ÏSPUROL No. 4799 47ste Jaargang Woensdag 20 Dec. 1933 De Nieuwe Texelsche Courant Van week tot week Texelsche Berichten In de Balkan begint de Vrede Wat Hitier voor Duitschland verlangt Van het Chaco-front. Uw advertentie in dit Clad vMKt op Texel huis aan huis geleaan. Is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. rtDVERTENTlES: 1—5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,— 12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vj uur later.) 21 22 23 24 25 26 27 Dec 11.40 12.05 12,23 1,47 2,40 3,55 4.57 RI|W1ELEN en RIITUIGEN 4 17 ZATERDAGAVOND. Koning Boris van Bulgarije bevindt zich inu in het, kort geleden nog vijandige, Zuid-Slavië. Men tracht ihiem daar met jachtpartijen aangenaam bezig en in goed humeur te houden, terwijl de eerste mi nisters der beide landen uit alle macht met elkaar beraadslagen om de staten dichter bij elkaar te brengen. Dat schijnt boven alle verwachting vlot in zijn werk te gaan. Want telkens vernemen wij uit het hoekje, waar de heeren de hoofden bijeen hebben gestoken, geestdriftige kre ten. Dat zijn uitbarstingen van verruk king over het goede slagen van hun po gingen. „Wat nog tientallen van jaren scheen te zullen noodig hebben, kunnen wij ai ïlirect bereiken," juicht de eene premier. „Het is geen evolutie, maair een revolutie in onze betrekkingen", juicht de ander. En men omhelst elkaar bij open doek. Heel de Balkan is er trotsch op. „Oost-Europa zal West-Europa het groote voorbeeld geven van algemeene verzoe ning. In de Balkan begint de vrede"! zoo verkondigt men er. Moge het zoo zijn. Wij zijn niet afkeerig van leering. Bovendien vinden wij, dat de Balkan wel het een en, antler aan ons heeft goed te maken. Thans moge de vrede ervan uitgaan, wij mieenen ons te herinneren, dat in 1914 een oorlog van zekere afmetingen er zijn begin genomen heeft. Maar hoe het zij, wij zouden heel gelukkig zijn als alle politieke reizen, die thans in Europa wor den gemaakt, de verschillende betrokkenen zoo zouden tevreden stellen als de Oost- Europeanen het over hun zwerftochten en ontmoetingen zijn. HE»T SAAROEBIED. Hitier heeft verschillende gesprekken gevoerd met de Engelsche gezant Sir Eric Phipps, en dan heeft hij zijn be faamde twee ontmoetingen gehad met Ponoet, de Fransohe gezant te Berlijn. Wij weten nu waarover deze géloopen hebben. Hitier wilde vriendschap met Frankrijk sluiten, mits hij onmiddellijk zonder voorafgaande volksstemming, liet Saargebied terugkreeg. Frankrijk zegt dat dit alleen van de Volkenbond afhangt; maar stellig weet het, dat Genève er geen bezwaar tegen zou maken. "Het zou dan ook wel positiever antwoorden, als man het slechts over het verdere eens kon worden. Het is niet eens meer aan te nemen, dat Frankrijk nog op een vooir Duitschland ongunstige uitslag van het plebisciet in het Saargebied zou hopen. Immers, men kan te Parijs niet wenschen, dat daar een zwerende plek, in de vorm van een Fransch öf neutraal Saarge'bied zou blijven voortbestaan. Frankrijk kan een gezonde grens naar ae Duitsche kant hebben, en daar zal het ook zeker de voorkeur aan geven. 'BEWAPENING. Hitier eisclite in zijn gesprek met Pon oet ook rechtsgelijkheid in bewapening. Als de anderen hun zwaar aanvalsmate'ri- aal wilden afschaffen, zou hij dat voor Duitschland niet opeiscben, mits de ande ren maar een vaste, en niet te lange ter* mijn voor die afschaffing bepaalden. Ten opzichte van de lichtere wapenen, die men te Genève als defensief had erkend, en waarin de anderen dus hun vrijheid zouden behouden, eischte hij echter volle recht van aanmaak. Hij wilde tanks tot 'n maximumgewicht van 16 ton per stuk, veldgeschut en houwitsers in de hoeveel heid, die hij meende noodig te hebben, verkenningsvliegtuigen, zij het ook van niette groote capaciteit. Verderwenschte hij de rijksweer van 100,000 man, met 'n diensttijd van 12 jaar, te vervangen door een militieleger van 300,000 man, met 'n diensttijd van 9 tot 12 maanden. (De Franschen voelen hiervoor erg weinig, daar het op een geleidelijke militarisatie van de S.A. lijkt, waarin de ontslagen miliciens dan na hun diensttijd verder bijeen zouden blijven). Zijn nieuwe wape nen wilde hij beloven slechts geleidelijk aan te schaffen, met liet toenemen van de behoeften van zijn nieuwe militieleger. De Franschen hebben daarvan niet willen hooren. Zij verzetten zicli tegen iedere militarisatie van Duitschland. En zij vra gen ai hun vrienden, ook de Engelschen,, hen daarbij terzijde te staan. VOLKENBOND EN ONTWAPENING. De Franschen hebben de Engelsche ge zant Lord Tyrrell gevraagd, te Londen bij zijn regeering verzet tegen iedere nieuwe bewapening van Duitschland te gaan be pleiten. Het is voor Londen geen gemak kelijke beslissing geweest. Want Lord Tyrrell, die zelf waarschijnlijk aanhanger van het Fransche standpunt is, heeft te Londen lang op een antwoord moeten wachten. Londen kan echter moeilijk het standpunt van Parijs aanvaarden, al was het alleen al omdat liet toch niet door te zetten is. Men zou Duitschland slechts kunnen beletten zich te wapenen, als men bereid was daarvoor desnoods oorlog 'te voeren. En dat wil Frankrijk voor net oogenblik evenmin als Engeland. Denkt men er zoo over, dan is botte weigering van goedkeuring slechts struisvogelpohV tiek, daar Duitschland zich van een vreed zame weigering weinig zal aantrekken. Daarom ziet Engeland, evenals Mussolini, slechts heil in een minnelijke schikking met Duitschland. Langzamerhand is dan ook de ontwape ningsconferentie weer de spil van alle politieke vraagstukken van het oogenblik in Europa geworden. Ook het bestaan van de Volkenbond, waarvoor deze tijd zoo critiek is, is er voor een goed deèl van afhankelijk. Het is wel merkwaardig, dat Rusland op het oogenblik inzake de bewapening van Duitschland geheel aan de zijde van Frankrijk heet te staan, Sommigen gaan zelfs zoover van een anti-fascistisch FransCh-Russisch front te spreken, dat dan tegen Duitschland en Italië zou zijn. Het klinkt erg gek, maar er is nog wel iets in onze dagen, dat men te dwaas kan achten om mogelijk te zijn. Paraguay triomfeert. Het maakt mel ding van beslissende overwinningen in zijn strijd met Bolivia om de Ohaco. Het leger van de republiek met 900,000 inwo ners zou een groot gedeelte van het leger der republiek met 3 millioen inwoners hebben gevangen genomen. Wij zijn altijd argwanend ten opzichte van cijfers uit die hoek. De wederzijdsche legerberichten lie ten de tegenstanders gewoonlijk bij 'dui zenden sneuvelen. Was dat alles juist ge weest, dan moesten er reeds 1 an(g geen strijders meer zijn overgebleven. 'Maar iets moet er nu wel waar zijn van de Para- guaansche overwimrngsberichten. Want Bolivia hield zich eerst verdacht lang stil, en zijn eerste ontkenning is vreemd. Wij hooren alleen, dat de berichten, als zou den "13 Boliviaansche regimenten gevan gen zijn genomen, onwaar zijn. 'Het getal 13 hadden we echter in dat verband met gehoord. „En hoeveel zijn er dan wèl gevangen"? is nu de vraag. Algemeene Vergadering van de L.T.B. afd. „den Burg", op Donderdag 14 Dec. 1.1. in hotel ,vde Zwaan". Het was een interessante vergadering,, zoodat de opkomst der leden wel iets beter 'had kunnen zijn, maar het weer hielp niet mee. Na alle aanwezigen, in het biezonder de nieuwe geestelijke adviseur kapelaan Van Schijndel, welkom geheetein te hebben, opent de voorzitter de ver gadering met de Christelijke groet. Voorz. deelt mee, dat de heer C. A. J. v. Baar, die een uiteenzetting zou ge ven over de werkwijze van het boekhoud- bureau van de L.T.B., niet aanwezig is, omdat hij in den Helder geen gelegenheid meer had Texel te bereiken. Voorz. geeft 't woord aan de secr., de heer J.Schraag. Gesprongen handen Ruwe huid Deze geeft voorlezing notulen vorige ver gadering. Voorz. dankt hierna de secr. voor zijn veel en mooi werk, dat hij pres teert voor onze L.T.B.-afdeeling. Dan krijgt de heer R.Timmer het woord, afgevaardigde naar de 12e Katholieken Dag te Delft op 21 Mei 1.1. Spr. geeft een interessant en uitvoerig verslag. Spreker wil de leden biezondere aandacht vragen voor het woord van onze Bisschop, daar gesproken. Daarom eerst giepauseerct, waarna R.Timmer voortgaat en het woord van onze Bisschop laat hooren, die aan spoorde om onder elkaar voor allen de eenheid te bewaren. voorz. dankt spr. voor het verslag, en zegt, dat zeker meerderen in de toe komst, mocht er een katholiekendag hier dichterbij worden gehouden, daarheen wil len gaan. Hierna volgen enkele mededeeiingen 1. Voorgelezen wordt dankwoord van de algemeene bondsadviseur, rector Kok, voor het cadeau door de L.T.B. hem aangebo den bij zijn 25-jarig Priesterfeest. 2 Verstrekking van goedkoop vleesch geschiedt aan hen, die volgens oordeel van de gemeente daarvoor in aanmerking komen. Er wordt reeds druk gebruik van gemaakt. 3. Bestuur Boerenvakbond meent, dat Scliapencentrale niet moet opgericht wor den. Heffing op schapenvleesch vermin dert 'consumptie. Echter hoofdbestuur L.T. B. heeft het bericht gezonden, dat gevaar van heffing reeds geweken is voonoopig. 4. Omstreeks half Januari zal vergad. plaats hebben van Bouwvakbond. Voor stellen in te dienen bij afdeelingshestuur L.T.B. 5. Voorzitter merkt op, dat het ver plicht is op te geven of men een broed machine heeft en raadt de leden aan, dat in eigen voordeel gauw te doen., 6. 123 Dec. a.s. zal vergad. gehouden worden door afgevaardigden van L.T.B. met hoofdbestuur der drie landarbeiders- bonden. Naar aanleiding hiervan bespre king van loonkwestie, welke geen oplos sing brengt. 7. Opgemerkt wordt, dat de heer E. Govers uiteenzetting wil geven van de werkwijze van het vleesch- en ree-export- bureau, op 3 Jan. in hotel De Oranje boom. 8. Hoofdbestuur L.T.B. heeft gevraagd opgaven van dreigende executiegevallen met namen van de betrokkenen. Gevraagd wordt of alleen bedoeld is L.T.B.-leden, Dit is niet waarschijnlijk, omdatbedoeling is wetsontwerp aanhangig te maken daar over. Aangespoord wordt, om moeilijkheden dienaangaande ook bij het hoofdbestuur L.'T.B. te melden, rechtstreeks, dus niet over afdeelingsbestuur. 9. Bollenkweekers. Voorz. deelt mee, dat het hoofdbestuur van de L.T>8. ook steeds in de bres springt voor de bollen kweekers, en adviseert daarom oprichting van onderafdeel ing van bollenkweekers Bij onderzoek bleken 89 kath. bollen kweekers te zijn aangesloten bij de keu ringsdienst. Door oprichting wordt de ^neutrale organisatie overbodig, ook daarover zullen inlichtingen worden in gewonnen geeft het Scheidsgerecht waarschijnlijk geen moeilijkheid. Dan zal vermoedelijk binnenkort de nieuwe at- deeling worden opgericht, daar de leden er sterk voor zijn. Hierna krijgt het woord Jan Bakker, onze afdeelingsafgev. naar de algemeene vergadering van de L.T.B. te Haar lem op 13 Nov. gehouden. Na zijn goed te volgen verslag komt hij tot de conclusie, dat, daar de schapenteelt een apart be lang is voor Texel, 't sterk aan te irade'n is om met vast- en scherpomlijnde plan nen dienaangaande bij het hoofdbestuur aan te komen voor vlotte behandeling, Hieruit blijkt dus de noodzakelijkheid voor de leden, de vergaderingen zoo druk en trouw mogelijk te bezoeken ter ge dachte nwi sse I mg. Voorz. deelt mee, dat het bestuurslid M. Kuip is afgetreden. Hij brengt hem dank voor het harde werk dat hij vanaf de oprichting heeft verricht voor de bond. Verkiezing nieuw bestuurslid. Uitslag: Cor Bakker gekozen. Ten slotte herinnert de voorz. eraan, dat door het vele werk der afdeeling de financiën er slecht voorstaan, 't Liefst ziet hij de contributie van f 1,25 op 11,50., Voor veel kleine boeren is de contributie een bezwaar, terwijl de grootere bedrij- POOLRE1ZIGER EN NOG WAT. L>e Dccnsche Poolvorscher Peter Freu- chen speelt de hoofdrol in een film, welke in Hollywood naar een van zijn boeken bewerkt is. ren, die met meerderen dikwijls samen werken, heel weinig contributie betalen en toch steeds liet nicest genieten van de negeeringsmaatnegelen. Laten samemver- kenden ook ieder contributie geven. Voorz. spoort aan om meer leden te werven. Nog steeds zijn er ongeorgani seerden die meegenieten van de voordee- !en bij de regeering behaald door de ge- organiseerden. Dit is een mistoestand en getuigt bij die ongeorganiseerden van te weinig sociaal medeleven. We moeten riiet door de anderen de kolen uit het vuur laten halen. Ze moeten weten de offer daad te stellen en dit is voor hen zich te organise enen in de 'L.T.B. De voorz. geeft hierna liet woord aan de geestel. adviseur, die met een kort woord de leden aanspoort om niet mee te doen met de tegenwoordige stroomirigien, die de regeeringsmaatregélen afbreken en op fascisme aansturen. De katholieken, die daaraan meedoen, weten niet wat ze in 'huis halen. We moeten zorgen onze organisaties sterk te maken en zoo klim men we met grooter aandrang aan de re geering verzoeken richten zoolang we niet zijn gekomen tot publiekrechtelijke be roepsstanden. De voorz. bedankt de geestel. adviseur voor zijn opwekkende woorden. Na een korte rondvraag sluit de voorz. de vergadering met de Christel, groet. VERLOST VAN HEVIOSPIT IN DEN RUG „Ziezoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn af! was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit of was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te ver dienen. Door de vreeselijke spit, die iu mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aanwendde, begon mijn ge nezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad". Zoo schrijft ons de heer J. Zw. te A„ wiens origineele brief voor jeder ter inzage ligt. Akker's Kloos terbalsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. f 1en is overal verkrijgbaor Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rlieu- matiek, spit, enz. DD.. dat is de durf. Durft u bijvoorbeeld, om eens iets te moe- men.Weest wijzer! Rijdt veilig! RIJDT VEILIG. DE HERDENKINGSAVOND. De Texelsche Esperanto-Federatie „Kune ni venkos" heeft met de door haar georganiseerde feestavond ter herdenking van de geboortedag van dr. Zamemhof, de grondlegger van liet Esperanto, veel suc ces geoogst. De belangstelling was ver rassend groot en prettig was de stem ming, de sfeer, waardoor deze" Bijeen komst 'zich kenmerkte. Niet in het minst verheugen w ij ons over dit resultaat. Gelijk bekend mag worden geacht, hebben wij van 1925 af voor de wereldtaal door middel van het gesproken en geschreven woord veel pro paganda gemaakt. Ja eerder reeds ver scheen van ons, als „buitenstaander"; een' ingez. stuk over Esperanto in dit blad, waaraan wij later zielt verbonden zouden worden. Toch zou af die propaganda niets hebben uitgewerkt, afs het Esperanto niet deugde'iijk zou /Jjn geweest. De 'taaf Bezit alle eigenschappen, welke haar geschikt maken om als intern ïtionale taal te wor den geleerd, gebezigd en verbreid. Kunt u zich voorstellen, welk een vol doening het voor ons was zoo'n avond te TEXELSCHE COURAN LICHT OP Bij Apothekers en Drogisten

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1