De Nieuwe Texelsche Courant SSPUROL No. 4791 47ste Jaargang Woensdag 22 Nov. 1933 Van week tot week DE WERELD WAPENT ZICH. Woorden van Mussolini Britsche moeilijkheden. Aan de andere kant van de Oceaan. Texelsohe Berichten GESCHIEDENIS MET WEINIG WOORDEN. Uw advertentie in dit Blad op Texel huis aan huis gelean. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij vii. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg II.—; losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.r iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Nov 12,07 1.07 2,20 3 39 4,51 5,46 6.30 LICHT OP RIJWIELEN en RIITUIGEN 4.31 ZATERDAGAVOND. De spanning in het Verre Oosten is deze week niet grooter geworden. De Ja panners zijn blijkbaar wat voorzichtiger geworden, houden onberaden uitlatingen in hun pers wat meer in toom, maar zijn intusschen bezig, zich uit alle macht te land en ter zee te wapenen. Hun vloot- bouw heeft blijkbaar groote indruk ge maakt in Engeland, waar men nu zijn program van bouw veranderd heeft. En geland zal in plaats van kleine, snelle kruisers .die tot bescherming van het net van Engelsdhe handelswegen moeten dienen, grootere z. g. Washington-kruip sers op stapel gaan zetten. Het is wel een veeg teeken, dat Engeland het noodig vindt schepen van grootere gevechts- waarde te bouwen. Het is heel duidelijk, dat dit met het oog op het Verre Ooster geschiedt, waar Engeland niet zoovele verbindingslijnen als in Europa te be schermen heeft, maar waar coinvooi- en patrouilleschepen veel meer zich zelf zullen moeten kunnen helpen tegen krachtige vijanden. Dat de ontwape ningsconferentie onder de vele verschijn selen van onrust en ongerustheid niet kan gedijen, spreekt vanzelf. Het gaat er zoo slecht mee, dat haar vaderlijke pre sident en geduldige voorvechter Hender son zijn geduld erbij verloren beeft en rondbazuint, dat hij van plan is zijn ont slag als voorzitter te nemen. Dat kon wei eens de doodsteek worden voor de conferentie. Een man, die eveneens niet veel meer van haar verwacht, is Mussolini. Hij heeft Dinsdag, toen hij over zijn nieuwe plannen met de Italiaanscbe volksver tegenwoordiging sprak en tevens het aanstaande overlijden van het kapitalis tisch stelsel aankondigde, over heel Genève de staf gebroken. Er bleef feitelijk niets anders over dan zijn ver drag der vier mogendheden. Men moet dergelijke dingen nog niet direct ernstig opnemen; Mussolini' is de man van de gepeperde boutade. Hij zal ook heel goed weten, dat hij de dood van zijn verdrag der vier mogendheden zou be- teekenen als hij het inplaats van de Volkenbond zou trachten te stellen. Daartoe zou Frankrijk zich nooit leenen, daar het weten zou, zich Polen en de Kleine Entente daarmede tot vijand te maken. Mussolini's woorden waren slechts geschikt om het wantrouwen in Europa nog te vergrooten. Ho>e groot dit wantrouwen reeds is, heeft men o.a. in 'de jongste Fransche Kamerdebatten kunnen ontdekken. Zeer sterke verden kingen en beschuldigingen omtrent een herbewapening van Duitschland werden daar uitgesproken. Het was echter troostrijk te hooren, dat in Frankrijk geen man, die regeert of als regeerder mogelijk is, eraan denkt, dat met geweld te beletten. Gaat Duitschland met zijn militarisatie door, dan ziet men te Parijs wel met groote bekommering de nood zakelijkheid van een nieuwe wedstrijd in bewapening tegemoet, maar een pre ventieve oorlog dat nooit. MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering de verplichting om terstond aangifte te doen indien het vee verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoont. Niet- of niet-tijdige aangifte kan ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 16 October '1933. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. MOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel een ieder dringend aan de MELK TE KOKÊN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. In Engeland heeft MacDonald dezer dagen een feestrede gehouden, die tame lijk optimistisch klonk, wat de econo mische toestand van het land betreft, maar die verder ook het stempel -droeg van de moeilijke politieke omstandig heden van dit oogenblik. Met het Duiit- sche probleem zit men te Londen dui delijk merkbaar -erg verlegen. Het eene oogenblik spreekt men zeer barsdr, liet andere oogenblik laat m-en hooren, dat men het heusch zoo kwaad niet meent. Het lijkt ons moeilijk voor de Duitschers daar een touw aan vast te knoopen. Intusschen vindt de politiek der regee ring in het land een critiek, die zich nu allang niet meer tot de Labour-part ij beperkt. Uit het liberale kamp en nu waarlijk ook zelfs In de conservatieve „Times", kan men meer of minder be dekte verwijten aan het adres van Sit John Simon vernemen, dat hij, door zijn onhandig opereenen ter ontwapenings conferentie, Hitier een voorwendsel heeft verschaft om Genève te verlaten. Het is opmerkelijk, dat Simon op het oogenblik de sterkste bestrijding vindt waar mem de Duitschers het slechtst gezind is. Engeland heeft verder in -deze dagen critieke moeilijkheden met IERLAND. Het schijnt daar naar een ontknooping toe te gaan. De Britsche minister voor de Dominions, Thomas, heeft in het Lager-, huis verklaard, dat Ierland, als het zijn- wet tot invoering der republiek aannam, uit het Britsche gemeenebest zou kun nen verwijderd worden en dat het daar mede alle voordeden, die -met het lid maatschap verbonden zijn, verliezen zou. Dit dreigement heeft echter omgekeerd effect gehad. De Valera was er aange naam dspr verrast. Hij had blijkbaar gevreesd, dat Engeland zou trachten 'desnoods met geweld, Ierlan'd binnen het Rijk te houden. Daar had hij nog respect voor gehad. Nu dat gevaar niet dreigt, voelt hij zich veel vrijer om zijn gang te gaan. Uit de rest van de wereld valt al even min veel goeds te melden. CUBA kan onder zijn nieuwe regeering geen rust vinden .De burgeroorlog duurt -daar voort en heeft in de laatste week nog honderden menschenlevens gekost. De regeering schijnt er niet goed te weten;, wie haar vrienden of vijanden zijn, en verklaart zelf op nog verdere strijd te zijn voorbereid. De berichten uit AMERIKA zijn ook niet bijster troostrijk. Roosevelt zoekt krampachtig, maar met het vinden loopt het nog niet over. Er is in de laatste tij-d heel merkbaar nieuwe ontmoediging ingetreden. Terug kan Roosevelt echter niet meer. Hij heeft zich op een hellend vlak van experimenten gewaagd, waarop hij nog wel in verschillende richtingen, maar niet tegen de helling op laveeren kan. De onderhandelingen met Rusland waarvan bei-de partijen veel verwachtten, hebben intusschen tot erkennir\g der Sov jets geleid. Hiermee is Litwinors taak ech ter nog niet volbracht. Gesprongen handen Ruwe huid WERKVERSCHAFFING De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, verzond onderstaand adres aan de Raad van Texel en andere gemeenten in haar district. Waar de regeering verklaard heeft, de uitvoering van werken onder werk ver schaf fingsvoorwaurden door particuliere aannemers te willen bevorderen, nemen wij -de vrijheid om, voor zoover noodig, mede uw aandacht speciaal op deze aange legenheid te vestigen. Wij vertrouwen, -dat uw College bij voorkomende gele genheid het standpunt zal willen innemen, dat ai datgene, wat door het particuliere bedrijfsleven kan worden verricht, bij de uitvoering van werken ten behoeve der gemeente, ook inderdaad aan particulie ren, zij het onder toezicht van de over heid, wordt opgedragen. Temeer meenen wij het vorengaande te mogen bepleiten, gezien de gunstige resul taten, welke door Katwijk met een proef in die richting zijn bereikt. De verbete ring van de Oude Zeeweg te Katwijk is niet in eigen beheer en ook niet dooi de Nederlandsche Heidemaatschappij uit gevoerd, doch opgedragen aan een parti culiere aannemer onder werkverschaffings- voorwaanden, waarbij o.a. het Rijk op gelijke wijze bijdroeg als op de gewone werkverschaffing. Ondanks de omstandig heid, dat liet object zich niet in de eerste, plaats voor uitvoering in werkverschaf fing loonde, achtte het gemeentebestuur van Katwijk krachtens zijn aan onze Ka mer ter kennis gebracht rapport, de proef geslaagd. SPORTNIEUWS. Uitslagen comp. T.K.B. Den Helder: ELTO-DOH 3—1. Oudeschild: OKCVerdo Nigro 27. Den Hoorn: ZwaluwSVC 8—0. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. stand E.L.T.O, 6 5 1 0 11 30 3 Verdo Nigro 6 5 0 1 10 34 '2 DOH 6 4 0 2 8 19 9 D.T.S. 6 2 1 3 5 12 24 Zwaluw 5 1 2 2 4 16 14 S.V.C. 6 1 0 5 2 3 30 O.K.C. 5 0 0 5 0 3 25 Programma a.s. Zondag: Den Helder: ELTO—SVC. De Waal: DTSDe Zwaluw. Den Burg: DOH—Verdo Nigro. Groot was het aantal belangstellenden; niet, dat de heer IJ. Witte Zaterdag in' Pen's Schouwburgzaal op T.O.P.'s„Vroo- lijke Avond" het welkom mocht toeroe pen. Dit 'heeft aan de stemming echter geen afbreuk gedaan. Integendeel. Het was een genoeglijk samenzijn. De tijd 'snelde voorbij en werd voornamelijk met -dansen doorgebracht. Ter afwisseling bracht de heer T. Moojen eemige zang nummers op verdienstelijke wijze ten g-»- Ihoore. Eenmaal trad de heer W. Stiggel- Bout met hem op. Smidt's Band zorgde voortreffelijk voor balmuziek. W. RIJKSTELEFOONDIENST. De Directeur van het P.T.T.-kantoor deelt de telefoon-abannee's te den Burg, mee, dat, ingevolge het bepaalde in ar tikel 4 van het Rijkstelefoonreglem-ent 1929, door de afneming van liet aantal aansluitingen op liet telefoonnet alhier, liet jaarlijks verschuldigde abonnemeiits- bedrag met ingaing van 1 Januari 1934 met 6 gulden wordt verlaagd. (Het aan tal abonnees is thans weer tot beneden de 100 gedaald.) IJSCLUB DEN BURG Maandagavond vergaderde 1 Jsclub Den Burg in De Oranjeboom ter bespreking van de plannen voor de a.s. winter. De lieer A. J. Eelman leidde de vergadering! Na een kort openingswoord bracht de pemwingm., de lieer Jac. Roeper, verslag uit. Het batig saldo, waarmede het jaar begon, f241,73, was aangegroeid tot f336,97. De vereen, telde plm. 500 leden. Aan arbeidsloon was f156, aan nieuw materiaal f41 uitgegeven. L>e rekening werd gecontroleerd en in orde bevonden. Omtrent eveiitueele samenwerking niet de Waal, waartoe een voorstel van de Waal uitging, deelde de voorz. het vol gende mee. Sinds Waalenburg bemalen wordt, mist De Waal zijn baan eii ziet het naar ander terrein uit. In overleg met d-e Waal stelde den Burg zicii in verbinding met „Na tuurmonumenten", -dat bereid blijkt 35 H A. voor f'l00 per'jaar te verhuren. "In dien een winter niet gereden kan wordep is f50 verschuldigd. Indien maar weinig gereden kan worden f75. Indien minder dan 2 bunder bereid baar is, wondt geen pacht verlangd. De Waal vond het bedrag tamelijk hoog, doch zal spoedig een be slissing nemen. In afwachting hiervan heeft het bestuur van Don Burg reeds weer overleg gepleegd met de hoeren Tjepkema en Boerliorst in de Hommer. Hier zal in ieder geval weer gereden kunnen worden. Het land is geëgaliseerd en zal zoo spoedig mogelijk onder water worden gezet. Aan het bestuur der Der tig Polders zal verzocht worden hiertoe weer de motor te mogen gebruiken. De heer Aris Eelman SCz. bood voor f20. de watermolen te koop aan, welke op de Hertenkamp staat. De kosten van ver plaatsing komen hier nog bij. Het be stuur zal onderzoeken, of dit aanbod kan worden aanvaard. De heer W. Rijk huurt van de heer W. van Heerwaarde twee bunder land bij het R.K. kerkhof (160 M, lang). Het heeft in vroeger jaren wel dienst gedaan als ijs baan; er liggen nog kaden omheen. Het bestuur zal met de heer Rijk onder het oog zien, ot hier wellicht wederom een ijsbaan aan ie leggen is. De eigenaar imaakt er geen bezwaar tegen. Het is maar de vraag: Wat zijn de kosten en blijft het water .dat op het land gebracht wordt, daarop behoorlijk lang staan Omtrent liet reglement van de Texefeche Wedstrijdcommissie werd nog meegedeeld dat de clubs zeven ct .bijdragen per lid, geboekt in het vorig seizoen. Aan 'de wedstrijden om het kampioenschap van Texel kunnen slechts deelnemen zij, die voor 1 Dec. lid van een der clubs waren. Wie bij een wedstrijd vallend over de eindstreep komt, wordt geacht verliezer te zijn. Indien op tijd gereden wordt, is de baan pas afgelegd, indien de rijder met het hieele lichaam de eindstreep is gepasseerd. De wedstrijdcommissie, be staande uit de heenen A. J. Eelman, den Burg; P. B. Riteco, den Hoorn, en P. de Graaf, de C., zal worden geassisteerd door een lid van elk der clubs. Voor den Burg werd toegevoegd de heer Joh. Schrama; als reserve de heer A. Eelman SCz. DE CONTRIBUTIE werd vastgesteld op 50 ct. per lid; man en vrouw samen 75 ct. (na 15 Dec. |resp. 60 en 85 ct.} Dagkaarten 25 ct. De kaarten zullen zoo veel mogelijk worden aangeboden, maar zullen ook verkrijgbaar zijn bij de heeren Jb. v.d. Aakster en Egb. Lap. De ijstent HET DIENSTMEISJE (nadat de familie een half uur met ongeduld heeft zitten wachten)Zwarte Piet Iaat vragen, of hij binnen kan komen TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juni 1930 ki dit blad opgenomen. Bij Apothekers en Drogisten Korfbal. T.O.P.'s „Vrooiijkie Avond".

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1