11MOL ■t# UW3 hulJ Schrale lippen bij de neus genomen en 'financieel bena deeld werd. rDoor stichting eener coop, aankoopvereen. 'heeft 'hij getracht hieraan aan einde te maken. Als bondgenoot trad spoedig de Coop. Boerenleenbank op, van welke de Duitsche Raiffaisen als de grondlegger met eere mag worden ge noemd. Toen de behoefte aan centralisatie zich deed gevoelen, werd besloten tot stichting van 'het Centraal Bureau te Rotterdam, waartoe het Kon. Ned. Landbouwcomité |het «(initiatief nam (1899). Dit Bureau inam in weinig jaren snél toe in groei en bloei en vervult thans een zeer belangrijke plaats. Het feit, dat de leden eener co- operatie garant moeten zijn voor eventu- eele stroppen, wordt weieens als bezwaar daartegen aangevoerd. Toch zijn stroppen als regel toe te schrijven aan de licht vaardige 'handelwijze van het Coq;^.-be stuur, aan een onoordeelkundige boek houding, enz. Wanneer deze zaken 'tip-top iin orde zijn, dan is er, uij geregeld en nauwgezette controle, geen wolkje aan de lucht. Plm. 500 plaatselijke aankoop-vereen, zijn nu aangesloten by het Centraal Bu reau, dat in het groot inkoopt, en som mige artikelen zelt importeert. Van wat coöperatief in ons land wordt ingekocht, geven deze cijfers van hetC.B. en de vier R.K. Inkooo-Organisaties eenig denkbeeld. Van de in 1930—1931 in ons land ver bruikte chili werd 54 pet. gemeenschappe lijk aangekocht, van de zwavelzure am moniak 49 pet., van de kalk-salp. 48 pet., van de Leuna-salp. 71 pet. Door elkaar meer dan de helft. Vooral in deze tijd, aldus spr., is samenwerking bij de aan koop zeer voordeelig. Wanneer de handel prijzen noteert, beneden welke men door coöperatie niet verwacht te kunnen ko men, bedenke men, dat deze prijzen zoo laag niet kunnen blijven. Men wil er de coöperatie door tegenhouden, maar dat zal niet gaan. Immers zou de toestand er voor de boer veel slechter op wor den, wanneer hij zijn aankoop-vereen, zou moeten missen. Spr. besluit met de wemsch, dat deze propaganda voor „De Groote Gedachte", 'de cooperatie-idee het gewensohte resul taat zou hebben. Hierna werd de film vertoond, welke uit zes deelen bestond en in menig op zicht zeer interessant mag worden ge noemd (kolenmijnen Z.-Limburg, lossen en laden van schepen met moderne hulp middelen, enz.) De heer Bos, welke het projectie-apparaat bediende, sprak een toelichtend woord. Met dank aan de heeren Kleynhout en Bos besloot tegen elf uur de voorz. deze film-avond. SPORTNIEUWS. Uitslagen 4e kl. A afd. 1: AlkmaarAndijk 13; Alkm. Boys Sucoes 1—1; Vrone—Schagen 1—3; DTS Texel 1-12. De stand is nu: 4e kl. A afd. 1 K.N.V.B. ges Alkm. Boys 10 Succes Uitgeest Andijk Texel Schagen D.T.S Alkmaar Vrone Texel 1 flieeft met 3 invallers een mooie overwinning behaald. Onder leiding van een prima scheidsrechter speelt T. eerst met 'de wind in de rug, waardoor T. het meest aanvallend is. Over alle linie's wordt uitstekend en hard gewerkt. Slechts eenmaal wordt voor de rust dit werken met een doelpunt van Kees (kopbal) be loond. Na de hervatting speelt T. met een versterkte half linie. Van de aftrap gaat de bal van de midvoor naar Gom. Deze speelt terug naar de spil, die doorgeeft naar Maarten, staande op de rechter-' vleugel. Deze zet voor ©n Anton doel punt. Dit is een fraai doelpunt, omdat geen der tegenpartij in de gelegenheid komt om de bal aan te raken. T. ver dedigt prachtig, nu D„ gesteund door de krachtige wind, meer aanvallend wordt De tactiek om de halflinie te versterken blijkt de goede te zijn. T. valt veel tal rijker aan dan D. De tijd verstrijkt meer en meer. Even voor het einde krügt D. een penalty te nemen, die benut wordt 21. Met deze stand komt het einde. T, heeft verdiend gewonnen. Wanneer we opmerken, dat ondanks de felle koude en de lange busreis, ondanks de invallers, toch werd gewonnen, zal ieder met ons dit een prachtprestatienoe men. Jullie hebt inderdaad voor een pret tfge St. Nico'Iaasverrassing gezorgd. Bravo mannen! HET RIJKSDAG-GEBOUW. Het gebouw te Berlijn, waaraan de inaam van Marinus van der Lubbe en an deren zjeker nog lang verbonden zal blij ven, wordt geducht onder handen geno men. De werkzaamheden aan de totaal vernielde koepel, vorderen naar vvensch. ITALIE's KONINGIN. De Koningin van Italië bracht een be zoek aan het groote sanatorium voor t.b.c.-patiëntjes te Fara Sabina. Ben der meisjes biedt bloemen aan. wmm MET EEN LICHTJE. Ideaal wordt dit scheerapparaat ge noemd. Het is uitgerust met een electr. gloeilampje, dat het gelaat op doelmatige wijze belicht. N V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui- 0 ten door een electrische raamver- 0 warmer. 0 Texel 3 is niet uit geweest. De onge regelde bootdieust zal deze jongens wel welkom geweest zijn. Het ZVS-elftal kon ook al niet opko men, omdat de boot van 12,20 niet kon vertrekken. Dit blijft dus in petto. Mocht het weer veranderen, dan gaat deze wed strijd a.s. Zondag door. De adsp. wedstrijd ging niet door. De adsp. comm. en comp. leider zullen eerst nog vergaderen moeten, ten einde de bomdsmededeeling te bespreken. Onze vriend J. van Reenen, die thans de ZVS te den Helder bezoekt, heeft zich weer voor Texel beschikbaar gesteld. Dit is zeker een aanwinst. Zondag a.s. wordt in het Stadion te Amsterdam gespeeld de Iinterlandvoetbal- wedstrijd Nederland-Oostenrijk. De heer Hollander zal een verslag geven voor de radio. D.D. Officieel veillngsberldht der Coop. P.T.V. „Texel". De doorsneeprijs der eieren was Maan dag 20 tot 30 ct. per honderd lager. Het gebruik is zeer gering en de uitvoer van. weinig of geen beteekenis. Indien de vorst aanhoudt, zullen de prijzen wel weer op- loopen. De aanvoer nam in de afgeloopen week met plm. 1000 stuks toe. DE COCKSDORP. GOED GESLAAGDE AVOND VAN CRESCENDO. Zaterdagavond gat het Gemengd Zang koor „Crescen-ao" uit Midden-Eierland onder leiding van de heer Plomp een uit voering in hotel De Hoop. Toen we de zaal klokke 8 binnentraden, was deze reeds tot in alle hoeken gevuld. Over ge brek aan belangstelling had het gezel schap dus niet te klagen. Een oud school liedje zegt: „Was muziek en zang er niet, 't 'leven had geen waarde". Het moge dan ietwat overdreven zijn uitgedrukt, de waarde van het leven afhankelijk te stel len van muziek en zang, een 'ïeit is het, dat de edele zangkunst een groote aan trekkingskracht uitoefent op zeer veel menschen. Getuige ook thans weer de groote opkomst. Nadat de voorzitter van Crescendo, de heer M.Bakker, een kort woord van welkom had gesproken, werd met de uitvoering van het rijke program ma van niet minder dan zestien zangnum mers ©en aanvang gemaakt. We wagen het niet critiek uit te oefenen op Hietgeen hier ten gehoore werd ge bracht, om de eenvoudige reden, dat we ons op dit terrein een leek gevoelen, doch indien we het daverend applaus na elk nummer of liever nog de ademlooze stilte, waaronder de overvolle zaal de verschillende zangnummers beluisterde, als maatstaf mogen nemen, dan kunnen, we zeggen, dat het succes zeer groot was en dat de leden van Crescendo en 'hun directeur met voldoening op deze avond mogen terugzien. Nadat een 7-tal liederen was gezongen werd ter afwisseling de film „Harold Lloyd" vertoond. Al 'leek liet er aanvankelijk veel op, dat deze filmvoorstelling tot een schimmen spel zou verworden, vanwege de ondui delijkheid der beelden, gelukkig bleek dit slechts 'het gevolg te zijn van een besla gen lens. Alles kwam keurig tot zijn recht en hartelijk werd er gelachen om de 'talrijke avonturen, die de „held" van het witte doek beleefde. Na de pauze volgde weer een '9-tal zangnummers 'en daarna werd' een schim menspel vertoond, naar de bewerking ven de 'heer Oele, getiteld: Hallo, hier Texels journaal!" Het was een schim- menvertooning in 6 tafereelen. Het le tafereel stelde voor de aankomst van veel vreemdelingen per Texelsche boot, welke gebeurtenis werd aangekondigd door het zingen van de eerste regels van 'het bekende Sinterklaasliedje: „Zie ginds komt de stoomboot" en dan met ©en 'kleine variatie, „vol vreemdelingen .aan". Daarna zag men talrijke vreemde lingen van allerlei slag op het witte doek passeeren. allen vol bewondering wegens de groote na'iuurrijkdom van ons eiland. Toen verschenen de V.V.V.'s van de .Koog en de Cocksdorp op 't appèl. Beide veneenigingen 'beijverden zich het vreem delingenverkeer zoowel mogelijk te be vorderen. Alleen waren ze het niet eens over de vraag, waarheen de gasten zich. zouden begeven. Een kampeerder, een zg, „holbewoner" belast en beladen met de noodige kampeefbenoodigdheden werd ongemoeid gelaten, als zijnde ©en kikker, waarvan geen veeren waren te plukken. Hierna verscheen een deftig uitziend heer met valies. De beide vertegenwoordigers ■der V.V.V.'s vielen op hem aan, als hom den op een kluifje. Ze prezen als om strijd de schoonheid van hun omgeving. De een wilde hem in de Koog hebben met haar prachtig strand en fraaie dennen; de andere beval hem de Cocksdorp aan. de parel van het Noorden, met zijn vogel rijkdom, schoome vergezichten en robben. Meedoogenloos werd de arme man heen en weer getrokken tot hem de kleeren van het lijf werden gescheurd. Het derde tafereel stelde voor de inbraak in het badpaviljoen met de arrestatie der daders. Bij het vierde tafereel verschenen een paar oude dames op het doek, die met ware speurdersblikken in de verte tuur den en iets schenen te ontdekken, dat hun bijna het bloed in de aderen deed ver stijven. Zagen hun kuische oogen daar niet ©enige dochteren Eva's in bijna Eva's costuum langs de straat wandelen? Vlug de •politie gewaarschuwd, die de zondares sen, 'omgeven door een scherm en met "afgewenden hoofde wegleidden naar een fame oorcten. riet vijlde tafereel bracht de verdeeling van het „schapenpotje", waarbij danig woerd geplukhaard. Het slot tafereel stelde voor de opheffing van de 0 0 N.V. T. E. M. 0 Verdrijf de ergste kou in uw 0 0 slaapkamer met een Straalkachel. 0 Geen onaangename lucht, walm 0 en vocht. 0 *0«.®$2^0+0 0+0*0*040* Zeevaartschool, die veel gebroken harten veroorzaakte en Texel een overcompleet aan dames bezorgde. 'Saneeringsinaatrege- len werden echter overwogen en uitge voerd, waarbij het teveel eenvoudig, even als bij de bollenteelt, werd weggevoerd, niet echter, dan na hevig bezet van de be- be trekkenen. Een daverend applaus bewees, dat deze aardige geestige tafereeltjes zeer in de smaak waren gevallen. Kerknieuws. Tot notabelen zijn Zondag j.l. alhier herkozen de heeren F. Kikkert en R. Da- lenberg en gekozen tot notabel (vacatune- H. Buijsmam) de heer J. Boon Az. DE WAAL. Kerknieuws. Bij de stemming voor ouderling en di aken der N.H. gemeente alhier werd de aftredende ouderling, de heer 'C.Dekker herkozen, die aannam. Voor diaken werd gekozen de heer P. Boon, die zijn benoe ming 8 dagen in beraad wilde houden. D© op heden nog in functie zijnde diaken de heer D. Bruin Cz., wenscht niet meer in aanmerking te komen wegens hooge ouderdom. Op 1 Jan. a.s. zou het 42jaar geleden zijn, dat liij als diaken in functie trad. In deze functie heeft hij zich door zijn ijver en plichtsbetrachting onderschei den. Het scheiden valt hem moeilijk, doch thans acht hij de tijd gekomen, om een jonge kracht zijn plaats te doen in nemen. DE KOOG. Sdhoolnieuws. Vertrek vatn de heer Zaai Wegens benoeming aan de Ulo school te Zandvoort, zal de heer C. Zaal, hoofd der school alhier, binnenkort de Koog verlaten. Vier jaar is de heer Zaal hier schoolhoofd geweest, gedurende welke tijd hij zich heeft doen kennen als een goed leermeester en vriend der schooljeugd, welker ontwikkeling hem zeer ter harte ging. Dat het de heer Zaal en zijn echt genoot© goed moge gaan in hun nieuwe woonplaats, in ongetwijfeld veler wensch. OOSTEREND. Zanguitvoering. De Chr. Zangvereeniging „Harmonie", van Den Hoorn, onder leidrng van de heer S de Waard, gaf hier Zaterdag een uit voering in de Ned. Herv. kerk. Het koude weer oefende deze avond zeker niet wei nig invloed uit op de belangstelling voor deze uitvoering. ToCh waren er een zeven tig bezoekers. Ds. Van Petegem opent als voorz. der vereeniging door te 'laten zingen Ps. 89:1 en 7. Gelezen wordt Ps. 150 en vervol-i gens gaat Ds. voor in gebed en heet hij allen hartelijk welkom. Onder leiding van de heer De Waard wordt dan ©en rijk "gevarieerd programma uitgevoerd. Nadat een drietal nummers op verdienstelijke wijze is gezongen, geeft de heer Ijbema ter afwisseling ©en 2-tal soli op het orgel. Velen zullen met be wondering en bekoring hebben geluisterd naar de zang en het orgelspel alsmede naar de soli van de heer Bouwsma (bugel). Als mooiste zangnummers verdienen ver melding Stille Nacht en Middernaoht en als soli voor orgel en bugel Fantasie Kerstliederen, Neem dan mijn handen en Herinnering. Jammer, dat om technische redenen een nummer moest verwallen. Deze uitvoering mag goed geslaagd hee- ten. Ds. Van Petegem 'Dracht allen dank, waarna hij voorging in dankgebed. Door de aanwezigen werd nog staande gezon gen ,,'k Wil U, o God, mijn dank be talen". "D. OUDESCHILD. Negentig jaren. Door verkeetde plaatsing van twee re gels kwam het slot van het rijm van Fr. M.—K., opgenomen in vorig nummer niet tot zijn recht. We herhalen het daarom: Ban grijsaard woont er aan de kust van Texel De oudste man en nochtans van een moed, Die 'hem zij 't krachteloos van lijf en leden Zijn nageslacht met woorden steunen doet. De dagen vliegen voort als vlugge meeuwen, Stil zoekt de rappe tijd zich baan en buit... Leef, goede grijsaard, aan de rand van Texel, Uw eigen eeuw voor ons ten volle uit. Fr. M.-1K. Amsterdam, 1933. Ge begrijpt, dat het de heer J. Kuijper Gz., die Maandag zijn 90e verjaardag vierde, als oudste mannelijke inwoner on zer gemeente nog wel, aan vele en 'har telijke bewijzen van belangstelling niet heeft ontbroken. Niet alleen van Oudeschilders, doch ook van buiten kwamen talrijke gelukwenschen Aan geschenken heeft het de jarige niet ontbroken. Véle taarten, sigaren en bloe men waren de stoffelijke blijken van vriendschap en genegenheid. Kuijper is nog zeer kras. De laatste dagen bleet hij wegens de koude thuis, maar anders maakt hij elke dag zijn wandelingetje naar de haven, naar de Vischafslag. Hij is zoo 30° 60d Bij Apo+h.en Drogisten gesp. gew. gel. verl. P- p.v.' p.t 10 8 1 1 17 39 13 10 6 2 2 14 36 13 9 5 2 2 12 21 14 10 5 1 4 11 23 26 10 4 1 5 9 15 19 10 4 1 5 9 20 28 10 3 2 5 8 18 25 9 3 0 6 6 18 19 10 1 0 9 2 13 46 ï»- O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2