Grepen uit de O izet-Belastingwet. De Sterken voor de Zwakken WOL. HOE ESPERANTO ONTSTOND Belastingplichtige personen zijn de fa zanten. Onder fabrikanten worden in de zin dezer Wet verstaan, alle personen, die hier te lande in de uitoefening van een beroep of bedrijf roerende goederen telen, voortbrengen, vervaardigen, bereiden of bewerken, (dus ook slagers, bakkers, café houders, restaurateurs, landbouwers, druk kers, kleermakers, enz.) Vervaardigers van goederen, die bij op levering onroerend zijn of volgens hunne bestemming als onroerend worden aange merkt w.o. ook te begrijpen schepen, schuiten etc., worden met als fabrikant beschouwd en hebben hunne opdrachtge vers derhalve geen omze'tbelasting in re kening te brengen. Als bewerken wordt niet beschouwd het verpakken, sorteeren, behandelen of her stellen van goederen, waardoor de aard der goederen niet verandert. Alle groot- en ot klein-handelaren, die uitsluitend handel drijven en geen hande lingen met de goederen verrichten, waar door de aard dier goederen verandert, zijn dus niet belastingplichtig. Aan de belasting zijn onderworpen alle leveringen in Nederland door fabrikanten aan anderen, onverschillig ot dit geschiedt aan andere' fabrikanten, groot- of klein handelaren, particulieren of aan zich zelf. Huurkoop wordt met een gewone koop overeenkomst en levering gelijkgesteld. De belasting moet worden betaald over de verkoopsprijs eventueel na aftrek van in de verkoopsprijs berekende vracht, assurantiekosten en emballage, wanneer ideze tenminste tegen de kostprijs wordl teruggenomen. Ook kortingen die de kooper in aftrek mag brengen, b.v. korting voor contant, omzetkorting en dergelijke mogen in mindering worden gebracht van de verkoopsprijs waarover de belasting moet worden gerekend. De belasting bedraagt voor sommige goederen z.g. weelde-artikelen 10 pet. van de verkoopsprijs en bij alle goederen met uitzondering van de vrijgestelde goederen 4 pet. van de verkoopsprijs. Het berekende bedrag wordt naar boven met 1 cent afgerond. De zegels kunnen in tweeën woPden ge scheiden, zijn verkrijgbaar bij de Poste rijen ot bij 'de Ontvanger der Belastingen en wonden uitgegeven van 140 cent opklimmend met 1 cent van 40f 1opklimmend met 10 cent van fl.f2.opklimmend met 20 cent van f2,14,opklimmend met 40 cent van f4,f 10,opklimmend met fl, van flü,1250,opklimmend met f10. De belasting moet door de fabrikant ,aan het Rijk worden betaald, doch voor de wijze van betaling dienen de fabrikan ten .in 2 groepen te worden gesplitst, in.I. le. de fabrikanten, die weer leveren aan andere fabrikanten of aan groot- en klein handelaren. 2e. de fabrikanten, die leveren aan par ticulieren. Behandelen we eerst de onder le. be doelde fabrikanten. Deze zijn verplicht: A. van iedere levering, welke zij doen een factuur in duplo uit te schrijven (hierop zijn met speciale toestemming en kele uitzonderingen toepasselijk). Op de factuur wordt de eene helft van het zegel geplakt, op het duplicaat de andere helft, op beide gedeelten wordt voor onbruik- baarinaking met inkt vermeld de aandui ding van de dag, de maand en het jaar van gebruik. B. de factuur uiterlijk 14 dagen na de maand waarin de levering lieeft plaats ge had te verzenden. C. de factuur moet inhouden: 1. dagteekening van de levering, 2. naam en woonplaats van fabrikant. 3. naam en woonplaats van kooper. 4. aard en hoeveelheid der goederen. (Bij goederen die vallen onder weelde artikelen moet vermeld worden tabel A.) 5. verkoopsprijs der goederen. Deze moet zoodanig aangeven, dat de kooper kan zien over welk bedrag omzet belasting verschuldigd is. Is op de factuur vermeid het bedrag ineens met inbegrip van omzetbelasting dan moet het bedrag der omzetbelasting toch afzonderlijk op de factuur zijn ver meld. D. de kooper de omzetbelasting in reke ning te brengen. E. het dubbel der factuur, dat dezelfde gegevens moet bevatten, in te schrijven in een voorgeschreven register, welk re gister met de dubbelen van de facturen minstens 2 jaar moét worden bewaard. Deze registers zijn in de handel ver krijgbaar. F. de inschrijving van de dubbelen der facturen moet geschieden binnen 3 dagen na de datum, waarop de factuur is uitge reikt. De ontvanger van de factuur dus giroot- klein-handelaar ot weer fabrikant is ver plicht: a. de omzetbelasting aan de-fabrikant te betalen. b. de belastingadministratie er mede in kennis te stellen, wanneer hij binnen 2 maanden na de dag der levering van goederen, waarover omzetbelasting moet worden betaald, nog geen factuur heeft ontvangen. c. de ontvangen facturen uiterlijk 6 da gen na ontvangst in te schrijven in een voorgeschreven register (deze registers zijn in de handel verkrijgbaar.) d. de facturen en bedoeld register min istens 2 jaren te bewaren. (Wordt vervolgd.) De Rijksontvanger alhier deelt ons mee, dat te zijnen kantore modellen verkrijg baar zijn van de formulieren, welke de omzetbelasting voorschrijft. Let wel:Mo dellen" alleen. De benoodigde formulie ren zijn in de boekhandel te bekomen. Inlichtingen omtrent de uitvoering van deze wet verstrekt schriftelijk ot monde ling de Inspecteur te den Helder (In voerrechten en Accijnsen.) N.V. T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm en vocht. Giften voor Ihet Witte Kruis. P. v. d. V., Oosterend fl. E>e eerste gift in 't Nieuwe Jaar Staat weer m 't Tesselaartje. Het geven worde algemeen Het word' een „allegaartje". Puzzle vah Texels Bioscoop-Theater. De oplossing van de puzzle van Tex. Bioscoop-Theater is: 1. John. Barrymore. 2. Paulette Goddard. 3. Charley Chaplin. 4. Greta Garbo. 5. Jackie Cooper. 6. Mary Pickford. Bij loting door de beer K. Pen werd de belooning (een maand vrij bioscoop) toe gekend aan mej. Sj. Posthuma, die vier filmsterrem wist thuis te brengen. Er moest geloot worden, daar meerdere personen het tot vier gebracht hadden. Alle inzenders herkenden Jackie Cooper, maar niemand Mary Pickford Flet ligt in de bedoeling meerdere malen zulke puzz les te plaatsen. Schenk daarom, liefheb bers, alle aandacht aan de illustraties in onze advertenties en platenkast. (Adv.) GIRO-NUMMER TEXELS CRISIS COMlTE IS NOG STEEDS 193098. Texels oudste ingezetenen. Na leen ziekte van enkele dagen is Woensdag in het R.K. Armhuis alhier in de leeftijd van ruim 90 jaar overleden mej. A. de Bie-Spigt („Tante Agie"). Mej. de Bie, die o,p 28 Juni 1.1. 90 jaar werd,; was van Texels ingezetenen de oudste. Thans is mej. de wed. Busselman, die 4 Nov. 1.1. 90 jaar wend, Texels oudste inwoonster. Van de mannelijke bevolking staat, zooals reeds eerder gemeld, de heer J. Kuiper Gz., te Oudeschild, in leeftijd bovenaan. BELASTING BETALEN. De GROND- EN PERSONEELE BE LASTING 1933 moest 1 Jan. 1.1. geheel zijn betaald. Wie aan zijn verplichting vóór 11 Jan. a.s. nog niet blijkt te heb ben voldaan, ontvangt een aanmaning, welke hem op 25 ct. zal komen te staan. De TABAKSBELASTING (f5.—moet vóór 20 Januari a.s. voldaan zijn. Wie van zijn tabaksvergunning geen gebruik -meer wenscht te maken, geve hiervan vóór die datum kennis aan de Rijksont vanger. Wie binnen drie dagen na 20 Jan. a.s. nog niet heeft betaald, zal een dwangbevel krijgen, waarvan de kosten niet minder dan f4,25 bedragen. Met laatstgenoemde maatregel is niet iedereen bekend, waarom we er nadrukke lijk de aandacht op vestigen. De Rijksont vanger ontving bericht, dat dit voorschrift streng moet worden nageleefd en geeft daarom tijdige betaling of spoedig be richt met klem in overweging. OUDESCHILD. Nog veel Friesdie va ark Hoewel de ijsmisère hier reeds achter ide rug is, is de vaart op bet IJselmfeer/ nog gestremd. Dagelijks gaan hier nog veel schepen langs naar Friesland en te rug. Dat hier geen ijs meer is, hebben we te danken aan de afsluitdijk, (mis schien naast meer vreemdelingenverkeer 't eenige luchtpuntje voor Texel). De laatste weken kon men op de droog ten aan de zuidkant van Texelstroom veel ZEEHONDEN waarnemen, wat wel een groote biezonderheid is, want de laatste jaren zag men er hier maar een enkele. We veronderstellen, dat de kommenvis- schers ze niet als welkome gasten zullen beschouwen. Een onfortuinlijke autotocht. Woensdagmorgen geraakte in een bocht Van de Waalderweg dicht bij de haven een auto in een bijna droge sloot, door een, defect aan bet stuur. De auto was van, Van Liere, en werd bestuurd door de heer H.D., van den Helder, die een collega naar de boot zou brengen. De bestuurder maakte kennis met de moddersloot, de andere inzittende kon droog uit de auto N.V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui- ten door een electrische raamver- warmer. komen. Het ongeval liep zonder persoon lijke ongelukken af. en bepaalde zich alleen tot materieele schade. Met J.Reij's kraanwagen werd de auto weer op het droge gebracht. PIETER BOOM. Benoemd tot le havenmeester te IJ muiden. Men schrijft ons: Wie kent niet meer op Texel en wel voornamelijk te Oudeschild, waar hij in 1872, op het z.g. Buurtje over de Boeren - brèèg werd geboren, de nu ruim 61-jarige Pieter Boom, zoon van de voormalige turfschipper Connelis Boom en Stijntje Luickx. „Piet van Stijntje Luik"? Ge wis zullen er op Texel nog velen zijn, die zich hem nog zullen herinneren. Wel- inu dan: Piet van Stijntje Luik ging op 11-jarige leeftijd bij zijn vader op deturf- tjafik varen, bleef in de binnenvaart tot zijn ISe jaar. Toen ging hij over naar de groote vaart en voer hij op Ned. Oost Indië, Amerika en de Oostzee. Op 24- jarige leeftijd werd hij geplaatst bij het Loodswezen. Na de rangen van kweeke- ling en hulploods te hebben doorloopen, werd hij op 34-jarige leeftijd bevorderd tot zeeloods. Na twee jaren als zoodanig dienst te hebben gedaan, werd hij in 190S bij de jaarlijksclie keuring wegens een kleine afwijking aan het rechteroog voor de loodsdienst afgekeurd. In 1909 volg de zijn benoeming tot havenmeester te Alkmaar; in 1912 weid hij benoemd tot onderhavenmeester van het Staatsvissche- rij-havenbedrijf (Visschershaven) te IJ- muiden; in 1920 werd hij benoemd tot 2e havenmeester in dit bedrijf, en 1 Jan. '34 volgde hij de onlangs overleden heer C. Carst als le havenmeester op. Haven meester Boom is een sieraad voor het ha venbedrijf. Hij wist als humaan man met voorbeeldige tact, in de drukke jaren' die achter ons liggen, op te treden. Hij deed dit zóó kalm, en zóó waardig, dat, het beslist ieders bewondering afdwong; moest er soms handelend opgetreden wor den tegenover onwilligen ot ontevredenen, dan was Boom een man van de daad, voor wie ieder respect had. Boom heeft de benoeming tot le havenmeester danook ten volle verdiend. De nobele man, met zijn eenvoudig karakter, die zich nim mer op de voorgrond plaatste, is volbloed Tesselaar. Hij dweept nog met de Tes- selsche Sunderklaasevent en in gedachten roept hij nog de jongens, uit zijn jon- genstied van het Skil, bij de Rasters bee mekaar en hoort hij „Kom jongens, we gaan de Skans innemen". Havenmeester Boom Piet van Stijntje Luik hartelijk gefeliciteerd. VLIELAND. Vr eem d elin gen verkeer. De heer N. W. Du inker (Badhotel Vlieland) schrijft ons: Onder het stukje van Vlieland in uw blad van 30 Dec. over de eerste Autobus dienst op Vlieland, stelt u de vraag: Wie denkt er anders over? Welnu: Ik geef de stellige verzekering ,dat ieder, die hier belang heeft bij het vreemdelingen verkeer, en dat zijn er velen, er andere over denken dan de inzender van dat stukje. Immers aan een verbinding Texel- Vlieland v.v. bestaat in de zomermaanden een groote behoefte en indien dat ver keer kan geschieden met moderne ver keersmiddelen, motorboot en auto, dan zal daarvan zeker een druk gebruik worden gemaakt. Men kan dan ook van N.H. uit over Texel, Vlieland, Harlingen, afsluitdijk rondreisjes maken. De inzen der van bedoeld stukje spreekt over een. dwaling van de ondernemer. Wij rneenen, dat die inzender dwaalt door zoo te schrijven, maar wij nemen het hem niet kwalijk. Vooruitzichten van het prijsver loop in 1934 niet ongunstig. Het verloop van de wolprijzen heeft in 1933 een ontwikkeling vertoond, die geheel tegengesteld was aan het verloop uer prijzen in 1932. Opende 1932 op het hoogste peil van het jaar en sloot het, zij het ook niet op het laagste niveau, dan toch belangrijk beneden de prijs aan het begin van het jaar, 1933 opende slechts weinig boven het laagste peil dat in Mei viel en sloot op het hoogste niveau. Deze gunstige ontwikkeling der prijzen is een gevolg geweest van toenemende vraag en van verminderde productie. In Zuid-Afrika zijn eenige millioenen (ongeveer 20 pet. van de voorraad) scha pen, door gebrek aan water omgekomen, terwijl ook in Australië, Nieuw-Zeeland en Z.-Amenka de scheer geringer was dan het vorige jaar. Daartegenover steeg zoowel in Europa als in Amerika en Ja pan de vraag naar wol ter aanvulling van de voorraden. Australië produoeerde in 1932-33 3 mil- lioen balen wol, terwijl zijn productie voor 1933-34 op 2,68 millioen balen ge schat wordt. Percentsgewijze is voor Z. Afrika een nog sterkere vermindering te verwachten. Ook voor N.-Zeeland wordt een daling der productie verwacht. Aan de andere kant rekent men in Argentiniic en Uruguay op een kleine vermeerdering terwijl ook in andere landen een geringe stijging der productie niet tot de onmo gelijkheden behoort. In elk geval is de statistische positie voor wol momenteel zeer gunstig, zoodat tenzij de vraag door een of andere oor-' zaak belangrijk mocht verminderen, de vooruitzichten voor het prijsverloop in het komende jaar, niet ongunstig zijn. door J. RAVESTE1N. III. Dr. Zamenhofj de auteur van het Espe ranto, was begaafd met een helder ver stand en een hart vol menscbenliefde. Zijn genie wist de oplossing van het pro bleem te vinden; uit de voornaamste Eu- ropeesche talen stelde hij zijn internatio nale taal samen. In den beginne werd hij gehoond en bespot; zijn strenge vader verbrandde op zekere dag zelfs het manuscript van de jonge gymnasiast, doch hij zette door en gat in het jaar 18S7, het eerste leerboek in Ihet Russisch uit, nadat hij vele boeken uit verschillende talen vertaald had in het Esp., om zijn taal te toetsen aan de prac- tijkl Ik kan u in enkele kleine artikelen niet een volledige levensbeschrijving geven van Dr. Zamenhof ,maar toch meen ik goed te 'doen eenige van zijn woorden aan te 'halen, die hij sprak in 1905 op het le Intern. Esp. Congres te Boulogne sur Mer, waar voor het eerst in de geschiedenis moest blijken, of de menscben van ver schillende nationaliteit elkaar inderdaad konden begrijpen door middel van liet Esp. Hij zei o.a.: Laten wij ons goed be wust zijn van de ernst van de dag van 'heden, want lieden vergaderen binnen de gastvrije muren van Boulogne sur Mer geen Franschen met Engelschen, geen Russen met Polen, maar menscben met menschen. Gezegend zij deze dag en groot en glorierijk moge zijn die dagen, die hem volgen. Wij vergaderen vandaag om de wereld door onweerlegbare feiten aan te too,non, wat zij tot nu toe niet wilde gelooven. Wij zullen de wereld toonen, dat het el kaar begrijpen tusschen personen van verschillende naties volkomen bereikbaar is. Dat het daarvoor in het geheel niet Inoodig is, dat het eene volk het andere vernedert of annexeert. Dat de muren tus schen de volken in het geheel niet zijn: iets zeer noodzakelijks en eeuwigs; dat 'het verstaan tusschen schepsels van één zelfde soort niet een fantastische droomi is, maar een heel natuurlijk verschijnsel, dat door betreurenswaardige omstandig heden slechts zeer lang is uitgesteld. Maar vroeger o't later moes't 'het overwinnen en nu eindelijk beeft het overwonnen. We zullen toonen, dat, hoewel het nog zeer angstvallig te voorschijn treedt, en het slechts zijn loop is begonnen, het niet meer zal ophouden. Doch het zal spoedig zóó krachtig in de wereld ingang vinden, dat onze kleinkinderen zelfs niet willen gelooven, dat het eens anders was, dat de menschen, de heerschers der wereld, lange tijd elkander niet verstonden. Ieder, die zegt, dat een neutrale, kunst-' matige taal niet mogelijk is, hij kome tot ons congres en hij zal overtuigd warden Ieder die zegt, dat het spreekorgaan van alle volken verschillend is, dat ieder een kunstmatige taal anders uitspreekt, dat de gebruikers van zulk een taal el kander niet kunnen verstaan, hij kome tot ons en, als hij een eerlijk mensch is, en niet moedwillig wil liegen, zal hij be kennen, dat hij zich vergist heeft. Laat hij gedurende de komende congresdagen in de straten van Boulogne sur Mer wan delen, laat hij opmerken, hoe uitstekend, de vertegenwoordigers van verschillende O HANDELSBLAD

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2