Korfbal. Uitslagen T.K.B-competitie: Den Helder: ELTOSVC 5-0.* De Waal: DTS-de Zwaluw 0-0. reglementair wegens niet opkomen van SVC). Zondag a.s. wonden de uitgestelde wed strijden gespeeld: Oudeschikl: 'OKC—de Zwaluw. Den Burg: DOHVerdo Nigro. Handelsregister. Ingeschreven in de week 2127 Nov.: W. Q. Rijk, Vischmafkt 6, den Burg, groenten- en fruithandel. Uitslag aanbesteding. Maandag is voor de Dertig Polders bij inschrijving aanbesteed de levering van 1500 M. Ursusgaas, '650 gecreos. per- koenpalen en 130 bezaagde eiken palen. Laagste inschrijver F.Zegel Kz., te Oude- schild. Opvolger was P. Bakker, te den Burg. Gegumd aan laagste inschrijver. Officieel veilingsberidht der Coop. P T V. „Texel". In de afgeloopen week liepen de prijzen der eieren eenigszins terug. Op de Maan dag gehouden veiling was deze verlaging ook van invloed. Voor de groote eieren werd gemidd. 25 tot 30 ct. per honderd stuks minder besteed. Voor de .kleine eieren bedroeg het prijsverschil 30 tot 40 ct. per honderd stuks. Vermoedelijk zullen ide prijzen in de loop van "de week nog wel wat lager gaan. Tentoonstelling. De aandacht van belangstellenden wondt verzocht voor de tentoonstelling van al lerlei St. Nicolaascadeau's, door de leer lingen der o.l. school in hun vrije tijd on der de belangelooze leiding van bet per soneel vervaardigd. (Zie adv.) Naar het geen we daarvan hebben vernomen te oordeelem, moet het een aantrekkelijke collectie zijn en had de jeugd in de ver vaardiging biezonder veel plezier. Geen wonder. We zouden een bekend citaat van Multatuli aldus willen variëeren: Niet in tiet geven van cadeau's in de eerste plaats is vreugde; maar in het geven van ca deau's, die men zelt vervaardigd heeft. Zakennieuws. In tiet perceel Warmoesstraat 54 heeft de heer P. Visser een zaak in radio-arti kelen geopend. Hij legt zich speciaal toe op -de verkoop van Tungsram-, Marathon- en andere lampen en beveelt zich aan voor allerhande reparatie aan radio-toestellen. Naar de heer Visser ons meedeelt, is hij als gediplomeerd marconist reeds meer 'dan 13 jaar op radiogebied werkzaam, hetgeen vakkundige bediening verzekert. o In hetzelfde peroeel etaleert en demon streert de heer A. R. Boon de bekende Sievert's petroleum-gastoestellem, waar van hij de verkoop ter hand genomen heeft. Deze toestellen zijn veel goedkoo- per in het gebruik dan gewone toestellen] ze zijn reukloos, zindelijk en niet gevaar lijk. Tooneelavcnd U. D. I. We zouden nog even terugkomen op de Tooneelavond van U. D. 1., welke zoo'n uit stekend verloop had en zoo'n mooie ver sterking gaf van de kas van ons Crisis Comité. Dat het spel der tooneelisten, voor zoover zij tot „de oude garde" behooren, geen teleurstelling baren zou, stond voor ons vast. Hier geldt van ouds: Je kunt het of je kunt het niet. Wie tooneelspelen moet aanleeren brengt het nimmer tot 100 pet Uitstekend was "de creatie Afred Cherry (I. Vlessing), de rijke, maar tamelijk licht zinnige vrijgezel, die zijn notaris beloog om aan geld te komen en een één-dags huwelijk wil aangaan om uit de penarie te raken. In orde was het met notaris Ross (A. de Wilt), die als voogd Al'red's (denk beeldig) vrouwtje wegens haar spilzucht de les komt lezen, maar w e het hoofd weldra omloopt, wanneer hij tracht uit te vinden wie de heusche mevrouw nu toch is; goed getypeerd was de butler (S.J.. de Waal), de onnoozele hals, wie het te machtig wordt, wanneer zijn vrouw zich uitgeeft voor die van zijn heer en meester; niet te verbeteren was het spel van mw, Room-Wilkeshuis (Alice Sterling), als het keukenmeisje, dat zich bereid verklaart, maar „zakelijk" alleen, een dag als mevr. Cherry te fungeeren, maar dit ten slotte toch moet opgeven. Geknipt voor haar rol was mevr. Van der Meuten-Flens, die Miss Chadwidi ver tolkte, die gaarne een heusche verbintenis met Alfred zou aangaan, maar die deerlijk strandt. Volgen nog de minder omvang rijke rollen van Lucie Norton (Bea Lap) Alfred's verloofde, die vain de situatie geen sikkepit snapt, maar toCh haar ver trouwen in A. niet verliest; Mrs. Car- naro (mw. De Waal-Dogger), die haar baby liet oppassen, niet wetende, welke rol het kind zou spelen; Danny (S. de Waal Cz.), het knechtje, niet vrij van ondeugendheid, de schrik van de butler; Carnaro, (Jn. Dekker), de vader van de babj, die geen tien Kon tellen. Ook deze kleine rollen liepen naar wensch. Het stuk zelt kunnen we niet bewonde ren. De ontknoop'ng is, zachtjes uitgedrukt, onverklaarbaar en zonder bekoring. Het spel was een beter stuk waardig. In zijn slotwoord betuigde voorzitter A.v.d. Meulen burgemeester Oort, souf fleur Logman en de exploitant K. Pen dank voor hun medewerking alsmede de pers voor haar gratis propaganda. We hopen dit seizoen U.D.I. nog eens op de planken te zien. Het publiek was ruim voldaan. Bij een verloting vielen ten deel een taart van fa. Kikkert aan J. Pisart, ban ketletters van Jb. Bakker aan J. N. Bruin, cassette rookartikelen van J. N. Rijk aan Witte. Plassendaal. eenige worsten van Ran aan diverse personen. Winkelsluiting. Zooals we bij herhaling hebben ge meld, mogen alle winkels op de werkdage-' van 25 Nov. 5 Dec. tot 10 uur geopend blijven. Het Bestuur der Alg. Tex. Midd. Vereen, doet nu stappen bij het Gemeen tebestuur, om te bevorderen, dat de win kels Zondag a.s. alle tot 8 uur geopend mogen blijven en op 5 Dec. tot een on bepaald uur. (Zie nader bericht volgend nr.) Ben muisje met een staartje Naar we.vernemen is de fietsenhande laar R., van elders, die vele Maandagen ide markt hier bezocht, vorige week we gens het kapen van verscheidene fietsen m N.Holland in het huis van bewaring te Alkmaar opgeborgen. Geen wonder, dat de plaatselijke handel wel eens een paar gulden „duurder" was dan die „handelaar". De Groote Gedachte. Deze film, welke het cooperatie-wezen tot onderwerp heeft, draait hier Vrijdag a.s. Kantongerecht - den Helder. Gisteren werden veroordeeld: C.K., den Hoorn, wegens overtreding jachtwet, f 15 of 3 dg., niet verbeurdver klaring van lichtbak en geweer. L.K., Oudeschiid, wegens overtreding ijk wet (ellestok), f 2,— of 1 dg iK. beweer- 'de de stok op zijin wagen te ihebben om honden te slaan. K.C.D., den Burg, wegens rijden zonder licht en het zingen van liedjes, aanstoo- telijk voor cle eerbaarheid, rêsp. f4 en f 15 of hechtenis. Brandje gestuit. Gistermiddag half zes ontstond door on bekende oorzaak brand in de schuur aan het Suikerwegje, tot voor kort eigendom van de lieer M.A.Langeveld, thans van de heer C.FI. de Waal. Die heer L. had er tot half vijf gewerkt, maar had niets ver dachts bespeurd. Vermoedelijk is de brand 'die door een zoon van slager Visser ontdekt werd ontstaan door vonken uit de naburige slachtplaats van de heer V. Met emmers water is het vuur, dat het riet onder de pannen 'had aangetast, be dwangen, vooral dank zij het doortastend optreden van de gemeente-voorman P. Spigt. OUDESCHILD. Sportnieuws. Zeemeeuwen 1D.E.S. 1: 40. In een vlot gespeelde wedstrijd heeft Z. ook DES stevig aan haar zegekar geknoopt. Dadelijk ontwikkelt zich een vinnige strijd, D. is liet eerst aan het woord en de Z,- achterhoede moet dadelijk ingrijpen. Ver schillende goede aanvallen aan beide zij den. wonden opgezet, echter zonder suc ces. Als na een half uur de Z-linksbuiten het leder te pakken krijgt en goed voor zet, schiet J.Bruin ineens hard in. Dit doelpunt wordt terecht wegens buitenspel geannuleerd. Het is slechts uitstel, want 5 min. later is het Hemelrijk die met een geweldig hard schot Z. de leiding geeft. 10. Direct na de rust pakt Z. goed aan en 'het D-doël beleeft benauwde o ogen blikken. Ongeveer 10 min. na de rust wordt Duinker binnen de beruchte lijnen ongeoorloofd behandeld en de scheidsr. kent terecht penalty toe. SikkeTee voltrekt het vonnis: 20. Z. speelt nu rustig ver der, doch D. geeft «ich nog geenszins ge wonnen. D. onderneemt nog gevaarlijke aanvallen maar de achterhoede is niet te passeenen. De Z-voorhoede maakt nog 2 buitenspel doelpunten en nog 2 goede door J.Bruin eii D.J.BIom, 'zoodat de stand tot 40 wordt opgevoerd. Als scheidsrechter Huising, die uitstekend leidde, einde' fluit, heeft Z weer 2 kost bare puntjes binnen. Zoo gaan we voor- loopig door, mannen. Dat is vast afge sproken. J.D.B. Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier 24 Nov.: 1727 Kg. wulken 16 ct. 25 Nov.: 1880 Kg. wulken 16 ct. 27 Nov.: 913 Kg. wuilken 16 ct. VROUWENDAG. De jaarlijkscbe Vrouwendag der S.D. VC. is, als steeds, zeer goed geslaagd. De 2e voorz., mw. Pongersv. Eelen opende en herinnerde er aan, dat dit jaar de Vrouwendag stond in het teeken van |de Vrede. Eenige vrouwen voerden daarna op het tooneelspel in 2 bedrijven ^Waarom", een pleidooi voor de erkenning van de rechten en de arbeid der vrouw, vooral in de huis industrie, voor de naaisters, etc., wier toestand nog zeer treurig is. Het werd ze^,r vlot gespeeld en oogstte veel bijval. Het woord was daarop aan mw. Bar biersSeelemeijer, uit IJmuïden, die in een vurige rede de onhoudbaarheid van de tegenwoordige kapit. chaos schilderde.. Spr. nam als uitgangspunt het slot van het tooneelstuk: Wij zjjn klein, doch het socialisme is groot. Dit is het idee, dat aan duizenden vrouwen de kracht geeft te volharden. Spr. zegt in Gouda te heb ben gesproken, waar 13 vrouwen uit een naburige plaats kwamen. Van 10 hunner was de man werkloos en ze moesten 's avonds in cle kou ey.. uur loopen om thuis te komen. Er was een vrouw bij van 70 jaar. Wat moet deze vrouwen bezie len, als ze er zooveel voor over hebben, een paar uur met gelijkgezinden samen te zijn? Onze Vrouwendagen zijn internationaal ^georiënteerd, de leuzen zijn verschillend, doch steeds bindt ons de saamhoorigheid met onze buitenlandsche makkers. In de oorlog gedachten wij de vrouwen wier mannen en zonen in de oorlog werden vernietigd, wier zonen waren opgeroepen om de kinderen van andere vrouwen te vernietigen. Thans offeren de moeders over de grens nog 'bitterder. Hun zonen worden in:snanueld in dè concentratie kampen, de mannen gemarteld en ver moord. Spr. brengt een eeresaluut aan wie bi]'de laatste verkiezingen 'de moed had den neen te zeggen tegen cle Hitler-ter- reur. We worden geslagen van alle kan ten maar dit gruwelijke offer zal het zaad doen opgroeien voor het socialisme, ster ker dan ooit te voren. De kapit. klasse heeft heel het productie-apparaat in han den. En wanneer dit kapitalisme inilli- oenen over heeft om Hitier en zijn tra wanten te steunen, dan blijkt, dat ze van die zijde geen gevaar ducht, integendeel van liet fascisme hulp verwacht, om het socialisme te vernietigen. De kanonnen- tabrikant Krupp heeft het fascisme met miljoenen gesteund in de verwachting, dat ihij ze in een oorlog met rente zal terug verdienen. Ook de Holl. kapitalisten steunen de fascisten met groote geldsommen. Doch 't bloed der mishandelden zal het zaad vor men voor het socialistisch ideaal. Wij so cialisten voelen ons een onderdeel van 'n beweging, die de wereld bewoonbaar wil maken en wij voelen, hoe groot de ver antwoordelijkheid voor ieder van ons is. Socialist zijn beteekent offers brengen. Gij, arbeiders en arb. vrouwen, zult heb ben kennis gemaakt met de kapit. knoet door 'loonsverlaging ot' -werkloosheid; de jongeren zullen zijn slagen binnenkort' misschien voelen. Wij zijn allen bezield om deze krankzinnige wereld omver te werpen. Laat ons hiertoe eendrachtig zijn. En nu alles misloopt, zegt men, dat dit onze schuld is, omdat wij hooge loonen en korte werktijden willen hebben. Mus seri, ..lie een gestudeerd man is, naar hij zegt, belooft ieder arbeid, wanneer hij aan het bewind is, net als in Duitschland, maar daar laat men in plaats van één arbeider een week er drie mannen twee dagen voor werken. Zoo vermindert men 'daar de werkloosheid. Niemand kan de werkloosheid opheffen, zonder aantasting van tiet kap. stelsel. Als alle fabrieken in Nederland op volle kracht werken en de arb. een 40-urige werkweek hebben, .blijven er altijd nog 40,000 arbeiders, die nooit werk krijgen. Millioenen arbeiders zijin thans op straat geworpen omdat de productie niet Ioonend waa^ maar liet staat vast, dat Nederland na de crisis meer millionnairs heeft dan daarvoor. In- plaats van deze lieden aan te pakken, gaat men de werkloozenondersteuiLng verlagen, 'het onderwijs verslechteren, zware indi recte belastingen invoeren. Men hoopt dat deze arbeiders tot elke prijs werk zullen verlangen, waardoor loonafbraak kan worden begonnen. Ook slecht onder wijs is het kap. van nut, want een slecht onderwezen mensch denkt niet. De suiker is onbetaalbaar, hoewel"er teveel is. En alles gebeurt onder de leuze „Voor het Vaderland". Ook de fascisten dceii dit, doch Krupp verdiende in de oorlog 7 mil jard goudmark aan oorlogstuig voor En geland en Frankrijk. De Duitsche vrou wen waren indirect de moordenaressen van hun eigen kinderen, terwijl Krupp's parool was: Geld verdienen gaat boven mijn vaderland. Ook im Holland zijn de wapenfabrieken meest in Duitsche handen. De minister wil niets tegen hen doen. Zelfs wordt bij de omzet belasting het oorlogstuig vrijge steld, waardoor de buitenlandsche kapi talisten een belangrijk douceurtje krijgen. Laat ons echter niet moedeloos worden. Uit ide felheid, waarmee we bestreden: worden, blijkt, dat men ons vreest. Bij de marine worden onze mensdien bij 'honderdtallen ontslagen. Waarom ze daar zijn? Velen zijn toch reeds op 1415-jarige leeftijd als 't ware gevraagd om te komen. De staat zou een vader en een moeder voor 'hen zijn. Ze werden ech ter getrapt en vernederd en zoo naar het socialisme gedrongen. In Duitschland is alles bezig een nieu we wereldbrand te ontwikkelen. In IJmui- den is 40 pet. der jonge mannen werk loos. Alleen met het groote doel voor ©ogen zijn we in staat vol te houden. Wij moeten samen strijden, zoo niet voor ons, dan voor de jeugd, die de sla gen van het kap. misschien nog feller zal voelen Het zal ons gaan als de bergbe klimmers, die door hun kameraden met touwen worden vastgebonden. Ze glijden uit, ze vallen soms een stuk naar beneden, doch eindelijk wordt het doel bereikt. Eens zullen ook wij of onze kinderen de top bereiken, waar wij de zon zullen zien opgaan over een wereld, waarin vrede en welvaart zullen heerschen. De rede van spreekster werd met een luid applaus beloond. Na de pauze zong mw. D. Kooij-Kuiper een 2-tal liederen, die zieer in de smaak vielen. Tot slot een blijspelletje, „De Weddenschap", waarom hartelijk werd ge lachen. Om ongeveer 11 uur keerden allen vol daan huiswaarts. DEN HOORN. Fanfare D.E.K- (Dir.: P. B. Riteco.) De beide uitvoeringen van D.E.K. kun nen weer als goed "geslaagd worden be schouwd. Zoowel Vrijdag, voor de dona teurs, als Zaterdag tegen entree, was de zaal van 't „Loodsmanswelvaren" bijna geheel bezet. Door het corps werd een zestal nummers gespeeld, en de algemeene indruk was, dat zij zeer goed voldeden. Na de pauze werd opgevoerd het too- •neelstukj-e „Nauke en Compagnon", vage- gebonderij in een bedrijf. De medespelers waren M.Witte als Nauke en S. Hin als Piefke, twee vroolijke snaken, 1. Bruijn als Knikkebeen, een ouderwetsclie dorps secretaris, Jb. Kiljan, een ouderwetsclie dorpsveldwachter en R. Bremer, een on noozele boerenjongen. Door Nauke en Piefke, die een paar vroolijke vagebon den bleken te zijn, werden Knikkebeen en Brommer geducht in 't ootje genomen en van kleedingstukken beroofd, maar 't slot was toch, dat ze ongestraft bleven. De rollen waren goed ingestudeerd. Ook werd door de lieeren M.Witte en S. Hin nog een bijdrage gegeven, getiteld „Artisten- fdoed". Deze wer'd keurig voorgëdragen. Het luid applaus bewees, dat deze voor dracht best had voldaan. Beide avonden werd met goedkeuring van "B. en W. een verloting gehouden. Vrijdagavond won de de heer H. Heerdimg een fruitmand en mej. Drijver-Brans oen taart; Zaterdag de heer P.B.Riteco een doos taartjes, de lnee- rem D. Koopman en 'J.Bakker ieder een worst en de lneer S. Doorn een groote taai-taai. Het slot van beide avonden was een gezellig bal, waarvan vooral de laat ste avond door de jongelui een druk ge- cruik is gemaakt. D.E.K. heeft zijn dona teurs en belangstellenden weer een paar gezellige avonden bezorgd en wij twijfelen niet, ot Ijjj een volgende uitvoering zal de belangstelling niet minder groot zijn. Diefstal van schapen. Ten nadeele van de heer T. Bakker, van „Spijk", zijn uit een weide in de P.H. Polder een tweetal schapen gestolen. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Ds. Plug heeft zijn beroep naar Brede- voord (G.) aangenomen. Bij'de Zondag gehouden stemming wer- |den herkozen tot leden van het kiescollege ide dames wed. Lap en wed. v.d. Kloot, de heer M.A. v. Liere en gekozen de hee- rein C. Vlaming en M. Blom. Sportnieuws. Zondag speelde SVC A tegen Texel A. AI dadelijk ontwikkelt zich een forsch, vlug gespeeld spel, met beide elftallen in de aanval. Heel spoedig weef T. een puntje te maken. Jammerlijk, maar waar, moesten enkele spelers van T. gewaar schuwd worden wegens ruwe overtredin gen. Voor de rust weet T. nogmaals te scoren. S. begint na de rust oolc wat ruwer te spelen, waardoor 'het spel niet mooier wordt. Ook van B. worden enkele spelers gewaarschuwd, doch T. gaf als gewoonlijk aanleiding. S. was ongelukkig; 100 kansen hebben ze gehad, doch het schot ontbrak. Slechts eenmaal weet S. te doelpunten, terwijl het spel van S. zeker beter en doorzichtelijker is dan dat van T. T. weet nog een puntje te maken, met 3—1 voor T. komt het einde. Jb. 'L. DE KOOG. Kerknieuws. In de gehouden stemming werd door de stemgerechtigde leden der N.H. kerk als ouderling 'herkozen de heer A. Doorn; als diaken de heer F. van Twisk en als no tabel de heer Durieux. 'Door het college van notabelen werd als kerkvoogd herko zen de heer N. Kikkert. HET NOORDEN. Aangespoeld. Van Hertha Menz, die verblijf houdt in ihet Duitsche Kinderherstellingsoord op Vlieland, spoelde Zaterdag aan de Ioswa'l wal een flesch met een briefje aan, te water geworpen 20 Nov. 1.1. OOST. IJsclub Oost. Donderdag vergaderde IJsclub Oost al hier in de o.l. school. Voorz. H.Steigstra kon 50 leden 'hartelijk welkom heeten. Na lezing der notulen door secr. F. v. Houte, welke onder dankzegging weiden goedge keurd, volgde rekening en verantwoording

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6