleu gel de bal goed vrij. Hij geelt met een hard schot Z. de leiding. Helder geeft het niet op en weet na een half uur spelen door een misverstand bij de Z-achter- hoede gelijk te maken. Sikkelee en Dirk Jan verwisselen dan van plaats, wat een verbetering is. Z. wordt nu sterker en gaat door 2 mooie doelpunten van Jn. Br. met een 31 voorsprong Je 2e helft in. Na de pauze is Z. geregeld sterker. Na 20 min. is de stand 51, door mooie voor zetten van Nan, .welke door de midvoor onberisnejijk werden ingezet. Z. speelt nu kalm verder en is zeker van de over winning, terwijl bij H alles door elkan der loopt. Als er nog 5 min. te spelen zijn, scoort de H-midvoor met '11 mooi schot 52. In de stand komt geen ver andering meer en Z. heeft het nog onge slagen Helder een gevoelige nederlaag toegebracht. Het heele elftal speelde goed en 'alle spelers hebben hard gewerkt voor -de overwinning. Zondag naar Schagen. Als jullie in de running willen blijven, be hoort er gewonnen te worden. Dat kan, als er zoo gespeeld wordt als tegen Hef- der. Br. geeft ten bate van Texels Crisis Comité een tooneel- uitvoering in Pen's Schouw burgzaal op Opgevoerd wordt de klucht Na afloop Groot Bal met attracties Muziek van de KOVACS SA-KLA- BAND Geen toegang voor personen bene den 18 jaar. Mededeel in gen van Texels Bioscoop-Theater ACHT MEISJES IN EEN BOOT. Van het hoofdnummer van deze week volgt hier een beknopte inhoudsbeschrij ving: Meisjes in de zon, in het water, in een boot. Achttien gezonde, lewqiidjjjje we zentjes, die ver van het stof van asphalt in God's vrije natuur een koninkrijkje «re- schapen hebben, de meisjesroeivereen. „De Zeezwaluwen", Hun aanvoerster is de charmante captain Hamia, die ze traint en drilt en die tevens een goede vriendin» van de meisjes is en die ze mét raad en daad terzijde staat en eveneens die be slommeringen van het stadsleven van zich af wil zetten en niets liever doet dan roeien, zwemmen, oruin worden en vroo- Iijk zijn. Een van de meisjes, Christa Engelhardt, stuurman van de eerste hoot, en studente, slaagt tot groote verbazing van haar mede-scholieren, van haar vader, ja zelfs van haar leeraren, niet voor haar eind examen. Ze begaat in haar trainingstijd eenige domheden, die men voor avonturen houdt en keert zich hoe langer hoe meer van haar vriendinnen af. Na de wanhoop ten prooi te zijn geweest en een zware strijd gestreden te nebben thuis komen durfde zij niet meer keert ze terug, naar haar club over liet meer, naar haar zeven niets vermoedende vriendinnen. Captain Hanna, verbitterd door de schijn bare weerbarstigheid van haar liefste leer ling, wil op haar manier door een geweld- kuur de tegenstand van Christa breken. Zij laat het jonge meisje tijdens een mor- gentrauiing tot liet uitersié toe oefenen), met het resultaat, dat Christa totaal uit geput ineenstort en dan vernemen de Zee zwaluwen het geheim, dat niemand had verwacht. Een golf van medegevoel en vriendschappelijke hulpvaardigheid breekt over Christa los en tezamen beraadsla gen de meisjes, hoe zij de te verwachten tegenstand van Christa's vader zullen breken. Zelfs besluiten zij, wanneer Chris ta door haar vader en haar vriend ver laten wordt, de opvoeding van haar kind op zich te nemen. Deze mooie daad zal echter niet ten uitvoer behoeven te worden gébracht, want liefde ,ware liefde blijkt grooter te zijn dan de liefde van baar vriendinnen, hetgeen danook te begrijpen is. Na de eerste schok besluit Christa's vader het zwaar beproefde meisje weer tot zich te nemen, terwijl een huwelijksdatum voor haar en Hans vastgesteld wordt. Nooit zal Christa in haar leven echter vergeten op welke buitengewone wijzie haar clubleden, door sport gebruind, haar in baar lot terzijde hadden willen staan. Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 10 Nov.: 2415 Kg. wulken 1922 ct. 118 Kg. garnalen 10 ct. 11 Nov.: 257 Kg. garnalen 1011 ct. 13 Nov.: 185 Kg. garnalen 1619 ct. Ontvangen: ENKHU1ZER Almanakken. 35 ct. BOEKH «W'DEL PARKSTRAAT. TERSCHELLING. Om het goud der Lutine Aan ,,Het Volk' 'wordt gemeld: Onmiddellijk na het verlies van de Lu- tine-'toren, hebben ue concessionarissen hun zandzuigers aan liet werk gezet om te trachten liet Lutinewrak van zand te ont- blooten. Na het opruimen van de Lutine- tomen bleken de omstandigheden voor het zandzuigen aanmerkelijk gunstiger te zijn dan voorheen. Het gelukte inderdaad vrij spoiedig met de zuigbuizen dat gedeelte van het Lu tinewrak te bereiken, waar zich de ammu- nitiekamer bevindt. Tal van overblijfselen van de Lutine zijn bovengebracht, o.a. veel 'kogels, koperen huidplaten, wrak hout, enz. Blijkens de duiker rap porten be vindt zich ter plaatse o.a. een groote hoe veelheid aaneengeroeste kogels. Het doel is, deze allereerst op te ruimen. De zuiger „Volharding" wordt van een nieuwe inrichting voorzien, speciaal ge construeerd voor het opzuigen van ko gels, enz. Het materiaal wordt namat ge houden, opdat de dagen, waarop zuigen mogelijk is, benut kunnen worden. De thansbereikte resultaten zijn van belang en zullen :de werkzaamheden, die con cessionarissen van plan zijm volgend voor jaar met een nieuw toestel te hervatten,, aanmerkelijk bevorderen. Het bergings werk wordt met kracht voortgezet. TE PALERMO heeft men het wrak van het Fransche, luchtschip Dixmunde (oor spronkelijk Duitsch) gevonden, dat bij 'n vlucht boven de Middellandsche Zee met 50 personen aan boord, plotseling was verdwenen. T IMiMIM B sl

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5