TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT WAT KOMEN ZAL. DE VERWACHTING. Texelsche Berichten HET HEERLIJK AVONDJE NADERT. Woensdag 22 November 1933. Als we 't woord December hooren, Slaat de schrik ons om 't hart: Eensklaps denken we aan borstplaat, Boterletter, koek en gard. Koninkrijken voor een rijmwoord, Keizerrijken voor 'n idee. t fs mafaïse in de hersens, Crisis in de portmenee. Verder komt de moeilijkheid nog Om het hedendaagsche kind Met succes "het oude sprookje Wijs te maken van de Sint. Zijn entree door onze schoorsteen Lukt veelal biezonder slecht, Daar verwarming óf electrisch Of centraal is aangelegd. Daarbij vindt het kleinste kind het Op zijn minst genomen dwaas: In tien van de negen winkels Staat een échte Sinterklaas. 't Kan niet, dat hij op zijn schimmel Over onze daken gaat: Hij (de schimmel) breekt zijn pooien Over een antenne-draad. En tóch gtooven zij het sprookje Net als eenmaal u en ik; En tóch bonzen alle hartjes Op het groote oogenblik. En tóch krijgt u een ideetje Voor een kleine aardigheid, En tóch vindt u, ondanks alles, 't Goede rijmwoord juist op tijd. En tóch zegt u, zes December, Met een zéér tevreden lach: 'k Heb er weinig mee gewonnen^ Maar 't was tóch een reuzendag. De verwachting is in deze dagen voor zieer velen minstens een even groot genot als de vervulling. Het kinderhart popelt: Wat zal ik krij gen van de Sint? En menig oudere is eveneens verlan gend: wat zou het zijn en van wie(n) zou het zijn? Verlanglijstjes worden gevraagd en op gemaakt, doch het allerprettigste geschenk is het onverwachte; dat „iets", waaraan we zelf niet dachten, en dat toch zoo ge heel en al ons bevredigt. Er is zoo'n goed Woord voor: de verrassing. We bedenken van alles voor anderen en hebben ons plezier er in zoo'n verras sing een der onzen te bereiden. Inmiddels wachten we zelf af. Zouden „ze" aan ons denken? Zal in de vorm van een, och, zoo'n klein ge schenk, het bewijs van vriendschap en gelegenheid tot ons komen? Zal het iets meer zijn dan een gelegenheidsgebaar. We hopen...... en daarin ligt al reeds een verblijding. De verwachting is zoo vaak minstens even groot genot als de vervulling. Deze dagen zijn vol van symboliek. En met de kinders zingen we van: Sin- te rklaas -kapoentje, rij wat in m'n schoentje... POLITIERECHTER ALKMAAR. (Van onze verslaggever aldaar). Weerzinwekkende dierenmishandeling. De niet verschenen persoon van Dirk B. te den 'Burg, had goedgevonden in Juli een kat, die hem niet toebehoorde, in een rattenval te vangen en het weerlooze dier, na 'het dagen te hebben laten versmachten, met val en al in een put te verdrinken. De heer Wortman, kleermaker aldaar, en bestuurslid van de afd. der Vereen, van Dierenbescherming, werd met het walgelijk feit in kennis gesteld en wees de dierenbeul op zijn verplichtingen. Hij ontving echter een zeer slecht onthaal, waarop de heer Wortman de politie van het gebeurde verwittigde. In die tijd had B. de gemartelde kat verdronken. Het is op Texel bekend, dat bedoelde B. zeer slecht voor dieren is in het algemeen, ook voor zijn schapenOmtrent deze aangelegenheid werd onlangs in de Texel sche Courant een ingez. stuk geplaatst. De politie had toen helaas nog geen aanlei ding tot ingrijpen. Volgens" verklaring van de wreedaard zou de kat 30 kuikens heb ben verslonden. Hij beweerde bang voor het woeste dier te zijn geweest! De offi cier onderschreef het gunstig oordeel der politie niet omtrent deze verdachte en nequireerde 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak f50 boete of 50 dagen. (Wat min der bescherming voor deze man zou o.i. de mooie zaak der dierenbescherming ten goede komen. Verslaggever—Alkmaar). December staat voor de deur. Laatste maand van het jaar. Maand van Sint Nico- laas, Kerstmis, Oudejaar. Maand, waarin het is alsof alle dingen stiller worden en ijler; alle groot a T gerucht gaat vervagen in de Iichtlooze lucht; waarin het bittere mysterie van de Dood ons naderbij komt en wij ook midden in het leven, een oogenblik zijn kille verstijvende adem ons voelen beroeren. December, tijd van inkeer, niet tot wat „mot en roest kunnen verderven", maar wat de innerlijke mensch des harten aan rijkdom in zich heeft. Zoo willen wij deze tijd zien. Zoo wil len wij oók zien deze Heilige, zoo goed 'bij deze tijd passend, "de Sint, vol won der en geheimzinnigheid. Dat wij U, Sint Nicolaas, gaarne zóó willen zien en niet anders, heeft zijn reden. Wij zagen U in de groote stad wel eens anders. Wij zagen U, danig ontta keld, een tragisch travestie, uw waardig heid en afkomst vergetend, gemeene za'ak maken met Jan en Alleman. vVij zagen U op de hoeken der straten zoo maar te kijk staan terwij 1 Gij U een doodgewone kwajongen had geassumeerd, om deuntjes te spelen op de mondhar- monxa en uw heerlijk zwarte knecht der Winzucht ten offer viel en oenten op haalde. Wij zagen, hoe zelfs kinderen zicli vergrepen aan uw heiligheid, zich tooiend met een oud tafelkleed en een papieren mijter en „langs de deuren" gingen. Ja, wij zagen en het hart bloedt ons bij 't verhalen hoe gij in een achterbuurt- kroegje 'n „taaie" pakte en met beden kelijk hoogroode kleur dit stam'net uit- strompelde, terwijl gij uw knecht op zijd beurt voor een hartversterkinkje in de negen liet wachten. En toch blijft Gij onze Sint.... Gij kunt u nog zoo vergissen, wonder dadige dingen blijft gij verrichten. Een mysterieuze kracht blijft van u uit gaan. Hier werkt uw wondermacht. Gij laat Loslipp'ge Texelsche dame. De 67-jarige krasse en biezonder goed van de tongriem gesneden miej. Neeltje van L., momenteel nog echtgenoote van de heer Conn. Br., zou op 18 Juli haar dorpsgenoot te dien Burg, de slager Klaas Dros. niet zoo eventjes beleedigd hebben, door hem met een stem, die aan duidelijk heid niets te wenschen oveiliet, toe te schetteren: Je bent een oplichter! De heer Dros scheen deze taxatie niet te smaken en gaf de bevoegde autoriteiten van zijn bevmding kennis. De oude dame. heden terechtstaande, gedroeg zich biezonder opgewekt, en, 'lettend op haar vroolijke stemming en het feit, dat zij 26 jaar gele den wegens beleediging tot f3 boete was veroordeeld, werd haar opgelegd de straf door de officier gevorderd, n.l. f 10 boete ot 10 dagen. Jadhtrit L R. Texel. Onder leiding van de heer Joh. Kikkert, Westergeest, heeft onze rijvereen. 'Zater dagmiddag een jachtrit gemaakt, waaraan vier dames en zes heeren deelnamen. Omstreeks 2 uur werd van den Burg ge start en ging het in galop naar de Den nen. Hier begon de eigenlijke jachtrit. Dwars door de Dennen en duinen werd naar hét Westerslag gereden. Vervolgens over het strand in de richting van den Hoorn. Na eenige tijd werden de duinen weer opgezocht en ging het weer in de richting van de Dennen, waarbij het op viel hoe gemakkelijk onze Texelsche paar den de hoogste duinen bestegen. Na aan de voet van de Fonteinsnol eenige tijd te hebben gerust, werd langs Hermans- ihoeve weer naar den Burg gereden, waar men even na vijven arriveerde. Texels Rijvereen. mag weer op een prettige, ge slaagde rit terugzien. W. SPORTNIEUWS. Uitslagen 19 Nov.: Texel 2—Watervo gels 5—0; HRC 4—Held. Boys 2—0; Texel 3Oudeschild 2 2—1Zeemeeuwen ATexel A 19. Alzoo uit drie wedstrijden zes punten Dat kan al niet beter. We gaan dus voor uit. Texel 2 heeft van Watervogels 1 ge wonnen. De leiding was bij de heer Goudswaardt in goede handen. Direct wordt een snel tempo ingezet en het is te zien, dat hier gewerkt wordt, of het leven er van afhangt. Voor de rust heeft W. het beste van het spel, waarbij de krachtige wind hen eenig voordeel brengt. De T-verdedig'ng moet alle zeilen bijzet ten, om doelpunten te voorkomen. De T- aamvallen worden over het algemeen slor dig afgewerkt, zoodat voorloopig de W- verdediging een vrjj gemakkelijke taak heeft. Over het algemeen speelt T. meestal verdedigend, waarbij vooral het zwoe gen van Ab en het verrassende opduiken van Jan M. opvalt. Ook Jb.Geus onder breekt menige aanval, terwijl Cobus als altijd voor de tegenpartij een geweldig in het kind geen twijfel opkomen. Gij wekt in hem de wil tot het Wonder, het nooit gestilde verlangen naar het Onver wachte, de groote Verrassing. Het kind ziet duizend Sinterklazen en gelooft in één, opidat het gelooven v/il. Het kind ziet iedereen voor Sinterklaas spelen en ondergaat hem; speelt er desnoods zelf voor, maar twijfelt niet. Daarom zijt Gij de groole Kinderheilige. Alleen voor kinderen? Goede Sint, wij zijn ouder en te cri- tisch geworden. Wij vragen u geen ca deautjes meer. Wij vragen nog maar één ding van u: Bewaar ons ervoor, dat wij philisters worden, die niet meer in alles het Wonder kunnen zien. Geef ons alleen maar de wijsheid, die het einde is van alle denken en leven: een stille, blijvende, soms trieste soms blijde verwondering over alle dingen die zijn, doode en le vende. Opdat ook wij straks wat in onze schoen vinden. struikelblok is en in samenwerking met Maarten veelal op tijd weet in te grijpen. Het wegwerken, of aanvallen ondersteu nen gaat nog niet al te best. Ook vlot het nog niet in de voorhoede: het afgeven dikwijls te laat of niet zuiver geplaatst. Toch krijgt de linksbuiten een goede kans, die door zelf schieten verloren gaat. Dan P. op de rechtsb. plaats er vandoor. Een goede voorzet volgt welke ineens wordt ingeschoten, maar juist naast. Als W. weer een geweldig offensief opzet, moet Br. voor de zooveelste maal ingrijpen, wat hem goed afgaat. Alleen het wegwer ken kon beter. Het weggooien Jijkt ons gevaarlijk. T. heeft geluk als uit een kluwen spelers een gevaarlijk schot juist naast gaat. Eenige corners worden keurig afgeslagen. T. in de aanval. Weer een prachtkans voor de linksbuiten, weer zelt schieten, weer mis. De T-midvoor krijgt een goede kans, maar ook de W-keeper is in goede vorm. Met blanke stand komt dan de rust. Na de hervatting krijgt T. het voordeel van de wind. De zon gaat wat achter de wolken. De eerste aanvallen zijn dan voor W., maar dan geeft Ab een goede pass naar Anton, die snel doondribbelt en zijn, club de leiding geeft. Van de aftrap gaat W. ten aanval, de T-achterhoede neemt over, de bal komt bij P.Br. op de rechts buitenplaats, die fraai voorzec. Meteen zet Anton zün hoofd er onder en met een praChtkopbal is het 2—0. Nu blijft T. ge vaarlijk, terwijl W. alles inspant om de achterstand in te halen. Als bij een T-aan- val een back de bal laat loojpem voor de keeper, maakt Anton van een onbewaakt oogenblik gebruik om back en keeper met een hard schot te verrassen: 3—0. Voor W. begint het er Ieelijk uit te zien, maar tot 'haar eer dient gezegd, dat ze niet ont moedigd door blijven spelen en nog me nig aanval opzetten, waarbij T. handenvol werk krijgt. Maar ze hebben geen geluk, en hoe ze ook zwoegen, telkens is er een been of is het Bram, die door goed op stellen heel moeilijk te passeenen is. Als bij een T-aanval 'de W-keeper in het doel gebied te veel passen maakt, wordt de vrije schop door Arie genomen, de keeper vangt, kan de 'bal niet vasthouden en Jn. Br. loopt no. 4 in het doel. Nu T. het meest aan het bod, W. speelt een verlo ren wedstrijd. Nog eenmaal wordt de W- keeper door Jn. Br. gepasseerd. In de resteerende minuten wordt niet meer ge doelpunt. Bravo, Texel 2, ,goed gedaan.. Nu volhouden en niet meer verliezen. Dan hebben jullie nog wel een kansje. Maar denkt er om: er zijn nog meer liefhebbers, dus alles moet gewonnen worden. Zondag nog één zware wedstrijd tegen Held. Boys. Doe je best: het kan. Texel 3 won van "Zeemeeuwen. Het xheeft hier wel gespannen, met 2—1 slechts wist T. 3 te zegevieren. Juist ge noeg om 3 punten te krijgen. Enfin, we gaan door. Winnen is immers veel EUROPA'S HOOGSTE. Deze geweldige radio-mast, opgericht voor de nieuwe zender te Buda-Pest, heeft een hoogte van 314 M., dat is nog 14 M. hooger dan de Eiffeltoren. prettiger dan te verliezen. Texel A had met Zeemeeuwen A weinig moeite. Reeds met de rust was een goede 4—0 voorsprong verkregen. Hier zij ver meld .dat ze alle vier het resultaat van prima samenspel waren met goede scho ten. Na de rust met wind tegen ging het nog beter, een 5-tal prima doelpunten volgden nog, terwijl Z. de eer wist te redden. Zaterdagmiddag speelde een zwak C- elftal tegen een Tex. Boys-elftal. Met 3 1 wisten laatstgenoemden te winnen, waarbij T.B. ook beter spel leverden. Een copipliment echter voor Lolle, Jaap en Ab, die zoo keurig verdedigden. Zondag a.s. zal een sterke comb, spe len tegen een Zeevaartschool-elftal uit den Helder. Texel 1 moet vermoedelijk 'thuis tegen Uitgeest spelen. Texel 2 gaat' naar Held. Boys. Texel 1 en 2 ongewij zigd. Afberichten voor Vrijdagavond 8 uur, Sdhildereinde 63. D D. Adsp.-comp. Uitslagen: Zeem. A—Tex. A 19. Van SVC en Tex. Boys geen uit slag en elftalopgave ontvangen. Zondag beginnen we met de 2e helft: Tex. Boys A—Tex. Boys B., aanv. 2 u„ soli. Jb. Gieles. SVC A—Texel A aanv. 12 uur .scheidsr. Jb. Lampers. Tex. B.Zee meeuwen A, aanv. 12 uur, soh. Dapper - P.H. St. Nicolaasverrassing. Deze week werd door het Gelukskan- toor—A.C.Rab op lot no. 15037 f852,80 uitbetaald. Feest in De Zwaan. In De Zwaan worden deze week Feest' avondjes gegeven voor de leden der 'R.K. Congregaties. Ze zijn toegankelijk alleen voor leden en hun introducé's. Gisteren werd de eerste avond gegeven. Heden en morgen de 2e en 3e. De laatste avond wordt met bal besloten. ÓUDESCHILD. Zeemjeuwemnieuws. Schagen 3Zeem. 136. Op een uiterst glad terrein is Z. erin geslaagd ook Schagen te kloppen. Sch. is direct in de aanval, maar de Z-achterhoede grijpt in. Na 3 min. neemt S. de leiding. 1—0; S. blijft gevaarlijk en '7 min. later is het 2-0 voor S. Dit is Z. te erg en binnen 20 min. is de stand gelijk door Hemelrijk en Duinker. S. brengt even voor rust de stand op 32 in haar voordeel. Na de rust is Z. het gladde terrein een beetje gewend en 'is het met S. gedaan. Talrijke aanvallen volgen op het S-doel en door 4 mooie doelpunten (J.Bruin 3 en Tuin der 1) eindigt de wedstrijd met een ver diende 6—3 overwinning voor Z. Bravo mannen. Volgende week tegen DES 1 len dan gaan we weer.... (wie lacht daar?) winnen. Het 2e verloor te den Burg met 21 van T. 3 in een spannende wedstrijd. Na de rust speelde Z. een half uur met 10 man. Het nubliek roerde zich geweldig. - J.D.B. VROUWENDAG. De Soc. Dem. Vrouwenclub alhier or ganiseert Zondag in het eigen gebouw een Vrouwendag. Mevr. BarbiersSeele- meyer, van IJmuiden, zal als spreekster optreden. Met Tooneel en Zang zal het programma worden aangevuld. Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 17 Nov.: 800 Kg. wulken 16 ct. 196 Kg. garnalen 13—18y2 ct. 20 Nov.: 1728 Kg. wulken 1416 ct. DE KOOG. Allerlei. V.V.V. Texel houdt Woensdag 29 Nov. een ledenvergadering. Koogenaars worden attent gemaakt op de annonce „Stroomonderbreking" van de T.E.M. lOficeoflcH O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5