li T. E. S. Ü.'s nieuwe boot. Dit wondermooie K.B. toestel Bij Gev&tte Koude s|> VOOR DE JEUGD. Bij Apoth. en Drogisten van soiiipper v.d. Vis ïX 92 is een anner, ongeveer JU meier door de grond getróK- ken en een ankerketting geuroicen uoor oe kracht van het orijiijs waarin tiet scheepje bekneld zat. De staande kop- bawens en de meeste geinen van net vaar- wauer zijn een ter verdwenen, zoodai net voor 'onbekenden zeer moeilijk is ue tos- wat van Het Noorden te benei ken. Mei 't visschen op wulken en krukels is weer een aanvang gemaakt, eenter zonder resultaat. Het koude ïjswater is al zeer van invioeu op de schelpvischvangst. L>e eerste uagen zoolang er nog ijs in liet water imjrt, laten zij zich zeer sieent vangen. Ze zijn bijna geheel in de grond weggekropen. DEN BURG. Deze week ontving de Directie van T.E.8.O. van de weri VtTlton-Fijenoord te Rotterdam bericht, dat van haar nieuwe boot de kiel werd gelegd. We spreken hieroij de vvensch uit, dat T.E.S.O.'s jongste spruit voorspoedig en tot volle tevredenheid van haar trotsche ouders moge opgroeien. Ze moge in deze Kerst-week geboren zijn tot heil en meerdere voorspoed van. de gansche gemeente, tot meerdere bloei van T.E.S.O. in het biezonder. T.E.SO.-DIENST. Sinds de ijspenode intrad voer de boot gisteren weer normaal. Van Woensdag op Donderdag was ze voor het laatst te den Helder gestationneerd. ONS KERSTNUMMER. Gehuld in een mooi kerst-rood kleed vergezelt ons Kerst-nummer deze uitgave van ons blad. We stellen bet in tiet bezit; van alle abonnees en danken onze a-d- verteerder voor de steun, welke zij ons |hebben willen verkenen. Onze abonnees bevelen we de annonces in hun biezon-de- ine belangstelling aan. VIJF GLD. per koe. Deze week is door de Boerenleenbank een aanvang gemaakt, ingevolge de Cri- sis-Zmvelwet met de uitbetaling van 15 per koe. De kassier kan een legitimatiebe wijs vorderen. Aanbeveling verdient bet de noodige papieren, b.v. trouwboekje, mee te nemen. f 5.— per koe en dat voor de Kerst! Een prettig bericht voorwaar. Lees vooral ook de adv. in dit nummer. VAN U.LO. NAAR Z. V S. Gisteren werd voor het laatst Ulo-om- derwijs gegeven in het oude gebouw. Woensdag 3 Jan. wordt de Z-V.S. betrok ken, welke hiertoe eenige verbeteringen onderging (stroomend water, meer kap stokken, experimenteertafel voor 'het vak natuurkunde). Uitvoerders loodgieter Oele en timmerman Van Wessem. VOOR DE KERST. De Ned. Herv. Meisjes Vereen, en de Zusterkring hebben zich dit jaar voorat kranig geweerd. Niet minder dan 225 diverse goederen werden voor de Kerst- uitdeeling vervaardigd. De tentoonstelling daarvan deze week in Eben Haëzer ge houden, getuigde van de ernst en ijver, waarvan de dames, ook de jongste, bij Ih-aar arbeid waren bezield. Het vervaar digde zag er keurig uit en zal het als Kerstgeschenk zeker „doen". In de met groen versierde zaal met haar kerstrood licht kwam alles mooi tot zijn recht. We teekenen nog aan, dat de meisjes van 6—11 jaar onder leiding staan van de dames Annie van Wessem en Trijntje Bruin; die van 1216 jaar onder leiding van de dames Cor Kikkert, de Westen en Grietje Kalis, Laagte; die van boven 16 jaar onder leiding van mevr. Visseri Dewald; mej. Cath. v.d. Werf speciaal voor knippen en naaien. Kerknieuws. Tot diakenen der Doopsgez. gemeente werden benoemd de heeren J.C.Rab, Jb. Eelman Dz. en L.Roeper, resp. te den Burg, Oosterend en de Waal. NAAR HET ZIEKENHUIS. Mej. B. Zijm, die zoo ernstig viel op ihet ijs in de Hemmer, moest deze week (naar het ziekenhuis te den Helder wor den vervoerd. Zij klaagde zoo over pijn in de rug. Moge zij spoedig hersteld zijn. DE KOOG. Op verzoek deelen wij mee, dat de berichten, over de klap, een Sunderklaas toegebracht, niet afkomstig waren van onze gewone corresp. Kerst-kuikens. De jongeheer Hendrik Kuip Cz., alhier verheugt zich thans reeds over het bezit van een kip met kuikens. Hij heeft on langs een kip op eieren „gezet" en dezer dagen verscheen de kloek met veertien jonge kuikens. Stellig een niet-altedaagsch geval in deze tijd van het jaar. Beste Jongens en Meisjes. Hier is de oplossing van de TOUW- prijsvraag. Ik stelde 'het aantal M. op 125.- Bij opening der briefjes bleek Amlnie Dijt, Gasthuisstr., 12 jaar oud, dat getal pre cies geraden te hebben. Ze kan haar prijs afhalen in Boekhandel Parkstraat. Geluk er mee! Er waren kinderen, die meenden, dat ik er een grapje van maakte. Nu ik houd op zijn tijd wel van grapjes, maar ditmaal was mijn vraag ernstig bedoeld. Ik nam een zeker aantal meters aan be neden 200, schreef ik en liet daarnaar raden. Dus was 0 Meters fout. Vol gende keer beter. Doe vooral mee aan de TEEKEN-wed- strijd. Door het plaatje en je teekenpapier (dat grooter moet zijn) door staande en liggende lijnen in evenveel kleine vakjes te verdeden, is het niet moeilijk een mooie Vergrooting te krijgen. (Zie het Kerstnummer.) Beste groeten van OOM KO. DE WAAL. Reductie Iandfiuur. Naar aanleiding van een advertentie in vorig nummer deelt men ons van bevoeg de mee, dat de Kerkvoogdij der N, H. Ge meente alhier over 1032 vermindering van lamdhuur van 35 pet. toestond, over 1933 40 pet., terwijl de Diaconie over beide jaren 25 pet. vermindering toestond. waarmee u met de Kerst naar heel Europa kunt luisteren kost slechts f 130, (Zie vooral adv. in het Kerst nummer). Radio-Techn. Bureau „Antenna" Fa P. A. DE ZEEUW le Vroonstr. 67. den H Ider. Vertfig. P. FEHRMANN, Waakierstraat, Den Burg. OUDESCHILD KUHLE WAMPE. „Aan wie behoort de Wereld?" Van de film, welke hedenavond in het Eigen Gebouw wordt vertoond, volgt hier een korte beschrijving. We maken kennis met de 18-jarige monteur Frans Bönicke, die, met zooveel anderen, zonder werk is geraakt. We leven met hem mee, terwijl nij wanhopig pogingen in het werk stelt, om weer aan de slag te komen. Vader is ook werk loos. De eenige, die wat geld inbrengt, is de jeugdige Annie, die geestdood-end werk verricht op een fabriek. De m-ede- deëling, dat de steun voor jeugdige werk- loozen wordt ingetrokken, verbetert de stemming niet. Ook niet Annie's thuiskomst. Wanneer alle moeite ver- geefsdhisien nergens een lichtpuntje meer is te bespeuren, maakt de wanhoop zich van Frans meester. Hij springt uit een raam en wordt dood opgenomen. „Een werldooze minder!" Het noodlot vervolgt de familie, die uit huis wordt gezet en dan in een tentenkamp, Kuhl-e Wampe, onderaan vindt. Annie verlooft zich daar met een chauf feur, Frits gëheeten. Het „feest" wondt gevierd in de nauwe tent. Dronkenschap en herrie zijn oorzaak van een twist tus- schen Annie en Frits. Annie gaat met een vriendin terug naar de stad, Frits blijft geërgerd .achter, doch kan Annie niet ver geten. Hij hervindt haar tijdens een 'betoo- gimg van de Arbeiders-Sportvereen. "Hun beider gedachten gaan naar één punt uit: eendrachtig samenwerken tot her vorming van de bedendaagsche wereld Onder de indruk van deze betooging ver zoenen Annie en Frits zich weer. Zij grijpen weer moed en gelooven vast de wereld te kunnen veranderen in een sohoonere, vrijere maatschappij. „Vooruit en niet vergeten". De annonce in dit nummer geeft nadere biezonderheden. CORRESPONDENTIE. Wel vijf i-ngez. stukken ontvingen wij voor dit nummer. We kunnen daarvoor nu geen plaats vinden. Kunnen de inzenders voortaan niet met minder woorden zeg gen, wat zij op hun hart hebben Er zijn er, die bijkans anderhalve kolom zouden beslaan. RED. in hoofd en ledematen, Rheumatische pij nen, Griep, en influenza, hoofdpijn, kiespijn, aangezichtspijn en vastzittende Ho'est, zullen Mijnhardt's Poeders. u spoedig helpen. Doos 45 c. Bij uw Drogist OOSTEREND. JUBILEUM - EXCELSIOR. Maandagavond werd in het Gebouw v. Chr. Belangen het 25-jarig bestaan van de Chr. Muziekvereen. „Excelsior" her dacht en op feestelijke wijze gevierd.; Door de zorg van enkele leden was het gebouw versierd en bood liet direct bij het binnentreden al een vroolijk en feestelijk aanzien. Men kwam al gauw in de feest stemming en het verdere verloop van de avond heeft aan die stemming geen af breuk gedaan, integendeel, door al dat gene wat men te zien en te hooren kreeg, werd de stemming er recht gezellig, zoo dat er gezegd kan worden, dat het een van de mooiste avonden van Excelsior is geworden. Geen der aanwezigen zal zich hebben te beklagen. Excelsior kan met vreugd op deze avond terugzien, en weet, dat ze hierdoor de band met haar dona teurs weer vaster heeft aangehaald. De vergadering wordt door de voorz •de heer A,Bremer te ruim half acht ge opend door het gezamenlijk zingen van Ps. 150:1 en gebed. De voorz. spreekt er zijn vreugde over uit, dat zoovele do nateurs aan de uitnoodiging gevolg heb- ten gegeven. Alle plaatsen zijn bezet. Het doet Excelsior goed, wanneer zij het mee leven van haar donateurs ziet. Excelsior wil dan ook geen ding nalaten om haar donateurs te vriend te houden. Vijf en twintig jaar bestaat onze Mu- ziekv-areeiiiging. Het heeft Excelsior in die tijd aan tegenslagen niet ontbroken. Vele malen hadden wij een crisis te doorwor stelen, waaronder wij bijna waren bezwe ken. Doch gelukkig mag Excelsior zich de laatste jaren in een gestadige bloei, verheugen en blijkt Exoelsior werkelijk „Exoelsior" te zijn. Zoodat wij nu ook alle reden hebben om feest te vieren. Spreker wijst op de altijd goede verstandhouding tusschen Excelsior en haar donateurs. Ja, ook met de geheele burgerij, getuige liet prachtige vaandel, dat wij in 1930 ontvin gen en de zoo biezonder goed geslaagde bazar van het voorjaar. In alles moeten wij echter de zegenende hand des Heeren zien en het past ons ook als Christelijke Muziekvereen. onze gaven der Muziek zooveel mogelijk in Zijn dienst te beste den. Voorz. heet dan allen nogmaals har telijk welkom en hoopt, dat de avond goed ,mag slagen. Er vvordt een aanvang gemaakt met een :eer uitgebreid program mei veel vari atie, Het was „Elck wat wils". Versla gen, muziek van Excelsior, samenspraken, ernstige -en luimige voordrachten en en kele nummertjes muziek van een kwintet, •bestaande uit 5 leden van Exoelsior, wat ..eer in de smaak viel. De 'lieer D. Trap is het eenige lid, dat van de oprichting af onafgebroken lid is geweest. Nog sieeos is hij een groot liefhebber en daardoor een van de trouwste leden. Hij was bij de oprichting i et jongste lid, doch is thans het oudste, en reeds drie van zijn zoons hebben de voetstappen van hun vader gedrukt en zijn lid. De lieer D. Trap vertelt ons op vaak humoristische wijze het ontstaan van Ex celsior. Hij deelt ons zijn ervaringen mee, welke niet geheel van romantiek zijn ont bloot. Een hartelijk applaus valt Trap ten deel. DIRECTEUR COR BREMER. WW» pi Voor de seor., de heer J. Kuiper, is een. zware taak weggelegd. Hij moet een over zicht geven van de 25 levensjaren. Ge zien ide weinige gegevens, die hem ten dienste stonden, heeft hij zijn taak schit terend volbracht. Uit alles bleek, dat liet levenspad lang niet altijd in rozengeur en maneschijn gehuld was. Enkele malen was Exoelsior op sterven na dood. Als directeur hebben we achtereenvolgens ge had Meester Pool, Meester Bakker, G. Bremer en- vanaf 1927 Cór Brem-er. Secr. memoreert, dat onze vereen, in haar hui dige vorm eigenlijk bestaat van 1927 af, om-dat wij toen opnieuw zijn begonnen. De vereen, is toen van Harmonie in Fanfare omgezet. „De jamm-erhoutje.s" (klarinet ten) werden opgeruimd, sprak secr. en het ontbrak er alleen maar aan, -dat de oude vereen, is ontbonden en de nieuwle opge richt. Met dank gewaagt ook de secr. van de groei der vereen. Hij noemt als mooiste resultaten Vaandel -en Bazar. (Slot volgt.) AFSCHEID M. KIKKERT. Woensdagmorgen werd in de Openb. lagere school alhier door de heer M-Kik- kert afscheid genomen van onderwijzeres en leerlingen. Het schoollokaal was voor deze gelegenheid eenvoudig, doch smaak vol versierd, terwijl van het schoolgebouw de -driekleur wapperde. Behalve de leer lingen, waren vele ouders der kinderen en -oud-teerlingen, uismeue versemhenae andere personen aamvezig om van nun oe- laugsieinng ie noen olijven. we mennen o,a. op ue neer Knmp namens veie col lega's en vrienden, mevr. jouwersma na mens v oiKsonaerwijs, een oroer van ue iieer Kikken en eimei-e anderen. Naaat te ongeveer ru uur" uoor ue kinderen een aiscnendsnea was gezongen, werd aan ue lueer Kikkert, namens leerrngeu en ouü- ieernngen, door mej. A. Spaans ais souve nir aangeuode-n een gouuen remontoir- iiorloge met inscriptie. in nariehjke oewoordingen dankte ue lieer Kinken voor dit uhjk van sympatlue. spreker had zooiets mei durven verwacn- uen, doch aanvaaruue uu gescuenn mei ues te meer danKoaarneid, daar net blijk gat van de waardeeruig, die men voor zij-n aroeiü heeft gehad. Spr. gar de verzeke ring, dat iuj steeds ae heiangen van ue openoare senooi, voor zooveel in zijn ver mogen was, neett behartigd, en dit ook na zijn artned-en, steeds zaï olijven doen, wanneer zulks noo-dig mocht ulijken. en zijn krachten zulks toelaten. Van de ou- -uers, ue ouü-reernngen en de leerlingen noopt spreker, dat zij steens het open eaar onderwijs zooveel inogeiijk zouden olijven voorstaan. De openu. senooi toen is tie school, waar uen leerlingen zoowel eenstehjke ais maatscnappetijne deugden woneen onderwezen, terwijl aan niemand door 'i onderwijs aanstoot wordt gegeven. Na al-loop van deze eerste piecntigneid, werden de kinderen ontnaald op cnoco- ra-de en koekjes. Het uehoeft zeker geen -nader betoog, dat allen zien d-eze traciatie goed li-eten smaken. Ie ongeveer 11 uur verscheen net Dageiijksch nesiuur der ge meente, n.l. de heer burgemeester, de reide wethouders en de gem.-secretans, terwijl mie-roij mede tegenwoordig was de heer Dun, Inspecteur van het l.o. ui het district. Nadat op verzoek door de kinderen nogmaals -het afscheidslied was gezon gen, nam de Burgemeester net woord, in een van waardeenng getuigende rede schetste spr., wat de neer Kuikert voor Ihiet topeno. onderwijs was geweest en ook na zijn artrt*ien hoopt te Dlijven; de dag van -heden was voor de lieer Kikkert een mijlpaal in zijn leven. Spreker iioopte, dat -de neer Kikkert nog verscheidene jaren van rust gegeven mogen worden. Na de neer burgemeester sprak de lieer Dun ais vertegenwoordiger van het Rijks- loencht op liet lager onderwijs. Ook deze getuigde ,im niet m.nder har.ehjke woorden van de ijver en de werkkracht van de heer Kikkert, -die als 't ware zijn leven heeft besteed in de dienst van het open- oaar onderwijs. Spr. memor-eerde_, dat hij eens had gerezen over een beeldhouwer, die zijn gansche kunn-en had besteed aan met afwerken van een beeld, doch toen het beeld klaar was, had uitgeroejren „Ik had -het veel beter moeten do-en!" Zoo zou het ook met de heer Kikkert zijn; tekortkomingen zullen -er steeds blijven, doch l.et moge een voldoening zijn te we ten, dat men voor h-et bereiken van een doel zijn beste krachten Jieeft gegeven. Ook deze spreker hoopte, dat de heer Kikkert met zijn gezin nog vele jaren van de welverdiende rust zou mogen ge nieten. Het woord was nu aan de h-eer Klimp, -die aan de heer Kikkert een Fraaie bloe menmand overhandigde. Als je meent, Kikkert, aldus ving de h-eer Klimp aan, dat -deze bloemenmand van mij is, dan ben je de plank mis, want deze mand is een geschenk van vele collega's en vrien den. En als j-e meent, dat deze mand gevuld is met cyclamen en varens, dan hen je weer abuis, want -dit zijn vriend- scnapsbloemen en daarom hoop ik, dat je deze mand in h-et vervolg dan ook de vrien-dschapsmand zult witten blijven noe men. Spr. gewaagde van de gastvrijheid, van de fain. Kikkert en hoopte, dat die gastvrijheid aan den Burg in niet mindere male zou worden ondervonden, wanneer door vrienden of collega's een bezoek zal worden gebracht. Ten slotte verkreeg mw. jouwersma het woord, die ev-eneens een fraaie bloemen mand overhandigde namens de afd. Texel van Volksonderwijs. H-et verheugde spr., dat de heer Kikkert ook voor Volksonder wijs steeds zooveel beeft gevoeld, het geen -meermalen is gebleken, daar op vele vergaderingen van bovengenoemde instel ling de heer Kikkert van zijn belangstel ling blijk gaf, terwijl zelfs led-en aan-den Burg -schitterden door afwezigheid. Te vens verklaarde spreekster, dat het een verheugend teeken is, dat de heer Kik kert -ook na zijn aftreden als onderwijzer,, zich -bereid heeft verklaard, een be stuursfunctie -in de afd. van Volksonder wijs te blijven vervullen. Achtereenvol gens werd door de h-eer Kikkert aan de verschillende sprekers dank gebracht voor de waardeerend-e woorden, tot hem ge-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6