j&jÈSL TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Uw advertentie St. NicoSaasviering. ALS ER 2JS L5GÏ. Texelsdie Berichten PÜZZLE-ÖSTSLAG, DAT Wil WAT ZEGGEN. Gemengd NÊeuws Woensdag 6 December 1333. op TeXi-l huis aan huis gelezen Nederland is het eenige land, waar die i'eestdag van de populaire Spaansclie -hei lige zóo door jong en oud wordt gevierd. In heel veel andere landen doet het z.g. Kerstmannetje zijn werk. In Engeland wordt het mannetje „Santa Claus" genoemd, wat natuurlijk op ver wantschap met „Sint Nicolaas" duidt. In Frankrijk vertelde men vroeger aan de kleine kindertjes, dat „le petit Jesus" (de kleine Jesus) zeil de geschenken mee bracht. Sedert de godsdienst daar echter voor een groot deel uit liet openbare (en huiselijke) leven verdwenen is, moeten de kleine Franschen liet ook al met 't Kerst mannetje stellen. Decern ver is in ieder geval de maand van gesc. enken geven cn ontvangen bij ui nemendheid. Het is alléén te betreuren, dat bij het echt christelijke Kerstfeest de wereldsche viering voor veïen alles is, ter wijl aan het gewichtige feit door veel menschen heelemaal niet wordt gedacht. Ijs. Tooverwoord. De Ne de ri an ter wordt een ander mensen. De voorzichtige bedachtzame, berekenende Hollan.er wordt een waaghals. De kalme, tivige stijve mensch wiordt Lenig én vlug, wordt sportief en kwiek. V/ie anders graag thuis zit, zwiert nu buiten. Het ijs roept, het ijs trekt, 't ijs hypnotiseert.' Wij stugge, har kerige Noordelingen krijgen gevoel voor rythme, stijl, ruimtezoeken de gestolde wateren, waar het Hollandsche landschap zich uitlijnt tot de gezichtseinder en waar de horizon even ver Is ah's onze droomen- de geesi. We hebben nergens tijd voor, maar als de thermometer onder nul staat, wor Ien we eerst warm: dan hebben we temidden van onze drukste beslommeringen toch nog tijd voor een baantje. Dn hoe teruggetrokken en zwijgzaam we anders mogen wezen, op het ijs verbroe deren we ons dadelijk. Wé praten op de bank bij het aanbinden der schaatsen met Jan Boezeroen over de vorstkansen. We drinken met smaak in 't koekenzoopie 'Je chocolade uit de kopjes, die gemeenzaam voor allen in hetzelfde teiltje water wor den omgespoeld. We „leggen op" met wild-vreemden, die we in trein of bus geen woord zouden gunnen. We kennen nauwelijks standen meer. We gunnen ieder liet zijne en geven ook de baanveger wat. Ijs. Tooverwoord. De Hollander wordt een ander mensch. Hij ontdooit als hét vriest. Het aantal oplossingen van onze laat ste puzzles is veel grooter, dan we hebben verwacht. We laten de uitslagen hier vol gen. De prijswinners zes in totaal van onze puzzle van 2 Dec. wordt de uit slag Zaterdag a.s. gepubliceerd zijn door het .lot aangewezen. Aanvankelijk zouden we de eerst binnenkomende op lossingen voorrang geven; maar bij na dere overweging komt ons dit onbillijk voor, daar onze abonnees over 'net heele eiland verspreid zijn en velen ook aan de vaste wal wonen. We hebben daarom het at doen beslissen. Dan is ieders kans even groot. We hebben de juiste oplossin- simgen op elkaar gelegd, met de naam naar beneden en 'lieten toen door een lid van ons personeel uit beide stapels brie ven 'een drietal exemplaren trekken. De eerste van elke drie zou de hoofdprijs zijn. Hieronder vindt ge het resultaat. Aan het toeval is hét toe te schrijven, dat mej. Eelmarn ooi: juist inzendster was van twee uitvoerige bijdragen in rijmvorm -en dat Hans Noordijk tot de eerste op lossers van de eerste puzzle behoorde. O Oplossing van de 'ie advertentie-puzzle: 1. Adv:'J.P.Stam; 2. Adv. Dros Magazijn; 3. 'Adv. Fr. Zegel; 4. Adv. Boekhandel Parkstraat (ot tentoonstelling Volkson .tel wijs); 5. Adv. Imi (of roster); 6. Adv. N.V. Prov. Belang. Ontvangen 41 juiste oplossingen. Bij loting is de prijs toegewezen aan Annie Commandeur, den Hoorn. Troostprijzen werden toegewezen, ook door het' lot. aan Bets Graaf, .den Burg, en Hans Noordijk. o— Oplossing 2e advertentie-puzzle; 1 Adv. b. Heerschap; 2. Adv. 'C. Moo- jen; 3. Adv. Douwe Egberts; 4. Adv. 'C. Huisman; "5. Adv. J. Schrama. Ontvangen 26 juiste oplossingen. De prijs is bij lo ting toegekend aan mej. D. Eeiman, Haag- weg 317, Loosduinen. Troostprijzen vielen ten deel aan de heer J. Roeper Nz., Oost en mej. R. A. Swaerts, de Waal. Het verheugt ons, dat er voor onze puzzles zoo groote belangstelling be staat. We brengen daarvoor ïlank, in het het biezonder aan lieu, die hun inzending van een waardeerend briefje vergezeld dedaigaan. Menigeen sloot er een rijmpje bij in. We maken er nog even op attent, dat alleen abonnees voor een prijsje in aan merking kunnen komen. Zij, wier naam op ou.e a-ionncmentcnlijs. n et voorkomt, kunnen natuurlijk niet meedingen. Wordt abonnee, zoo ra en wij hen aan. Tot 1 Jan. ontvangen zij de krant gratis. IJSCLUB DEN BURG. Geen samensmelting met De Waal. Maandagavond vergaderde in de Oranjeboom IJsclub Den Burg niet het doel eventueele samensmelting met de club van De Waal onder het oog te zien. De heer A. J. Eeiman leidde de vergadering! Hij deed meJecleeling jan de onlvangsi van een brief van dé Waal, waarin die' voorwaarden, bij eventueel samengaan te stellen,- uiteen waren ge/et. De Waal stel de o.a. voor zoo mogelijk de baan In Waalenburg te exph Itoeren en anders te trachten elders een 'baan te openen. Het meerendeéi der aanwezige leden blijkt voor samengaan niet..te-voélen. Men vreest teveel gebonden 'te zijn en een 'li d spreekt van een „blok aan liet been". Ook de lig ging van Je baan 'n Waaleiiburg wordt, bij nadere overaw/in niet gi.nsti geoor deeld. De Hemmer ligt voor de Waal eigenlijk te ver, maar Waalenburg idem voor den Burg. Ec baan tussclien den Burg en de Waal zou een ideale oplos sing zijn. Die zou in het hart van Texel liggen, maar hoe koine men daaraan? Doel van IJsclub den Burg is altijd ge weest: ijsbaan zoo dicht mogelijk bij den Burg en liiervan moet zoo min mogelijk worden a'geweken. Vorige week zou man de baan in de Hemmcr onder water hebben gezet, onHT men verwachtte och niet' ldaar te komen in Waalenburg. De motor van de Dertig Polders was echter defect, zoodat naar een ander middel moest worden omgezien. Thans is de m dor van de beer J. Daalder in actie. Ook gedurende de nacht van Maandag op Dinsdag zou gepompt wor den. Indien de beneken'ng klopt, zal de Hemmer bij nog wat aanhoudende vorst eon goede baan vertoonen. De heer G. Koorn had gaarne gezien, dat het bestuur hiertoe eerder maatregelen getroffen had en stelde voor in den ver volge op een gunstiger tijdstip de zaak in vergadering te bespreken. Voorz. 'bracht echter in het midden, dat alles zijn goede verk'op zou hebben gehad, indien de mo tor van de Dertig Polders na de vorige vergadering beschikbaar was geweest. biet voorstel al of niet samengaan met de Waal werd hierop in' stemming- ge tracht en VERWORPEN met zes stem men tegen en drie voor. Voor alle zekerheid zal het 'bestuur zich tot liet gemeentebestuur wenden met het verzoek van de motorbran.'spui. gebruik te mogen maken. Hierna sloot de voorz. de vergadering. W. (Dezelfde avond 9,15 uur -- wendde [het bestuur zich nog tot het gemeentebe stuur en wél met goed resultaat. Om elf uur reeds was de pomp in de Hemmer in werking gestéld en de gansche nacht door gat ze water. Er staat nu reeds een flinke plas, zoodat liefhebbers hier een goede baan kunnen verwachten, als de vorst nog wat doorzet Red.) ST. NICOLAAS OP DE SCHOLEN. De Sint heel't Texeis schooljeugd niet vergeten. We kunnen er niet aan denken van al zijn bezoeken verslagen te geven. Naai- men ons meedeelt, heeft de alfijd welkome lioöge gas't Maandagmiddag de ;.K. Eewaarsc'hool met een bezoek ver eerd en gister na openb. en Chr. school de Nuisbewaarschool. Ook buiten den Burg heeft de Sint bezoeken afgelegd en overal wérd hem een heusclie ontvangst bereid. Het regende pepermoppen, waardoor zelfs Zwarte Piet de kleintjes gerust stelde; overal werden cadeautjes uitgereikt en overal was er vreugde ©n spanning bij af- wissek'ng in de iiartjes der peuters, die met zooveei 'ongeduld de komst van cle Sint en zijn Zwarte trawant hadden ver- beid. In tal van versjes werd de Sin t he melhoog geprezen ais de kindervriend bij uitnemendheid. 'Zoo was 'het hier, zoo was het elders. Het was voor de kinderen een gebeurtenis van belang, die nimmer uit 't geheugen gaat, al dekken over tientalien jaren grijze haren hun hoofd. Veel dank verdienen allen, die zich moeite gaven om dit feest zoo te doen slagen. !n deze tijd vooral kost hetmeer hoofdbreken dan ooit. Te grOoter is.daar- door echter de voldoening voor hen,, de dankbaarheid van de vaders en moeders, en anderen, die de kinderen een goed hart toedragen. In de Chr. Bewaarschool werd door, een aantal kinderen voor de Sint een toomeel- stukje opgevoerd, genaamd De Dokters- visite, waarin Dickie Moerbeek heelleuk voor dokter speelde. De onderwijzeres mej. S. Goënga mocht namens de ouders uit handen van de Sint een fraai armband horloge in ontvangst nemen. ST. NIC. TENTOONS i ELL1NG. Na hetgeen we in de vorige twee num mers van ons blad reeds schreven, over de tentoonstelling van St. Nic. geschen ken in Je o.l. school, valt weinig nieuws meer te melden. Ze is een succes gewor den en dat kan niemand verwonderen. Er was veel goeds en van velerlei slag. Alles was keurig gerangschikt, terwijl boven dien bloemen en groen aan 'liet geheel een feestelijk cachet verleenden. Vrouwen- oogen zien scherp, wordt beweerd, en, wanneer liet op vrouwelijke handwerken aankomt, zeker beter dan die van ons. Wanneer we danook op gezag van wie daarover een onpartijdig oordeel vellen kan, verklaren, dat alles "zeer verzorgd" en „piek-fijn in orde" was, dan kunt ge er van op aan, dat het zoo was ook. Jammer, dat het beide dagen zoo on- I armhartig koud is geweest, anders was de belangstelling ongetwijfeld nog groo ve,- ge\ ces'., Jan ze thans reeds was. Prettig voor de jeugd, die gaarne, als u;ij, gruote menseden, werkt met een m edgevend resultaat. Prettig voor liet pers noel der school, dat zijn zorg zoo goed zag beloond. Giften Algemeene Wijkverpleging. Hel iT presentiegeld f2.25. V ie volgt? bjnd.-ng T .xeJ—IDen Helder. Onder „Oudcsciiild" werd reeds ge meld, hoe hei er thans met de TESO- dienst voorstaat. Voorloopig valt aan ge- neg' 1 I varen niet te denken. Maandag is de boot om 6,8,en 18,20 uur van Texel vertrokken. Des avonds bleef ze in den Helder liggen. Gisteren vertrok ze van Texel om 8,30 en 11 uur. Voor het verdere deel van de dag was Texel geïsoleerd. Vandaag vaart de boot behoudens onvoorziene omstandigheden van den Helder 7en 10 uur; van Texel 8,en II uur. z 'Laat ons hopen, dat de dienst weer spoedig normaal is. iJSBEl CHTEN. Wij verzoeken onze corresponden ten voor volgend nr. bericht om trent de toestand van de baan (ba nen) in luin omgeving op Vrijdag a.s., indien voor schaatsenrijders van be toeken is. DISTRIBUTIE RUNDVLEESCH. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn n deze gemeente RUIM 600 bonbladen verzonden voor de verkrijging van goed koop verduurzaamd riindvleesóh. De ter beschikking van het Gemeente bestuur gestelde hoe-veelheid laat toe, dat op een aantal aanvragen, dat nog mocht inkomen, gunstig kan worden beslist. Zij, die a'Isnog voor bons in aanmerking willen komen, kunnen zlcii wenden tot de 'ie Jan van liet Crisiscomité. teum lerklaas-maskarade. De maskerade had gisteravond niet veelde beduidenzeker wel door het koude weer, dat aan het feest veel afbreuk CiG2 J Het vroor maar eventjes vijf graden - De m. ste belangstelling iiad bet m.isi- oeerend gezelschap, dat collecteerde voor de K.W.-Bewaarschool te Oudcsciiild. (Zie liet verslag in volgen i n mmer) OOST Via:! iis in zee. Zoover het oog reikt is het hier voor Je kust alles ijs van Maandagmorgen af, Zes visschersscliuiten zitten hier ingevro ren. levens nog een motorschip, geladen met aardappelen. Wanneer het door blijft vriezen, bestaat er kans, dat de heele la ding bevriest, wat een geduchte schade post zou beteekenen. We vernemen nog, dat de aardappelen bestemd zijn voor de handelaar Schrama te B'enningbroek. Het schip is van schip- p.er Zuidewind. OUDESCHILD Zakennieuws. Zaterdag heeft le 'heer C. Bakker in de vroegere zeilmakerij van de lieer K. Duimkier, zijn nieuwe zaak geopend, nadat men het pand naar de eischen des tijds heeft laten veranderen volgens een ont werp Van de heer Bakker zelf. Alles is zeer eenvoudig gehouden, doch de zaal met uitbouw maakt -een nette en. gerieflijke indruk. Boven zijn vijf slaap kamers Ingericht, alle mét stróomerid wa ter, electrisch licht, enz. We verwachten, dat die bedrijf aan de hoofd verkeersweg HavenDen Burg wel floreeren. zal. E n groote schadepost. Maandag kwam een palingvissciier tot de minder aangename ontdekking, dat door de strenge vorst een groote hoeveel heid paling dood in de karen lag. Hij maakte ook andere visschers hierop attent en ook deze bleken honderden ponden doode paling te hebben. Voor de vis schers een groote strop, vooral daar de verdiensten toch al niet groot z.ijn geweest in het afgeloopen seizoen. Illlll Uw zoontje heeft een groote Élk dorst naar kennis. Hoe zou hij liiiiiV daaraan komen, juffrouw? De kennis heeft hij van mij, illlll^ dé dorst van zijn vader. 2 ELteErt IUVt—-7* in de Texelsclic Courant woidt AAN MIJN OUDE VRIEND JAN KUIJPER Gz. Ja leef, geachte vriend, mijn hart is u nabij Met wie ik zooveel vreugd en vriendschap samen deelde. Als wij in 't Nut, voorheen, ons lustig kaartje speelden, Daar aan die zoute zoom, zoo vreedzaam 011 zoo vrij. Ja leef, geachte vriend, 'bewaakt door liefdesvuur; Mij zou 't onlangs nog eens, van harte doen gelukken. Dat ik uw sterke hand, Weer 'eens zou mogen drukken De vriendschap van weleer; is niet van korte duur. Docli zie de tijdstroom vloeit de wentelende zon Gebiedt het licht te dringen door het nachtelijke duister, Uw morgemzonne rijst met 0111 verg la nsb'.re luister, Die u deez' rijke dag in gloed beschijnen kon. *1 Gij stoere man der zee! 'k raad u deez' dag dit woord: Leet moedig voort, als 't kan, weet, dat 'k u blijf gedenken Als trouwe vriend van u, blijf ik 11 vriendschap schenken. Leef ongestoord door smart, nog tal van jaren voort. CHR. C. VISMAN. IJmuiden, 4 Dec. 1933. TE SAN JOSE in California werd de zoon van een rijke koopman ontvoerd en vermoord. Daarna werd een losgeld ge vraagd. Twee personen werden later ge arresteerd. Toen liet volk hoorde, dat zij hadden bekend, werd de gevangenis be- stormu en net personeel overmand. De twee ontvoerders werden naar buiten ge sleurd, zwaar mishandeld, en vervolgens met petroleum overgoten, aan een boom opgehangen en in brand gestoken. De va der van een der gelynchte personen ver klaarde, dat zijn zoon niets met de moord te maken had en dat er een persoons verwisseling heeft plaats gehad. De jonge man had zijn onschuld ook steeds volge houden. EEN GROEP fascistische antisemieti- sche Roemenen 'kwam uit Boekarest om iin Eska Daba propaganda te maken, wat limn echter verboden werd. Bij een ge vecht werden de burgemeester en zes ge meenteraadsleden gedood. De fascisten namen daarop de vlucht. "i E WORMERVEER kwam de electri- ctem KEigkist in aanraking met de elec trisch teroom, waardoor hij van 6 meier hoogte kwam te vallen. Hij werd gedood. TE HEER-HUGOWAARD raakten 2 meisjes van twee en drie jaar in een sloob De ijlings toegeschoten moeder ge lukte het haar spoedig op liet droge te brengen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. IN NOVEMBER zijn te Rotterdam hón derdduizend Kg. aardappelen in beslag gen men, waarvan het vervoer niet door een geleide ailjet was gedekt. EEN HEVIGE storm toestemde 'de ha- van Samscen. 30 visschersbooten zijn ver gaan. 20 personen zijn verdronken. 160 worden verni st. HE i EILAND Kanaga, deel uilmakend van de Aiidreano-eilanden, is door de uit barsting van een vulkaan geteisterd. NA 15 JAREN van proefnemingen zijn vogelkweekers te Rasteuburg er in ge slaagd om ronde kanaries te kweeken. Men verwacht groote vraag hiernaar. TE WILDERVANK botste een auto te gen een huis aan, waardoor de voorgevel ineen stortte. Groote verwoesting werd aangericht. De chauffeur werd licht ge wond. DE ARTIGLIO, liet schip, dat dit jaar uit de op een diepte van 120 meter lig gende Egypt goud gehaald heeft, zal met ee duiktoestel worden uitgerust, waar men een diepte van 390 meter mee kan berei ken.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5