ik blijf bij TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Uw advertentie De Schoorsteen. Texelsche Berichten Koopen in Boekhandel Parkstraat is geld verdienen. VAN VADER CATS... MEER DAN 2300 EX. DAT WIL WAT ZEGGEN. Zaterdag 25 November 1933. Kent gij het vraagstuk van de schoorsteen Waarin Pieter altijd daalt. Als hij stro o en brood en wortels, Voor het paard naar boven haalt? Hoe komt hij toch naar beneden, Bij die niemverwetsche bouw Met centrale stookinrichting Tot de afweer vam de kou? Maar Sint Nic'laas, juist als altijd, Weet in deze kwestie raad: En hij laat zich nu voorzichtig Glijden langs antenne-draad. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texei brengen ter openbare kennis, dat op 18 November 1933 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Leendert Eelman, van heroep veehouder, wonende te den Burg, Gravenstraat no. 5, om een verlof A, als bedoeld in artikel 38 der drankwet voor de volgende localiteit: de zaal van het in aanbouw zijnde peroeel te den Burg, Zwaanstraat no. 5. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Texel 20 November 1933. öu/gem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Van d« Boekenplank. plant; tevens is de aanleg van een water partij in het plan opgenomen.) Laat de gemeente de aanleg aan het particulier initiatief over, dan zien wij deze brink in tal van jaren niet tot stand komen en. in geen geval zonder belangrijke uitgaven ten laste der gemeente. De ontwerper van het plan heeft zich deze brink als een aan trekkelijke hoofdweg van het dorp gedacht Of het mogelijk is, dit" ten uitvoer te bren gen BenW meenen hierin thans te kun nen slagen De eigenaren van de grond zijn n.I. thans met hun prijzen in die mate gedaald, dat een sluitende exploitatiereke ning mogelijk is geworden. De eigenaren vragen als koopsom f19000 of 40 ct. per vk. M., voor 4,7450 H.A. grond. Hiervan vormt 4,3600 H.A. een aaneengesloten complex (zich uitstrek kende tusschen Minister Ruysweg eener- zijds, Kamerwegje en Kopgerweg ander zijds). Een smalle stropk, waarschijnlijk een vervallen weg, groot D,38,50 H.A. ligt in het Koogerveld tusschen het dorp en de Staatsbebossching. De waarde hiervan bedraagt niet veel, waarom de gemiddelde prijs der overige gronden op 42,5 ct. per M. komt. DE KOOG. AANKOOP VAN GROND DOOR DE GEMEENTE. In de laatste raadsvergadering is het uitbreidingsplan voor de Koog de leden ter inzage aangeboden. Hoofddoel van het plan is te komen tot een stelselmatige uitbreiding van het dorp. Thans dient onder het oog te worden gezien, hoe het j plan ten uitvoer kan worden gebracht. Moet het gemeentebestuur maar kalm af wachten? Dan zou het gevolg zijn, dat langs ide bestaande wegen de bebouwing voor zoover mogelijk voortgezet wordt, met als resultaat groote onbebouwde ter reinen tusschen de bebouwde gedeelten en geen aangesloten dorp, waardoor de Koog aan bekoorlijkheid inboeten zou. Boven dien wordt ide gelegenheid om bouwter rein te bekomen bij inwerkingtreding van het plan vrij beperkt. Dit zou opdrijving van 'de grondprijs tot gevolg hebben, wat ook de ontwikkeling van het dorp niet ten goede zou komen. De gemeente, aldus BenW, zal zich niet kunnen onttrekken aan de drang, op haar uitgeoefend, om kosten te maken voor de aanleg van nieuwe wegen. Zij zal dan evenwel bij de uitvoering, meer dan wen- schelijk is, rekening hebben te houden met de bereidwilligheid van de grondeige naren, wil zij niet vervallen in stagnatie veroorzakende en veelal onaangename ont eigeningsprocedures met daaraan verbon den consequenties van financieele aard. Afgezien van de geringe kans, dat parti culiere grondeigenaren kapitaal zullen steken in wegenaanleg, zal het zoo wor den, 'dat de gemeente de wegen aanlegt en bekostigt. Door belastingheffing zal een deel der kosten verhaald kunnen wor den. 'Zonder financieele offers zal 'het beoogde doel niet kunnen worden bereikt. Genoemde bezwaren zullen zich vooral doen gevoelen met betrekking tot de groo- tendeels over de terreinen van de fam. Kuip geprojecteerde breede brink, (dorps plein, dat met boomen zal worden be- BenW denken zich deze opzet. In de eerste plaats wordt uitgegeven een 30 M. breede strook langs de Minister Ruysweg tegen f 2.— per M2. Deze strook vertegen- idigt dan een waarde van f14.400. Verder wordt voorgesteld op zijn verzoek aan de heer S. v.-d. Vis voor f600 voor koop in optie Te geven het terrein, gelegen an nex het peroeel, in gebruik bij de heer Jellema (het ligt aan de W.-kant). Zoowel dit terreintje als een op de hoek van de brink langs de woning van de heer Jelle ma gelegen strook gemeentegrond wel pen thans voor de gemeente geen noe menswaardige revenuen af. Door toevoe ging van een stukje grond van mej. Kuip wordt een zeer waardevol bouwterrein ver kregen, uitstekend geschikt voor winkel of .hotel.De waarde van deze beide t-er- neintjes met nog twee mooie perceelen (aan het Kamerwegje, tegenover pension C.Kooiman) mag geschat worden op on geveer f4600. Deze perceelen en de strook langs de Min. Ruysweg vertegen woordigen derhalve de waarde van het geheele complex gronden. Na aftrek van de zooeven genoemde terreinen blijft over 3,5000 H.A., het stukje vervallen weg buiten beschouwing gelaten. Deze 3.5 H.A. land komt de gemeente dan op de kosten van grondoverdracht en het renteverlies samen vallende op de eigendomsover dracht. Ook al zou dus van deze 3.5 H. A) land zelfs een gedeelte nimmer bouwter rein worden (wat niet aan te nemen is), dan zullen de kosten daarvan de waarde van weiland in meer normale tijden diet overtreffen. Bij exploitatie van het heele complex zou gemidd. f 1,70 per M2. moeten wor- 'den opgebracht, om een sluitende reke ning te krijgen. Door de ontworpen brink wordt de mogelijkheid geschapen het Z. gedeelte van de voor enkele jaren van de N.H. Diaconie, aangekochte grond als bouwterrein uit te geven. Hiervoor zou 11,50 per 'M2. voldoende zijn. BenW. oordeelen het financieel ver antwoord tot de aankoop over te gaan. Op deze wijze toch wordt een zonder twij fel mooi plan binnen 'de grenzen der mo gelijkheden gebracht, waardoor de stelsel matige uitbreiding van de dorpskom ver zekerd mag worden geacht. Dit zal be vorderlijk zijn aan de verdere ontwikke ling van de badplaats. VERKOOP VAN GROND. Zooals bovengemeld, wordt voorgesteld aan ide heer S. v a n d e r V i s, te Eier- land, een peroeel te verkoopen, groot 494 vk. M. (12,5 bij 14,8 M.), gelegen tusschen de panden bewoond door de heeren Jelle ma fen Bonne. De aanvrager wil er een pension met winkel en werkplaats stich ten. De bedongen prijs bedraagt f3 per M2. Tevens wenscht Van der V. voor drie jaar tegen gelijke prijs recht van optie te hebben voor het koopen van een ter rein, S M. breed en 27 M. lang, gelegen achter hierbedoeld bouwterrein. B en W maken hiertegen geen bezwaar. De heeren G e r r i t M i c h e 1 s en Wil lem Burger, te den Burg, wenschen van ide gemeente te koopen het achterste N.O. tegen de staatsbebossching gelegen gedeelte van de grond, indertijd gekocht van de lieer M. Kuip. Zij zijn bereid voor 7626 M2. grond f 2250 te betalen, of 30 ct. per M2., dus veel meer dan de 10 ct., destijds opgenomen in een toch sluitende exploitatie-rekening. De aanvragers wil len er een steen-en kampeerge"bouw met woning en pens'iongelegenheid stichten en op 'het terrein tevens kampeergelegenheid geven. Aan Z.W. en Z.O.-zijde zullen zij waar geen tochtsloot ligt, een gesloten heg of houtwal plaatsen. Door het vrij houden van een strook van 8 M. tusschen de Staatsgrond en een aan de heer Zwaan (zie hieronder) te verkoopen terrein, wordt er voor gezorgd; dat het perceel behoorlijk kan worden bereikt. De heer Jb. Zwaan, smid, Pijpersdijk, is gegadigde voor een peroeel, gelegen naast dat door de heeren Burger en Michels bedoeld (N.O. zijde van de Koogerweg). Grootte 7097 M2. (aan de weg 100 M,, diep 85 M.) Prijs f2500 of ruim 35 ct. per M2. BenW gaan er van uit, dat op het terrein slechts één gebouw wordt ge* sticht. Ot een desbetreffende bepaling bij inwerkingtreding van 'hét uitbr. plan van Kracht blijft, is de vraag;. Met het oog hierop behoudt de gemeente he't recht voor aldus voorstel BenW tot TJan. 1936 van de grond het Z.O. gedeelte "over de volle diepte ter grootte van 30 A, tegen dezelfde prijs per M2. terug te koopen. o ERFPACHT. Het peroeel, te verkoopen aan de heer S. van der Vis, is door de gemeente van, de N H. Diaconie gekocht en maakt deel uit van een terrein, door vorige eigena resse aan de heer 1. Bonne tot 15 Juni 1968 in erfpacht gegeven. De heer B. is bereid zijn medewerking te verleenen. Van de 1560 M2. wordt 582 M2. verkocht. De erfpacht wordt van f 20 op f 10 gebracht. De heer B. krijgt het recht tot 1 Jan. 1935, het terrein, waarop het erfpachts- recht blijft rusten, over 37 M. diepte en 17,40 M. breedte (aan de openbare weg) in koop te nemen voor f 2 per M2. o Het uitbreidingsplan brengt heel wat werk aan de winkel. BenW hebben de handen vol. Echter vlotten tot heden de- besprekingen met grondeigenaars en aan vragers naar wensch; reeds wordt de ver koop van eenige peroeelen grond tegen met elkaar een aardig bedrag in uitzicht gesteld. Zeker zijn we op de goede weg en openen zich voor de Koog sohoone perspectieven. PEPERMUNT Een rotte appel in, de mande, Maeckt oock het gave fruyt te schande. o— Wie in sijn lant geen koren za-eyt, 't Is zeker dat hij distels maeyt. Het is van oude tijt bevonden: Van sachte meesters: vuyle wonden. Al ghy die jonge kinders voedt, Let watje seght en watje doet: Want wat het zij, en hoe het gae, De sone doet de vader nae; De doChter ga-et ha-er moeders gang, En dat haer gansche leven lang. BOEKEN VAN DEZE TIJD (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat). J. Vijverberg, Vogel-idyllen. Blijvers en Trekkers. Met vijftig prachtige foto's op kunstdruk ,door de schrijver geno men. Voor de vogelvriend „om van te smullen", S6 blz. f 1,25. Ontwapening, staat en evangelie. Be schouwd door de bril van Mr. H. Wil- lemse, Mw. Mr. C. Bakker—van Bosse, Mw. H. Roland—Holst en Ds. H. C. Touw, 64 blz. met litteratuurlijst f0,30. —o De paedagogiek van prof. Kohnstamm. Met een inleiding tot zijn werk door P. A. Hoogwerf. Prof. K. legde de grondslag voor een opvoedkunde, welke naast de beste „uit oen vreemde" te handhaven is niet alleen, maar die in sommige opzich ten hierbij vooruit is. Een boek voor ieder, die ernstig in opvoedkundige vraagstukken belangstelt, voor onderwij zers (essen) in het biezonder. Geïll. Ge bonden ',430 blz., f2,90. HET KIND AT BIJNA NIET EN HOESTTE MAAR DOOR „Ons kind kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Het had het zoo benauwd, dat wij vaak 'dachten dat hij in een hoestbui Zou blijven. Geen enkel geneesmiddel hielp hem totdat wij op het gelukkige idee kwamen eens Abdijsiroop tc probeeren. Na één flesch kwam er veel slijm los, hetgeen groote verlichting gaf en na 3 flesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond". Zoo schneet ons jnevr. F. v. L. wier origimeele brief voor ieder ter inzage ligt. Als uw lieve kleine kinkhoest heeft, kunt Ge met Abdijsiroop de angstaan jagende benauwdheden verminderen, de slijmoplossing vermeerderen en de adem haling vergemakkelijken. Daarmede be strijdt Ge en voorkomt Ge het hijgen en het afmattende hoesten zult Ge zien ver minderen en ophouden. Dank zij haar Bijzondere samenstelling uit 'knfidèji- extractem heeft Akker's Abdijsirooo een buitengewoon geneeskrachtige werking biji aandoeningen der ademhalingsorganen, zooals Hoest, Bronchitis, Asthma, Slijm en Kinkhoest. Thans per flesch f 1y f 1.50 en t'2.75. Abdijsiroop-Bonbons (ge- stulode" Abdijsiroop) voor buitenshuis 35 en 60 cent per doos. A. J. Bolthenius Brouwer, Drie afstam melingen van de Zwijger. Een boek van lief en leed vooral van het leed van drie vrouwen afstammelingen van Prins Willem I van Oranje 74 blz. f 0,90. D. L. Daalder, Gan-dhi als Opvoeder. Wie is dezie zonderlinge man met de len dendoek en de sandalen, het scherpe pro fiel en de fijne glimlach in stralende kin derlijke oog-en. Middeleeuwsch eremieten modern politicus, droomer on dader Dit boiekje tracht dit probleem te ont raadselen. 96 blz. met litteratuurlijst. f 0,75. E iieinne de Boétie, Vrijwillige slaver- mij 60 blz. f0,30. o— Karei Capek, Over Holland. Een fijn geestig boekje met dito teekemingen van -de schrijver 110 blz. f 1,25. o De Radio-rede over de Millioenennota, uitgesproken door Minister Oud 28 Sept. I.I., 16 blz., f 0,30 (hiervan wordt door de juitgever 5 ct. aan het Ned. Crisis Comité afgestaan.) De Omzetbelastiingwet 1933, voor iedereen verklaard door Mr. I. van-der Spek. 100 blz. f 1,50. Hemr. Roland Holst over Broederschap in de levenspractijk en H. P. Berlage over Kunst en Broederschap. Samen in één brochure 54 blz. f0,30. in de Texelsche Courant wordt op Texel huis aan huis gelezen E Ostcrmann Co 5 Handel Mij. N V.. Amslerdam. Fabrieken te Jutphaos bij Utrecht. De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst wérkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts' als wérkelijke, werkzame en on schadelijke pijnstiller beschouwd worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. O O o

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5