(tooré (trom TEXELSCHE COURANT Jantje's St. Nicola as. DERDE BLAD. Texelsobe Berichten Zaterdag 2 December 1933. Maskers van vijf cent af. Verstrekking" van verduurzaamd vleesch. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat in gaande met de week van 4 tm. 10 Decem ber a.s. tegen f 0,35 per Kg. verduur zaamd vleesch in blik verkrijgbaar zaï worden gesteld op bons voor hen, die daarvoor in aanmerking zullen worden gebracht. Zij, die op grond van hun ongunstige fimancieele omstandigheden meenen voor deze goedkoope vleeschverstrekking in aanmerking te komen, kunnen zich daar voor opgeven bij de Sub-comité's van het plaatselijk Crisiscomité. De subcomité's zullen daarvoor zittiiig houden te: Den Burg: ten Raadhuize op Maandag 4 December as., des namiddags van 8 tot 9 uur. De Cocksdorp: in de od. school, 1 op Maandag 4 December a.s., des namiddags van 7Vs tot 81/2 uur. Midden-Eieriand in de o.l. school, op Maandag 4 December a.s., des namiddags van 8 tot 9 uur. De Koog, in de o.l. school, op Maandag 4 Deoember, a.s., des namiddags van 8 tot 9 uur. 'Oosterend, in de o. school, op Maan dag 4 December a.s., des namiddags van 8 tot 9 uur. Oudeschild: in de o.l. school, op Maan dag 4 December a.s., des namiddags van 8 tot 9 uur. De Waal, in de od. school, op Maandag 4 December a.s., des namiddags van 8 tot 9 uur. Zij, die in werkverschaffing werken, be hoeven zich niet aan te melden. Aan de comité's zal moeten worden op gegeven de grootte van het gezin en hei nauwkeurig adres (ook huisnummer). Texel, 1 December 1933. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Uit ons Zondagsblad. Ons Zondagsblad van deze week is een echt St. Nicolaasnummer. Een keurcollectie foto's bevat het uit binnen- en buitenland. Bovendien veel interessante lectuur, voor jong en oud, ook voor de dames. Het bevat 'een feuilleton (met korte in houd van wat reeds verscheen), twee com plete verhalen, ook een vertelling voor de jeugd en een populair wetenschappefijk artikel over De eetlust van roofdieren. Alles aantrekkelijk geïllustreerd. Ook de pagina's Mode en Humor. Prijs 50 ct. per 13 nrs. (Buiten den Burg 70 ct.) 0|ns Zondagsblad is voor deze prijs het fraaiste weekblad, dat er in ons land verschijnt. Zijt ge reeds abonnee? Goed afgeloopen. Donderdagmiddag kwam op de Steenen plaats de heer W. met zijn motordriewie ler in botsing met een motorfiets, be stuurd door de beer K. Beiden kwamen er gelukkig ongedeerd af. Het motorrijwiel werd licht beschadigd St. Nicolaas-gesdhenken. De tentoonstelling van St. Nicolaasge- schenken, in de vrije tijd vervaardigd 'door de leerlingen van de o.l. school onder leiding van 'het onderwijzend personeel, belooft zeer aantrekkelijk en dus een suc ces te worden. Wat we gisteren van he't uit te stallen materiaal hebben gezien,, is bezichtiging ten volle waard en getuigt van de lust, welke de vaardige werkers (sters) moet hebben bezield. Er is ge zaagd, geteekend, gekleurd, geplakt, ge breid, genaaid, gehaakt en de resultaten overtreffen de stoutste verwachtingen, niet alleen door hel vele, maar vooral ook door het goede. We hebben pijpenrekjes gezien, portretlijstjes, een lepeldoosje, 'n sleutelrel^e, een wandlampje; schilden voor een scheurkalender, aardige ge bruiksvoorwerpen, maar ook speelgoed van allerlei slag. De meisjes hebben zich speciaal op vrouwelijke handwerken toe gelegd. Mogen we een opsommuig geven? We zagen heeT veel "kussens, "kleedjes, schortjes, nachtzakken, tafelkleeden^ das sen, truien, tasschen, boekomslagen, ont- bijtiakems, buffetloopers, slabbetjes, hand doekrekje en zeker nog wel meer. We hebben alle waardeering voor dit mooie en nuttige werk, dat de jeugd zooveel uren prettig heeft bezig gehouden niet al leen, maar dat de kinderen zoo groote voldoening zal schenken tevens. Want geen geschenk heeft grooter waarde dan - dat, hetwelk men zelf met zooveel genoe gen uitgedacht en vervaardigd heeft. Dat een passend geschenk niet altoos duur be hoeft 'te zijn leert ons deze tentoonstel-, ling, Welke we gaarne een druk bezoek toewenschen. (Zie adv.) De toegang is vrij. ALLERLEI. Volgende week wordt hier een aanvang gemaakt met de verkrijgbaarstelling van verduurzaamd vleesch. (Zie publicatie) De St.-Nic.-tentoonstelling in de o.l. school alhier zal Zondag geopend zijn van drie tot NEGEN uur 11.m. (aanvulling van 'de adv.) De U.D.l.-avond heeft voor Texels Cri sis-Comité f 196,82 opgebracht. Een prachtige kasversterking. DE GROOTE GE*DACHTE was de ti tel van de film, welke gisteravond in Tex. Biosc. Theater voor leden van de H.M., van Landbouw werd vertoond. De be langstelling was vrij groot. Hier komen we in voijjend nr. op terug. IEDER ABONNEE RAADT MEE. Voor de oplossing onzer beide vorige puzzles werden eenige St. Nicolaas-surpri- ses uitgeloofd. Wie daarvoor in aanmer king 'komen, zal 5 Dec. wel blijken. De namen publiceeren we in het volgend nr. Een nieuwe puzzle volgt hier. Wij stellen de vraag: 'Wat vraagt ge van uw winkelier? Hier staat het antwoord, maar de letters zijn zoo door elkaar geraakt, dat het niet gemakkelijk is er achter te komen. Maar hierom is het ook juist begonnen. Toch ligt het antwoord zeer voor de !hand. Het ligt in een zinnetje van vijf woorden van Nederlandsch fabrikaat. Hier 'zijn uw bouwsteenen: AA EEEE II OOG DD GGG WW V RR LN. De oplossing verwachten wij voor Don derdag a.s. Ieder abonnee dingt mee. OOSTEREND. Nied. Middennachtzending. Woensdagavond sprak alhier voor bo vengenoemde vereen, de heer Hartenüorf, uit Haarlem. Ds. Van der Leer opent de vergadering door te laten zingen Ps. 27:5. Gelezen wordt een gedeelte van Spreuken 7 en S en dan gaat spr. voor in gebed. Ds. heet de aanwezigen harte lijk welkom en zet het doel van deze sa menkomst uiteen. Het gaat over een ver- eenlging, die haar sporen in ons land heeft verdiend. Het vorige jaar verscheen needs haar 44ste jaarverslag. Wanneer we denken, dat het werk dezer vereen, interessant is,, zullen wij moeten worden teleurgesteld. Dr. Pierson schreef reeds jaren teru£ een boekje over het werk der middennacntzending en gat het de titel „De zonde is niet interessant". Bij het 40-jarig bestaan gaf de Vereen. een boekje uit, „Met zegen bekroond". Maar al wordt de arbeid met zegen bekroond, deze arbeid blijft noodig, al neemt de zonde nu weer andere vormen aan dan 40 jaren geleden. De zonde gaat voort en het geneesmiddel hiertegen is het evangelie. Dan ver'kijg't de heer Harten dort het woord. Hij begint met zijn dank uit te spreken aan de kerkeraad voor het wel willend afstaan van het gebouw. Spr. schil dert in enkele trekken de toestand óp ze delijk gebied in de 19e eeuw. 'Toen in 1S88 de Ned. Middemachtzending haar strijd begon, was er reeds van vele kanten op aangedrongen. In 1854 heeft Otto Hel dring reeds tegen de toen bestaande toe standen op dit gebied getuigd. Hij noemde het van onze overheid een schande, dat hiertegen niet meer werd opgetreden. Arnhem was in die dagen een centrum van internationale vrouwenhandel. Het werk der Middernachtzending ontving van -de Overheid in het begin niet de minste steun. Zelfs kwamen militairen voor 'n bordeel in Arnhem op. Zij stelden de bordeelhouder veih'g. Toen de kapitein zich aan dezijde der Middernachtzending stelde, werd het Teven hem zoo moeuijk gemaakt, da't hij korte tijd hierna zijn ontslag als kapitein moest aanvragen. Spr. toont duidelijk de toestand der on gehuwde vrouw aan zooals die was voor in 1905 'de kinderwet tot stand kwam. Meerdere malen werden de kinderen, 'in deze toestand jgeboren, gebruikt om op meedoogenlooze wijze't medelijden van 't publiek öp te wékken en 'in klinkende munt om te zetten. In 1911 kwam de erfelijk- heidswet tot stand en werd het houden vaneen bordeel strafbaar .gesteld. Hoewel ina de wetten van 1905 en 1911 veel was verbeterd, was de strijd echter nog niet beëindigd. Door deze maatregelen werd het hart niet veranderd. Hiervan zijn wij allen overtuigd, aldus spr. Ook nu nog doet de M.N. in de oentra van de groote steden nuttig werk. Dat dit werk met zege wordt bekroond, stemt dankbaar wie dit werk verrichten. Meermalen mocht spreker hiervan het bewijs ontvangen, wanneer hij jaren later een woord of een brief vol dank mocht ontvangen, van een jonge iman,_ 'die te elfder ure door hem van het pad des verderfs was afgeleid. Het is door spr. vele malen niet te begrijpen, welke ouders het moeten zijn, die hun kin deren als bakvischjes van 16 en 17 jaar de sleutel meegevejn en dan tot in de ochtend tot 4 of 5 uur buiten laten ver blijven. De gevolgen hiervan schudden de ouders nog wel eens wakker. Maar merk waardig, aldus spr., dat door mij op mijn nachtelijke tocht nooit door een ouder is gevraagd: „Heeft u mijn kind gezien?" Eenmaal in de mobilisatie werd mij op zoo'n tocht gevraagd naar een geit, die wegge 10open was. Blijkbaar hecht men aan dergelijke voorwerpen meer waarde dan aan het welzijn van zijn kind. Verder wijst spr. op de verderfelijke lectuur, die kinderen wel eens wordt geboden. Niet alleen de verkeerde lectuur, welke van overzee ons wordt geboden (Mr. Lindsev, Amerikaansche kinderrechter), doch ook een boek van de Wibauts, hetwelk ver derfelijke praktijken verkondigt in „Wor dend Huwelijk". Hierin wordt het proef- huwelijk toegestaan. Wanneer na eoriige tijd in het huwelijk te zijn verbonden de main zich bij zijn vrouw niet meer thuis- gevoelt, mag hij gerust andere liefdesbe trekkingen aanknoopen, zonder dat z'n wettige vrouw zich dit behoeft aan te trek- Zij moet hier geestelijk boven verheven zijn We maken, aldus spr., wel feën crisis door in maatschappelijk opzicht, d.och ook op sexueel gebied kunnen we spreken van een crisis. De ouders zullen zich echter moeten wapenen tegen deze practijken en hebben toe te zien, welke lectuur hun kinderen onder de oogen krijgen. Het werk der M.N. maakt ook een moeilijke tijd door, aldus spr. Hij ziet gemeente- en rijkssubsidie verminde ren. Daarom wendt de M.N. zich tot de geheele natie, in de eerste plaats totChr. Nederland 0111 haar werk te steunen. Spr. deelt mede, dat aan het einde van deze vergadering gelegenheid zal zijn om zich op te geven als lid en om een gave te offeren bij de deur. Spr. dankt verder og de aanwezigen voor de belangstelling en laat tot slot zingen Ps. 89:7 en gaat voor in gebed. De rede, welke op vlotte wijze weid uitgesproken, werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. De belangstelling was edhter maar matig. D. OOST. IJsclub Oost. Donderdag vergaderde wederom I Jsclub Oost. Voorz. H. Steigstra heet de aanwe zigen hartelijk welkom en spreekt zijn voldoening uit over d'e groote opkomst. Secretaris Van Houte leest de notulen en vervolgens deelt de voorz. mee, dat een onderzoek is ingesteld naar de vlakte bii Oosterend, welke in de vorige verga dering werd aangewezen als geschikt voor een goede baan. Het onderzoek is gedaan door P. Burger, baancommissaris, Van Houte. secretaris, Steigstra, voorz. van de IJsclub. Er was een vlakte van 150 bij 50 M., 30 cM. boven waterpeil van de tocht. Om dit terrein voor volpompen in orde te bmeingen, moest er 250 M. kaai van 70 cM. breed en 30 cM. hoog aange legd worden, waarvoor 112'/2 kub. M. grond noodig was plus arbeiders. Dan moest er 2500 kub. M. water verplaatst worden om 33 cM. op het land te Icrjjgen., Dit was volgens voorz. wel noodig, daar hij verwacht, dat het land wel zeer lek zaï zijn. Het water zakt naar tocht en molensloot (verval van 60 cM.). De kosten komen op f200 minstens, waar door de kas geheel uitgeput zou raken. Hoewel het de voorz. zeer speet, daar hij persoonlijk sterk voor baanverbetering is, deelt hij mede, dat het bestuur "het niet gewenscht acht, hieraan te beginnen.. Verder wordt meegedeeld, dat wanneer er over gestemd wordt, er wel degelijk rekening mee moet worden gehouden, dat de kas finaal leeg raakt zonder waar borg van ijs. Het bestuur oordeelt het niet wenscbelijk de contribute 3 a 4 maal te verdubbelen. De meeste leden zijn het met het bestuur eens, maar enkelen mee nen dat de begroo'ting te hoog Ts. Nile- mand weet hierin echter verlaging te Bren gen. Er zijn er ook, die verwachten^ dat de kosten der begrooting heel best te bo ven Kunnen gaan. Het voorstel om tot stemming over te gaan, komt dus niet. Wel wordt gevraagd of 'het bestuur dan geen goedkooper weg weet om 'tot ver betering te leiden, b.v. op het Noordka- naai. 'Voorz. deelt mede dat de vereen, het recht heeft op het ijs van het Noord-; kanaal,'doch dat deze vfakte vorig seizoen nog mineer was dan de Putten. Thans is het water daar echter wel beter daar het als boezem gebruikt wordt. Het bestuur is 'bereid hieraan alle zorg en aandacht te besteden en te beproeven of daar dan een baan aangelegd kan worden. Voorz. sluit de vergadering met de wensch, dat het Noordkanaal een prach- baan zal opleveren. Er waren 64 leden aanwezig, terwijl tijdens de vergadering het 200e lid werd ingeschreven. S. DE COCKSDORP. De N.O. kust van TexeJ. Aan de Telegraaf ontLeenen we het vol gende in verband met de vragen, wefke de heer "Van Nuland aan Ged. Staten stelde wegens de bedreiging door de zee van Texels N.O. kust. Het is niet de eerste maal, dat derge lijke vragen door het college zijn ontvan gen. De feiten moesten worden erkend, maar Ingrijpen was steeds zeer bezwaarlijk Gedeputeerden hebben zich bij de beant woording steeds op het standpunt ge plaatst v'an de econoom: 'hoe staat het met de baten ten opzichte van de lasten, weike eventueel voor rekening van de provincie komenm.a.w. zijn de groote kosten, die noodzakelijkerwijs bij een at- 't Vorig jaar had kleine Jantje heel green Sinterklaas gehad, omdat moeder, toen ze ziek werd, niet kon zorgen voor d'r schat, 't Kereltje had best begrej>on, dat er iets gebeuren ging, want hij woon de bij de buren als een kleine vreemdeling Vader had zijn bezigheden; die was haast geen uurtje thuis, 's Avonds kwam hij als een tobber, moe en afgewerkt) naar huis. Die was heelemaal vergeten Jantje's feest, zoo groot en blij. Toen-ie het vader durfde zeggen, toen was Sinter klaas voorbij. Dit jaar zou het beter worden, had de buurvrouw hem gezegd; Jantje kreeg '11 tweede moeder, dan kwam alles weer te recht. Maar het ventje zei verlegen: „Als ze zich maar niet vergist!" Omdat toch je eigen moeder alles van je speelgoed wist. Maar die goede tweede moeder snuffel de soms in de kast en ze hield zijn kleine handje vaak precies als moeder vast. Hij mocht ook gaan winkels kijken; in de schemer aan haar schoot zeggen, wat-ie graag wou hebben, en wat vond hij zich dan groot! En zoowaar, op 5 December kreeg hij het mooiste wat-ie dacht, wat-ie haast niet durfde vragen E11 maar nauwelijks had verwacht. Zoekend sloeg hij bei z'11 ar men 0111 een blozend vrouwtje heen. „Moeder"! riep hij zachtjes juichend,want hij was niet meer alleen! Vader stond er bij te kijken, blij ver wonderd, van terzij, vol van diep ontroer de aandacht, kwam hij langzaam nader bij. Met iets teeders in zijn oogen voerde hij ze hand in hand, naar een groote, stille toto, aan de lichte kamerwand. ASKERS VAN VIJF CENT AF. ASKERS VAN VIJF CENT AF. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. MIMI Recepten. PEPFRMOPPEN. Hoe moeder ze maakte? Zij begon met vijf eierdooiers en een halt pond suiker geduldig door elkaar te roeren. Toen dit een mooie, gladde massa was geworden, roerde ze er een hall pond bloem, een theelepeltje ge malen kaneel en een half theelepeltje ge raspte nootmuscaat door, waarna ze dit al bes flink kneedde. Van het aldus verkre gen deeg maakte ze kléine balletjes, die, van onderen platgedrukt, op een beboterd bakblik kwamen te liggen 0111 daarna in een matig warme over lichtbruin te bak ken. SPECULAASJES. Vermeng hiervoor'n halt pond tarwebloem met een theelepel bakpoeder en zeef dit. Zeet eveneens een ons basterdsuiker. Roer een ons boter tot room, vermeng ze met een ei en de suiker. Voeg er twee theelepels gemalen kaneel, een theelepel magelgruis en een halve theelepel geraspte nootmuscaat bij en roer alles tot de massa dik en schui- nrg is. Meng er dan de bloem door, kneed het deeg met stevige handen flink door, rol het uit tot een schijf ter dikte van een rijksdaalder en snijd of steek er langwerpige dan wel ronde stukjes van. Wie houten ot 'blikken speculaasvorman bezit, vult deze met het deeg door lapjes ervan stevig in de vormen te drukken. Garneer de koekjes met halve of heele •amandelen en bak ze in een matig wanne oven gaar en lichtbruin. afdoen 'e verbetering zouden moeten wor den gemaakt, wel verantwoord? Van betrouwbare zijde vernemen wij (Telegraaf) thans, dat Ged., bij de beant woording van de vragen van de heer Van Nuland, hetzelfde motiet zullen voorop stellen. De financieele pos'itie van de provincie, waarbij bezuiniging op de uit gaven-, volgens Gedeputeerden, eerste eisch 's, maakt een dergelijke houding nood zakelijk. OUDESCHILD Goed afgeloopen- Woensdagmiddag zaten Henk Schagen en Cor Boekei óp de boom van een drie- wielde kar,, beladen met mest en bestuurd door de heer J.K. Bij het afgaan van de z.g. Overtoom kreeg 3e wagen wal meer vaart en viel de jeugdige S. van de boom, zijn vriendje in de val meetrekkend. De laatste kwam er met een lichte wond aan de hand af, doch Henk Schagen kreeg het wiel over jhie. lichaam. De ijlings ge roepen geneesheer constateerde, dat geen edele deelen gekwetst waren, doch het zaï verscheidene Jagen duren voor de »naan weer fiersteóf ïs. Het fs een won der, dat het zoo goed is afgeloopen. Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 28 Nov.: 1802 Kg. wulken 15V216 ct. 29 Nov.: 2028 Kg. wulken 15.'/s16 ct. 30 Nov.: 1351 Kg. wulken 16 ct.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 9